Belastingverlaging. Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws, M Predikbeurten. VOETBAL van overwegend interlocale beteefcenfe zijn gewor den. De taak van het Rijk ten aanzien van het onder houd van wegen moet zich blijven bepalen tot de allerbelangrijkste hoofd-, dat zijn de Rijks-verkeor- wegen in den lande. De Minister sluit zich gaarne aan bij die leden, die hot niet gewenscht achten, op het in de wot van 14 Juni 11)18 neergelegde plan tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee terug te komen. PROVINCIALE STATENVERKIEZINGEN. Zondagmorgen werd in hotel „D,e Toelast" alhier door do Gewestelijke Federatie Nodrdhoiland-Noord der S.D.A.P., 'een vergadering gehouden, wakr tegen woordig waren de besturen van het Statendistrict Helder, Hoorn en Zaandam, benevens de statenleden Jb. de Vries Jr., K. Prins en J. Westerhof. Met algeme6ne stemmen werd voor het kiesdistrict Zaandam do volgende vporloopige groslijst samen- Sesteld: 1. A. de Vries, Zaandam; 2. K. Prins, Zoan- am; 8, Mevr. J. C. Dorjó-van Aller, Zaandam; i. B. W. Binnendijk, Wormerveer; 5. D. Bijl, Assendelft. Voor het kiesdistrict Heider en Hoorn, werd do vol gende voorloopige groslijst samengesteld: 1. A. M. Mlchels, Helder; 2. J. Westerhof, Alk maar; 3. Jb. de Vries Jz. Purmerend; 4. Mevr. Sloo- ten-Smit, Groot-Schermer; 5. P. Zeeman, Zuidschar- woude; 6. G. Gaijaard, Nieuwe Niedorp. Voorts werd besloten, dat op elke lijst 10 candi- daten geplaatst zullen worden èn dé aanvullingen èn de rangschikking der candidaten aan de betrok ken partij-afdeelingen wordt overgelaten. LASTIGE VREEMDELINGEN. Men meldt van de Oostgrens: De grenpsolitie heeft de handen vol met de vele Duitschers, die zonder pas en zonder middelen de grensplaatsen onveilig maken. Bij. troepen van soms vijftig tegelijk wó.rden zij over de grens gezet. Voor al de laatste dagen is het enorm. DE ROOVERS? Naar de L.K. verneemt, zouden te Frankfort twee verdachten van den roof op de bank te Valkenburg zijn aangehouden. De signalementen der gearresteer den komen zeer goed overeen met die der daders. Thans is de bankbediende, in wiens tegenwoordig heid de roof werd gepleegd, daarheen gezonden, ten einde vast te stellen of de aangehoudenen in werke lijkheid tot ae daders behooren. KOOL ALS VEEVOEDER. Friesche veehouders koopen in Holland groote par tijen witte kool op - tegen zeer lagen prijs om deze aan het voe te voederen. De koeien lusten ze graag. Waar er weinig hooi is, wordt nu gevoederd met aardappelen, suikerbieten, witte kool en inge kuild gras. Het blijkt op menige boerderij, dat men het zonder hooi kan doen. LANDBOUWPROEFVELDEN. Uit bezuinigingsoverwegingen zal het Rijksland- bouw-proefveidewozen worden gereorganiseerd. De Rijkslandbouwconsulenten krijgen de geheele admi nistratieve werkzaamheid en hot financieel beheer. Een deel der proeven wordt inter-provinciaal én het goheele plan zal op een vergadering der Rijkslond- bouwconsulenten worden opgemaakt. WINKEL. Naar wij vernemen is de vergadering ter herden king van het. 15-jarig bestaan der afd. Winkel van de S.D.A.P. bepaald op 9 December a.s. Het belooft een mooie en gezellige avond te worden, daar zang, muziek, enz., ten beste worden gegeven. JULIANADORP. v Vrijdagavond 24 November had alhier een aigemeene vergadering plaats van den Bond voor Staatspension- nocring, ardeeling Julianadorp, in het lokaal van den heer C. Vader. - 1 De opkomst der leden was meer dan treurig, slechts een zestal was aanwezig. De Voorzitter, do heer L. Tjgchelaar, opent met/wel kom do vergadering, zegt