DERDE BLAD. Nieuwe Abonné's op de Schager Courant ontvan gen de nummers, tot 1 Januari a.s. nog verschijnende, G ItATIS Ingezonden Stukken. Raad Anna,Paulowna. In alle standen rookt men Tabak van J. R. KEUSS, Alkmaar, Plaatselijk Nieuws. Zaterdag 16 December 1922. 65ste Jaargang. No. 7148. DE UITGEVERS. Eli ver DE VERTELLING VAN EEN LANTAARNPAAL. Geacht publiek, och wilt aanhooren Wat ik u vertellen ga, „Menigeen die staat te kijken En vraagt waarom ik hier nu sta. Ge moet weten ik stond jaren, Aan de andere zij der brug, Maar ik kreeg toen overplaatsing Wegens zwakte in den rug. Verleden kwamen eerst twee menschen, Keken mij terdege aan, Toen de jassen uitgetrokken. En met mij aan het werk gegaan. En toen met verloop van dagen, Stond ik op mijn nieuw terrein, Goot mijn licht weer over straten, Over gracht en over plein. Maar toen kwamen straatproleten, En die klommen in mij op. Nu, dat was voor mij geen leven En voor mijn kousjes ook een, strop Toen is er oen man gekomen, Met een groot bos prikkeldraad, Hoeft Jat um mij een gespannen Stekend in mijn ruggegrnat. Maar hot gaf niet, want de Jongens Lachten om don man zijn werk, Gingen door met paaltjesklimmen, Voelden zich weer even sterk. Maar toen kwamen weer die mannen Van de gasfabriek te pas, Gingen mijn lampje ho-oger brengen, Zoo was het te duur voor 't gas. En nu richt ik niet mijn schijnsel Over het pruttend aardrijk meer, Over ringslopt en de straten, Al doet het mijn harte zeer. Als ik mijn betraande glazen, Smekend naar den hemel hef, Verlicht ik schoorsteen en ook daken; Dat de mensc'h dat niet besef. En mijn waker met zijn ladder, Die mij Steeds 'bedienen moet, Zal nog ongelukkon krilgen, Misschien 't met den dood beboet. Goede man, ik ga u raden, Ga in een verzekering, Laat uw leven hoog verzekeren, Want uw kans is niet gering. - En de menschen hier in 't dorpje, Betalen voor mij allen geld, Willen dat ik op straat zal schijnen, Zijn daarop ten zeerste gesteld. Daarom ga ik nu ook vragen, Uit naam van de burgerij, Laat mij weer de aard' boschijnen, Niet de daken, laat mij vrij. Vriendelijk groetend, De Lantaarnpaal bij de brug te Lutjewinkel. Vergadering van den Raad op Vrijdag 15 December 1922, des middags, Ji uur. Afwezig ia de heer Wtggers. Voorzitter de heer G. J. Lovink, burgemeester, secretaris de heer C. Keljtzer. Na opening volgt lezing der notulen. Ze worden onvorandordi goedgekeurd onder dankzegging aan den secretaris. De heer £ourts vraagt, of voorzitter nog onderzoek gedaan hoeft ten opzichte van het incident tusschen voorzitter en hein. Voorzitter antwoordt ontkennend. De hoer Keuris heeft wel verschillende personen gehoord en door sommigen werd spr. in hot gelijk gesteld, door anderen voorzitter. Evenwel do meerderheid van de perso nen die spr. gehoord1 heeft, was hot met den voor zitter eens en spr. adht, hoewol hij zijn persoonlijk inzicht vast 'houdt, het incident als geëindigd. Hot incident waarop de heer Keuris doelde, was waarschijnlijk hot verschil van meening tusschen den voorzitter cn den heer Keuris, waarbij do heer Keuris van oordeel was, dat de aanslag in de. plaat selijke belasting door den Raad kon worden vastge steld, om door het Rijk alleen te worden ingevorderd. Do voorzitter daarentegen oordeelde, dat het Rijk den aanslag ook vaststelde. Medegedeeld wordt, dat Ged. Staten hebben goed gekeurd de gemeenschappelijke regeling over de toe lating van kinderen uit deze gemeente tot schoolin- richtingen te Alkmaar. Goedgekeurd is een suppletoire begrooting over 1922, gemeentebegrooting over 1923. Ingekomen is de beschikking van den Minister van Arbeid, betreffende de jaarlijksche bijdrage voor de