Kamer van Koophandel te Alkmaar. BinuenJandscfa Nieuws. FEUILLETON. net uenein) Yan fcldstone. Het a:rs over-Doch hy had zich q den, op verzoek van beide partijen, waar -zij' hein De Kamer besluit om zich niet aan te el uiten met dankbaar voor zijn. Daar de heer Keppel schitterde 8 tegen 9 stemmen. door afwezigheid, stonden beide partijen te wachten. Aangenomen worden achtereenvolgens: le. het En had' de heer v. 't Hoff niet zoo goed geweest, dan voorstel van de verkeerscommissie om voor kennis- had deze wedstrijd! voor de tweede: maal niet door geving aan te nemen het adres van de Kamer van kunnen gaan, zonder daar op tijd afbericht van te Koophandel te Groningen aan de Spoorwegdirectie zenden aan de betrokken clubs, die daar toch hun betreffende omrekening valuta-waarden bij invoer; kosten en moeite voor maken. Treurig is het voor 2e. het voorstel om adhaesie te betuigen aan het buitenclubs, die zoo afhankelijk zijn van zulke adres van de Kamer van Koophandel te Den Bosch scheidsrechters, die hun taak zoo gemakkelijk opne- aan den minister van Buitenlandsche Zaken om de men om maar. zonder faal of teeken van zich te la- consuls te verzoeken inlichtingen aan de Kamers te ten 'hooren, doodgewoon wegblijven. Eindelijk werd geven tot voorlichting en verstrekken van gegevens dan om half elf den bal door J.V.C. afgetrapt en van handel en industrie. Hieraan wordt de bemer- kwam Helder met een goeden zin opzetten, want dit king van den h^r Grondsma toegevoegd dat som- was toch al hekend, dat J.V.C. zou verliezen; doch mige consul3 niet objectief zijn, omdat zij bij den tot rust bleef de stand voor beide partijen nul. Het- j handel zijn betrokken. Dit te verbieden wordt nood- welk dan ook al reeds spoedig de Julianadorpers be-zakelijk geacht. kend was door het laten vliegen van een postduif Voor kennisgeving wordt aangenomen een missive van den heer Augustijn. van de Kamers van Koophandel te Delft en Haar- Na rust werd door beide partijen mooi spel gege- lem betreffende bezwaren tegen invoering eener, be ven. J.V.C. begon steeds meer op Helders helft tei drijfsbelasting, daar deze in ons district in geen werken, en hoe de HeMersdhen ook al hun best de- enkele gemeente wordt geheven, den om ook op te dringen, 'het gelukte hun evenwol De missive middenstand betreffende Marktwezen, niet. J.V.C. was tamelijk in de meerderheid. Twee- onbillijke concurrentie van uitstallingen en voor maal was er al een gevaarlijk schot op Helders doel stel uitbreiding verplichting tot inschrijving in het gegeven, doch Helders keeper was in uitstekende Handelsregister tot kooplieden met minderen aan- conditie. Darphorn gaf een mooi schot, maar iets te slag in de Rijksinkomstenbelasting dan f2000 voor hoog, wat jammer was. Even daarna krijgt. Versnel kleinere plaatsen, gaan naar de Handelscommissie de bal en is dien speler het leder wel toevertrouwd om advies. als hij in conditie is; een punt bleef dan ook niet De heer Hoogland houdt vervolgens een inleiding uit en wist hij: met een prachtig gericht schot den over de aanhangige kanaalplannen in Westfriesland, keeper van Helder 't visschen te geven, 1—0. Helder Spr. wijst er op hoe reeds in 1875 onder Thorbecke hierdoor niet ontmoedigd, komt opnieuw met geweld den nood onzer slechte vaarwateren werd gevoeld en opzetten en kwam met mooi samenspel door J.V.C.