Raad Oude Miedorp. Reclames. Een voortreffelijk laxeermiddel Binnenlandsch Nieuws. Vergadering van den raad der gemeente Oude Nie- dorp, gehouden op Maandag den 13 December 1922, des nam. 2 uur. Voorzitter Burgemeester Nagelhout Afwezig met kennisgeving de heer Ligthart Do Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Mcdcdceliug wordt gedaan, dat de aemeenterekening over 1921 en do begrooting voor 1923 beide zonder aanmerkingen goedgekourd van Ged. Staten -zijn in- Sekomenj dat met ingang van 1 Januari a.s. de zitdagen er maanden Maart, Mei, Juli, October en December van den rijksontvanger te 't Veld den derden Dinsdag zullen worden gehouden; dat do geldleening voor het Electr. bedrijf f 18000 is geplaatst tegen 5Va pet. en een 'koers van 08i/a; dat weldra de aisluitboomen aan den overweg der spoorwegen nabij het Waarland en ook te Zijdewind zullen worden opgeheven. Deze beide overwegen zijn in onze gemeente. De heer Tromp vraagt oi er ook andere publicatie aan wordt gegevon. Voorzitter zegt van wel. In de scholen zal het b.v. worden bekena gemaakt en aan waarschuwingsborden zal de maatschappij het zelve bekend maken. De heer Tromp vindt het al eens een gevaarlijke wijze van Jiezuinigen. Ingekomen een adres van de Roomsch Kath. Kies- vereeniging alhier, inhoudende dat in opdracht van de de R.R. verzoek B. en W;. stellen voor, niet met dit adres mede te Algemeen goedgevonden boven 15 lichtpunten on- ®n deze regeeringszaak aan de Ged. Staten over belast te laten en kerk en pastorie elk als een per- algemeene vergadering, gehouden in Nov. i.1. de R.K. Kiesvereeniging „Eendracht maakt Macht" het doet 1 a. om de Dorpsstraat te Zijdewind en 't Veld meer malen per jaar le laten reinigen. Zij is herhaaldelijk vuil geweest; b. de kosten van 't bestellen van telegrammen van het telegraafkantoor voor rekening der gemeente te nemen. Voorzitter zegt, dat dit adres in het colllege van B. en W. is behandeld. Zij stellen "voor, wat het onder a bedoelde betreft, daaraan te voldoen en aanschrijving te doen, de straat op te knappen, igenlijk behoefde hiervoor geen adres te worden ingediend daar het ge meentebestuur volgens depolitieverordening het recht tioeft de straat zooveel nooclig is te doen reinigen. Goedgevonden hierop toestemmend te beschikken. Wat de bestelloonen van de telegrammen betreft, B. en Wi. hebben ook daarover gesproken. Voorz. zegt met den kantoorhouder, den heer J. Buisman van het Verlaat een onderhoud te hebben Sehad. Diens dochter Liena wil voor f 60 's jaars e telegrammen in de buitenwijken bestellen. Bij ziekte, etc. zal voor een plaatsvervanger worden gezorgd. Buis man had verklaard, dat het moeilijk voor hem was om oen bedrag op te geven. Het verkeer voor telegrammen wordt drukker, 't Kan niet minder dan f 60. De heer Fluister vindt, dat het niet ligt op den weg der gemeente om de bestelkosten voo rhare rëkening )le nemen. Die 'n telegram krijgt heeft er zelf de be stelkosten wel voor over. Voorz.: Als kosteloos de telegrammen aan hun adres rkomen, krijgt men nog meer telegramverkeer. Want ais \er voor den geadresseerde een 80 of 90 cents bestelloon betalen valt, wordt weieens gewacht met telegrafeerön. Én zij, die vlak bij het kantoor wonen, hebben daar van toch al pen voorrecht boven verder wonenden.. Mijn plan is om 't voor oen jaar als proef te probeeren. J De heer Pluister j 't zou kunnen, maar het 'zou als het dan drukker wordt met telegrammen, later wel eens het dqbbele van het genoemde bedrag van f 60 kunnen worden voor ons. Voorz.: Maa rdan heeft de raad de bevoegdheid er opnieuw over te beslissen, of