Scholenoverpng in Heerhugowaard. Afscbeid Meester Brugman. Federatie van Diaconieën in de Ned Herv.Kerk, Class. Alkmaar. Eiiutientandsclb Nieuws- en Volk van Groot-Britannië rijn en liefst maar heel gewoon een brok van Engeland gebleven waren. Maar dat ging nu eenmaal niet en zoo zijn de zes Ulster Graafschappen vereenigd in een Noord-Iersche Vrijstaat. President is de bekwame Sir James Graig, o.a. jjverife bijgestaan door Lord Londonderry. 'lot Gouverneur-Generaal heeft ae Koning den Hertog van Abercorn benoemd on ook deze hoeft gisteren reeds zijne betrekking aanvaard. Vorledon week zijn in boido nieuwe Staten de ledën van du Eerste Kamer gekozoa, /.oodat niets moor auu een goeden gung van zaken in den weg staat. Althans iu een gewoon laiid, zou dat zoo zijn. Maar in Ierland mag men niot zoo optimistisch wezen. Niet alleen zijn de Valera en zijne bloeddorstige, jougdige kompanen nog niet onschadelijk gemaakt, maar buitendien cr is zooiets als een Iersche geest. Dat is een booze geest. Zal die nu eindelijk op zij gedrongen worden door een betere, een verstandiger, vlijtiger, beschaafder, orde lievender, verdraagzamer geest. Wanneer echter alleen nog de duivel der onverdraag zaamheid in Ierland zijn zwaveldampen kan doen gisten, dan reeds zijn rust en vrede in Ierland slechts ydeje phrasen. Eeuwen lang is men onverdraagzaam geweest, Pro testanten en Roomschen hebben daar beiden schuld, maar vooral de laatste jaren is van de zijde der Room- sche geestelijkheid de haat aangewakkerd, zoo zelfs dat dó massa do Roomsche geestelijkheid uit de hand is gegaan en er bolsjewisme is ontstaan, rondom de Valera welig tierend. Mogo Ierland in dat opzicht een voorbeeld zijn aan de Roomsche geestelijkheid in andere landen en ook in ons land, waar men blijkbaar niet genoeg heeft aan den godsdienstvrijheid, waarvan de Roomsche onder danen profiteeren. Wanneer men ziet hoe bijvoorbeeld op landbouw gebied van Roomsche zijde gewerkt wordt, dan schudt men als verdraagzaam protestant onwillekeurig het hoofd Ligt het er met een beetje dik op dat het Depar tement van Landbouw, dat zelfstandig onder Protcs- uuitsche leiding stond, is opgeheven en thans bij h<K Roomsche Departement van Binnenlandsche Zaken is ondergebracht. Wanneer men daarbij de actie o.a. 'in Friesland voor Roomsch landbouwonderwijs cn in fokvereenigingen het uittreden der Roomschen gadeslaat, dan vraagt men zich onwillekeurig af: Waar moet dat heen? Moet nu ge stuurd worden naar een toestand, die op den duur de Protestanten op de achterste beenen zal brengen? Moeten weer godsdiensttwisten in Nederland ellende en kommer brengen? De Protestant is lankmoedig, is over het geheel niet fanatiek tot..., hij begint, omdat hij overprikkeld is. Met onze Evenredige Vertegenwoordiging kunnen de Roomschen misschien nog jaren hua Roomsche propa ganda blijven ontplooien. Indien zij niet tot inkeer komen zullen zij in hun yver haat en godsdiensttwist ontketenen. Laten wij hopen, dat zij Ierland zullen bestudeeren en zien wat godsdiesthaat beteekent Arm Ierland i Wellicht verlaat door de nieuwe toestanden de on verdraagzaamheid-duivel Ierland en gaat Ierland eens gezind een groote toekomst tegemoet Als die onverdraagzaamheid-duivel dan maar niet in Holland neerstrijkt* Donderdag 14 December vergaderde de Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk, Glassicale Afdeeling Alkmaar, in het lokaal „De Unie" te Alkmaar. De opkomst der leden was zeer'goed. Voor het Hoofd bestuur was d© heer Ruis uit Utrecht tegenwoordig. De Voorzitter, de heer P. y. d. 