Marktberichten. Tweede Kamer Oemengd Nieuws. MARKTOVEHZICHT. Do handel in vette koeien was een Donderdag j.I. niet direct wild, maar toch goed; voor de le kwaliteit werd 72 ets. per pond. betaald de prijzen liepen van de 50 cot 72 ets. Matig was de nandcl in kalf- en gelde koeien. De handel in de vaarzen was vrij goed. Met de stieren was het danig mis, deze golden var. dó- 40 ets. per pond. De handel in nuchteren kalveren was vlug. De' grasknlvercn waren duur, handel best. Stug was de handel in bekken en geiten. Overhouders voor de weide toerden verkocht van de 25—35 flld en voor den dood tot f 42. De handel was goed. vlug vm do handel in vette schapen, voor de besten werd betaald f 52 per stuk, per koppel. Do handel in de biggen was ook vlug, ovenzoo ging het met de vottc varkens, do hoogste prijs was nier DO ets. per pond. Zakkende was do handel in oieren. De handei in boter was goed. Over het algemeen was het nogal een gunstigo markt. SCBAGER KOGGE. Tot Hoemraad van het Heemraadschap der Strijk molens van de Schager Kogge is gekozen de zeer D. Smit C.Z., Schagen, In de plaats van den heer C. Bol, die bedankt had, is tot secretaris uit 7 sollicitanten benoemd de heer P. Hopman, 'terwijl de heer P. Buis als penningmeester werd herbenoemd. HUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN. Tot verpleegster in het Huis voor Ouden van Da gen alhier, is benoemd mej. H. G. Spaans, voorheen te Barsingerhorn. VERKOOP AAN DE NES. Uitslag dor verkooping te Schagen, op 14 Dec., ten overstaan van notaris G. J. van Leersum, Winkel, Boerenplaats aan de Nes, groot 10.47.53 H.A., be- hoorende tot de nalatenschap van wijlen den heer M. Stammes. Koopers: De perceelen 1, 2 en 4 opgehouden, Perc. 3, groot 1,48,90 H.A., kooper K. Engel, Kolhorn voor f3101,20. Perc. 5, 6, 7, 8, groot 4,40.20 H.A., kooper P. Stam mes, Hoogebieren, voor f8841. OUDERAVOND. l)cn 14den Dec. werd in de openbare lagere school een welgeslaagde Ouderavond gehouden onder leiding van het hoofd der school, den heer Brouwer. Besloten werd een commissie te benoemen, die po gingen zal -aanwenden den kinderen der O. L. school, uie yan gemeentewege niet naar Amsterdam gaan, elk jjaar een feestje te bereiden. JVlen wil daarvoor bij' de .burgerij lijsten ter inteekening aanbieden. Tot leden der commissie werden benoemd de leden der oudercommissie, waaraan als lid werd toegevoegd het hoofd der school, de heer Brouwer. In de plaats van Mevr. Meihuijzen werd tot lid der oudercommissie gekozen Mevr. Prins. Nog werd besloten, dat de oudercommissie zich tot de schoolcommissie en de afd. Volksonderwijs zou wenden met het verzoek, dat deze corporaties zich tot den raad zullen wenden ten einde het instituut schoolarts ook hier ingang te doeh vinden, GESLAAGD. Do heer K Roggeveen Dz., alhier, te geslaagd voor Boekhouden, Vereenjgdle Leeraren, VERKOCHT. Do bouwplaats van de heeren _D. IiartlandJ en P. Wardenaar, gelegen aan do Zandwerven, alhier, vroeger eigendom van den heer W. Meiten, is in eigendom overgegaan aan den heer Huiberts te Wognum. DE HUURCQMMISSIE. B. era W. hadden1 besloten met 1 Januari a.s., zooals gemeld, do Iluurcommissie op te heffen, omdat bleek. <tat er bijna geen zaken den laatsten tijd meer te be handelen: waren. De laatste vergadering is deze week gehouden en de voorzitter, de heer W. F. Gorter, sloot deze laat ste vergadering met een hartelijk woord van dank aan de leden voor de aangename samenwerking. EEN MERKWAARDIG JUBILEUM. Een lozer uit West-Friesland schrijft aan het Iïdïïld.: Eerlang hoopt de heer C. Biipost Jbzn.', landbou wer in ruste te Schagen. een Jubileum to vieren dat