- deze nood thans nog bestaat. Hij geeft een over- backs voor Augustijn, doch deze was op zijn plaats zicht van wat er al reeds is gedaan om daarin ver en stopte prachtig. Met een schermutseling voor het betering te brengen en komt zoodoende tot de werk- doel kreeg Helder een corner te nemen, welk© niet zaamheid der Westfriesche Kanaal vereeniging en goed benut werd. Met nog wat flink werken van bei- de tegenwoordige Commissie van Aalst. Spr. wijst de partijen kon de stand niet worden veranderd eD op het verschenen rapport dat hij een prachtwerk bleef J.V.C. winnaar met 10. Mooi en prettig, werd noemt en memoreert de verschillende onderdeelen door beide clubs gespeeld en werd door den scheids- van dit rapport. Sjpr. heeft drie vergaderingen van rechter uitstekend geleid; alle respect voor 'dien heer deze Commissie van Aalst bijgewoond als afgevaar- v. 't Hof. digde van deze Kamer van Koophandel. De kosten- Op J.V.C.'s terein zou Excelsior II de gast wezen verdeeling stelt men zich zóó voor dat een derde van. het 2e elftal van J.V.C., doch daar inplaats van door het Rijk, een derde door de Provincie en een 11 spelers slechts 1 speler en wel z.g. Daan Pool. II derde door belanghebbenden zullen' worden bijge- piesent was, kon die wedstrijd niet doorgaan. dragen. Hiervoor is een verdeelmethode ontworpen. SCHOORL. Spreker releveert hoe de heer. Van Aalst wat onte- De voetbalvoreeniging S.V.V. heeft Zondag jl. geen vreden was over de stilte die er in de betrokken goede dag gemaakt, alle drie elftallen verloren alp stroken heerscht over dit groote kana.lenplan. Was volgt: dit gebrek aan belangstelling. Spr; meende dat dit S.V.V. IV.V.H. I, 02. niet zóó was en verklaarde deze stilte door de ver- S.V.V. IIV.V.H. II, 02. anderde omstandigheden. Men achtte 15 millioen in S.V.V. III—V.A.F.C. adsp., 1—3 een tijd als deze teveel. De tijd was te slecht en S.V.V. I en III speelden op eigen terrein, S.V.V. II daarbij de hooge lasten van het Hoogheemraadschap, daaraan was de gedrukte stemming te verklaren. Maar spr. drong er op aan en noemde dat een eisch dat juist in een tijd als thans zulke plannen werden bevorderd en uitgevoerd. De kosten waren thans ver minderd, men kreeg productief werk, men streed tegen de kostbare vervoermiddelen. En de finan- tieele vraag was te ondervangen door het plaatsen van een leening op langen termijn op voordeelige voorwaarden. Met een krachtige opwekking dat het plan thans moest worden uitgevoerd, eindigde spr. zijn inleiding. Verder werd nog meegedeeld dat men dacht te sluiten een annui'teitsleening 6 waarin aflos sing en rente was opgenomen, deze te betalen in 50 jaar. Door het kanalenplan kreeg men een beter en goedkooper waterafvoer, waardoor de groote wa terschappen veel minder onkosten hadden. Wij. kre gen een prachtig wegencomplex, waaraan dó provln- vmcie behoefte had, enz. Werd nog gesproken over de propaganda die voor deze kanaalplannen moest en kan worden gemaakt en op voorstel van den heer G. Nobel zal samenwer ♦e Heil oo. Vergadering op Dinsdag 12 December 1922, des avonds half acht, in het Raadhuis te Alkmaar. De Kamer is voltallig. De vice-voorzitter, de heer Kolster, opent de verga/- dering, de notulen worden na enkele wijzigingen goedgekeurd Mededeeling wordt gedaan van de uitgegane stuk- Medegedeeld wordt, dat de heer I^esselaar benoemd is om de Kamer te vertegenwoordigen in een com missie gekozen uit de Noordhollandsche Kamers om te bespreken de misstanden bij de spoorwegen, als hooge tarieven, enz. Deze zaak was aanhangig ge maakt naar aanleiding eener missive van de Kamers te Rotterdam en 's-Gravenhage. Volgt benoeming van een adjunct-secretaris. De king met de Kamer te Hoorn worden gezocht om voordracht luidt: 1. D. J. Scheffel, afd. chef van den daartoe zooveel mogelijk te geraken. Handel bij de Holl. Stoomboot-Mij. te Amsterdam; 2. Met algemeene stemmen werd besloten adhaesie dr. Max de Vries, doctor in de handelswetenschap- te betuigen aan: le. een adres van de Kamer van pen te Amersfoort; 3. mr. W. J. G. Bijvoet, doctor Koophandel te Zwolle en Groningen, aan den Di- in de rechtswetenschappen en cand.