we dan ook het gevraagde zullen toestaan. De heer Over vraagt hoever de buitenwijken gerekend worden. Voorz. zegt, niet alle afscheiding er voor te kunnen opgeven, maar o.a. tot de WeeL Ik zelf kr§eg kosteloos telegrammen thuis, dit deel van het dorp is begrepen in den Kring die kostelooze bestelling krijgt De heer Rempt: En het loon voor de bestelling? Voorzitter: Dat is verschillend. De heer Rempt; Ik had gehoord een telegram1 van N. Niedorp naar hier 35 cent Voorzitter; Dat is thans toch hoogor. Dit zijn an deren met Voorz. eens. Het is nu meer dan een gulden. Do heer Bakker; WU weten niet hoeveel telegram men besteld worden, als een deel vrij1 is. Voor het javerige deel der gemeente is f 60 niet te weinig. Voorz.Men zal natuurlijk het laagste bedrag ook met (opgeven. Er is ook risico voor de bestelster, dat 'het aantal telegrammen 'hooger kan worden. Buisman zou 'aanteekening kunnen houden waar hij; telegrammen naar toe laat brengen. De heer Pluister; Ik zou het geen bezwaar vinden, dat de geadresseerde zelf betaalt voor een telegram. De heer TrompNiet alle telegrammen zijn luxe, er zijn er ook voor ziekte of voor zaken. Voorzitter vraagt of we in beginsel bestelloon tele grammen voor rekening der gemeente zullen nemeh eh wil hierover stemming. De heer Over vraagt naar het bestelloon voor telefoon. J. Voorz.,; Als er aanwijzing op staat kunnen telegram men per telefoon overgebracht worden, alleen bij hen die voor telefoon zijn aangesloten. De heer Over; Bij een telefonisch gesprek betaalt dan degene die spreekt? De heer Rempt; Ja, als ik telefoneer, dan betaal Ik het Voorz.; Zeker, als ik iemand opbel, moet ik zelf betalen. Als ik tegen Buisman zeg, wil u een telegram per telefoon overbrengen, dan moet ik telefoonkosten daarvoor betalen §n de volle kosten van het telegram bovendien. De heer Over; Maar het in ontvangst nemen van een telefoongesprek.^.. Voorz.|tyat komt alleen voor naar hen die aangesloten zyn. Die heer Pluister; De heer Over bedoelt misschien zoowel als hiji die telefoneert betaal^ kan ook hij die telegrammen ontvangt 'wel betalen. Bij stemming om de bestelkosten der telegrammen voor gemeente-rekening te nemen^ rijn de heerén Jong, Bakker en Tromp voor en Pluister^ Rempt en Over tegen. Staking van stemmen, alzoo3 voor, 3 tegen. Volgende vergadering zal dit ppnieuw aan de orde komen. Begrooting vleeschkeüringsdienst keuringskring^ Bar- singerhornn, sluitend in ontv. en uitg. op f 795o, met f 7/9.50 voor onvoorzien. Dat zijn de gewone ontv. en yjtgaven. De buitengewone sluiten 'in eindcijfer op f 500. Voor kennisgeving aangenomen. Voorzitter zegt Donderdag eene vergadering van den keuringsdienst te hebben bijgewoond. Die zaak mar cheert goed. Volgt bcgrooting Protestantsche Armvoogdij,- voor 1923 Muitend in ontv. cn uitg. op f 4842.10. Onvoorzien f 713.60. Goedgekeurd. De heer J. Nagelhout, periodiek aftredende als lid van het Bestuur der Protestantsche Armvoogdij, wordt als zoodanig herbenoemd. Wethouder Bakker vraagt of de heer Nagelhout ac cepteert Voorzitter zegt dank voor het weder in hem gestelde vertrouwen, neemt hot weer aan en hoopt zich ook verder het vertrouwen weer waardig te maken. De heer Bakker; Dan bevelen wy' de belangen der instelling wederom bij uwe welwillendheid aan. De heer Jn. Wit wordt met algem. Memmen herbe noemd ols lid van "het Burgerlijk Armbestuur. Zal kennisgeving ontvangen. Van het gemeentebestuur van "Lisse is ingekomen een verzoek om adhaesie te betuigen aan het aoor die gemeente verzonden adres tot afschaffing zomertijd. Algemeen goedgevonden om adhaesie te betuigen. Een