ontegenzeggelijk eenig is in onze lund'bouw-wereld. Niet alleen dat. hij op 3 Januari e.k. den dag hoopt te herdenken, waarop hij vijftig jaren geleden het ambt aanvaardde van secretaris-penningmeester van den polder Schagerwaard, hij zal ook op 1 Januari 1923 gedurende een halve, eeuw organist zijn geweest bij de Ned. Ilerv. Gemeente te Dirkshorn. Zeker zal in* hot landbouwbedrijf geon tweede feit van zoo eigenaardige combinatie zijn aan te wijzen. De beer Bijpost. trots zijn hoogen leeftijd nog krachtig en stoer, is in broeden kring in West-Fries land oen welbekende en geachte persoonlijkheid en bekleedt nog verschillende andere openbare ambten. HIJ is o.a. ook hoofdingeland van het Hoogheem raadschap der Uit waterondo Sluizen van Kenhemor land on Westfriesland en hoofdingeland van den polder Geostmeramhacht, terwijl hij nog steeds met do uiterste nauwgezetheid de administratie voert van de door hom in vereeniging met nu wijlen bur gemeester Jb. Swan te Dirkshorn opgerichte zuivel fabriek. Geen wonder dat er plannen bestaan om de gou den herinneringsdagen do eerstkomende Januari- week, vQor den heer Bijpost tot feestdagen te ma- kon. GEMEENTE SCHAGEN. OndertrouwdThomas Gijsbertus Kort, oud 24 jaren, leerling-machinist, wonende te Helder cn Johanna Ga- tharina Micnis, oud 23 jaren, zonder beroep, wonende te Schagen. GetrouwdKlaas Schouten en Tona Wijngaard. POLITIE. Verloren: een portemonnaie, en baL Vermisteen schaap. Gevonden: een zak! rneeL ZONDAG, 17 DEC. NED. HERV. GEMEENTE te: Kerkehuurt, voorm. 10 uur, Ds. dei Leeuw. HOORN, 14 December 1922. 3 stapels kl. -Fabriekskaas f 57 gem. 3 Stapels kl. Boerenkaas f 55 gem., 54 ongein. 15 stapels Boeren Conun. Kaas f 62 gem. Aanvoer: 21 stapels, wegende 7541 Kg. Handel vlug. WARiMENHUIZÉN, 14 December 1922. Roode kool f 0.90 a f 1.70. Gele kool f 0.75 a f 1.35. Deenschc witte kool f 0.90 a 1.75. Uien f 1.40 a f 2.10. Drielingen f 1.10 a f 1.20. Nep 1.80. Uitschot roode kooi f 0.55 a f 1.30. Uitschot witte kool f 0.45. Poen f 1.15. Aanvoer: 32025 Kg. roode kool, 13450 Kg. gele kool, 15450 Kg. witte kool, 9100 Ég. uien, 205 Kg. nep, 1700 Kg. peen. WARMENHUIZEN, 15 Dec. 1922. Roode kool "f 1.20 a f 1.95. Gele kool f 0.75 a f 1.30. Deensehe witte kooi f 0.85 a 1.70.- Uien 1.70 a f 1.90. Drielingen 0.50 a f 0.90. Nep 1.60. Peen f 1.05 a f 1.15. Blauwe aardappelen 2.10. Uitschot roode kool 1.10 a f 1.25. Uitschot uien 0.60. Aanvoor: 6050 Kg. roode kool, 10700 Kg. gele kool, 4650 Kg. witte kool, 7540 Kg. uien, 200 Kg. nep, 3875 Kg peen. 1850 Kg. aardappelen. ALKMAAR, 15 December 1922. Aardappelen f 1.50 a f 1.80 per 100 Kg. Bloemkool f 7.20 a I 13 per 100 stuks. Roode kool f 0.50 a f 1.90. öele kooi Ó.40 a f 0.90. Wortelen fi 1.60 a f 1.90. jüien f 1.20 a 1.90. Appelen £5 a f 13. Peren f 4 a f 21. Spruiten f 2.10 a f 8.30. Witlof f 16 a t 43, alles per 100 Kg. ALKMAAR, 15 Dec. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aange- voord) 109 stapels, wegend» 70550 Kg. Fabriekskaas: kleine met rijksm. f 58, zond'er rijks- merk f-55, comirtissiekaas met rijksmerk f 60. Boerenkaas: kloine met rijksm. f56, zonder rijksm. f 56, oommiasiekaas met rijksmerk f 62. Handel goed. uien, 14300 Kg. peern gele kool, 57150 Kfl. 500 Kg. ramenas, 200 ALKMAAR, 15 Öec. Op de heden gehouden graanmarkt waren aange voerd 2676 H.L. Tarwe f 1113, rogge f 11, gerst, chev. f 1011, haver f 1150—12.25, Paardenboonen f 13 13.75, bruine boonen 120—27, citroenboonen f 45—50, witte boonen f 40—50, geel mosterdzaad f35, groene erwten kleine f21—23, groote f32—42, grauwe 140— 53. per 100 kilo. NOOHDERMARKTBOND', Noord-Scharwoude. 