TWEEDE BLAD. Kaad Hoogwond. Donderdag 30 November 1922. 65ste Jaargang. No. 7139. Vergadering van den Raad der gemeente Hoog woud', gehouden op Woensdag: den 29 November 1922, dos voormiddags ten '10 uur. Voorzitter Burgemeester Breebaart. Aanwezig allen. De Voorzitter heet de -hoeren welkom en opent de vergadering. Daarna volgt lezing en goedkeuring van de no tulen. Voorzitter doet naar aanleiding van de notulen de mededeeling, dat do gemeenteopzichter, de hoer Vlaming, don kap van het raadhuis heeft nagezien en onderzocht. De kalk, waarmede de pannen zijn bestreken, wordt door vriezen en door hevigen wind losgewerkt, en valt dan af. Hierdoor wordt lekkage veroorzaakt. Om dit tegen te gaan zou het noodzakelijk zijn het dak van binnen met bóut te beschieten. Behalve dat aan te brengen beschietsel, zouden de dakpan nen en vostponnen moeten worden- afgenomen en afgebikt, moeten dakhout en tengels en latten wor den aangebracht, de vorstpannen In specie worden vastgelegd en daarna mot zwarte specie wo£den aangestreken. Ook zal een gedeelte van het dak met stormrek- ken tegen afwaaien van pannen moeten worden voorzien. De totale kosten van een en ander zullen op f562 komen. De heer Schilder geeft, in overweging riet onder de pannen aati te brengen. Voorzitter zou hier nietXvoor zijn. Ook andere heeren gevoelen daar niet veel voor. Voorzitter zegt als de kosten de heeren te hoog komen, zou nog even gewacht kunnen worden op evontueelo verlaging der houtprijzen. De heer Glas: Als we met hout beschieten, zijn we van do lekkage at. Ik ben er niet direct voor dat we wachten, totdat het materiaal goedkoopor zal zijn. De heer Bossen is er voor, dat we het nu maar goed ondernemen. De heer Glas dacht dal de sparren ook niet ge heel gaaf meer waren. Voorzitter: Ze zijn ook niet best meer. Spreker vindt, als B. en W. eerst nog een goede opname de den, daar het rapport van Vlaming door hen nog niet behandeld is geworden, waar het gisteren eerst is ingekomen. Het raadhuis heeft, zegt voorzitter, wel gelijkenis op een koe met schapcnribben. Algemeen wordt goedgevonden dat B. en W. eerst nog nader onderzoek zullen bewerkstelligen. De heer Bossen vraagt: Zullen B. en W. het be steden? Voorzitter antwoordt bevestigend. Voorts wijst voorzitter op het punt hei-stelling van den toren te Hoogwoud. Truiens had toezegging ge daan, dat zoo spoedig mogelijk te doen. Ik heb hem al een paar malen opnieuw tot spoed aange maand en hij beloofde 't me. Maar nog altijd is 't werk niet af. Nu zal hij die toezegging deed hij met den éersten den besten mooien dag het werk doon. - Wat betreft de verhuring van landerijen gehou den op 6 Nov. j.1. bij A. Breed, daarvan zijn de uit komsten als volgt: Het Armenland bracht f 1668.50 op. Daarin is begrepen het sportterrein dat vorige maal f325 en thans f350 opbracht. Gemeenteland 3 perceelen te Aartswoud en aan den Boekeiweg gele gen: de vorige maal f150 en thans f 100 opbracht. Land in do Bennemeer, dat vorige maal f225 per H.A. en totaal f 1112.85 opbracht en thans was daar van de opbrengst f150 per H.A. en totaal f 741.90. Tlians heeft Veerman uit Twis-k dat laridi in de Bennemeer gehuurd. Verzoek van W. Wiedijk, to Aartswoud', ocm een kléin stukje grond in erfpacht to mogen bekomen van de gemeente. B. en W. -hebben dat besproken. Wiedijk zou 160 M2. wenschen. Dat is tegen, het ta rief van 2XA cent per M2., dat. B. en W. zich dachten, jaarlijks f 4. Vorige maal Is, bij uitgifte- in erfpacht aan J. Rempt 2 cent-s per M2. gerekend. Het is hier een geval van uitbreiding. B. en