Oudkarspel. Zaterdag 9 December 1922.^ 65sle Jaargang. No. 7144. Gister (Vrijdagsavond vergaderde de tuinbouwveüeeri- ging „De Eendracht" ten lokale van den heer G. Vis. Aanwezig 80 leden. De Voorzitter de heer Jb. de Boer, opent met een woord van welkom, ook aan de pers, de vergadering I /en v^ijst er op,'dat als de tuinb'ouw een slechten tijd doormaakt, het wel deze is. We hopen dat spoedig verbetering zal intreden, want zoo "kan net niet. Wel zijn er reeds middelen beraamd tot hulp, doch hoe, is nog niet bekend. Als hulp geboden wordt, zal het wel1 zoo zijn, dat het moet worden teruggegeven, zoodat het meer dan ooit noodzakelijk is, dat we allen ons best doen en zooveel mogelijk met elkaar samenwerken om de zaak in stand te houden. Ik hoop, dat de vergadering in goede orde mag verloopen. Naar aanleiding van de notulen merkt de heer J. Kal verdijk op, dat op voorstel van „De Eendacht" in de laatste bondsvergadering besloten is kool van 2 Kg. en grooter per 100 Kg. te wegen, doch dit besluit niet j schijnt te worden uitgevoerd, doch pas vanaf 21/2 Kg. j per 100 Kg. wordt gewogen. De heer A. Swagcr, lid van het Noordermarktbond- bestuur, deelt mee, dat de vierbond dit met Koophandel besproken heeft, waarbij het besluit practisch onuit voerbaar scheen te zijn. Koophandel en andere vereeni- gingen wilden hun medewerking niet verleenen, waar door de Noordermarklbond het besluit niet kan hand haven en het bestuur aan de 21/2 Kg. heeft toegegeven. Besloten wordt een schrijven te richten voor hand having van het besluit. Ingekomen is het verslag van de regelingscommissie ,van den keuringsdienst voor aardappelen, waarin wordt 'meegedeeld, dat de poters uit Friesland over het alge meen goed voldeden en de weersgesteldheid gunstig was. Met de afname ging het niet best^ Door de leden werd slechts 4500 Kg. afgenomen, zoodat speciaal te koop aanbieden noodig was. Het grootste gedeelte is naar 1 het buitenland gegaan en bracht over het algemeen een redelijken prijs op. 1 De hoop werd uitgesproken, dat met de opgedane er varingen het volgend jaar beter resultaten verkregen worden. Een inzending op de Alkmaarsche tentoonstelling ter opluistering, ontving een eervolle vermelding. De commissie heeft zeven maal vergaderd en de keuring heeft een nadeelig saldo opgeleverd van f 102.66. Nog werd er op gewezen, dat in Engeland stemming gemaakt wordt om onze aardappelen te weren om de bladrol en mozaïkziekte, wat een reden te meer is, om de keuring zoo krachtig mogelijk te blijven door voeren. Over een volgend schrijven wordt een uitspraak ge vraagd le. om medewerking voor 1923; 2e. benoeming lid regelingscommissie 3e. uitvoering der keuring voor eigen rekening; 4e. aanleggen van een variëteit- en selectie-p(roe!JE I veld. Nadat op'punt één gunstig besloten was en voor no. twee de heer Jb. de Boer opnieuw is aangewezen, ontA spint zich een vrij drukke discussie over de afzet der poolaardappelen. De heer G. Langedijk spreekt er zijn afkeuring over uit, dat de leden per circulaire werden uitgenoodigd tot koopen. Beter ware het geweest, dat ze direct op de veiling waren aangevoerd. De heer Jb. Maars heeft de prijzen zeer hoog ge vonden, waarop de heer Kaan opmerkt, dat de prijs over geheel Nederland hetzelfde was en dus van woekerwinst niet mag worden gesproken. De voorzitter wees er op dat de prijs slechts een paar gulden hooger was dan de marktprijs voor consumptieaardappelen. Na langdurige bespreking wordt bij mondelijke stemming met 43—36 stemmen punt drie aangeno men. Betreffende punt vier deelt de voorzitter mede, dat het doel is op kleine schaal te beginnen en voor al het doel zal hebben een vervanger te zoeken voor de Schotsche muis. Na deze toelichting wordt dit punt zonder stem ming aangenomen. Als bestuursleden zijn. aftredend' de heeren A. Swa- ger en P. Kostelijk, die met bijna algemeene stem