Freco's Mdpijntableiten BinnenJandscb Nieuws. Staatsloter it HOE EEN STAD ONBEWOONBAAR WORDT. Het Berlijnsche verkeer,is ontwricht, maar voor don oorlog was het verkeer in geen wereldstad zoo schitterend georganiseerd als tcBerlijn. Dat is een oordeel die vele Berlijners zich zullen permitteeren tegenwoordig. Dit nu, aldus de Berlijnsche cor respondent der Maasbode, is onjuist. Ook vóór den oorloj? hen ik moer dan eens te Berlijn geweest on steeds viel het mij op, dat de ver keersmiddelen, niet alleen vergeleken hij die van een grootere stad als Londen, doch ook bij die van het ongeveer even grooto Parijs, ontocreikend wa ren. Ten volle aan don eisch beantwoorden dee<kslechts de voortreffelijke „Stodt und Ringbahn". De onder- on bovengrondsche spoonvegen (Hoch und Unter- grundbahn) functionneerden uitstekend, doch het net was voel te weinig uitgebreid. De trams reden des avonds na acht uur met veel te lange tusschenpoo- zen, zoodat men vaak eindclooze tijden aan do haltes moest wachten. En de omnibussen, die vooral in hot bovengrondsche verkeer to Londen zulk een groote rol spelen, en de buitenwijken en voorstoden met de centra dier stad verbinden, namen te Berlijn slechts een secondaire plaats fn. Daarbij kwam, dat vooral de tramwagens te Berlijn er onoogelijk uitzagen,- en dat er tusschen de verschillende categorieën van ver voermiddelen een georganiseerd verband bestond. De toestand was dus alles behalve ideaal. Dit was wellicht voor een deel toe te schrijven aan de gebrekkig geregelde verhouding tusöchen de gemeenten, welke te zamen Groot-Berlijn vormen, maar voor, een veel grooter deel daaraan, dat de stad zich in een paar dozijn jaren in ongekende mate ontwikkeld had, waardoor het schier onmogelijk' was de verkeersinrichtingen gelijken tred te doen houden met do snel toenemende bevolking en de zich haar alle richtingen uitbreidende stedelijke bebouwing. Zeer zeker verkeerde echter Berlijn vóór den oor log. ook wat de verkeerstoestanden betreft, in een onvergelijkelijk veel gunstiger positie dan thans. Deze stad, met een bevolking, welke bijna even talrijk is als die van Parijs, doch met een oppervlakte, welke die der Fransche hoofdstad aanmerkelijk overtreft, zal ten slotte onbewoonbaar worden, wanneer er goen middelen worden gevonden, om hel verkeer,,dat van maand tot maand gebrekkiger wordt, eenigszins op peil te brengen. Voor alle openbare verkeersmiddelen geldt thans: le. dat zij te duur zijn; 2e. dat zij over te weinig „laadruimte" beschikken; 3e. dat zij met te lange tusschenpoozen rijden; -4e. dat zij te langzaam rij-' den; 5e. dat zij niet samenwerken. De trams en de treinen van den Stadtbahn bevin den zich buitendien in een toestand van diep verval. Het tramtarief, dat een goed half jaar geleden vcor een „enkelen rit" nog 3 mark bedroeg, ia ge leidelijk verhoogd tot 50 mark. Do. verhoogingen heb ben om de twee of drie weken plaats» Een weinig goedkooper is de Hochbahn, welke ongeveer elke veertien dagen zijn tarieven opslaat. Nog duurder -zijn daarentegen do omnibussen, welke een sectie stelsel hebben ingevoerd, hetgeen het voordeel heeft, dat men met deze vervoermiddelen kleinere afstan den voor minder geld kan afleggen. Het goedkoopst is de „Stadtbahn"; de bouwvallige, krakende wa gens zijn op de drukke uren echter overvol; dit ver voermiddel heeft ook het bezwaar, dat' het uitgestrek te wijken volkomen links laat liggen. Tramtarieven van 30 tot 50 mark zijn voor den gemiddelden Berlijner te boog. Niet dat deze prij zen buiten verhouding tot de algemeene levenskosten zijn, doch, terwijl men op alles kan