Ksogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Marktberichten. Bekendmakingen. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. LLOYD GEORGE ALS JOURNALIST. De Amerikaansche Hearst-bladen dcelen mede dat Lloyd Gcorge voortaan aan die bladen zal medewer ken. Hij zal in telegrammen zijn denkboelden uiteen zetten over nieuwe gebeurtenissen en crissisen in Europa. Lloyd George's eerste telegram zal a.s. Zon dag verschijnen in de New York American. Het zal een antwoord bevatten op de redevoeringen van Clemenceau in de Ver. Staten, en een kritiek geven op de huidige politiek van Frankrijk. BEROVEN. Te Frankfort a. .d. M. zijn den laatsten tijd tal van menschen beroofd, die zich van de manier, waarop dat in zijn werk is gegaan, niets meer we ten te herinneren. In de meeste gevallen worden de slachtoffers bewusteloos of uitzinnig- op straat aan getroffen en kunnen geen andere inlichtingen ge ven, dan dat ze alles van waarde kwijt zijn. Eén slachtoffer wist zich nog te herinneren dat vóór hij het bewustzijn verloor twee mannen naast hem stonden, een ander werd met groote moeite uit de Main gered, maar wist niet op te geven, waar om hij te water was gesprongen. Men denkt dat de straatroovers,die deze stukjes uithalen, hun slachtoffers bedwelmen met een sterk narcoticum, dat zij, op straat om wat vuur vragend, in sigaar of sigarette van dengeen, die toor be- rooving in aanmerking komt, aanbrengen. Het geval herinnert oenigszins aa n de bel la-donna- vergiftigingen hier te lande. EEN GIFT VAN DEN PAUS. Uit Rome wordt gemeld, dat de Paus een millioen lire ter beschikking heeft gesteld voor den aankoop van artsenijen ter bestrijding de epidemiën in RusIancL EEN GROOTE BRAND. Uit Portland, (Oregon), 8 Dec. In de stad Astorié is een groote brand uitgebroken. De vlammen hebben reeds zes huizenblokken verwoest en dreigen do stad geheel in puin te leggen. Verschillende gebouwen Worden met behulp van dynamiet opgeblazen teneinde het vuur te stuiten. EEN DRAMATISCHE JACHT OP EEN MISDADI GER. Uit Toulon, 8 Dec. Hedenmiddag arresteerde de politie een misdadiger, Dewal genaanul uit Pas de Calais afkomstig ei» door het parket te Bethue gezocht wegens medeplichtigheid aan den moord op twee gendarmes. Toen hij naar het politiebureau werd ge bracht ora te worden ondervraagd, wist Uii zich in de vestibule los te wringen en te ontkomen. Twee agenten achtervolgden hem. De vluchteling nam de wijk naar het dak van een huis en vuurde zijn automatisch pistool op zijn achtervolgers af. Blond, een hoofdinspecteur, >een agent en een handelsman werden gewond. Blohd stierf twee uur later. Do misdadiger werd na een beleg van twee uren gepakt. ERNSTIGE STORING VAN TELEGRAAF- EN TELEFOONVERKEER IN DUITSCHLAND. Uit Berlijn, 8 Dec— Tengevolge van do zware sneeuwstormen der laatste 24 uur, is aan het gansche telegraaf- en telefoonnet ernstige schade toegebracht, waardoor het verkeer in hooge mate is gestoord, met 'name in het gebied, dat ten westen door de lijn Am sterdam—Parijs, ten posten door Kattowitz—Beuthen wordt begrensd en dat zich van 'Weencn in het zuiden tot Oldenburg in het noorden uitstrekt. Van Berlijn uit is rechtstreeks bijna geen verbinding te verkrijgen. Niet minder dan 44 der directe Berlijnscho lijnen zijn onderbroken. De hevige sneeuwval, dio hedenvoormid dag te Berlijn is begonnen en die zich over geheel Duitschland ten Z. der hoofdstad uitstrekt, doet vreezen voor nog verdere storingen. ZONDAG, 10 DEC. NED. HERV. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Buiskool. Nieuwe Niedorp, nam. halfackt, jDs. Schermorhom. OnderwerpDe wonderbare lotgevallen van Ig- notus I. ALKMAAR, 8 Dec. 1922. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangovoord 95 stapels wegende 71043 kilogrammen. Fabriekskaas - kleine met rijksmerk v 59, zonder rijksmerk f 55 commissiekaas met rüksmerk f 59. Boerenkaas: kleine met rijksmerk f 55.50. zonder rijksmerk f 56, commissiekaas met riiksmerk f 61. ALKMAAR, "8 Dec. 1922. Op de heden gehouden graanmaikt waren aangevoerd 2457 H.L. vTarwc f 10.2d—ri3, rogge f 10.50-ft 11, haver f 11.75—f 12.50, paardenbooncn f 1314, bruine boonen f 24—f 27, citroen -boonen f 42—1'46. duiven boonen f 18.75f 19, witte boonen f 4047, rood mosterdzaad f 34, geel mosterdzaad f 32, blauwmaan- zaad f 65f 70, groene erwten kleine f 21—f 22, groote f 32—f 42 grauwo id. f 42—f 51 per 100 kilo. ALKMAAR, 8 December 1922. Aardappelen f 1.20 a f 1.50 per 100 Kg. Bloemkool f 3.40 a f 11.20 per 100 stuks. Roode kool f 0.50 a f 2.10. Gele kool f 0.40 a f 0.90. Wortelen f 1.40 a f 1.80. Uien f 1.10 a f 2. Appelen f6 a f 15. Peren f3 a f 17. Spruiten f 5 a f 16. Wjtlof f 19 a 35, alles per 100 Kg. WINKEL, 8 December 1922. Appelen 12 a f '8. Peren f 2 a f7. Bieten 0.30 a f 0.40. Uien f.0.80 a f 1. Spruitkool 2 a f3.50, alles per 50 Kg. WARMENHUIZEN, 7 December 1922. Roode kool f 0.75 a f 1.05. Gele „kool f 1.05. Witte kool f 0.40 a f 0.50. Deensche witte kool 0.65 a f 1.25, Uien f 1.50 a f 1.80. Peen f 1.15 a 1.20. Blauw» aardappelen f 2.50. Uitschot roode kool f 0.45. Aanvoer; 4050 Kg. roode kool, 2000 Kg. gele kool. 32750 Kg. witte kool, 4475 Kg. uien* 4275 Kg. peen, 7.50 Kg. aardappelen. AVARMENHUIZEN, 8 Dcc. 1922. Roode kool f 0.70 a f 1.45. Gele kool f 0.75 a f 0.80. Witte kool f 0.35 a f 0.60. Deensche witte kooi f0.80 a f 0.90. Uien f 1.60 a f 1.80. Blauwe aardappelen f 2.50. Uilschot roode kool f 0.50.' Uitschot Deensche witte kool f 0.45 a f 0.50. Aanvoer: 18505 Kg. roode kool, 3125 Kg. gele kool, 10600 Kg. witte kool, 2400 Kg. uien, 2935 Kg. Deensche witte kool, 1000 Kg. aardappelen. NOORDERMARKTBOND, Noord-Scharwoude. 8 -Dec. 1922. Grove uien f 1.60 a f 2. Drielingen £1.70 a f 2.20. Nep f 2.90 a 3.40. Peen f 1.20 a f 1.30. Roodo kooi f 0.80 a f 1.40. Gele kooi f 0.50 a f 0.90. Witte kool f 0.50. Deensche witte f 1 a f 1.80. Kroten f 1.30. alles per 100 Kg. Bloemkool f 5.10 a f 10.70. 2e soort f 1.40 per 100 stuks. Aanvoer 7 Dec.8697 Kg. uien, 6275 Kg. peen, 70525 Kg. roode kooi, 15200 Kg. gele kool, 39700 Kg. Deen sche witte kool. LANGEDI.1KER GROENTENVEILING, Br. op L. 8 Dec. 1922. Bloemkool, le soort, reuzen f 8.70 a t 14 pefr 100 stuks. Roode koof. le soort f 1 a f 1.80. idem, 2e soort f 0.60 a f 0.90. Gele kool, le soort f 0.50 a f 0.90. Deensche witte kool, le soort f 0.70 a f 1.40. Gele nep f 2.40 a f 3.40. Drielingen f 1.90 a f 2.40. Uien, le soort f 1.50 a f 2. Spruitkool f 4.90 a f 19.70. Losse wortelen f 1.10 a f 1.30. Aanvoer: 3940 st. bloemkool, 42200 Kg. roode kool. 13300 Kg. witte kool. 31500 Kg. gele kool, 24400 Kg. losse wortelen, 14o65 Kg. uien, 835 Kg. gele nep, 450 Kg. spruitkool. HOORN, 7 Dec. KI. fabriekskaas, gcm. f58, kl. Boerenkaas, gem. f56, Fabrioks Comm. Kaas, ongem. f53.50, Boeren Comm, Kaas, gem. f 60. Aangevoerd 29 stapels, wegende 9951 Kg. De Burgemeester van Schagen brengt, ter voldoe ning aan het bepaaldo bij art 44, tweede lid van het Dienstplichtbesluit, tor openbare kennis, dat aan THEODORUS LAMBERTUS SCHOUTEN deï lich ting 1923, met ingang van 16 Maart 1923 door den Minister van Oorlog vrijstelling van den dienst plicht voor één jaar is verleend wegens kostwin nerschap. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak kunnen binnen tien dagen te rekenen van den dag, waarop de uitspraak ter algemeene kennis is gebracht, bijl de Koningin! 1n beroep komen de ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, 9lk der overige voor de gemeente ingeschreven personen of de wettige vertegenwoordiger. Voor zooveel betreft do uitspraken van Gedeputeerde Staten, kan boven dien de Commissaris dor Koningin binnen denzelf- den termijn bij do Koningin in beroep komen. Het verzoekschrift, dat met redenen omkleed moet zijn, wordt ingediend bij den Burgemeester der daarbij betrokken gemeente. De Burgemeester voornoemd, J. CORNEL1SSEN. ALGEMEEN BELANG. Donderdagavond vergaderde in het hotel Igesz de vereeniging Algemeen Belang, onder voorzitterschap van den vice-voorzitter, den heer J. Koesman. Deze opende de vergadering met zijn leedwezen uit te spreken dat de voorzitter, de heer G. Boers, niet present was en mededeeling te doen van de verba zing van het heele bestuur, dat op het convocatie biljet voorkwam het bedanken van den heer G. Bccrs als bestuurslid, zonder dat het bestuur daarvan iets wist. De vergadering vond. deze handelwijze al bij zonder vreemd en men was niet in staat dit vreemd soortig bedanken te begrijpen, al werd de veronder stelling geuit dat het uitschrijven dezer vergadering op een ongewenschten datum. wat. geheel buiten den voorzitter was geschied', wellicht mede aanleiding tot dit bedanken had gegeven. De heer .T. W. Govers, secretaris, las de notulen, die werden goedgekeurd. Medegedeeld werd dat het bestuur besloten had ora f100 bij te dragen voor de verlenging van de Schagersluis en word-de machtiging en goedkeuring der algemeene vergadering voor deze handeling ge vraagd. m Met algemeene stemmen werd deze volgaarne ver strekt. De vraag kwam toen aan de orde of Algemeen Belang mede genegen was feest te vieren bij het vol gend jaar plaats hebbend regeeringsjubileum van li M. do Koningin. Dezo vraag werd met algemeene stommen bevestigend beantwoord en besloten ook vanwege Algemeen Belang 3 leden in de feestcom missie af te vaardigen. Gekozen werden de heeren: J. Schoorl Pz., A. Zijdewind en J. W. Govers. Aan de orde was het verkiezen van een bestuurslid in de plaats van den heer G. Boers, waarvan het be danken niet bekend was, maar men op het convoca- tiebiljet vermeld vond. Gekozen werd do heer K. Kerkmeer, die deze be noeming aannam. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. Schoorl Pz., die eveneens deze benoeming aannam. Bij de rondvraag bracht dc heer Kerkmeer ter sprake het uitkomen en verkrijgbaar zijn van de voorloopige zomerdionstrcgeling van Spoor en Tram en verzocht van het bestuur alle aandacht, om zoo mogelijk te komen tot een betere dienstregeling. In dit verband wees de heer Igesz op den slechten trei nenloop op Donderdag. De treinen van even over half 11, zoowel naar Helder als Alkmaar, liepen te vroeg, terwijl die van 1.20 naar Alkmaar on.ruim 2 uui naar Helder te laat gingen voor onze marktbozoe- kers. Een paar treinen omstreeks 12 uur waren meer gewenscht. Hoewel óm hiertoe te "komen reeds meer pogingen waren gedaan, zou het nogmaals gepro beerd worden en de directie der Ned. Spoorwegen gewezen worden op de concurrentie van automo- liolen op Donderdag, die in alle richtingen de markthezockcrs vervoerden. De heer Van Erp vroeg inlichtingen omtrent de voorschriften der Statuten over het indienen van voorstellen 8 dogen voor de vergadering. Spr. achtte een dergelijke bepaling, die wellicht vroeger noodig was geweest, niet