15 Dec. 1922. Blauw© aardappelen f 2. Grove uien f 1.20 a f 2.10. Drielingen f 1.30 a f 1.60. Nep f 2.80. Poen f 1 a f 1,10. Roode kool f 1 a f 2.10. Geie kool f 0.40 a f 1.10. Deensehe witte f 1.20 a f 1.80, alles per 100 Kg. Bloemkool f 9.20 a 14.10 p. 100 stuks. Aanvoer 14 Dec.12481 Kg. uien, 11300 K| 58400 Kg. roode kool, 1320b Kg. Deensehe witte, 950 Kg. kroten, 51 Kg. spruiten. XANGEDIJKER GROENTEN VEILING, Br. op L. 15 Dec. 1922. Bloemkool, lc soort, reuzen f 10.80 a f 16.80 per 100 stuks. Roode iool. Ie soort f 1.10 a f 2.30. idem, 2e soort f 0.60 a f 1. Gele kool, le soort f 0.90 a f 1.30. T.dem, 2e soort f 0.60 a f 0.80. Deen sehe witte kool, le soort f 1.10 a t 1.80. Idem, 2e soort f 0.60 a 0.80. Bravo ft 1.70 a 2/71* rfieLo nep f 2.40 a f 3j20. Drielingen .110 a f 1.20. Uien, le soort f 1.10 a f 2.30. Spruitkool f 4.10 a f 4.20. Losse wor telen f 1.20 a f 1.50, alles per 100 Kg. Aanvoer: 2400 st. bloemkool, 28850 Kg. roode kool, 29600 Kg. witto kool 38000 Kg. gele kool, 26400 Kg. losse wortelen, 17470 Kg. uien, 550 Kg. gele nep, 2700 Kg. aardappelen, 330 Kg. sprui.tkooL WINKEL, 15 .December 1922. Appelen f 2 o f 10, Peren f2 a £8. Kool f 0.20 a a f 0.60. Uien f 0.60 a i 1.10. Bieten f 0.40 a (0.70. Spruiktool f 1 a f 2.60. D.e Kamer werkt langzaam verder met de wijziging der La°:cr onderwijswet. De artikelen vorderen niet vlug. De minister nam het amendement van mej. Westerman over, dat het vaststellen van den les rooster werd overgelaten aan het üoofd der sctfbol in overleg met de onderwijzers. Het voorstel-Gerhard om het heele leerplan door de schoolvergadering, dus hoofd en onderwijzers, te laten ontwerpen, bestreed, de minister stei-k, daar door werü het school geza g verplaatst. Dit amende ment werd dan ook verworpen met 63 tegen 18 stem men. Nu het vervolgonderwijs geheel ten lasto der ge meenten zal komen, werd door "den heer Van Wijn bergen voorgesteld dit onderwijs facultatief to stel len. dit nam de minister over en eveneens werd goed gekeurd met 47 tegen 35 stemmen, om aan de ge meenten over le laten welke vergoeding zij voor dit onderwijs wenschen te vorderen. Daarna volgde er nog een levendig dobat over het ambulantismo der hoefden. Een amendement van den heer Suring om het ambulanti-sm^ weer.-in te voeren, -werd verworpen. In het begin der vergadering werden de van gis teravond overgebleven stommingen gehouden. Het amendemonf-Keraten tot afschaffing van het gezant schap bij den Paus. werd verworpen met 48 tegen 37 stemmen. Tegen: de Roomsch-Katholieken, de Anti-Re'volutionnairen en de Vrijzinnig-Democraten. Vóór: de S.D.A.P. (waarvan echter enkele leden, o.a. de heeren Albarda en Van den Tempel, waren weg- geloopen), de Vrijheidsbond, de Christelijk-Histori- schen, de Communisten, de Plattelanders, mej. Van Dorp en de heer Kersten. En aan het slot werd een vraag gesteld door den heer Dresselhuys, die van minister De Graaff wilde weten of de herkeuringsbepalingen voor invoer van tuinbouwproducten in Indië niet konden worden op geschort. De minister beloofde, dat dit zou geschic- den, wanneer de tuinbouw van die Bepalingen moei lijkheden bleek te ondervinden. Binnenlandse n Nieuws EENIGENBURG. Woensdag vergaderde do tuinbouw-vereeniging „Noord West" ten huize van den heer j. Doorn alhier. Aanwezig, met bestuur, 29 leden. Door voorzitter, de heer Toensma, wordt de vergade ring geopend, bij deze wijzende op de malaise in het tuinbouv/bedrijf, dewelke thans tot noodtoestand is ge worden. Do vergadering was belegd in verband met do actio van Koophandel. Het bestuur wilde niet tot den z.g. vrijen handel overgaan. Wel meende het goed te doén, voorstander te zijn van het verieenen van ruimer consenten, zoodal de koopman zich even ruimer on vrijer kon bewegen. In stemming gebracht, blekfcn 15 leden voor ruimer consenten, 17 tegen en 3 blanco. Dus de vrije handei in den geest Van Koophandel, staat hier verre. Bij do rondvraag kwam door den heer Jb. Zut het consent verieenen aan en door den veiligleider, dón heer P. Slot ,ter sprake. Daar deze tevens koopman is, zal op do centr.