arbeiderswoningen gebouwd met rijksvoorschotten. De afdeel irig van de Ned. Vereeniging tot afschaf fing van alcoholhoudende dranken en de Jeugdver- ecniging danken voor de toegestane subsidie. God. Staten deelen mede, dat de kosten, voort vloeiende uit de warenwet over 1922, voor deze be moeide hebben bedragen f945.70. Bij de op 5 December gedane kasopname was bij den gemeente-ontvanger in kas f7147.89, en bij den administrateur van het G.E.B. f482.94>$, wat in over eenstemming was met boeken en bescheiden. Do cursus onderwijs aan volwassenen kon bij! ge brek aan belangstelling niet doorgaan, er waren niet meer dan 6 leerlingen. Algemeen betreurt de Raad deze weinige belangstelling. De levering der leermiddelen voor de openbaro scholen is opgedragen aan de firma P. Out, Zaan dam en aan de dames Schenk en Dekker—Blom. B. cn W. stellen voor, aan het bekende adres van do 4 Vrijzinnig-Democratische Statenleden, mevr. AukesTimmers en de heeren Kooiman, Met en Trapman, betreffende steun aan de tuinbouwers, ka nalisatie, belasting Hoogheemraadschap en onder houd wegen, adhaesie te betuigen. Algemeen goed- ge\onden. Van den Minister is een schrijven Ingekomen be treffende de opheffing van afsluiting der overwegen E r wordt op gewozon, dat het oen bezuinigingsmaat regel is en govrangd wordt, waarschuwingen te wil len afkondigen. Voor deze gomeento zal hot betref fen de overwegen in den Grasweg, Kleiweg, Zwarte- weg en Schorweg. Die in den Molenvaartsweg en Boermanswg blijven du» bestaan. De gomeenterokening over 1921 ia goedgekeurd. Van de hoeren C. r A. Woester, W. Blokhuis est W. van Dijk zijn verzoeken ingekomen om onthef fing van hun aanslag in hot schoolgeld. Op het ver zoek van eerstgenoemde wordt afwijzend beechikt, dat van de beide andere adressanten wordt toege staan. Volgt benoeming van leden van liet Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding van do heeren J. C, Goerligs en C. Schilderman. Nevens do aftredendon worden aanbevolen de heoren R. L. Waiboer en C. v. dl Linden. De heeren J C. Geerligs en- C. Schildonnan worden herbenoemd, respectievelijk met 10 en 9 stemmen. B. en W. stellen voor voor de uitvoering der vleesch- keuringswet ln deze gemeente do slachtplaat» van den heer Schenk aan to wijzen' als noodslachtpiaats. Do kosten bedragen' voor do gemeente f 50. Voorzitter wijst er op, dat gebleken is, dat uit nood gedood vee niet naar den Heldor wordt vervoerd en waar de politie 's nachts eens hoeft gemerkt, dat een paar menschen uit do omgeving in onze gemeente gingen slachten, achten- B. cn W. hot beter, hier oen noodslachtpiaats aan to wijzen. Met de gemeenten Helder on Wieringen zal er over worden» gesproken. De lieer Koorn noemt (Min geval waarin het 4 da gen duurdo eer een paard door den veearts-keur meester werd gekeurd, on dat daardoor slechts f 60 opbracht.. Voorzitter zegt, dat het eontge middel om in dorge- lijko dingen verbetering to krijgen is, spreker of do politie to waarschuwen. Het is de eenigo controle die spr. op den keurmeester heeft. Het voorstel van B. en W. wordt algemeen goedge-1 vonden. B. en W. stellen aan den- Raad voor, aan den An- i na Paulownapolder te garandeeren _uen uitkeering van 40 pet. in de uitgaven aan arbeidsloon voor werkverschaffing. Zij hebben zich met het oog» op de zeer belangrijke afmetingen die de werkloosheid hier aanneemt, gewond tot Rijk en Provincie, met hot verzoek om subsidie, gezamenlijk tot de 40 pet., j die d:u.n aan het polderbestuur zou zijn. te garandee- ren. Een Hoofdingenieur van den Provincialen Wa terstaat hooft opgaaf der werkzaamheden voor den polder govraagd en een afgovaardlgdo van d-eri. Mi nister