uitsparen, kan men het, in verband met de geweldige afstanden, onmogelijk stellen zonder tram of stadstreinritten. Niet alleen de „Stadtbahn". doch allo openbare verkeersmiddelen bieden onvoldoende ruimte. In do trams, on vooral in de1 wagons der onder- en boven- grondscho spoorwegen, worden de passagiers, behal ve op enkele stillere uren, opeengepakt als de spreek woordelijke haringen in oen ton. Dit is niet alleen onaangenaam, het veroorzaakt ook aanmerkelijke vertragingen. Aan elk onder- en bovengrondsch station gaat heel wat tijd verloren, alvorens de rei zigers. die de treinen willen verlaten, er uit „ge perst", en de passagiers, die willen meerijden, er in „gestopt" zijn. Het bliksemsnelle bedrijf van een Lon- denscho tube is hier volkomen onbekend. Ook rijden de ovqrbelasto electrische treinen opvallend langza mer dan die. welke ongeveer het aantal passagiers vervoeren, waarop zij berekond zijn. De overvolte is een gevolg van gebrek aan materiaal (waarmede thans trouwens ook de meeste andere buitenlandsche hoofdsteden te kampen schijnen te hebben); zij wordt nog verergerd door voortdurende inkrimping dor diensten. Ook midden op den dag moet men vaak 10 minuten>of langer aan een* tramhalte of in een ondergrondsch station op zijn „lijn" staan wach ten. Het gebrek aan samenwerking tusschen de ver schillende diensten maakt de situatie nog moeilijker. Wie in het Westen woont, /on in het Oosten zijn da- gelljksche bezigheden heeft, moe.t, zoo zijn woning eenerzijde, cn zijn kontoor of fabriek anderzijds, niet bijzondor gunstig gelegen zijn, van twee en vaak zelfs drie verschillende vervoermiddelen gebruik ma ken, welke noch wat het tarief, noch wat de aanslui ting betreft, op elkaar correspondeeron, zoodat men dagelijks tweemaal vijf kwartier kwijt is met „rei zen" (het wachten aan de haltes inbegrepen) van den eenen kant der stad naar den andere, benovens 150 of 200 mark aan „tramgeld". ERNSTIGE HOTELBRAND TESIMLA. Uit Delhi, 7 Dec. Volgens een telefonisch bericht uit Simla brandden daar gistoravon'd togen 9 uur de drie hoofdgebouwen van het Grand Hotel af, dat op het hoogste punt van Simla staat, zoodat de zware brand ver in het rond een indrukwekkend gezicht opl veerde. De naburige gebouwen van de ïmperial Bank en van het legerhoofdkwartier stonden aan groot ge vaar bloot, maar werden door de brandweer be- schem<L De meeste hotelgasten waren afwezig, toen do brand uitbrak, maar verloren al hun bezittin gen. Tel. DE PRIJSDALING IN ZWEDEN. Stockholm, 7 Dec. Het blad „Social-democra- ten" wijst er ln een artikel op, dat d'e kosten van het levensonderhoud in Zweden op het oogenblik neiging vertoonen om belangrijk te dalen. Alles wijst, er, volgens het blad, nu tegen het einde van het jaar op, dat het index-cijfer omtrent de kosten van het levensonderhoud, hetwelk op het oogenblik op 190 staat, geduren'de den loop van het volgende jaar tot 170 zal dalen, terwijl de mogelijkheid be staat, dat de Zweedsche groothandelprijzen in de naaste toekomst een maximum-indexcijfer van 150 zullen hebben, vergeleken met een index-cijfer van vóór den oorlog van 100. EEN DUITSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Uit Strahlsund, 7 Dec. Een rnet vier personen bemand vliegtuig van de Strahlsunder Luftsfchifffa- brik stortte heden tijdens oen proefvlucht van een hoogte van 300 meter in zee. Alle inzittenden, twee ingenieurs en twee volontairs, werden: gedood. DE WOELINGEN IN BULGARIJE. Uit Belgrado, 7 Dec. Uit Sofia wordt gemeld, dat aldaar honderden boeren zijn aangekomen. Dinsdagavond hebben deze het gbeouw van de de