W. wilden do ge vraagde erfpacht zoo verleenen en wel voor den tijd van 69 jaar en wel tot 1 Mei 1991. Dan loopt .de erf pacht af, tegelijk met de aan J. Rempt verleende erfpacht, die ook over 69 jaar eindigt. W. Wiedijk is onlangs eigenaar gewonden- van grond en huis, waarvoor aan J. Rempt destijds erfpacht was ver leend1 geworden. De belangen van het Armbestuur worden er niet ioor geschaad, als op bedoeld perceel, sectie A 1245, gedeeltelijk, erfpacht wordt verleend aan adressant Wiedijk, die broodVentor is te Aartswoud. B. en W. stellen voor, de erfpacht to verleenen en die te doen jngaan op 1 Januari 1923. Goedgevonden. Do heer Glas zou het echter verkieselijk vinden Rempt de voorwaarden voor te loggen. Neemt, hij ze aan.. Goed. Zoo niet, als hij er ndot aan wil, dan is het afgeloopen-. De heer Hertog neemt op -ricth dfrt tegen) Wiedijk, die hij alle dagen ziet, te zeggen, dan kan de man hier inzage komen nemen. Dankbetuiging van de clasis Hoorn, der Gezinsver pleging voor toegezegde subsidie. Ook van de Vereeniging voor uitzending van kin deren naar Vacantiekoloniën en Herstellinsoorden is dankbetuiging voor subsidie ingekomen. Besluit af- en overschrijving, dienst 1921, zijn goedgekeurd van God. Staten ingekomen. Op de re kening hadden Gedeputeerden, slechts een -kleine aanmerking van zeer ondergeschikt belang. Ontvang sten electriciteit moesten nl. niet onder 9c maar on der 8d opgenomen zijn geweest. De mandaten zijn nog niet retour gekomen. Voorzitter wil hierover aanschrijving doem We hebben de mandaten nl. noodig voor de berekening van de bijdrage R.K. school. Goedgevonden dat Voorzitter zal schrijven-. Goedgekeurd is het raadsbesluit -tot verhuring der Raadkamer aan de Banne voor den tijd van 25 jaren Verordening vleeschkeuringswet is ook goedge keurd. We zu-llen die later afkondigen, als veerats en keurmeester -benoemd zijn. Dan kan de zaak be- binnen. Bericht is ingekomen van de herbenoeming van de heeren Vijn en Schilder tot zetters bij s Rijks di recte belastingen. Voorzitter feliciteert hen. Ingekomen is proces-verbaal der jongste kasverifi- catio, gehouden bij -het G.E.B. Hiervan, wordt inzage genomen door heeren: raadsleden. Schrijven inzake brandstofvoorziening met nogal belangrijken inhoud. Do brandstoffencom-missie voor Hoogwoud, Spanbroek en- Opmeer, waarvan de heer Pjuister te Opmeer voorzitter is, kreeg daarin n.1. be richt, dat de Rij-kskolendistributie niet meer bestaat en dat eventueel© nadeelige saldi van -brand-stoffen- commissiën voor rekening van den- Staat zullen worden-. Het nadêè'l ig saldo van, de commissie H-oog- woud-Op.meer-Spanbroek is f 1265.96. Voorzitter zegt, volgens zielental zouden- wiji de helft er anders van hebben- moeten- betalen van die f 1200 zooveel, indien niet, zooals nu bericht wordt, dë Slaat dat nadeelig saldo overgenomen had. Verder zegt. voorz., dat er nog een houtrekening schijnt te zitten; dat hout heeft verlies opgeleverd. En daarin zullen wij ons portie wel moeten bijdra gen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Er ie- geschreven over huisslachting over schapen, varkens, geiten, alzoo over „klein vee-V De heer Vijn (die in de commissie voor vleescih- keuring zit) had medegedeeld1, -dat verschillende ge meenten ten opzichte daarvan ontheffing hebben aangevraagd. De Min. van Arbeid verklaart, dat er onthoffing kan worden verleend, van het keuren vóór het slachten. Elke -gemeente moet op zichzelf aanvragen. De Min. van Arbeid kan verleenen vrij stelling van art. 46 Vleeschkeuringswet, betreffende do