Marktberichten, Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. ATTENTIE. Het eerstvolgend nummer der Schager Courapt, zal Woens dag verschijnen. voorgesteld, »ou uitnbodigen op de tentoonstelling to komen. Hiervoor moest op den achtergrond van hot terrein oen kasteel verrijten met een poort in het midden. De hoog® gaat zou komen met klein ge volg, nl. 8 cavaleristen te paard; ze zouden worden aangekondigd door vier herauten met bazuinge schal en klokgelui. Zoodra de hooge gasten door de poort zichtbaar zijn, zal de standaard worden ge- hoschen ton teeken dat do hooge bezoekers op hot terrein aanwezig zi.in. Ook zullen nog verschillende andere autoriteiten worden uitgencodigd, als de Schouton van Hoorn, Hoogwoud en Spanbroek. Nu zal de Heer ze laten zien wat op den landbouw be trekking heeft, o.a. 8 meisjes, voorstellende potlam- maren, 8 jongens, bokjes en geitjes, 8 klavertjes vier als symbool van geluk. De laatste Hansjou of het, laatste voer hooi, met zingende kinderen en een bakkor met wanne bollen er achter, waarvan er aan de hooge gasten oen zal worden gepresenteerd. De Paaschkoe, visscherij-, veeteelt-, landbouw-wagen, bierwagen, waarin tinnen kannen bier zal worden rondgediend1 uit zuiver graan gebrouwen. Dan zul len er verschillende dansen worden uitgevoerd, land- dansen, ballondansen, om mooie prijzen. Tevens die- nen er zoor hooge prijzen te worden uitgeloofd voor do mooiste costuums, betrekking hebbende op den landbouw. Een vrouwenkoor, allen met do Noord- Hollandscho kap op, dient een welkomstlied te zin gen. Ten slotte wordt de Hoer van Opmeer geridderd waarbij den ridderslag zal worden toegediende Ook zullen alsdan gehuldigd worden zy die 25 of mee» dienstjaren hebben in het landbouwvak. Ook dezen zu- Jen fraaie diploma's worden uitgereikt. Verder zal er nog veel meer in voorkomen, doch dit zij thans voldoende om een begrip te vormen van den opzet van het plan. En naar aanleiding van 't fiasco met den Boerenbruiloft, dient er voor gezorgd, dat de orde bewaard blijft. Er zouden daarom verschillende tribunes moeten worden gebouwd, waardoor hel mogelijk wordt, dat men een zitplaats zal kunnen bekomen. Voor attractie zou spreker willen laten komen den heer Langedijk uit Beverwijk met zijn vyf gedresseerde paarden. Hierna geeft spreker het woord aan de aanwezigen om op- of*,aanmerkingen te doen, waarna zich een orde lijke, nette discussie ontspint, waaiaan vele personen deelnemen. Ten slotte wordt het plan met algemeene stemmen oan- .v.aard" en zal het bestuur in een volgende vergadering met afgeronde Voorstellen komen en tevens met een .begrooting van de kosten. Verschillende c(*iunissies dienen er te komen en er wordt gerekend op algeheclé medewerking en dan twijfelt voorz. er niet aan, of •het zal slagen, moreel en finantieeL Nu volgt do rondvraag. Uit de bus komt do vraag: Welk voer is het beste om kippen eieren te doen leggen. Door oen der aanwezigen wordt aanbevolen P. bliiis Ochtendvoer en Gemengd graan. De heer Braak vraagt: Waar blijven de diploma's van den vorigen cursus? Zijn op komenden weg. Tevens zou de hoer Braak gaaine een spreker hebben- in de Maartvergadering, met als onderwerpElcctro- motoren in dienst van aen Landbouw. De secretaris zal Jzij n best hiervoor doen. De heer P. Hartog brengt de musschenpiaag ter sprake en zou gaarne zien, dat de H. M. ,vau Landbouw dit eens in studie nam en maatregelen wist in te voeren ter verdelging. Men zal dit het Hoofdbestuur ter kennisse brengen. Hierna sluit de voorzitter met een woord van -dank aan allen voor de prettige sumenvyerking en de aan gename discussies 'dezer vergadering. BARSINGERHORN. TT r Door het Kiescollege bij de Ned. Herv. Kerk te Barsingerhorn is gekozen tot ouderling de heer K. Bakker, die deze benoeming beeft aangenomen. KOLHQRN. De openstelling van het Hulppost- en Telegraaf kantoor is met ingang van 2 Jan. a.s. als volgt ge wijzigd: Post- en telegraafdienst voorm. 