adres van de afd. Hoogwoud van het Ned. Ond. Genootschap om zich als gemeente te verzetten tegen de dreigende ondcrwijsverslecntering. Door de vergooting der \lassen toch zullen vooral' gemeenten als de onze nadeel ondervinden. te laten. Voorz. zegt, dat B. en W. het 't beste vonden, deze zaak aan de volksvertegenwoordiging over te laten. In Ifle Tweede Kamer is al aangenomen om 'vervolgonder wijs niet meer te verstrekken. Algcmech wordt B. en Wu's "idéé goedgevonden. Volgt aangehouden salarisregeling voor den gemeente ontvanger en voorstel van B. en W. om de administra tieve werkzaamheden van hot G.E.B. als nevenbetrekking aan dien ontvanger op te dragen. Voorzitter zegt, dat ook do vraag is, als de gemeente ontvanger aftreedt, wat dan .zijn salaris zal zijn. B. cn W. stellen voor het salaris als de gem. ontv. aftreedt op f 500 te bepalen. Voor het tegenwoordige is het de bedoeling van B. en W,. om de administratie van het Gem. Electrisch bedrijf, op te dragen aan den gemeente-ontvanger, zoolang als het hooge salaris door Jong wordt genoten. Bedoeling is die administratie aan den gemeente-ontvanger toe te voegen als nevenbétrék- king zonder apart salaris. De heer Rempt; Welk salaris heeft Jong nu? Voorzitter;: Tojt 1 Januari 1924 is het f 900 's iaars. Na dien, tot 1 Januari 1926 f 1000 en daarna f 1100 ^het maximum volgens bestaande regeling). Of hetvóór dien veranderd zal worden, kunnen we niet zeggen. Wij kunnen daarom niets doen. De beer Rempt; Als de periodieke verhoogingen er af konden, dat zou ik graag willen, 't Is evengoed nog ruim betaald. Voorz.Daar is Jong zelf ook wel van overtuigd, denk ik. Verzet geeft niet. In hoogste instantie zet ten Ged. Staten zelt het bedrag op de begrooting. Vroeger in Hoogwoud hebben we dat gezien met het gemeente secretaris-salaris, waarvan de raód dicht, dat het te hoog was. De heer Rempt; Het is toch goed als er op gewezen wordt en het onder de aandacht wordt gebracht. Ze willen zoo graag bezuinigen op elk gebied. Welnu, dit is althans wel iets om op te bezuinigen. VoorzitterDat komt volgend jaar. weer in behande ling. Het doel is f 500 salaris zonder periodieke verhoo- gingep, als de tegenwoordige gemeente-ontvanger af treedt. Het cijfer wordt gevraagd eft daarop moet ge antwoord worden. De heer Rempt had f 500 goedgevonden. De heer Jong: Wat is ongeveer het werk van den gemeente-ontvanger Voorz.Het is niet veel meer. Met een kassier was het wel te redden als de gemeente in rekening-courant stond met een Bank. Het werk is iiu schoolgelden innen, innihg vah landhuren, pensioenen uitbetalen, salarissen uitkeeren om do 3 maanden, nota's en loopcüde rekeningen be handelen, enz. De heer PluisterVan de f 500 kan nog wel f 100 af. Voorzitter acht het bezwaarlijk. Het moet toch 'n beetje een menschwaardig bestaan blijven. Er moet borgstelling voor zijn, men heeft risico, moet op het geld passen. Als het enkel om de aïbeid ging, zou het lager kunnen. Maar er is risico ook. De vereen, van Burgem. en Secretarissen in hot kanton Schagen stelde Oude Niedorp op. f 500 (wel met perio dieke verhèogingen). De heer Pluister verklaart zich dan bij het stellen van f 500 neer te leggen. Algemeen wordt dit cijfer goedgevonden. Voorstel van B. en W;. om ae administratieve werk zaamheden van het Gem. Electrisch Bedrijf zoolang als Jong het hooge salaris geniet, aan hem als neven betrekking op te dragen, zonder aparte belooning. Als de raad dit goedvindt kan de instructie daarnaar wor den gewijzigd. De heer Pluitser; De electriciteit moet een admini strateur hebben. Als de gemeente-ontvanger dat waar