Anna Paulownapolder. Kaad Wieringen. TWEEDE BLAD. Tegen aambeien, Ingezonden Stukken. Binnentandsch Nieuws. Dinsdag 28 November 1922. 65sle Jaargang. No. 7137. Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdinge landen, op Zaterdag 25 November 1922, '6 morgens 10 uur in het polderhuis. Afwezig de heer P. J. Visscher. Voorzitter de heer G. Wijdenes Spaans Jr., dijkgraaf; secretaris de heer C. Keijzor. Na opening volgt lezing der notulen, die onder dank1- zegging worden goedgekeurd. Van den heer P. j. Visscher is een schrijven ingo- komen, waarin hij mededeelt verhinderd te zijn deze vergadering bij te wonen, omdat hij elders een ver- jaderiug moet bijwonen. Voorzitter doet mededelingen omtrent de stappen lie zijn gedaan om het uitdiepen van de haven t.« Van Ewijcksluis. Spr. heeft zich in Den Haag in verbin- ling gesteld met den heer Wortman, Directeur der •Zuiderzeewerken. De heer Wortman en snr. zijn daarna Dij een referendaris geweest en toen bleek dat het Rijk n het uitdiepen van de haven niet meer wilde bijdragen lan f 1200. De heer Wortman heeft toen tenslotte net /oorstel gedaan, dat nu de Zuiderzeewerken met flen Vnna Paulownapolder een contract hadden gesloten en le haven door Zuiderzeewerken toch uitgediept moet vorden. rijk, provincie en polder de f 1200 ieder betalen •n de Zuiderzeewerken zal dan zorgen voor de uitdieping )e referendaris vond deze plannen goed, mijnheer Dek- cer heeft de plannen van uitdieping gezien en hoewel ie zaak in een week tijd dus voor elkaar werd gezet, is de uitdieping nog niet begonnen. Spr. is overtuigd van den goeden wil van de directie der Zuiderzeewerken Het Dag. Bestuur stelt voor tot het maken van onge veer 800 M. klinkerpaardenpad in den Zuider Molen- vaartsweg, le beginnen bij net Westeinde, waarvan de kosten ad f 800, bestreden kunnen worden uit den loo penden dienst. In zijn toelichting wijst Voorzitter erop, dat gebleken is, dat het onderhoud van wegen zonder klinkerpaar denpad beduidend hooger is en omdat een lading halve steenen billijk was te koop, heeft het Dag. Bestuur gemeend, de vergadering te moeten voorstellen, daarmee eens ccn proef te nemen. De kosten kunnen uit den loopenden dienst worden bestreden, want gebleken is, dat er op meerdere posten een bedrag overblijft De gelden die de polder nog van de provincie had te vorderen, watersnooduitgaven, zijn binnengekomen en wel tot een meerder bedrag van f 800, dan waarop zo geraamd waren. Van den post steenkolen voor 'do machinegebouwen blijft f 5000 over, terwijl voor den winter voldoende voorraad is. De heer J. C. Geerligs wijst op een gedeelte yan den Kneesweg. waar een klinkerpaardenpad noodig is. Voorzitter meent, dat de rondte van dien weg niets tc wenschen overlaat en het daar niet zoo noodig is. Ook de heer Stammes acht een paardenpaa in den Kneesweg, b.v. een paar honderd meter noodig. Voorzitter zegt. dat de tegenwoordige toestand daar veroorzaakt wordt door het bietenrijden. Ook ai komt er een paardenpad, dan gelooft spr. niet, dat verbete ring zal ontstaan. De heer C. Geerligs acht het best, dat het paardenpad in den Zuider Molenvaartsweg wordt gelegd, maar een gedeelte van den Kneesweg is ook hoog noodig. De heer Tijsen wijst er op, dat wordt .voorgesteld 800 M. te bestraten, omdat daarvoor juist een scheeps lading steenen noodig is. Het bestuur wilde eerst 500 M., maar een halve lading konden we niet krijgen. Spr. vindt het om die reden oen bezwaar er nu nog 200 M. bij te doen. De heer Stammes erkent dat bezwaar en waar Voor zitter de toezegging doet volgend jaar bij de begrooting