Alcciui Nieiws- AflraiHtic- Lniliiillil Nieuwe Abonné's Vereeniging van Oud-Leerlingen der Ri|kslandbouwwintersQtiool te Schagen. IERLAND. Dinsdug 19 December 1922. 65ste Jaargang. No* 7149. EERSTE BLAD. op de Schager Courant ontvan gen de nummers, tot 1 Januari a.s. nog verschijnende, GRATIS. SC9AGER Dit blad vorachljnt viormaal poa wooli: Dinodne, Woonadiis, Dondor- HftrtnimreWH n| Til APHR AIU 8, Tlil Srhflnnil PrlJ® p6r 8 maandon <UR- Lo»»° namrnou 8 cont, ADVBRÏRN- dag on Zaterdag. BIJ imoodlng tot 'amorgana 0 uur, woeden Advor- UliyiiVLI O I l\.V, V.ll, luflfMftW »jO.l> 19(1 Ijl>II Tj8N van j tot 5 rogolo 11.10, lodoro regel mooa 80 cant (bowljano. tontlSn nog toovool mogolljk in hot oorttuitkomond nummor gopiaatot. I POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. no. 20 lnbogropon). Grooto lottora wordon naar plaatagulmto borokond. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DE UITGEVERS. Maandag 18 Decembor 1922 vergaderde In het lo knul C.érës deze vereenlglng 'b morgen* om 10 uur. Voorzitter do heer 11. K. Koster, Wioringerwaard. Secretaris do hoer J. Sijp Jr., Alkmaar. Voorzitter opont do vergadering, daarbij wijzen de op de slechte opkomst en zegt dat wanneer hier uit blijkt de waarde die de leerlingen in het ver- eenigiingsleven hecht, het er bedroevend uitziet voor de toekomst. Die toekomst ziet er vooral voor de jonge boeren 'zeer ernstig uit en het zal fioodig we zen, alle aandacht te wijden aan een onderdeel, waarvan hot belang de laatste jaren is gebleken, n.1. het voreenigingsleven. Spreker hoopt dat dit de laat ste vergadering is waarin hij over de slechte op komst zal hebben te klagen. Do notulon. worden ongewijzigd vasgesteld. Uit het jaarverslag 19211922 zij vermeld, dat het ledental dit jaar toenam met 5 leden, zoodat op 1 December 1922 de vereenlglng 167 loden telde. Het aantal donateurs was 4. Tot bestuursleden werden in do Decembervergado- ring in de plaats van de heeren E. Dz. Govera en K. Koster Jz. gekozen de hoeren Jb. de. Boer Cz. en D. .Pijper Cz. Do hoer II. K. Koster werd tot Voorzitter geko zen. Wagons bedanken van don heer P. Visser Az., werd do heer P. Kistemaker tot bestuurslid verko zen. Herinnerd wordt aan de vergadering te Schagen, waar het vijf-en-twlntlgjurig bestaan der school werd herdacht. Aan hot Station voor Melkondorzook worden in 1921 op gehalte onderzocht ,15135 monsters on op deugdelijkheid 33 monsters. Hot gistingstoestel werd 11 maai geplaatst. Do rekening „onderzoek op go- halte" sloot met oen voordeojig saldo van f-26.50 on die van „onderzoek op deugdelijkheid" mot 15.74. De Commissie voor hot verbeteren van zaaigranen hooft door modowerking van verschillonde zijden, baar nadoelig kasvorHcbil wat kunnon verminderen. Wat do huverproefveldon betreft,, de vanaf 1912 ge- «iomen prooven versterken de meoning, dat bij zui veren nul eelt geen dogenoratie in Zugehave op treedt..' Hot rui eonige juren opnieuw aankoopen van eenig origineel zaal is echter aan te bevolen, om dat op allerlei wijzori, op een landbouwbedrijf lang zamerhand verontreiniging van den oogst optreedt. Do commissie is vordor bezig met het verkrijgen van boste kwulitoit biotenzaad en bot zuivor nabou wen van erwten. Bovendien zijn nieuwe proeven in voorbereiding. Het secretariaat der aardappelconi- missle word waargenomen door den heer Fokkema. Met hot voortkweekon van ziektovrij jpootgoed word voortgogaan. Do coinmlssiën ter bovordorihg van controle op aangekochte partijen veevoeder on kunstmest heb ben niet allen evenveel dlenstijvor. Te Hoorn en om- strokon en Schagen on omstrokon word een bevro- digend aantal bemonsterd, te Koogras en op Texel wordt van oen on ander weinig werk 'gemaakt. Met genoegen wordt teruggezien op de cursusver gaderingen. De contributie voor den Algemeenen Bond werd vastgesteld op ongeveer 50 cent .per lid. Het nemen van proeven met