-notaris te Nij- recteur-Generaal der Posterijen als protest tegen de megen; 4. mr. J. G. C. Zijnen, waarnemend griffier heffing van f30 extra per jaar voor bezorging van aan het kantongerecht, voorheen adj.-secr. van den telegrammen aan een ander adres als het kantoor Kon. Holl. Lloyd te Amsterdam; 5. E. A. M. J. van gesteld was; 2e. aan een adres aan den minister van de Weyer, candidaat in de rechten te Driebergen. Waterstaat, met -verzoek dat beurtschippers door de De heer Scheffel wordt gekozen met 10 stemmen, sluis te Nieuwodiep ook op Zondag mogen schutten de heer De Vries verkreeg 4 stemmen, de heer Bij- hij stormweer en ijs: 3e. aan een adres aan den Di- voet 2 en de heer Zijnen 1 stem. recteur-Generaal der Posterijen en Telegrafie tot Van den heer W. G. Visser was een brief ingeko- niet-opheffing van het hulpkantoor te Den Hoorn op men dat hij als voorzitter en lid der Kamer be- Texel en 4e. aan een adres tot vereeniging van Ju- dankte. lianadorp met Helder voor telefoongesprekken en Voorzitter zegt, dat dit besluit zeker het gevolg is interlocaalverkeer. van» gewijzigde omstandigheden en spr. brengt den Wat het vormen van een zoogenmaamden telefoon heer Visser dank voor het vele dat hij in den kor- kring betreft, zal nog nader worden onderzocht- ten tijd van zijn voorzitterschap als zoodanig heeft Wordt nog meegedeeld, dat met de K&mer van gedaan. Koophandel te Hoorn en Zaandam wordt samenge- Op voorstel van den heer Arntz, wordt besloten werkt en een commissie is benoemd, waarin de heer dat de heer Kolster tot de Januarivergadering 't voor- Ringers zitting heeft, om mee te werken aan de al- zitterschap zal blijven waarnemen. De vraag komt nu ter tafel, of deze Kamer zich zal aansluiten bij de Internationale Kamer van Koop handel. De contributie is f100. Twee meerlingen komen in het volgend debat naar voren, n.l. de eene die de contributie te hoog vindt en dat men te weinig weet van de werking van deze Internationale Kamer. De andere dat juist in een tijd als thans contact -met het buitenland noodig is om te verkrijgen de juiste en gewenschte voorlich ting voor nieuw en ruimer afzetgebied. gemeene actie tot verlaging van de lasten van het Hoogheemraadschap. Op voorstel van den heer Arntz wordt besloten, zich tot de gemeentebesturen te richten met de vraag om de 48-urige werkweek in te voeren. Hierna sluiting. AFKONDIGING DER GRONDWETSHERZIENING. Naar wij Ternemon zullen heden in het Staatsblad „Twintig duizend grilden belooning „voor ieder die ons inlichtingen kan verschaffen, die er toe leiden om de tegenwoordige verblijf plaats te ontdekken van Claudine Eldstone en „haar kind. Zelfs de geringste aanwijzing zal „beloond worden. „Zich te vervoegen bij de heeren „Henderson en Barman, „Advocaten te „Eens heb je geweigerd om aanspraak te maken d Hto holoonitio' -mlinVlOO-*» Dihlrnninf»" irni/In nNnn de wetten betreffende /Grondwetsherziening worden afgekondigd. Tevens zal in de Staatscourant de publicatie ver schijnen, waarbij wordt bepaald, dat in plechtige openbare zittingen van, den Hoogen Raad der Ne^ derlanden, van elk der gerechtshoven en arrondisse-' mentsrechtbanken op Dinsdag 2 Jan. 1923, des mid dags ten 12 uur, door den griffier dier colleges voor lezing zal worden gedaan van de wetten. Op denzelfden dag en hetzelfde uur zal vorenbe doelde publicatie worden afgelezen in iedere ge meente van de pui of voor de deur der gemeente huizen. LEERPLICHTWET. Naar wij vernemen is zeer spoedig de indiening van een wetsontwerp te wachten, waarbij de leerver plichting vóór het 7e leerjaar tot 1 Jan. 1925 wordt opgeschort en dus de Leerplichtwet in overeenstem ming wordt gebracht met de L. O.