neemt. .aat vind ik wef goed. Voorz. zegt; dat er pogingen zijn aangewend om waar dan de administrateur zonder betaling van salaris uit de kas van het bedrijf geschiedt, daarvoor geld uit het bedrijf in de gemeentekas te doen komen. Maar daar voor is nog geen goedkeuring verkregen. De raad vindt algemeen goed bedoelde administratie nevenbetrekking aan den gemeente-ontvanger op te dragen. Voorz. leest de instructie voor, waarvan ook ten op zichte van den Post-cheque- en Girodienst wijziging nuttig wordt geacht door Voorzitter. Volgt voorlezing instructie administrateur G.E.B. De neer Jong hoorde van toezicht uitoefenen. Dat is toch geen administratie. Voorzitter; Neen, maar het is overgenomen uit de instructie van den administrateur voor het Electrisch bedrijf te Ziïpe. Do heer Jong; Moet hij aan elk huis toezicht uit oefenen.? De heer Tromp zegt: Neen, het is meer toezicht op magazijn voorraad. De heer Over; Er is hogal administratie aan. Voorzitter; Het zou voor ons niet doenlijk 'zijn den gemeente-ontvanger, die ongeveer 40 minuten gaans van de secretarie wobnt, te verplichten om dagelijks op de secretarie te komen. Na nog eenige toelichting van Voorzitter wordt alge meen .goedgevonden de voorgelezen instructies zoo goed te keuren en den werkkring te bepalen zooals in in structie is aangegeven. Ook instructie lijhwerker wordt na voorlezing goed gekeurd. Voorstel van B. en W. om ten dienste van de open bare veiligheid bij de halte te Zijdewind een lamp aan de laatste .paal van het laagspanningsnet te maken. Voorzitter zegt, dat de laatste lam'p staat dicht bij de woning van den spoorweg-beambte Schouten Een lantaarn voor veiligheid zou daar wel op haar plaats wezen. De heer Pluister: t Zal) wel noodig zijn. Algemeen goedgevonden. Voorstel van B. en W. om voor perceelen van meer dan 15 lichtpunten voor de meerder geen be lasting te heffen. Voorz.: De belasting bedraagt voor perceel van 15 lichtpunten f52. De heer Over: Er zullen er weinig, zijn met meer dan 15 lichtpunten. De heer Tromp: De kerk ende pastorie wel. In de kerki 123 en in de pasterioi 17. Het is evengoed f 104 lichtpuntenbelasting. Voorz.: Wij1 hebbeni met N. Niedorp overleg ge pleegd) en daar is men er niet tegen, dat wij dat ge deelte van hunne gemeente van electrisch licht voorzien. (Kerk en pastorie in 't Veld staan nl. op grond der gqpieente Nieuwe Niedorp.) De hoer rTomp: Het bevreemdt mij, dat die heer Ligthart er niet is. Ik heb denchef-monteur ge vraagd, of kerk en pastorie onder een1 aansluiting komen. Zoo ja, dan zou dat zijn ten koste van klein verbruikers. Voorz. vindt, er moet in die richting geen misbruik gemaakt worden. Kerki en pastorie zijn elk een per- De heer Bakker: Ik acht het practisch als het voorstel voor een jaar aangenomen werd. f 15 is een zware eisch. In andere gemeenten, hoor ik, wordt wel boven 10 lichtpunten) het meerdere onbelast ge laten. Als 't biji ons flink marcheert, zoud'en we ook zoo'n regeling kunnen maken na een jaar, dat boven 10 lichtpunten onbelast bleef. Do heer Tromp: Als het goedl loopt, is het beter de eerste lichtpunten te ontheffen en do 15 maar zoo te laten. Dat is voel billijker. De heer Over: Ja, dat vind ik ook. De heer Tromp: Hoe denkt Bakker over hot ver schil tusschcn 2 of 15 lichtpunten? De heer Bakker: Ik vind het ook wel aanbevelens waardig om de eerste lichtpunten te ontheffen. Mis schien is in do toekomst in beide richtingen wel wat te doen. De heer Tromp geeft nu eenige becijferingen aan ..i blijft er bij, dat het billijk is tot 15 lichtpunten te blijven belasten en liever de eerste lichtpunten on