gulden en zij dan ook niet bereid is, meer dan dat bedrag te betalen. Zelfs werd door de directie, in het bijzijn van de getuigen, uitdrukkelijk verklaard, dat geen harer hoofdpremieö, bestaande uit villa met inrichting, enz., in werkelijkheid meer waard is dan ten hoogste tien duizend gulden. De heer Van den Brink heeft zich. bovendien eeni- ge dagen geleden persoonlijk vervoegd aan het de partement van justitie te 's Gravenhage, waar hij in 'gehoor werd ontvangen, èn waar hij uitvoerig van de zaak mededeeling heeft gedaan. Naar aanleiding van doze klacht wordt ons het volgende gemeld: De heer v. d. Brink zegt in dit bericht do winnaar te zijn van een landhuis enz., en to heden, toe het landhuis of de geschatte waarde niet van de Bank to hebben kunnen loskrijgen, méér nog, zoljs geen schriftelijke bevestiging daaromtrent. Dit bericht zoo gesteld, is op z'r< zachtst uitge drukt, zeer bezijden de waarheid. De zaak zit zoo. Bij de vijfde klasse trekking der 23ste Rott. Pre- mieleening, gehouden den len November 1922 in den DiGrentuin te 's Gravenhage, viel op Serie 303 No. 578 een in aanbouw zijnd landhuis met een daaraan verbonden lijfrente van f 100 per week, onder de be kende voorwaarden. Op 6N ovembïr d.a.v. meldden zich eenige personen, waaronder ook de heer v. d. Brink uit de Meern, die verklaarden met hun twaal- j ven eigenaar van bovenbedoelde obligatie te zijn. 1 Waar ecu landhuis niet door 12 personen kan be- t woond worden, de lijfrente slechts aan één persoon kon worden uitbetaald, en daar zij slechts één eigen- naar van een obligatie kennen, hebben wij den heer v. d. Brink medegedeeld, dat zij onder elkander moesten uitmaken, wien de obligatie toebehoorde, en dat dan de zaak verder met een door die twaalf porsonen aangewezen eigenaar zou kunnen worden geregeld. Bij die gelegenheid1 stelden wij den heer v. d. Brink, als toonder der obligatie, de eerste week lijf- rente tegen kwitantie ter hand- De heer v. d. Brink I verklaarde, mede namens de andere 11 eigenaars, liever een bedrag in geld te ontvangen, wat dan door hen gedeeld zou kunnen worden. Waar uitdrukkelijk in het plan, bij bovengenoem de premie, geen compensatie in contant geld ge noemd was en wij het landhuis liever bewoond za- - gen, hebben wij dit voorstel direct van de hand ge wezen. Niettegenstaande dit, is de heer v. d. Brink nadien meerdere malen met hetzelfde verzoek te onzen kantore geweest en heeft daartoe zelfs schrif- I telijke voorstellen gedaan. Ons standpunt in deze blijft ecluer: U heeft de villa met lijfrente gewonnen, u moet die ook gaan bewonen. De heer v. d. Brink ontvangt dus regel matig de lijfrente en kan dus, zoodra het landhuis gereed is, dit gaan bewonen. Hij heeft de gelegen heid desgewenscht nog enkele wijzigingen in den af bouw te doen aanbrengen, en wij wachten alleen op een schriftelijke verklaring, waarin de andere elf oorspronkelijke mede-eigenaars ven vorenbedoelde obligatie, afstand doen van al hun eventueel© rech ten Maarop. Van een landhuis te Apeldoorn, lat tot bewoning gereed was, zag de heer v. d. Brinl liever af, en hij koos er een in het Villapark te Hillegersberg, waar wij voor hem gereserveerd hebben het fweede land huis vanaf den straatweg. De beweringen van dien heer v. d. Brink zijn in alle opzichten onjuist. Met dank voor de opname, DIRECTIE GOUDEN KALF. UIT DE TABAKSNIJVERHEID. Door de firma Wed. van Nelle te Kampen werd Zaterdagochtend uitvoering gegeven aan haar be sluit de ongeveer 30 jaren bestaan hebbende siga renfabriek op to heffen. Het geheele personeel was bijeengeroepen, ook zij, die nog ambulant waren en zelfs enkelen, die wachten.