verschillende gras- zaadmengsels voor den aanleg van blijvend gras land, kon wegens onvoldoende deelname niet door gaan. De heer Klare werd voor 3 jaren herbenoemd tot melkonderzoeker. Medegedeeld wordt, dat ook dezeü winter weer cursusvergaderingen zullen worden gehouden. De heer E. Dz. Govers, Alkmaar, achtte het onge- wenscht deze cursussen gratis toegankelijk te stel len voor de leden van Hpllands Noorderkwartier eq wees er op dat de gelden voor deze cursussen wa ren bijeengebracht door onze leden. Voorzitter deelt mede, dat samenwerking van onze vereeniging on Noorderkwartier gewenscht is en dat het bestuur daarom "besloten had de cursussen voor de leden van Noorderkwartier gratis toegankelijk te stellon. Op deze wijze zal ons het verwijt niet tref fen dat bij ons tegenzin in samenwerking bestaat. Voor een gedeelte mag het ten nadeele van de cur susvergaderingen zijn, een billijke verdeeling was toch niet mogelijk, omdat de cursussen niet altijd door dezelfde personen worden bezocht. Modedoelingen wordon gedaan van diverse ingeko men stukken. Volgt rapport- van de finantieele commissie over de rekoning van 19211922. Ze sluit in ontvangst en uitgaaf op f 1184.01/4 met een gereserveerd hedrag voor onvoorziene uitgaven van f 226.20%. Het reserve bedrag der cursusvergaderingen is ruim f290. De rekening wordt goedgekeurd. Als plaats waar do zomervergadering zal worden gehouden, wordt aangewezen Wieringen, bij welke gelegenheid de Zuiderzeewerken zullen worden be zichtigd. Do heer Smeding adviseerde tevoren dan door een ingenieur der Zuiderzeewerken een korte uiteenzet ting van de werken, te doen geven. Hierna volgt een bespreking van de voorstellen van den Algemeenen Bond (Begrootingi 1923 en het sluiten van een contract met. een der groote land bouwbladen om als vereenig^ngsorgaan te fungeo- ren) in te leiden door den heer E. Dz. Govers. Door bemoeiingen van het Bestuur is het mogelijk gebleken een dergelijk contract te sluiten. Met welk groot landbouwblad dat zal zijn, zal naderhand kun nen worden besloten. De verooniging zal garant moe ten zijn wat betreft de abonnementen. Inleider wijst ,op het belang van het sluiten van een dergelijk con tract. Naar aanleiding van een gestelde vraag werd medegedeeld, dat steeds in de richting wordt ge werkt dat contract te sluiten met het Algemeen Ne- derlandsch Landbouwweekblad. Algemeen wordt goedgevonden dat getracht wordt een dergelijk contract te sluiten. In behandeling komt.de bogrooting 192&—1923, tot een bedrag van f840.Het bestuur stelt voor, in verband met de opheffing van het maandblad, do contributie met fl.te verlagen. Enkele stemmen gaan op om de contributie te handhaven en de overblijvende geldon voor nuttige dooleindon te gaan gebruiken. Door het bestuur wordt gewezen op de mogelijke contributieverhooging door een verplicht abonnomont van eon bondsorgaan. Met 23 stommen voor en 19 tegen wordt besloten do contributie te verlagen. Door don heer Jm. Blaauboer Kz., Barsingerhorn, wordt in overweging gegeven zich met het oog op bet kassaldo, bezig te houden met de melkcontrolo aan dë kleine fabrieken. Spreker zou het oprichten van een Station voor Melkonderzoek te Hoorn zeer toe juichen, wijzende op de groote belangstelling die het Station te Schagen nog steeds ondervindt. Het bestuur zal hieraan zijn aandacht wijden! De begrooting wordt ongewijzigd vastgesteld. Als lid v%n het bestuur, niet herkiesbaar, moet af treden de heer P. Hopman, Schagen. In diens plaats wordt, benoemd de heer K. Winkel te Schagerbrug. Door den heer P. de Boer, Schagen, wordt mede- deeling gedaan over de praktische uitvoering van de Vleeschkeuringswet. Spr. zal een korte inleiding geven, opdat straks door de vergadering verschillen de vragen kunnen worden gesteld. Nog niet overal is deze vleeschkeuringswet in toepassing gekomen. Vooral ten opzichte van de noodslachtingen is