-wet. FABRIEK GESLOTEN. De Eerste Nederlandsche Stokken- én Zweepen- fabriek „Aurora", te Oldenzaal, vóór een paar jaren opgericht, is thans weer gesloten en het personeel grootendeels ontslagen. De fabricatie dezer artike len 'zal nu te Enschede en te Bentheim worden voortgezet. STOP GEZET. Wegens slapte is de sigarenfabriek „De Vecht streek" te Maarssen stop gezet. TEGEN HET ZEGELTJES-PLAKKEN. In de gemeente Raai te zijn bij een landbouwer, door den Raad van Arbeid vier koeien in beslag ge nomen, daar de Raad een vordering op hem heeft wegens het niet-plakken van zegels. ONVOORZICHTIG! Maandagmorgen. De Vecht stroomt sterk. Een sleepbootje met schuit en zwaren bok van den aan nemer Vree te Weesp vaart de rivier af. De brug wachter waarschuwt langzaam te varen, 't Helpt, niet. Een bons tegen een der hrughoofden! Hevig ge kraak van den bok, die op de brug dreigt te val len. De sluisknecht vlucht naar het andere eind van de brug. De bok blijft gelukkig staan 1 Geroep om hulpl Een der mannen is van de sluis geslagen, en zwemt tusschen de schuit en den bok. Zijn leven hangt aan een zijden draadje. Hij dreigt vermorzeld, te worden tegen den kolkmuur. Gelukkig bijtijds ge grepen en gered. De schuit bonst nogmaals tegen den muur. Haar pifooi is weg. Gelukkig 1 AFSCHAFFING VAN HET BOSSCHE CARNA VAL? Naar het „Huisgezin" verneemt, hebben verschil lende Protestantsche organisaties in Den Bosch een verzoekschrift aan den gemeenteraad gezonden om afschaffing van het carnavalsfeest. De leiders dezer organisaties wachten de terugkomst af van mgr. Diepen, bisschop van Den Bosch, die thans in Rome vertoeft. Z'ij zullen medewerking van den bisschop vragen in hun streven naar de afschaffing van het carnaval. MOND- EN KLAUWZEER. Op de vragen van den heer Weitkamp betreffende het nemen van maatregelen tegen den invoer van gesmokkeld vee uit Duitschland, antwoordde de Mi nister van Landbouw enz., dat; ook hij van verschil lende zijden vernam, dat veel gesmokkeld vee uit Duitschland hier te lande wordt ingevoerd; hij nam eveneens kennis van het in de „N. R. C." van 16 Nov. 1922 uitgesproken vermoeden, dat zoodanig vee op de Rotterdamsche veemarkt zoude zijn aangeboden. De sporadische gevallen van mond- en klauwzeer, die op het oogenblik in Duitschland langs onze oost grens voorkomen, kunnen evenwel geen motief vor men tot het uitvaardigen en misschien gedurende langen tijd handhaven van een zoo ingrijpenden maatregel, als een vervoerverbod van rundvee en varkens binnen een uitgestrekte grensstrook. Het ne men van andere maatregelen tegen dezen smokkel handel behoort niet tot de bevoegdheid van den Mi nister. MR. ZIMMERMAN EN HET OOSTENRIJKSCH COMMISSARIAAT-GENERAAL VAN DEN VOLKEN BOND. De burgemeester van Rotterdam heeft gisterenmid dag in de vergadering van den gemeenteraad meege deeld, dat hij de, functie van commissaris-generaal van den Volkenbond voor Oostenrijk«zal waarnemen tot 1 April, en de minister van binnenlandsche za ken hem heeft vergund, zich tot dien datum buiten de gemeente op te houden. Mr. Zimmerman zai zoo mogelijk reeds