Kfef Geheim van Eldstone. FEUILLETON. wordt met zijne benoeming geluk gewensoht, die daarvoor zijn dank betuigt; Aan den. heer D, Koorn Jz., zal worden kennisgegeven^ Rioleering in de Weore, in verband met de wa tervoorziening van uit het Wabbes. Doordat dit werk niet uitsluitend aan werkeloozen kan worden opgedragen, zal voorzitter daarvoor geschikte merv schen zoeken en voor het uitzetten jn overleg trc- den met don heer Mantel, hoofdopsichtsr der Vier Noorder Koggen. Do hoer llood bespreekt het laten maken van do watorkeering voor uon winter. Waar de heer Roo-d van dergelijke waterkoelin gen ondervinding heeft, verkrijgt hij machtiging op dracht te geven de waterkeering te laten maken. Verpachting grasgewas langs de wegen. Door het college van dag. bestuur wordt overgegaan tot de publieke verpachting van het grasgewas langs de wegen in de Banne voor bet jaar 1923. Deze brengt in totaal op f584, waarvan wordt opgemaakt pro<- ces-verbaol. Rondvraag. De heer Ursem deelt mede, dat A. Breed klaagt over wegspoelen van grond van zijn tuin bij den duiker in het Zuidend. Na bespreking wordt er algemeen de billijkheid van ingezien, dat een tegemoetkoming wordt verleend. Het meest af doende is de wal van takkenbossen te voorzien. De hoer Ursem, krijgt machtiging, met Breed in overleg te treden en zoo noodig de halve kosten voor reke ning der Banne te nemen Do heer Donker heeft de Langereizerbrug naar N. Niedorp bekeken en is 'hem gebleken, dat het. raam onder de paal is stuk gevaren, die bouten zijn ka pot. Doordat het vermoeden bestaat, dat de melkschuit van „Aurora" te Opmeer aan het stukvaren schuld heeft, besprak de heer Donker deze zaak met den Directeur van „Aurora", die zijn medewerking heeft toegezegd. Bij herstelling zullen de koppen van de bouten aan den buitenkant geplaatst en zooveel mo gelijk weggewerkt worden. Ook zullen de stukken lood, die weggenomen zijn, vervangen worden door zinkbedekking. Aan de kaasfabriek „Aurora" zal een vriendelijk schrijven tot medewerking gericht worden. De heer Donker zal aan timmerman A. Meijers opdracht tot herstelling geven. De heer Koorn zegt: Het is de laatste maal dat ik deze vergadering zal bijwonen. Allerlei gedachten gaan in mij om, ongeveer 30 jaar heb ik zitting ge had als hoofdingeland der Banne en steeds heb ik de vergaderingen met het grootste genoegen bijge woond, omdat in die vergaderingen een vriend schappelijke geest heerschte. Spreker neemt af scheid, de hoop uitsprekende, dat hot allen goed moge gaan. Voorzitter brengt woorden van dank voor hetgeen de heer Koorn voor de Banne heeft gedaan en voor de prettige samenwerking en hoopt, dat de zoon als opvolger van zijn vader diens etappen moge druk ken. Ook de secretaris richt eeni woord tot den heer Koorn, hem dankend voor den steeds ondervonden steun en in herinnering brengende, dat de heer Koorn de laatste van het College is, die bij infunctie treding van spreker aanwezig was. De heer Koorn dankt voor de tot hem gerichte woorden. Niets meer aan de orde zijnde, sluit voorzitter met een woord van dank voor de aangename samen werking en gezellige vergaderingen, die wij dit jaar gehad hebben en met de beste wonschen voor het volgend jaar de vergadering. HOOGWOUD. Ingekomen personen over de maand December 1922: Jansje Molenaar, R.-K., van Grootebroek naar Weere, wijk K no. 14; Gerrit Breed, R.