^moede* elders plaatsing gezocht en gevonden hadden, om het besluit te ver nemen, doch met de mededeeling- dat allen een toe lage zouden ontvangen in verhouding tot het aan tal jaren, bij de firma in dienstbetrekking doorge bracht. Voor de gehuwde arbeiders bedroeg deze f10, voor de ongehuwden f5 (kostwinners onder hen f7.50) en voor het vaste personeel f 15 per dienst jaar. De oudere werklieden ontvingen derhalve pl.m. f300. Bovendien ontving ieder een getuigschrift. MOORD. Zaterdagnacht heeft nabij Zevenaar een moord plaats gehad. Twee arbeiders uit Didam, Van Wessel en Steintjes, jonge menschen nog, kregen onderweg, toen zij, van Duitschland komend, naar huis wil den gaan, om een kleinigheid twist, ten gevolge waarvan Steintjes een messteek ontving. Hij was na oenige minuten dood gebloed. De dador is over d.o grens ontvlucht, doch de politie is hem op het spoor. Nader meldt men: Omtrent den moord nabij Zeven ia.r nog het vol gende: Zaterdagnacht werd de landbouwer Bouw man te Kwartier bij Zevenaar door kleppen op het raam naar buiten geroepen. Daar stond de twintig jarige arbeider Jan Steintjes, die om hulp vroeg. Hij bloedde hevig en na binnen gehaald te zijn gaf hij na enkele oogenblikken den geest. Hij noemde een zekeren Jan" van Wessel als den dader van zijn mis handeling. Zondagmiddag heeft de politie den verdachte ge arresteerd, toep hij in zijne woning lustig harmo nica speelde. Na met het lijk van den naar het zie kenhuis te Zevenaar vervoerden verslagene te zijn geconfronteerd, werd hij in de maróchausseekazerne opgesloten. Hij ontkent alle schuld, ofschoon hij zijn alibi moeilijk kan bewijzen. Zijn kleeren vertoonen bloedsporen. Desgevraagd verklaarde hij dit door zich als slager uit te geven. Hij heeft verklaard Steintjes een eind weegs vergezeld te hebben. Het gerecht uit Arnhem, dat de schouwing in tegenwoordigheid Van een arts en een professor deed verrichten, was terstond ter plaatse. Vergunning tot het begraven van het slachtoffer is gegeven. Deze laatste stond zeer ongunstig bekend en was onge huwd, terwijl de dader gehuwd en vader van twee kinderen is, 23 jaar-oud en niet ongunstig staat aan geschreven. Gebleken is, dat de vermoorde in den rug en de hartstreek verschillende messteken had, vermoedelijk toegebracht met een dolk. In het kanaal te Raalte is het lijk opgevischt van zekeren Visser, waarvan de hersenpan was ingesla gen. Na afloop van de bruiloft is er ruzie ontstaan. Ook leefde V. met verschillende zijner familieleden in onmin. De dader is nog onbekend. DE ONVEILIGHEID AAN DE DUITSCHE GRENS. Uit Heerlen, 2 Dec. In Limburg wordt in de kringen der burgerwachtbesturen overwogen, om, in verband met d$ toenemende onveiligheid in het grensgebied, de regeering te verzoeken de burger wachten te belasten met de hulpverleening aan po litie en rijksambtenaren. In sommige dorpen is be reids een vrijwillige nachtpatrouille door burgers ingesteld. Tel. TECHNISCHE HERZIENING VAN DE SCHOOL- WET. De regeering heeft haar voorstel teruggenomen volgens hetwelk afwijking van den regel, dat in elke gemeente voldoend openbaar onderwijs zal worden ingericht, niet geoorloofd zal zijn, indien ouders of verzorgers van 25 of meer leerplichtige kinderen blijk geven dat zij openbaar onderwijs voor deze kinderen in de gemeente verlangen, of zoolang nog 19 of meer leerplichtige kinderen de bestaande, openbare school bezoeken. De thans in de wet genoemde getallen 12 en 8 blijven mitsdien gehandhaafd. VERDUISTERING. Te Castricum is aangehouden de verzekerings agent en kwitantielooper J. S., verdacht van ver duistering van gelden ten nadeele van de R. K. Kies- vereeniging aldaar. De verdachte, die reeds twee maal in verband met vermogensdelicten veroordeeld is, is naar het huis van bewaring te Alkmaar overge- bracht en ter beschikking van de justitie gesteld. WEGGEVOERD. Zaterdagmiddag