Donderdag a.s. naar Weenen vertrek ken. JULIANADORP. Naar wij hebben vernomens zal hei Kleine Tooneel van Noordscharwoude op een van de Kerst dagen alhier eene uitvoering geven met hun suc cesstuk „De Kribbebijter". - WINKEL. Voor de met 1 Januari a.s. vacant komende plaats van onderwijzer aan de openbare lagere school m de kom der gemeente, hebben zich vier sollicitanten aan- joogen, toen hij het biljet las. Hij wreef zijne oogen I met zijne vuisten, alsof hij ze eruit wilde wrijven en toen de mist, die hem voor het gezicht scheen U _i p w Cl ite schemeren, opgeklaard was, las hij woord voor Vrij naar het Engelsch bewerkt dL FRED. C. BRENT. „U was toch niet in den storm meneer?" vroeg deze. „Ik geloof het wel", zeide de heer Pickering na eenig nadenken. „Als ik mij goed herinner, dan heeft het zoo net een beetje gewaaid. Ik ben ten minste met tent en al omgeblazen, mijn arm is ge kneusd, de tent is weggewaaid, en mijne prachtige, mooie, kunstig gedresseerde muilezels zijn op den loop. Ik geloof wel dat ik in den storm was". Zijne sarcastische toon sloeg over in bedroefdheid, bij het opsommen van het geleden verlies. -- <r - - „Groote goedheid", riep hij uit, terwijl de tranen °P die belooning, mijnheer Pickering", zeide zijne hem over de wangen rolden, „dien storm heb ik vrouw, vastbesloten, „maar nu is het geld verdub- wel gevoeld, en ik zal hem nog jaren lang voelen, beid en je mag zeggen wat je wilt, als jij je plicht Als ik bedenkdie schattige, gedresseerde muil- i nie,t doet, dan heb ik zelf nog neenen, en ik ken ezeltjes, die me 's morgens wekten, en me 's avonds niijn plicht". in slaap zongen met hunne interessante en mu- j XVII. zikale toonenals ik denk aan die prachtige tent, I die nu als lappen en vodden over het land verspreid j Winston teleurgesteld, ligtals ik denkIk denk maar één ding, en I dat is, dat Pickering van nu af een bedelaar is, Dp het oogenblik dat het vroolijke echtpaar Picke- Een landlooper!" "ring °P boven beschreven manier in het logement Mevrouw Pickering had gedurende het laatste deel1 beland was, zat Winston op zijne kamer en las met van deze redevoering aan mijnheer's jas staan trek-1 teleurgesteld gezicht de verschillende brieven en ken. telegrammen die hij ontvangen had. „Wat tr§k je me aan m'n jas", vroeg Samuel zich omdraaiend. „Alles schijnt samen te spannen om het geheim te bewaren", mompelde hij, „en als het waar is, wat ik Mevrouw Pickering logde de vingers op de lip- hier vernomen heb, dan blijft Eldstone tot» in der pen om hem te beduiden, dat hij zwijgen moest. Ze trok hem in een hoek van het vertrek en zeide: „Praat niet van bedelaar zijn, Samuel. Noem jezelf geen landlooper, mijnheer Pickering, want ik zeg je, dat de fortuin ons wenkt. Ik zeg je, dat het je eigen schuld is, als we nu niet rijk worden." Mevrouw Pickering wees met haar vinger naar den muur, als wilde zij de fortuin voorstellen die Picke ring het pad aanwees, dat hij te volgen had. De waardige kermisreiziger kende zijne vrouw te goed, om niet te weten, dat zij eene bijzondere reden moest hebben om dit te zeggen. Hij volgde dus den uitgestrekten vinger, die naar een aan den muur opgehangen biljet wees. Het werd den heer, Pickering duizelig voor de eeuwigheid zonder erfgename' Hij had het spoor, dat hij met zulk een goed ge volg ontdekt had verder gevolgd, en spijt en teleur stelling waren zijn deel geworden. De vrouw waar Bane heengegaan was, bleek wel inderdaad de vrouw te zijn, die. toenmaals met haar aangenomen dochter vertrokken was, doch terwijl de oude vrouw nog frisch en