vervolgens, dat de afdoeling één jaar niet heeft bestaan, dat nu ongeveer een jaór geleden de heer de Boer uit Anna Faulowna weert getracht heeft, de afdeéüng nieuw leven in te blazen, wéllc doel ook is bereilct aoordat zich weer een nieuw bestuur formeerde, zegt dat. het Staatspensioen tegen woordig wel wat op den achtergrond wordt geschoven, maar dat dit nu juist een prikkel moet zijn, om met taaie volharding to weiken voor een premievnj Staatspensioen in de toekomst. Daarna worden do notulen door den secretaris, den heer F. de Beurs, gelezen, welke onveranderd worden vastgesteld. Volgt do medodeeling, dat door het bestuur de Algo- raeene Vergadering van den Bond is bijgewoond, bcne- wens eon tweetal vergaderingen van de Federatie. Nu komt aan de orde do rekening en 'Verantwoording door den penningmeester, den heer A. Speur, over 1,920 en 1922 (in 1921 bestond de afdoeling niet,),, waaruit blijkt, aat nog eon klein batig saldo in kas was. De verschillende bescheiden werden nagezien en in orde bevonden door de heeren G. Vader en P. Laagland Winder. Bij de bestuursverkiezing werd bij een vrije stemming het aftredende bestuurslid, de heer F. de Beurs herkozen, die zijne benoeming weder aanvaardde. Komt aan de orde bespreking Wdnterpropaga nda- avond, waarbij verschillende mogelijkheden worden te |berde gebracht. Een vost besluit in deze kon nog niet genomen worden, daar eerst het een en ander onder zocht moest worden, en wordt de verdere uitwerking dan ook aan het bestuur overgelaten. De propaganda-avond zalverinoedelijk in de maand Februari worden gehou den en wordt alvast een "iéder aangeraden lid te worden van de afdeoling, om alzoo er ook aan mee te werken, het oud en arm te bestrijden. 1 Bij de rondvraag kwam ^een "bijzonders meer naar voren, en wordt de vergadering door den Voorzitter met 'eon woord van dank aan de aanwezige leden, gesloten. KOLHORN. Den 26sten gaf .het, Haraioniecorps „de Eendracht" van .hier, in het, lokaal Jonker een goed geslaagd concert. Tevens werd door den heer J.' Kaper, Kol- horn's Henri ter Hall,, eene revue gegeven in 3 ac-, ten, getiteld „Als hij afkomt". Dank zij deze aan vulling was d'e belangstelling zoo groot, diat de zaal al Vrijdag totaal was uitverkocht. Niettegenstaande .de bekendmaking hiervan in de courant van. Zater dag. moesten toch velen worden afgewezen: Een tweede avond wordt nu voorbereid. Voldeden de muzieknummers al® steeds zeer goed, vooral het concoursnummer, de revue sloeg geweldig in, Rake zetten en op allerlei gebied, werden gege ven; dat de reeds eenigen tijd voor zware vrachten gesloten Waardpolderbrug, Zaterdags de arbeiders door hun zware ontvangen loonen niet kon dragen en die menschen dan alle bij den duiker om moes ten., wekte de.algemeen© vroolijkheid te® zeerste op. Er werd geschaterd. Allen die hebben medegewerkt hebben eer. van hun werk en een tweede volle zaal kan nu al worden voorzien. (In 't volgend nummer geven we een korten in houd van do revue.) MOORDAANSLAG. In den nacht van 25 op 26 November is inbraak en moordaanslag gepleegd op iemand, wonende bij K. Yff, kaasi'abriek „De Toekomst", aan den Rij- •porweg .te Beemster. De gewonde, die door een schot van deh dader getroffen werd, is naar het Binnen gasthuis t,e Amsterdam overgebracht. Nader vordt nog gemeld, dat de dader door den rijksveldwachter Paap te 'tZand is gearresteerd en gevankelijk naar Alkmaar is overgebracht. Over dezen moordaanslag kan nog het volgende worden gemeld: M. is eenigen tijd in do koasfabriek werkzaam ge weest en daar kortgeleden