834-11 uur, nam. 2-4 en 6-7 uur; telefoondienst voorm. 834-11 uur; nam. 2-4 en 5iï-7 uur. Alleen gedurende de uren waarop het telefoon kantoor ook voor andere diensten dan voor tele foondiensten is geopend, wordt gelegenheid gege ven tot het voeren van gesprekken. WINKEL. u w Door de Nieuwjaarscommissie is bijeengebracht een bedrag van f 533.75, waarvaji een uitkeeriug kon worden gedaan aan 47 gezinnen, waarvan in do eerste klasse voor een gift van f 11.50, 44 gezinnen en voor een gift in do tweedo klasse van f fi, 3 ge zinnen. WINKEL. j Tot molemmeester van den Nederlandspolder is benoemd de heer P. Nieman en tot secretarie-pen ningmeester de heer A. de Ridder, beiden te Winkel JULIANADORP. J( a Van bevoegde zijd© werd ons medegedeeld, oat ingang van 2 Januari 1923,, het Hulppost-, Tele graaf- en Telefoonkantoor te Julionadiorp, voor het publiek zal zijn geopend op werkdagen, al® volgt: le. voor post- en telegraafdienst des voorm. van 830_11 uur, des nam. van 24 en van 5.30-7 uur; 2e. voor telefoondienst van des voorm. 8.30 uur tot des namiddags 12.30 uur en des namiddags van 2 tot 4 uur en van 5.30 tot 7.30 uur; 3e. des Zaterdagsnamiddags na 4 uur worden vanaf dien datum geen postzaken moer behandeld, en is des avonds tusschen de genoemd© uren alleen gelegenheid' voor telegraaf- en telefoondienst. 4e. Op Zon- en feestdagen is 'het kantoor geopend alleen voor telegraaf- en telefonodienst des voor middags van 8 tot 9 uur, dus niet voor postzaken. Het publiek zij er echter opmerkzaam op, dat, wanneer het kantoor .gepend is voor den telefoon dienst, doch voor de andore diensten gesloten is, geen gelegenheid wordt gegeven tot het vee jen van gesprekken uit de spreekcel ten kantore. Een ieder neme dus van idit bericht goede nota, dan zal me nige teleurstelling worden bespaard. JULIANADORP. Donderdagmiddag hadden te Huisduinen en Ju- lianadorp de stemmingen plaats voor gemachtig den in het Kiescollege en voor het College van No tabelen. Voor het Kiescollege werden herkozen de heeren J. W. Zuiderhoudt, D. Blokker, A. J. Swaerts Jnr., G. van Zoonen en D Hoornsman, gekozen werd de heer A. Been. Voor het College van Notabelen werden herkozen de heeren A. Hoornsman, D. Blokker en T. Laag land Winder, gekozen werden xnej. A. Klein-Swaerts en C. Purmer. Voor beide colleges moet nu nog een tweede vrije stemming plaats hebben oim te voorzien in een plaats in elk college, welke wordt gehouden op o Januari e.k. Dóór de invoering van het actief en het passief stemrecht voor de vrouwen, is slechts door een dame van dit recht gebruik gemaakt, maar is er toch dit. resultaat mee behaald dialt er ook éen ge kozen is. ST. MAARTENSBRUG. Met ingang van 2 Januari a.s. zal het Hulppost-, Telegraaf- en Telefoonkantoor alhier voortaan op werkdagen geopend zijn ais volgt: Voor post- en telegraafdienst 9—11. 