liep een liefdezuster uit het huis voor kinderverpleging van den Heilige Vincentius van Paulo uit de Bilderdijkstraat in Den Haag met 5 kinderen door de Maasstraat aldaar. Plotseling werd een dier kinderen, de 8-jarige Wilhelmus Boon, door zes mannen beetgegrepen, en weggevoerd. Ver moedelijk was de oom van het jongere bij deze mannen. De politie vermoedt, dat het kind aanvan kelijk naar de ouders, aan wier macht het onttrok ken was, en die verblijf houden in een woonwagen aan de Brinkhorstlaan, is vervoerd. SOLDIJEN DER BEZETTINGSTROEPEN. Tot dusver kreeg de bevelhebber der troepen in het bezette gebied per maand een soldij van 310.800 M., de overige opperofficieren 229.425 M., hoofdof ficieren 163.7(35 M., kapiteins 139.275 M., onderofficie ren 75.750 M., soldaten 54.400 M. Deze soldijen zijn met terugwerkende kracht van 1 Oct. verdrievoudigd. WINKEL. De Zondagmiddagrust-werd In den Groetpolder ernstig verstoord door een rumoer, veroorzaakt door de be woners van een paar doortrekkende woonwagens. Zooals meestal het geval is, ontbrak ook bij deze wagens de hond niet en meestal ook ai niet van het beste soort. Schapen waren niet veilig en de schapen van den land bouwer K. Kiatemaker schenen aangewezen het slacht offer te worden. De eigenaar echter, dit ziende, heeft zijn geweer genomen en wist, terwijl reeds een schaap in den slootkant was gesleurd en de hond zijn prooi zou verslinden, met een goed gemikt schot, de nond dood te schieten. Toen kwamen de bewoners der wagens in opstand en met groote woorden werd de onrechtmatige handeling den landbouwer verweten. Een buurman had inmiddels de politie gehaald, en toen deze ter plaatse kwam, hadden de wagenbewoners onder het uiten van de noodige verwenschiagen en een (,we zullen je later wel' vinden" hun tocht in de richting Efclhorn voort gezet KOLHORN. Den 2en December was bij het concert der Harmonie de zaal van 'den heer Jonker ten tweede male .gevuld./ Ook deze opgekomenen hadden oen mooien avond. En het Harmoniecorps èn de heer Jn. Kaper met zijn revue „Als hij afkomt", hebben alle eer van hun werk. KOLHORN. De petitie tegen de verslechtering van het onderwas werd alhier huis aan huis geteekend. OUDESLUIS. JJ. Zaterdag had de heer B. uit Wieringerwaard een 'ongeluk met zijn motorfiets, waaraan een zijspan was bevestigd. Door den vuilen weg slipte zijn wiel, waardoor hii' met vaart tegen de ijzeren leuning op den draaibrug alhier terecht kwam. Gelukkig weerstond deze den schok best, anders was hij te water geraakt. De motor fiets was erg beschadigd, overigens liep het goed at OUDESLUIS. Uitgaande van de Ouder-commissie alhier, is een adres naar het Hoogheemraadschap gezonden, waarin wordt verzocht de zeer stijle kluft bij de oude zeesluis alhier, wat te verlengen en daardoor minder stijl te makën. Hun verzoek is gegrond op het gevaar die deze kjuft thans, bij het zeer drukkke verkeer, 'oplevert voor de naar school gaande, en bij de schoof spelende kinde- ron. Ook voor zware vrachten zou het een uitkomst zijn als deze kluft wat verlengd werd, daar het thans vaak voorkomt, dat zware vrachtwagens moeilijk naar on hoog kunnen komen. NIEUWE NIEDORP. De heer A. J. Veurman, hoofd, benevens de heer Wilbrink, onderwijzer aan de school alhier en ook de beide onderwijzeresesn, de dames van Dijk on Vfescr, hebben een Sint Nicolaasfeest voor elkaar gébracht, dat Dinsdagnamiddag de harten der kleinen zal verblijden. St. Nicolaas zal in de school komen en in alle klassen „lekkers" laten genieten. De jongere "kinderen de bevolking namelijk van de eerste,* tweede en derde Jdasse 1 zal bovendien nog met kleine geschenken Jworden verrast. 