ontslagen. Bij zijn eerste pogen tot inbreken iri den nacht van Zaterdag -op Zondag, kwam hij op do kamer van den beambte der kaasfabriek en wist deze hem naar buiten te krij gen. Bij het later binnenkomen van IJff en zijn beambte, heeft M. met een revolver op hen gescho ten, waarop deze beiden naar binnen zijn gevlucht. Door eon gat in de deur heeft toen M. zijn revolver loop gestoken' en zóó geschoten, met het gevolg dat de beambte in zijn dij werd gewond, op zulk oen wijze, dat zijn verveer naar Amsterdam noodzake lijk werd. De dader is toen gevlücht. De rijkspolitieagent Paap ié direct op onderzoek uitgetrokken on deze is het na ernstige nasporingen gelukt aan de Stolper- vlotbrifg in de Zijpe de hand op den dader te leg gen. Geboeid is hij toen naar Schagen vervoerd en is daar het eerste verhoor afgenomen. De revolver, waarop nog, drie schoten waren, is in beslag genomèn. TEGEN HET SLECHTER WORDEN VAN HET ONDERWIJS. In 379 plaatsen bestaan thans comité'» van aclie togen de „Technische Herziening", waar verschillen de vereenigingen samenwerken,, Terwijl het aantal afzonderlijk werkende afd'oelingen van vereenigin gen en personen in kleine plaatsen nog veel groot.e" is. Voor hot petitionnement zijn in totaal 28247 lijs ten, die elk 50 namen kunnen bevatten, uitgegeven terwijl in tal van groote steden en kloino plaatsen vergaderingen worden gehouden. Op 3 of '10 Docembor wordt in de groot,o zaal van hot „Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen' te 's-GraiVenliage een protestmeeting gehouden. In kringen, die tot, oordeelen bevoegd geacht mo gen. worden, verwacht men, dat de omvang van dit poticmnement groot,er zal worden, dan ooit otmig ander in ons land, indien de behandeling van het Wetsontwerp niet spoedig plaats hoeft. Naar „De Tijd" verneemt, moet de Regeering er grooten prijs op stellen, dat de technische herzie ning van de Wet op het Lager'Onderwijs in de Twee de Kamer nog vóór het Kerstrecès haar beslag zal krijgen, Het ligt dan ook in de bedoeling van de Centmie Sectie en van den president, om vóór K6r"t mis niet alleen de Siaatsbegrooxing, maar ook de koloniale begrootingen en de Onderwijswet,, van Mi nister De 'Visser te laten afdoen. Anderzijds kan worden aangenomen, dat togen deze voornemens ernstig verzet zal rijzen uit de kringen der parle mentaire oppositie. EEN MISLUKTE REDDING. Zondagmiddag ongeveer half vier geraakte iemand van het Wandelhoofd „Wilhelmina" te Seheveni ei gen te water. Vermoedelijk ten gevolge van de hóoge zééën werd de drenkeling, even voor de rotonde te gen de ijzeren draagpijlers geslagen. Bezoekers van de pier konden wel zijn hulpgeroep hooren, doch natuurlijk niet zïen, waar de drenke ling zich precies bevond. Toen de politie ter. plaatse kwam, had die man daar -al een kwartier kramp achtig tegen het water geworsteld. Met een koevoet werden nu twee planken uit de pier gelicht en daar doorheen waagde zich de 56-jarige G. P. Roukema, uit de Bossehestraat, die zich aen. een touw liet zakken. Hoewel deze vele malen door We golven werd 'bedolven en voortdurend in doodsgevaar ver keerde, mocht het hem niet gelukken deh drenke ling te grijpen. Eindelijk liet de drenkeling den pij ler los en werd hij door den stroom meegespeeld. Zijn lijk. is nog niet gevonden. De heer R. die daarna weer aan het touw werd opgehaald, had ongeveer een kwartier in het water verkeêrd. DIRKSHORN. Zondag gaf de Wieringer Bioscoop in de zaal van den heer D. Bruin een tweetal uitvoeringen, welke zeer goed' hebben voldaan. Deze bioajcoop heeft meer dan beantwoord