«dadtseliik Nieuws, Marktberichten. Gemengd Nieuws. niet meer mogelijk rijn zal al» sociaal-democraten te blijven regeeren, wijl deze voorwaarden althans Daar het oordeel der vergadering het gemeentebe- stuur in financieel opzicht aan banden leggen. Daar de beide wethouders reeds van hun aftreden aan den Raad bericht hebben, zal a.s. Vrijdagavond bij de raadszitting allereerst in de beide vacatures moeten worden voorzien. Tel. COOP. CENTRALE BOERENLEENBANKEN EN TUINDERSCREDIT. Zijn we goed ingelicht, dan hebben do Coop. Centrale Boerenleenbanken naar volle medewerking verleond voor hel verstrekken van do noodige geldon ais voorschot aan noodlijdende tuinbouwers, 't Spreekt van zelf, dat go- hoemde Banken verzekerd willen zyn van richtige terug betaling, zoodat geen risico door die Banken wordt goloopen. CALLANTSOOG. A Do heer Jb. Mooil Tam,, landbouwer aan den Ooiter- ',weg alhier, vond dezer dagen onder het duin, bij' het .omspitten van eon stuk groud oen ouden bronzen munt, welke aan do eone zijde een beeltenis vrtoondö en aan de andere zijde een wapen. Het randschrift, voor zoover men het kon Ontcijferen, luidde, Lodewijk XV, jaartal en verdere letters waren piet meer te lezen. CALLANTSOOG. Op 15 December 1922 is alhier bij kilometerpaal 12, op het strand gevonden een uit zee aangespoeld lijk van het mannelijk geslacht, verkeerende in staat van ern stige beschadiging en gedeeltelijke ontbinding. Het lijk was lang 1.60 M. en gekleed als volgt: bruine sokken met zwarte vilten pantoffels, groen jasje en groene broek, blauw vest, blauwe trui met als hemd een wit en blauw gestreept tricot, de broek gedragen door oretels. Ouderdom vermoedelijk 30 juren, en van Frar* sche nationaliteit. Op het lijk werd aangetroffen een bruine portemonnaie, waarop een metalen letter L., een wit met blauw, gestreepte zakdoek en een vulpen houder. In de portemonnaie bevond zich een postbewijs, rood papier genummerd 516, gestempeld Boulogne sur Mcr, Pas de Calais, met als datumstempel 25 Oct. 1922. Voorts had het lijk een schavander of zwemvest om, gemerkt Boulogne Outreau, en gelijktijdig kwam aan een zwemboei, waarop stond Boulogne Outreau. Het naar is zwart of donkerbruin met zeer lange voorlok, gezicht smal en zoodanig beschadigd, dat geen verdere kenteekencn zijn te vermelden. Het lijk, waarop overi gens niets meer werd bevonden, is op de Algemeene Begraafplaats ter aarde besteld. WIERINGEN. Zondagavond werd vanwege de vereeniging „Omhoog", afd. van den Volksbond tegen drankmisbruik, in het ont spanningslokaal der Zuiderzeewerken te Den Oever een propaganda-avond gehouden. Het lokaal was stampvol belangstellenden. Het woord werd gevoerd, door de heeren Ds. J. M. Leendertz, G. Bosker O. Bosker en R. Windsma, terwijl de muziekvereeniging „Apollo" met hare prachtige muziek voor de noodige afwisse- zorgde en mej. Aaf do Beurs een viertal liederen ten beste gaf. Na afloop sloot Ds. Leendertz met een hartelijk woord van dank voor opkomst en medewerking dezen gezel- ligen avond. SCHAGERBRUG. Zondagavond werd in de zaal van den heer J. Broer alhier een concert gegeven door het Sympho- nie-Orkest ,.Cds Genoegen" van St Maarten, onder leiding van den heer Schut. Men had mogen ver wachten dat de zaal goed bezet zou zijn, aangezien mén van „Ons Genoegen" reeds veel goeds had ge hoord. Het niet overtalrijke publiek heeft op duide lijke wijze getoond, dat het zeer heeft genoten van hetgeen dezen avond werd gegeven. Het applaus was langdurig en krachtig. Het gezelschap verdient inder daad een volle zaal. Ter afwisseling gaf de cabaretzanger Leonard! eeni- ge aardige voordrachten. Een gezellig bal