van Arbeid 'heeft die worken opgenomen. Do werken' die do poldor voor dat doel heeft uit te voe- ren. worden geraamd op pl.m. f 0000. Voorzitter wijst or verder op, dat vlug mot de Zui derzeewerken zal worden begonnen. De aanbestedin gen zullen spoedig plaats hebben; aan hot Balgka- n»ial zullen een (10 man. aan de sluis oen 80 man to werk gesteld worden. Men dient or echter op te reke nen, dat voor die worken alle arbeiders in het dis trict Helder ln aanmerking komen. De hoor Koom vraagt, of er eenlge zekerheid 1)0- staat, dat onVo arbeiders aan, hot werk worden ge steld. Voorzitter zegt, dat ais er lots gedaan kan worden, B. en W. het niot zullen nalaten. Het Balgkanaal zal onderhands, worden aanbesteed en het ligt *in de be doeling daarvoor te nomen de menschen uit dén kop van Noordholland. De hoer Keuris vindt de plannon van B. en W. prachtig, alleen bojamert hij hot, dat de gemeente niets heeft to zeggen in do arbeidsvoorwaarden. Spr. heeft gehoord, dat bet plan bostaat een dagloon, van f2.50 uit ie betalen, wat hij beneden peil noemt. Voorzitter denkt, dat we heel blij mogen wezen, als bet dagloon op f2.50 wordt gestold, want naar spr. 'heeft gehoord», gelooft hij, niet dat het Rijk zoo ver zal gaan Do heer i^oolj gelooft dat ook niet. Hot is over hot erge heen, zooals do regeoring do loonen drukt in het belang van de werkgevers. Hij hoop}, dat de ar beidersbeweging -do oogen opengaan, onverschillig van welke politieke gezindheid en dat zij schouder aan schouder zullen staan, om gezamenlijk to strij den om do loonen verhoogd' te krijgen. Spr. hoopt, dat do arbeiders van Anna Paulowna dat zullen be grijpen, want andersi raken we heel. spoedig in do put. Voorzitter wijst er op, dat we op 't oogenblik alle dank "verschuldigd zijn aan het. polderbestuur, wat de Raad beaamt. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. Goedgevonden wordt, om d'e bestaande brandvorzo- koringen dor gemeente-gebouwen» op te zeggen on al- los te verzekeren door tusschenkoinst van de Ver- De heer Stammes vraagt of de feestavond ook voor niet-ieden toegankelijk was. De heer Jansen bevestigt dit, doch alleen voor katholieke niet-leden. In dat geval mogen we aan den R.-K. Volksbond absoluut geen ontheffing verleenen, moont do beor Stam mos. Het is geon propaganda voor 't algemeen geweest. De boer Jansen noemt dit klinkklare onzin, want als ze voor die propaganda bij mijnheer'Stammes kwamen, zou die gauw zeggen, ga maar naar de rcomschen. Do hoer Stammes noemt dat -geon- klinkklare onzin, want wo zitton hier voor het algomeon on dus moe ten wo ons afvragen of do propaganda voor 't al gemeen was. De heer Keuris merkte op dat het dus voor be perkten kring was en het geen feestavond was voor ieder toegankelijk. Do heer Jansen zegt dat nis die rodoncoring ge volgd wordt, het gp.on publieke vermakelijkheid is en dus de belasting ten onrechte is geheven. Voorzitter zegt (lat-het zeer zokor oon openbaro vermakelijkheid was, zo was toegankelijk voor niet- leden togen een ontróo. Tenslotte wordt besloten op beide verzoeken afwij- tzend te bosohikken. Van de afdeeling Alkmaar van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen is het ver zoek ingekomon om een Jaarlijkscho subsidie van I f 10.Allen voor. Voor den tuinbouweursus voor volwassenen en cursus in bemestingsleer, wordt op verzoek een ver licht en, verwarmd lokaal van school II beschik baar gesteld. Van de afdeeling Breezand e.o. van. „Volksonder wijs'" is het verzoek ingekomon, om de Tweede Ka mer te verzoeken hot ontwerp tot wijziging van de Lagerondorwijsvvet niet aan to nemen. B. en W. stellen voor dit verzoek voor kennisge ving aan te nemen, niot