hierop terug te zullen komen tyordt van het nemen van de proef In den Kneesweg afgezien. Ilct bestuursvoorstel wordt algemeen goedgevonden. Wordt aan de orde gesteld de benoeming van een penningmeester met ingang van 1 Januari 1923. De voordracht luidt: 1. G. J. Lovink, 2. D. Kaan, 3. Jb. N. J. Zeeman. De vergadering wordt geschorst en na heropening wordt de heer D. Kaan met 9 van de 16 stemmen benoemd, 6 stemmen waren er uitgebracht op den heer G. J. Lovink. Algemeen wordt goedgevonden te besluiten tot het aangaan van een kasgelaleening voor den dienst 1923 tot een bedrag van f oO.OOO, tegen een rente hoogstens 1 pet. boven de disconto-rente van de Ned. Bank. Bij de rondvraag zegt de heer J. C. Geerligs, dat bij de overeenkomst met het Rijk (Zuiderzeewerken) in uitzicht is gesteld dat wij de eerste jaren vrij zouden zijn van werkloozenzorg. Is het al zeker, dat de ar beiders straks al aan die werkzaamheden kunnen begin nen? Er komt al pittig wat werkloosheid. Voorzitter zegt, dat die zekerheid er niet is, maar wel is het de bedoeling dat het werk voor Januari wordt aanbesteod en dan zal zeker in Januari met het werk kunnen worden begonnen. Als er voor dien tijd eenige behoefte aan werk bestaat, dan heeft de polder nog eenig slootweik te verrichten eu wanneer nu ook de inge landen hun slootweik eerder lieten uitvoeren, zou een en ander goed bij elkaar aansluiten. Ook is den slooters gewezen op het slootwerk dat te Wieringerwaard wordt aanbesteed. De heer Tijsen meent, dat de weikloosheid meer zit onder de menschen die geen slootwerk kunnen verrich ten. Wat moet er met die menschen gebeuren? Voorzitter: Dan zouden de heeren moeten voorstellen op dezelfde wijze als vorig jaar te werk te gaan én te trachten steun van rijk en gemeente te krijgen en zou voortgegaan kunnen worden met de verbreeding van de wegen. De heeren Smit en Stammes willen eerst afwachten, hoe het zal loopen en een voorstel wordt verder niet ,roHon„ «^uiting. Spoedeischende Raadsvergadering op Zaterdagna middag. 25 Nov. 1922. .Voorzitter de heer L. C. Kolff, Burgemeester, secre taris de heer C. F. van Duin. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering en worden hierna de notulen,-die ter visie hebben gelegen, on veranderd vastgesteld.. Mededeelingen en ingekomen stukken: Door Ged. Staten zijn goedgekeurd de pensioeniverordening, eene suppletoire begrooting voor 1922, betaling uit den post onvoorziene uitgaven, alsmede de wijziging in de motor- en rijwielverordening. Wordt aangeboden de maandstaat dor zeegrasex ploitatie, over October jl., vermeldende een verkoop van 2010 pak, welke wordt ingezien. De begrooting voor 1923 voor de teekenschool te Wieringen is ingekomen en wordt in verband met cene aan den Oever geopende teekenschool de subsi die gesteld op f608.70. Van den Ministef-' is bericht ingekomen, dat geen ontheffing van keuring voor buisslachtingen ver leend kan worden. Komt in behandeling een adres van de Midden- standsvereeniging to Wieringen, om van 26 Nov. tot 6 December de winkels later te mogen sluiten, .in verband met het oen. van inkoopen voor de St. Ni- colaas, het is niet mogelijk dan al het publiek voor 10 uur te bedienen. Wordt besloten om elkeni Zaterdag en gedurende den tijd van 26 Nov. tot 6 Dec. het sluitingsuur te be palen op elf uur 's avonds. Voorstel tot vaststelling eener verordoning tot we ring van veeziekte. Deze verordening wordt door den voorzitter voorgelezen. Hierin wordt alle in- en doorvoer verboden. De heer Rotgans oppert nog de mogelijkheid, dat slachtvee met een attest van den veearts