aan de verwachting. Er werd vlug en accuraat gewerkt. Verschillende mooie films, waarbij schoone natuur opnamen uit Zweden en de Faj; West, werden ge geven. Het hoofdnummer in do avondvoorstelling: „De Blinde", eon drama, viel zeer in den smaak van het vrij talrijk publiek, dat, ofschoon gaarne lachend, toch nog meer belang stelt in ernstige ver tooningen. De Wieringer Bioscoop kan te Dirkshorn terug komen. OUDKARSPEL. Dat -ook hier gevoeld wordt, dat het met het lager onderwijs den verkeerden kant uitgaat, blijkt wel hieruit, dat 'het petitionnèment, dat aan de, Tweede- Kamer zal worden toegezonden, door 865 ingezete nen boven de 21 jaar geteekend is. Dit is wel oen spontane uiting tegen de z.g.n.' technische herziening van de L.O.-wot, NOORDSCHARWOUDE. De restauratie van het raadhuis is gorood gekon on en we hadden niet kunnen denken, dat de gemeen- teopzichtor met een betrekkelijk klein bedrag nog zooveel van die kast had kunnen, maken. De gewobe raadzaal is wat opgeknapt en opnieuw behangen en ziet er nu netjes uit. Dit lokaal zaJl voortaan als socrotarie gebezigd worden. Een trap leidt beneden naar „do kajuit'Eon blik echter hierin wekte bij ons de overtuiging, dat het dezen naam niet langer verdict. De ka'juit is wat hopger opgetrokken, het inwendige wat gemoderniseerd en zal voortaan als raadzaal gébruikt worden. Met genoegen hebben we dit zaaltje rondgekeken. Niets, letterlijk mets van Jiet oude hebben we er terug kunnen vindon. Vernielden We nog de uitgebouwde entrée. waar vol doende ruimte is voor [assen, hoeden on enkele fietsen, dan meenen we een vrij duidelijk beeld van deze nood zakelijke verbetering gegeven te hebben. De Vrijzinnig-Democratische Statenleden, de hee ren D. Kooiman, P. Trapman, Jac. Met, H. Barstein, H. van Leeuwen en do dames ,A. C. van den :Bergh en Aukes-Timmer, hebben de volgende voorstellen ingediend om te komen tot verlaging dor Provinciale lasten en daarom in de begrooting der Prov. in komsten en uitgaven der Provincie voor 1023 de vol gende wijzigingen te brengen: Volgno. 2 wordt gelezen: twintig opcenten, te hef fen op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen f632.888. Volgno. 3 wordt gelezen: twintig opcenten, te hef fen op de hoofdsom'der belasting op de ongebouwde eigendommen f 147.267. Volgno. 4. wordt gelezen: twintig opcenten, te hef fen op de hoofdsom der personeele belasting f 1.168.294. Volgno. 5 wordt gelezen: zes opcenten, te heffen op de hoofdsom der rijksinkomstenbelasting f 1.438.104. Volgno. 6 wordt gelezen: zes opcenten, te heffen op de hoofdsom der vermogensbelasting f127.008. Volgno. 241, renteloos voorschot aan het provin ciaal electriciteitsbedrijf van Noordbolland f 1.900.000, vervalt. Volgnos. 242 t.m. 249 worden 241 tim. 248. Volgno. 248 (nieuwe nummering), onvoorziene uit gaven wordt uitgetrokken op f975494. In het besluit tot heffing van opcenten. In plaats van „zes en twintig", „zes en twintig", „vier cn twintig", „twaalf' en „twaalf"'wordt gele zen twintig", ,twlntig", twintig", ,zes", on ,zes\ Hierbij is gevoegd de volgende toelichting: God. Staten stellen voor van het batig slot over 1920 een bedrag van f 1.900.000 aan het P.E.N. uit te keeren ten einde het eventueel later aan dat bedrijf kwijt te schelden. In dé memorie van. antwoord schrijven zij ten aanzien van dit voorstel: „Door aanneming wordt slechts bereikt, dat' het bedrag van f 1.900.000 niet al» batig saldo naar den dienst 1923 wordt overgebracht, waarvan voor dat jaar een, zeer belangrijke, doch met het oog op de noodzake lijke stabiliteit