belast te laten. Spr. zegt, dat 106 gezinnen zich voor aansluiting hadden opgegeven en er zijn 100 aan sluitingen gemaakt. ceel te beschouwen. Voorz. zegt, als er bedrijven in de gemeente zijn, worden die door commisiën beheerd. Het eenige be drijf, dat hier is, is het electriciteitsbedrijf. B. en! W. stollen voor, hen, voor het electr. bedrijf aan te wij zij als lichtcommissle. De hoer Pluister: Zou het niet goed zijn om naast B. en. W. er nog een paar raadsleden in te benoemen, dan is de Raad ook beter op de hoogte. Voorzitter zegt, dat de Raad evongoed1 op de hoog te gesteld' wordt. De heer Tromp: Als er wat is, moet de Raad het toch goedkeuren en blijft alzoo op de hoogte. De heer Bakker: Het is het laatste jaar van de zittingsperiode en haast de moeite niet, er verande ring in te brengen. Algemeen, wordt het idee van B. en W. als licht- commiasie aan te wijzen goedgekeurd. Voorz. deelt mede, dat het net eenigszins uitge breid is, Het idee van den heer Rempt was eerst, D. Kruit, aan te sluiten. Maar later zijn ook Davids en nog een. paar anderen in de aansluiting opgenomen. B. en W. hopen, dat) de Raad dit' kan goedkeuren. Al gemeen! goedgevonden. Voorstel van B. en W. om na 1 Januari a.s.' be houdens bijzondere gévallen, ter beoordeeling van B. en W. geen- gratis lichtpunten meer to verstrekken. Voorz. zegt, we hadden 106 mondelinge toezoggin- gen. Ik ben met den heer Tromp de menschen gaan bezoeken en wij' hebben hen bewerkt en met gunstig resultaat. Ik stel den Raad voor, om in elk: geval hen die zich hebben opgegeven-, voor gratis lichtpunten en het electr. licht nu niet nemen,, geen gratis licht punten te geven na 1 Jan. a.s. Ik zou in t algemeen er na 1 Jan. 1923 mee willen ophouden. Ik wil hen die niet aangesloten zijn, schriftelijk berichten, dat als zij' zich voor 1 Jan. a-s. opgeven, zij' de gebruike lijke gratis lichtpunten krijgen. En na 1 Jan. zullen ze het dan zelve moeten betalen. De heer Jong: Welk nadeel geeft het als het na 1 Januari gebeurt?^ De heer Tromp geeft enkele cijfers. Voorzitter zegt, er moét een eind aan komen. De heer Jong: Ik vernam dat het de menschen als water op het lijf kwam, dat ze de lichtpuntenbelas ting vernamen. Voorzitter: Die het niet wil nemen, moet het zelf weten. Van hen die na 1 Mei hier komen kunnen we elk geval op zich zelf beoordeelen. Nu is er ge legenheid, gratis lichtpunten te nemen. De heer Jong: Later evengoed als nu. Voorzitter: Dan zou de kat uit den boom gezien worden en profiteeren zij later feitelijk van hen die het aangelegd hebben. De heer Tromp gelooft dat dit schrikken van de menschen niet zoo erg was en zij zelf vaak de kosten wisten. Voorzitter is dit met den heer TromD een9. Soms wilden de menschen het afwachten. Er is gezegd een woord is een woord. Maar we kwamen tot de ont dekking dat mijh vrees bewaardheid wordt, dat men er zich mogelijk niet altijd aan zou houden. De heer Bakker: Hier is niet vastgelegd wat de bedoeling is ten opzichte van nieuwe perceelen. Voorzitter zegt, het is een eerste eisch dat nieuwe perceelen van gratis lichtpunten worden voorzien. De heer Tromp: Die zijn woord niet gestand doet moet hot zelf maar betalen. Er zijn gevallen dat men niet kan, dat kan door de commissie nog beoordeeld worden. Algemeen wordt het voorstel van B. en W. goed gevonden. Vooruitten stelt aan de orde suppletoire begrootipg }922, wegens electriciteit en woningbouw, tot 'n eind bedrag in ontvangst en uitgaaf van f30290.50. Na postgewijze voorlezing algemeen goedgevonden. Bespreking eventueele werkeloosheid in den a.s. winter. Er is hieromtrent geen voorstel