-K. van Beem- ster naar Zhidendl, wijk D no. 51. Vertrokken: Geene. HOOGWOUD. Rectificatie. De openstelling van het post-, tele graaf en telefoonkantoor is als volgt geregeld: 8%— 12 uur, 2—3% en van 67% uur. HOOGWOUD. Op 1 Januari j.1. mocht d'e heer Jb. Hartog aan de Gouw alhier zijn 25-jarig ambtsjubileum herden ken als zetter der Rijks Directe Belastingen in deze gemeente. PETTEN. Het 2%-jarig dochtertje van den heer P. G. aan de Pettenerkluft. geraakte gistermiddag te water en werd daaruit eenige oogenhlikken later door de moe der opgehaald'. ST. MAARTEN. Op Zondag 21 Januari a.s. zal de Symphonie een uitvoering geven in het lokaal „Rust en Lust" alhier. Voor dezen avond is het de verecniging mogen ge lukken den heer Jan van Riemsdijk, dichter en zan ger te doen optreden. Daar deze heer op zijn gebied, een bij uitstek kunstenaar is, wacht liefhebbers dan ook werkelijk een genotvollen avond. MUREN WITTEN. Gistermiddag tusschen half vijf en vijf uur waren een twintig meisjes in een zaal van de biscuitfabriek van de-N.V. E. Helder en Co. op <^e Hoogstraat te Zwolle bezig met het witten vam de muren. De meis jes werden plotseling onwel, allen kregen zware hoofdpijn, brakingen en benauwdheden. Een zwak meisje, Fenna Visser, en een dochtertje van J. Schuit werden bewusteloos, het duurde een uur, voordat eerstgenoemde weer tot bewustzijn, kwam. Vier dok ters en drie verpleegsters verleenden hulp. Zoodra de meisjes weer loopen konden, werden zij onder geleide of per rijtuig naar huis gebracht. Gisteravond ge voelden velen zich nog zeer ziek. Toen het geval be kend werd, snelden ouders en familieleden, die mee- rendeels in de nabijheid wonen, naar den ingang van de fabriek, welke door de politie werdi afgezet. De menigte, die zich verzamelde, werd door de po litie tot doorioopen gedwongen. De witkalk is in be slag genomen. Het onderzoek beeft nog niet uitge maakt, of do oorzaak hierin ligt, dan wel in een lek in de gasleiding. EEN GEVECHT MET STROOPERS. Men meldt uit Utrecht: De jachtopziener S. uit Maartensdijk ontdekte gis ternacht onder de Groene Kan, stroopers met oen lichtbak. De geweerdrager wierp ziin goweer weg en ontkwam maar is herkond. Met de lichtbakjagers ont stond eono worsteling. Een zekere v. d. W. uit Ut recht is in de borst geschoten, terwijl een zekere II. eveneons uit Utrecht in don hals word verwond. Bei de personen zijn nogal emstig gekwetst. Zij zijn door dr. Maker van de Bilt voorloopig behandeld en daar na naar de rijksklinieken te Utrecht overgebracht. De jachtopziener bleef ongedeerd. DE „DOODE HAND". Het Handelsblad schrijft: „Waarom pakt de fiscus de goederen in de doode hand toch niet aan?" zoo schreef ons onlangs een oud-burgemeester van een der Friesche steden. „Ge heel Friesland en Noord)- en Zuid-Holland zitten vol van meer of minder rijke stichtingen, hofjes enz. enz. en deze alle betalen niets dan grondbelasting." Als voorbeelden noemde hij: „het St. Anthonie Gasthuis te Leeuwarden, eigenaar van pl.m. 40 hof steden in Friesland en (vroeger althans) ongeveer 2 millioen in portefeuille, het Popta-Gasthuis te Marssum (zeer rijk), de Snoeck van Loosen-stichting te Enkhuizen, die met millioenen werkt." En hij merkte op: „Wanneer deze eens werden aangesla gen in Vermogensbelasting., Inkomstenbelasting en Verdedigingsbelasting ,wat m.i. niet meer dan bil lijk is, dan zou dit enorm veel opbrengen. En wan neer men die instellingen ook eens een belasting liet betalen gelijk aan do successiebelasting van va der op zoon, dan bracht dat óók zeer veel op." Het denkbeeld1 leek aantrekkelijk. Doch wij. herin neren ons dat tot nu toe alle Ministers van Finan ciën, ook niet-rechtsche en niet-kerksche als bv. de heer Treub, in een belasting op de doode handi wei nig heil hebben gezien, omdat ze niet veel zou op brengen in verhouding tot den omslag. Intuaschén zijn de financieele omstandigheden nu zóó gewon den, dat men ook de kleintjes niet