'n Aardig idéé, dat vele kinderharten met blijdschap zal vervullen. NIEUWE NIEDORP. Op het petitionnement tegen de door de Regeering in gediende voorstdien tot herziening van de Lager Onder wijswet 1920, zijn in deze gemeente bijna dOÜ "hand- toekeningen verkregen. AANGEHOUDEN. De politie te Vlaardingen heeft aldaar aangehou den en tor beschikking van den Scheveningschen commissaris van politie gesteld een man, die ver dacht wordt van medeplichtigheid aan den moord op den 69-jarigen visscher G. v. d. Oever te Scheve- ningen. Deze moord; heeft plaats gehad in December 1918. Toen, is v. d. O. dood! in zijn bed gevonden, waar na do politie vaststelde dat diefstal met doodslag of moord1 had plaats gehad. DE GRONDWETSHERZIENING. De Koningin heeft de thans ook door de Eerste Kamer aangenomen wetsvoorstellen1 tot Grondwets herziening bekrachtigd. DE TECHNISCHE HERZIENING VAN DE LAGER- ONDERWIJSWET. Thans is de memorie van antwoord van den mi nister van onderwijs, kunsten en wetenschappen op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer ten aanzien van het wetsontwerp tot wijziging van de I.ager Onderwijswet 19200 verschenen, Hier willen we er slechts het volgende uit vermelden: Ken voorstel tot wederinvoering van. het. Fransch ih de leerjaren beneden het zevende is van den mi nister niet te verwachten. De minister zou kunnen overwegen, om financiee- le redenen, de leerverplichting voor het zevende leerjaar op te schorten tot 1 Januari 1925. De ernstige bezwaren, die gerezen zijn tegen de voorgestelde wijziging van art. 28 der wet, tot be perking van de vrijheid tot het aanstellen van sur numerair© onderwijzers, hebben den minister ertoe geleid, zijn aanvankelijk standpunt te verlaten en de desbetreffende bepalingen als minimale eisohen in het artikel te herstellen. Ten aanzien van de verhouding van het aantal leerlingen tot het aantal leerkrachten heeft de mi nister gemeend, een nieuwe schaal te moeten ont werpen, die aan de bezwaren, jegen de eerst voor gestelde gerezen, eenigermate tegemoet komt. Bepalingen worden voorgesteld tegen z.g. schijn- u.l.o.-soholen. Daar de regeering bestendiging van de voor ver volgonderwijs gegeven rijksvergoeding onder do ge geven omstandigheden niet te verdedigen acht wordt voorgesteld deze te doen vervallen. Er worden nieuwe bepalingen voorgesteld ten aan zien van de eischen betreffende het aantal leerlin gen. vereischt voor de stichting van een bijzondere school. O. a. zullen kinderen die reeds een lagere school ter plaatse 'bezoeken, niet voor de stichting van de nieuwe school mogen worden opgegeven. Een spoedige invoering van de nieuwe onderwij zersopleiding is niet te wachten. Alles bij elkaar zal de aanvankelijke gedachte be zuiniging met deze nieuwe bepalingen niet ten volle kuünen worden bereikt. UIT DE SJ3JUP. Het partijbestuur van de S.D.A.P. zal, blijkens Het Volk, aan het aanstaande congres der partij de vol gende resolutie voorstellen:- Het congres, het beginsel handhavende van de in het congres van 1919 aangenomen resolutie, bevat tende, dat wethouderszetels alleen daar moeten, wor den aanvaard, waar voldoende zekerheid bestaat, dat mede daardoor de verwezenlijking van belang rijke punten van ons gemeenteprogram wordt ver zekerd of een reactionaire gemeentepolitiek wordt tegengegaan; is evenwel van meening, dat de ervaring met bur gerlijke partijen gesloten overeenkomsten op grond slag van een gemeenschappelijk program, niet aan spoort om alleen langs dezen weg die verwezenlij king te trachten te bereiken; is van oordeel, dat de vraag of in een bepaalde gemeente wethouderszetels zullen worden aanvaard, in eerste instantie door de plaatselijke afdeelingen of federaties kan worden beslist.. Een besluit van een afdeeling of federatie, strek kende om in een gemeente een of meer wethouders zetels te