tot slot. AARTSWOUD. Door notabelen is tot Kerkvoogd herkozen B. Puis ter Dz. AARTSWOUD. Bij de gehouden herstemming voor twee laden voor hot Kiescollege was de uitslag: vacature Jb. Kuiper Rz:, gekozen, P. Koorn; vacature F. Mienis, gekozen/ D. Koorn. AARTSWOUD. Naar wij vernemen, zal de heer Marchant op 4 Januari as. voor de Vrijzinnig-Democratische Kies- vereeniging optreden. LUTJEWINKEL. Do heer Jb. Hovenier, te Nieuwe Niedorp, heeft als Directeur der zangvereeniging „West-Frisia" alhier, bedankt. JULIANADORP. Do Tooneelvereeniging alhier heeft in studie ge- n men het drama „Door het Donker", door Henri 't Sas. JULIANADORP. Do Nutsavond is bepaald op Donderdag 7 Januari in hot lokaal van den heer J. Marees. WINKEL. Bij de op Zondag 17 dezer gehouden stemming voor notabelen der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen do heeren K. Zeilemaker, G. J. van Leersupi en P. Helder en benoemd de heeren A. Oostwoud Wijde- nes, C. Keizer Gz. en P. Schaap. WINKEL. Door het Hoofdstembureau is aangewezen de heer Jb. Peetoom als lid van den Raad, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer D Kaaij. DOODGEDRUKT. To Ferwepd) (Fr.) Is een 12-jarlge Jongen tusschen de raderen van een windmotor geraakt en doodge drukt NIEUWE NIEDORP. In die Maandagavond jl. gehouden ledenvergade ring der afd. Nieuwe Niedorp van den Vrijz.-Dem. Bond werden als voorloopige candidaten voor de groslijst voor Prov. Staten geplaatst de heeren P. Trapman te Schagen, J. Met te Heerhugowaard en J. B. Wilken te Nieuwe ^iedorp. Voorts werden zeer geanimeerde besprekingen ge houden over uitbreiding gasbuizennet tot Langereis en Moerbeek en omtrent vaststelling van den gas- prijs bij! eventueele prijsverlaging, over welke onder werpen de meeningen nogal verschilden. LANGENDIJK. In de kringen der bouwers is men in den laatstea ajd niet bijzonder tevreden oyer den loop "der zaken. Er zijn tal van vereenigingen en commissies^ die leiding moeten geven aan tie organisaties van tuinders en aan wie de behartiging der belangen is opgedragen, welke de tuinbouwers in deze dagen zoo broodnoodig hebben. Doch volgens het oordeel dier klagers kunnen sommige organen best gemist worden; in den distributie- tijd hadden zij hun nut, doch th^fns, oordeelt men, kun nen zij best gemist worden en eischt het bestaan ervan slechts een contributiebijdrage. Zoo ook lokt het be sluit, om weer tot inventarisatie van de kooi over te gaan, nog al verzet uit Sommigen meenen, dat het ner gens toe dient en zijn van oordeel, dat vorige inven tarisaties zelfs schadelijk hebben gewerkt 't. Gaat hier, meenen wij, als bij vele zakenloopt alles (mee, dan worden de leiders en voormannen hemelhoog geprezen, loopt het tegen, dan moet er toch een zonde bok zijn. Vroeger, toen-flinke prijzen voor de groenten werden gemaakt, was den leden der tuinbouwers alles goed, thans zou het er gauw den schijn van krij'gen, alsof ook den besturen en de leiding nog eenige schuld treft van de misère, waarin de tuinbouw verkeert. vEr zijn intusschen aan den Langendijk meerdere voor beelden, die deze stelling bevestigen en waarbij zij, die zich het meest voor een zaak hebben opgeofferd, bij slot van rekening nog een seitenhieb op den koop toe krijgen. LANGENDIJK. De tuinbouwers klagen steen en been over het voor de bcwaarkool zoo ongunstige weer. Door de vochtige .temperatuur gaat deze groente spoediger tot rotting ,over dan bij droog vriezend weer. Het gevolg er van is, dat er zeer veel arbeid moet worden vericht om de kooj gehoon" te houden, opdat de rotting in niet nog sneller tempo voortgaat Door de uiterst lage prijzen en de ruime