omdat ze niet bejammeren dat de Lagerondenvijswet op de voorgestelde wijze werdt, gewijzigd, maar omdat de algemeeno beschou wingen over do wijziging reeds achter den rug zijn en met de artikelsgewijze behandeling is begonnen. De eenigo oorzaak trouwens is bezuiniging, waar door do minister nu komt met wijzigingsvoorstellen op zijn eigen wet. Voorzitter wijst or als zijn persoonlijke opvatting nog op, dot men ook tegen verlaging der onderwij- zorssalarisHen i-s en dat daarom» d>o minister wel met, hot voorstel komt do klassen to vergPOOten. Do mi nister hoopt zelf dat het, een tijdelijke maatrogel be treft. Het spijt den beor Keuris dat B. en VV. dit stand punt Innemen, want als er één voorstel op de agen tia staat, dat ons sympathiek moet zijn, is het dit. Spr. gaat nog eens in een uitvoerig betoog na de wij zigingen die zJ. tot nadeel van 't onderwijs zijn Spr. wil aan het verzoek voldoen. Do heer Stammes zou voor het verzoek wezen als het maar niet te laat is. We bereiken er nu prac- tisch niets mee. De heer Keuris meent dat de eindstemming nog niet heeft plaats gehad. Voorzitter zegt. dat B. en W. het over de verslech tering met den heor Keuris, speciaal wat bet vervolgonderwijs betreft, eens zijn, maar wij ont raden hot aan het verzoek te voldoen, omdat we te laat zijn. De heer Looij zegt, dat aan den verkeerden kant bezuinigd wordt, er moet op het milltairis-me bezui nigd worden. De heer Jansen: Dat doen ze al. De heer Keuris: Ja, dat zien we. Het voorstel van B. cn W. het verzoek voor ken nisgeving aan te nemen,'komt in stemming, voor de heeren llezelman, Jansen, van Kooien, Lubbert en Spigt, tegen de heeren Keuris, Bakker, Looij, Koorn en .Stammes, dus 55, staking van stemman.aan gehouden tot de volgende vergadering. Tot lid. van de Plaatselijke Commissie van toc- _lcht o-p het Lager onderwijs, wordt herbenoemd met algorruume stemmen mevrouw Lovink—Veenstra. De 'heer Koorn informeert welke werkzaamheden door do commissie worden verricht en of rapport wordt Uitgebracht. Voorzitter licht den heer Koorn in, rapport zal na WIE SGHAGEN REGEERT! Onze lezers herinneren zich nog wellicht een bericht, dat wty enkele dagen geleden uit net Handelsblad over namen, en waarin geteekend werd het regeerbelcid van do vroede vaderen in het Goolsche dorp Laren. Daaruit sprak duidelijk dut de pastoor cu do wethouder Camp- mnn de R.K. raadsfractie zóó instrueerden, dat de rest van do raadsleden niemendal "hadden te zeggen, dat hior Roomsch troef was. Dit bericht neemt het Roomsch Katholieke blad uit Alkmaar, „Het Noordhollandsch Dogblad", over. Maar het voegt daaraan het volgeóde toe. wat wij onze lezers als een stnaltjo van Roomsch geleuter, waarvan de schrijver zich vol moed angstvallig achter do schermen houdt, ter beoordccling aanbieden i En hoe do „Schager Courant" een dergeflfL kan opnemen, is ons hcelemoal onbegrijpelijk. De Redacteur van dit blaadje is de heer P. Trapman, Wethouder der gemeente Schagcn die bij de lezing van bovenstaand berichtjo op do allereerste plaats moot gedacht hebbenPrecies als in Sehngeii. Doch don geon pastoor achter do schermen, maar een duister ele ment, dat zijn handelingen niet in het opchbaar wil verrichten. Wij behoeven niet vele jaren torug to treden, om don lozers duidelijk to maken „wie Schagcn regeert". Lest /heugt het "best. Daarom meencn wij te kunnen volstaan met eenige feiten te noemen uit do zittingsperiode van den huidlgen Raad. Hoewel verschillende leden er uil zijn heengegaan en door „nieuw bloed" vervnngon, is do geest nog slechts dezelfde De lakens zijn reeds uitgedeeld vóór dat de Rand bijeenkomt. In de zitting van den Raad zijn de