2—4, 534—7 uur, Voor telefoon dienst 834-11, 2-4, 5H-7 uur. Zondags voor alle dien sten gesloten. ST. MAARTEN. De metselaar, A. van Beek alhier, werkzaam aan het transformatie gebouw te St. Maartensbrug, had het. ongeluk door den steiger te zakken en trog meit kalk viel mede naar beneden, welke boven op den ongelukkige terecht kwam. Per auto naar huis ge bracht zijnde, moest direct medische hulp worden ingeroepen. PETTEN. Den len Kerstdag gaf de Harmoniavereenigmg „Klimop" haar aangekondigd concert, onder lei ding van den heer A. Kos van Zuidscharwoude, in het caié van den heer Sneeboer. Trotsoh het ongun stige weder was de zaal flink bezet. Donderdagavond werd hetzelfde concert gegeven voor de donateurs en bogunstigors. IXJ opkomst had wel beter kunnen zijn. Beide avonden kunnen voor de vereeniging als geslaagd heeten; er word vrij goed' gespeeld. Ook de tooneelstukjes, welke ter af wisseling ten beste werden gegeven, ontvingen een welverdiend applaus. HOOGWOUD. Uitslag van do op Donderdag jl. gehouden ver- kocping ten .huize van den lieer L. Galis, kastelein aan de Langereis alhier, ten overstaan van Notaris Hilbramd te Obdam van het huis en landerijen van den hoer Joh. Pronk aan de Langereis alhier, groot 7 56. - II.A. Kooper de heer Jb. Kooij Kz. te Heiloo, voor den prijs van f 20981. VALKKOOG. 1 De diakonio der Ned. 'Herv. Kerk alhier, heeft 20 pel van de pacht over 1922 (aan sommigen 25 pet.) 'Kwijtgescholden. Het verpachte land bestona uitsluitend uit bouwland. 'T ZAND. 24 December speelde in 't caié van den heer A. Tuin 1 do Profesionaal F. J. Voorwinde cenigc biljart-matchen tegen verschillende spelers.Zijn eerste partij van 600 caramboles speelde nij in 2o beurten, hoogste serie 96. De tweede partij van 200 caramboles, voorgift 100, series onder do 30 niet tellende, had het volgende ver loop: 89, 28, 09, 39, oen gemiddelde van 63. Na afloop nog verschillende prachtige kunst- en fantasie- [(stooten; een werkelijk schitterende dag. BREEZAND. I Met ingang van 2 Januari a.s. zal* liet Post- en Tele graafkantoor zijn geopend van 8tyg v.m.—11 v.m. en van 2 uur nam. tof 3ys uur nam. en van 5Ys uur nam', tot 7 uur. DE GEMEENSCHAPPELIJKE KERSTBOOM. In de Sociëteit te Doetinchara had Eersten Kerst dag do Kerstboomviering plaats van de aideeling van den Ned. Protestantenbond) en Tweeden Kerst dag van do R. K. scholen. Als oen bijzondorheid mag hiervan wel vermeld, ndat de Protestantenbond zijn Kerstboom welwil lend heeft beschikbaar gesteld voor de R. K. Kerst boomviering. EEN STADION TE ARNHEM. Het was bekend, dat er plannen waren om in, of liever even buiten, Am'hem een. groot stadion te bouwen, maar de bijzonderheden daaromtrent ont braken nog. Thans zijn wij in staat mede te deelen, j dat de Vereeniging voos Vreemdelingenverkeer ad oh met deze zaak bezig houdt en dat er reeds vaste*1 plannen zijn. Het betreft nl. het plan tot stichting van een sta-, dien in Arnhem, ruimte biedende voor desge- wenscht 32.000 zitplaatsen, welk aantal nog gemak-1 kelij'k-kan worden opgevoefd. In dat Stadion zal gelegenheid geboden worden voor internationale voetbalwedstrijden, motorrennen, paardensport, wa- genrennen, tentoonstellingen, demonstraties enz. i Het is ontworpen te midden van prachtige bos- schen tegenover 'het Openlucht-Museum. Het denk- beold is van den directeur van Gemeentewerken te Amliem. Deze ontwierp er ook dp schetspiannen voor. 1 De bijzonderheden van de constructie zijn van i grooto beteekenis, vooral omdat daardoor een ex-U plodtatie mogelijk gemaakt wordt met verrassend weinig kosten. Hieraan kan worden toegevoegd, dat met het ont graven van het terrein door middel van stoom- schoppon en van electrische treinen reeds een-begin I is gemaakt. DE HOOGE VRACHTTARIEVEN VOOR VEE. Hot bureau-V.D. meldt dat de onlangs in de vaart gebrachte^ speciale vecbooten, waarvoor de Nederland- j scho Bond van Veehandelaren zich tfeel moeite heeft ge geven, zoo goed hebben voldaan, dat het bestuur van dezen Bond op zijne op 21 dezer te Zwolle gehouden vergadering, met aieffmoene stemmen besloten heeft aan do elf provinciale afdeelingen op te dragen, zfcb met de in hunne provinciën bestaande