teelt, wordt een betrekkelijk klem percen tage afgeleverd, zoodat de koolschuren nog opgepropt met kool zitten. Ook in de hoop op hooger jaryzen wordt naar vriezend weer uitgezien. BARSINGERHORN. Zondagavond j.1. werd alhier ten huize van den heer ty. de Jong uitvoering gehouden van eenige zang stukken door de gemengde Zangvereeniging „Caeci- Üa", onder directie van den heer J. de Groot. Om enkeio zangnummers te noemen, die bijzonder de aandacht trokken, zouden we kunnen opgeven: „De Nachtogaal". van Mendelssohn", Bruidsvaart in Haranger", „Lente", van Hartog en „Jan Willems Vrijage*' van /.uiderlaan. Ter afwisseling gaven enkele solisten ng eon tukoje ten beste. Dat „Caecilia" zich mag laten hooren is genoeg zaam bekend en ook op dezen avond met regenachtig weer, bij glibberige wegen, was er nog flink bezoek. Na de pauze werd opgevoerd do operette van Offen- bach, getiteld „De verloving bij de lantaarns", Waarin de dames J. Smit, A. Schopenhauer"en M. v. d. Horst \en de heeren J. Schenk Az. en K. Dekker de rollen voor hunne rekening hadden genomen. Zahg en actie beiden werden door de 5 personen uitstekend be werkt tot een alleraardigst geheel, terwijl! de piano partij werd verzorgd door mej. A. Bakker Jd. q Zooals te verwachten was? bleef de belangstelling tot het einde toe bij de uitvoering bepaald. f Opvallend daarom was het dat de aandficht v5n het publiek herhaaldelijk werd afgeléid door de luid ruchtigheid van eenige jongelui, men hoorde mom pelen: kwajongensachtig, van wie men hier zeker een andere houding had mogen verwachten, zoowel tegenover hunne medetoehoorders, als tegenover de uit voerenden, die waarlijk geen geringe moeite doen om het publiek een genotvollen avond te verschaffen. MAN VERMORSELD. De tram, die Maandagmiddag om 5 uur 5 minuten van het station der NoordhoUandsche Tram aan den overkant van het IJ in de richting Buiksloot ver trok, moest ter hoogte van het terrein van de Am- sterdamsche Dok-Maatschappij aan de Meéuwenlaan haar gang matigen, omdat er een automobiel voor het hek van dat terrein stond. De auto stond ge deeltelijk op de tramrails. Toen de machinist van de tram signalen gaf, zette de chauffeur aan en reed het hek binnen. De machinist vermeerderde daarna zijn gang. Toen hij dat gedaan had, zag hij een man achter de auto wegkomen en do rails over steken. Hij remde uit alle kracht, maar kon niet voorkomen dat de machine den man greep en ge heel vermorselde. Het slachtoffer, Jasperse geheeten, een 41-jarige gehuwde werkman van de Dok-Maat schappij, wonende aan de noordzijde van het IJ, was terstond dood. DE GEVOLGEN DER CRISIS VOOR DE NED. AR BEIDERSKLASSE. Voor den Schager Bestuurdersbond tradl Maandag avond in het lokaal van den hoer Igesz met boven staand onderwerp op de heer H. J. van Braambeek, lid van het Hoofdbestuur der Nederlandsche Ver eeniging van het Spoor- en Tramwegpersoneel. Spr. wees er op, hoe tijdens den oorlog verschillen de verbeteringen door de arbeiders gemakkelijk wa ren binnen te halen, in een periode van voorspoed voor het kapitalisme, maar dat na die periode ook al heel gauw onder de leuze „vrijheid" reeds een heel lijstje verslechteringen was gevolgd. Spr. vond' gele genheid te wijzen op het gevaar voor een volgenden oorlog, een oorlog die niet gaat tusschen leger en le ger, maar tusschen bevolking en bevolking en die in uitwerking veel verschrikkelijker zal zijn dan de vo rige. En het is daarom de trots van de moderne vak beweging, deelt spr. mede, aan de spits te staan van de ontwapeningsbewoging. Op de moderne vakbe weging* rust de geweldige cultuurplicht te beletten dat een dergelijke oorlog zal