Plaatselijk Nieuws. Ingezonden Stukken. VOETBAL Bruul te Hippolytushoef op, met „De Koopman van Venetië," waarin de hoer Loirs Bouwmeester Sr. dcu rol \an Shylock vervulde. De voorzaal was flink be zet. Ook de ex-Kroonprins behoorde onder de be langstellenden. De verwachting van dit optreden was hoGg gespannen, ten minsto over het tooneelstuk werd niets dan lof verkondigd. Qf aan de verwach ting is voldaan? De meeningen liepen nogal uit el kaar, de eene vond het prachtig, een ander vrij mooi, 011 nog oen derde ander gewoontjes, terwijl een vierde sol, dat in hot stuk vool to vlug werd ge sproken, en zoodoende weinig er van verstaan was. Doch liet optreden van den heer Bouwmeester Sr. was boven aller verwachting. Deze oude heer speelde magnefiek en had aller aandacht. De Kleine Kapel van de muziekvereniging „Harmonie" zorgde voor do noodige afwisseling. WIERINGERWAARD. (Door bijzondere omstandigheden/ eerst heden ge plaatst,) Woensdagavond vergaderde de IJsclub onder lei ding van den1 heer S. Sieswerda. Aanwezig 9 leden. De heer Limpers, als secretaris, leest de notulen en brengt verslag uit van de werkzaamheden over het aJgeloopen seizoen. Wordt aan de orde gesteld: Verkiezing bestuursle den, wegens periodieke aftreding van de heeren1 HL Limpers, V. de Wit en K. Schenk. De twee laatsten zijn niet herkiesbaar. De heer Limpers wordt herko zen en gekozen worden de heeren K. Schagen en D. C. Jans. De rekening van den penningmeester, nagezien door de heeren Daan Kaan en C. R. Blaauboer, wordt in orde bevonden en geeft aan een batig saldo ad. f 187.88*. Ontvangsten f 562.79K, uitg. f374.91. Volgt benoeming afgevaardigde. Voomf wordt de vraag gesteld,: Zullen we een afgevaardigde laten heengaan? Na eenige besproking wordt daartoe be sloten en wordt de heer K. Zijp, die het vorige jaar plaatsvervangend was, thans aangewezen als afge vaardigde, terwijl nu als plaatsvervangend wordt ge kozen de heer C. R. Blaauboer. Besloten wordt, dat beide heeren a.s. week de alge- meene vergadering te Hoorn zullen bijwonen. Laatste punt is bespreking werkzaamheden voor dién a.s. winter. De hoor D. Kaan zou veel gevoelen om eens een wedstrijd in schoonrijden te houden. Dit schijnt evenwel niet best te kunnen gebeuren, omreden onze aideeling geen lid is van den Nederl. Schaatsenrijdersbond. Nu kunnen we wel een wed strijd gaan houden, doch wanneer meisjes van 16 a 17 jaar hieraan zouden meedoen, worden ze gewoonweg gedisqualificeerd. Men vindt het wel beroerd, doch er is voorloopig niets aan "te doen. Besloten' wordt om weer to beginnen met een kinderfeest en verder de regeling maar aan het Bestuur over te laten. Men kan vooraf niet veel bepalen. Bij de rondvraag wordt door den heer Schouten gevraagd, hoe bet staat met do tent. Dit zou, naar de hoor Schouten meende, mot de sportclub worden besproken. Voorzitter zegt, geen vaste opdracht te hebben ge kregen, doch wil alsnog, gaarne met het Bestuur der Sportclub overleg plegen. De heer Limpers zou het bcnoodigde kapitaal daarvoor gaarne bijeen zien gebracht door 'het plaat sen van aandoelen. Ook de overige leden gevoelen daar wel voor, om dat anders bijzonder weinig geld in kas zou blijven. Besloten wordt, om, zoo mogelijk, in vereeniging mot do Sportclub een flinke tent aan te schaffen. Misschien is orgons wel een Directiekeet te koop. Tevens vraagt de heer Schouten, of dlo baan niet wat langer kan worden gemaakt. Voorzitter licht toe, dat hiertoe reeds was be sloten. Dan hoeft voorzitter