ongewenschte verlaging van belasting heffing het gevolg zal zijn." Ondorgeteekenden moeten er op wijzen, dat Gede puteerde Staten hier nu toch een ander standpunt innemen dan indertijd bij hun bestrijding van hét voorstel-Kooiman tot verlaging van de opcenten v- or 1921. Toen heette het bij herhaling, dat die verlaging niet noodig was, omdat overschotten in volgende ja ren door verlaagde heffing weder aan de belasting plichtigen ten goede zouden komen. Ondergeteekenden kunnen geenszins deden het stand punt dat belastingverlaging alleen, dan zou behooren plaats te hebben als deze ook in yolgende jaren zal kunnen worden toegepast. Juist in dezon tijd is het noodig den belastingdruk zooveel mogelijk tc verminde ren en van stabiliteit is toch reeds sedert langen tijd geen sprake meer. Maar zelfs al ware het argument van gedeputeerde staten juist, dan nog zou het in dit gevai niet ter zake dionende zijn. Uit de biemorie van ant woord van gedeputeerde staten blijkt, dat do opcenten personeele belasting, inkomstenbelasting en vermogens belasting in plaats van het aanvankelijk geraamd totaal vap f 3.927.000 Werkelijk hebben opgebracht f9.728.146. Voordeelig verschil dus f 5.801.146. Onvoorziene uitga ven was op ongeveer f 800.000 uitgetrokken, 1921 zal diedntengevolge een verbazend groot overschot opleveren. De eerste ondergeteekende heeft indertijd bii de be handeling van het amendement-Kooiman reeus aange toond, dat dit het geval zou moeten zijn. Op de be grooting voor 1922 werd de post onvoorziene lUitgaven uitgetrokken op 2.805.070. ten einde daaruit eventueel het P.E.N. te hulp te komen. Op den dienst 1922( mag verder oen vcét hoogere opbrengst opcenten inkom stenbelasting worden verwacht dan Jiot geraamd bedrag .van f 3.691,890, ^vvij de opbrenv.st over 1921 bij' een gelijk getai opcenten t 7,250.196 bedroeg cn de maand staten der rijksmiddelen nog steeds voor de inkomsten belasting buitengewoon gunstige cijfers te zien geven. Verwacht moet worden dat naar de voorstellen van gedeputeerde staten, over de diensten, 1920, 1921 ien 1922 een overschot zou ontslaan, dat vermoedelijk'tus- schen 12- en 15 millioen gulden zal iggen. JEen dergelijk „suikerpotje" mag in geen geval toelaatbaar worden geacht als men in aanmerking neemt, dat blijkens do begrooting 1923 voor bestrijding van de gewone uitgaven rond 5.5 millioen gulden aan opcenten noodig is, terwijl onder die gewone uitgaven ruinr één millioen voor onvoorziene uitgaven is begrepen en vele posten zeer veilig zijn geraamd. Het is wel duidelijk, dat, wordt het voorstel van gede puteerde staten pm ongeveer f 6.5QO.OOO aan het P.E.N. kwijt te schelden, aangenomen, de overschotten op de diensten 1921 en 1922 daarvoor nog op verre na niet benoodigd zullen zijn. Voor 1924 en 1925 zulles dus vermoedelijk uit 1921 en 1922 wei even groote bedragen beschikbaar kunnen komen als nu volgens het voorstel van ondeigeteekendeu uit den dienst 1920 ten bate van 1923 zou worden gebracht Bij aanneming van het voorstel blijft op de begroeting 1923 nog bijna een millioen gulden over voor onvoor ziene uitgaven, terwijl de ramingen over het algemeen den indruk, geven van 2eer naar den veiligen kant te zijn opgemaakt. Ondergetekenden bevélen aanneming van hun voor stel ten zeerste aan. Zij achten zich niet verantwoord aan de burgerij bij voortduring veel grootere Jasten op te leggen dan voor den gewonen dienst noodig blijken, waarvan nu reeds het gevolg 'is gebleken, dat gedepu teerde staten tegen lage rente millioenen te véél be lasting hebben moeten beleggen. In