mocratische club en tal van winkels in Verschillende straten verwoest en geplunderd. Er heerschte eon grooto wanorde in de stad. De boeren werden bege leid door muziekcorpsen. Zij schoten blindelings om zich hoen met revolvers en geweren. Men zegt, dat tal van personen gedood' en gdwond; zouden zijn. Do geplunderde winkels behooren moerendeels aan Joden. DE ANONIEME BRIEVEN VAN TULLE. Na afloop van den eersten1 dag' van haar proces is juffrouw Angèle Laval op straat lastig gevallen door de bevolking van de eenige wijk van Tulle, die van de anonieme brieven verschoond bleef. Men schold haar voor „heks" uit en do president der rechtbank moest haar in bescherming nemen tegen de betoogers. Den tweeden dag had een duel met woorden plaats tusschen den schriftkundige a charge dr. Lo- card, volgens wien de meeste brieven door Angèle zijn goschreven en den schriftkundige a décharge, den heer Gibelin, deskundige op dit gebied van de rechtbank van deSeine, die de conclusies van den heer Locard bestreed. Gehoord werd nog een „slachtoffer" van dr. Lo card, een Braziliaan, die door de verklaringen van dezen schriftkundige oen» voor het Assisenhof had moeten verschijnen, waar hij echter vrijgesproken werd. Hij waarschuwde de rechtbank, van Tulle to gen dozen deskundige. Verder werd de don Juan van do prefectuur ge hoord, de heer Moury, die door Angèlo werd nago- loopen, doch met een ander trouwde, welke andere aanvankelijk door het openbaar gerucht to Tulle als de schrijfster der anonieme brieven werd aangewe zen. Don Juan zoi.er geen oogenblik aan te hebben ge dacht met haar te trouwen. Zij washem niet rijk ge noeg; hij had eer: bruidschat noodig van 100.000 francs, en Angèle had hem gezegd, dat zij maar 00.000 francs had. Waarop deze weinig galante don Juan had geantwoord, dat zij maar eens weer moest langs komen als zij den hoofdprijs had getrokken uit een loterij. Een geestigheid, ijlie hot publiek deed brullen, zoodat de zitting tien minuten 'moest wor den geschorst, om te kalmeeren. Het getuigenverhoor liep cien tweeden dag af. Na afloop bracht de rechtbank een bezoek aan oen restaurant, in de gang waarvan een der brieven ge vonden was, om te kunnen consfateeren, dat hier inderdaad van smaadschrift in het openbaar kon worden gesproken. Mr. Hesse, een der verdedigers, lieeft een anonie- mén brief ontvangen, evenals dr. Locard. NAAR HET VOORBEELD VAN TULLE Thans is te Coussej', in de Vogezen, het spook der anonieme blieven aan het rondwaren. Tal van in woners hebben dergelijke naamlooze epistels ont vangen en een der slachtoffers heeft bij de justitie een klacht ingediend. PER KOKER 45 CENT. Binnen 10 min. verlichting der hevigste^ hoofdpijn. N Noot, Jultenadorp; J. Boek'el, GaHantsoog; L. v. d. Oord en F. Randwijk, 't Zand; D. de Graaf en H. Borst, Breezand; P. Neuveï, P. Muntjewerf G. de Jong. Anna Paulowna: M. v. cl Klooster, Kolhorn; Vvoï K. Step-!. Winkel; J. Krui'. N. Niedorp; Dro gisterij „Het Groene Kruis", Schagep.. Voor engres Gebr. Rotgans, Schagen. Tweede Kamer. De begrooting van Binnenlandsche Zaken is afge handeld en tenslotte aangenomen mot enkele stem men tegen. Het was vandaag het debuut van den nieuwen mi nister van Marine, den heer Wcsterveld. Het hoofd motief van al ziin moeningen was zeker wel, dat hij ere en beslissend oordeel over de richting waarin de marine moest worden gestuurd, kon uitsproken voor de behnndeling der Vlootwet aan de orde was. en deze Vlootwet wilde htl zoo nauw mogelijk behan deld ziens. Want als de Vlootwet, niet tot stand komt. dan. zoo zei de Minister, kan men de marine wel liquideeren. En