zelf nog iets en wil even mo- tivoeron, waarom hij zijn stem niet heeft gegeven aan dien heer IL Kok, als bestuurslid. Uit de 'bespre kingen, welke hieromtrent vooraf zijn gegaan, heeft men kunnen, bemerken, dat het meer aanbevelens waardig was om zooveel mogelijk in: elk' gedeelte der gemeente een bestuurslid te hebben. Den heer Kok, die steeds een ambitieus bestuurslid was, komt ze- kor oen woord van dank toe, voor dloni ondervonden steun. Het bestuur hoopt evengoed op dien steun te mogen blijven rekenen. Doei* den hoer Kok wordt nog tor sprake gebracht oen partijtje vuil riej, dat op een dam groeit in de Kolk. Dit is een groot struikelblok voor de ijsbaan, liet zal natuurlijk niet gaan om aan het Polderbe stuur te vragen dien dam to doen verwijderen, maar zou 't nu niet door do IJsclub in orde gemaakt kun nen worden? Na tamelijk breedvoerige discussie wordt besloten dat voorzitter en secretaris een onderzoek zullen in stellen en wat eventueel de kosten zullen zijn. Hierna sluiting. DOOPSGEZINDE KERK TB BARSINGERHORN CA Bij do verkiezingen van 2 leden van den Kerkeraad op 17 Dec. werden verkozen: a. in de plaats van don heer D. Blaauboer te Bar- singerhora, Mevr. J. Visser—Roggeveen, te Haring huizen; b. in de plaats van den; heer R. L. Waiboor, Anna Paulowna, Mevr. I). BreobaartStins te Kolhorn. Tot leden- van de finantieele commissie werden ge kozen inej. A. Waiboor te Schagen en Dr. Th. Boe ker te Barsingerhorna Een voorstel om aftredende leden van den Kerke raad na een jaar weer verkiesbaar te stellen, werd verworpen. Een zelfde lot viel het voorstel om daar voor 2 jaar te lezen, ten deel; zoodat de 3-jarige uit sluiting behouden blijft. DIRKSHORN. rijdagmiddag werd de openbare school te Ker- kebuurt, gemeente Harenkarspel, officieel en met eenige plechtigheid gesloten. Door enkele jonge dames was het schoollokaal zeer netjes versierd voor het afscheid van den alge meen geachten meester Blad, wiens gezondheid nu toestond de sluiting bij, te wonen. Tegen 2 uur verzamelden zich in d'e school, be halve de kinderen, Burgemeester en Wethouders van Harenkarspel, de Pastoor van Tuitjenhorn, de Oudbr- commi&sie, het Fanfarecorps van Tuitjenhorn, bene vens vele ouders en oud-leerlingen. Nadat de heer Blad en zijn echtgenoote waren bin nengelokt, opende de heer Reuvers de rij der spre kers, moester Biad toesprekend namens de school-, kinderen, die daarna een toepasselijk versje zongen, gevolgd door twee Dummers van het Fanfarecorps, onder leiding van den heer Stoop, waarbij ons bleek, dat het jonge corps reeds aardige vorderingen be gint te maken. Vérvolgens werd meester Blad gehuldigd1 door den heer Boekei, namens de ouders, als de man, aan wien zoo velen hun onderricht hadden te danken en van wien nog nooit iets ongunstigs werd gezegd,; tevens aanbiedende enkele stoffelijke blijken van waardeering. Door den Burgemeester èn als onderwijzer van twee geslachten èn als burger, die als secretaris van de Tumbouwvereeniging en boekhouder van de Boe renleenbank veel heeft bijgedragen, tot de maat schappelijke welvaart, van de omgeving. Door den Pastoor van Tuitjenhorn, als goed) onder wijzer, als plichtsgetrouw mensch, die in al die ja ren niemandl ooit eenige ergernis heeft gegeven zoo dat hij dan ook vele vrienden, maar geen enkelen vijand in de omgeving hoeft. „Het werk van u, mees ter Blad,", zoo eindigde de ZeerEerwaarde heer, „is met aardsche goederen niet te betalen." Nadat de oudste leerlingen nog een afscheidslied