mag versmaden. En daar vonden we nu, in ons Avondblad van 30 December, authentieke gegevens over die financiën der Ned. Hervormde.Kerk, waaruit blijkt, dat er al leen daar reeds 'n jaarlijksche opbrengst uit goede ren in de dóode hand is (Kerkegoederen en Pasto riegoederen) van meer dan 3 millioen gulden. Ter wijl het bezit natuurlijk veel grooter is dan de ka- pitaalswaarde van deze opbrengst, aangezien onder bet bezit ook de kerkgebouwen vallen die niets op brengen.... maar waarvan een particulier toch Ver mogensbelasting zou hebben te betalen. Als men nu bedenkt, dat de Roomsch-Katholieke Kerk vermoedelijk nog heel wat meer heeft dan de Ned. Hervormde en dat er voorts nog tal van zelf standige stichtingen zijn, dan gaat men toch vragen: Is het te verantwoorden tegenover den Staat, die geld noodig heeft, tegenover de particuliere belas tingbetalers en tegenover de naamlooze vennoot schappen om dit alles maar onbelast te lateh? En wordt het geen tijd, om het invoeren van een belasting op de doode hand' ernstig te overwegen? RIJKSKLAPLOOPERS. In het H.d.bl.d. lezen wij1: Toen wij', vóór de behandeling der interpellatie-Van den Tempel, schreven over de werkloosheid, hebben wij' gewezen op de onverbiddellijke noodzakelijkheid om de uitkeeringen zoo laag mogelijk te houden. Deed men dat niet, dan bewaarde men een tevkleinen afstand tusschen werkloon en werkloozenuitkcering, dan zou, zoo waarschuwden wij, bij de nu eenmaal ingevreten arbeidsschuwheid in vele gevallen de iets lagere uit- keering wordes gekozen boven hetaets hoogere loon ca de overheid zou dus de werkloosheid bevorderen.... met het geld van de belastingschuldigen. Sedert, dien hebben wij' uit verschillende deelfen des lands reeds berichten gekregen, die erop wezen, dat niet weinig werklooaen inderdaad ^vrij willig werkloos zijn en liever voor een paar gulden minder klaploopen op de zakkon der belastingschuldigen dan voor een paar gulden meer hun handen vuil te maken. En nu men in ons ochtendblad het zeer krasse staaltje vindt van Wilton'3 Machinefabriek en Scheepswerf, willen wij toch ge vraagd hebben of Minister Aalberse zulke toestanden nog lang meent te mogeü bestendigen. Daar is nu, aan die groote Rotterdamsche onderneming, eenige opleving uit ae malaise gekomen Men kreeg meer bestellingen en wat gebeurde nu? Wij drukken net relaas der firma |Wilton hieronder nog een af Door ons werd o.a. op Donderdag j.1. aangevraagd aan de Arbeidsbeurs een 180-tal bikkers en ververs, die ook door de Arbeidsbeurs zijn opgeroepen, doch waarvan op Vrijdag j.1. tiisschen 11 en 12 uur v.m. slechts circa 82 man zijn verschenen. Dezen werklieden deelden wij mede, dat zij' onx-2 uur dien middag konden beginnen, doch slechts enkelen wilden hieraan gevolg geven uit éigen beweging, terwijl het grootste deel van hen eerst Zaterdagmorgen of Dinsdag 2 Januari wenschten te beginnen. Na vele dreigementen onzerzijds, dat wij zulks aan de Werkloosheidsverzekering zouden bekend maken, zijn er ten slotte 56 man 's middags begonnen. Van dit aantal hebben nog verscheidene werklieden getracht door allo mogelijke uitvluchten de mededeeling te krijgén, dat ze niet aangenomen werden, o.a. hebben sommigen zelfs aan een voorman geld geboden, teneinde een ont slagbriefje te krijgen. Ze beweerden liever van den "stéun te trekken. Verder was er een man? die Vrijdag beweerde niet te kunnen komen, omdat hij' geen werkgoed had. Nadat hij gestuurd was naar het Maatschappelijkk Hulp betoon, kwam hij Zaterdagmorgen zich met een nieuw werkpak aanmelden. Hij wenschte echter niet aan het werk te gaan en daar ons bleek, dat hij toch verzet zou plegen, hebben wij dezen man weggestuurd. Meer van dergelijke gevallén zouden wij u kunnen ppnoemen, doch wij veronderstellen, dat wij kunnen Vrij naar liet Engelsch bewerkt cL FRED. C. BRENT. 