losbreken. GESLAAGD. Voor het Practijk-diploma Boekhouden, Handelsra kenen, Handelsrecht en Statistiek van het Nederlandsch Handelsinstituut te Amsterdam' slaagden bij de exa mens op 20, 21 en 22 Oct jX de dames K. Dros, M. Verfaille, T. Dunselman en 3e heeren F. J. de Haan, A. Langereis, A. L. Paasse en F. W. L. Sub. (Voor hot diploma Ned. Handelscorrespondentie slaag den de heeren L. Vonk en J. Grin. Voor het-Mercurius- dipïoma in Boekhouden examen 9 en 10 Nov. j.I. to Amsterdam. Slaagden de heeren K. Prins en J. G. Strooker, allen leerlingen van den heer A. .d. Meij, leeraar Boekhouden M.O., alhier, GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. KoolJ thans Directeur der Christelijke Landbouwschool te Alphen a. cL Rijn, is geslaagd voor het examen Staathuishoudkunde en Statistiek M.O. HET JOCHIE. Cha'rly Chaplin en Het Jochie vieren in ons Thea ter Royal ware triomfen. De bezoekers zijn allen zondor uitzondering enthousiast en opgetogen. Zon der uitzondering luidt het: nog nooit zoo n mooie tilm gezien en dat is juist. En dat algemeene succes heeft de directie er toe gebracht om o-ju heden Dinsdagavond' nog een voorstelling te geven. Wij verwijzen naar de b'etrokkon advertentie on het ge sprek van Charlie xnet zijn Jochie. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Piek zoon van Hendrik Jan Roggeveen en Tryntje van Boacgraven. Tweede Kamer. De behandeling van hei. wetsontwerp Technische Herziening Lager Onderwijswet is Maandag voortge zet. Alle pogingen, door de heeren Ketelaar, Gerhard en anderen gedaan, om door amendementen hieren daar verbetering aa nte brengen in 's Ministers „ver slechteringen", stuitten af op het „onaannemelijk" van den Minister. Artikel 28, regelende de verhouding tusschen het aantal leerlingen en het aantal leerkrachten, is dan ook aangenomen, voor zoover het lager onderwijs betreft, volgens de voorstellen der regeering. Voor dé Ü.L.O.-scholen heeft de Minister eene con cessie gedaan, waardoor de verhoudingscijfers tus schen aantal leerlingen en aantal onderwijzers iets gunstiger morden dan volgens zijn voorstellen, niet temin toch nog een verslechtering vergeleken bij de thans vigeerende voorschriften. Op het punt van d)e nieuwe wachtgeldregeling was geen enkele verzachting van 's Ministers voorstellen er door te halen. De gehuwde onderwijzeres krijgt geen wachtgeld. De wachtgelderegeling werd dan ook aangenomen. '8 Avonds werd! voor een' slecht bezette Kamer met die Oorlogsbegrooting voortgegaan, waarbij tevens aan de orde is eene interpellatie van den heer K. ter Laan, over het nieuwe Reglement op de Krijgs tucht. De heer Ter Laan lichtte uitvoerig deze interpella tie toe, en hield daarna eene redevoering tegen de Oorlogsbegroting. De geheele topzware dienst van het departement van oorlog blijft bestaan, terwijl honderden onder-officieren den dienst moeten verlaten. Spr. begrijpt niet waarom een man als Minstier De Grèr de militaire departe menten zoo maar hun gang laat gaan, w44r hij dis Kamerlid nog op bezuiniging op deze uitgaven aan drong. Nu een oud-Minister van Oorlog heeft gezegd, dat we het op den langen duur toch niet kunnen volhouden, waarom hebben we dan nog zoo'n groot contingent noodig? Waarom kan de Minister het aan b.v. niet met 13.000 man doen? Spr. wenscht daarom voor te stclllen de lichting te beperken tot 13.000 man en afschaffing der herha- Ëever zou spr. hebben voorgesteld algeheele ont wapening. maar het vorig jaar is reeds gebleken, dat hiervoor toch geen meerderheid is te vinden, zoodat hjj thans geen slag in de lucht wil doen. Ook zou hij willen afschaften het vestingstelsel, maar een voortel