haddén gezongen, nam de heer Blad het woord, om alle aanwezigen en ook wel niet-aanwezigen te dan ken voer de vriendelijke woorden, tot hem gespro ken en voor den steun in al die jaren bij zijn arbeid ondervonden van ouders en autoriteiten. Hij hoop te, dat zijn opvolger even gelukkig zou mogen wor den. Nog enkele liederen van de schoolkinderen, die natuurlijk werden getrakteerd, en een nummer fan faremuziek, en de plechtigheid was afgeloópen. DE KORTING VOOR PENSIOEN-PREMIE. In een nota van de Tweede Kamer, naar aanlei ding van het verslag omtrent het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van het Vle Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1922, merkt de minister op, dat het juist is, dat met ingang van 1 Januari a.s. ook op de bezoldiging van officieren, onderofficieren on minderen bij do marine 8>i voor pensioenpremie zal worden gekort. ZOMERTIJD. Do Minister van Binnenlandsche Zakeh hoeft naar aanleiding van de aan de Tweede Kamer gedane toe zegging om- haar zooveel mogelijk gegevens te ver strekken, noodig ter beoordeeling van de voor- en nadeelen verbonden aan handhaving van den zomer tijd, aan do Gedeputeerde Staten der verschillende provincies verzocht, eenige gemeentebesturen uit to noodigen, zoo na mogelijk onder cijfers mede te doe len den invloed, welke do zomertijd heeft uit liet oogpunt van besparing van kolen en kunstlicht. Te vens heeft de Minister verzocht, de zienswijze van de Gedeputeerde Staten te mogen vernemen omtrent de vraag, of het aanbeveling zoude kunnen verdie nen, dat de zomertijd, hetzij facultatief wordt gesteld in dien zin, dat gemeentebesturen, die daarop prijs stellen, vervroeging van don wettelijken tijd zouden kunnen toepassen gedurende eenige maanden in het jaar, hetzij alleen wordt ingevoerd voor de meer ste delijke -gemeenten. TEGEN DEN BURGEMEESTER VAN WORMER- VEER. De gemeenteraad van Wormerveer heeft naar het „Volk" meldt een motie aangenomen met 75 stem men. waarin hij zegt, gehoord de besprekingen bij de algemeene beschouwingen betreffende hot beleid van den raadsvoorzitter, diens opvattingen omtrent de wijze, waarop hij meent zich van zijn taak als voor zitter van dit, college to moeten kwijten, te betreu ren. en zijn handelwijze, als schadelijk voor het ge meentebelang ten zeerste af te keuren. VERLAGING VAN HET POSTTARIEF. Behalve de wederinvoering van het stadsport, ko men volgens de „N. R. Ct." voor verlaging van het tegenwoordige tarief ook in aanmerking de brief kaarten en het port voor gedrukte stukken in liet buitenlandsch verkeer. EEN EIGENAARDIG FEEST. Men schrijft aan de N.R.Ct.: Bilthoven viert dit jaar een eigenaardig feest: aan den boschrand, onder den vrijen hemel, wordt een Kerstboom opgesteld, die op Zondag 24 dezer om D uur verlicht wordt.. Ingezetenen en hun kinderen brengen daar hun gaven voor kinderen van werk- 'oozen en armen in het algemeen. De ontvangen ga ven, in natura of geld, worden na het dorpsfeest om gezet lil pakotten, die per post worden verzonden. De plaatselijke afdeeling der padvinders zorgt voor voldkeukontjes, waarop ketels met chocoladornelk te koop zullen staan. Ingezetenen van de moest uiteen- looponde richtinge en uit allerlei leringen werken mee tot het slagen van dit feest. OPRICHTING VAN EEN R.