van B. en W. Het doel is bespreking over eventueele werkeloos heid. De heer Pluister: Het is wel bekend, dat de Banne bij Werkeloosheid wil overgaan tot verbreeding van den weg in de Moerbeek. Voorzitter: Ja, dat is na de laatste wethoudersver gadering besproken. De heer Tromp: tVordt dan het werk aanbesteed? Voorzitter: Neen, het, is uitsluitend voor werke- loozen. Een voorman leidt dat werk en 'het gaat voor daggeld, dat door de Banne bepaald wordt. t>c lieer Tromp vindt dit goed. Algemeen goedgevonden om er nader op terug te kemen. als er nijpende werkeloosheid komt. Voorzitter zegt met den voorzitter van den keu ringskring Barsingerhorn der vleeschkeuring rond te zijn geweest naar alle plaatsen die in den kring res sorteeren. Onze gemeente is de eenige waar de vloer der noodslachtplaats vanho ut is. Elders is dat beton. Voorzitter wil met Nardus Kamp, waar onze nood- slachtplaats is, in overleg treden om ook beton te maken en wil hooren of die daaraan redelijk wil bij dragen, dan zal de gemeente het overige bijpas sen. De kosten zijn f75. Zijn Kamp's voorwaarden niet aannemelijk, dan wil voorzitter naar een andere noodslachtplaats omzien. De heer Over: Als hij het onder onze goedkeuring liet doen. Voorzitter: Het blijft hetzelfde of hij het doet en wij bijdragen, of omgekeerd. Ik vind wij mogen lie ver zelf baas zijn. De heer Tromp acht het mogelijk dat er nog een beerput bij moet komem Algemeen wordt goedgevonden, dat B. en W. met Kamp overleg plegen om diens voorwaarden daarna te overwegen. De rondvraag levert niets op. Voorzitter sluit onder dank de vergadering en hoopt allen in het volgende jaar in gezondheid weer terug te zien. rarvan de dosis niet voortdurend verhoogd behoefd worden, dat zeer zacht werkt en niet heftig purgeert, en zich gemakkelijk laat innemen, vindt men in Fosters Maagpillen. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. WINKEL. Vrijdagavond jl. hield de IJsclub Winkel haar al- gemeene vergadering ten huize van denheer D. A. do Bruin. Aanwezig waren 13 leden. Na opening door den waarnemend voorzitter, den hoer J. Korff, weiden de notulen dér vorige verga dering gelezen en1 goedgekeurd. Vervolgens werden de heeren Jb. Broersma cn A. J. Porte aangewezen, de rekening na te zien, welke hee ren adviseerden deze goed te lcouren met als ont vangsten f 236.84/4, uitgaven f 272.09)4, alzoo eeni na delig saldo* van f 35.25. De heeren W. Keetman, K. Zeilemaker en' K. Meurs welke als bestuursleden moesten aftreden, werden allen herkozen, terwijl in de vacatures, pntstaan door het overlijden van de heeren P. Wit Cz., P. Smit en J. Zeilemaker, werden gekozen' dé heeren J. Sleu tel, P. Smit Pz. en S. P. Vries. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd' gekozen de heer G. Stuij' en tot diens plaats vervanger de heer J. Romar. Besloten werd, indien er ijs komt, voor de daarbij ontstane werkzaamheden voorloopig een uurloon van 25 cent vast te stellen. Het besluit van het Be stuur om voor kinderen van leden kinderkaarten 25 cent beschikbaar te stollen, werd goedgekeurd. Hierna weid door dén secretaris Voorlezing gedaan van een gedeelte uit de bestuursnotulen, waarbij wérd herdacht het groote verlies dat de vereeniging heeft geleden door het overlijden van dé heeren Wit, Zeilemaker en Smit, waarvan beide eerstgenoem- den- reeds vanaf de oprichting bestuurslid waren en de laatstgenoemde sinds 1916 voorzitter was en; wel ke'heeren dé vereeniging steeds vol toewijding en met hun beste krachten hebben- gesteund. Na de rondvraag, welke niets opleverde, werd' de vergade ring gesloten. INBREKER