'Esch, hield de volgende openingsrede: Geacnte Vergadering, Het doet het Bestuur genoegen U hier te zien, waaruit zij concludeert, dat hare pogingen om belangstelling bij U te wekken in het nieuwe, wat op sociaal gebied tot stand gekomen is, haar ten deele gelukt is. Zoo ?traks zullen wij het voorrecht hebben den Kinder rechter Mr. Dr. N. Muller in ons midden te hooren spreken over de Kinderwetten en Kindervoogden. Wij diakenen, die door de Gemeente van Christus belast zijn met de imaterieele verzorging der gemeente-wden, hebben -ook te zorgen voor den moreelen steun van onze hulpbehoevenden. Wellicht is het laatste wel het voor naamste. Deze moreeie steun zal straks voor de Kinder wetten van U gevraagd worden. In de vorige leden-vergadering is door het Bestuur het doel der Federatie in het bijzonder naar voren gebracht. Het komt ons nuttig voor, dit nog eens in korte trekken te herhalen. De federatie stelt zich ten doel net samenwerken der diaconieën te bevorderen, het behartigen van de1 Belangen van de verbetering ende verheffing der Ar menzorg. Wij diakenen vergenoegen ons reeds wanneer in eigen kring de finantieele toestand gunstig is, of dat men met de middelen rond kan komen, doch Verzuimen onzen Dlik verder ^.e slaan dan over eigen erf. Juist is nu het doel der Federatie om den gezichtskring te verrui men en U diakenen te jaten zien en te doen hooreM wat er om U heen gebeurt en wat er van U gevraagd wordt. Wij moeten de Diaconie der Ned. Hervormde Ge meente eens als één geheel in de Maatschappij bezien. Zou het niet mogelijk zijn gezamenlijk iels tot stand te brengen, hetgeen door ons ieder afzonderltijk onmo gelijk is? Deze vraag doet zich terstond voor, wanneer wij ons verdiepen in het diaconale werk. Een voorstel van het een of ander wil ik niet doen, doch .dit moet vanzelf uit onze vergadering voortspruiten. Daartoe moeten onze onderlinge besprekingen leiden. Welaan Broeders, straks bij de rondvraag zult U gelegenheid krijgen inlichtingen te vragen, hoe meer des te liever, welke door het Bestuur of een uwer leden beantwoord kunnen worden. Hiermede heb ik de besprekingen geopend met de verwachting dat het ons goed was, bijeen te zijn ge- Medegedeeld werd,- dat de Diaconie te Helder als lid toegetreden is. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Tot het nazien der rekening en verantwoording van den penningmeester werden benoemd de heeren F. Groot to Koedijk en D. de Boer te Alkmaar. De contributife voor 1923 werd bepaald op f 2.50 per 5 of minder diakenen. Besloten werd de volgende Algemeene Vergadering in April 1293 te Sehagen te houden. Als spreker trad op Mr. Dr. N. Muller, Kinderrech ter te Alkmaar die het onderwerp behandeldo» „Kin derwetten en Kindervoogden." Spreker legde zeer duidelijk de op 1 November in wer king getreden wet uit, wees op 'het belang van de nieuwe kinderrechtpleging, waarbij de hulp van parti culieren ingeroepen kan worden óm als gezinsvoogd op te treden, welke macht dan zoo'n gezinsvoogd toege kend wordt en wélke personen er voor in aanmerking kunnen komen. Hij deed een beroep op diakenen om geschikte personen aan te wijzen, welke bereid zijn eventueel als gezinsvoogd op to treden. Verschillende vragen werden door den spreker duide lijk beantwoord. De voorzitter dankte Mr. Muller voor zijne leerrijke rede. Bü de rondvraag sprak de heer Verweel Voorer van Limmcn over het oprichten van een Oude Lieden gesticht in de Classis Alkmaar, Hij meent, dat daar vooral voor de dorpen behoefte aan is. Verschillende heeren zijn dit met hem eens, vooral voor hulpbehoevende oude lieden zoodat het Rustuur dit punt in studie zal nemen jLj i,- De Voorzitter dankte allen voor de en verzoekt ds. Baar om de vergadering mei; te sluiten, die daar gaarne aan voldoet Zaterdag 10 December is de school voor R.K. Bij'zon- dcr Onderwijs aan het Noordeinde te Heerhugowaard geopend geworden met 189 leerlingen cn hot volledig personeel, bestaande uit den heer P. A, v. Schaiek, uoofd, dc heeren C. Klaver cn A, J, Beekman ouder wijzen en do dames A. Schollen on A. Rftben, onder- whzcrcisen. Ter