daartoe Iaat spr. over aan den heer Colijn. Spr. wijst verder op de verloren loonen en ar beidstijden bij de herhalingsoefeningen. Deze zijn, vergeleken bij het vorig jaar, nog wel uitgebreid, dat is zeker vanwege de bezuiniging. En daarvoor moet de steun voor werkloozen maar wachten 1 Ten slotte bespreekt de heer Ter Laan de vesting- Holland, welke wij er pas hebben bljgekregen. Alles wat we tot dusver hadden, de Hollandse* e Waterlinie, waaraan veel millioenen zijn Verspild, maar waar het modern geschut reeds overheen kan schieten, wordt opgeruimd ten behoeve van de ves ting-Holland, die óók geen waarde heeft. Spr. dient een motie in,-waarbij de Kamer met het oog op 's lands financiën de wenschelijkheid uit spreekt, dat in het Jaar 1923 geen herhalingsoefenin gen worden gehouden en waarin de Minister wordt uiigenoodigd de uitgetrokken gelden terug te nemen en een desbetreffend voorstel te doon. In een tweede motie, welke spr. indient, spreekt de Kamer de wenschelijkheid uit, dat de lichting in het jaar 1293 niet sterker zal zijn dan 13.000 man. De beer Duymaer van Twist, de militaire specia liteit der anti-revolutiomiairen, laat natuurlijk een heel ander geluid hooren. Wat do bezuiniging beilangt, betoogde de heer Duy maer, dat er meer geconcentreerd moet worden en dat b.v. ook het inrichten van kampementen en het sluiten van kazernes moet worden aangepakt (de heer Tilanus, (Christelijk-Historisch) daarentegen vond kazernes nog zoo kwaad niet). Voorts wilde de heer Duymaer'(en hierin was de heer Tilanus het methem eens) de administratie versoberen die, voor een lichting van 1)9.500 man, 1.732.000 gulden vergt. Wel kost ook de opleiding veel te veelongeveer 1 millioen. Ook de neer Deckers (Katholiek) vond alles te grootscheeps ingericht te veel naar het model Van een groote mogendheid; vooral is er te veel beroepspersoneel, dit kost alleen reeds 40 millioen cn er zijn te vce.1 schoolccmpagnieën en te veel opleidingscontpagnieën. Over ons tegenwoordige verdedigingsstelsel sprak eigenlijk alleen de heer Tilanus. eHt bleek dat hij tegen het denkbeeld van den heer Colijn in ging, en, met den Minister, onze bestaande vaste verdedigings werken handhaven wilde. Zooals men ziet, de voorpostengevechten over „Oor log" 'zijn begonnen; het belangrijkste zal nog moeten komen in de eerstvolgende dagen. AMSTERDAM, 18 Dec. 1922. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en rijzen ate volgt: 668 vette koeien, le kw. f 1.10 tot 1.25, 2e kw. f 0.80 tot f 0.95, 3e kw. f 0.50 tot -i 0.75, 85 melk- en kalfkoeien f 250 tot 500, 33 ■nuchtere kalveren f 14 tot f 20. 260 schapen f 30 tot x 45, 529 vette varkens le kw. f 1.19 tot f 1.21, 2e kW. wf 1.17 tot f 1.18 per Kg. schoon gewicht ALKMAAR, 18 Dec. 1922. Op de heden gehouden weeklnarkt waren aange voerd 38 koeien en ossen f 200—500, 12 vette kalveren f 120—f 190. p. ned. pond f 1.40—f 1.90, 11 nuchtere kalveren f 14—f 28, 29 vette schapen f 35—f 52, 434 vette varkens pc ned. pond f 0.98—1.04. WARM ENHUIZEN, 16 Dec. Roodo kool f 0.85 a 2.10, gele kool f 0.90 a 1.40, Deen- sche witte kool f 0.80 a 1.85, uien fl,60 a 2, driel. f 0.G0 a 0.70, peen f 1.15 a 1,20, blauwe aardappelen f 2.50, uitschot f 1.10 a 1.30„ uitschot gele kool f 0.70. Aanvoer: 24800 Kg. roode kool. 13475 Kg. gele kool, 3190 Kg. witte koal, 7200 Kg. uien, 4050 Kg. peen, 1350 3190 Kg. witte kool, 7200 Kg. uien, 4050 Kg^ peen, 1350 WARMENHUIZEN, 18 December 1922. Roode kool, 2e soort f 0.75 a f 1.30. Gele kool f 0.6$ a f 1. Deensche witte kool f 1.15 a f 1.75. Uien f 1.80 a f 2. Drielingen f 0.60. Nep 11.80. Blauwe aard appelen f 2.20. Aanvoer1500 Kg. roode kool, 8720 Kg. gele kool, 6845 Kg. witte kool, 2350 Kg. uien, 125 Kg. nept; 500 Kg. aardappelen. ALKMAAR, 18 Dec. 1922. Bloemkooi f 4.20 a f 12.30 per 100 stuks. Roode kool f 1.10 a f 2.10. Gele kooi I 0.50 a f 0.70. Wortelen 1.50 a f 1.80, Uien f 1.20 a f 2.30. Appelen f 5 a f23. Peren f5 a £15. Spruiten 3.80 a f 10.20. Witlo£ 21 n f 37, alles per 100 Kg. NOORDERMARKTBOND, Noord-Scharwoude. 