de Minister bedankte den heer Hueenholtz voor de duidelijke wijze waarop hij dit feit had gedemon streerd. Wanneer er precies met den aanbouw van: onze marine zal worden begonnen, zeide de minister niet. evenmin als wij een'duidelijk antwoord kregen over te veel aarv personeel en oud materiaal. Verder bepaalde zich do minister tot wat onder- deelen en wel: samenvoeging van vliegdiensten van 'eirer en vloot werd ongewonscht genoemd, iets an ders was het met het bijeenvoegen van de werk plaatsen voor die «twee diensten, dat is in onderzoek bij de Vlooteommissie en op dit advies moet. de mi nister wachten. De minister was het niet eens met de sreuite opinie 'at, de eeest.' van hot personeel zoo slecht was. als er aan/repnkt moest worden dan gebeurde het. Wel was de minister van oordeel dat een optreden als thnns van den heer Hucronholtz voel kwaad stichtte. Door den zwaipen druk van den pensioenlast op de begrooting en den lagen pensioenloeftijd. werd oenige verhoovlng van dien leeftijd overwogen. Over, de geestelijke belangen van do vloot dacht do minister evenals zijn voorganger. Dé minister wilde bij het Georganiseerd overleg gaarne met de hoofdbestuurs leden der veroenigingen spreken, maar ook met ter zake kundige leden van het personeel. De minister erkende de noodzakelijkheid om iets te doen voor de oude gepensionneerden, die buiten de pensioenwetten van 19181920 vallen, maar merkte op, dat dit niet een zaak is die alleen Marine raakte en dat men dus moeilijk de gevolgen kon overzien. De replieken volgden, en daarna behandeling der artikelen en hierbij wees de heer Van de Bilt op de duurte van Willemsoord, waar 93 man personeel is voor 100 adelborsten, en waar elke adelborst het land jaarlijks f 10.500 kost, waarvoor hij "Slechts f100 be taalt. terwijl een student aan een universiteit f200 betaalt voor niot.s dan collegegelden. Do Minister verklaarde, dat hij op versobering van deze instelling bedacht is. Dinsdag stemming. - WINKEL. Op de lijsten door. het comité ïer teekëning bij de ingezetenen aangeboden om te j>rotesteeren tegen dé verslechtering van het onderwijs als gevolg der gedane wetsvoorstellen, hebben 894 personen geteekend. - WINKEL. Donderdagavond' trad voor het Nutsdepartement op de heer Ds. Klaver uit Hoorn, vanwege het. Hoofdbe stuur met het onderwerp „Fritz Reuter". Het gehoor was niet groot, hot weer niet best, storm en regen en de wegen bijna onbegaanbaar, zal wei mede de oorzaak' daarvan zijn geweest Maar was het gehoor dan ook klein, 't was dankbaar en volgde met aandacht sprekers beschrijving van .Reuter en daarna van verschillende figuren, voorkomende in zijn werken, en spreker wist dit weer te geven op aangename en boeiende wijze. DEINTERNEERING VAN BELGISCHE MILITAI REN. 's Gravenhage, 7 Dec. De terugbetaling door de Belgische -regoering van de wegens interneering van Belgische militairen gemaakte kosten, heeft, blij kens de Memorie van Antwoord op de begrooting voor Buitcr}l. Zaken, nog niet plaats gehad. Met het oog op den toestand van d'e Nederlandlsche schatkist heeft de Nederlandscho regeering het ver zoek der Belgische regoering om uitstel van betaling gemeend niet te moeten inwilligen. De aangelegen heid is bij de Belgische regeering wederom in her innering gebracht. Inderdaad heeft Nederland1 nog op sommige mo gendheden vorderingen, in hoofdsom en rente, we gens kosten van doorvoer van krijgsgevangenen en civiele personen. De aangelegenheid der terugbeta ling heeft bij voortduring de aandacht van den mi nister. ACHTERSTALLIGE BELASTING EN PRESEN TIEGELD. Uit Deventer 7 Doe. Naar wij