bevorderlijk voor een geanimeerd maken der vergadoring, daar dan feitelijk het in dienen van voorstellen tijdens de vergadering on mogelijk was. Het bestuur kreeg de opdracht een statutenwijziging in dezen zin voor te bereiden, dat meer vrijheid van handelen kwam. De heer Trapman bracht ter sprake do wenscbe- lijkheid om bij begraven meer uniformiteit te krij gen in de kleeding der dragers en zou het bestuur stappen doen om te lcomen tot de oprichting van een of andere vereeniging of instelling, om daarin verbetering te krijgen. Na de vergadering bereikte ons nog het verzoek om in te lasschen een dankbetuiging aan het adres van den hoer G. Beors, voor het vele dat hij als voor zitter en bestuurslid voor Algemeen Belang heeft gedaan. EEN BIJZONDER GELUKKIGE VINDING. Zonder gas, zonder electriciteit, zonder kolen, zoo werd het fornuis door do firma Smulders, Breewa- terstraat 6, Helder, geimportccrd, als een wonder aangekondigd. Wij stonden door deze reclameachtige aankondiging wel wat sceptisch tegenover dit For nuis der Toekomst. Maar nu wij het Donderdag avond in Theater Royal gezien hebben, de vele ge makkon en voordeelen dio dit fornuis biedt hebben kunnen constatooren, nu is elke aarzeling verdwe nen. Volmondig erkennen wij dat dit fornuis voor vele buisvrouwen een ware uitkomst is. Het ziet er keurig uit, netjes geëmailleerd en biedt voor kpken5 bakken en braden, Ja zelfs voor den waschkotel voldoende on doelmatige ruimte. Het is oen 'Buitsche uitvinding, als het waro een gevolg van het gebrek aan. fchmdstof dat men daar heeft, men zou bet kunnen noemen een gevolg der dringende noodzakelijkheid, maar dan tevens een uiting van genie. Het fornuis wordt gestookt met zoogenaamde Groe- de of gloed, een ersatz, bereid uit bruinkool, waar uit parrafine, pik enz. alle vlamgévende bestanddee- len zijn uitgetrokken en werd overgehouden 'n sub stantie die een sterk warmtegevend vermogen had overgehouden, dat zeer lang duurt en bovendien reukeloos en rookèloos is. Gestookt in dit express daarvoor geconstrueerd fornuis, is het een ideaal stookmiddel. Dit fornuis heeft een bijzonder ge- maakt£ rooster, waarop dpze Groede komt te liggen en alles is er op ingericht dat er geen warmte ver loren gaat. Geen pannen meer boven op het vuur, geen damp of aanslag meer. Alles vindt binnen in het fornuis zijn plaats en de roastbief, do kool, de pannekoeken en de cake, kwam te'voorschijn, vol doend aan alle te stellen eischen. En dan de kosten zijn miniem, enkele centen per dag voor een heel gezin, en dan alle uren van den dag en nacht een warm fornuis. KERKBESTUUR. Bij de Ned. Herv. Kerk te Schagen zijn tot ouderlin gen gekozen de heeren C. Marees en G. Mooij', en tot diaken de heer Jb. Molenaar. EEN DURE WEEK. Ons marktfonds werd in de afgcloopen week verrast met drie totale afkeuringen van slachtrunderen aan het abattoir te Amsterdam. Dat was een leelijke St. Nicolaas- surprise. COLLEGE VAN REGENTEN. Tot regent bij het weeshuis van do N. H. Kerk alhier, is verkozen de heer C. Kooij Hz. TENTOONSTELLING VAN KIPPEN EN KONIJ NEN. Voor de pluimvee- en konijnen-tentoonstelling alhier worden 30 afdeélingen opengesteld voor hoenders, 40 voor krielkippen, 6 voor pauwen en* fazanten, 6 voor kalkoenen, 12 voor eenden, terwijl alle duiven- en konijnenrassen kunnen mededingen. Als keurmeesters zullen optreden de heeren R. Reimer, Alkmaar, voor hoenders; L. H. Hareknmer, Haarlem', voor konijnen en J. H. van der Broeke, Schoten, voor duiven. EENE BENOEMING. De heer C. Spaans, Vroeger aan «de Westfr. Bank alhier, en ter secretarie van Sint