-K. VOLKSPARTIJ? Er worden pogingen in het werk gesteld, te geraken tot oprichting van een Volkspartij voor Roomsch- Katholieken. Eenige personen, die zich niet langer wenschen neer te leggen bij de wijze van werken in de Roomsch-Katholieke Staatspartij, vooral zooals die zich na het veldwinnen van den invloed van de aanhangers van de nieuwe Katholieke PariJ heeft ontwikkold on zich verder dreigt te ontwikkelen, achten den tijd rijp. een Roomsch-Katholieke Partij te stichten van werknemers on daarmede gelijk te stollon personen in den meest uitgebreiden zin. Een voorloopig klein comité heeft zich gevormd. Als voorloopig schema voor een partijprogramma worden genoemd, doelbewust te streven naar: le. een wettelijke regeling, welke oen strikte, distributieve rechtvaardigheid in het productieproces zou waarborgen; 2e. oplossing' van het vraagstuk dor leenrente, in dien mogelijk door afschaffing; 3e. invoering van eon, met de punten onder 1 en 2 genoemd samenhangend. Wetboek van den Arbeid; indien practisch mogelijk, mede regolende de rechts positie van het overheidspersoneel; •4e. verbetering van ons belastingstelsel; 5e. vermindering van de nationale schulp door verkoop van de buitenbezittingen in Oost- en West- Indiö; Oe. beperking van de bewapening en verminde ring van de persoonlijke militaire lasten; 7e'. het verruimen van overheidswege van de ar- beidsmogelijkheid; 8o. voorkoming van verdere huuropdrijving. EEN REDDINGSBOOT OMGESLAGEN. Eenige zeelieden uit Schiermonnikoog kwamen eergistoron te Harlingen, mot het, dool de nieuwe red dingboot, geleverd door de Nnord-Zuidhollandsoho Redding-Mij., on die daar por StAn friesboot zou aan komen, in ontvangst te nemen om er verder de Wad den mee ovej* te steken. Even over den tijd kwam' de „StAnfries" met de nieuwe zeil- en rooireddingboot, die echter deerlijk gehavend was. Woensdagnacht, eenige Honderden nieters van de Friesche kust verwijderd, was de red dingboot door de hooge zeeën omgeslagen en moest zoo do haven van Stavoren worden binnengesleept, hetgeen niet dan na veel moeite geschieden kon. Go- lukkig was er niemand op de boot aanwezig. Met zeer groote schade aan voorsteven, zeilwerk en luchtkossen is de reddingboot den volgenden middag de Harlinger haven hlnnengeloopon. Da zeelieden uit Schiermonnikoog echter zijn direct per andoro gele genheid vertrokken, epnigermate ontstemd over den tegenspoed met hun nieuwe boot, die de Zuiderzee stormen niet eens kon doorstaan. Hdbld. DE NOOD DER TUINDERS. Alkmaar, 13 Dec. In de hedenmiddag gehouden vergadering van den Proef- en Schooltuin Kenne- merland, werd het cultuurplan voor 1923 goedge- .keurd. Kruisingsproeven zullen, genomen worden van de lecerfbloemkool, met -de gewone Iangedijker bloemkool, om een soepeler en breeder blad te ver krijgen. De begrooting werd. in ontvangst en uitgaaf vast gesteld op een bedrag van f 6700. Tot bestuursleden werden herkozen d'e heeren G. Barten, Zuidscharwoude, C. J. Kieft, Liinmen en A. van Reenen, Bergen. Bij de rondvraag herinnerde de heer Swetsman te Koedijk aan hetgeen de Minister bij de interpel latie Duys over den nood der tuinders had gezegd. Spr. verwonderde er zich over, dat de Minister aan de hand van een rapport van den Rijkstuinbouw- consulent te Alkmaar, had beweerd, dat dei toestand bij de tuinbouwers in Alkmaar's omgeving goen noodtoestand wasl De kosten van bewerking van een sueng land be dragen ongeveer f25 en van de groententelers ont ving niemand voor de producten meer dan f 10, zoo dat zij allen per snees een schadepost boekten van «15.