wordt in gevoerd. Dit wordt toch direct geslacht. De heer Veerdlg wijst op de mogelijkheid, dat de ziekte zich in zeer korten tijd openbaart. Na nog enkele discussiën wordt besloten den ge- heelen in- en doorvoer tot nader order stop te zetten. De verordening gaat direct in. Praeadvies op het verzoek der Mid'denstandsver- ec-niging Wieringen, inzake 'die wering van vliegende winkels. Voorzitter deelt mede, dat 'hiernaar is geïnformeerd bij de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten en het niet mogelijk is gebleken op eenige plaats deze zoogenaamde vlieg.endo winkels te weren en stellen B. on W. voor, in dezen geest aan adressanten 'e berichten,^ waartoe besloten wordt. Hierover ontwik kelen zich nog enkele discussiën, zonder bepaald re sultaat. Voorstel tot aanvulling der bouw- en woningvör- ordening. De wijziging wordt voorgelezen en goed gekeurd en houdt verband inet de bepaling dat bij nieuw te bouwen woningen als rooilijn wordt, aango nomen het meest achteruit staand perseel. Staat dit perceel verder dan 3 Meter van den weg, dan kan men volstaan met 3 M. van den weg af te bouwen. Nu doet het zich echter voor, dat iemand een per ceel grond koopt en het eene pand daarnaast staat direct aan den weg, het andere nastgelegen pand staat echter meer dan 3 M. van den weg. Hier doet zich dus het feit voor, dat, al wordt 'het nieuwe per ceel 3 M. van den weg geplaatst, toch geen breedere weg wordt verkregen.. Zooals de verordening nu ge wijzigd wordt, kunnen B. en W. dit nader op eigen initiatief bepalen. Wordt alzoo besloten. Voorstel tot het toekennen van presentiegeld aan leden van het stembureau. B. en W. stellen, voor, dit presentiegeld to stellen op f0.50 por uur, maximum f5. en geen vrije consumptie meer. De heer Rotgans stelt voor, geen presentiegeld, maar alleen vrije consumptie en de heer Tijsen stelt voor f3 presentiegeld met vrije consumptie. Tot stemming overgaande wordt het voorstel van B. en W. met 7 stemmen voor aangenomen, alzoo f 50 per uur, enz. Voorstel tot conversie eener geldleening. B. en W. stollen voor de leening. aangegan in verband met de gebouwde dokterswoning, welke tegen 5 pot. bij de Boerenleenbank loopt, af te lossen en deze te slüiten tegen 4>i pet. bij de eigen Zeegrasexploitatie. Deze er.ploftatle toch heeft npmenteel voldoende' geld en staat dit bij de Boerenleenbank. 'Wordt met alge meene stemmen goedgevonden. Benoeming van eene onderwijzeres te Hippolytua- hoef. Hiertoe wordt met algemeene stemmen be noemd mej. M. E. Zwan, tijdelijk als zoodanig werk- zaaniv Benoeming leden der Commissie van toezicht op het lager onderwijs. Hiervoor' worden benoemd mevr. Kolff-van Heurne en de heeren R. Windsma en K. Brinkman. Rondvraag. De heer Kooij wijst op het gevaar dat veroorzaakt wordt wanneer onbekwame men schen met eene auto rijden; dit lijkt spr. hoogst ge vaarlijk voor het publiek verkeer. Hierover wordt nog iets gediscussioerd en zegt voorz. toe, dat hij hierop streng zal laten toezien. Verder brengt de heer Kooij eenige wegenverbeto- ring ter tafel, welke in orde gemaakt zullen worden, volgens voorzitter's toezegging. De beer Veerdlg deelt mode, dat die heer D. Mul oer uit de Elft bij hem er over sprak, dat de sloot Langs de Leg «door de gemeente niet werd opgemaakt hij lag hiernaast met een percoel en kreeg aanschrij ving van het Heemraadschap om dit in orde te ma ken. Hij meent, dat de huurder van de Leg deze slooten moet uitmaken. Weahouder Boafker licht toe, dat! dit volgens de ge wone keur van hot Heemraadschap gaat en is het hier eene gewone scheidingssloot, elk