zclfder tijd is de nlcuwo O. L. school No. III, aan het Noordoinde, bevattende 2 lokalen, geopend ge worden. Hoofd is de heer S. Post (eerder onder wijzer aan de oude school III, die overgedragen is aan het R.K. schoolbestuur) en onderwijzeres is mej. Kooij (eveneens voor dezen werkzaam aan de vorige schooi No. III. Vrijdagmiddag 15 December was het de dag, dat mej. J. Brinkman, onderwijzeres en de heer S. Brug man. onderwijzer, beiden aan de O. L. school No. 111, afscheid van de leerlingen dier school namen. Na eenigen zang van de schoolkinderen werd door meester Brugman getracteerd. Door mej. Brinkman waren de kinderen met het oog op Sint Nicolaas al eerder een paar malen getracteerd geworden. Was mej. Brinkman, die ook hanawerkonderwijzeres was, door de meisjes, die vaii haai* handwerkonderwijs ontvingen, blij verrast met een aardig cadeau, terwijL zij van de kinderen te Veenhuizen bij de laatste handwerk les een prachtig bloemstuk ontving, ookde heer Brugman zou ondervinden dat met zijn afscheid van het onderwijs, dat hij omstreeks 40 jaren met zijn beste krachten had behartigd, niet onopgemerkt zou laten voorbijgaan. Burgemeester W. van Slootcn oü de wethouders, de heeren G. Krom en D. Wijnker, kwamen in de school. Burgemeester hield oen hartelijke toespraak en wcnsch- te mej. Brinkman, die in het huwelijk zal 'tredon. in haro toekomstige positie alle goods toe. Het bezoek van B. en W. gold feitelijk het gehcelc Eersoneel van de O. L. school No. III, bestaando uit et hoofd, d<A heer P. A. v. Schaick, de heeren S, Brugman «n S. Post onderwijzers en de dames Brink man en Kooij, onderwijzeressen. Zij' allen toch namen heden afscheid van de O. L. school No. III, waar dit gebouw den 16 December als R.K. school in gebruik zou komen. De heer v. Schaick blijft dan als hoofd aan die R.K. school verbonden. Op 16 Djec. zal tevens de nieuwgebouwde O. L. schod> No. III, die 2 lokalen bevat, in gebruik worden ge nomen. Hier zal de heer S. Post ais hoofd en mej. Koon als onderwijzeres optreden, terwijl mej. Brinkman zooals gezegd, gaat trouwen en de heer Brugman op wachtgeld wordt gesteld. Burgemeester releveerde dan ook het bovcnverméldé Hij spreekt eerst een woord van dank tot allen voor wat zij voor het onderwijs hebben gedaan. En voor zoover zij bij het onderwijs blijven, wilde spr. hopen, dat zij nog veel goeds met hun onderwijs voor de Maatschappij zouden doen en met pleizicr zouden \verken en veel genoegen van hunne nieuwe functie zouden mogen hebben. Speciaal aan mej. Brinkman in hare toekomstige positie als huisvrouw, wil spreker alle goeds toewen schen, veronderstellende, dat zij dat nog wel prettiger zal vinden dan voor de klas staan. Vervolgens richtte de Burgemeester zeer waardeéröndé woorden tot den heer Brugman cn wees er op, dat hem eervol ontslag is verleend, maar dat, wanneer alles' ge woon was doorgegaan, meester Brugman primo Maart 1923 reeds 40 jaren als onderwijzer aan school III werk zaam zou zijn geweest. Bij zulke gelegenheden is het gebruikelijk, dat de gemeente dank betuigt voor de vele bemoeiingen. Waar U nu eervol ontslag is verleend, zegt spr., willen B. cn W,. U hartelijken dank brengen voor hel vele dat u in het belang van onze gemeente hebt §edaan en voor alles wat U op onderwijsgebied prestcer- c. .Velen van onze gemeentenaren, althans van de jongeren, hebben van uw onderwijs geprofiteerd en de ouders van' de kinderen waren steeds tevreden over hét onderwijs dat U gaf. En dit onderwijs loopt over twee generatiën, wat wel niet dikwijls in andere gemeen ten zal plaatsvinden. U hebt behalve het vele. dat U voor het onderwijs hebt gedaan, ook veel geaaan ten dienste van het algemeen belang, vdoral voor den tuin bouw hebt U zich beijverd. B. en W. zijn van meening dat oók! de gemeenteraad is van