huisslachting voor 'vleosdh, dot hier blijft! Goed gevonden. deze ontheffing aan te vragen. B. en W. hebben machtiging van den Raad gekre gen om een stuk land, in eigendom behoórende aan BurgerL Armbestuur, te verknopen aan- mej. Maar- tje Neefjes, wed. D. v. Diepen Janszoon, veehoudster in de Weere, gem. Hoogwoud, vrij op naam geleverd, ter grootte van 3.21.80 H.A. a f3000 per H.A., dus voor f 9654. De noodige machtiging hiertoe van Ged. Staten is reeds afgekomen. De onkosten, die op den verkoop komen, moet het Armbestuur lijden. Deze verkoop wordt goedgevonden. Bespreking aankoop brandspuit. Voorz. zegt, dat de notulen aangeven, dat de Aa rtawouder smid J. Louw gratis zou beproeven de -spuit van Aartswoud te verbet-eren. Hij is aan het werk gegaan en heeft wel flink succes bereikt en- belangrijke verbetering in den toestand van den spuit gebracht, wtier ver mogen echter ten ©enenmale toch nog niet machtig genoeg is. De brandspuit, hoewel thans inderdaad licht werkende, geeft nog niet genoeg water. B. en W. hebben bij den Burgemeester van II.H.waard en bij Idii-en® ambtgenoot te Haren&üarspel inlichtingen ingewonnen over do aldaar van do firma van Ber gen uit Mi'dWolda betrokken spuiten. H.H.waard doet bericht, dat 27 Febr. jl. van die firma 2 hand brandspuiten zijn aangekocht a f550 per stuk, elk met een vermogen van 300 L. water per minuut op te brengen. Zij brengen het water ieder -ongeveer 34 M. hoog en 25 M. ver. Eenvoudige en gemakkelijke bediening. Zuigers, enz. 's winters droog, bewaren. Tien man aan de pomp voldoende. Harenkarspel bericht, twee spuiten van f750 elk gekocht te hebben in *1913. Vermogen elk 400 L. per minuut. 14 man aan de pomp is voldoende, behalve slang- en spuitpersoneel. Voorz. zegt, dat J. Louw in B. en W.-zltting is ge weest voor toelichting en Ingevolge opdracht naar Heerhugowaard is geweest, om de spuit te bekijken. Hij vond die goed. De Burgemeester van Heerhugo waard zei echter, dat als weer een spuit noodig was, wel een motorspuit zou gekocht worden-. B. en W. hier zijn nu wel niet -dadelijk enthousiast voor 'n Duoterspuit, zegt voorz., maar toch hebben we het ideo overwogen. We moeten nu óf een nieuwe spuit, voor Aartswoud óf 'n motorspuit l^oopen. Doen we hot laatste, dan zou die in Hoogwoud gestationneerd kunnen worden en de spyiit van Hoogwoud, die nog best is, kon dan naar Aartswoud. Dan waren ze daar ook goed klaar, 't Spuiitje uit Aartswoud! kon dan naar lvier. De heer Vijn: Ik ben niet geest-driftig voor aan schafflirg van een- motorspuit. Voorzitter: Daar heb ik al op gewezen. De hoer Vijn: Tk zie niet in, dat het zou bevallen ook ten opzichte van de bediening. Als een motor gekochtwo rdx, vind' dik, -dart. die gevoegelijk te Aarts woud kon staan. Daar is het complex huizen nog grooter dan 'hier. Ik ben echter niet voor een, motor spuit. Ze zijn niet gemakkelijk en moeten met groote nauwkeurigheid behandeld worden. De heer Hartog zegt. aanvankelijk niet voor een motor te hebben gevoeld, gezien de ervaring bijv. in Obdam. Maar hij nadere overweging vind ik het toch wel goed, een stoombran&spuit, te koopen. Al komt het weinig voor, toch heb je er grooter zeker heid mee. De bediening acht ik geen bezwaar. Al is er wel eenige konnis bij noodig( 't is toch wel te doen Aanschaffing was voor Hoogwoud ,wel wenschelijk. Ten minste als we voor den opgegeven prijs 'n goeie hebben! De heer Glas: Tic ben niet deskundig. Maar op grond van de ervaringen, er mee opgedaan, ben ik er niet vooi; om het te doen. De bediening is veelal bij nacht en ontijd