der aangren zende perceelen maakt dus de helft der sloot uit. De heer Kooij spreekt er over, dat een huurder hem over de oplevering van de Leg gesproken heeft. Voorz. deelt mede, dat B. en W. juist hieromtrent een voorstel wilden doen; hot contract zegt, dat het gepl egd en gezaaid! met gras en klaver het laatste jaar moet worden opgeleverd. Waar er thans echter fiink gras in staat, zouden B. en W. den Raad wil len voorste'len, het in gra9 to laten opleveren. Dit wordt met algemeene stemmen goedgevonden. De heer S. Veerdlg zegt, dat waar do heer Bakker voor f 1 den weg langs de Leg huurt, het niet in or de is, om dezen man nu de sloot langs dien weg te laten opknappen. De heer Üosker merkt op, dat het niet meer dan billijk is, dat de gemeente deze helft doet, de vraag is echter: waar moeten wij met den grond blijven? De weg langs die sloot .is rond genoeg, het boste was dus op het naast gelegen perceel. Hiertoe word,t besloten en zal hiernaar bij den eigenaar geïnfor meerd worden, of deze goedvindt, dat de grond uit de sloot op zijn land geworpen wordt, terwijl de ge meente dan voor de slechting van dien grond zal zor gen. De -heer Visser informeert, hoever B. en W. met de gemeentereiniging gevorderd zijn. De straten zijn ontzettend smerig en bijna niet te begaan en hoogst gevaarlijk voor fietsen enz. Voorzitter: B. en W. dachten Nieuwenburg eens te vragen, wat het moest kosten, zoo deze bv. twee maal in de week met een kar met water de straten schoonhield. Do heer Kapitein meent, dat het niet zoo bezwaar lijk is, zoo de burgers bet zelf doen. De heer Visser: D emeest.e menschen, al zouden ze het willen doen, zullen geen water genoeg hebben. Voorz. meent, ook, dat zelf schoonhouden door de menschen niet gaat. Hierover wordt nog wat -gediscussieerd en opge merkt, dat aan Den Oever de zelfde toestand heerscht en de menschen daar dan ook wel zullen vragen om gemeentelijke reiniging. Wordt besloten, dat door B. en W. een oproep zal worden geplaatst voor gegadigden naar deze betrekking. Daar van het Magazijn tot den Oever de straat weg ook levensgevaarlijk is voor de passage, wordt aan de heeren Tijsen en Koorn opgedragen dit daar in orde te laten1 maken. De heer De Vries merkt op .dat 't noodzakelijk Is, dat het pad van Westerland naar de Damster zoo vlug mogelijk in orde wordt gemaakt, dit is thans vol kuilen en gaten en 's morgens vroeg en 's avonds laat moeten de visschers daar geregeld: langs, en dan ligt deze te water en dan weer een ander. Voorz. zgt voorziening toe. Verder merkt de heer Do Vries nog op, dat bij do nieuwe huisjes in den Poèlweg de grond gewoon over het terrein langs den weg gestort is, dit lijkt hem niet m orde. Voorz. zegt, dit te zullen laten onderzoeken. Verder merkt de heer De Vries op, dat bij de stro- tenverbetering in het dorp Hippolytushoef het hoek je bij1 C. Bakker wel wat breedcr mag-worden. geno men en hierop met de goten gerekend' worden, daar tegenwoordig de auto's om dien draai daar te ne men, van de eene goot in de andere moeten komen. Voorz. noteert ook dit. De heer Kapitein merkt op, dat hij reeds een tijd terug ter sprake heeft gebracht het vragen van schadevergoe ding voor de visschers in verband met den te maken dijk Wieringen—-Van Ewijcksluis. Toen werd door den Voorz. gezegd, dat deze plannen nog Ver in het verschiet waren maar waar thans echter uit alLles blijkt, dat deze aijk in de eerstvolgende jaren voltooid en gereed zal 'zijn, meent spr. hier nogmaals op te moeten wyzen. Wanneer deze dfik gereed ia, wordt er een groot visch- water waardeloos, het