-vcrgadcring worden voorgesteld de cosenten van den betaalmeester te doen uitgaan. De hoer W. Boód meende, dat de functie van veiling leider thans geen zin meer heef te n zag dezó function- maris graag aan kant gezet. Ook dit zal in die vergade ring ter sprake worden gebracht. Voorts werd de nood toestand door denzelfde tér sprake gebracht cn op actie ter verkrijging van hulp aangedrongen. Het bestuur meende, dat dé Prov. Goram. hier net aangewezen lichaam' is en zal dit aldaar aanhangig mdken. OUDKARSPEL. Een openbare vergadering', uitgeschreven door den Langendijker Bestuurdersbond, en de afdeeling van den Transportarbeidersbond kon niet doorgaan, om dat de spreker, do bondspropagandist Kok een tele gram van verhindering had gezonden. De vergadering was vrij goed bezocht. EENIGENBURG. Het laagspanningsnet alhier is zoo goed als afgewerkt, de huisaansluitingcn schieten ai 'aardig op en ,hct transformatorgebouwtje staat reeds onder de kap. LANGEND IJK. Gister (Vrijdag) is de zaak der aansprakelijkheid van de leden der tailliete coöperatie Vooruit in hooger beroep in behandeling geweest Namens de protest- veréeniging werd het woord gevoerd door den heer Leesberg, die in een krachtig pleidooi de belangen' der prótesteerenden bepleitte, terwijl door dón neer Verdam de andere kant belicht werd. De uitspraak werd bepaald op 11 Januari. LANGENDIJK. De besturen van dc transportarbeidersvereenigtngen en van Koophandel hielden Vrijdagmiddag een langdü- rige conferentie in het lokaai' van den heer Kramer te Zuidscharwoude. We vermoeden dat dit in verband staat met het ailoopen van het contract. Omtrent den afloop der conferentie weten we nog niets, doch het spreekt vanzelf, dat algemeen gehoon worat; dat do heeren het eens worden, want do kwestie van het vorig jaar ligt nog versch in het geheugen. LANGENDIJK. Van do zijde der kooplieden is den laatsten tijd een min of meer (krachtige agitatie gevoerd voor de op heffing van het verplicht veilen, omdat dit volgens hun oordeel, de afzet naar het buitenland zal be vorderen. De tuinbouwvereenigingen geven blijken hir- van niets te willen weten, ornaat ze niet .gaarne de toestanden van vroeger: „de koopman op den doi^ch", terug willen zien. Enkele tuinbouwvergaderingen heb ben reeds voldoende bl^jk' gegeven, niets van den wénsch van de kooplieden in deze te Willen weten, al! zullen er natuurlijk altijd enkelen blijven die uit de band springen. Als wo ons oor te luisteren leggen bemerken we echter wel, dat er van de toonsch oer kooplieden niets zal komen. LANGENDIJK. De Minister van Finantiën heeft in verband met den kritieken toestand van de tuinders aan de ontva- gers in de buitengemeenten ruimte gegevén om uit- stel van belasting-betaling te verieenen. Echter zal het noodig zijn, elk geval afzonderlijk aan te vragen. De tuinders die uitstel van betaling der belastingen nood zakelijk achten, kunnen met deze racdedeeling hun nut doen. NIEUWE BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN. Vergadering op Vrijdag 15 December 1922 te Alk maar. De voorzitter, do hoer Met, opent de vergadering en wijst in zijn inleiding erop, dat do toestand in 't zuivelbedrijf alle