gevoelen, dat dit alles wel een extra-dankzegging waard is en ik geloof wel namens de geheele gemeénte ,te spreken, als ik U hartelijk dank zeg voor het vele dat gij" hebt gedaan. Namens het gemeentebestuur heb ik het voorrecht U thans als blijk van waardeering dezen leunstoel' aan te bieden en wij hopen,-dat gij in het bezit van de /Uwen nog langen tijd met genoegen van den stoel ge bruik zult maken en tevens hópen wij1, dat gij U nog een reeks van ja/en aan het algemeen belang zult kunnen geven. De heer Brugman, zeer getroffen door deze waar deering, hem door het gemeentebestuur betoond, ver klaarde, het hoogst aangenaam te vinden, dal B. en W. hier in do school zijn, nu het voor spr. de laatste dag was, dat hij hier als onderwijzer in functie was. Móester Brugman zei o.m.Ik beschouw de waar- deerende woorden, die U, Burgemeester sprak niet als namens Uzelven, ook niet alleen namens den gemeen teraad gesproken, maar als ik het verslag van het verhandelcfe ter raadszitting van Dinsdag 21 November goed begrepen heb dan hebt U gesproken namens de geheele burgerij. Het is aan de stemming der kinderen wel op te merken, dat zij dezen dag opvatten als een feestdag. Dat nu is voor mij echter niet het geval. !t Valt mij moeilijk om van het onderwijs te scheiden en graag Zou ik nog een jaar of 3 er bij' gebleven zijn. Maar omstandigheden hebben tot het ontslag aanleiding gege ven. Niettemin zaï 'ik nog vaak aangenaam1 herinnerd (Worden aan dezen dag, door de huldeblijken, die mij van wege dc gemeente bc oond zijn. En ook za. ik een prettige herinnering behouden aan de aangename verrassing, die is bereid door het personeel van de -School, dat mij een mooie koekoeksklok als aanden ken heeft geschonken. Ook' hierdoor ben ik prettig verrast. En ik heb gezegd, dat ik wel de verzekering kan geven, dat ik, zoo vaak ik de klok hoor, of in 'den leunstoel ben gezeten, met aangename herinnerin gen aan dezen dag zal terugdenken. En ook zei ik, aat wanneer ik dan graag nog wat aan de school had willen blijven, dat dit was, omdat ik met vele kinderen prettig samenwerkte, evenals vroeger mét hunne ouders, toen die nog schoolliepen. Maar nu was dan de dag van scheiden daar, "waarvan de kindereö zeiven nog wel niet zoo heel veel' zouden begrijpen, wat betreft Hoe cn Waarom Ik heb den wensch uitgedrukt, dat er nu niet gebei? ren zou, wat ik in sommige plaatsen wel gehoord had, dat de verhouding van leerlingen van de 2 bij elkaar staande scholen minder prettig was. En ik hoopte, dat zulks hier niet het geval zou worden. Bi verklaarde, dat Ik óver het algemeen preltio met de kinderen samenwerkte, wat ik voor een deel bok hieraan toeschreef, dat ik op mannelijken leeftijd mij mijn schooljeugd nog altijd zoo goed kon herinneren. Ik zei tegen de kinderen, dat ik ten opzichte van hen een spccialen wensch had. Bi was voor de vaders en moeders van de kinderen al zoo lang „meester Brug man" en ik sprak do hoop uit, dat dit ook zoo zou blijven met de tegenwoordige leerlingen, waarvan ik thans afscheid nam. En nu betuig ik allen, die mij hunne bHjken van waardeering gaven, mijn oprechten dank. Verder wil ook ik mej. Brinkman van harte toewenschen, dat zij een aangename toekomst mag tegemoet gaan. Vervolgens was het de heer Post, scheidend onder wijzer aan de oude O. L. school No* III. die hoofd is geworden aan de nieuwe O. L. school No. IIL di«. woord voerde en aan zijn collega „meester Brug- hartelijke en waardeerende woorden wijddè, wij- op de aangename samenwerking en den heer n ten slotte alle goeds wenschende. Ook de heer v. Schaick, Hoofd der school, wijdde hartelijke woorden aan den heer Brugman, ook namens de kinderen, die daarna een hartelijk „Lang zal hij leven" aanhieven. Wethouder Wynker releveerde in een toespraak nog. hoe zijn eerste vrouw nog bij meester Brugman