16. „Waarlijk niet!" riep Jenny uit, Teddy omhelzen de. „Je weet immers wel, in armoede en rijkdom en ik ben zoo blij, dat het nu rijkdom is. Teddylief, feliciteer me dan toch!" ,ïk mag opgeblazen worden, als hij het niet is, die gefeliciteerd móet worden", zeide Pickering, met zij ne handen diep in zijne zakken gestoken. „Elke man, die een meisje tot vrouw krijgt, zooals onze Jenny is, mag wel gefeliciteerd worden, al be zit ze geen roodien duit." Teddy greep de hand van den kermisreiziger en drukte die met warmte. „U bent Jenny's oudste vriond geweest," zeide hij.' Mijnheer Barman haalde het gouden kettinkje te voorschijn en zeide: „Hierin heeft het geheim van uw geboorte verborgen gezeten. We wisten het niet, maar mijnheer Pickering heeft het geopend." De advocaat ging zitten en Jenny bij do hand vat tend, begon hij haar zachtjes en In kiesche bewoor dingen den levensloop van hare moeder te vertellen. Lang voor hij geëindigd had, had Jenny hot ge laat in hare handen verborgen, en vielen er dikke tranen op haar schoot, om het leed, waarvan zij hoorde. Wat waren alle rijkdommen van de wereld in vergelijking met het vreoselijke onrecht, dat mon hare moeder aangedaan had? „Breng me bij haar", zeide ze. „Ze moet blijven leven, om gelukkig te zijn." „Ga mede", zeide Barman, „ze is nu voorbereid u te zien." En hij leidde het meisje naar het bed, waar ze zich aan haar moeders borst wierp. De advocaat sloot zachtjes de deur en liet hen- al leen. i XXVIII. Besluit. Een maand' was sindsdien voorbijgegaan. Pickering en Winston waren het onderling eens geworden om de 'belooning te vordëelen, zoodat ze beiden tienduizend gulden ontvingen. Winston was huiswaarts gekeerd' en ook de Pickering's waren op reis gegaan, met een nieuwe onderneming, -die ze met een gedeelte van hun nieuwi verworven kapi taaltje gesticht-hadden. De heer Franklin Sr. had het noodig gevonden om mejuffrouw Charlotte Eldstone te komen betuigen, dat hij van gedachten veranderd was betreffende ze kere zaak, waar hij ten zeerste op tegen was, toen zij eenvoudig nog Jenny heette. Hij kwam haar verze keren, dat het hem zeer veel genoegen deed te hoo- ren welk buitenkansje haar te beurt was gevallen, t (Jenn y twijfelde hier volstrekt niet aan) en dat het hem buitengewoon veel plei- zier deed voor haar. (Dit geloofde Jenny niet). Hij hoopte, dat ze hem wel zou vergeven, dat hij- zich oenigeni tijd' geleden- een weinig.hm.nu ja:.... niet erg vleiend had uitgelaten. Maar nietwaar, de warmo gevoelens van eeneni vader, dip voor zijnen zoon alles doen wil om diens geluk To bevorderen en zijne vooruitzichten te verbeteren enz. enz. Hij hoopte, dat mejuffrouw Charlotte zoo goed zou vil len zijn, om zekere woorden, die hij haar eens toege voegd had', te willen vergeven, want nietwaar. enz. enz. En daarom kwam hij haar met nadruk be tuigen, dat hij voor zichzelf zeer ingenomen was met de keuze van zijnen zoon en dat bij er een eer in zou stellen otm Charlotte zoo mocht hij haar toch wel noemen, zonder dat stijve „juffrouw" er bij? als zijne dochter in zijn huis te ontvangen, en diat.