reden tot tevredenheid geeft. Leek hot dat in Mei de kaasprijzen zouden dalen, than9 zijn ze van dien aard, dat men tovroden kan zijn. Met do beste wenschen voor hot slagen dezer ver gadering, verklaart de voorzitter haar voor geopend. Do notulen worden gelezen on goedgekeurd. Ingekomen een schrijven van den secretaris van de Proefzuivelboerdorij, meldende dat wanneer het bestuur proeven wil genomen zien, inzake de voor- doeligste manier van kaasbereidon, zij vóór 1 Jan. 1923, met een omlijnd plan voor den dag: moet- ko men. Op voorstel van den heer KaiJ wordt daartoe be sloten. De heer Schroodor wordt herkozen als lid van het bestuur. De heer Grondsrna houdt daarna eene keurige re de, welke Z.Ed. ook gehouden heeft ter gelegenheid van hot 300-jarig bestaan van hot kaasdragersgildo te Alkmaar, n.1. over de instandhouding van. do vrije markten. De rede verwerft een daverend ap plaus. De secretaris doet eenige inededeelingen over de gehouden kaaskeuringen, hetwelk aan den heer Smit de opmerking ontlokt, dat het niet gewenscht is de keuring op doorsnede af te schaffen, omdat dit een juist beeld geeft van de waarde der kaas. De secretaris antwoordt dat dit ook de bedoeling niet. i9 geweest, maar alleen de vraag heeft willen stellen of de keuring zich wel nan de praktijk aan past, omdat ook op de markt de kaas niet doorge sneden wordt, en slechts heeft willen wijzen op het i hooge vermenigvuldigingscijfer. j Mede naar aanleiding van die mededeelingen ont- spint zich eene aangename discussie over den tijd I van stremmen, bewerking vóór en na het nawar- men en rijp maken van den wrongel. Een tweetal kaasmakers ter vergadoring aanwe- i zig, deelen den loop van de wijze van bereiding aaiï i hunne fabriek mede, wat met belangstelling gevolgd wordt. Daarna komt in behandeling pensdoenn-eoring van j de arbeiders van Zuivelfabrieken, De voorzitter deelt mede, dia', een verzoek bij het Bestuur is ingekomen van den Bond van Oudleerling»n van de vakschool \nn kaasmakers to Hoorn, om eene bijeenkomst te houden met het Bestuur van dien Bonu om over bo- i vengenoemd onderwerp te spreken Het Bestuur voelt wel voor deze zaak.. Uit de vergadering gaan stem men op, dat dit door lke fabriek op zichzelf beslist i zal mopten. worden. De voorzitter zegt, daarin 'gesteund door dón heer Lak oman, dat dit ook de bedoeling is, maar dat het Bestuur deze zaak kan bespreken, om, wanneer het j blijkt dat deze zaak voor do fabrieken geen al te groot bezwaar is, hierover in eene volgende vergade- ring advies over uit te brengen. Het nazien van de rekening werd op voorstel van I den voorzitter opgedragen aan de vertegenwoordigers der fabrieken „Eendracht' te Schagerbrug, „Brede- rode" te Egmondermoer cn „Ceres" te Starnmeer. Vóór de rondvraag brengt de voorzitter ter spra ke do 55-urige,werkweek. Besloten wordt hierover een adres te richten tot den Minister. De heer Groot, Starnmeer, vraagt of er vanwege den Bond geen pogingen aangewend kunnen worden om ook weder ongemerkte kaas uitgevoerd te krij gen. Na eene geanimeerde godachtenwisseling zegt de voorzitter toe, dat bet Bestuur in dezen steeds pa raat hoopt te zijn. De heer Sclirooder stolde voor, ora voor elke ver gadering ook do kaasmakers van. do aangesloten fa brieken uit te nóodigen on hen daarvoor eene bil lijke vergooding te geven. Instemming. De voorzitter sluit daarna met woorden van dank voor opkomst en medewerking, ook aan de pers de- zo prettige vergadering. BANDIETEN IN VLAANDEREN. De rechter van instructie to Gont heeft de han den vol met de behandeling van moer dan veertig gevallen van berooving en diefstal, welke de laat