had schoolgegaan en spr. herinnerde zich nog zoo goed, dat meester de tuinbouwvereeniging „Nieuw Leven" had opgericht en buiten de schooluren in af die jaren voel voor het vt-reenigingslcven had gedaan. Spr. hoopte, dat meester nog veel aun het verooniglngsleveu zou blijven doen in net algemeen behing. Moester Brugniun dankte voor de waardeerende woor den. tot hem gesproken cn het was hem1 altijd een lust geweest, iets ia net belang van het Vereenigingsleven te doen. Ik heb het genoegen gesmaakt, zegt spr., dat er wel "iets goeds uit voortgekomen is cn ik zal mij ook in de toekomst niot onbetuigd laten in dat opzicht. Do heer v. Schaick voegde er nog eenige woorden aan toe tot sluiting, waarna men de schooi verliet, waarbij de schoolkinderen nog eens uit vollo borst een „Lang zal hij leven 1" riepen. B. en W. hebben daarna bij den heer Brugman in huiselijken kring nog een gezelligen tijd vertoefd, ler- .wijl 's avonds het personeel van de school roet hunne dames bij den heer Brugman een poos gezellig samen geweest.zijn tot afscheid. De heer S. Brugman, die thans eervol ontslag heeft als onderwijzer, had eene uitnoodiging ontvangen na mens eene commissie uit de burgerij', om met vrouw en dochter op Zaterdagmiddag 16 December te ver schijnen in het lokaal „De Hengstman" van den heer C. Portegijs, (hetzelfde gebouw waar de heer Brugman als pasbenoemd onderwijzer voor ongeveer 40 jaar terug in 't voorjaar van 1883 in den kost kwam bij den toenmaligen hosnes J. C. Hofdijk). En Zaterdag 16 December was de zaal in „De Hengst man" gezellig ingericht, weelderig met trissche planten voorzien aan het einde, waar de heer Brugman zou plaats nemen met do zij non. Tegen .4 uur 's namiddags wös do commissie uit de burgerij; die meester Brugman bij diens afscheid van het onderwijs wilde huldigen, aanwezig. En vele belangstellenden tevens. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op de Burge meester (voorzitter der commissie), wethouder Wijn ker, de raadsleden Van Lange, Kostolijk, Blom en Met on verschillende dames en heeren belangstelMndén. Ook 'waren de schoolkinderen uit de hoogste klassen aanwezig, alsmede de schoolhoofden Van Schaick, Post en Hartog. Burgemeester Van Slooten opende de bijeenkomst en zegt. dat de commissie uit de burgerij deze bijeenkomst heeft georganiseerd. Mij is het voorzitterschap en daar mede de leiding opgedragen. Ik heet U allen Hartelijk welkom. En ik hoop dat wat thans naar voren zaï worden gebracht, „Uw aller goedkeuring zal inogen (Wegdragen. Eerst noodig ik de kinderen uit, een wel komstlied tc zingen. De kinderen hieven nu een aardig welkomslied aan, onder lei'ding van den heer Van Schaick, terwijl mej. Betsy Overtoom, oud-lceriinge van meester Brugman, den kinderzang,, op het klavier begeleidde. Voorzitter zogl. zooeven allen welkom te hebben ge- heeten en wil inzonderheid dat welkom herhalen tot den heer Brugman en diens vrouw en dochter en ver dere familie. Diit samenzijn toch is belegd om den heer Brugman een aandenken aan te "bieden biji het verlaten der schooi. Meester Brugman is thans non-actief, nu do schooi No. III als O. L. school was opgeheven en is niet meer aan de school werkzaam1, 't Z<fh nog slechts korten tijd hebben geduurd, dan zou meester 40 jaren hier onderwijzer zijn geweest. Binnenkort zouden we dat dau kunnen herdenken. Maar dat heeft niet zoo mogen zijn. Wij meenden, na bijna 40-jarigen dienst aan het onderwijs bewezen, hem hulde te moeten brengen. In raadsvergadering heb ik ook af enkele woorden hieroyer gesproken en meester Brugman gehuldigd, die in dienst van gemeente en van onderwijs zijne beste krachten, egeven heeft. En ik zeide, dat ik niet alleen namens _.en raad, maa rnamens de geheele gemeente sprak. Ik geloof ook hier namens dó geheele gemeente té kunnen spreken. Namens het