vernemen is al hier een hoogst merkwaardig geval voorgekomen in verband met achterstond1 in betaling van do ge meentebelasting en van een gasnota, waarbij de ge meente gebruik wenscht te maken, van haar recht tot compensatie tegenover een. raadslid, wien pre sentiegeld moest worden uitbetaald wegens het bij- wónen van raadszittingen. Het gold is voorlooplg niet uitbetaald. Het betrokken- raadslid i» voorne mens stappen te doen om de gemeente in. rechten aan te spreken, omdat z.i. het prescntigeold onaan tastbaar is. Do gemeento handhaaft hao. ntand- punt. Tel. VEHHOOGINO VAN HET NED. VISUMRECHT VOOR DUITSCHERS. Met het oog op het feit, dab sommige vreemde lan den voor een visum een veel hooger bedrag van Ne derlanders vorderen dan do onderdanen van die landen voor een Nederlandsch visum moeten beta len, heeft de Minister, blijk» de Memorie van Ant woord op de Begroeting voor Bultenl. Zaken onder handelingen geopend, met de Rogeerinpcn van be doelde landen eifl op zijn, aan de Duilsche regoering gedaan voorstel om hot Duilsche visumtarief voor Noderland in overeenstemming te brengen met bot Nederlandsen visum recht, ten antwoord ontvangen, dot de Duitscho wetgeving eeno regoling in den voorgestelden geest, niet toelaat,. Hij overweegt thans het Nedorlnndsch visumrocht voor Dultschers te verhoogen, doch pleegt omtrent zeker detailpunt nog overleg met den Minister van Arbeid. LANDBOUWERS NAAR FRANKRIJK. Mot het oog op de lust van vele landbouwers, om zich een bestaan tc verzekeren in Noord-Frankrijk heeft het Hoofdbestuur van den Ned. Roomsch-Ka^ tholiekeni Boerenbond eer hoofdambtenaar naar Noord-Frankrijk gezonden, om daar te onderzoeken, wat de Boerenbond zou kunnen doen in het belang van de landbouwers, die zich daar willen vestigen. Als gevolg daarvan heeft het Hoofdbestuur van dien bend zich bereid verklaard, om z:jn bemiddeling te verleenen aan allen die daar een eigen bedrijf of werkgelegenheid! willen zoeken. VERGIFTIGING VAN HONDEN EN KATTEN. Deventor, 7 Dec. In de gemeente Voorst, nabij Deventer, is een groot aantal honden, waarschijn lijk door vergift, omgebracht. Een 10-tal werd, over al verspreid, dood teruggevonden. Ook katten zijn het slachtoffer van deze practijken geworden. Een grooto belooning is uitgeloofd voor het aauwijzen van dien. dader. BRUG HUISDUINERWBG TE HELDER. .Oc Minister van waterstaat heeft, overwegende, dat het vervoor van een motorrijtuig op meer dan twee wielen, hetwelk heizij bcladeii, netzij onbeladen, eene asbelasting zwaarder dan 1500 Kg. heeft, of van een ander voertuig, waarvan door eenig wiel eenj grooter gewicht op het rij "lak wordt overgebracht dan 75ó K.G. de rijksbrug over de Buitenliniegracht en zich uitstrek kende van 8 M. ten noord-oosten van den frontmuur vua het noord-oostelijk Inndhoofd tot 2 M. ten zuid westen van den frontmuur van het zuidwestelijk ïand- hoofd dier brug, aan beschadiging blootstelt, bepaald lo. dat het gedeelte Rijksweg, celegen in den Huis duinerweg onaer de gemeente Helder, voor zoover Btrekkemie over de bovenaangegeven brug, gesloten wordt veridaard voor die motorrijtuigen op meen dan twee wielen, welke een asbelosting zwaarder dan 1500 K.G. hebben; 2ü. dat het verboden 13 over genoemde brug te rij den met een ander voertuig, -waarvan door eenig wiel oen .grooter gewicht op de brug overgebracht wordt dan 750 K.G.; 1 So. dat het g'wioten zijn vsn'voornoemd gedeelte Rijksweg zal worden aangeduid door waarschuwings borden onderscheidenlijk te plaatsen ten noordoosten eo ten zuidwester van dc bedoelde brug. St.ct. Dit bericht uit- do Staatscourant