gezond' leefde, was het jonge meisje in dien tijd gestorven. „Het zou alles uitkomen", dacht Winston. „Het zou begrijpelijk worden, dat Bane daarom geen moeite doet o<m de erfgename te helpen opsporen, om de eenvoudige reden, dat het meisje gestorven is, en geene aardsohe goederen meer van noode heeft. Daarom was het dus, dat hij dien avond met zoo- ZUIDSCH AR W OUDE. De heer A. Boon heeft ontslag gevraagd als Directeur van het fanfarecorps „Kunstgenot HERCLASSIFICATIE DER GEMEENTEN. Naar wij vernemen, heeft het Comité der Vereenigin- ;en van Burgemeesters en Secretarissen in de kantons loom, Purmerend. Alkmaar en Schagen, ingesteld door een groot aantal plattelandsche gemeenten ter bevorde ring van gelijke- en gemeenschappelijke belangen en \een adres aan de classificatie-commissie uitvoerig uiteen gezet, dat uitbreiding der classificatie zeer in strijd zal zijn met de belangen- der kleine gemeenten. De voorzitter en de secretaris hebben in een onder houd met den voorzitter der classificatiecommissie een en ander nog nader toegelicht, terwijl het adres tevens ter kennis van den Minister van Binnenlabdsche Za- ken w?rd gebracht. L ANGENDIJK. We vernemen, dat hoogstwaarschijnlijk! het contract tusschen De Koophandel en de vereenigingen van trans portarbeiders niet zal worden gecontinueerd. KOLHORN. Zondag bij het voetballen brak een' zoon van den heer J. D. P. zijn enkel. Geneeskundige hulp was dadelijk aanwezig. KOLHORN. De volkstuintjes alhier zijn op wat kool na ont bloot, Over de opbrengst is men algemeen weer zeer tevreden. De geldswaarde der opbrengst is wel min der, maar zulks maakt hier niet zooveel uit. VEREÉNIGING VAN NEDERLANDSCHE GE MEENTEN. De heer jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede, die sedert de oprichting secretaris is geweest van de af deeling Noordholland der Ver eeniging van Nederlandsche Gemeenten, heeft we gens toeneming van werkzaamheden tegen 1 Januari a.s. als zoodanig ontslag genomen. DE NIEUWE KOERS VAN HET P.E.N. 'in verband met de ontkenning van Gedeputeerde Staten van Noordholland, dat het voornemen zou be staan om na afloop van de met gemeentebesturen ge sloten contracten over een paar jaar zelf rechtstreeks aan huis stroom te gaan leveren, vernemen wij thans dat de directeur van het P.E.N. den volgenden brief heeft geschreven aan B. en W. van Hoorn. „Op 31 December 1924 eindigt de onder dagteeke- ning van 27 Juni 1918 met uwe gemeente gesloten en bij contract van 4 Mei 1921 gewijzigde overeen komst van stroomlevering, indien zij vóór 1 Jan. 1924 wordt opgezegd. Schoon het tijdstip van opzeg ging dus vooreerst nog niet is aangebroken, ach ten wij het toch gewenscht uw college te waarschu wen dat wij zeer vermoedelijk van ons opzeggings- recht gebruik zullen maken en dat de mogelijkheid niet uitgesloten is dat de provincie na expiratie van het stroomleveringscontract niet bereid'zal zijn eene nieuwe overeenkomst met uwe gemeente te slui ten, doch dat zij zelve rechtstreeks stroom zal gaan leveren aan de inwoners uwer gemeente. „Wij vinden aanleiding tot deze waarschuwing in het ons bekende feit, dat bij uw college plannen in voorbereiding zijn voor den bouw van een kabelnet, welk net, zoo do provincie rechtstreeks stroom zou gaan leveren, niet door haar zou kunnen worden overgenomen." EEN WEIGERACHTIGE GEMEENTERAAD. Uit Beek, 12 Dec. Bij den gemeenteraad van Elsloo, eene gemeente van ruim 2000 zielen, die een tweetal openbare lagere scholen bezit, was van den R. K. Kerkeraad' oen adres ingekomen, met bijge voegde lijst van een aantal