gemeentebestuur zei ik, dat pene hulde meester Brugman alleszins toekomt. Hij zou gaarne het onderwijs langer hebben gediend en zijn ontslag is wel een weemoedig oogenblik ge- woest voor hem. Het gemeentebestuur heeft gisteren hulde gebracht en al \vat daarbij tot meester is gezegd, zal 'ik niet herhalen. Ik heb toen meester Brugman dank gebracht en dat herhaal ik gaarne hier, in tegen woordigheid van zijn vrouw 'en dochter en familie. En ik wensch meester nog een reeks van jaren in gezondheid toe met de zijnen. En dat hij datgene, wat hem nu is aangeboden, nog langen tijd in gezondheid zal mogen gebruiken. Een leerlinge uit de klasse, die van meester Brug man onderwijs kreeg, de 8-jarige Corry Hoogland, bood daarna „meester" een keurig bloemstuk aan, dat door den zoo ruimschoots gehuldigden onderwijzer in harte lijken dank werd aanvaard. Meester Brugman zeide nu onder meer: Geachte aanwezigen, als u zich eenigszins in mijn toestand kunt verplaatsen, zult U begrijpen, dat het nu voor mij moeilijk is, te spreken. Ik weet niet wat men met me •voorheeft,, maar ik gevoel, dat hot iets goeds zal zijn en dat geeft me een blijmoedige stemming. Waar ik uit de derde klasse zoo'n heerlijk bloemstuk mocht ont vangen, werd het mannenhari vol. Lieve, schattige kinderen, ik dank u wei voor uw» heerlijke bloemen. Voorts denk ik aan de dichtregelen op de hechte trouw tusschen man en vrouw en ik heb aan mijn vrouw steeds groeten steun gehad in mijn werk. Waarvoor ik haar hier gaarne dank breng. Iu de laatste weken echter heeft zij mij voortdurend om den tuin weten tc leiden en mij on kundig gehouden van wat er stond te gebeuren. Ook hiervoor zeg ik haar intusschen dank. De verrassing is immers des te grooter, alsmen niet weet, wat er zal geschieden. Ik zeg u allen hartelijken dank, ,ddt gij mij zooveel belangstelling betoont. De heer P. Kostelijk verkrijgt nu het woord en wijst op het feit, dat ons hier allen te zamen bracht. De heer Brugman is na 40-jarige ambtsvervulling met oervol ontslag als onderwijzer heengegaan. Geachte heer Brugman, veel is door U ondernomen en ondervonden «en deze gebeurtenis is ook iets van beteekenis in Uw leven. Uwe oud-leerlingen, uwé leerlingen, vrien den en medeburgers, allen gevoelden behoefte om U te toonen hunne waardeering. Zij weten, hoeveel moeite en opoffering U zich voor het onderwijs hebt ge troost Op een paa rmaanden na hebt U 40 jaren hier onderwijs gegeven. Twee generaties van menschen hebt u van onderwijs gediend. De derde stond voor U klaar. Maar het heeft niet zoo mogen zijn. dat gij ook die onderwijs caaft. In die 40 jaren leefden Uwe leerlingen met U mede in het wel en wee des ïévéns. U hebt een flinken geest tot organiseeren en hebt dien telkens naar voren gebracht, waar dat zoo noodig was. Ik spreek als oud-leerling, als vriend, óók als tuinder. U stichtte 29 jaren geleden de Tuinbouw- en Handels- vereeniging. Land- en Tuinbouw schenen tot onder gang gedoemd. En toen was het Uw bezielend woord, Jw ruime blik, die tot goede resultaten leidde. Belang rijke diensten hebt U bewezen bij afgifte van Landbouw- verloven. Ondank is wel eens 's werelds loon, maar wij wilden dat voorkomen. Wij kunnen U niet geven naar verhouding tot alles wat gij wel voor ons geweest zijt, maar wij bieden U hier als aandenken een viertal stoelen, terwijl Uwe oud-leerlingen, vrienden en mede- -burgers U 'van harte toewenschen dat gij er lang nog in ons midden in gezondheid in het bezit der Uwen gebruik vau zult inogen maken. Vervolgens werden woorden van waardeering en hulde (gesproken door den heer Van Schaick, het noofd der Katholieke School, door den heer Jac. Met, Raadslid, door den heer Hartog, Hoofd van openbare school No. 1, en door den heer Post, eerst onderwijzer aan school 3. thans hoofd van de nieuwe O. L. school No. 3. Deze