de wet van belang voor de boeren. Verschillende keurings- districton zijn gevormd, met centrale slachtplaat sen of met cehtralo noodslachtingsplaatsen (Anna Paulowna). Verder zijn gevormd de keuringskringen met gemeentelijke noodplachtplaatsen. In verschillende gevallen is door de wet aange wezen wanneer bij noodslachting afkeuring moet volgen, als boutvuur, tuberculose, vlekziekte bij var kens, enz. Oppositie van .de boeren zal wel ontstaan wat be treft do voorgeschreven afkeuring van do z.g. „dood- trokkers", wat voel schade zal veroorzaken. Verder kan wordon goedgekeurd voorwaardelijk en onvoorwaardelijk. Voorwaardelijk goedgekeurd vleesch is minderwaardig en kan als zoodanig in consumptie wordeu gebracht, voorzien van het merk V.G.G.N Do keurlngswet is vrij onsympathiek ontvangen, maar toch zijn er enkelo groote voordoelen aan ver bonden. Bij de gezonde keuringen hebben wo eon dubbele keuring, vóór on. na <le slachting. Spr. wijst op het nut van do levondë keurlhg, n.ï. te voorkomen dat de grens tussrben levende- en noodslachtingen niet over het hoofd wordt gezien m dat geringe afwijkingen beter zullen kunnen worden geconstateerd. Wat de huisslachtingen betreft, er zijn gemeenten waar vrijstelling van keuring zijn verleend, maar met do verzwarende bepaling dat het vleesch niet mag worden vervoerd. Waunéoi- dus bij een slager wordt geslacht, is het vleoHc.h wel aan keuring onderhevig, omdat het vleesch zal wordt u vervoerd. Van.de gelegenheid om vragen te st»iju/j wordt door enkele personen gebruik gr maakt. Voorzitter deelt medn, dut door Ie LaxidLouwmaat- scliappijen dient te vvorden getracht verbetering te brengen in do regeling wat betreft de afkeuring van de doodtrekkers "en in die richting wordt dan ook reeds gewerkt. Na de pauze worden door den heer P. Visser Az. medodeelingera gedaan van de commissie voor het verbeteren van zaaigranen. Daarna wordt door den heer Ir. C. Nobel ingeleid: „Het Pachtrecht", waarvan door den heer Nobel is samengesteld een ontwerp van wet. 'Lwelk. in brq- chure-vorm in druk is verschenen. Herhaaldelijk werdt aangedrongen op verbetering van het pacht recht en naar aanleiding van een uitnoodiging, blijk baar ironisch gedaan, heeft spr. een ontwerp van wet samengesteld.. Spr. heeft daarin als een van de be langrijkste dingen aangegeven het instellen van een langdurig gebruiksrecht. Indien in het eerste huur jaar een der partijen een langdurige huur wenscht, zou de huur voor 15 jaar kunnen gelden. Wel zijn bezwaren aan zoo'n langdurig huurrecht verbonden en in sommige gevallen zal dan ook opzegging van huur mogelijk moeten zijn. Er zijn ook gevallen dat eerkoop moet plaats hebben, terwijl er nog op de plaats een langdurig gebruiksrecht rust. In die ge vallen zou een vergoeding aan den huurder moe ten worden betaald b.v. een vijfde van de huursom. Het maken Van kleine bedrijven moet niet worden tegengewerkt en ook in zoo'n geval zou spr. de mo gelijkheid willen openen de huur op te zeggen. Dat de verhuurder het recht krijgt later de huur nog eens op 15 jaar te bepalen, is gewenscht, omdat dit het middel zal zijn tegen het opdrijven van de huur, n.1. bij vrije concurrentie. Het vaststellen toch van de huur door een pachtcommissie acht spr. niet gewenscht.. De huurder echter moet ook weer van de huur af kunnen en dat zou dan door het beta len van een schadevergoeding mogelijk gemaakt moeten worden. Ook zal moeten kunnen komen een wisselende pachtsom, anders zou de risico voor huurder en ver huurder te groot worden. Die wisseling zou geregeld kunnen worden naar de prijzen van de producten en de productiemiddelen, n.1. aan de hand van een be grooting. Spreker behandelt voorts mogelijke verwaarloozing van het bedrijf, in welk geval een gemeentelijke pachtcommissie zou dienen op te treden. Nog worden enkele wijzigingen aangegeven die naar inleiders meening in het bestaande