vrachtreederijen in verbinding te stellen, teneinde het georganiseerde voevprvoer te water op grooter schaal in practyk to brengen. Bedoeld bestuur is tot dit besluit gekomen, doordat de nog steeds door de Nederlandsen© Spoorwegen ge- ëischte vrachtprijzen voor vee een niet te overkomen bezwaar voor den handel .yormen. Hot ligt in do bedoeling zoovéél mogelijk vaste diensten van en naar de belangrijkste weekmaikten tot stand te brengen. HET BILTHfOVENSCHE DORPSKERSTFEEST. Men schryft uit Bilthoven Het dorpskerstfeest heeft onder groote belangstelling van do ingezetenen en velen van buiten plaats gehad. Uit den omtrek, ja zelfs van groote afstanden, waren volwassenen en Kinderen gekomen met hunne paketteh, om deze bij den kerstboom neer te leggen. Groote sta pels werden' het, vol mooie kerstgeschenken voor de gezinnen van werkloozen en armen in het algemeen. De verlichte boom met de flikkerendo flambouwen, door de gemeentebraudweer afgestaan en de yuren der veld- keukentjes waarop de Padvinders voor dc honderden aanwezigen chocolademelk bereidden, léverden temidden van het donkere dennenbosch een schilderachtiger! aan blik op, terwijl kerstliederen met zachte orgelbegeleiding wijding gaven aan het geheel. Evenals het initiatief voor dit mooie dorpsfeest ge nomen werd door een geheel open vergadering van monschen uit allerlei kringen en van allerlei richting, zoo werd ook door een dergelijke open groep, gevormd door allen die wilden medewerken, de ontvangen schat van geschenken met zorg verdeeld, gesorteerd en ver zonden. Zoo waren reeds op Tweeden Kernstdag de honderden kleedingstukken van allerlei soort, voor man nen, vrouwen, kinderen en zuigelingen, de honder den stukken speelgoed en boeken, de mooie voorraad le vensmiddelen (vruchten, kruidenierswaren, etc.) door de opgegeven behoeftige gezinnen te Bilthoven, Dc Bildt en Utrecht, maar ook in andere plaatsen over het gehcele lana verspreid, .ontvangen. En niemand weet dat is juist hot aardigste van wie die mooio en degelyke geschenken afkomstig zijn. Hdbld. DOOR ONTSNAPPENDEN STOOM GETROFFEN. Drie knechts van den aannemer S., die Donderdag morgen herstellingen verrichtten, aan een stoom ketel in de weverij van de firma v. cl Berg Krabben dam te Tilburg, zijn door ontsnappenden. stoom troffen. Twee zijn levensgevaarlijk, de derde is min der ernstig gewond. Zij zijn naar het gasthuis ver voord. MIINSTERIEEL GESOL MET DE GEMEENTE- FINANCIëN. Een burgemeester schryft aan het H.d.bld. Dit opschrift is niet te sterk gekleurd. Reeds bijna 25' jaar is een nieuwe regeling der rijksuitkeeringen aan de gemeenten naar vrijwel ieders oordcel urgent. De vakbfaden betoogden het uit den treura, dc oagbladcn bedamden het, cle gemeentebesturen en haar organisatie, dc vereeniging van Nederlandsche gemeenten, hamerden aanhoudend op hetzelfde aambeeld, staatscommissiën zet ten dc gemeente-administratie aan het werk erbrachten al of niet rapporten uit, in de Sta ten-Gen raai werd bij elko gelegenheid op herziening aangedrongen en tel kens weder deden nieuw opgetreden ministers nieuwe beloftendie onvervuld bleven. De gemeentebesturen hebben het verleerd om zelfs in de beloften van be windslieden, die in vroegere gemeentelijke betrektdngen •bf als Kamerlid het luidst den gemeentelijken «aanci- cclen noocf hadden uitgekreten, nog eenig vertrouwen tc- stellen. Nu weder Wordt minister De Geer zijn ver leden ontrouW en komt hij .zijn toezeggingen niet na. Begin 1921 aan het bewind gekomen, trok hij dadelijk zijn als Kamerlid gedane voorstellen in en bracht hij ec;i noodregeling ifrt stand voor de juicn 1921 en 1922, omdat daarna zou kunnen werken