toespraken, allen getuigende van een hartelijken geest en groote waardeering voor meester Brugnian's arbeid als onderwijzer cn als burger, werden afgewisseld door het zingen van liederen door de kleine Corry Hoogland en door pianomuziek van Betsy Overtoom, terwijl op voorstel van den heer Met ook nog een gemeenschappelijk lied den heer Brugman werd toege zongen. Een en ander bracht een allergezellligsten geest te weeg. De Burgemeester zegt nu, dat uit alle waardeerende toespraken, tot meester Brugman gericht, wel is af to leiden, dat deze een persoonlijkheid is, die de alge meene achting geniet. Redevoeringen zijn gehouden, cadcaux zijn aangebo den en ik noop, dat meester Brugman er in hot genot vau het bezitten van cchtgenooto on kinderen nog lang gebruik vuil mag maken. Do heer Brugmuu gaat het onderwijs verlaten, omdat do O. L, school is overgedragen aan het R.K. schoolbestuur, terwijl er oen kleine O. L. school met 2 lokalen is gebouwd. Dat bracht voor hem het scheiden van zijn onderwijzers- taak mede. Al hebben we hier hu scheiding van, onderwijs, zoo hoop ik toch niet, dat de burgers van Heerhugowaard zich afscheiden. Maar ik hoop, dat deze bijeenkomst er mede 'toe mag leiden dat we ons meer verecnigen. Wy zijn allen Heerhugowaarders en moeten samenwerken, niet scheiden. Als samenwerking jvordt verkregen dan zal deze bijeenkomst en huldi ging nog veel goeds uitwerken. 'lot afscheid werd door een klein meisje nog een fledie gezongen. Meester Brugman zegt mede namens zijne vrouw har telijk dank voor alle thans ondervonden waardeering. Ik was droevig gestemd toen ik het ontslag fas, dat aan fiet personeel van school III zou worden gegeven. De Wvaardecrende woorden, in den raad gesproken, hebben dat' verdriet weer uitgcwischt En toen het cadeau van den gemeenteraad kwam en Voorzitter sprak, gevoelde ik zoo, dat de raad was de vertegenwoordiger der burgerij, dat het was gegrepen uit het hart van do burgerij. Spreker dankt Voorzitter, benevens de raads leden. die waardeerende woorden hebben gesproken, alsook de collega's bij het onderwijs en de verschillende medeburgers, allen hartelijk voor betoonde waardeering. Burgers, van- Hcerhugowuard, ik heb lang onder U verkeerd. Toen ik hier kwam was Heerhugowaard in ormoodo cn voorspelde men mij te Andijk, dat ik het cr geen twee jaren zou uithouden. En toch zijn die 2 iaren cr 40 geworden. Ik heb heel veel belangeloos gedaan. Maar men geeft mij schitterende bewijzen van waardeering. Ik heb opgezien tegen het mij wachtende tijdperk van gedwongen rust, dat nu moet komen. Maar do eerste dag van mijn rust, ik zaï daaraan op 'mijn sterfsponde nog%denkcn. Aan U allen mijn hartelijken dank. Na npg een paar liedjes van Corry Hoogland cn een nummertje van Betsy Overtoom, spreekt Burgemeester onder dank het sluitingswoord, waarmede deze welge slaagde bijeenkomst in geëindigd. NIEUWE NIEDORP. Bij de Zondag 17 December gehouden stemming to' vorkiezing van een Notabel bij de Ned. Hen', gemeente, waarvoor herstemming tusschen de hee ren P. Pluister en H. Rczelman moest, plaats vinden, is de heer P. Pluister tot Notabel verkozen. NIEUWE NIEDORP. Door Kerkvoogden der Ned. Herv. Geir.eento alhier is Zaterdag 16 December bij inschrijving verhuurd voor den-tijd van 3 jaren, een per.eeMje tuingrond, groot 24 Aren, gelegen in den Kostverlorenpolder, laatst in huur geweest bij wijlen den- h. er P Water drinker. Huurder werd de heer R. de Wit van Ter- diek, voor f 50 per jaar. NIEUWE NIEDORP. Naar we vernemen, zal Cicero alhier op een der drie Zondagen: van Kersttijd oen tooneeluitvoering geven. WEERINGER WAARD. Door notaris van dor Knaap alhier werd te Gas- tricum publiek verkocht een huls, erf, schuur en grond, aan den Bakkuminerstraatweg aldaar, waar van kooper werd de heer B. Kazenbroot te Castri- cum, voor de som van f 5550. WIERINGER WAARD. Door stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Ge meent,e werd Zondagmorgen na afloop der Gods dienstoefening als lid van het Kiescollege gekozen de beer J. Hoogland alhier. Daarna werden de hee ren II. Kok en K. Zande» met algemeen© stemmen herkozen, respectiovolijk als Ouderling en Diaken. ANNA PAULOWNA. Zondagavond. 