ouders, waarin verzocht werd tot het stichten van eene bijzondere R. K. school over te gaan, of "de openbare lagere school, die zich in de kom der gemeente bevindt, voor het R. K. bijzonder onderwijs af te staan. Reeds vroeger was een dergelijk verzoek ingeko men, doch aangehouden, tot de tweede openbare school in het gehucht Meers klaar zou zijn. De gemeenteraad, overwegende dat oen nieuwe school de toch al niet rijke gemeente op te hoogo kosten zou jagen en dat hot. openbaar onderwijs in de gemeente toch eigenlijk op R. K. wijze geschoeid was, nam dit adres voor kennisgeving aan en wei gerde tót het inrichten van eene R. K. bijzondere school over te gaan. De raadsleden meenden boven dien dat een aantal ondertcokenaars gepresd was hun handteekening op het adres te zetten en de be volking over het algemeen liever do schoolkwestie bij het oude liet. De Kerkeraad! wendJde zich tot GecL Saten en daar zulks dè houding van den raad niet wijzigde, tot de regeering. Te vergeefs wees de bur gemeester op verzoek van don Minister den raad er op, dat, waar het adres geteekond was door 140 ouders, de gemeente, volgens de nieuwe Onderwijs wet tot het bouwen van eene R. K. school, of indien, het R. IC Schoolbestuur er genoegen mede nam, tot het inrichten van een openbare school voor het R. K. bijizonder onderwijs moest overgaan. Op de 1.1. ge houden raadsvergadering, welke bijgewoond werd door den heer dr. Van Gils, inspecteur van het Bij zonder Onderwijs, die de nieuwe wet aan de raads leden nog eens uitlegde, bleven de raadsleden met op een na algemeene stemmen weigerachtig hunne modewerking te verleenen. Eeno openbare lagero school in de kom bleef noodig, ook aan die open bare scihool werd eigenlijk R. IC onderwijs gegeven en een derde school was overbodig en zou voor dó gemeente te kostbaar zijn. De voorstanders van het bijzonder onderwijs zul len zich thans wederom tot do regeering wenden met het verzoek om in to grijpen. Men is intusschen zeer nieuwsgierig naar wat do j egoering doen zal, daar het al zeer lastig zal zijn om het bedrag der nieuwe schoolkosten, op de ge- meent ebegrooting te plaatsen, wanneer» de raad blijft weigeren voor dekking te zorgen, vooral waar het een gemeente met klein aantal inwoners betreft. veel zekerheid verklaarde, dat het te laat was om het onrecht te herstellen, en dat het eenige dat we zouden kunnen bereiken, zou zijn eene ongelukkige vrouw aan de galg helpen. Ik moet eerlijk zeggen, dat mijn opdracht me lang niet meer zoo aanstaat als in het begin. Als Claudine werkelijk onschuldig is, wat ik bijna zou gelooven( kan ik alleen helpen om eene onschuldige vrouw te dooden, en is ze scb'ridig, dan hebben twintig jaren van boete en gewetenswroeging genoeg gedaan, en behoeft geen terechtstelling de straf te beëindigen. Waarschijnlijk is ze onder Bane's hoede tamelijk veilig, en zou het het beste zijn om de zaak bij het oude te laten". Winston liet nog eens zijn oog gaan over de tal rijke brieven en telegrammen die hem dien morgen bereikt haddén, uit alle deelen van het land bijna. Hij maakte een lijst op van de verschillende kosten die hij al reeds gemaakt had, en zag dat het bedrag reeds tamelijk hoog was. - Hoofdschuddend vouwde hij het papier op en deed het in eene enveloppe. Toen zette hij zich aan ta fel en schreef den volgenden brief: „WelEd.Gestr. Heer, Tot mijn spijt moet ik U melden, dat ik niet geloof, dat het eenig nut kan hebben om het onderzoek te vervolgen. De resultaten die ik tot nog toe heb, zijn niet alleen onbevredigend, doch ook teleurstellend. Indien