de definitieve rege ling, le ontwerpen door de staatscommissie-Van Lynden i van Sandenburg, welke hij inmiddels had ingesteld. Maar j (Ie staatscommissie kwam niet tijdig gereed en de gc- i toeenten weten nog altijd niet of een nieuwe noodregc- fing getroffen wordt. Zij vreezen, door ervaring geleerd, ,het ergste. Wel weten zij', dat de Minister van Onderwijs door de Tweede Kamer-meerderheid deed aannemen allerlei bezuinigingsmaatregelen op het onderwys, die dreis in werkeiykheid geen bezuinigingen zyn, doch slechts uitgave i afwentelen van do rijkskas op de ge meentekassen, Det is hel vooral hetgeen de gemeente besturen zoo ergert: dat verscheidene ministers steeds den mond vol noudeu over bezuiniging, noodig ook bij do gemeenten, terwijl die zelfde ministers telkens weder uitgaven afwentelen van het rijk op de gemeenten en ten koste van de gemeenten allerlei nieuwe regélin- f»en treffen. Vleeschkeuringswct, warenwet en werkloos- eidsregelingen zijn hiervan treffende voorbeelden. Deze •^regelingen hebben intusschen ook haar goedé zijde, zy het aan dat de gemeenten daarmede in verhouding tot het rijk onbillijk worden belast. Maar wat te zeggen van de nu weder tot stand gebrachte „technische her ziening" der voorschriften voor de bevolkingsboekhou ding? De vorige week kwam deze tot ieders verrassing uit de lucht vallen, nadat slechts twee jaar geleden -- na een overweging van ongeveer een kwarteeuw een Volledige technische herziening plaats had. Pas hebben tal van gemeentebesturen hun administratie daarop inge richt of zij zien deze reeds weder verouderd, hun bevolkingsregisters, die zij nog tot 1930 onveranderd mogen gebruiken, stemmen met de nieuwste vöor- schriften niet overeen, en veel materieel kan niet verdór worden gebruikt. Vrijwel alle nu gemaakte wijzigingen in de betreffende bestuursmaatregelen hadden twee iaar geleden ook reeds kunnen worden aangebracht Wel moet het bij de gemeentebesturen tot ontsemming leiden, dat op deze wijze de regeering aan de gemeenten ge heel - onnoodig kosten veroorzaakt on haar administratie veroudert,' zonder dat één enkel belang daarmede wordt gediend. DE ONVEILIGHEID AAN*DE DUITSCHE GRENS In de buurtschap Loil is een boerenknecht uit Eldrik, die zijn ouders had bezocht, door twee Duitschers aan gerand, die hem zijn geld en zijn rijwiel ontnamen. Toen de Duitschers hetzelfde wilden beproeven bij oen ander fietsrijder, werden zij met een knuppel zoo danig bewerkt, aat de aangerande zijn weg kon vervol# gen, zijn aanranders, waarvan een bewusteloos was geworden, aan hun lot overlatende. HET BEREIDEN VAN OPIUM. Uit Rotterdam, 29 Dec. Gisteravond is in een logement aan de Veerlaan de Chinees Choeming op heeterdaad betrapt, terwijl hij bezig was aan het bereiden Van opium. Er stondeu drie schalen op het fornuty een (laarvan ledigde hij in de kachel, cle andere werden door de politie in beslag genomen, terwijl! Choeming /werd gearresteerd. MOORDAANSLAG TE MIDDELHARNIS. In do Voortstraal te Middelharnis had gistermorgen een moordaanslag plaats. Een rondreizend ketellapper ontmoette daar zijn vrouw, met wie hij vermoedelijk ven te voren een woordenwisseling had gehad. Onverwachts viel hij haar van achter aan en bracht haér met een scheermes een lange" snede toe van af den schouder over de zijde tot boven de heup. Dc vrouw werd hevig bloedend binnengedragen bij een aldaar wonend ge neesheer, die de wonde dientnaaide. De snede is rliot levensgevaarlijk. Do dader vluchtte, achtervolgd door, burgers, en po litie. In zijn vlucht trachtte hij eerst de haven te jboreiken. Hij is daarop in de richting Stad aan 't Haringvliet geloopen en is .even