neuzel) geteld en ai mag de oppositie haar meening éven verkondigen, de andersdenkende leden hebben slechts „ia en te zeggen en het besluit is gevallen. Wij rijn nu juist niet zoo heel goed thuis in de in terne werkzaamheden van het rnadseollege onzer ge meente, doch uit da Raadsvcrslagcn kunnen wij zoo nu en dnn wel o. knaken, dat do minderheid eigenlijk, „voor spélt on boonen" zit. Wij zullen enkele feiten gnan noemen. De houw van 45 woningen, door de Katholieke min derheid voorgesteld, werd verworpen. De bouw van 19 duurdere- weiiingon werd door do meerderheid voorgesteld en..... aangenomen. De neuzen waren getold. Do aankoop van oen boorenkrot. ann do» Loet o pardon, oen» boerenwoning voor een „bagatel 1 etJg,* word door do moordorheid voorgostold. De minder heid bestreed dezen aankoop op zoor goedo gronden doch do neuzen waren, geteld en het voorstel word aangenomen. Do houw van 18 mlddenstandswoningen bleef bij na oen1 half Jaar in petto. In dit half jaar had! mort gelegenheid om do nouzeni te tollen. En natuurlijk werd daarna tot den bouw besloten. BIJ de benoeming van een» wethouder waren de neuzen geteld cn 'hot klopte precies.* BIJ andere bemoeiingen worden do Katholieken eveneon» gepaswoord. Een bekrompen mensch hoeft n.u oenmaal geen» ruimen blik. 'De „Schager Courant' had daarom goed gedaan eerst, do handi in eigen boezem te steken en zij had zich moeten afvragen: „hoe gaat 't hier?" Dan had bet reden gehad bet berichtje van het <,Hdbl.M over te nemen. Nu echter nog lang niet. Te weinig denkt men daar aan den splinter en de balk, terwijl juist hier een reuze balk zichtbaar is. Ja. zelfs» héél -duidolijkl DE GODZOEKER. Wij mogen onze lozers zeker nog wel even herin noren aan het optreden van Ds. Schormcrhorn rnet „De Godzoeker", opisodow uit het. leven van Tolstoi. op 'heden, Zaterdagavond. Wij verwijzen- naar de schitterende booordeclingen avor optroden van Ds. Schermorhorn elders, als het boste bewijs, dat hier iet» geboden wordt van zeld zame waarde. THE KID. „Hot Kind", of „Charllo Chaplin on zijn Jochio" is do titel van een film die gansch de worold' door bo - kend en geliefd geworden en» thans in Theater Royal Zaterdag cn Zondag zal worden- gegevert; Het is een meesterwerk, dat oVeral waar hot is opgevoerd, het gesprok van. den dag is- geweest. Charlie Chaplin kennen we, of liever zijn succes- boenen en- dat is niet de grooto attractie van deze film, hot is het schitterende spel, van don kleinen Jackio Coogan, dat mun moet bewonderen. De kleine 5-jarlgo dreumes houdt gedurende enkele uren onze aandiacht vast, -boeit eni sleept meo. Zijn spel, is vol maakt, wij lachen om hem, schateren om zijn ondeu gende streken, en zijn dan weer onder den indruk van de tooneeltjes van oon zoo grooto innigheid'cn gevoeligheid. WJJ zien hior Chariie Chaplin ook van oen anderen kant, van den dramatischen, en het is mot groote. meesterschap .dat hij hier optreedt, 't, Is wonder, maar dan votgoteri wij zijn „lachbeenen" en voelen on» aangetrokken tot dezon clown mot zijn goedo hart. Werkelijk, dezo film is een dor merkwaardigste die wij in, langen tijd hebben gezien. ROOIE HANS. Kerstmis brengt ons steeds een uitvoering in de toonoolzaal van den' heer L. Zwaag. Dit jaar zal door hot Ensemble van Solsor en Hesse worden opge- voord „Rooie Ilaris". „Rooio Hans" is een Amsterdamsche schets in 5 bedrijven, met zang en dans door Dirk Janse en mu ziek van den heor Wielaert. Het is een stuk dat de toeschouwers een kijkje geeft in. het volle loven. Wij zien hierin een stuk van den- zelfkant van het lqven. Hot is een geschiedenis van een matroos, verloofd met een meisje, tegen den zin van haar vader. Deze