aanvaarden, behoeft de goedkeuring van 't partijbestuur. Deze goedkeuring wordt niet vereischt, waar het reeds door partijgenooten bezette wethouderszetels betreft, en over de wederbezetting geen belangrijk meeningsverschil bestaat. GEMEENTEWEGEN VOOR DOORGAAND VER KEER. B. en W. van Finsterwolde hebben zich tot de Sta ten der provincie Groningen gewend) om het onder houd van alle gemeentewegen, bestemd' voor door gaand verkeer, «over te dragen aan de provincie. Ze hebben steun verzocht bij de overige gemeenten. De bedoeling is, dat de gemeenten 50 pet. in de onder houdskosten betalen. MISDAAD? Eergisteravond laat is de ruim zestigjarige wedu we Wolsink te Doerinchem, die alleen woondie, dood, grootenideels verkoold in haar woning gevonden. Hierover wordt verder door de N.R.Crt. gemeld, dat een verder onderzoek de gedachtea an misdaad niet heeft kunnen uitsluiten. Oppervlakkig valt de doodsoorzaak hieruit te verklaren, dat de rokken der vrouw vlam hebben gevat, toen zij een petro leumlampje op den grond heeft willen vullen. In dat geval mocht echter worden aangenomen, dat de vrouw, die nog vlug ter heen was, naar buiten zou zijn gesneld' .Zij' werd' echter voorover liggende ge vonden in 'n hoek der kamer, aan de overzijde van de deur, terwijl op dë plaats waar bet. lampje stond een vorsche plas bloed lag en ook aan den muur een bloedstreep is ontdekt. Het benedenlichaam van de vrouw en de beenen waren geheel verkoold. Van daag komt de justitie uit Arnhem. Het dan in te stel len onderzoek zal moeten uitwijzen of er diefstal heeft plaats gehad. H%ewel de vrouw in een der achterstraten woonde, stond zij er toch voor bekend een aardig spaarduitje te bezitten. Zij had) echter de gewoonte haar geld ieder uur op een andere plaats te verstoppen, zoodat het noodig is geheele woning na te zoeken. De woning, die verzegeld is, word* dag en nacht door de politie bewaakt. MOND- EN KLAUWZEER. In West-Noord-Brabant zijn in de laatste dagen gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd te NieuwVosmeer, Steenbergen en Zevenbergen. LOONSVERLAGING. Naar d.e „Res.bode" verneemt, heeft 'het personeel bij de Nederlandsche Spoorwegen, dat volgens het Arbeidscontract werkt, aanzegging gekregen van een loonsverlaging van pl.m. 10 pet. Deze loonsver laging is ingegaan met 1 December. ST. MAARTEN. Het Symphonie-orchest O.G. alhier, zal Zondag 17 Dec., eene uitvoering geven in het lokaal van den heer J. Broer te Schagerbrug, waar tevens zal optre den de gevierde cabaretzanger, de heer Leonard. Daar deze vereeniging dezen zomer in den tuin van den heer Doorn te Schagerbrug een goed geslaagd concert heeft gegeven, twijfelen wij niet, of zij die van muziek houden 'n aangename avond wacht. De heer Leonard staat bekend als een zeer gewilde ca baretier. EENIGENBURG. Ook hier begint het 't aanzien te krijgen dat ons dorpje binnen korten tijd in het bezit van het zoo begeerde electrische licht zal zijn. De kabel ligt, de palen voor het laagspanningsnet werdén gezet, trans formatorhuisje gebouwd en de huisinstallaties ge maakt. HOOGWOUD. Wegens bedanken van S. Luiken als hulppostbo de is heden in functie getreden Cor Dekker Jz. al hier. JULIANADORP, Reeds dagen tevoren waren de schoolkinderen te dezer plaatse in zenuwachtige spanning, over het geen voor hen te gebeuren stond. Want welk kind wordt niet hoopvol gestemd, wanneer men het woord Sint Nicolaas uitspreekt? Immers niet één. En zoo werden zij dan ook niet teleurgesteld in hunne verwachtingen, want Zondagmiddag 3 December heeft voor hen het Sint Nicolaasfeest plaats gehad. Om twee uur waren allen, onder geleide van hunne onderwijzers en onderwijzeressen, en de talrijk opge komen ouders en andere belangstellenden, de feest commissie en