buiten de gemeente in hot water gesprongen. Toen hij weer op het droge kwam werd ny aangehouden. Tel. GEMEENTE ZIJPE. v Ingeschreven van 20 tot 22 Dec. 1922. Geboren: Ellsabeth Johanna, <L v. Teeuwis Smit en Aaltje Gl^s. ALKMAAR 29 Dec. 1922. Op do heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 72 stapels wegende 62102 kilogrammen. Fabriekskaaskleine met ryksm. f 58, zonder rijks- merk f 56, commissiekaas met 'rijksmerk f 61. - Boerenkaaskleine met rijksm. f 57, zonder rijksmeik f 56, commissiekaas met rijksmerk f 64. ALKMAAR, 29 Dec. 1922. Op de heden -gehouden graanmarkt waren aangevoerd 506 H.L. Tarwe f 11.50—f 13.25, Gerst chev. f 10.50 stot f 11, Iluver f 12f 12.50, Paardenboonen f 13, .Bruine boonen f 15—f 24, Citroen boonen f 42.50—45, Duiven boonen f 19.50. Witte boonen f 40, Groene .Erwten kleine f 20—L 22.50, grauwe" erwten f 50 per 100 kilo. WARMENHUIZEN, 29 Dec. 1922. Roode kooi f 1.50 a f 3. Gele kpoï f 0.60 a fl.80. J>oensche witte kool f 0.85 a f 1.80. Uien f 1.50 a f 2.10. Drielingen f 0.70 a S0.80. Nep f 1.60. Peen f 1.45. Uitschot roode kool f 0.65 a f 2.50. Uitschot gele kool f 0.90. Uitschot witte kool f 0.65. Aanvoer: 34470 Kg. roode kooi, 7605 Kg. gele kool' 20490 Kg. witte kool, 9075 Kg. uien, 150 Kg. nep, 1000 Kg. peen. ALKMAAR, 29 December 1922. I Bloemkool f 5.60 a f 11.70 per 100 stuks. Roode kooi f 1.10 a f 1.40. Gele kool f 0.80 a f 1.20. Wortdem f6 a f 10.20. Uien f 1.40 a f 2. Appelen f4 a 10. Peren f 4 a f8. Spruiten f 5.40 a f 14.90. Witlói f 27 a f 43, alles per 100 Kfl. HOORN, 29 December 1922. 40 Varkensvette varkens f 1 a f 1.04., Londensch© varkens f 0.94, zouters f 0.94. 9 Schapenschapen f 40 a f 50. lammeren f 28 a f 36. Handel goed. NOORDERMARKTBOND, Neord-Scharwoude. 29 Dec. Blauwe aardappelen f 2.20. Roode ster f 1.70. Grove uien f 1.90 a f 2.40. Nep f 2.60. Peen f 1.50. Roode kool f 1.50 a f 3.10. Doorschot f 1.20 a f 2.50. Gele kool f 0.70 a f 1.50. Doorschot f 0.90 a f 1. Witte kool f 0.50. Spruitkool f 5.10 a f 7. Deensche witte f 1.40 a f 2.20. Doorschot f 1.20 a f 1.80, alles per 100 Kg. Bloemkool f 12 a f 15.80, 2e soort f 1 per 100 stuks. Aanvoer 28 Dec.3078 Kg. uien, 17275 Kg. peen, 116510 Kg. roode kool 2?7650 Kg. gele kool, 40300 Kg. Deensche witte kool, 1Ó00 Kg. kroten, 1158 stuks bloem kool, 600 Kg. aardappelen, 4000 Kg. witte kool'. LANGEDIJKER GROENTENVEILING, Br. op L. 29 December 1922. Bloemkool, le soort, reuzen, f 8.30 a f 20. Roode kool, le soort f 1.60 a f 3.30. Idem, 2e soort f 0.80 a f 1.50. Gele kool, le soort f 1.20 a t 1.90. Gele kool, 2e soort f 0.80 a 1.10. Deensche witte kool, le soort f 1.10 a f 2. Idem, 2e soort f 0.70. Eigenheimers f 3.10. Uien,s drielingen, f 1.10. Uien, le soort f 1.80 a f 2.20. Spruitkool f 5.80 a f 6. Losse wortelen f 1.10 a f 1.40, alles per 100 Kg. Aanvoer: 6430 st. bloemkool, 47500 Kg. roode kool1, 21900 Kg. witte kool, 54200 Kg. gele kooi, 13000 Kg. losse wortelen, 8625 Kg. uien, 150 Kg. aardappdOn, 265 Kg. spruitkool. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. 140 vette kalveren le kw. f 2f 2.10; 2e kw. fl.80; 3e kw. f 1.60 per Kg., 1 nuchter kalf, 94 vette varkens, spek varkens. Door den geringen aanvoer geen handel. IIOORN, 28 December 1922. 4 stapels kl. Fabriekskaas f 56.50 gem'. 