Tiet voorstel is rekening gehouden met de ortt. 126 ter en volgende der provinciale wet, welke verhinderen de opcenten personeele belasting en grondbelasting lager dan 20 te stellen, indien opcenten op de inkom stenbelasting en de vermogensbelasting worden geheven.' N. Niedorp, 25 Nov.' 1922. M. de Red.! Gaarne zag onderget.. eenige plaatsruimte voor bijgaand schrijven naar aanleiding van het. gemeen- teraadsverslag van jl. Vrijdag van N. Niedorp. Of do heer Vissor, indien hij zijn hart recht uit spreekt, tevreden is met, de groote bombast van woorden, waarmede Gaijaard' cn Keuken getracht hebben do zaak Visser of Lo Cloux, of van beiden? recht te zetten, betwijfel ik. En of nü de belasting betalers van N. Niedorp slapeloozo nachten teg1 moet gaan, omdat zo weten dat ergens in het Raad huis te N. Niedorp een doofpot verborgen is, waar wel wat in kan. Och, wel nee! men raakt zoo lang zaam aan overal aan gewend. JVlaar wat. niij in deze zaak sterk verwonderde was, dat Gaijaard zich in don Raad op het zooge naamde volkspraatje tegen Wilken beriep. En ieder, die dat praatje even na.pluist, komt direct tot du ontdekking, dat Borsit er op alle manieren voor go zergd heeft, dat het bekend werd. Waarom? Treurig vind ik het, om den buit te verdoelen vóór de beer geschoten is en is er maar wèt van waar. dan hoop en verwacht ik, dat ook hier het spreek woord waar wordt: twee honden vechten om 'n been en de derde -gaat er ras mee heen.' Neen, indien Visser vrij uitgaat, wat ik van harte hoop, grijp dan hot voorstel-Wilken. aan, dan ko-mf er licht. Maar is hot 'n zaakje, dat het licht niet verdragen kan. laat het dan blijven zooals het is. Bij voorbaat mijn dank, Hoogachtend!, Uw getrouwe Aibonné, Dk. OLIE Az„ Langere is, N. Niedorp CHAHLIE CHAPLIN GAAT TROUWEN. De „Los Angelos Times" meldt de verloving van Charlie C'haplin met de filmster Pola Negri. ZESTIEN MIJNWERKERS OMGEKOMEN. Uit Mainz, 25 November. Tengevolge van kort sluiting ontstond brand in de Shamrock-mijn te Herne bij Darmstadt.- Er zijn zestien mijnwerkers gestikt. TEGEN DE MODERNE MEISJES. Men kan een bezadigd zakenman cri een bekwaam ingenieur zijn, en er in maatsc.happeli.ike en ethische cfuaosties toch wilde denkbeelden op na houden. Een illustratie van die waarheid is de heer Alonzo B. See, de chef van de A. B. See Electrice Elevator Cy. te New-York. Deze heer had een verzoek ontvan gen om een bijdrage voor het zetten van een nieuw meisjes-, college" voor het Adelphi College. Hij was daartoe niet bereid. „Indien ik mijn zin kreeg" zoo schreef hij in zijn antwoord „zou ik alle mid delbare scholen voor vrouwen in den land9 doen verbranden, De jonge vrouw in dit land heeft een opleiding nx>digmaar de opleiding die zij noodig heeft is. er mee uit te scheiden sigaretten Ie roken en vulgaire woorden te gebruiken; zij moet haar drieste, brutale manieren afleggen, er mee ophouden zich te beschilderen, te poederen en de lippen aan ie zetten, pek dient zij de .hooge hakken te verlaten en zich niet meer onvoegzaam te kleeden. Vooralle onmogelijke dingen ter wereld acht ik het ergst: een '„college for women" (een college omvat zoowel de hoogere klassen, der middelbaire school, .als universi- teits-klas3en), waar afgestudeerden geen leesbare hand kunnen schrijven, niets van Engelsch weten, niet goed kunnen spellen en volkomen onkundig zijn van alle dingen, die zij behoorden 'te weten, en waar zij in haar hersens een verkeerde draai hebben ge kregen door de studie van psychologie, logica, .philo- sophie en tal van andere zaken die niet alleen nut teloos, maar absoluut schadelijk zijn een hoop dingen die in de zieke breinen van „college"-hooglee- raren1 zijn klaargestoofd zou niets beter zijn dan haar uit het „college" te; halen en haar aan zwaren handenarbeid te zetten, gedurende op zijn minst een jaar. Door dat te doen, zou het misschien mogelijk zijn eon weinigje veratand in haar hoofden tq bren gen". 