en. dan heb je direct maar geen men- schen- die er mee om kunnen gaan. Vorig jaar bij de bema-lingsproef te Twisk liep de -heele boel in de war door één verkeerde greep aan 'n ding. Te Ob dam met den brand1 ging het ook niet best. v oorz.: Wat Obdam betreft, daar was de construc tie niet nageleefd, vertelde de firma Scholten1 en Pij- por (de leverancierster) mij. De beer Glas: Maar dat Is maar al te vaak zoo. Voorzitter: Hier zijn toch anders wel menschen die de bediening konden doen, als: Bood, Vlaming, Jb. Schenner, de Vries, S, Koorn. De firma Schollen en Pijper zegt, men moet natuurlijk eerst -leeren er mee om te gaan. Bij onzen j-ongstn brand, zou men, als er meer wino ■•'as geweest, verlegen zijn geweest met ons spuitje. De heer Vijn: Mot een motorspuit toch ook. Voorzitter is dat niet eens. De heer Gla-s J^gi, als opperbran-dmoester er ge noeg ondervinding van te hebben, dat je veelal je zelf moot redden, 'n Deskundige is er altijd maar niet biji de hand. In de stad zijn die dingen wel goed1, hier niet. De heer Vijn: Ze moetend ircot water geven als er brand is. En dan dat veelvuldige probeeren, dat noo dig is. Het is nogal wat. De heer Glas: ïk ben togen om al-s er een mo torspuit komt, om dan ony.e «rpuit. naar Aartswoud te laten gaan en de motor hier. Dat vind ik niet goed. Voorz.: 't Was een idee van mij, maar <de Raad hoeft dat niet niet aan te nemen. De, heer Glas: Ik vinid het niet. yoo'dJ onze gebruik te spuit naar Aartswoud1 te doen. Voorz.: Ze is toch nog best. De heer Vijn: 't Miïer de kwestie: Motorspuit of handbrandspuit. Als er een motorspuit wordt ge kocht, kan -die wel te Aartswou-cL Daar kan die ook wel bewaard worden-. De heer Bossen informeert, als de motorspuit hier zou zijn en een® naar Weere, Aartswoud enz. moet, gaat dat dan met handkracht, paardekracht of hoe gaat dat? Voorzitter: Ze is op wielen De -heer Vijn: We zullen er nog een tractor voor moeten hebben 1.... De heer Bossen: Of is het op autoverkeer Voorzitter: Neen, dat -niet De heer Bossen: Dan zou toch haast, even vlug een handspuit vervoerd kunnen worden naar een brand in een buitenwijk. Voorzitter: Maar motorspuiten vragen minder mannen voor bediening. De heer Bossen: Doch ze moeten iedere week ge probeerd worden. Eerst is er f25 subsidie noodig, dat'groeit tot f100, je rente die er -bijkomt Voorz.: Is meerdere veiligheid' u niet wat waard? De 'heer Bossen: Dat zie je aan Obdam. Dan is ezen handspuit veiliger als een motor- spu-it. Kan de benzine niet bevriezen? De motor op zichzelf kan bevriezen. De heer Vijn: Dan zetten we er een' kacheltje bijl... De heer Bossen: Als ,we het doen, dan te Aarts woud, waar -hij noodig Is. Daar zijn ook wel men schen -die zoon' spuit kunnen behandelen, Mienis, Louw, Veerman Voorz. zegt, als hoofd d'er brandweer medle in het verplaatsen der spuit, zeggingschap te 'hebben-. De heer Deken is het met Glas eens, dat het wel beter zal zijn een handspuit voor Aartswoud te koo pen. Voorzitter wil stemmen. Bossen?Is voor h-andbrandspuit. De heer Hartog heeft nog iets te zeggen. Hij is wel voor beter handbrandspuit to Aartswoud, Maar als de heer Vijn, wanneer er een stoombrandspuit komt, die te Aartswoud wil hebben, en de hanidbrandspuil, daar weg, daar ben ik' niet voor. De st-oombrandspuit komt scheep voor heele- gemeente, vind ik. Biji 'n gewoon brandje ia een steoinbrandapuit niet noodig. We hebben gezien, bv. te Binnenwijzend, in 1911, dat het 'n enkele maal wel een-s erg kan zijn. De heer Vijn: Bij brand, zooals toen te Binnenwij- zemd, heb je -aan een