beteekent, aldus de Helderscbc Courant voor onze stad niet rneer of minder dan de algeheele afsluiting voor het verkeer inet vracht auto's van de provincie. Wat toch is het geval? De beide bruccen over de liniegrachten aan den weg langs het Noordnollandsch Kanaal, welke ook bij het - Rijk in onderhoud zijn, zijn reeds vroeger voor het ver- koer mei zware vrachtauto's gesloten, zoodat de eenige toegang reeds was over de hier bedoelde brug aan den Huisduinerweg. Nu ook deze gesloten is, is de toegang naar onze gemeente eenvoudig potdicht' gemaakt Het ia we! een radicale maatregel om! de bruggen Ie sparen, maar het is duidelijk dat dit toch zóó niet kan. Een zware vrachtauto van de Alkmaarsche Wasscherij dor firma Krom kan niet meer onze gemeente binnen komen. Een verhuizing, die tegenwoordig dikwijls per .vrachtauto plaats heeft, kan niet meer geschieden. Een 'motor-omnibus met eigen gewicht van 2000 K.G. en beladen mot zeg 14 personen, wordt te zwaar en mag niet passeeren enz. Het is eenvoudig absurd, en het is dringend noodig dat snel on afdoende wordt Ingegrepen, daar eon dergelijke toestand onhoudbaar is. De gemeente dient er ter bevoegdcr plaatse op aan tc dringen, dat de bruggen in zoodanigen staat worden gehouden, dat zij aan de eischen van het moderne vrachtverkeer voldoen. Gelukt dit niet, dan is de weg te trachten de bruggen in den Huisduinerweg zelf in handen to krijgen, waarbij dan de gemeente natuurlek de kosten van verbetering krijgt te dragen. NIEUWE NIEDORP. Door het gemeentebestuur alhier zijn circulaires rondgezonden in de gemeente met het verzoek aan do ingezetenen, mede te werken om de werkeloos heid te bestrijden. NOORDSCHARWOUDE. We vernemen dat zich ruim 100 sollicitanten heb ben aangemeld voor de vacante betrekking van ge meente-veldwachter. 2UIDSCHARWOUDE. Alhier is een dik touwj ongeveer -40 M. lang, ge stolen, dat gebruikt werd bij het verplaatsen der 700 K.G. zware klok in den gemeentetoren bij de kerk. De politie stelt ijverig een onderzoek in. DE A. R.-PARTIJ EN DE DOODSTRAF. ■In de vergadering van de anti-rev. Kiesvereeni- ging te Schildwolde werd bij monde van haren voor zitter, den heer R. Raap een referaat uitgesproken over het vraagstuk van de doodstraf. Staande de vergadering werd de volgende motie voorgesteld' en aangenomen: De Anti-rev. Kiesv. te Schildwolde, in vergadering bijeen, gehoord het referaat over de doodstraf, uit gesproken mede naar aanleiding van den vreesel ij ken moord' te Veendam, dringt er op aan, dat, over eenkomstig den aanhef van ons Progr. v. Actie, die vanwege den nood der tijden oproept tot zuivere beginselpolitiek en onwankelbare overtuiging, on der onzen anti-rev. Min. v. Justitie, met ernst wor de aangesturd op wederinvoering van d'e doodstraf. DE CONCEPT-OVEREENKOMST IN DE DRUK- KERSBEDRIJVEN. '9 Gravenhage, 8 Dec. ln een. druk bezochte vete gadering van leden der vereeniging „De Nederland- sehe Dagbladpers" en de „Néd. Periodieke Pers", Donderdagmiddag te Amatoidarn, onder leiding van deri heer Chr. A. Vioweg, voorzitter der vereeniging „De Noderlandsche Dagbladpers" gehouden, is mot algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: „De algemeene vergadering van de voreeniging „De Nederlandscho Dagbladpers" en van de „Noder landsche Periodieke Pers", kennis genomen hebbende van het nieuwe con tract der C.A.O., hoeveel betreurende, dat daarin niet konden word'en opgenomen wijzigingen, die zeer gewenecht zijn voor het dagbladbedrijf., besluit het nieuwe concept-contract te aanvaar den, en zich achter het bestuur der drukkersorgani- satio te plaatsen om het