—. Spi;. wenschte dan ook te protestoeren tegen de meening, dat de tuinbouwers niet in een noodtoe stand verkeeren De héér Hazeloop, Rijkstuinbouwleeraar te Alk maar, wenschte naar aanleiding van het gesprokene, door den heer Swetsman, zijn meening te zeggen. Spr. had gemeend tegenover den Minister den toe stand naar waarheid te moeten schilderen. Hij zag er voor den tuinbouw geen heil in. om de zaak zwar ter af te teekeneo. dan ze in werkelijkheid is. Spr. had' geschreven en gesproken met verschillen de vooraanstaande personen en de bestuurders van Boerenleenbanken geraadpleegd. En hij was tot de conclusie gekomen, dat dit jaar voor den tuinbouw een slecht jaar is. Met den heer Swetsman was hij het eens, dat er dit jaar met groote tekorten is ge werkt. Maar hij had; daaruit niet den indruk gekregen dat we te doen hebben met een nóódtoestand. De per sonen, die spr. geraadpleegd had, waren van het- zolfde gevoelen. Z.i. kon er eigonlijk geen noodtoo- stand zijn. Dit zou het geval zijn, wanneer eenige slechte jaren elkander hadden opgevolgd. Spr. vreest wel, dat dit het geval kan worden en hij heeft dit ook in het rapport, aan den Minister me degedeeld. Wanneer het slechte jaar van voorbij- gaanden aard kan worden geacht, zooals dat vroe ger meer voorkwam, dan geloofde hij niet, dat er zoo- vool over geschreven zou zijn. Do 3 jaren na don oorlog, waren redelijk good. Én cr liggen oorlogsjaren achtor ons, die óók voor don tuinbouw heol goed waren. Wanneer nu het eerste slechte Jaar daarna direct een noodtoestand schept, dan hebben wij vroeger veel noodtoestanden beleefd. Vroeger hadden wij slechte jaren, die niét volgden op verscheidene goede Jaren. De antwoorden van spr. aan den Minister op diens vragen zijn niet best te begrijpen wanneer men niet weet, welke vragen zijn gedaan. Gevraagd is, of de tuinbouw te redden was met credieten op korten termijn. Spr. heeft daarover ver schillende banken geraadpleegd, en op een enkele uitzondering na. gevoelden deze aan die credieten niet veel behoefte. De meeste banken hebben over de credieten bij de Centrale niet volledig beschikt en zagen dus geen heil in credieten tegen normale rente, natuurlijk wel in rentelooze credieten. Voor normale rente waren zij wel in staat, aan de meer derheid der menschon credieten te verschaffen. Aan credieten op körten termijn hebben de menschen niets. Dat de toestanden wel wat overdreven worden, blijkt reeds hu al. In het tuinbouwblad gaan stemmen op uit het Westland, waarin op dat gevaar wordt gewezen. Daardoor toch wordt een indruk gevestigd hij de banken, dat de tuinbouw absoluut niet credietwaar- rlig is. En dit heeft al geleid tot het opzeggen van hypotheken. De credietwaardigheid van de tuinbou wers wordt daardoor weggenomen en spr. meende verkeerd te doen. er aan mee te doen do toestanden slechter voor te stellen dan ze hem in werkelijkheid voorkomen te zijn. De heer Swetsman wa9 het ln zake de credietver- leening met den heer Hazeloop volkomen eens, doch bleef van. meening. dat er onder do tuinbouwers wol degelijk een noodtoestand heerscht. De kleine bou wers verklaren huis aan huls. zich niet te kunnen redden. Vroeger konden zij dit in slechte Jaren wel, omdat het leven toen zooveel goedkooper was. Wan neer een bouwer vroeger f500 te kort kwam, don was hot reeds veel. Nu is f3000 niet veel. De voorzitter, de heer Barten, waè van meening, •lat men van een noodtoestand .mreekt, omdat de toestand niet- rooskleurig is. Wanneer men aan den Cangondijk straks goed geld voor de kool krijgt, dan :s de noodtoestand weg, want do kool ligt nog in de schuur. De heer