16 Docembor Weid d'o afdeeling An na Paulowna van dén Bond voor Staatspensionnee- ring een openbare vergadering in de zaal van den heer H Knijnsberg De voorzitter, de heer A dei Boer, opende dé ver- gadoring en heette de- aanwezigen hartelijk wolkom, doch in het bijzonder de propaganda-clu-b D.E.V. uit Wioringerwaard, die reeds meermalen zich hier had doen hoorem Daarop zette spreker het doel en stre ven van den Bond' uiteen, liet in het bijzonder uit komen, hoe het militairksme .schatten verslond, die méér dan voldoende zouden wezen om aan de oud«*n van dagen een onbezorgden levensavond te verzeke ren ern gaf vervolgens het woord aan de propaganda club D.E.V. voor de opvoering van het tooneolspol „Wantrouwen", door K. H. Spijkman. „Wantrouwen" is een heel mooi stük, dat blijk baar zeer in den smaak viel, doch aan do opvoeren- den zware eischen stelt. En als men nu bedenkt, dat het niet minder dan dertien rollen, elk met een be hoorlijk omlijnd karakter, bevat, dan zal men zeer wel kunnen hegrijpen, dat lang niet allen aan ©enigs zins redelijke.eischen vermochten te voldoen. Evenwel, er 'bleken bij deze vereendging ook zeer goede krachten te zijn en dan noemen wij als zooda nig om met den- kleinste en jongste van de club te beginnen, den fabrièksjongen, Kees, een kind nog, dat echter zijn rolletje zoo natuurlijk en leven dig vertolkte, dat zijn spel bij ons de beste verwach tingen voor de toekomst heeft opgewekt. Voorts noe men wij Stijntje,, die van haar rol een leuk type van een oude getrouwe dienstbode maakte. Heel verdienstelijk waren ook Hendriks, de weggejaagde werkman en Van Dingen, kantoorlooper, waaruit wij voor de zóóveelste maal weer eens mogen zien, hoe verkeerd en bekrompen het toch is van sommi ge dilettanten, als zij voor een kleine rol, hun toebe deeld, den neus optrekken:. Herman ter Horst, on^ tot de hoofdpersonen over te gaan, hadi dikwijls goede oogenblikken en de moeilijke en bovendien vaak ondankbare rol van Marie werd over het alge meen op lofwaardige wijze gespeeld. Maar de plans en de glorie van den avond was toch het mooie spel van Paula, do dochter! Paula, in haar aanvankelijk nog zoo kinderlijke naiviteit, haar druk en vroolijk jongemeisjes gedoe; Paula in haar latere verontwaardiging, als- zij bemerkt, hoe Dolf en ook haar moeder, Ter Horst van brand stichting verdenken, dit alles was van een zoo be koorlijk dilettantisme, dat menig liefhebberij-gezel schap D.E.V. het bezit van deze kracht benijden moet. ANNA PAULOWNA. „Klein Begin", dat na het verlies van eenige goo- de krachten besloten had, dit seizoen geen uitvoe ring te geven, werd inmiddels door hot terugkeeren van een paar vroegere leden, weer dermate gesterkt, dat bet reeds a.s. Zondag weer zal optreden. RARENKARSPEL. De collecte in deze gemeente, ten bate van het ju bilerende St. Elizabeth-Gesticht te Alkmaar, heeft ruim f 123 opgebracht. WIERINGEN. Naar wij vernemen, geeft de zangvereeniging „Ex celsior" to den Oever op Zondag 24 Dec. a.s. een open* bare irtvoering in 't café van den heer Tijsen aldaar cn geeft de muziekvereeniging „Harmonie" op Dins dag 26 Dec. as. (2en Kerstdag) een openbare uitvoe* ring in 't café van den heer C. Schel tus te Hippoly- tushoef. Bei'de avonden bal na, zoodat de jongelui met de as. feestdagen wederom kunnen genieten. WIERINGEN. Vrijdagavond trad het Haarlemsch Tooneel vau Amsterdam in do concertzaal van den heer Jö-

Schager Courant | 1922 | | pagina 2