Maarten, is be noemd tot Hoofdcommies ter Inspectie-der Directe Belastingen te Rotterdam. ORANJEFEEST. gebied niet in mindere mate had1 kunnen tegemoet De Comimssie, samengesteld door' de Midden- komen, zoodat feitelijk Gedeputeerde Staten, om een standsvereemging en door „Algemeen Belang" be- goede Noord-Hollandsche uitdrukking te bozigen, sloot zich verschillende personen nog toe te voegen niet veel anders deden, dan „mooi weer spelen van en zoo veel mogelijk plaatselijke vereenigingen, een andermans centen"; welke voor medewerking aan het ieest in aanmer- 7. dat, indien geoorloofd mocht worden geacht, king komen, hiertoe uit te noodigen, 't Is do bedoe- dat de provincie van haar publiekrechtelijke he ling, dat die veroenigingen een of meer leden he- voegdheid gebruik raake om zich zelf to ontheffen noemen als lid der feestcommissie. van op haar rustende geldelijke verplichtingen, heel Binnen enkele weken zal de aldus tot stand geko-1 do financieele verhouding tusschen de provincie en men feestcommissie dan vergaderen en een pro-het Hoogheemraadschap, neergelegd in het regle- gramma enz. vaststellen. inent voor het Hoogheemraadschap, tevens op losse Voorloopig treedt de heer J. Schoorl Pz. op als schroeven kwam te staan, voorzitter en de heer J. W. Govers als secretaris*. Dijkgraaf en hoogheemraden wijzen er dan verder DIRECTEUR KERKKOOR. op, dat na de oprichting van het hoogheemraadschap Tot Directeur van het alhier opgerichte Koor voor is hekend geworden een brief van don minister van de Ned. Herv. Kerk alhier is met 24 van de 25 stem men benoemd de heer Hovenier te N. Niedorp, 1 stem werd uitgebracht op den 2en sollicitant, den heer Jac. Jansen alhier, KERSTMISUITVOERING. Met Kerstmis krijgen we in het Noordhollandsch Koffiehuis weer een vroolijke uitvoering van het En semble Solser en Hesse, met het enorme lachsucces „Rooie Hans". MARKTOVERZICHT. De handel in vette koeien was Donderdag jl. vrij goed; le kwaliteit beesten waren er al heel weinig aangevoerd; voor de 'le kwaliteit werd 67% ets. per pond betaald. Do prijzen liepen van de 50 -67% et- De handel in gelde- en kalfkoeien en pinken was zeer stug. Zeer weinig nuchtere kalveren waren er aange voerd'; de handel in deze afdeeling was vlug. Met de graskalveren was'hot matig. In de bokken en geiten wa shot heel stug, diets geen vraag. De Jiandel in veulens en paarden was ook niet rooskleurig. Veel wolvoe was er aangevoerd. De handel in do vette schapen was stug, met de overhouders matig. Deze golden van f 24—f 35 voor de woide, en f 38.50 voor den dood. Er schijnt zelfs nog een koppeltje verkocht te zijn voor f41, een reuzenprijs. Wild ging het niet met de biggen; in de schrammen was het matig. In de vette varkens was do handel vlug, deze gol den 52 ets., per pond voor lo kwaliteit. Goed was do handel weer in kippen, konijnen en eenden De eieren waren graag., met de boter ging hel goed. POLITIE. Gevonden: een schaar. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Hendrika, dochter van Hermanus Brou wer en Flora Julia van Breda. Ondertrouwd: Floris Timmerman, oud 25 jaren, brievenbesteller, wonende to Schagen en Trijntje Swierts, oud 22 jaren, zonder beroep, honende te Schagen. Dijkgraaf en hoogheemraden van Noordhollands Noorderkwartier hebben zich met een uitvoerige beschouwing gewend tot Gedoputeordo Staten van Noord-Holland met verzoek daarover een bospre- king mot hen te mogen hebben. Dit rapport bebandolt in de eerste plaats de „Rijksbijdrage in de watorsnoodkostan." Het opgeheven reglement omtrent den Noordor IJ en Zeedijk bevatte regoling