is toch algemeen bekend, dat de schelpdieren leven van den stroom, welnu de stroom wordt gekeerd en wordt dit dood water en zal er alzoo geen visch meer te vangen zijn, noch aan den Noordkant, noch aan den Zuidkant. De Meina scheepjes zijn dan zoo goed als waardeloos en kunnen do grooteren wel aan den Oever gaan visscben, maar de visschersvïoot aan den Oever is reeds to groot, en'komen de grootste van Westerland er dan nog Dij, dan zal 'de spoeling daar te dun worden. Dit gevaar is niet 'denkbeeldig. Als wij b.v. het Am- stdldiep nemen, trots dat het door het uitbaggeren voor den beteugelingsdam zeer ongeschikt voor de visscherjj is geworden, vinden vele visschers daar thans nog hun oroöd, ligt de diik er, dan is dit geheel vervallen. Zoo ook met de andere vischterreinen. De Raad moet er wel op feiten#, dat Wieringen een kapitale vloot bezit, welke dan voor eon groot gedeelte waardeloos is. Thans klagen de werklui aan den Oever dat er reeds te veel visschers komen om daar te werken, ik geef echter de verzekering, dat, zoo de dijk er ligt, er nog veel meer visschers aan den Oever zullen moeten arbeiden. Het is daarom dat spr. den raad in overweging om bij den minister aan te dringen om den dijk Wieringen—Van Ewijcksluis niet te voltooien. Spreker laat zich zeer pessimistisch uit over de Zuiderzee werken en zegt, wanneer die geldverspilling dan toch niet te keeren is, laten zij dan eerst aan Den "Oever wat gold wegsmijten, daar hoeft de visscherij er geen last van, terwijl dit aan den Westkant wel zoo wordt. Spr. wil dus protestoeren tegen de voltooiing van den dijk on nog eens sterk aandringen op behoorlijke schade vergoeding. >e heer Rotgans merkt op, dat hier op Wieringen vee! visschers zijn, er rijn echter ook veel boeren, die evenals vele visschers zuinig moeten .rondkomen. De droogma king zal 'voor de boeren voordeel zijn. Wij moeten er echter op aandringen, dat de visschers voldoende ver goeding krijgen. Dan is het voor de boeren en visschers eiden voordeel. Spr. meent, dat de droogmakangspian- nen te ver gevorderd rijn, dan dat de gemeente Wie ringen deze zou kunnen ophouden of' belemmeren. Do heer Tijsen zegt. het met den heer Kapitein eens te riin: komt die dijk er, dan is dit schade voor de visscliery en zullen de kleinere scheepjes waardeloDS zijn. Spr. gelooft niet, dat het zal geven, gelet op hot gevorderd stadium, waarin de drooginakingsplannen ver- ketren, om hiertegen te agoeren. Wol .is spr; het echter met den heer Kapitein eens, dat 't d r 1 n g e i\d tijd b om bij de Regeering aan te dringen op schade vergoeding voor de visschers. Deze schade moot geregeld rijn vóórdat de dijk Wieringen—-Ewijaksluis gereed is. Spr. gelooft, dat het 't beste is, in deze samenwerkt niet D.E.T.V. Hierover wordt nog wat geTliscussïeerd en besloten al te wachten tot de D.E.T.Y., waarvan de heer Tijsen voorzitter is, een adres met deskundige toelichting zaï Inzenden. Daarna zal dan gezamenlijk voor behoorlijke schadevergoeding geageerd worden. Hierna worden nog enkele huishoudelijk punten be handeld, als: vervanging van het kleed op de baar te Stroe; verbetering van het terrein voor M. Gorter aan den Oever. De aanbesteding voor de bestrating zal tijdiger dan de rioleeringsbesteding worden geannon ceerd, opdat de inschrijvers tijdig naar de prijzen kunnen informeeren. Omtrent de noodsïachting zal tijdig meer dere publiciteit worden gemaakt. Hierna sluit de Voorzitter do vergadering. Uw planten voor hot te laat la Een eerste rereischte is echter goed te luchten. Antwoord aan D. R. te B. (19): Het door U toege