Swetsman wees er nog op, dat dit in Koe dijk niet het geval is. Daar is een doel van het goed reeds verkocht en met zulk een schadepost, dat het andere deel, dat men nog heeft, de zaak niet kan redden! Algemeen wa9 men van inoen'ing, dat de noodlijdenden met credieten op korten termijn niet gered kunnen worden. Als de meening van de meesten kwam naar voren, dot Jo .u'nhouw meer gebaat zou zijn. bij het ver zenden van wagons tuinbouwproducten in consigna- natio naar het buitenland met sterk verlaagde vrachttarieven. Tel. PLANTENZIEKTENLEER. XXIV. (Vragen, deze rubriek betreffende, worden koste loos beantwoord door den heer K. van Keulen, Vee- nenlaan 88, Hoorn. Spreektijd! eiken Zaterdagmorgen van 9—12 uur.) De Kiemplantdoodar of De valsche Meeldauw der Koolplanten Talloos zijn de vele aanvragen, die ik gekregen heb om tor bestrijding van do mooldauwziekto, wat hurszeep Ie mogen ontvangen. Overal «schijnt deze ziekte voor t okomen, vooral ontving ik vele aan vragen uit Anclijk. Het is mij echter gebleken, dat niet ieder weet wat mot den valse hen meeldauw der koolplauten wordt bedoeld. Bij het materiaal, dat do aanvrage om harszeep vergezelde, waren ook wel kool plantjes, dio aangetast waren door den klem* platdooder, een zwam, die zich heel andere voordoet. Zijn bij den valschert meeldauw de bladeren aange tast, on wit bepoederd, de kiomplantdooder tast ge woonlijk hot jonge plantje aan onder de zaadlobben. Aan do bladeren valt niets waar te nomen. Deze zwam breidt zich vooral door haar zwamdraden- weefsol uit. Dit groeit door de opperhuid van een zieke plant naar buiteni on legt. zich daarna mot haar uiteindon tegen den stengel van een in de nabijheid staand gezond plantje aan. Het dringt, naar binnen en bewerkt de boven beschreven ziekteverschijnse len. Heeft de zwam zich ergens in don bodem ge vestigd, dan is zij niet gemakkelijk to verwijderen, want zij'leeft ook op dood» organische stoffen, dus op dei# grond. Ais bestrijdingsmiddel kunnen we, bij dezen'Schim mel, niet dé Bordeausche pap nemen, dio we degen deu valschen meeldauw aanwenden, maar we moe- ton hoofdzakelijk cultuurmaatregelen treffen dio de ziekte voorkomen, dus flink luchten enl drooghouden, welke maatregelen we echter ook tegen den meel dauw aanwenden. Vorder zorge men, bij deze ziekte voor een zaaibodera, welke zoo zuiver mogelijk is, wat men verkrijgen kan door hot bedekken van den zaaibodem, met een laag scherp zand, vormengdi met turfstrooisel. Andere bestrijdingsmiddelen, dan liet verwijderen van de aangetaste planten, zijn er niet. Plantenziekten die veel in Noord-Holland voorkomen. Ziekten van aardappelen, kool en andere groentegewassen. Onder dezen titel verschijnt binnen niet te langen tijd een brochure, die ik ieder zou aanraden aan te schaffen. Besprokep' worden daarin de volgende ziek ten der aardappels: de Rhizoctonia-ziekte (popperig heid) met de sublimaatbehandieling, der aardappe len, de bladrol- en mozaïekziekte; selectie en veld- keuring, de aardappelwTatziekte; gewone schurft, (pokkigheid) de keuring voor het buitenland; de stip- pel/streep-, oog- en kopziekte; onderzeeërs, zwart- beemgheid," korhoenjdérstaart; het ringvuur in het loof; het blauw, hol en zoet worden; Aucuba- en Eschdoornbont; wantsenbeschadiging. Overbrengen der bladrol en mozaiekziekte door bladluizen; het doorwassen; droog- en natrot; Verder de belangrijk ste ziekten van kool, uien, enz. Ik raad aan, spoedig deze brochure te bestellen, daar de oplage