stoomtorandspuit ook niets. Stemming: De heeren Bossen, Vijn, Glas, Deken en Portegies stemmen voor aanschaffing van een handbrandspuit, waartoe dus met 5 stemmen voor wordt besloten. De heeren Hartog en Schilder stem den voor motorspuit. De keuze van handbmndspui-t is die nu aan van Bergen, te Müdwolida overgelaten? is nu de vraag. Voorz. vraagt, of men capaciteit als te Heerhugo waard, voldoende vindt. De heer Vijn: 300 M. per minuut is al aardig. De heer Schilder: 34 M. ver en 25 M. hoog is vol doende voor de grootste boerderij. De heer Vijn: Ja, het water gaat er dan nog ver overheen. Voorzitter geeft in overweging, dat van Bergen van Midwolda eerst de spuit van Aartswoud nog na der zal onderzoeken. En wij koopen dan een nieuwe handspuit. De firma Scholten en Pijper -bad niet die kwaliteit en duurder. De heer Bossen wil voortmaken, 't Wordt tijd. Er kon ééns iets -gebeuren. De heer Hartog: Ja, de spuit werkt nu wel licht, maar vermag tegen een f linken brand niet veel. Voorz. zegt, we zullen het bespoedigen.. Smid Louw van Aartswoud wil geen belooning voor zijn werk aan de spuit. Maar hij verzocht be leefd, de nieuw aan te koopen spuit te mogen leve ren, Hij heeft daarvan provisie. En het kost de ge meente niets meer. Louw heeft flink werk aan de Aartswouder spuit gedaan. Goedgevonden Louw de te koopen spuit te laten leveren. Benoeming van een lid der comm. van Toezicht, art. 176 Wet Lager Onderwijs 1920, wegens periodieke aftreding van mej .p. Bossen-Koorn. B. en W. beve len aan: No. 1 de aftredende, no. 2 M. Bood-Vries Mej BossenrKoorn -wordt herbenoemd en zal daarmee in kennis worden gesteld. Voorstel van B. en W. tot vaststelling verorde ningen heffing 70 opcenten op de Rijksinkomsten- belasting ep 70 opc. op de vermogensbelasting. Voorz. -zegt, het voorstel is in verband met ide- ge- meente-be-grootin-g om de opcenten op Rijksinkomsten belasting en vermogensbelasting te bepalen.. Vol gens de nu bestaande verordening moeten we hef fen 100 opcenten. We hebben 70 opc. noodig.. Willen we die dus -heffen, dan moeten we de verordening in 70 wijizigen. Als we bepalen: .tot een maximum van 100. -dat zou de Min. niet goedkeuren. Daarom stellen B. er;- W. voor, wijziging te dioen en heffing dan van 70 opcenten Rijksink. belasting en 70 opc. op de vermogensbelasting. De heer Bossen zou dan de 36 opc. -op Personeele belasting willen veranderen- en dan 80 opc. op Rijks- inkomstenbelasting en 80 opc. op Vermogensbelas ting. Voorz.: Maar ter vorige vergadering is toch -beslo ten- tot 36 opc. op personeel. Wijziging daarvan moet dus tot volgend jaar wachten, 't Zou niet wensche lijk zijn nu te wijzigen, wat we vorige zitting hebben besloten. Dan zijn de besluiten zoo op lossen voet. De heer Vijn: Ja, dat zou Slecht .gaan, waar de be lastingbiljetten al rond gaan. De heer Schilder: Een vast. percentage is lastig. Maar 't -moet we-1. Maar lastig ds het, want we we ten niet, hoeveel inkomsten de gemeente zal hebben. De heer Vijn: Ik maak me sterk, dat we met 100 opc. op vermogens- en rijksink. belasting ver over den Hoofld. Omslag komen. Voorz.: Dat zou u toch werkelijk niet meevallen. Ve-len, die er niet aan betalen. De heer Schilder: De jh-oogore inkomens zijn bij velen enonm gedaald. Algemeen- wondt goedgevonden 70 opc. op Rijksink. belasting en, 70 opc. op vermogensbelasting. Bespreking van verzekering tegen ongevallen, ver oorzaakt door het G.E.B. Voorzatter zegt, den heer Kommer uit Berkhout bij- zich te hebben- gehad om deze .zaak te bespreken. Daarbij kiwam ter sprak-e -dlat de