pachtrecht moeten worden aangebracht. Door het langdurig gebruiksrecht zouden verschil lende bepalingen kunnen vervallen, als het verbod mest, stroo en hooi te mogen verkoopen, het verbod sommige gewassen te mogen verbouwen en voorge steld wordt dan ook die bepalingen te schrappen. Een geanimeerde bespreking volgt naar aanlei ding van deze inleiding en verschillende vragen, enkele opmerkingen worden gemaakt en door den heer Nobel beantwoord. De heer Smeding wees daarbij op de zeer veel goede principes die in dit ontwerp vafllwet zijn neer gelegd en met elkaar zal moeten worden getracht dit ontwerp zoo mogelijk vastgesteld te krijgen. Do heer Kleijn, Assendelft, ter vergadering uitge- noodigd, wijst er op, dat de opinie over het pacht recht afhangt van de persoonlijke ondervindingen en hij hoopt dat men deze kwestie van twee kanten nauwkeurig in bestudeering zal nemen. Voorzitter dankt tenslotte den heer Nobel voor zijn belangrijke uiteenzetting. (Applaus.) Alvorens voorzitter de vergadering, sluit, zegt hij dat vandaag in de .plaats van den heer P. Hopman leen nieuw bestuurslid is genoemd. De heer Hop man heeft in het bestuur steeds een bijzondere plaats ingenomen, hij is 12 jaar bestuurslid geweest, 10 jaar als secretaris en door zijn bedanken als secretaris, was hij thans niet meer herkiesbaar en moesten wij hem thans als bestuurslid zien uitgaan. We zullen den heer Hopman noode missen en hoewel hij jam mer genoeg de laatste paar jaar niet meer zoo'n werkzaam aandeel nam in onze vereeniging, ik wil den heer Hopman een hartelijk woord van dank brengen voor het vele dat hij voor onze vereeniging heeft gedaan. (Applaus.) Spr. vindt nog gelegenheid te wijzen op de onvol doende opkomst der leden, evengroot als in 1913, hoe wel het ledenaantal in die 9 jaren toch steeds is toe genomen. Na dank gebracht te hebben aan eereleden en de heeren Bosma en Huijsman, leeraren aan de school, en aan de pers voor hunne tegenwoordigr heid, volgt sluiting. Ierland heeft Home Rule, het heeft zelfs veel meer gekregen. Het heeft, wat Noord-Ierland (Ulster) betreft, meer gekregen dan hot wilde en wat Zuid-Ierland be treft. ja dat weet mon eigenlijk nog niel. 'iqen een jaar geleder* de overeenkomst tusschen ZuidIerland en Engeland geteekend werd, v-ps er in Zuid-Ioriai.d eene partij die zich nog heelemaal met met hot beredktei kon vereenigen, Zuid-Ierland zou volgens die overeenkomst wor-. den een Vrijstaat, een staat met zelf regeering en slechts gebonden aan het wereldrijk Groot-Britan- nië door de Kroon, door een eed van trouw aan den koning-keizer. Het kreeg veel meer dan indertijd Gladstone had willen geven en Parnell had durven eischen, maar toch bleef er ontevredenheid heerschen. Die ontevredenheid wais tweeledig. Er waren Zuid- Ieren, diei meenden, d&Lhet niet billijk was, dat men Noord-Ierland (Ulster) vrij liet om over oen jaar te zeggen of het bij don Vrijstaat lerand wilde behoo- ren of liever zelfstandig blijven. Dat waren de Ieren, die met leed© oogen aanzien, dat Zuid-Ierland niet zal profiteeren van het nijve re Noorden. Het Noorden, waar het protestantisme, eeuwen geleden daar gepoot, voortgeplant is en een zeer vlijtige, bekwame bevolking gecreëerd 'heeft, waartegenover de katholieke Ierenj de goeden niet te na gesproken als dom en lui in het niet weg zinken. Op de groote Wrvenj van B elf ast in Noord-Ierland waar de wereldberoemde scheepsbouwers Harland en Wolf hun zeekasteelun voor gansch de wereld construeoren en bouwen, is slechts de massa, zijn slechts do lagere arbeiders roomsch, de met verant woordolijkhoid belaste personen zijn protestant. Zoo gaat hot overal in Noord-Ierland. Dat is geen porti pris, die ik hier verkondig, het is een vast staand feit, dat elke Ier u zal toegeven, dat de pro- tostantsche Ier, de leider, de werker, de spaarzame is en de Roomsche" Ier, de-echte afstammeling der