wellicht niet groot zal zijn. De prijs is voor iedereen om te betalen, zij zal loopen van de 60 tot de 70 cent, maar men heeft dan ook alle ziekten bij elkaar. Besturen van vereenigingen raad ik aan, deze zaak op hun ver- eenigingen tor sprake te brengen. Deze brochure kan aangevraagd worden bij Do(n)'Controleur bij den planteniziektenkun- digen dienst te Hoorn, K. van Keulen. JACHT. De Commissaris dér Koningin in de Provincie Noords-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie, <LcL 6 December 1922, No. 101; Gelet op art. 11 der Jachtwet; Brengt ter kennis van belanghebbenden: dat in Noordholland: a. de jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, zal worden gesloten op Zaterdag 30 December 1922, met zonsondergang; b. de jacht op houtsnippen zal wordien gesloten op Woensdag 31 Januari 1923, met zonsondergang; c. de jacht op alle waterwild zal worden gesloten op Woensdag 31 Januari 1923, met zonsondergang; d. het weispol van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot on met 15 Juli 1923. En zal deze in het Provinciaal Blad worden ge plaatst cn voorts in elke gemeente van Noordholland worden aangeplakt. Haarlem, 12 December 1922. Do Commissaris dor Koningin voornoemd, A. RöELL. RAAD SCHAGEN. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen op Vrijdag 22 December 1922, des namiddags 2Vk uur. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken en adressen. 2. Benoeming leden1 Commisslën. 3. Voorstel tot wijziging dier Verordening op do hef fing van begrafenisrochteni 4. Voorstel tot wijziging van do Verordening op do heffing van leges. 5. Voorstel tot het aanvragen van vrijstelling onder wijs in lichamelijke oefening. 0. Voorstel tot wijziging van het werkliedenregle- ment. 7. Reclame's Hondenbelasting. 8. Verzoek om ontheffing Hoofd. Omslag. 9. Vaststelling 2e navorderingskohier Hoofd. Om slag 1921—'22. Schagen, 18 December 1922. De Burgemeester, J. CORNELJSSEN. DE GODZOEKER. 't Was voor een best bezette zaal bij Zwaag, dat Ds. Schermerhorn Zaterdagavond optrad met „De Godzoeker", episodes uit het leven van Leo Tolstoi. Onzo verwachting was hoog gesprannen, wij ver wachtten in alle opzichten iets bijzonders en dat hebben wij dan ook gekregen. Wat Ds. Schermerhorn in die ongeveer drie uur, dat hij aan het woord' is, doet, ia: groot en grootsch. Ilot is een geweldige prestatie, die zijn toeihoordors vervult heeft met respect voor de gaven van dezen declamator. Lang geen gemakkelijke stof om zelf te verwerken, is het een heel ding om het zoo voor te dragen dat het in allo opzichten de hoorders raakt en vasthoudt. Ettolijke personen komon in dit drama voor en al deze menschen verschillend! in karakter en spreken, zijn door Ds. Schermerhorn ons voorgesteld, ja uit gebeeld. Wij hebben zien leven al die verschillende men schen. in hun verschillend denken en voelen, voor ons is als 't ware geopenbaard; 't gedachten,leven, het diep denken van den grooten figuur ln dit drama. En deni ganschen avond hoeft Ds. Schermerhorn zijn gehoor vastgehouden en meegesleept. Wij' herhalen, hot is groot en grootsch geweest in alle opzichten. Ook gaarncf hulde aan dien hoer Ilovonior voor zijn muslkale begeleiding en aanvulling. IN EIGEN KRING. Zoo is de naam- van een nieuwe tooneelclub die in onze gemeente is opgericht en waarvan wij. Zon dagavond de eerste uitvoering bijwoonden. Opgevoerd werd „Op den Terugweg", een tooneel- 9pol in 4 bedrijven, van Alb. van Waasdijk, oen too neelstuk, dat geen