zonden carbolineum heb ik doorgestuurd naar Wa- geningen. Mem bericht mij vandaar dat het goed op lost en dat de oplossing voldoenden tijd zeer goed blijft. De kleur is echter niet wit, maar grijsbruin. Als het praeparaat het vorige seizoen goed gewerkt heeft, geloof ik, dat het dit jaar hetzelfde wel zal doem .Zekerheid i9 uit den aard der zaak niet te ge ven, daar de bruikbaarheid van, carbolimeum in d9 practijk moet blijken. De Controleur bij den Plantenziektenkunddgen dienst te Hoorn, JL VAN KEULEN. siwigcuj... «vijvuxsiuia ccu i». beste is. dat de gemeenteraad de afd. Visschenj-vereenlging Reclames. droge of bloedende, wende men Fostcris Zalf aan. Deze doet de jeuk en pijn onmiddellijk bedaren, en heeft een bijzonder heelenae weiking. Prije' i 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. Beemster, 25 Nov. 1922. Mijnheer de Redacteur, Mag ik U beleefd verzoeken, naar aanleiding van het verslag in de Schager Courant betreffende de \ergadering van het Hoogheemraadschap e.en kleine foufc te verbeteren. Mot de heeren Breobaart, de Boer en Koster heb ik tegen het voorstel gestemd van Dijkgraaf tot wljsdglng van het bestuursregle ment om wegen en vaarten In eigen beheer te ne men. Ik deelde volkomen de meening van den heer Breobaart en'ik vreesdo voor maatregelen, welke de schuldplicht van de ingelanden onnoodig zouden kunnen verzwaren. Hoogachtend, Uw dw., J. J. C. GROOT. PLANTENZIEKTENLEER. XXII. (Vragen, deze ruriek betreffende, zoo noodig van goed verpakt materiaal vergezeld, zonder postzegel voor antwoord, in te zenden aan den heer K. van Keulen, Veenenlaan 88, Hoorn, Spreekuur Zaterdag-* morgens Yan 9—12.) Da valaeb.it Meeldauw dar koolplanten» Voor mij ligt een brief van R. B. te V., die mij als volgt schrijft: „Hierbij zend ik U ter onderzoeking in gesloten kistje een tiental van mijn bakplanten (vroege roode, welke zijn aangetast door een zwam. welke bij aanraking der sterkst aangetaste exem plaren stuift. In mijn bak staat ook veel mos: grond zavelachtig. Wat is er tegen deze ziekte to doen?" Antwoord op deze vraag (18): Juist toen ik mij zette om Uw brief per keerende post te beantwoor den, kwam iemand uit Andijk ook bij mij met da- ztJfde zieke koolplanten, als die U mij zond. Deze ziekte, do valsche meeldauwziekte der kool, waarvan de wetenschappelijke naam is: Peronospora pa^asi- tioa, is een der grootste vijanden van onze jonge koolplanten geworden. Ik zeg geworden, want hij is pas sinds korte jaren, vroeger kwam -deze ziekte ook wel ieder jaar voor, maar lang niet in zoo he vige mate. Zij treedt nu veel heftiger op. Het is er mee als met het mond- en klauwzeer: deze ziekte was er vroeger ook elk jaar, maar zij treedt in de laatste jaren in verergerden vorm op. Een ander voorbeeld hebben we in de beruchte „Spaansche griep." Deze ziekte is'eigei\Jijk niet anders dan een hevigen vorm van influenza. Doch laten we naar onzen valschen meeldauw te- rugkeeren. De naam „valsche" meeldauw, wijst er op, dat er ook nog echte meeldauw moet bestaan. Het verschil tusschen valschen en echten meeldauw zit hier op vast, dat het zwam&radennet bij valsche meeldauwzwammen in het blad leeft en bij echten meeldauw o p het blad. We kunnen deze ziekte bestrijden met het oude beproefde middel: Bordeauxsche pap. Maar we moe ten er handig mee sproeien. We moeten niet net doen of we aardappels sproeien, maar we moeten heel luchtigjes spuiten. De broes op ongeveer X me ter van de planten houdend, sproeien we vlug af, om een 'heel'dun laagje van de pap op de planten te doen kleven. Hebben we alles'afgesproeid, dan