nari den drank verslaafden kastelein zag zijn doch ter liever getrouwd mot een sergeant, een» karakter loos en gemeen individu. Nu het meisje niets van hem wil wetens tergt en- plaagt hij haar, mot het ge volg dat» dei matroos zijn meisje in bescherming neemt en zijn meerdere een pak slaag geeft. Gevolg ver- oordieeling door den krijgsraad. Het meisje, aan den invloed van vader en den sergeant nu overgegeven, bezwijkt ten slotte voor den invloed en huwt den sergeant. Een leven van ellende volgt met als gevolg zelfmoord, door zich te werpen» voor een auto. Zij sterft in de armen van haar vroegere verloofde, die in zijn wanhoop den slechten echtgenoot neerschiet. Zooals men- ziet een stuk vol realisme en met ster ke speelscènes. Het stuk staat en valt met het spel, maar dat is in uitstokende handen bij het Ensemble Solaer en Hesse. In de voor ons liggende recensies wordt het spel uitbundig geprezen en voor de ge- hoole opvoering heeft men niots dan lof. Wij twijfe len dan ook niet, of de zaal loopt voll BRAND Vrijdagmorgen, ongevoor kwart voor 0 uur werd Schagen gewekt, door de brandhoorn. Er was brand op de Dorpen in een huis bewoond» door de twee fa milies Goedhart cn» Knol. Toen- wij- aan de plaats» van den brand aankwamen lag het heole percool bijna roods gehoel tegen den grond, wel eens bewijs dat hot vuur mot grooto snel heid om zich heen» hadj gegrepen. Van redden was dan ook geen sprake meer en was hior letten op hot gevaar van omliggende porceelen eerste plicht. Do wind was echtor zoo gunstig dat goen dor om liggende percoolen eenig gevaar had. Dat was trou wens ook heel goed, want onze motorspuit bleef on willig om ook maar hot minste straaltje water te geven- on. toen eindelijk d'e handspuit oen dun straal- tjo water opspoot, ging er een hoeraatje op. Het was van onzo brandwoor een alles behalve schitterende prestatie. Over de oorzaak van don» brand- vernamen wij, dat dozo to wijten is aan hot omloopon van een petro leumlamp. Do inboedels dor bolde Goedharts en hot hui» was verzekord, do inhoodel van Knol echter niot. Ook is or nog oen houd in do vlammen, omgeko men». jk bericht Fabriek „De Wakende Leeuw", Overal verkrijgbaar. oeniglng van -Noderlandscho Gemeenten. Voor de gowonö gebouwen wordt thans per f 1000 80 cent. betaald, bij de voorgestelde verzekering zou dat word-on 20 cent. Van het gemeentebestuur van LIsbo is een verzoek ingekomen om adhaesie te botuigon aan hun vor- zoek aan de Tweede Kamer om tot Intrekking van den zomertijd -.o besluiten. B. en W. zijn van oordeel dat do zomertijd, wat den landbouw betreft, in onze gemeente nogal aan zienlijke bezwaren meebrengt en iftellen daarom voor adhaesie te botuigen. De heer Keuris zngt dat, er door de regeorlng oon commissie van onderzoek naar de voor- en nadee- lcn van den zomertijd is ingesteld. Spr. wil dat on derzoek afwachten. Voorzitter meent dat we alleen rekening hebben te houden inet de voor- en nadeolen die de zomertijd voor onze gemeente oplevert en daarvoor behoeven we de uitspraak van een commissie niet af te wachten. De heer Keuris is persoonlijk nog niet overtuigd dat de zomertijd zooveel last veroorzaakt. Door verschillende leden wordt gewezen op de be zwaren voor den landbouw, voor de schoolkinde ren. Met alleen de heer Keuris tegen wordt beslqten adhaesie aan het verzoek te betuigen. Van het bestuur der Sportvereeniging. te Breezand en den R.-K. Volksbond zijn verzoeken ingekomen om subsidie tot de bedragen door hen betaald voor publieke vermakelijkheden. Door den R.