lage, maar iiv tegondeel heel hoo- go oischen stelt, wil hot inslaan. Ons dunkt dat deze jonge kamer met groote durf haar werk heeft aan gepakt en wol oen tikklo te hoog heoft pogen te grij pen. En toch, als wij de uitvoering in haar gehee^ no men, was er toch zooveel goeds. Wij kregen direct bij het opgaan van het scherm reeds een aangena- men indruk. Het was alles goed verzorgd, en die vriendelijke indruk werd steeds weer bovestigd. Wij vonden verder een goede rolvastheid, dio van studio getuigde. Ook hot spel droog don stempel van dienzolfdcn gooden zorg en verschillende tooneeltjos slaagdon don ook in allo opzichten. Dat or good ge werkt-' werd, sprak duidelijk uit het contact dlat er tusschcn tooneel on zaal was en blijkbaar word er niet genoegen goluistord. Zooals wij in den beginne reods aanstipten, is het stuk moeilijk, or is een te veel va et vient en to weinig groote spelmomenten., een gebrek, dat alleen door volkomen aaneensluiten van allen en 't superieure speloni van d'e hoofdperso nen is to maskeeron. Dat de uitvoering dus zóó geslaagd' Is met al deze jonge tooneelkrachten, waaronder maar enkele meer beproef dep, is een compliment voor loden en leider dozer Kamer. Echt jammer vonden wij het, dat het bezook zoo kloin. was, Laat het niet ontmoedigen! OVERGEPLAATST. Do hoor Van dor Vaart, Directeur van hot Bijkan toor alhier der Hanze-bank, is als zoodanig overge plaatst naar het Bijkantoor te Goos. Anna Paulowna, 18 December 1922. Geachte Redacteur, Beleefd verzoek ik u eenige plaatsruimte voor hot volgende. Bij voorbaat mijn dank. In de Schager Courant van Zatordag 16 Dec. jL staat: „Ofschoon „Klein Begin" voorloopig eenigen tijd rust heeft genomen", enz. Even moet ik dan den1 ge- achten inzender van'bedoeld stukje doen opmerken, dat hij niet goed met de zaak op de hoogte is. Do tooneelveroeniging „Klein Bogin" heeft wel degelijk een stuk in studie, cn hoopt dit (zooals reeds bij ad vertentie in de Schager Courant is bekend' gemaakt) 24 Docomber a.s. op to voeren. Nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte, Eon opmerker. (Men zie bericht in dit nummer, betreffende deze zaak. Redactie.) WESTFRIESCHE VOETBALBOND. Programma voor Zondag 24 December 1922. Eerste Klasse: Hoogwoud: H.F.C. I—Stormvogels I, 2 uur, scheids rechter d'e heer H. Wilbrink. Benningbroek: B.V.V. I—Voorwaarts I, 2 uur, scheids rechtpr de heer A. van Dijk. Tweede Klasse A: Schagen: Sparta IIIDosko II, 12H uur, scheids rechter de heer P. Keet. Uitslagen van Zondag 10 December: H.F.C N.V.V. I, 1—7. V.V.V. I—Excelsior I, 0-0. L.W.V.Cè I—Dosko I, 1—2. Stormvogels I—Voorwaarts I, 80. B.V.V. n—N.V.V. II, 3—3. K.F.C. II—L.W.V.C. II, 60. V.V.V, II—Stormvogels II, 1—1 K.F.C. I—D.F.C., 0-0. W.F.C—Sparta IV, 5—2. NIEUWE NIEDORP. De voetbalclub V.V.V. II uit Oude Niedorp zou te gen het 2e elftal van N.V.V. spelen, op hel terrein van den heer Langedijk. Deze wedstrijd, dio Zon- dagmergen jl. ten tien uro zou plaats vinden, is we gens ongeschiktheid van het veld niet doorgegaan Evenmin ging des middags de wedstrijd door, die V.V.V. I uit Oude Niedorp zou spelen tegen N.V.V. I. ST. PANC RAS. Vrone 3 ging met Vrone 2 naar Schoor! om te strij den tegen Schoorl 3 en 2. De match Van Vrone 3 ging om 't. ongunstige weer niet d'oor. Vrone 2 bond daarom alleen den strijd' aan en wel tegen Schoorl 2 en was zoo gelukkig te winnen met 41. Zoo was dan de tocht in wind' en regenbuien niet te vergeefsch geweest.

Schager Courant | 1922 | | pagina 3