„ enz. enz. Jenny bleef ter wille van Teddy beleefd en vrien delijk en verdroeg het zelfs, toen Franklin Sr. haar bij het-afscheid zoowaar op een vaderlijken kus tracteerde.I volstaan met de bewering, dat op onze aanvraag van 180 man geen goed resultaat is verkregen aangezien? de werk lieden, welke aan het werk zijn gegaan, op alle mogelijke wijzen lijdelijk verzet plegen door de opgedragen werk zaamheden zoo langzaam mogelijk uit te voeren of verkeerd te doen, om zoodoende een "ontslagbriefje te kunnen verkrijgen, hetgeen fij onder elkander'afspreken. Wij hebben, aemccnd dit te moeten mede declën, opdat u weet, dat wij op het oogenblik werk' hebben en nóg meer werk kunjinen krijgon, doch dit niot kunneh uitvoeren of durven acccptoeren doordat wij geen of onvoldoende werkkrachten kunnen krijgen, aangezien de laatsten het werk zeer duur maken door hun verzet. Wij- hebben ons genoodzaakt gezien, eenigen dezer mannen Zaterdag te ontslaan, opdat andere werklieden ook niet door dienzelfden geest worden aangetast en zoodoende bedorven zouden worden. Resumeerende is dus liet totaat-resultaat in cijfers als volgt: Donderdag 180 man aangevraagd, waarvan Vrij dagvoormiddag 82 man zich hebben aangemeld. Hiervan zijn 56 man met 'dreigementen aan het werk gesteld en de rest niet teruggekomen en nu Zaterdag zijn er 11 -man ontslagen. Wij teekenen hierbij', aan, dat naar ons ter oore kwam, een dezer „werkloozen" aan een voorman vijlen twintig gulden heeft aangeboden als hij hem wilde ont slaan, zoodat hij zich daarop bij de Arbeidsbeurs kon beroepen. Natuurlijk zullen heeren-werkloozen het relaas der firma Wilton wei heetén te 'liegen, maar de firma heeft n bij de hand. Dit is nu één voorbeeldj een zéér kras, maar éen enkel. Van een zeer verbreid verschijnsel. De werkloo- zensteun, zooals die nu is geregeld, bevordert werkloos heid, bevordert arbeidsschuwheid, belemmert een her leven van onze industrie. Moeten wij; belastingschuldigen, daarvoor millioenen blijven betalen? Moeten wij' dit gekkenhuis van 's Rijks klaploopers maar steeds helpen bevolken? Wy hopen, dat de oogen der regeering nu eindelijk eens zullen opengaan na dit Rotterdamsche geval', dat, waarlijk het Rotterdamsche schandaal mag heeten. En dat Minister Aalberse zal inzien dat er. om de willigen van de onwilligen te scheiden, nu eindelijk moei worden ingegrepen. Stevig, hn desnoods -hard. Want zachte heelmeesters maken stinkende wonden. BRAND. Gistermorgen om kwart over achten brak een uitslaande brand uit in pand 76 aan het 'Steegover- sloot te Dordrecht, waarin gevestigd is een garen- en bandwinkel van den H. De brand is ontstaan, doordat de bewoonster, die een brandend petroleumstel van de eene kamer naar de andere wilde dragen, plotseling een toeval kreeg, waardoor het petroleumstel uit haar handen viel en de petroleum, welke in brand vloog, zich over den grond verspreidde. Met levensgevaar werd een 2%-jarig meisje, dat op zolder sliep door haar oom gered. Het kind beeft echter zoodanige brandwonden bekomen, dat men voor bet leven vreest. Zoowel het kind als zijn red der zijn naar het Ziekenhuis vervoerd. GOEDERENTREIN ONTSPOORD. Men seint uit Utrecht: Gistermorgen is de goederentrein 4341, welke om 7.40 uur van Utrecht (Malibaan) naar Amersfoort ver trok, te 7.55 nabij .Blauwkapel (Zuid) ontspoord, ver moedelijk door een gebrek aan een wisseltong. Do locomotief en acht goederenwagens ontspoorden. De locomotief ligt dwars over den weg; ook de meeste goederenwagens zijn dwars over den weg gevallen. De machinist Brons uit Amersfoort, sloeg van de lo comotief en moest onder de wielen worden uitgegra ven door de zich op dén trein bevindende remmers en door bet in de buurt zijnde ploegpersoneel. De toe stand van den man moet nogal ernstig zijn. Zijn beide beenen zijn ernstig verwond. Hij had veel pijn, doch was niet bewusteloos. Onmiddellijk is hij naar de Rijksklinieken /te Utrecht overgebracht. Do leorling-machinist Steffers, eveneens te Amers foort, kreeg eenige lichte kwetsuren. De materieele schade