niet te vergeten onze Harmonie .Kunst zin", vereenigd in het lokaal van den heer C. Vader. Daar het nog eénige oogenblikken zou duren voor de goede Sint zou arriveeren, stelden den volijve- rigen directeur van „Kunstzin" voor, om met be geleiding der muziek, de verschillende liedjes te re- peteeren, want Sint Nicolaas moest daar geen aan merkingen op kunrifen maken. En zulks gebeurde, en liep heel goed van stapel, want de leiding van een en ander was bij den heer Bogaerde in goede han den. Onderwijl werden alle kinderen door hulpvaar dige dames voorzien van chocolademelk en Ranja. Ongeveer kwart voor drie uur arriveerde de auto, Sint Nicolaas met zijn onafscheidelijken Zwarten Piet stappen uit, en worden ontvangen door den voorzitter van de Harmonie den heer P. Constant, en ender geestdriftig gejuich der kinderen binnenge leid in de zaal en nemen plaats op het tooneel. Aan stonds verheft Sint Nicolaas zich van zijn zetel, en spreekt de kinderen toe, waarin deze naar voren doet komen zelf ook verheugd te zijn, hier zooveel blijde kindergezichten bijeen te zien. Niet alleen de kleinen houden veel van de Sint, maar de groeten komen ook nog gaarne naar hem kijken, zegt hij vervolgens, en dat doet hem dan ook. zeer veel ge- Doegen. In het afgeloopen jaar zijn jelui ingevolge onze afspraak van verleden jaar, toch niet altijd even braaf geweest, maar ook wel eens ondeugend of ongehoorzaam. Het dikke boek dat ik hier bij mij heb, daar staat alles en van allen :a opgeteekend, hetwelk ik, wanneer ik eens stilletjes kwam kijken, van den een en ander zag. Nu stelt de Sint voor eens te zingen, en tracteert hij op speculaas, waarbij Zwarte Piet zich niet onbetuigd laat. Daarna neemt de Sint het dikke boek en moeten een zestal schul digen in persoon voor hem verschijnen, om verschil lende redenen, en krijgen zij een elk naar hetgeen hen toekomt, eèn vermaning of berisping, belovende beter te zullen oppassen. Daarna weer zang, muziek en tractatie. Nu zegt Sint Nicolaas zelf eens in de zaal te willen rondgaan, en kijken of er nog een ondeugende jongen is overgebleven, en die zal hij dan ten voorbeeld aan al de anderen straffen. En zoowaar, er was er éen, Zwarte Piet rekende hem onmiddellijk in en voor de pogen van alle anderen werd hij in den zak gestopt, op zijn rug genomen en naar Spanje gebracht. (Taai-taai is er echter niet van gebakken, want hij is er nog). Dit tooneeltje bracht, zooals gewoonlijk, heel wat hilariteit teweeg onder de aanwezigen. Vervolgens moesten de zes jongens en meisjes, die aanvankelijk een vermaning hadden ontvangen, nog eens gezamenlijk bij den Sint komen, en een liedje zingen, waaruit de Sint dan kon afleiden, of zij ook nog iets geleerd had den. En dat viel mee, want zij zongen als lijsters, en werden zij dan ook weer in eere hersteld. Daarna verzoekt hij het zoontje van den kapelmeester bij hem te komen en een liedje voor de geheele zaal te zingen. Deze kleine dreumes, aanvankelijk iets on der den indruk, herstelde zich spoedig, en kweet, zich toen met bewonderenswaardige vrijmoedigheid van hetgeen van hem verlangd werd, en deed de Sint zich tot den vader wenden met de woorden: „dat de vrucht niet ver van den stam valt". Na nogmaals getracteerd te hebben, neemt de Sint af scheid van de kinderen, want hij moest nog vele be zoeken afleggen, hopende allen het volgende jaar weer gezond terug te mogen zien. Onler het zingen van een versje verlaat de Sint zijn plaats en volgt een leve Sinterklaas. De voorzitter der Harmonie doet hem uitgeleide, terwijl Zwarte Piet zich tracht te vermaken, met een lief meisje mee te nemen, het welk niet geheel gelukte. Nadat de Sint vertrokken was, kwam pas de ei genlijk tractatie, vele handen beijverden zich om door aen Sint