men worden herkozen. Beiden nemen hunne benoe ming aan. Tegelijkertijd wordt de oude lijn van den ijsboeier in drie gedeelten verloot. De gelukkigen zijn Jb. de Vet en Jb. de Boer. Het derde prijsbriefje wordt niet ingeleverd. Bij punt regeling ijsboeier wordt een drukke dis cussie gevoerd over de gedeelten ijs die achter niet- bouwers liggen en daardoor niet worden openge maakt. De een wil tot hen het verzoek richten daar voor te zorgen, de ander wil voor eiken bouwer een gedeelte aanwijzen, waardoor alles open komt. Verschillende stemmen gaan op, dat men bezwaar heeft ook deze gedeelten open te maken. Tenslotte wordt besloten de oude regeling te hand haven, voor die gedeelten die open mochten blijven een mannetje te nemen en verscherpt toezicht door de commissie voor de bouwers die wegblijven. Rondvraag. De heer W. Jonker informeert hoe het nu zal gaan met het verplicht veilen en onder hands verkoopen. Hij had dit op de agenda verwacht. Voorzitter is van oordeel dat dit niet op de agenda geplaatst kan worden, omdat het een bondsbesluit is. De heer P. Kroon zou aan het polderbestuur willen vragen om de zomerschouw af te schaffen. Het brengt tijd en kosten mee en een goede herfstschouw is voldoende. De heer A. Swager zegt dat voor enkele jaren te rug" dit verzoek ook gedaan is, doch ze er toen in geen geval toe wilden overgaan. In Noord- en Zuid- scharwoude wordt echter ook herfstschouw alleen voldoende geacht. Besloten wordt het verzoek wederom te doen. De heer P. Kroon zou het verzoek tot het polder bestuur willen doen, dat de leden op den leeftijd van 65 jaar bedanken. Voorzitter meent dat dit verzoek beter van de in gelanden kan uitgaan. Het is beter niet in ander mans huishouding te treden. De heer P. Kroon wil aan het bestuur van Geest- mer-Ambacht vragen, voortaan voor de stemmingen stembiljetten uit te reiken. De heer G. Hart deelt, mee, dat het polderbestuur het niet verplicht is. Het wordt aan het bord bekend gemaakt en dat achten Ged. Staten voldoende. Dit wordt echter veelal niet gezien. De hr. Van Exter deelt mee, dat het in alle polder besturen zoo gaat. Voorzitter zegt dat Kerk- en Dergmeer wel bil jetten uitreikt. De belangstelling voor de stemming zal er door toenemen en men weet dan ook of men stemgerechtigd is, wat nu aan velen niet be kend is. Men meent te weten dat ieder met één bunder en meer stemrecht heeft. De heer G. Hart bespreekt hierna den critieken toestand en wijst op besprekingen in de Tweede Ka mer inzake Rijkssteun, volgens een verslag in het Nieuws van den Dag. Volgens dat verslag zou het doel zijn te bevorderen dat in de komende 2 of 3 maanden 5000 wagons kool weggaan, waarvoor de regeering dan b.v. f100 per wagon restitutie zou geven. Spr. betwijfelt, of dit ten uitvoer zal worden gebracht, doch heeft gehoord dat de N.U.M. nog 634 millioen in kas heeft, waarvan een flink deel door de tuinders bijeengebracht is. Als daaruit op eiken wagon f 100 voorschot zou kunnen worden verstrekt, zou dit direct voor allen een steun zijn. Als het dan het volgend jaar beter gaat, kan de N.U.M. het weer van de wagons terugnemen. De heer N. Kaan: Als het dan maar met spoed ge beurt, want het duurt daar wel eéns wat lang. Voorzitter deelt mede, dat morgen in Alkmaar een vergadering van den Vierbond is, waar nader ge- informeerd zou kunnen worden of de N.U.M. wer kelijk zoo'n goede kas heeft. De heer H. Stenneberg bespreekt het ingezonden stuk van Roselaar uit Hoorn in de Schager Cou rant en brengt verschillende punten daaruit naar voren, ook wat betreft de steunregeling door *tus- schenkomst van de boerenleenbanken. De heer Jb. v. Meurs meent te weten, dat de N.T. R. een voorstel in dien geest bij de regeering ter sprake brengt. De heer Stenneberg merkt op, dat de regeering, de werkeloozen moet steunen, doch meer practisch zou het zijn als de tuinders gesteund