1 Vormoedelijk zullen de Amerikaansche meisjes studenten deze ontboezemingen van mijnheer See wel niet al te tragisch opnemen. LANDVERHURING. Uitslag der openbare verhuring op Maandag 27 Nov. 1922, in 't lokaal Igesz aJhier: I. Van do Ned. Herv. Kerk: 1. Bouwland* aan don Menisweg, 129.60 H.A., huur der W. Broekhuizen voor f810; nieuwe guurder Jjl Broekhuizen, voor f275. 2. Weiland) aldaar, 1,51,90 H.A., huurder C. Boon tjes Cz., v. f335; nieuwe huurder dezelfde voor f270. 3. Oude Dijk, 1.11,90 HA., huurder Jb. v. d, Oord, v. f80; nieuwe huurder Jn. Groot Thz., Schagen. v f 100. 4. Oude Dijk, 1,-42.00 H.A., huurder D. Smit Gin., voor f 110,; nieuwe huurder G. Schrieken, Schagen. voor f 110. 5. Dijk, langs Schager Wiel, 08,6,70 H.A., huurdei Jb. Sluia voor f 90; nieuwe huurder Jb. Sluis, Scha gen, voor f90. 6. Tolkerdijk, 3,88,30 H.A., in twee perceelen, o. huurder W. Broekhuizen: voor f200; n. huurder W. Broekhuizen, Schagen f 175; b. huurder D. do Graaf,, voor f 140, nieuwe huurder D. de Graaf, Harenkarspel' voor f 120. 7. Tolkerdijk, 4.28,20 H.A., in drie perceelen, a. huurder C. Molenaar, voor f200, nieuwe huurder C. Molenaar, Harenkarspel, voor f 175; b. huurder K. de Boor,'voor f35, nieuwo huurder Jb.Schouten, Ilarenkorspel, voor f30; c. huurder P, Neefke» voor f 60, opgehouden op f49. 8. Weiland, to Tolke, 5,03,00 H.A., huurder H. Kui per voor fCOO; nieuwe 'huurder H. Kuiper, Tolke, voor f600. 9. Weiland, aldaar, 1,45,20 H.A., huurder Jb. Bruin, voor f175; nieuwe huurder Jb. Bruin, Tolke, voor f 175. Vorige huurprijs tezamen f2835, nieuwe huurprijs tezamen f2169. II. Van het Ned. Herv. Weeshuis: 1. Weiland te Tjallewal, 1,31,00 H.A., huurder C. Gootjes voor f 190; nieuwe, huurder C. Gootjes, Tjal lewal, voor f 190. 2. Weiland, Lagedijkerweg, 1,65,90 H.A., huurder J. K. Boontjes, voor f 390, nieuwe huurder J. K. Boon tjes, Schagen. voor f300. 3. Weiland, in de Oosterkaag, 1.18.80 H.A., huurder A. Geel voor f 140; nieuwe huurder D. P. Timmer man, Schagen, voor f 205 Opbrengst vorige huurprijs f720, nieuwe huurprijs f695. III. Van Fonds Wieldraaier: 1. Weiland in de Koog, St. Maarten, 1.36.70 H.A., huurder K. Slot, voor f 225; nieuwe huurder C. de Geus, St. Maarten, voor f325. 2. Weiland, te Zijpe, 1.80.10 H.A., huurder A. Gel der voor f300; nieuwe huurder A. Gelder, Lagedijk voor f 270. Opbrengst vorige huurprijs f525, nieuwe huurprijs f595. IV. Van de Ned. Herv. Diaconie: De perceelen bouwland der Diaconie moeten in weiland worden omgelegd, het zaad bij te leveren door de Diaconie. 1. Bouwland, aan de Nes. 0,99.90 H.A., huurder G. Borst voor f420; nieuwe huurder D. Smit, Nes, voor f145. 2. Bouwland, te Tolke, 2.31,70 II.A., huurder C. Dekker Jbz„ voor f 1000; nieuwe huurder C. Dekker Jbz„ Tolke, voor f 300. 