leuke, luie, amusante Celten, zieltjes zonder zorg, dol op een lolletje, en haantje de voorste, als het op vechten aankomt. De Zuid-Ier is altijd klaar met een antwoord, niet bijzonder betrouwbaar, maar wat men noemt vlot. De Ulsterman daarentegen is zwaar op de hand, die het geld bij elkaar houden, vandaar dat vele Zuid-Ieren hen maar liever bij den Vrijstaat inge lijfd hadden. Niet altijd van d'e zijde der Zuid-Ieren met slechte bedoelingen, maar door de Ulsterman nen toch absoluut als zoodanig bekeken. De Ulstermannen scheren de Zuid-Ieren over éen kam en willen niets met hen te maken hebben. Zij hebben dan ook van hun recht gebruik ge maakt en besloten zelfstandig te blijven. Er waren nog andere Zuid-Ieren, die ontevreden waren met de overeenkomst. Dat waren de Republi keinen, onder d© Valera en diens beruchte helpers Erskine Childers en Rory O'connor,. Deze extremisten wilden van geen overeenkomst hooren en riepen de Iersche Republiek uit. Zij brandschatten het land, schrokken voor geen gruweldaad of moord terug en ontvingen steun yan hunne landgenooten in Amerika,, van Duitsche en Russisch bolsjewistische zijde. Wat een beestachtigheden werden bedreven! Man nen, vrouwen en kinderen werden in koelen bloede vermoord, kasteelen, landhuizen, winkels werden ge plunderd1 en in brand gestoken, tramwagens vol on schuldige passagiers, vlogen de lucht in, personen op straat, die van kantoor of fabriek kwamen, wer den vanuit vensters en vanaf daken plotseling onder vuur genomen. Spoorwegbruggen werden opgeblazen, het Gerechts hof te Dublin werd veroverd' en dagen, lang legende troepen van den Vrijstaat verdedigd, totdat grof ge schut aan het verzot een eind maakte en de bevel hebber der verdediging, de beruchte Roiy O'connor gevangen' genomen werd. De guerillastrijd werd geleid door personen, die, zooals Erskine Childers, deze wijze van oorlogvoe ren in Zuid-Afrika hadden meegemaakt, toen onder de Union Jack tegen de guerilla der Boeren. De onderteekenaare van het verdrag met Enge land, Collins en Griffith en anderen lieten inmid dels niets ongedaan het verdrag na te leven en van de verkregen rechten en vrijheden te profiteeren door den Ierschen Vrijstaat te constitueeren. Collins-, Griffith en vele anderen werden het slacht offer van hun werk. Griffith stierf onder omstandig heden, die moeten doen vermoeden, dat vergif in het spel is geweest. Collins werd overvallen in een hinderlaag en neer geschoten. In dien zelfden tijd was het op op de grenzen van de Vrijstaatsche en Ulster Graafschappen zeer on veilig. De. Zuid-Ieren drongen steeds weer .Ulster binnen, terroriseerden de Ulstermannen. Het scheen wel, of men Ulster wilde intiinidëeren. Veldmaarschalk Sir Henry Wilson, een Noord-Ier, maakte een verdedigingsplan voor Ulster op. Niet lang daarna werd hij in de straten van Lon den vermoord. Nieuwe mannen kwamen aan het hoofd van den Ierschen Vrijstaat Mr. Gosgrave werd president en begon met krach tige maaregelen. Hij liet overal door de troepen huiszoeking doen naar wapenen, toen dat nog niet hielp, werden passagiers van trein of tram, wande laars en anderen op straat aan den lijve naar wa pens onderzocht. Bij een huiszoeking op het platteland! werd Erski ne Childers, de rechterhand van de Valera, gevan gengenomen. Ondanks de dreigementen van de Valera omtrent weerwraakl werd Childers doodgeschoten. Childers is een tragisch figuur. Engelschman van geboorte, bekwaam, dapper, beeft hij in vroeger ja ren zijn vaderland trouw gediend. Hij heeft vroeger jaren voor den oorlog over de wadden rondom Borkum gezeild en een belangrijk werk geschreven. In Zuid-Afrika en in den grooten oorlog heeft hij voor Groot-Brittannië gestreden. Na den oorlog nam hij deel in de Iersche conspi raties van de Valera en andereru. Men zegt, 'daartoe gedreven door zijn vrouw. Hij was een dapper man en is als een dapper man