beschikbaar gestelde versnaperingen aan de kinderen ter hand te stellen. Tenslotte kregen zij nog een prentenboek, en toen nam het hoofd der school, den heer J. de Vries, het woord, die natuur lijk in de eerste plaats den Sint dank bracht voor al het lekkers, maar in de andere plaats aan de Har monie „Kunstzin", waarvan het initiatief voor dit feest uitging, aan alle gevers die door hunne gaven het feest mogelijk maakten en brengt verder dank aan alle aanwezigen voor hunne belangstelling, in de viering van dit echte kinderfeest. Want feest is er gevierd, getuige de opgewekte stemming, waarin de kinderen huiswaarts togen. Het J3int Nicolaasfeest is weer voorbij1, maar de herinnering eraan zal blijven bestaan. ST. MAARTENSBRUG. Voor een talrijk opgekomen publiek gaf Zaterdag avond de vereeniging N. en G. een bijeenkomst in het lokaal van den heer Kossem Te ongeveer half acht opende voorzitter met een woord van welkom de vergadering, daarbij zijn genoegen uitsprekende over de flinke opkomst. Tevens heette hij het nieuwe bestuurslid, den heer Grin hartelijk welkom. Voor zitter hoopt, dat hij in den heer Grin zou vinden een ijverig bestuurslid, die niet alleen trouw de ver gaderingen bezocht, maar de vereeniging hielp en steunde waar.dit noodig was. Het woord werd ver volgens gegeven aan den secretaris, die de notulen las, welke onveranderd werden goedgekeurd. Daarna werd een aanvang gemaakt met de werkzaamheden. Het rijk voorziene programma bevatte een lezing, een tooneelstukje benevens verschillende'voordrach ten en zangstukjes. Zeer mooie nummertjes werden ten gehoor© gebracht. Dat het publiek genoot, bewees wel de aandacht die geschonken werd aan hetgeen ten tooneele werd gebracht. Elk stukje verwierf een hartelijk en daverend applaus. Natuurlijk deed de heer Swarthof als grimeur weer uitstekende diensten terwijl heeren muzikanten de gezelligheid van den avond wisten te verhoogen door het geven van mu ziek. Het was een zeer mooie Nutsavond en het woord van dank dat voorzitter bracht aan hen die daar toe hadden meegewerkt, was welverdiend. PETTEN. Evenals vorig jaar heeft ook dit Jaar de goede Sint weder een bezoek gebracht aan Petten. Toen de heer Burgemeester draadloos bericht ontving, dat hij het plan had Zondagmiddag Petten te bezoe ken en daarvoor per vliegmachine aan den Burger- weg zou arriveeren, ging de Burgemeester direct zijn auto nazien, of die in orde was, want natuurlijk moest de Sint afgehaald worden. Inmiddels waren allen in Petten in actie. Alle schoolkinderen pre sent, de Harmonie, alles stond klaar voor ontvangst. St. Nicolaas. met Zwarte Piet te paard, ging het in optocht door de gemeente en om daarna allen te verzamelen in het café van den heer Sneeboer, wel ke zaal bijtijds versierd werd. Toen de kinderen allen gezeten waren verwelkom de de heer Burgemeester nogmaals den Sint. Daar na sprak de Sint alle kinderen toe en vertelde, dat hij het vorig jaar in Petteij zoo veel genoegen had gehad, dat hij het niet kon nalaten dit jaar weder om Petten aan te doen. Toem ik u kinderen verleden jaar vermaande om toch vooral gehoorzaam te zijn. tegen uwe moeder en andere, omdat mij bij infor maties is gebleken dat daaraan door u allen is vol daan, heb ik ook voor u nog iets extra's medege bracht, nl. een goochelaar. In Utrcht heb ik deze heer leeren kennen, zijn naam is N. J. de Vreede, en toen ik hem verzocht, of hij mij het genoegen wilde doen, dezen dag eens te Petten te komen, en om u een paar gezellige uurtjes te bereiden, was de heer de Vreede direct daarvoor bereid. Nu het kan gezegd worden, St. Nicolaas heeft hier zooals altijd, de werkelijke waarheid gezegd. De heer de Vreede heeft de kinderen een paar uurtjes zoo ocht beziggehouden, dat hem