omtrent de kosten van onderhoud van den Noorder IJ- en Zeedijk. Wanneer het jaarlijks door de betreffendo water schappen op te brongen bedrag van f 100.000 onvol doende was. werd het meerdere gedekt door subsi die, hetzij „van de Provincie, hetzij van het Rijk of van beiden gezamenlijk. Rogol was onder de werking van deze bepaling, dat. het Rijk en do Provincie elk do helft van liet meerdere droegen en de Minister van Waterstaat rekent blijkens de toekenning van rijkssubsidie de werken, welke na den watersnood 1916 aan bedoelde dijken zijn uitgevoerd, to vallen onder dit voor schrift. Voor de Provincie bestond dus allerminst re den een ander standpunt in dezo in te nemen. Tot 20 December 1921 heeft het reglemónt van. den Noorder IJ en Zeedijk nog gegolden. De kosten van de dljksherstelling na den. waters nood' zijn echter opgenomen in de door de provincie aangegane watersnoodlcening, waarvan rente en af lossing voor 3/5 van f20.000.000 ten lasto van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier zijn gebracht. Waren de Staten hiertoe bevoegd? Het is door het bestuur van den Noorder IJ en Zee dijk en door besturen van tot die Dijksvoroeniging behooronde waterschappen ten stelligste ontkend. Zij beweerden met kracht en met klem, na de be kendmaking van het ohtwerp-reglement voor het Hoogheemraadschap door Godepuleorde Staten, dat het voorstel onwettig was en inbreuk wilde maken op verkregen rechten. Dijkgraaf en hoogheemraden geven een overzicht "van het bij de oprjehting van het hoogheemraad schap hieromtrent verhandelde. Zij schrijven ton slotte dienaangaande: In de Statenvergadering bleef het hierbij. Men gaf goenerlei blijk thans wèl overtuigd te zijn van het goed recht om de eenmaal getroffen regeling zon der meer ter zijae te stellen. Maar nog belangrijker zaken vroegen op dat moment bij deze gewichtige voordracht do aandacht en het was ook niet wel mo gelijk omtrent deze quaestie aangaande de regeling in zake den Noorder IJ en Zeedijk afzonderlijk eene beslissing uit te lokkon.'buiten verband met het zoo groote geheel. Er werd gestemd over de zaak in haar geheel en zij, die wel voor het Hoogheemraad schap waren, maar zich niet konden vereenigen: met het standpunt van Gedeputeerde Staten ten opzichte van den Noorder IJ en Zeedijk, waren wel gedwon gen dit standpunt op den koop toe te nemen. Maar ieder, die thans het vorenstaande nog eens rustig en onbevooroordeeld naleest, zal toch wel tot de conclusie moeten komen: 1. dat Gedeputeerde Staten van dé omstandigheid, dat de regeling omtrent de rijks- en provinciale bij dragen niet voorkwam in een civiel contract, maar in een publiekrechtelijke regeling, die door de Sta ten eenzijdig gewijzigd kon worden, gebruik hebben gemaakt om die regeling ter zijde te stellen: 2. dat zij daarbij de provincie hebben onthoven van verplichtingen,-die door belanghebbenden te goeder trouw onaantastbaar werden geacht; 3. dat weliswaar de Staten van het bij Grondwet en wet bun toegekende recht om andere lastenver- deelingen ten aanzien van waterschapskosten te treffen onbeperkt gebruik kunnen maken., maar, dat zij daarbij niet do provincie zelve mogen ontheffen van wettelijke op haar rustende verplichtingen; 4. dat tot die verplichtingen ontegenzeggelijk be hoorde de betaling van haar aandeel in .de kosten van dijksherstelling, gemaakt terwijl het reglement zelfs nog niet. buiten werking was gesteld; 5. dat Gedeputeerde Staten van hun recht om een zijdig waterschappen op te richten cn daaraan las ten op te leggen, 'gebruik hebben gemaakt om de provincie te