18 Dec, 1922. Blauwe aardappelen f 2. Grove uien f 1.20 a 1.80. Drielingen M.30 a 1.50. Peen fl.20. Roodo kool f 1.30 a 2.50. Gele kool f 0.30 a 1.30. Deensche witte f 1.40 a 1.90. alles per 100 Kg. Bloem kool f 15.70 a f 17.20. 2e soort f l.TO a 2. p. 100 st Aanvoer 16 Dec.590 Kg. aardappelen, 9920 Kg. uien, 24575 .Kg. peen, 54850 Kg. roode tooj, 17270 Kg. gele kool, 2893o Kg. Deensche witte kool, 450 Kg. kroten, 200 Kg. spruitkool. LANGEDiIJKER GROENTENVEILING, Br. op L. 18 Dec. 1922. Bloemkool,, lo soort reuzen f ld20 a 1,8.60. Roode kool, le soort f 1.30 a f 2.60. Roode kool, 2e soort f 0.70 a 1.20. Gele kool, le soort 1 a f 1.50. Idem, 2o soort I 0.60 a 0.90. Deensche witte kool le soort t 1. a f 1.70. Uien. drielingen f 1.10 a f 1.40. Uien, 2e soort E 2 a fi &20. Losse wortelen 1.30 a 1.50. v Aanvoer: 3050 st 'bloemkool, 34500 Kg. roodo kool, 16600 ICg. witte kool' 40000 "Kg. gele kool, 7750 Kg. losse wortelen, 4800 Kg. uien. ALKMAAR, 16 December. Op de beden gehouden weekmarkt waren aange voerd: 24 paarden f 75325, 14 koeien en ossen f 24Ö 475, 23 nucht. kalveren f 1028, 318 vette schapon f40—50, 27 mag, varkens f42—58, 226 biggen, 10 w. f 19—29, 8 bokken' en geiten f 4—16. Boterprijs op 16 December: hoogste markt fl.20, middelmarkt 1.15; laagste markt f 1.10. Aanvoer 1478 kop. Kipeieren! fll1250. DE NOOD DER DUITSCHE STUDENTEN. Dr. A, Mayer, oud-directeur van het proefstation te Wageningen, schrijft aan de N.RXt.: Als oud-hoogleeraar was het schrijver dezes giste ren vergund aan de studententafel (mensa acade mica) te Heidelberg deel te nemen. Daarvoor is sinds 2 jaren een eeuwenoud1 gebouw, de „MarstaU" van den keurvorst van de Palts, keurig en met smaak gerestaureerd en ngericht. Gelden voor dit doel wer den in de- kringen, die nog belang stellen in het behoud der Duitsche wetenschap, bijeengebracht en. zoo tevens een der weinige gehouwen, die bij de verwoesting van. Heidelberg door de Franschen te gen het einde van de zeventiende eeuw gespaard zijn gebleven, voor verder verval behoed. De mensa academica wordt gehouden in een zaal, die aan een kloosterlijk refectorium doet denken. .Een twintig tafels, elk met pl.m. 12 zitplaatsen, staan er in regelmatige orde, zonder laken en zonder tafelgerei, het hout der tafelbladen netjes geboend. Bij den ingang een tafeltje, waar een non de kaartjes verkoopt aan personen, die zich als studenten kun nen legitimeeren, of als docenten, die ook aan de maaltijden kunnen deelnemen. Deze non leende mij ook een soeplepel, die de eetlustigen anders zelf moe ten meebrengen mes en vork zijn pnnoodig, daar er niets te snijden en te steken valt. Men is vrij in de keuze der plaatsen aan de tafels. Aan het eind van elk dier tafels stond een goote kom met soep en een stapel borden, waar ieder zichzelf bedient. De soep is discrétion en de meeste gasten bedienen zich goed. Na de soep gaan alle met de borden in de hand in de ganzenpas naar de loketten, die het refectorium van de keuken scheiden. Men vordert langzaam, want de queue is lang. Eindelijk nadert men het loket, waardoor men een kijkje in de keu ken heeft, waarin zes vrouwen het eten bereiden. Hier wordt de hoofdschotel uitgedeeld en men ont vangt het bord goed gevuld terug; op den dag, dat