heer Vet is ged-ood door in aanraking met dem -draad! te komen. De voorwaarden waren betaling van f 112 premie per jaar, voor 5 jaren. De Directie der Eerste- Rotterdam - sche Verz. Mij. tegen ongevallen verbindt zich dan om hoogstens f 100.000 per ongeval en ten hoogste f 30.000 per persoon te vergoeden-. Voorz. voegt er aan tos: Als je In 't «spoor le klas zit wordt er bij een ongeluk meer voor je vergoed dan dat je 3e klas zat.... De-heer Vijn: Eni je bent toch doodL! De heer Bossen zou er niet op in willen gaan. We kunnen wel probeeren of we billijker klaar kunnen komen. De- heer Vijn: Er ds wel iets voor, «dat de gemeen te zich tegen ongevallen' d'oor het G.E.B. veroorzaakt gaat verzekeren. Goedgevonden wordt, dat B. en W. dit punt nader onderzoeken. De hoor Schilder: De bovengro-ndische- netten ge ven gevaar voor later. Voorz.: Vanwege de Prov. wil men het heele be- drijf overnemen. Maar dan wordt 't 6chter duurder. Bespreking noodslachtplaats: beerput maken. Ter vorige vergadering hadden we het over noodslacht plaats bij Dam, zegt voorzitter. We zeiden toen, eerst moet er benoeming -zijn van veearts en keurmeester, clie kan .dan advies geven bh inrichting. Goedgevonden wordt echter, om bij voorloo-pig ge bruik der noodslachtplaats bij Dam alvast oen beer put te maken om. te voorko-men, dat af vak in de Dieringer sloot loopt. Men vindt goed', om aan Jan do Boer het ma-ken van den put op te dragen. Verzoek van 't gemeentebestuur van Winkel -bij drage v-oor U.L. O.-onderwijs. Vqorz. leest het verzoek voor. Er gaan van -hier een paar jongelui naar Winkel op -de U.L.O.-school. Hunne ouders, beneden- f 1200 inkomen, zijn vrij om in de kosten hij te .dragen. Het verzo-k is nu, om als de ouders der leerlingen niet in de termen vallen voor betaling uit hoofde van, hun geringe inkoming of de gemeente idan betalen wiil. Van Hoogwoud gaan 2 jongens naar Winkel. B. en W. voelen ndet voor het verzoek. Ze moeten dan. maar boven f 1000 gaan inplaats van boven- f 1200, vinden B. en W. Als er jongens naar de U.L.O. gaan, moeten de ouders het maar zelf betalen. Niet de gemeente. De heer Bossen is er voor, om van gemeentewege bij te dragen. Kinderen van ouders, die niet veel ver dienen, kunnen niet naar Hoorn, moeten naar Win kel. Hier is geen U.L.O. Spr. is voor vergoeding. Het zijn van hier trouwens maar een paar leerlingen. Voorzitter zegt, dat v-oor een daarvan niet zou be hoeven te worden bij-gedragen. Wat Hoorn betreft, dat viel wel onder Nijverheidsonderwijs. De U.L.O.- te Winkel niet. Onze verordening geeft aan tot f 1200 inkomen niet bijdragen. Daaraan valt. niet te tor nen. Winkel vraagt een billijke bijdrage. Goedgevonden wordt, dat voorz. eerst nader zal informeeren wat men daaronder verstaat. Overname straatverlichting 't G.E.B. Voorz. zegt, van den admin. de Vries een overzicht te hebben gekregen van -de straatverlichting Hoogwoud en Aartsw-oud. De Weere is nog niet gereed De heer Portegies geeft eenige toelichting aan gaande de Weere, Veel mankeert er niet aan, maar 't is nog niet klaar, 't Is een moeilijk geval. Er moest nog gesoldeerd worden. Als er een dag mooi weer komt, kan 't afge-maakt worden. Voorzitter: Van hoogerhand worden wij, ter voor koming van gevaren voortdurend aangemaand om de zaak in oide te hebben. De heer Portegies: 't Beste is, dat een deskundige alles naziet. Zoowel Hoogwoud en Aartswoud als de Weere. Vioorz.: Te Hoogwoud, Kerke-laan, Pade en Aarts- wouidi is de straatverlichting afgewerkt en- heeft de adiministrateur-lijniwerker de Vries het goedgekeurd. De