3. Weiland, aan de Gou\v, Barsingerhorn, 2.09.40 H.A., huurder J. Schenk Az., voor f325; nieuwe huurder J. Schenk, Barsingerhorn, voor f 325. Opbrengst vorige huurprijs f 1745, nieuwe huurprijs f 770. WINKEL, 27 November. Appelen f3 a 11, peren f3 a 17, bieten f0.40 a 0.70, kool f 0.40 a 0.60, uien f 0.70 a 0.90, spruitkool f 4 a 6, alles per 50 Kg. Andijvie f 0.60 a 0.90, p. 100 stuks. ALKMAAR, V November 1922. Roode kool 0.50 a f 2.10. Gele kool f 0.70 a f 1.20, ".Wortelen f 1.60 a f 1,80. Uien f 1.10 a 2.60. Appelen f 4 a f 13. Peren f 4 a f 17. Spruiten f 6 a f 13. Wit lof f 21 a f 45, alles per 100 Kg. WARMENHUIZEN, 25 Nov. Roode kool f 025 a 1.20, gele kool f 0.45 a 0.55, witte kool f0.40 a 0.55, Deenscbe witte kool f 0.55 a 1.35. peen f 1.25 a 1.40. Aanvoer: 15525 Kg. roode kool, 4900 Kg. gelei kool, 73350 Kg. witte kool, 8525 peen. WARMENHUIZEN, 27 Nov. 1922. Roode k'oöl f 0.45 a f 1,15. Gele kool f 0.50 a f 0.90. Witte kool f 0.50 a f 0.55. Deensche witte kooi 0.65 a f 0.85. Uien f 1.90. Peen f 1.45. Aanvoer: 15725 Kg. roode klooi, 6000 Kg. gele kook 45500- Kg. witte kool, 400 Kg. uien, 7400 Kg, Deensche Jwitte kool, 1150 Kg. peen. NOORDERMARKTBOND', Noord-Scharwoude. 27 Nov. 1922. Blauwe aardappelen f 1.70. Grove uien f 1.60 a f 2.30. Drielingen f 1.80 a f 2.10. Nep f 2.10 p f 2.40. Peen f 1.2(1 a f 1.30. Roode kool f 0.60 a f 1.60. Gele kool f 0.30 a f 1.40. Witte kool f 0.50 a f 0.70. Deensche witte f 0.90 a f 1.80. Bloem kool f 9 a f 14.20. 2e soort f 1.40. Aanvoer 25 Nov.2710 Kg. aardappelen, 16395 Kg. uien, 10775 Kg. peen, 51100 Kg. roode kool, 4700 Kg. gele kool, 11600 Kg. witte kool, 36250 Kg. Deensche witte kool, 125 Kg. rammenas, 575 Kg. (fapbn, 05 stuks bloemkooL LANGEDIJKER GROENTENVEILING. Br. op L. 27 Nov. 1922. Bloemkool, le soort, le cerf, f 8.50 a f 12.80. Idem. le soort reuzen, f 11.80 a f 15.60 per 100 stuks. Roode kool, le soort f 1.10 a f 1.90. Idem, öo soort f 0.70 a 1. Gele kool' le soort f 0.90 a f 1.40. Idem 2e soort f 0.60 a f 0.80. Witte kool, le soort f 0.50 a f 0.70. Deensche witte kook le soort f 0.90 a 1.70. Blauwe aardappelen f 1.90. Eigenheimers f2.10. Bravo f 2.60. Bieten f 2.30. Gele nep f 3.40. Drielingen f 2 a f 2.20. Uien, le soort f 1.9Ö -a f 2.50. Losse wortelen f 1.20 a f 1.40. Aanvoer: 5220 st. bloemkool 37r800 Kg. roode kooL ,31875 Kg. witte kool, 27650 Kg. gele kool, 2Ü80O Kg. losse, wortelen, 17750 Kg. uien, 238 Kg. gele nep^ 2675 Kg. aardappelen, 1075 Kg. bieten. AMSTERDAM, 27 Nov. 1922. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd: 371 vette koeiem le kw. f 1.15 tot f 1.25, 2e kw. f 0.89 tot f 1, 3e kw. t 0.50 tot. f 0.75 85 melk- en 'kalfkoeien f 300. tot f 500, 35 nuchtere kalveren f 14 tot f 22 178 schapen f 30 tot f45. 490 vette varkens, "le kw. f'l.19 tot f 1.22, 2e kw. f 1.16 tot f 1.18, schoon gewidht. ALKMAAR, 27 Nov. 1922. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd: 17 koeien en ossen f 250f 500, 6 vette kalveren f 60 f 160, p. ned. pond f 1—f 1.65, 9 nuchtere kalveren f 16—f 28, 342 vette varkens p. ned. pond f: 0.98f 1.07 ALKMAAR, 25 Nov. Op de heden gehouden weekmarkt waren aange voerd: 21 paarden f 125325, 5 koeien en ossen f 120 —300, 20 nucht kalveren f 1225, 279 vette schapen f30—52, 3 vette varkens f96105, 73 biggen, 10 w. f 23—38, 1(\ bokken en geiten. B'otorprijs op 25 Nov. Hoogste markt fl.25, middelmarkt f 1.20, laagste markt f 1.10, Aanvoer 1666 kop. Kipeieren f 14—16 per 100 st. WOENSDAG, 29 NOV. NED. HERV. GEMEENTE te: Burïrortirug, nam. 7 uur, Ds. Buiskool. Collecte voor Noodl. Kerken en Personen. DOOPSGEZ. GEMEENTE te: Hippolytushoet, nam. halfacht, Ds. Leondertz. NIEUWE NIEDORP. K.F.C. I van Kolhorn speelde Zondagmiddag te N. Niedorp een voetbalwedstrijd tegen do aldaar ge vestigde club N.V.V. II. Ijverig werd gspoold en al kwamen er hagel buien los, spelers on publiek wisten van geen wa ken. Volhouden totl het einde, was* de leus. K.F.C. won meit 2—1.

Schager Courant | 1922 | | pagina 6