ontheffen van een belangrijk deel van de schuld, die bij nakoming van hare verplichtin gen volgens het reglement op den Noorder IJ en Zeedijk op haar kwam te rusten, daarbij langs een omweg ook treffende diegenen, welke naar dat regle ment in geen geval in de herstellingskosten hadden bij te dragen; 6. dat weliswaar de provincie een grootor bedrag van do watersnoodkosten* voor hare rekening nam dan dat wat volgens bet reglement voor den Noor der IJ en Zeedijk te haren laste moest komen,, doch dat zij ook bij toepassing van dat reglement hot ove rige deel van het door den watersnood geteisterd waterstaat, met de daarin neergelegde erkenning dat het Rijk zich verplicht achtte de regeling van den Noorder IJ en Zeedijk te blijven naleven. Waren de Staten, bekend geweest met de omstan digheid, dat de Minister van Waterstaat het vooruit- zicht eenor rijksbijdrage grondde op de regeling van den Noordcr IJ en Zeedijk', dan zou zeker ernstig zijn overwogen naar recht en b i 11 ij k h e i d de ze rijksbijdrage geheel ten goode te doen komen aan het Hoogheemraadschap, 'waartoe de Noorder I.T en Zeedijk voortaan zou behooren. Thans werd door de aanneming van een amendement-Kooiman, in afwijking van het voorstel van Gedeputeerde Sta ten, dat de rijksbijdrage geheel" voor de provincie wild'e behouden, niettemin reeds de helft der rijks bijdrage ten voordeele van het Hoogheemraadschap gebracht. Over 1921 en 1922 bedroeg deze bijdrage f334.000 en f 400.000. Dergelijke overweging mag nu van de zijde van het Hoogheemraadschap ongetwij feld alsnog worden, verlangd. Verder dringen dijkgraaf en hoogheemraden aan op Verhoogden geldelijken steun door de provin cie wegens oplegging van te hoogen druk en daarna nog verminderde welvaart in het om- slagplichtig gebied. Bij de opleggipg van geldelijke verplichtingen''aan het Hoogheemraadschap is uitgegaan van. de óverwe ging, dat zijn omslagplichtig gebied tot het uiterste zou worden bezwaard. Dat gebeurde in do jaren 1918 en 1919. Sedert zijn, wat de draagkracht der belastingplichtigen aangaat, de omstandigheden aan merkelijk gewijzigd. Het, landbouwbedrijf geeft thans veel ongunstiger resultaten dan toen. Anderzijds blijkt ais gevolg vooral van de groote stijging der arbeidsloonen "eii kosten van materialen, de f 188.000 vaste bijdragen van vroeger met het dijksonderhoud belaste waterschappen uitmakende het gemiddel de van de onderhoudskosten over dé*aren 1906 tot en met 1915 op verre na niet meer voldoende te zijn, zoodat over 1921 boven 3.4 voor watersnood- kosten nog een omslag van.4.4 voomden gewonen dienst moest worden geheven. Over 1922 wjiren deze heffingen 3.14 en 4.66 terwijl over 1923 en volgende jaren zonder tegemoetkoming van de pro vincie verdere stijging van het heffingsporeontage .'oor gewoon onderhoud moot worden verwacht. Geenszins kan ook thans nog worden bewoerd, dat 'do draagkracht der - belastingplichtigen, dergelijke heffingen toelaat. Ook uit dit oogpunt bezien, bestaat dus zeker alleszins Feden. dat de provincie, door de rijksbijdrage geheel aan hot Hoogheemraadschap te doen ten goede komen, medewerko don belasting druk voor de belastingplichtigen alsnog eenigormate to verlichton. Wanneer ten slotte do billijkheid van de provin- cialo bijdrage in de kosten van wat algemeen werd geacht te zijn een ramp voor de Provincie nog eens wordt getoetst aan hetgeen elders, In dit geval in Friesland, onder gewone omstandigheden geschiedt, dan springt te meer in het, oog. hoe uiterst weinig hier ;le provincie Noordholland heeft gedaan, en hoe zwuar do ingelanden van het