ik namelijk mag aan nemen dat mijne gevolgtrekkingen goed zijn, dan is de erfgename van Eldstone voor eenige jaren gestorven, zonder ooit geweten te hebben, wie ze was. Natuurlijk ben ik bereid, U mondeling hier van te overtuigen, en zelfs is het mij mogelijk, U de verzorgster van het kind aan te wijzen. Ik twijfel er niet aan, of deze oude vrouw zal U, onder eenigen dwang, wel de inlichtingen ver strekken die dit zullen bevestigen. Ingesloten doe ik U de lijst toekomen van de tot heden toe door mij gemaakte' onkosten voor het geval. Hoogachtend", Voor hij den brief teekende las Winston hem nog eerst even door. Toen zette hij op de enveloppe het adres: Aan de heeren Henderson en Barman, te Ten tweeden male nam hij den brief op om dien te onderteekenen, en ten tweeden male schoof hij hein weer terug. Het was hem nog zelden gebeurd dat hij zijne cliënten moest aanraden om hunne zaak te laten varen, en het streed eigenlijk wel een beetje tegen zijn eer, zulk een brief te moeten verzenden. Een plotseling invallende gedachte deed hem op springen en naar Henderson's kantoor loopen, waar Bane zat te werken. „Blijf ritten, blijf zitten", riep de detective uit toen hij het kantoor binnentrad en Bane wilde opstaan om hem binnen *e laten. „Ik kom maar een oogenblik met je praten Bane", ging Winston voort, nauwlettend acht slaand op de handen van den Niemendal die zenuwachtig het pa pier heen en weder schoven, waaraan hij had zitten werken. „Wat wilt u v?ln me? Ik heb nu geen tijd om te praten. Mijn tijd behoort op het oogenblik aan de heeren Henderson en Barman". „Kom, kom", lachte Winston, „zoo nauw zullen die heeren wel niet kijken. Ze weten immers wel dat je niet luiert, en daar ik toch ook in hun dienst ben, is het ze misschien wel zoo nuttig als je me een paar vragen wilt beantwoorden". „Nu niet, nu niet", riep de oude man uit, terwijl hij zenuwachtig aan de magere overblijfselen van zijn sikje plukte. Winston volgde zijne handen steeds, en hield het oog strak gevestigd op de middelvingers van den ouden man. „Ik kan u niet te woord staan mijnheer de detec tive. Mijn tijd is door de heeren Henderson en Bar man gekocht, en al ben ik ook arm en ellendig, ik zal ze hun tijd niet afstelen met praatjes maken, en ze eerlijk geven wat ze toekomt". „Je overdrijft de eerlijkheid Bane", zeide Winston. „Ik moet toch waarlijk eenige dingen weten, die je mij waarschijnlijk wel vertellen kan. Wees toch niet zoo wantrouwend. Het betreft hier uitsluitend het be wijs van Claudine's onschuld, waarmede je me hel pen kunt". De Niemendal keek Winston éérL kort oogenblikje doordringend aan. Toen zeide hij: „Ik kan u niet gelooven. U wilt mij in een val strik lokken, om Claudine aan de galg te helpen brengen. Maar ik verzeker u, dat zelfs indien ik iets van haar wist, wat helaas niet zoo is ik me eerder de tong zou laten uitsnijden dan te spreken." „Je bent niet vriendelijk, Bane." Wordt vervolgd!. re a. Jl a N si ai B' d< Ir k< 01 dc G< at Ri X»l te de C. ee H( dit ,de gei wc bu wc blo on. gei QOi 1 1 die J zoi J VO( 5 R.I leei gen Feu i.o. i vol is ner cur I LE E I lee: bep der gev wel rel"< ove gen E vo/. vol. was una hoe zori hiei gift IV zuii aan of toei om van pen vee! zou raa! bij ro!( fllO ïlac war. grei aeer grei non 011 d het, èn ders D. radii 1 enk ïeid dan itapt zette lyste d b. ils 1 iet van |end e g mss luite dat i ver, ren Dl Ui ce c Irits atme vas laar foin Pgr Mt ging «ann op d zal l Dl De loori de tii den dil h en oj fta c door prem dat 'lace Va mees

Schager Courant | 1922 | | pagina 2