gestorven. Niet lang daarna werd door het Engel3che Parle ment de wet op de Iersche Regeling definitief aan genomen. Zuid-Ierland werd de Iersche Vrijstaat, de Saor- statt Edreann.. Geen gejuich in de straten van Dublin of elders, van dien aard. De Vrijstaat was blijkbaar reeds een veroiMerd begrip geworden, op de beurs zou men zeggdh verdisconteerd. Maar wol weer een daad van geweld van de zijde van de Valera. Do Vice-President van hot Parlement van den Ierschen Vrijstaat werd op straat doodgechoten, een Kamerlid zwaar gewond. Represaille wegens Childers. De Vrijstaat-regeering gaf hierop weer antwoord door Rory O'connor en drie andere- leiders der Republi keinen, dio alle vier bij het hernemen van het Ge rechtsgebouw in Juni werden gevangen genomen en sedert gevangen zaten^ te doen fusileeren. De opbouw van Nieuw Ierland gaat inmiddels door. De Koning benoemdo tot zijn Gouverneur-Generaal in Zuid-Ierland den heer Timothy Healy, een Zuid-Ier van groote reputatie, iemand, die door eigen bek'waami- neden opgeklommen, een groote rol in en voor Ierland gespeeld neeft. Bekend Parlementslid voor Ierland, indertijd de rech terhand van den grooten Ier Parnell, tot* deze in eene onmogelijke positie geraakte tengevolge van een ge ruchtmakende rechtszaak, iemand die wegens zijn geest en bekwaamheid in het Parlement het 'öor van vriend en vijand had. Die keuze is heel verstandig geweest. Men hoéf! genomen iemand, die door zijn geboorte nader tot het gewone volk en door zijne talenten vlak bij de hoogste in den lande staat. Hij heeft den eed van trouw aan den Koning afge legd en reeds het adres, hetwelk de Koning tot den Ier schen Vrijstaat gericht nad, voorgelezen. Hij heeft reeds de politieke lijnen uiteengezét én zetelt in het oude paleis der onder-koningen, te Dublin, als eerste gouverneur-generaal, vertegenwoordiger des Konings, bij den Ierschen Vrijstaat De woorden van den Koning tot Zijne Zuid-Iersche Vrijstaatsche onderdanen waren hartelijk en eenvoudig en schijnen een bijzonder goeden indruk ^gemaakt te hebben. Trouwens het Iersche Volk' schijnt werkelijk rust te willen, schijnt genoeg te hebben van al dat gedoe van de Valera en zijn paar duizend opgeschoten jongens. Want het zijn ten slotte maar opgeschoten jongens, die Iersche Republikeinen. Ik hoorde van een jongen man in ons .dorp, iemand van 26 jaar, dat een aer Generaals van de Valerd met hem gediend had en een jaar jonger was. Opgeschoten rakkers, die als echte Ieren dol van vechten houden. Heb ik al eens verteld, hoe gedurende den oorlog een jonge soldaat een Zuid-Ier met verlof achter het front zijnde, door een Fransch dorpje slenterde en plotseling hoorde, dat men in een huis aan het vechten was. Hij stak zijn hoofd door het open raam1 en riep Neem me niet kwalijk, dat ik jullie even stoor, maar is dit een particuliere vechtpartij of mag ik het voor recht en genoegen hebben mee te doen? De parlementaire werkzaamheid door Gouverneur- Generaal Healy gisteren genoemd, zal o.a. beslaan in het verder uitvoeren der Landaankoopwet, waardoor de grond, die eeuwen lang in handen was van Engelsche landeigenaren, weer in Iersche handen zal komen. In hoeverre dat eene werkëlijke verbetering zal wor den, kan men niet zeggen en zal geheel afhangen van de vlijt en ernst van de nieuwe Iersche eigenaren en gebruikers. Ik ben daaromtrent niet zeer gerust, miaar hoop het beste. De Valera is nog altijd vrij. Zoolang die gladde Spaansche Jood, die steeds door de mazen van het net heenslipL niet gegrepen en gehangen is, kan er geen rust in Zuid- noch in Noord-Ierland zijn. Men mag iemand niets slechts toewensehen, maar dien de Valera wel, ik hoop dat hij 1923 niet meer beleven zal. Ik wensch hem in elk opzicht een zalig uiteinde. Noord Ierland (Ulster) is nu ook .Vrijstaat, feitelijk tegen den zin der Noord-Ieren^ die loyaal aan Troon

Schager Courant | 1922 | | pagina 1