Vries heeft die aanleg zelf gemaakt. Als wij nu weer een andere deskundige moeten hebben, otn dat werk na te zien, dat. kost weer geld. Voorzitter zegt: Als Groot, die 't in de Weere maaklte, aan Rood aldaar antwoordt, dat hiji er ver der afziet, dan zouden wij- het «de- Vries in de Weere ook verder kunnen laten afwerken. De heer Portegies: Groot ,zei, er nog een dag aan te moeten- «werken, dén was 't goed. De heer Bossen.: Groot en de Vries hebben ver schil van meening. De heer Portegies: De Vries moest allés gemaakt hebben, dan was alle-s goedgekeurd. e De heer Bossen-: 't Is opvallend al wat d'e Vries niet gemaakt heeft, daar mankeert wat aan, als hij het naziet Wat hijzelf heeft gemaakt, is altijld goed. Als de liohteommissie het ronduit wil zeggen, zal het «haar ook wel zijn opgevallen. De heer Vijn: Ja, het schijnt wel, als de Vries het zelf niet gemaakt heeft, heeft hij nogal bemerking. Anderen: Je -keur je eigen werk niet af. De heer Hartog: Maar ook als je het zelf maak, 'dan «maak je het zooala je -denk dat goed i9. De heer Vijn.: Voor ons als licht commissie is het moeilijk .te beoordeelen. De heer Portegies: Ze houden ons er langen- tijd 'mee op en bezorgen ons een hoop drukte. Voorz.: De lichtcommissie meende, «het ide Vries te laten regelen. De installatie «moest d'oor de ingeze tenen worden- beikiostigd en de gemeente zou dan de exploitatie overnemen. De heer Schilder: Ja, als het net in orde is, dan kan de gemeente het net overnemen. De «heer Glas: Jk dacht dat «dei gemeente ai-leen de stroom zal overnemen. Voorzitter: De gemeente zorgt voor licht en voor maximale belasting. Dat moet de gemeente betalen. Mits de ingezetenen zorgen voor installatie.. De heer Glas: Er ia besloten, dat de gemeente de stroom zal betalen. Voorz.: Dei installatie is geschied. De commissiele den hebben geen bindend mandaat Als ze zich ont trekken, is de zaak aan haar lot overgelaten. Daar om is er nu het voorstel, dat de gemeente het over neemt. De heer Portegies: De Vries heeft f 10 belooning ge-had voor marien van het net in d'e Weere. '.rts- woud en- Hoogwoud is gratis nagezien door ,ie«m. Voorzatter: Jelui hebt hem verzocht in ,ue Weere het na te riem Hieri n Hoogwoud! enz. had de Vries het zelf geleverd., dus is het begrijpelijk, dat hij dat gratis nazag. De heer Bossen: Ik vind dat toch zoo niet goed. Ho-e heb Ük'het nu? De Vries mioest voor nazien, Wee re toch geen bolooning opstrijken 1Mocht er wel geld voor aangenomen worden? Voorz.: Ik meen, dat het in de Mchtco«minissie be sproken- is. Hij -mocht loon aannemen. De heer Bossen: Het fooienstelsel moet afgeschaft. Voorzitter: Dit was geen fooi. Hij is in de Weere als deskundige gevraagd. Hoe denken de heeren er over, omtrent overname van straatverlichting. De heer Bossen had verzocht tot aan Jan Bakker toe te gaan. De heer Bossen: Ja, «dat is zoo. De heer Glas: Het is indertijd niet besloten. Als was het nu overnemen, is het mij echter goed. Maar we zijn vrij om het al of niet over te nemen. De heer Hartog is ook niet tegen overnemen. Voorzitter: Als dé Weere izoo'n kleinigheid is, dan, dat ook overnemen. De heer Bossen: We kunnen daaromtrent nog Groot en de Vries hooren. Voorzitter: Ik zou er niet voor zijn, om als 't ware Groot en d'e Vries (twee leveranciers) tegen elkaar uit te spelen. De heer Schiilldé-r: 'Ja en dan toegeven! 