Hoogheemraadschap daardoor worden belast. Dijkgraaf en hooghoeraradon vertrouwen hierme de tö bobben aangetoond, dat do provinelo Noordhol- land naar rochl en billijkheid allereerst de besproken rijksbijdrage geheel behoort af te staan aan hot Hoogheemraadschap ,cn dat daarop nog ernstig be hoort te worden nagegaan op welke wijze en tot welk bedrag het Hoogheemraadschap verder door do provincie zal worden gesteund, opdat de lasten dor dijksvoorzioningen door do ingelanden zullen kun nen worden gedragen. GEMEENTE ZIJPE. Geboren i Jan, zoon yan Ariën Wit en van Keeltje Rcns. BURGERWACHT EN VRIJWILLIGE LANDSTORM. De Tweede Kamer heeft gistermiddag do artike len 32 en 33 van. de begrooting van Binnenlandscho Zaken '(burgerwacht en vrijwillige landstorm) aan genomen met 58 tegen 18 stemmen. DE S. D. A. P. Volgens het verslag der S.D.A.P. over bet Jaar 1921 bedroeg het ledental op 31, December 1921 41472, waaronder 8871 vrouwen, op, 31 Docomber 1920 be droog het lodental 37412, KOLHORN. Alhier zijn do waterleidingbuizen al aangekomen, en door geheel het dorp opgeslagen. Al direct is dit bedrijf oen zegeu voor do arbeiders, welke 'hieraan werk vinden. KOLHORN. De alhier voorgenomen openbare vergadering van de afdeeling van den Bond voor Staatspcnsionn., op 9 December, moest om verschillende redenen worden uitgesteld. Een hiervan is het verschil van 'meening over het karakter van den avond, eenigen zijn voor bal na en anderen zijn daar bepaald tegen. NOORDSCHARWOUDE. Deze .wock werd een ouderavond gehouden voor de U.L.O.-school, in welke bijeenkomst tevens werd over gegaan tot de benoeming van'een oudercommissie. Dezo werd als volgt samengesteldDs. dc Leeuw en A". Eecen te Oudkarspel, Jn. Kliffen P. Blokker cn D. Kcppcl te Noord-Scharwoude, M. Zijp en C. Dobber te Zuia-Scharwoude. KEERHUGO WAARD. Daar ons polderwater zoo arm aan visch is ge worden, dat de liefhebberij om het visehwater te pach ten, sterk afnam, tracht het polderbestuur den visch- stand wóer te verhoogen, door het poten van brasem, snoek en paling. Deze week is een paar honderd kilo brasem losgelaten. ANNA PAULOWNA. Het bekende St. Elisabeth-gestieht tc Alkmaar^ waarin al zoo vele patiënten hier uit het Noorden liefderijk werden verpleegd, vierde dezer dagen het jubileum van haar 25-jarig bestaan. In verschillende plaatsen uit Alkmaar's omtrek hebben zich thans commissies ge vormd, om naar aanleiding van dit feit in den een of anderen vorm de zusters dezer stichting een huldeblijk ban to bieden. Ook in onze gemeente kwam een derge lijke commissie tot stand. Zij bestaat uit de heeren G. Lovink, burgemeester Dr. Olree, Zuster Smit, Boeden Boon en de heeren*1 immer en A. van den Berg. Naar wij moenen te weten, zullen, voor Het genoemd doel, door eenige dames lijsten ter teekening worden aange boden. ANNA PAULOWNA. Dinsdagavond cecfl T.A.G.O. zijn tweede Wintcrlezing m dit seizoen. Mej, Menagé Challa zal dan komci\ met „Rika van den Dominee", gevolgd door „Do Plaatsvervangers" als nastukje. ^,Rika van den Dominéé is een mooi tooneelstuk en moj. Menagé Challa is voor het T. A. G. O.-publiek geen onbekende. Door haar Krachtige vertolking van Van Ecden's IJsbrand heeft zij ier een zoo goeden indruk achter gelaten, dat wij haar heusch niet hebben aan te bevelen. LANGENDIJK. In den gemeenteraad van Koedijk is weer ter spra ke gebracht den aanleg van een weg van die ge- 1 meente riaar den Langendijk. Men meende, dat, nu er groote werkeloosheid hecrscht of dreigt, de tijd daarvoor alleszins gunstig kon worden geacht. Tot

Schager Courant | 1922 | | pagina 2