ste weken in Vlaanderen zijn voorgekomen. Reeds zitten twintig loden eener beruchte bende achter slot en grendel, en door het feit flat deze telkens nieuwe bekentenissen afleggen, groeit hun aantal steeds aan. Er is een sterke politiemacht noodig om al deze boeven van de gevangenis naar het gerechtshof te begeleiden eri hen te bewaken. DE DUURTE IN OOSTENRIJK. Uit Weenen, 14 Dec. Do prijzen zijn in de afge- loopen maand weder gem. 3 gedaald, en sedert het begin der prijsdaling in totaal gem. 17 HOE VER DE ELLENDE REEDS GEKOMEN IS. In den gemeenteraad van Chemnitz kwam dezer dagen de quaestie ter sprake van de verhooging der retributies voor de begraafplaatsen. In den loop van het debat werden enkele staaltjes meegedeeld om te doen ziezu waartoe de toen-mende armoede do men- sclien dwingt. De eenvoudigste begrafenis kost tegenwoordig 37.000 M. Hetgeen vele families onmogelijk kunnen betalen. Met het gevolg, dat onlangs een midden stander zijn overleden kindje in een margarinekistje naar het kerkhof bracht. Een ander, die zijn gestor ven vrouw in een andere plaats moest laten begra ven, maar de vervoerkosten niet kon betalen, reed; de kist, op een handwagen geplaatst, zelf uren ver naar de laatste rustplaats. OPZIENBAREND MOORDPROCES. Voor de Londensche rechtbank is gisteren, ten einde gekomen een moordproces, dat de vorige week onder buitengewoon groote belangstelling van het Engelsche publiek is gevoerd. Den laatsten dag werden zelfs plaatsen verkocht voor 2 tot 5 pond sterling. Het einde Is geweest de ter dood veroordeeling der beide be klaagden, n.1. de 20-jarige hofmeester Bywaters en de 28-jarige gehuwde moclisle mevr. Thompson. De jeugdige hofmeester werd beschuldigd den mian van do modiste te hebben vermoord, terwijl mevr. Thompson van mede plichtigheid werd beschuldigd. Bywaters, die op bijzon der goeden voet met mevr. Thompson was gekomen, had met haar het plan opgevat, omi Thompson uit den weg te ruimen. Den derden October werd het voorne men ten uitvoer .gebracht in de voorstad Rford. Het echtpaar Thompson was in den vooravond naar den schouwburg geweest.. Op weg naar huis werd Thompson op een donkere plek, pij aanwezigheid van zijn vrouw, door steken met een mes om het leven gebracht. Mevrouw Thompson verklaarde aanvankelijk, dat haar man plotseling op straat onwel was geworden, in el kander "zakte en bloed opgaf. Naderhand werden op het lijk echter acht wonden, veroorzaakt door messteken, gevonden. Eerst stond (men vreerad tegenover deze raadselachtige misdaad, dóch later kwamen de betrek kingen tusschen mevrouw Thompson en Bijwaters uit In zijn bezit werden een groot aantal minnebrieven gevonden, waarin er van gesproken werd, om Thomp son uit aen weg te ruimen. Ook was er zolls sprake van oen poging, om hom met glasscherven van een gloeilamp te dooden. Naar mevrouw Thompson echter voridaarde, werd haar man achterdochtig, toen hij glasscherven in zijn eten vond. Een andermaal kreeg hij argwaan door den bitteren smaak' van het eten. Bij net verhoor poogden beiden hun schuld wat min der te doen schijnen. Mevrouw Thompson verklaarde, dat zij haar man niet had willen vergiftigen, doch dat zij hem alleen iets had willen ingeven, om1 hom ziek te maken en daardoor zwakker, zoodat hij' zou toegeven, taan haar verzoek om echtscheiding. Bywaters gaf te kennen, dat Thompson zijn vrouw slecht behandelde en eenmaal in zijn bijzijn zelfs mis handelde. Op den noodlottigen avond had hij Thomp son, volgens zijn zeggen, nog trachten te bewegen, zijr vrouw oen echtscheiding toe te staan. Thompson wei Serdo zulks, werd woedend en dreigde hem te zul lei