gaan we or weer luchtigjes overheen, zoodat alle deelen goed met de pap bedekt zijn, zioo noodig herhalen we deze sproeiing om de week. „Ja", zal men mij voor de voeten werpen, houdt U maar eens BordeauxsChe pap op de bladeren. Het loopt er allemaal weer af." Ik kan mededeelen, dat ook hierin is voorzien. De plantenziektenkundigen dienst hoeft een soort zeep weten te bereiden, die uitstekend voldaan heeft dit voorjaar om Parijsch groen op de koolplanten te doen kleven, welk mid del tegen de aardvloo gebezigd werd. Ik heb wat van deze zeep ln huis, dus wie er om vraagt, kan ik hel pen. Inspecteer Uw planten maar een#, onderzoek DE PURMERENDER MARKT. De gemeenteraad van Purmerend heeft in het be gin van dit Jaar besloten tot uitbreiding en verbe tering van het terrein voor de varkensmarkt. De kosten werden geraamd op f24.000. De plaatselijke vereeniging van belastingbetalers heeft tegen dit raadsbesluit een bezwaarschrift bij Ged. Staten Ingediend, op grond dat de uitbreiding van de varkensmarkt niet noodig zou zijn. Inmid dels hadden B. en W., in verband met den aankoop van een oud schoolgebouw der R. K. Schoolvereni ging, de verbetering van de markt nader onder de oogen gezien. De kosten aankoop van eenige per ceelen en inrichting van een nieuw waaggebouw werden op f23.000 geraamd. De gemeenteraad heeft met algemeene stemmen dit gewijzigde plan goed gekeurd. Ook -tegen dit nieuwe plan heeft de ver eeniging van belastingbetalers bij Ged. Staten be zwaren ingebracht. In hunne Woensdag gehouden openbare vergadering hebben Ged. Staten dit be zwaarschrift behandeld. Van de requestreerende vereeniging waren twee bestuursleden hierbij tegen woordig en het gemeentebestuur van Purmerend was vertegenwoordigd door de belde wethouders tn den gemeentesecretaris. Beide partijen hebben hun standpunt uitvoerig verdedigd on toegelicht Ten bewijze, dat de grootere aanvoer van varkens niet van tijdelijken aard was. deelde de gemeente-secre taris nog mede, dat in 1919 op de markt 7000 var kens zijn aangevoerd, in 1920 totaal 11.000, in 1921 totaal 18 000 en in 1922 tot 14 November reed9 23.000. De voorzitter van Ged. Staten wees er op, dat het raadsbesluit met algemeene stemmen is genomen en dat het huidige plan door een ander bestuurslid van de vereeniging van belastingbetalers was aan bevolen, als zijnde eventueel de beste oolosslng. Ged. Staten zullen nu spoedig een beslissing no men. - GEEN SIGAAR MEER. De gemeenteraad van Utingeradeel heeft besloten do traktatie op een sigaar tijdens de raadsvergade ringen af te schaffen. Het voorstel om het rooken in die bijeenkomsten te verbieden, werd met een stem meerderheid verworpen. BEZUINIGING? De gemeenteraad van Schipluiden lieeft gisteren f 40.000 beschikbaar gesteld voor den bouw van een christelijk gereformeerde school aldaar. Een verschil van meening tusschen enkele perso nen zal dus de gemeenschap op f 40 000 komen te staan. Er bestaat n.1. reeds een christelijke school, die verleden jaar zelfs vergroot, moest, worden. Nu zullen er twee miniatuurscholen komen met een minimum aantal leerlingen. Eenige raadsleden voorstanders van chr. schoolonderwijs verklaarden slechts noode. daar de wet dit elscht, hun medewer king te verleenen tot stichting van deze school. Zij vvenschten echter, dat van hoogerhand het stich ten van dergelijke kleine schooltjes zou worden be- lèt. EEN DIEVENBENDE. De justitie te Purmerend heeft de hand gelegd op een dievenbende, bestaande uit Jongens van 9 tot 10 jaar. Reeds verschillende malen was aangifte gedaan van diefstal, als van Kwattareepen, sigaret