daarvoor van alle kin deren en ook van alle ouders, een welverdiende dank toekomt. Maar ook de kinderen hadden ver rassingen voor den Sint. Zij' hebben voor den Sint gezongen met volle borst; ook drie kinderen, een zoontje van den heer de Waard en van den heer Roozing, op de viool en een zoontje van den heer Burgemeester, op de piano, gaven eeh paar aardige nummertjes, en verrastten hier Sint verbazend me de. Bereids hadden de koek- en banketbakkers hun ne ovens opgestookt, en aan het koekhakken, zoodat alle monden wat te doen kregen. De Sint was zoo tevreden, dat hij zijn knecht bevel gaf de onuitput telijke zak van Sint wijd open te zetten en ieder kind ontving dan ook een degelijk, mooi cadeautje. De kinderen van Petten hebben dit jaar weder een Sint Nicolaasfeest gehad, zoo mooi, dat het hen steeds en altijd in geheugen zal blijven. Daarom, Sint Nicolaas, wij danken u wel, en ho pen, dat u het volgende jaar uw verjaring weder hier komt vieren. Niet twijfelende of ik ben de tolk van alle kleinen, ook van ieder ouder, als ik hier nng een woord van dank breng inzonderheid aan den heer Bijlsma, onderwijzer, aan den heer Burge meester en aan mej. Kaper, onderwijzeres, voor de moeite en opoffering welke deze personen zich heb ben getroost om dit feest zoo prachtig te doen sla gen, daarvoor nogmaals ons aller dank. PETTEN. Des avonds hadden -wij wederom het genoegen den heer de Vreede te zien optreden. Wat hij heeft gepresteerd verdient alle lof. De goocheltoeren wer den vlug en correct uitgevoerd' en menigmaal, hoor de men, hoe is het mogelijk. Mochten deze goochel toeren dan de bewondering verwekken, niet minder was dit het geval met de schaduwbeelden, die wer den- onbegrijpelijk vlug en correct uitgevoerd. De heer de Vreede had. hier de moeilijke taak om al leen een volle zaal bezig te houden, dloch dit is he-m gelukt, daar is werkelijk genoten. Het bleek, dait de heer de Vreede ook op ander gebied, als jongleur en voordrachten, zich kon laten zien en hooren. 'n Gezel lig bal als toegift van den dag als slot. SCHAGERBRUG. Wij vernemen, dat Mej. G. Rentenaar alhier benoemd is tot organiste in de Ned. Herv. Kerk alhier en te Oudesluis, zulks in de plaats van den heer J. Zeeman, aan wien eervol ontslag is verleend, 'T ZAND. Aan Mej. A. Hopma, wijkverpleegster voor Noord- Zijpe, is een ziekteverlof verleend tot I Februari a.8. - BROEK OP LANGENDIJK. Gedurende de maand November -werd op 23 dagen neerslag in den meter gevonden- tot een gezamenlijk! bedrag van 59.9 m;M., terwijl ae gemiddelde regenval dier maand 59.4 m.M. bedraagt. Over de afgeloopen 11 maanden van dit jaar is nu* in totaal afgetdpt 406 m.M., wat 630 m.M. had kunnen zijn. WEERINGEN. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben de rëkening dezer gemeente over 1921 goedgekeurd. Dé ontvangsten waren f 111.632.96, de uitgaven f 105.890.406. batig saldo f 5.742.55». WIERINGEN, Mej. M. E'. M. Zwan, thans tijd. onderwijzeres aan de O. L. school te Hippolytushoef, alhier, neeft hare definitieve benoeming aangenomen. WINKEL. Van de gelegenheid om deei'te nemen aan onderwijs aan volwassenen, is slechts matig gebruik gemaakt. Op I December hadden zich daarvoor slechts 5 leerlingen aangesteld. WINKEL. De heer DL Kaai] Kz. heeft wegens vertrek naar Nieuwe Niedorp bedankt als lid van aen Raad tevens Wethouder iDoor het vertrek van den heer Kaaij1, die In verschillende lichamen de S.D.A.P. vertegen woordigde, ontstaat ook daarin een vacature. WINKEL. Tot Molenmeester van den Oosterpoldcr onder Winkel en Nieuwe Niedorp, is herbenoemd de heer P. Koop man te Nieuwe Niedorp en tot Hoofdingeland van het Heemraadschap de Nieaorper Kogge-Strijkmolens de heer P. Strijker te [Winkél.

Schager Courant | 1922 | | pagina 3