ooden. Toen Thompson daarop met zijn hand In zijl zak greep, dacht Bywaters, naar hij zeide, dat hij eè» revolver trok cn uit zelfverdediging trok hij daarop zijl mes. Bij het gevecht, dat ontstond, liep Thompson mes steken op, doch hot was niet de bedoeling geweest hen to dooden. Het O. M. had evenwel goede bewijsstukken aan d brieven, waaruit 'was gebleken, dat beiden het cr o| hadden toegelegd Thompson dit den weg to ruimen Ook du ontmoeting op den bewusten avond was mi toevallig geweest. Enkele uren tevoren hadden mevrom Thompson en Bywaters elkander nog gesproken. De jury oordeelde na langdurige beraadslagingen beid beklaagden schuldig aan moord met voorbedachten rack en, overeenkomstig de wet. werden beiden daarop ver oordeeld tot den strop. Naoat de uitspraak gevallen was riep Bywaters uit: „Ik verklaar, dat het oordeel dc iury «onjuist is. Mevrouw Thompson is onschuldig ei ik. ben geen moordenaar." In do laatste jaren zijn in Engeland de over vrouwoL uitgesproken doodvonnissen niet meer ten uitvoer ge bracht. GODSDIENSTOORLOG. Na Parker, de gouverneur van Louisiania, heeft ooi de gouverneur van Oregon, Oicotl, een droevige schilde ring gegeven van de machtsuitoefening en de dwong systemen der geheim© Ku Klux Klan organisatie, welk' geheel Amerika met een godsdienststrijd bedreigt. Oicoti, zet methodist, durft voorspellen, dat, wanncci de groei der Ku Klux Klan niet wordt gestuit, Amerik; eerlang in een godsdienstigen oorlog zal gestort worden Bij de jongste verkiezingen wist de Ku Klux Klan Olcot te verstaan onder voorwendsel dat hij Roomsch-Ka tholick was. Later beroemde de Klan zich in eer schrijven erop, dat zij voor het aannemen van eer: revolutionnaire schoolwet, waarbij verboden werd, da kinderen tusschei} acht en zestien jaar bijzondere sclio len bezochten, gezorgd hadden. Geheele gemeenten, zoo heeft Olcott verder verklaard door godsdiensttweedracht uiteengerukt cn dez] toestand heeft reeds zulk een omvang genomen, da 'buren, die tot dan toe de beste 'vrienden waren, ni uiterst vijandig tegenover elkander staan. To Melfoi is de verhouding reeds zoo gespannen dat de inwoner openlijk in twee gewapende groepen, de Ku Kluxers er anti- Ku Kluxers zijn verdeeld. Nachtelijke overvolle) zijn geen zeldzaamheid. De macht der Kluxers over d gerechtshoven is zoo sterk, 'dat het proces van twinti Klanleden wegens nachtelijke aanvallen onmogelijk maakt. De Ku Kluxers werken intensief en zoo- ontving ht bestuur van ouderlingen te New-York dezer dagen eer anoniem schrijven, waarin de Ku Klux Klan verdedig werd en voorts werd verklaard, dat Rome over h< hoofd heeft gezien, dat er zich 79 millioen of nog met protestanten in de Vereenigde Staten bevinden en 'dr wanneer zij de Pauselijke samenzwering zouden hebbe ingezien en massa zouden optrekken, om1 eiken vrcen (den papist van de Amerikaansche stranden te verdri ven." „Maasbode." DE VERZENDING VAN GOEDEREN ONDER REJM BOUFS NAAR DUITSCHLAND. In den laatsten tijd komt het hoe langer hoo mee voor, dat zendingen van Nederland naar Duitschlun door afzenders met groote remboursementcn worde belast. Dit is voor de Nederlandsche spoorwegen zee nadeelig, want de daling van de mans! en het fei dat de Duitsche spoorwegen altijd zeer ten achte zijn met hun afrekeningen, stellen de Nederlandsch spoorwegen bloot aan groote koersverliezen. Daarom zal met ingang van 18 dezer, de volgende, door den minis ter van waterstaat goedgekeurde, maatregel worden in gevoerd: bij de horleiding van de remboursemente en voorschotten op zendingen naar Duitschiand e verder gelegen landen, van guldens in marken (dus le bepaling van