ik er was, gestampte aardappelen met wat margarine, waarover een saus van mierikswortel, niet onsmake lijk. Naar keuze kon men ook zuurkool bij do aard appelen krIJgen.Enkele malen in de week wordt ook een Btukje vleesch of haring verstrekt. Zoo zijn er twee maaltijden per dag, 'smiddag» tusschen 12 en 2 uur en avonds tusschen half 7 en half negen. De kosten zijn tegenwoordig voor eiken maaltijd 45 mark, merkwaardig goedkoop, indien men nagaat, dat 45 mark slechts de waarde heeft van 1 Yi cent en d'at de prijzen der levensmiddelen in Duitschland zoo sterk gestegen zijn. Trouwens, die lage prijs is slechts mogelijk door vrijwillige bijdra gen. Wel de helft der kosten wordt door weldadig heid bestreden. Er zijn gélukkig, nog altijd menschen in Duitschland met een ruim inkomen en die een hart hebben voor het behoud van de wetenschappe lijke studie. En dan springen van tijd tot tijd ook buitenlanders bij, vooral Amerikanen, die hun we tenschappelijke opleiding te Heidelberg hebben ge noten. Of de voeding aan de mensa academica voor de instandhouding van het menschelijk lichaam vol doende is? Eone oppervlakkige physiologische schat ting leert, dat er een belangrijk tekort is aan eiwit stoffen. Inderdaad vernam ik van mede-aanzittenden, dat men genoodzaakt is, thuis met kaas en worst aan te vullen. Maar stellig zijn er ook velen, voor wie dat financieel gnmogelijk is. Daarbij is het getal der deelnemers groot n verhouding tot het geheele studentencorps. Op den dag dat ik er was pl.m. 700 's middags en 400 's avonds. Gemiddeld is het nog aanzienlijk grooter, en dat op pl.m. 2000 studenten in 't geheel. Corpsleden zag ik er niet. Maar dat zijn immers een kleine minderheid, die meest gezamen lijk in hun „kneipe" eten. HIJ WAS HET NIET. De gemeente-ambtenaar, die in een Parijsche mo torbus op het toebrengen van een prik met een naald aan een vrouwelijke passagier betrapt zou zijn, en wiens aanhouding wij gemeld hebben (zie elders in dit blad), is weer op vrije voeten gesteld. Het schijnt hoogstonwaarschijnlijk, dat deze man een van „de prikkers" is, die den laatsten tijd te Parijs zooveel van zich hebben doen spreken. Men veronderstelt, dat de dames uit de motorbus zich vergissen, zoo wel de geprikte, op wier hand geen spoor van een naaldeprik te ontdekken was, als de andere passa gier. die gezegd had de naald gezien te hebben. HOE TREURIG. Te Falaiso kwam een moeder, die eenige oogenblik- ken haar woning had verlaten, bij haar terugkeer tot de droeve ontdekking, dat haar drie kinderen, die onbewaakt waren achtergebleven, waren omgeko men. Een der kinderen, een jongetje van. vier jaar, had door spelen met vuur brand veroorzaakt. Dit knaapje met een broertje van 20 maanden waren gestikt. Een kindje van zes maanden lag in de wieg verkoold. HET EINDE VAN EEN BEUL. De Russische heul Joekoff, die in dienst van het moordenaarstribunoal de Tscheka stond en in twee jaar tijd meer dan twee duizend menschen hoeft op gehangen, heeft zich thans zelf van het leven be roofd, door zich aan een lcnop van het venstor zijner kamer te Moskou te verhangen. NOODLOTTIGE AANVARING. Uit Londen, 18 Dec. Het ss. „Smerdis" van Glasgow, groot 1000 ton, komende uit Bordeaux is in botsing gekomen met de „City of Loridon", groot 800 ton. die voor anker lag op de Mersey. De ..Smer- dis" zonk in vier minuten. Tien leden van de be manning werden vermist. EEN 1-R4NSCH HOSPITAALSCHIP VERBRAND. Uit Konstantinopel, 17 Dec. Het Fransche hospitaal schip „Vinh-Long", van Toulon naar Konstantinonel gaande, werd hedenochtend om zes uur bij San Ste- fano (bij Konstantinopel) door een brand, welks oor zaak onbekend