-K. Volks bond is op 15 November een feestavond géhouden, waartoe loden vrijen toegang hadden, niet-leden be taalden entréo, en zoodoende was voor belasting f 18.30 geheven. Voorzitter zegt dat B. en W. getracht hebben een artikol te ontworpen, waardoor vorcentgingen die B. en W. wol willen protegeeren, vrij van deze be lasting zouden komen. Dat heeft B. en W. niet mo gen gelukken, zonder tevens voor andere voreeni- gingeri de deur te openen vrij van belasting te ko men. B. en W. achten het daarom beter niet op de verzoeken in to gaan en alleen b.v. subsidie te ver leenen aan die vereenigingen, die iets verrichten ter veredeling van de kermis. Ook de heer Kouris wil, om moeilijkheden to voor komen, geen enkele vereeniging meer subsidieereh. Als er iets gedaan moet worden, zou het zóó opge lost kunnen worden dat subsidie wordt verleend voor speciale volks- of sportfeeston, wanneer geen entréo wordt geheven. De heor #oorn meent, dat dit laatsto niet kan, en dat gebedel aan de deur wor-Je-ook-loof. Voorzitter wijst er nog eens op dat U. en W. sym pathiek tegenover don R.-K. Volksbond staan in ver band met de propaganda voor geheelonthouding. De heer Keuris wijst op de propaganda-avonden door de S.D.A.P., ook daarvoor kan dan wol ont heffing van belasting worden gevraagd. i afloop van dit J&ar wel worden ingeleverd, i Rondvraag. De heer Lubbert vraagt hoe het I gaat met het geldophalen voor de electricitcit en of j er al enkele door het' niet-betalen zijn afgesneden. Voorzitter antwoordt, dat wanneer goede wil blijkt er consideratie wordt gébruikt, maar dat er 10 n 12 personen zijn uitgesloten. Do heer Koorn vraagt of de oanlegkosten al bin nen zijn. Voorzitter zegt, dat Braaf er mee bezig is on dat een schriftelijk rapport zal worden ingeleverd. Op do vraag .van don heer Lubbert antwoordt voorzitter, dat het net officieus is afgeschouwd, of ficieel zal het dezer dagen gebeuren. Do zaak loopt i verder goed en er is wel kans dat hot garantie bedrag verlaagd kan worden. De heer Looij vraagt tot wien men zich moet wen den als er wat aan de huisleiding mankeert, tot den administrateur of tot den lijnwerker? Voorzitter oordeelt het 't beste zich tot den chef van het bedrijf, den administrateur te wenden. In dringende gevallen zou men zich tot den lijnwerker kunnen wenden. De heer Looij vraagt verder hoe het komt dat. het zoo lang duurt met de aansluiting van de percee- len van Meeldijk, Kouseband -en Michielsen. Voorzitter zegt, dat dit geen nonchalance is, maar in deze maand moeten we voorzichtig zijn met de maximale belasting. Ais we daar 1 Kilowatt boven komen, kost, het ons f 150.—, thans worden die per- ceelen» aangesloten. De heer Looij> wees er ook op dat het soms week in week uit duurt, voor kleine gebreken zijn ver holpen. In dat geval kan men zich altijd tot den burge meester wenden. De heer Koom klaagt over een meter die steeds in de war is. Onderzoek zal ingesteld worden. Ook wijst de heor Koom op het bruggetje nan de Benedenbuurt, dat gevaar schijnt op te leveren. De secretaris deelt mede, dat dat bruggetje be hoort aan S. Wilms, maar dat de leuningen in on derhoud bij den polder zijn, Het polderbestuur ech ter heeft besloten dat voor rekening van don pol der in liet onderhoud zal worden voorzien en op- I dracht tot verbetering is gegeven. I Ten opzichte van het syllcaten van muren wijst de heer Koorn op een genomen proef met afgebrande carbid. Die proef voldeed goed en waar do kosten niet hoog zijn, geeft spr. in overweging de muren der school' te sylicatcn, wat de werkloosheid nog i wat ten goede komt. B. on W. zullen een onderzoek instellon. Sluiting. ZIEKEN V ERPLEGlfJ O. MoJ. J. E. Doerliug alhier, Is geplaatst als leerling- verpleegster ia het Kinderziekenhuis te Arnhem.

Schager Courant | 1922 | | pagina 5