1 stapel kl. Boerenkaas f 58 gem. 2 stapels Boeren Comra. Kaas f 63 gem. Aanvoer 7 stapels, wegende 4410 Kg. Handel vlug. WARMENHUIZEN, 28 Dec. 1922. Roode kool f 1.50 a f>2.75. Gele kool f 0.50 a 1.25. Deensche witte kool f 1.05 a f 1.75. Uien f 2 a 2.10. Drielingen f 0.70. Peen f .125 a f 1.35. Blauwe aard appelen f 2.40. Uitschot roode kool f 0.90 a f 2 25. Uilschot gele kool f 0.60 a f'0.80. Uitschot witte kool' f 0.40 p f 0.65. Aanvoer29500 Kg. roode kool, 12425 Kg. gele kool', 30325 Kg. witte kool, 2000 Kg. uion, 577T 200 Kg. aardappden. iftt# te verwijten, of ieta dergelijk* maar om even to wljaen op de keurigo «traatvorlichting van Scha- gerbrug. Ik -heb zeker geen persoonlijke ongelukken te noemen, daar het de meeste inwoners van Scha- gerbrug wel bekend -zal zijn, maar ik hoop toch van ganscher harte, dat als er weer een dergelijk feest of samenkomst in het kerkgebouw plaats vindt, bij zulk een duisternis als die van 25 Dec. jl. op een paar plaatsen een lantaarn brandt, dat men dan behoorlijk weg en sloot kan onderscheiden. En dat. men bij hot loopen langs de straat behoorlek en zonder ongelukken zijn weg naar huis vindt. U, mijnheer de Redacteur nogmaals dank voor de plaatsruimte, Een Kerkganger. EEN ERNSTIG GEVAL VAN GA8BEDWELMING. Londen ,29 Dcc. Een ongewone cn tragische ge schiedenis bracht hedenmorgen vroeg een arbeiderswijk van do Nóord-Londensche gemeente Bethnai Green in groote beroering. In dc dichtbevolkte straat Dales •arden wdrd een arme familie van drie personen in den slaap gedood ten gevolge van vergiftiging door gas, dat'ontsnapt was uit een verborgen lek van een onder- grondsche gasbuis, en door den vloer drong in talrijke arbeiderswoningen vnn die straat. Bohalve de drie cenoemdo slachtoffers, werden in het geheel ongeveer 60. personen bedwelmd, waoronder zeven zoo ernstig, dat "zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Tot deze zeven behooren een 72- jarige weduwe en een jong echtpaar «met drie kinderen van' 2 (lot 9 jaar. Al de andere vijftig personen moesten onder medische behandeling worden gesteld. Het aantal slachtoffers zou waarschijnlijk nog groo ter zijn geweest, indien een werkman, die in ae wijk woonde, in den vroegen morgen niet handelend was opgetreden. Hij bespeurde 's nachts in zijn woning oen Sterke gaslucht, waarvan hij in zijn eigen huis de oorzaak niet kon vinden. Na lang zoeken ging hij 's morgens vroeg de politie waarschuwen, die op haar beurt de plaatselijke gasfabriek en de brandweer alarmeerde. Een inspecteur (Ier gasfabriek kwam spoedig ter plaatse met brandweerlieden, die met enkele poütie-agenten alle bó- Svoners der straat wekten, de gesloten vensters open schoven en binnen de lichten uitdraaiden en de haard vuren uitdoofden. In no. 10 kon in de benedenwo- ping een gezin bestaande uit oen 57-jarigen werkloozeh arbeider, zijn 46-jarige vrouw en hun 11-jarig zoontje, die alle drie in dezelfde kamer sliepen, niet worden gewekt. Toen de kamer met geweld geopend was, vond men de drie personen •gestikt. In dezelfde woning werd de bovengenoemde f&milie van vijf personen nog tijdig 'gered, maar zij waren reeds dermate door het gas bedwelmd, dat het geheele gezin onmiddellijk onder medische behandeling gesteld en daarna naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. De dood der familie van drie persoden veroorzaakte groote ontroering onder de vrouwen der buurt, die uit- den siaap gewekt in den vroegen morgen naar buiten kwamen. Gaswerkers gingen terstond de straat op ver schillende plaatsen openbreken, maar hot duurde ver-, scheidcue uren, voordat men de Jekke gasbuis \ond. Tol STORMWEER. Het p. T. A. meldt uit Les Sables d'Ol'onne, dat cr sedert gisteravond een zware storm over dit gebied raast •De zee is zeer hoog én verschillende schepen, die reöds waren uitgevaren, ziin in allerijl teruggekeerd. Uit Loriënt meldt net B. T. A., dat de orkaan in tien afgeloopen nachi em maximum aan hevigheid bereikte, en lalryke schade heeft aangericht. De semaphoor toe kent oen hervatting