ontweip der overeenkomst tot werkelijkheid te brengen. DE SLUISBOUW TE IJMUIDEN. De minister van waterstaat heeft gistermiddag oen bezoek gebracht aan de werken van den sluis bouw te IJmuiden. Hij was vergezeld van zijn voor ganger, oud-minister, dr. A. II. A. König, en den ad ministrateur van het departement van waterstaat, den heer P. A. H. Rosenwald. De verschillende wer ken, als hot heiwerk, do bemaling, enz. werden in oogenschouw genomen, waarbij de heeren werden voorgelicht door ir. J. A. Ringers. Daarna werden op het bureau van dc ingenieurs ook nog plannen en teekeningen bezichtigd. HET KIND WEER TERUG. Een inspecteur van de recherche te 's Gravenhage bijgestaan door twee rechercheurs en eon vijftal agenten van politie heeft gistermiddag onder hevig vorzet van woonwagenbewoners bot 9 Jarigo Jonge, tje Wilhelmus Boon, dat op straat van onder hot beheer van oen liefdezuster van het Katholieke Kin- dertehuis was weggeroofd, bij de ouder», aan wie» macht het weteHjk onttrokken was, weer wegge- haald. Het kind is wederom onder voogdij van hot bedoelde gesticht gesteld. De woedende buren wierpen met stoenen en an« dero voorworpen naar de politie. Drie agontcn wer- den licht gewond. Zij konden echter hun dienst blij» ven vervullen. De vader, de 48-jarige loswerkman C. B., is aange houden terzake van het met geweld onttrekken van een kind aan het wettige gezag WINKEL. Het watorieldintfwerk is thans zoover gevorderd in deze gemeente, dat de hoofdleiding gelegd is, cn in do richting Barsingerhorn wordt voortgewenkt. Met het afloopen van dit werk zaï "öok wel met de onbegaanbare wegen het ergste bereikt zijn ca gedacht kuniien worden over middelen ora do straatwegen van hunne glibberige massa te ontdoen. LANGENDIJK Met begrijpelijke belangstelling zagen do tuinbouwers en ook degenen, wier bestaan grootendeels afhankelijk is van dezen uit naar het verloop, der interpeilatte- Duys in dc Tweede Kamer over den nood der tuin bouwers. Voor zooverre de besprekingen daarvan thanj bekend zijn, is zij een teleurstelling geweest, aansezier de tuinbouwers iri 't algemeen hadden gemeend, dat dt adviezen, aan de Itegcering uitgebracht, en de toe lichting, op de bekende conferentie met den Minister, gegeven, zoo éénstemmig zouden zijn geweest, dat dt Regeering doordrongen was van ae noodzakelijkheii van hulpverieening. Of ouders gezegd, dat er bij de Re geering geen enkelen twijfel zou overblijven omtrenl net bestaan van een noodtoestand. Uit do in do Tweede Kamer gevoerde debatten is echter gebleken, dat de Regeering daarvan niet ten volle is overtuigd, dank zij de weinige eenstemmigheid, welke er te co ns ia teer en viel in de rapporten, uitgebracht door de verschiilcndo tuinbouwconsulenten, en erger, dank zij do vrij groote eenstemmigheid dier rapporten 4at vön een noodtoestand niet kan worden gesproken. De tuinbouwconsulent tc Hoorn toch, is van mee ning, dat de toestand te erg is voorgesteld en dat een ina^iT/ure tmancleére Steun van ee**ucm f.3UU pei H A. voor aankoop van bedrijfsbenoodigdheden vol doende kan worden geacht. Terwijl die in liet ressorl jVlkmaar wel van een ongunstig jaar spreekt, doch vat een noodtoestand geen sprake is. Voeg daar aan nog bij dat zelfs de vertegenwoordigers der tuinbouwers nie eenstemmig waren in hun adviezen omtrent den aart van den eventueel te verleenen steun, dan i3 liet dui delijk, dat de Minister betrekkelijk gemakkelijk spa had, om aan te toonen, dat van directen gejdelijkec steun geen sprake kon zijn. Wie deze gehouden debatten heoft gevolgd en teveru bekend is met den Werkelijken toestand der