DOODGESCHOTEN. Een der Rotterdamsche medewerkers van het Hbl. meldt: In de Laan van Wandeloord 72 op de le verdieping te Rotterdam woont het gezin Van der Velden, be staande uit man, vrouw en eon kleinkind van 8 jaar. De man is metselaar en heeft in den tijd, dat er goed verdiend werd, een spaarpotje gemaakt van enkele honderden guldens, dat bij hem thuis in de huiskamer staat opgeborgen. Gewoonlijk gaat het echtpaar met het gezin 's Zaterdagsavonds uit, een feit, dat bij de familie en vrienden bekend is. Den vorigen Zaterdag waren do Van der Velden tegen de gewoonte in thuis gebleven on toen hoorden ze -gestommel op de trap, gevolgd door het wegloo- pen van eenige mannen, toen Van der Velde ging kijken naar de oorzaak van het gedruisch. Ilij waar schuwde in den loop van de week de politie, die Za terdag drie agenten in burgerkleeren in de woning posteerde, twee in de kamer van Van der Velde en één op de tweede verdieping. Om half acht ongeveer hoorden do verborgen agen ten tweemaal achter elkaar bellen en daarna de straatdeur openen. Met een looper werdi aan het slot der woning van Van der Velde gemorreld, en toen daarna aan de kruk van de deur werd gedraaid, kwam de agent van de tweede verdieping naar beneden, riep ..politie" en gelastte de mannen, die aan de deur bezig waren, te blijven staan. Deze stermden echter de trap af. waarop de agent zijn re volver trok en vuurde. Hij raakte daarbij een der vluchtelingen in het achterhoofd, die ingiet straat portaal neerzonk. De twee agenten, die zich in de woning verdekt hadden opgesteld, hadden eerst niet er uit gekund, doordat het slot. door l^t gemorrel met den looper geforceerd was. Zij kondon zich ech ter eerst te laat bevrijden om de andere vluchtende inbrekers nog to achterhalen. De getroffen man werd met een inmiddels ontbo den auto der Gemeentelijken .Geneeskundigen Dienst, naar het Ziekenhuis aan den Bergweg vervoeril. Naar begrijpelijk is, waren heel wat nieuwsgieri gen op het geluid der schietpartij komen toeloopen. 's Nachts om óén uur is do zwaar gewonde inbreker gestorven, zonder meer bij kennis te zijn geweest. Zondagmorgen stond zijn identiteit nog niet vast. De Vaji der Veldes, aan wie het lijk getoond is, heb ben het niet herkend. In hot hemd werd de naam Visser gevonden, wat waarschijnlijk voor de politie spoor genoeg zal zijn om de inbrekers to achterha len. GOEDKOOPER BROOD. Een bakker in de gemeente Schoterland heeft den prijs van het roggebrood per 2400 gram met 5 cent verlaagd en zegt, met de huidige roggeprijzen, nog een behoorlijk rendabel bedrijf te hebben. SMOKKELWAREN EN GROS. Het smokkelen, vooral van gedistilleerd, uit Duitsch- land naar ons land, heeft in Oostelijk Groningen thans zoo groote afmetingen aangenomen, dat do heeren smokkelaars, ten einde hun waar voordee- liger te kunnen plaatsen, een reiziger hebben aan- gesteld en dien voorzien van een spoorwegabonne ment. EEN TREINDIEFSTAL. Een dame, woonachtig te Parijs, die Zaterdag avond met trein 608, die 6.31 in Den Haag aankwam en in het-Hotel „De Witte Brug" te 's-Gravenhage afstapte, kwam aldaar tot de ontdekking, dat uit haar handvalies eenige étui's, inhoudende juweelen, verdwenen waren. Aan den koffer waren geen sporen van braak. Do juweelen vertegenwoordigen een waarde van ruim f50.000, waaronder zich bevonden een paarlencollier, waarde ongeveer f25.000, een gou den armband, dito ring met robijn en brillanten, gouden dookspeld met paarlen, een platina armband met bijbehoorend horloge, dat met brillanten is afge zet, een platina ketting met paarlen, een gouden lorgnon, voorts eenige minder