van den storm a^n." De scheepvaart ligt stil GROOTE BRAND. Te Glasgow heeft een ernstige brandi gewoed' in een fabriek van schrijfmachinelinten en inkten. Tengevolge van de ontvlamvaarheid der verschil lende grondstoffen, welke in het gebouw aanwezig waren, greep het. vuur snol om zioh iheen. Een stroom van blauwe roode en karmozijne vloeistoffen zag men over do straat loopen. Do brand richtte een sdbade aan t®n bedrage van ongeveer 250.000 gulden. NOOD IN DUITSCHLAND. Wij hebben reeds eerder melding gemaakt van de aanstaande inzameling in de Ver. Staten tor leni ging van den nood in Duitschland. Voor de kinder- voeding begint zo de volgende week. Hoeveel de Amerikanen al voor de Dultsche. kinderen 'hebben gedaan, blijkt uit de opgave, dat in het geheel «350.000 dollars voor kindervoeding in den winter is uitgegeven. DE STERFTE IN DE VER. STATEN. Uit Washington, 28 December. Het bureau voor statistiek heeft gegevens gepubliceerd, waaruit blijkt, dat de sterftecijfers voor hartziekten, influen za en, longontsteking en voor tuberculose, die in de Ver. Staten de voornaamste doodsoorzaken zijn« in 1921 lager was dan andere Jaren. DE NOOD IN RUSLAND. Een vertegenwoordiger van de Jóodsch-Ameri- kaansche bujpverleening in Rusland) heeft aan pre sident Harding gevraagd1" om een regeeringscrediet ad 100.000.000 dollar voor den aankoop van land bouwwerktuigen. Deze agent deelde aan Harding mee, dat in Rus land het communisme dood is. DOOR DE WOLVEN. Uit Fort Arthiur, (Ontario, Canada)-, 28 December. Een groo-te troep in d'e wouden rondzwervende wol ven heeft blijkens de gevonden overblijfselen drie Indianen en een blanken jager verslonden. Zestien geraamten van wolven werden op do plek der ramp aangetroffen. DIEFSTAL TE NEW YORK. Te New-York hebben dieven uit een brandkast in het kantoor der Edison Cv. 40.000 dollar gesto len, na den bewaker oen ,g*at. in het hoofd te hebben geslagen en hem toen te hebben gekneveld en een prop in den mond te hebben geduwd. ALLES PER VLIEGTJJIG. In de buurt van Toulon zijn mot go>ed gevolg proe ven genomen mot het vervoeren per vliegtuig van gekwetsten of zieken. ïn tegenwoordigheid van tal van geneeskundigen .zijn opstijgingen en dalingen gedaan,'ook met watervliegtuigen. ONTPLOFFING. Te Dublin is gisteren een zware ontploffing voor gekomen die naar men gelooft veroorzaakt werd door een landmijn; Zij vernielde een winkel in Wawison Street, een der voornaamste straten in de stad, welke winkel bewoond werd) door een als se naatslid voorgedragen main. In den omtrek spron gen honderden ruiten, SPOORWEGROOVERS IN BELGIë AAN HET WERK. Gisterochtend, omstreeks 2 uur werd, naar „Het Lautste Nieuws" meldt, aan de tunnel te 's Graven- brakel een uit Haine-St. Piette komende goederen trein door vijf bandieten aangevallen. Een der schubkon bedreigd© den remimer met den dooid', ter wijl zijn gezellen in den wagon sprexngen, die echter niets dan zware pakken bevatten, zoodat de kerels met ledige handen de wijk moesten nomen. peen, ZONDAG, 31 DEC., OUDEJAAR. NED. HERV. GEMEENTE to: Anna Paulowna, nam. 3 uur, de heer Boon. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U eenlge plaatsruimte in uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Kerstfeest Schagerbrug. Heit is mij niet dó bedoeling om over dit feest DE UITG. EEN IN AANBOUW ZIJND HUIS INGESTORT. Uit Brussel, 29. Dec. Hedenmorgen is een in aan- -bouw zijnd huis van niet-bouw zijnd huis van niet- gewapend beton aan dc Avenue Brugmann te Brussel «ingestort. Van do twaalf metselaars die er werkten, werden er negen gewond, van welke twee levensgevaa- lijk.

Schager Courant | 1922 | | pagina 10