'we ons -bo vendien o-p een terrein, waarvan we zelf geen ver stand hebben. V-oorzitter: Wij hebben in de Vries hier een des kundige, waarin ik vertrouwen stel. Ik vertrouw de Vries. Hij heeft hier zelf -geleverd en- hij zal wel zorgen, d'at het in orde is. De «heer Portegies: 't I-s bij ons zoo eigenaardig. Voorz. :Als we een deskundige nemen, dan moe ten we er v-oor 't heele net een- bijhalen. Dat vind ik niet aan, te bevelen, Maar de commissie wil graag afrekenen. De heer Gl-as: Nou, de commissie heeft nog wel even dej; tijd-. Voorz.: Mij goed. Ik rit zelf in de commissie. Maar zij wenscht af te rekenen. De heer Portegies: Ja, diat is bij ons in de Weere ook zoo. Daar, wil de comm, -ook' graag afrekenen. De heer Glas: De lichtcommissie ish ier, Dat kon toch ook Jn de Weere. Vraag wat er moet in de Weere. Voorz.: Groot heeft aan de oommissie, in de Weere1 al medegedeeld, -dat dé Vries zei, dlat er niet veel aan mankeerde daar. De klok was ndet goed. Die heeft Groot hersteld- Voorzitter: Wij willen graag van de zaak af. Als de coonmissde riöh ontbindt, is er geen connectie en is de zaak aan zichzelf overgelaten. Wie zal 't dan onderhouden? De heer Vijn: Dan doen wij er ook niets meer aan, dan loopt het vanzelf wel, zooals bet dan gaat. Ik heb al zooveel jaren in 't donker geioopen Voorzitter: Wil men Hoogwoud en Aartswoud af handelen? Dat is nagezien en het net is goedge keurd. En dan Weere nog aanhouden? De hoor Portegies: Dan liever alles aanhouden en later al-les tegelijk afhande-len. Voorzitter; Ik wou, dat de raad de lichtcommissie machtigde om Hoogwoud en Aartswoud af te rekenen. Als de Weere klaar is gekomen, dan kon die afrekening later. De heer GlasIk! ben er niet voor om nu de WJeere te laten sudderen.- Beter later alles tegelijk. De heer Bossen: De Weere is nog niet klaar. De heer Portegies. nadenkend: „Zoo is Wij rijn nog niet klaar, wij' Kunnen nog niet afrekenen. Do heer Bossen: Als De Vries in de WJeere oók het net gemaakt had, dan was dat mogelijk ook goedgekeurd door hem. De heer Portegies: Het scheelde maar weinig guldens of De Vries had het gehad..... Stemming. Met 5 stemmen voor, (die van Bossen, Vijn, Glas, Deken en Portegies), wordt tot aanhouden van alles thans besloten. Voor doorgaan stemden de heeren Hartog en Schilder. Voorzitter brengt in bespreking de pensioen-bijdrage voor hooistckers, opperbrandmeesters en "brandmeesters en aebt het wenschelijk hen als losse arbeiders te be schouwen, iniake pensioenregeling die dan voor hen niet noodig is. Goedgevonden wordt dm met betrekking tot toepassing Pensioenwet in dezen rin ie schrijven. Voorzitter wijst er op, 4 werkèlooze personen bij zich te hebben gehad, en Piet Koster. De heer Glas zou ze aan de Gouw aan 't Werk willen zetten, om de kanten langs den weg af te steken. Dat is daar noodig. Voorzitter zou dat zeer goed vinden en wil den heer Glas opdragen, hen aan 't werk te zetten. De heer Glas neemt dit op zich. Voorzitter: Loon? 25 cents per uur. De heer Vijn: 20 cent vind ik. De heer BossenIs 't 7 of /iiur per dag? De heer Vijn: Als we het gewone loon geven, zien zij niet naar ander werk uit. Voorzitter wil voor bewerking van de kanten langs de wegen in overleg treden met het Koggebestuur en den heer Mantel, den opzichter. Goedgevonden. eer Is er naast bij om de menschen aan 't werft te stellen? Voorzitter: Wat de menschen betreft, ja. Ze kunnen echter ook nog aan 't ledigem der aschkuilen. De heer Bossen vindt bij 7-urigen werkdag 20 cents per uur te laag. De heer Vijn: Ik .vind het ook wel te laag dat is waar, maar als ze gewoon loon hebben gaan'ze nieit naar particulieren. Ik wil 25 cents loon ,ook wel goedvinden. En het zal de gemeente pleirièr doen,

Schager Courant | 1922 | | pagina 5