kostbare kleinodieën en Mk. 16.800 aan biljetten. De dame heeft het valies, waarin zich al. deze kostbaarheden bëvonden, tot twee maal toe onbeheerd in het net achtergelaten, eenmaal, toen zij zich naar de restauratiewagen be gaf en een andere maal bij de visitatie aan de grens te Roosendaal. Het onderzoek in deze zaak heeft nog niet aan hét licht gebracht of de diefstal op Hollandsch, dan wel op Fransch of Belgisch gebied is geschied. In ieder geval staat vast, dat de juweelen niet meer in het valies waren, toen de eigenares in Den Haag uit den trein stapte. De damo heeft de reis van Antwerpen af gemaakt alleen in tegenwoordigheid van een heer. Zij waren gezeten in het 1ste klas compartiment, dat dadelijk achter de restauratiewagen volgde. Deze heer, waar schijnlijk een Hollander, die eveneens in Den Haag uitstapte, zou misschien eenige inlichtingen kunnen verstrekken. De centrale recherche te 's-Gravenhage verzoekt hem zich daartoe te vervoegen aan haar bureau Alexanderstraat 15A, Den Ilaag. Bedoelde heer, die ongeveer 35 jaar moet zijn, was net gekleed in een blauw colbertcostuum en had eon dikke bruine winterjas bij zich. Hij heeft bruin haar en grijze oogen en i?lad geschoren gelaat,, is eenigszins bruinachtig van Sint. Bij het uitstappen droeg hij een kleine tasch in de hand. EEN DYNAMIET AANSLAG TE KERKERADE. Uit Kerkrade, 17 Dec. Zaterdagnacht tegen 1 uur heoft te Kerkrade een dynamietaanslag plaats gehad op de woning van den opzichter der Domaniale Steenkolenmijnen Scheeren, vlak bij de grens. Ge noemde opzichter lag met zijn gezin te bed, toen kort na elkaar twee ontploffingen plaats hadden in den tuin en vlak daarop een derde op het dak van 1iet huis. De béide eerste ontploffingen hadden geen resultaat, maar door de derde werd een stuk van het dak en de dakgoot over een oppervlakte van twee a drie vierkante Meter beschadigd. Er werd een gat door het plafond van de bovenste slaapkamer ge slagen. Ernstige schade is niet veroorzaakt. Scheeren en zijn vrouw, die in de kamer sliepeü, kregen geen letsel. Een persoon, die zich op het oogenblik van den aanslag in de nabijheid bevond, zag iemand hard loopend in de richting van de grens verdwijnen en hoorde daarop de ontploffing. Aan den overkant van de woning werden eenige ruiten vernield. De politie werd gewaarschuwd, maar kwam eerst 's morgens opdagen. Het onderzoek heeft tot heden geen resultaat opgeleverd. In Kerkrade is een groot aantal mijnwerkers zeer gebeten op den opzichter in verband met loon- en ontslagkwesties. S. moest dan ook reeds meermalen onder politiegeleide naar huis gebracht wprden en men heeft bij hem vroeger een ruit willen inslaan, waarbij hij toen met een revolverschot den betrok kene op de vlucht joeg. De mogelijkheid bestaat, dat twee of meer arbei ders eenige dynamietpatronen, welke voor het schie ten in de mijnen gebruikt worden, hebben achter ge houden om deze voor dit doel te gebruiken. Men heeft vermoeden op een ontslagen mijnwerker. Tel. WETHOUDERS CRISIS TE WORMERVEER. Uit Wormerveer, 18 Dec. In de Zondagmorgen gehouden huishoudelijke vergadering van de afdoe- ling Wormerveer der S.D.A.P., heeft het voorgeno men aftreden van de beide soc.-dem. wethouders Bin nendijk en Westervoort êen punt van langdurige be spreking uitgemaakt. T enslotte werd met algemeene stemmen besloten, dat de wethouders voor de raads zitting van Vrijdag a.s. beiden hun ontslag zullen indienen en wel op grond hiervan, dat het door het aannemen van de regeeringsvoorwaarden, verbonden aan het verleenen van extra-steun aan Wormerveer,

Schager Courant | 1922 | | pagina 6