ten. harintr. hokking, gerookte paling, turf, eene bijl, sleutels, touw. en een menigte andere kleine zaken, en nooit kon men de daders vinden. Dit duurde zoo wel 2 tot 3 maanden, totdat Donderdar aangifte werd gedaan van' diefstal van een elec- trische lantaarn van een fiets. De politie zag spoe dig daarna eenige Jongens met een rljwiellantaam loopen en legde er beslag op. Voorloopig Is tegen een achttal Jongens proces verbaal opgemaakt wegens diefstal van bovenstaan de artikelen en een inbraak in het gemeentehuis. DE NIEUWE KOERS VAN HET P.E.N.? De coöperatieve vereeniging „Electra", die de electrificatie van Edam zelfstandig wilde opvatten en doorzetten en waaraan door het P.E.N. dezen zo mer een contract was toegezegd als met gemeente besturen is gesloten, heeft plotseling bericht ontvan gen. dat het P.E.N. zelf de levering aan huis vol ledig zal ter hand nemen. Naar wij vernemen, ligt het in do bedoeling van het P.E.N. geen nieuwe contracten met gemeentebe sturen meer af te sluiten en zooveel mogelijk zelf aan huis te leveren. Ook ten opzichte van de ge meenten, wier contracten binnen een paar jaren af- loopen, wil men zich de vrijheid voorbehouden, die plannen ten uitvoer te brengen. DE HERZIENING VAN DE LAGER ONDERWIJS* WET. Aan het bericht van 4© Tijd, dat de minister van onderwijs sinds eenige dagen geregeld confereert met onderwijsspeciallsten der rechtsche partijen over het onderwerp van wet tot herziening van de Lager Onderwijswet, voegt de Ned. too, dat in deze confe renties ten aanzien van verschillende punten over eenstemming is bereikt. O.a. zijn maatregelen in uitzicht gesteld om tege moet te komen aan de bezwaren van de bestaande dc rpsschooltjes. HANDELAAR IN BLANKE SLAVINNEN GE ARRESTEERD. EenRotterdamsche berichtgever van het Hdbld. meldt: Door de Rotterdamsche zedenpolitie zijn gearres teerd een 43-jarig Fransch koopman en zijn doch ter, verdacht van handel in blanke slavinnen. De 20-jarige dochter maakte er een gewoonte van meis jes met knap uiterlijk op straat en in café's aan te spreken, ze bracht ze dan met haar vader in kennis, die de meisjes onthaalde op champagne, dure ijs- soorten en dergelijke lekkernijen. Daarna werden haar verlokkende voorstellen gedaan en betrekkin gen ln uitzich gesteld in Zuid-Amerika, waar ze to gen een loon van f200 het toezicht zouden krijgen, over een aantal meisjes, die daar in de cultures werkten. De meisjes zouden motorfietsen, auto's en paarden tot haar beschikking krijgen. Met dergelijke fantastische voorspiegelingen werd haar hei hoofd op hol gebracht. Verscheidene der Rotterdarrnche jonge dames* die met het span in aanraking kwamen, waren te nuchter om deze schoone verhalen niet te doorzien. Maar een was or toch al bij den Franschman in huis om begin De cember naar Buenos Ayres te vertrekken. Een an dere zou eerst naar Bordeau en Nice geëxpedieerd worden om via deze plaats haar ongeluk in Zuid- Amerika, tegemoet te gaan. De zedenpolitie heeft bij tijds weten in te grijpen en den Franschman, die reeds geruimen tijd te Rotterdam woont, ingerekend vóór hij slachtoffers wist te maken. Vader en doch ter zijn gedetineerd in het huis van bewaring. DE MEENING VAN DEN MINISTER VAN WA TERSTAAT. In zijn Memorie van Antwoord zegt do minister van Waterstaat o.m.: De minister moet ernstig bezwaar maken, te vol doen aan het verlangen van die leden, welke er op aandrongen dat het Rijk financieelen steun zou ver leenen aan verschillende gemeenten ten behoeve van het onderhoud van wegen, die door het autoverkeer

Schager Courant | 1922 | | pagina 5