is. vernietigd". Een Amerikaansche torpedojager schoot te hulp en bracht de geredde schipbreukelingen "naar Konstantinopel. Tot dusver worden er 14 personen vermist, waaronder eenige burgers, verscheiden militairen en een matroos. Een nader bericht meldt, dat er drie vrouwen en drie kinderen bij den brand zijn omgekomen. TREINBOTSING IN NEW-YÖRK. Uit New-York, 18 Dec. Vijf en twintig personen zijn gewond bij oen 'notsing tusschen twee treinen op den „elevated" spoorweg. Onder de slachtoffers zijn zeven vifmwen en kinderen. AMERIKA EN HET HERSTEL. Uit New-York, 16 Dec. Volgens een telegram uit Parijs, is informeel aan Poincaré medegedeeld, dat de Vereonigde Staten bereid zijn, een plan voor de re geling van het vraagstuk der schadeloosstelling in overweging te nemen. De kwestie van de deelneming van Amerika aan do Europeesche aangelegenheden vormt het onder werp van bespreking in de Amerikaansche pers. Het besluit van Harding om een middel te vinden ten einde het probleem der schadeloosstelling to ro- gelen, wordt algemeen goedgekeurd. De republiko'in- sche bladen zien daarin de logische ontwikkeling der republikeinsche politiek, terwijl de democratische bladen er op wijzen, dat de nieuwe phase de poli tiek van Wilson rechtvaardigt. De „New York Times" zegt, dat men Europa moot voorzien van ploegen en zaaigraan, niet ter wille van de menschheid, maar omdat het goede „busi ness" is, DUITSCHE PRIJZEN. De Deutsche Export-Revue schrijft: Vóór den oor log kostte ruw katoen per kilo 1 mark, dadelijk na het sluiten van den vrede 20 mark en thans 5000 mark. Een katoenspinnerij van middelmatige grootte met 50.000 spinrokkens heeft in volle werking bij een acht-uurschen werkdag maandelijks 150.000 K.G. ruwe katoen noodig, dat dus thans op den fabelach- t.igen prijs van 750 millioen mark komt.. Vóór den oorlog draaiden, er in Duitschland 11.9 mill. spinrok kens, thans na 't verlies v. Elzas-Lotharingen nog 'n 10 millioen, waarvan er geregeld 9 millioen spinrok kens moeten loopen. Om deze 9 millioen spinrokkens gaande te houden, is dus maandelijk 27 millioen K.G. ruwe katoen noodig, die maar even een bedrag van 135 milliard mark kost, 't geen voor een geheel jaar 1620 milliard mark wordt. Dit reusachtig be drag van 1620 milliard mark is-dus noodig, willen1 de katoenspinnerijen in Duitschland! 90 pet. harer werk- tuigen van grondstoffen voorzien. DE POOLSCHE PRESIDENT VERMOORD. Üit Londen, 16 December. Narutowicz, de Pool- sche president, is te Warschau vermoord. Het Poolsche telegraaf-agentschap meldt nader: Vanmiddag is de president bij de feestelijke opening van een kunsttentoonstelling in het paleis voor beel dende kunsten doodgeschoten. De dader loste snel achter elkaar drie revolver-schoten op den rug van den president, tengevolge waarvan de president eeni ge minuten later overleed. De dader is een schilder, Niewiadomski met name, die gevangen genomen is. Eligius Neiwiadomski, da moordenaar van den pre sident, is in 1869 te Warschau geboren. Hij verliet in 1889 het gymnasium en ging naar St. Petersburg om de kunstacademie aldaar te bezoeken. Daarna ging hij naar Parijs. Sinds langen tijd is hij echter geen schilder meer, maar leeraar in de schilderkunst. Hij wordt voor een uiterste chauvinist gehouden. Bij een tramongeluk in 1918 heeft hij een ernstige ver wonding aan het hoofd opgeloopen en sindsdien geldt hij voor een zonderling. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. De medewerker in het Hdbld., G. Nypels, seint uit Lausanne: Naar ik uit geallieerde bron verneem, wordt er thans hard onderhandeld over de vredesprelemi-

Schager Courant | 1922 | | pagina 7