het bedrag, dat (le vreemde spoorwcgei yan geadresseerden zullen hebben te innen voor cel in Nederlandsch courant uitgedrukt remboursement o voorschot) zal door de Nederlandsche spoorwegen eei koers worden toegepast, die belangrijk meer van dei werkelijken koers afwijkt in een voor den geadres eeerde van de goederen ongunstigen zin dan he geval is bij de herleiding van de Vrachtprijzen. Afzenders in Nederland, die voornemens zijn goede ren .onder rembours naar Duitschiand en verder gele gen landen te verzenden, zullen hiermede rekenio moeten houden. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. Uit Lausanne, 14 Dec. De Turken hebbon voorstellen der geallieerden ten*aanzien van de mini derhedeni aanvaard op denzelfden grondslag als deze quaesjie geregeld is in de verdragen aangaaude na. buurstaten. De Turken hebben beloof, tot den Volkenbond të zullen toetreden. BOMBARDEER VLIEGTUIG. Morgen zal voor het eerst een nieuw groot Enj gelsch bombardeer-vliegtuig „lucht kiezen", de Cub! een ^fabrikaat van de Napier-fabrieken met voortbo- wegingsworktuigen van 1000 P.K. De motor heeft al 30. uur achtereen geloopen. Totdusver was de Condoj van de Rolls Royee met 650 P.K. het sterkste boin« bardeervliegtuig geweest. Het nieuwe type zal zonder landing tusschen 200i en 3000 mijlen kunnen afleggen. DE KAZERNE TE TRIëR VERBRAND. Uit Mainz* 14 Dec. De kazerne te Triër, waariii Fransche bezettingstroepen lagen, is gedeeltelij] door brand vernield. Het blusschingswerk kostte II! uren zwaren arbeid, waarbij verscheidene soldate ij zijn gekwetst. Bizonderheden ontbreken. EEN SPOORWEGONGELUK IN DE VEREENIG DE STATEN. Uit Londen, 14 December. Volgens bericht u Houston (Texas) zijn 15 menschen gedood en 40 ge wond bij de botsing tusschen een passagierstrein ei een locomotief te Humible, op 24 K.M. van Houstoi BETERE TOESTANDEN. Bij bet debat in het Engelsche Lagerhuis o vr werkloosheid heeft de eerste-minister gisteren hu de gebracht aan de mijnwerkers, die, zeid'o hij, or getwijfeld hun plicht hadden gedaan door de pro ductie te verbeteren. In, November was dózelfde hoe veelheid kolen gedolven door hetzelfde aantal werk lui in zeven uur daags als in acht uur vóór den, ooi log. In deze omstandigheden was het te betreurer dat hun loon tengevolge van de wereld-depressie 2 pet. beneden dat van 1913 was gekomen. Law wa echter overtuigd, dtat tenzij er een. of andere groot ramp gebeurde, er een tijd van herleving van hand< en bedrijf zou komen en wel zeer spoedig. Er ware: aanwijzingen dat de verbetering al begonnen was. DE HEVIGE KOUDE IN ITALI6. Het zeldzaam koude weer, dat de laatste dagen i geheel Italië, heerscht, heeft alleen in Rome reed vijf slachtoffers geëischt. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is een b< delaar, die geen toevluchtsoord kon vinden, dood o straat gevonden. Twee gewonden,, die in brancnr( naar een hospitaal werden vervoerd, kwamen doe aan. Een nachtwaker, die bij een in aanbouw zijn huis toezicht moest houden, is in een houten kei tengevolgn van de felle koude bezweken. Het vijf slachtoffer van dien nacht is bewusteloos op strai gevonden. Hij is in een hospitaal overleden zondi dat men hem heeft kunnen identlficeoren. ERNSTIG TREINONGELUK IN TEXAS. Uit Ilumble (Texas), 15 Dec. Alhier is een pa sagierstrein een rangeerlocomotief in de flank ger den, welker stoompijp werd losgerukt en in e< der passagiorsrijtuigen geslingerd. Zeven porsom bekwamen zoo ernstige brandwonden, dat ze stie ven, dertig anderen liepen echter lichtero hrandWo den op. Van sommigen hunner is de toestand ze< ernstig.

Schager Courant | 1922 | | pagina 6