tuinders vooral aan den Langendijk. staat ietwat perplex. Hoi het mogelijk is, dat tuinhouwconsulenten dergelijke .adviezen uitbrengen, is onbegrijpelijk, voorai waar zi toch uit den aard hunner betrekking kunnen weten, da het niet het eerste jaar is, dat de uitkomsten van (lei tuinbouw slecht zijn. En nog onbegrijpelijker is het, da zelfs de resultaten van besprekingen met do vortrouwcus mannen zeil niet eenstemmig waren. Intusschen kunnen de tuinbouwers wachten op hufj tot het aantol van hen, die voor steun, mocht hij noj komen, in de termen vallen, zoo gering is geworden juist a(s gevolg van het talmen en dralen, dat er weinij meer gesteund moet worden, d.w.z. tot er zooveel be drijven onherroepelijk verloren zijn, dat zij van sleui worden uitgesloten. r LANGENDIJK. Een handelaar verzo.nd een wagon kool, die hen bij aankoop f95 had gekost. Voor vracht moest lii echter, ter bestemming in het binnenland, f 135 bei talen. i In Don Ilaag zegt men, dat er geen noodtoestand in den tuinbouw is. Meer voor vracht dan voor de goederen zelfl j Trekking van Donderdag 7 December. 2e Klasse. 4de Lijst. No. 3913 f 1500. No. 19769 f 400. No. 198 l 100. «8 474 990 1226 1589 2110, 2756 3485 3914 4085 4110 4188 4257 4291 4303 4714 4844 5104 5623 5743 6052 6469 6519 6528 6615 663 1 7124 7198 7349 7491 7570 7796 8139 8215 8652 8949 9079 9114 91-16 9296 9564 9905 10076 10295 10397 10875 11254 11267 11877 12145 12328 12460 12518 12548 1 2776 12957 14015 14603 14950 15168 15414 15643 15826 15903 15914 16193 16325 16190 16502 16792T 16884 17267 17400 17564 17595 17658 17798 18022 18426 18532 18568 18610 18684 -18958 19339 19635 19663 19781 20412 20132 20025 20979 21135 21327 21414 21687 22838 Reclames. Verpleegsters van de Maag. Men moet bij de lezing van den brief die om werd geschreven door Mevr. Marcelle Bouchez, wo r.ende op de boerderij van Defait te Ons-en-Braj (Oiso, Frankrijk), tot de erkenning komen dat di Pink Pillen goede verpleegsters van de maag zijn Inderdaad bezitten de Pink Pillen alles wat noo dig is om luimige magen weer in orde te brengen De reden daarvan is da de luimen der maag ns genoeg altijd voortkome uit vermoeidheid van da orgaan of uit bloedal moede en de Pink Pillet zoowel door direct op cl maag; le werken, welke functies zij doen oplever als door hare zeidzam eigenschappen als het stellers van het bloet een bijzonder werkdadi] geneesmiddel bijdievoot bijgaande ongesteldbedei zijn. Het geval van Mevi Marcelte Bouchez toon Mevr. Marcelle Bouchez. dit duidelijk aan. „Sedert 1916 schrijft ons deze dame had. 1 voortdurend aan erge maagpijnen te lijden. Ik ha ook veel last van brakingen die mij ontzettend vet zwakten. Daarbij kwamen Sog duizelingen el echeele hoofdpijnen. Ik sliep bijna niet en, hoe woi nig ik ook at, toch was mijne spijsvertering hel slecht. Reeds had ik velerlei geneesmiddelen ge bruikt, toen ik eindelijk tot de Pink Pillen bel overgegaan. En nu, na zes Jaren hevig te hebbel geleden, ben ik gelukkig te zijn genezen. Ik spree! dan ook met iedereen over uw geneesmiddel." Zoo ziet gij, maaglijders, dat gij niet mooirt watt hopen zoolang gil de Pink Pillen nog niet hebt gl probeerd. Mevr. Marcelle Bouchez levert u hier eel voorbeeld dat een aanmoediging ie er ook een proef mee te nemen. De prijs der Pink Pillen bodraagt f 1.75 do (looi f9.™ de zes -doozen. Zij worden verkocht in hd Hoofddepot: Nassaukade 314 te Amsterdam. EiscH dit adres en de Hollandsche gebruiksaanwijzing. 0' Pink Pillen zijn ook te verkrijgen bij alle goed' apothekers en drogisten. (Cl. Barnerat)

Schager Courant | 1922 | | pagina 10