worden, waardoor werkeloosheid voorkomen wordt. Hij zou het punt in dien geest bij den minister grondig willen bespre ken en verwacht daarvan wel succes. De heer A. Swager merkt op, dat door de bonden al het mogelijke gedaan wordt om een oplossing te verkrijgen. De regeering wil helpen. De heer Stenneberg vindt het treurig, dat nu de nood het hoogst is, niemand nog weet hoe de hulp geregeld moet. worden. Instemming van velen. Laten we van hieruit toonen wat we willen doen, evenals met het Hoogheemraadschap. De heer A. Timmerman meent, dat geen beter hulp geboden kan, worden dan: le. afschaffing van het registratierecht; 2e. verlaging van vrachttarieven; 3e. een toeslag van b.v. f100 per wagon. Ten slotte wordt besloten, deze zaak in Alkmaar aan d? orde te stellen. De heer J. Kalverdijk bespreekt den sluisbouw en wijst er op, dat nog nooit rente voor de aandeel en betaald is, hoewel tot 4 pet. zou worden uitbetaald als het kon. De pacht is f1000, f500 wordt uitgeloot en er zal niet elk jaar f500 voor onderhoud noodig zijn. Hij zou aan den Raad willen vragen hoe dat zit. De heer Van Exter zegt, dat de sluis tot heden steeds geld gekost heeft. Het zal door elkaar geno men, niet toekunnen. Voorzitter zegt, dat een afschrift gevraagd zou kunnen worden van de ontvangsten en uitgaven der sluis over de laatste 10 jaar en daarvan in dé vol gende vergadering mededeeling doen, als de Raad er toe bereid is. De heer Kalverdijk is hiervoor en wil dan tevens om uil betaling van rente vragen. Aldus wordt be sloten. De heer N. Kaan bespreekt een ingezonden stuk van Koophandel in de N. L. Courant, waarin een pleidooi tegen verplicht veilen wordt gehouden, 0. m. omdat daardoor de afzet naar Duitschland be lemmerd wordt. Hij had verwacht dat er een stuk van het Noordermarktbestuur tegen gekomen was. Volgens de Tuinderij, is in October van de 834 mil lioen Kg. kool 734 millioen Kg. naar Duitschland gegaan. Zoodat ook met verplicht veilen wel afvoer naar Duitschland is. Dat lijkt wel op verlokkerij van de zijde van Koophandel. Voorzitter: Ik heb er mijn best voor gedaan, dat weet ge, doch het marktbestuur wilde er niet aan, waarom, dat weet ik niet. De heer A. Swager: Het bestuur was van oordeel, dat op het stuk van Koophandel niet moest worden ingegaan omdat het een genomen en niet herroepen besluit betreft. In dit verband wordt er op gewezen dat door verschillende leden van „De Eendracht" uit de hand is verkocht. Voorzitter heeft dit meermalen vernomen, doch het is zoo moeilijk te constateeren. Het vorig jaar zijn er nog 8 in verhoor geweest, doch' daar bleef niets van over. De heer G. Langedijk wees op het vlug varen van de motoren, waardoor de vaartuigen los raken. Aan het gemeentebestuur zal gevraagd worden, de politieverordening te handhaven. De heer Jb. Maars vroeg, welke voordeelen de kooltelling oplevert en waar het voor is. De heer A. Swager e.a. merken op, dat het meer malen noodig gebleken is, gegevens te hebben. Voor de Prov. Commissie zijn ze veie malen onmisbaar en het. werk daaraan verbonden is niet zoo groot,. De heer Jn. van Exter vraagt, hoe het zit met de Ideaalpoters. Bij hem is dé helft daarvan gebarsten. Ze kosten veel geld. Voorzitter deelt mee, dat de .vereeniging daarmee niet gelukkig was. De helft zal wel wat overdreven zijn, doch allen hadden ze in belangrijke mate. Ze schijnen barsterig van natuur te zijn, doch volgens deskundigen schijnt het niet te hinderen. De heer Van Éxter geeft in overweging op zulk soort poters reductie te geven, doch de voorzitter is van oordeel, dat dit moeilijk te doen is. De par tijtjes -zijn echter zeer klein en het schijnt niet te hinderen. Eenige discussie is hiervan het gevolg, gedurende waarvan, de vergadering begint te verloopen, waar door de voorzitter tot sluiting overgaat met dank aan leden en pers.

Schager Courant | 1922 | | pagina 13