is zeer belangrijk. Het verkeer UtrechtHilversum was versperd en werd geleid over ytrecht (Centraal-Station). UIT DE BOUWVAKKEN. In de bouwvakken in Friesland), waar gisteren het cpllectief contract van do Federatie „Friesland" van de Timmerpatroons van kracht werd, is nergens de arbeid neergelegd, ofschoon nog niet in alle deelen tusschen de gezellenorgonisaties en die' van patroons overeenstemming is bereikt, n.1. op de verlenging van den arbeidsdag tot gemiddeld 8% uur. Het uur loon is than%6 cent lager en de loonen voor Christe lijke feestdagen worden niet uitbetaald. Over den ar beidsduur wordt nog tusschen partijen onderhandeld. NIEUWE NIEDORP. In de Woensdagavond ten huize van den heor Groot fehouden veiling, ten overstaan van Notaris G. J. v. ,eersum, werd net huis met erf, groot 3 a. 40 c.a., behoorende aan den hee rO. v. d. Klooster en de erven van wijlen den heer P. Waterdrinker gekocht door den jieer C. Kooiman alhier, voor de som van f 2100. NIEUWE NIEDORP. In het Westeinde nabij- «lager Bruin geraakte de auto Van den heer Keetman uit Winkel, bij het pas- seeren van een bakkerswagen, waarvoor afgehaald meest worden, terdege in den, zachton berm naast den weg vast. Met zakkon en andere hulpmiddelen wist men te bewerken, dat de wielen niet slipten b-ij' het pogen om weer op den weg te komen en weldra gelukte het- ijverig streven van verschillende hulpvaardigen om dë zaak weer „aan 'trollen" te krijgen en tuften chauffeur en passagiers opgewekt verder. NIEUWE NIEDORP. Primo Januari is de ploegbaas KI. Haringhuizen alhier, na vele dienstjaren hij den spoorweg, met pen sioen uit den cRenst getreden en naar Heilo vertrok ken. NIEUWE NIEDORP, ('tVeld.) Er doen zich alhier twee gevallen van roodvonk voor. MOERBEEK. Hetr Nut heelt Dinsdagavond zijn tweede bijeen komst in dit seizoen gehouden.^ Bart»' zaal was ovcnoon« bij don vorlgen Nutsavond ook nu woer flink bezet. En hoogst gezellig zette het Nieuwejaar zich met dezen Nutsavond in. De boeiende lezing van mej. Langedijk, getiteld: „Christiaan en Mina" had aller belangstelling en lokte 'spontaan applaus. Wat voorzeker verdiend was. Er was verder nog een lange reeks pittige bij dragen, waarnaar met belangstelling werd geluisterd En terecht, 't Was mooi, wat men liet hooren. De Moerbeekers hebben weer getoond, zeer gezellig bijeen te kunnen zijn. 'tWas niet ver van middernacht toen de voorzitter, de heer K. v. dl Oord, do ver gadering sloot. Op 30 Januari komt men weer bij een. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. Men meldt uit Meppel: Er wordt hier veel gesproken over de geheimzin nige verdwijning van de 16-jarige Agnesea Keizer, die nu reeds sinds 14 dagen wordt vermist. Men vermoedde, dat ze verdronken was en het geheele Meppeler Diep werd tot Zwartsluis toe afgodregd; echter zonder Resultaat. Dinsdag vond iemand haar mantel op het Jaagpad. Hoewel het dreggen, onmid dellijk werd hervat, zijn tot nu toe alle pogingen te vergeefs geweest. Er is een belooning uitgeloofd voor het vinden van de vermiste^ HOOG WATER Men meldde gister uit Zevenaar: De Rijn staat thans van dijk tot dijk. De omliggende dorpen be ginnen den waterlast reeds te ondervinden. IN DE KACHEL. Te Emmer Erfscheidenveen heeft de zoon van een weduwe in een vlaag van verstandsverbijstering f 900 aan bankpapier in de brandende kachel gewor pen. Het geld is verbraftd. ARRONBISS. RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van Woensdag 3 Januari. Bruno Dekker, Wognum, vervoer van sterken drank, zonder geleidebewijs, niet bewezen, vrijge sproken. Q. J. Edelaar, Ev. J. v. d. Wal, beiden te Amster dam, distilleerderij zonder aangifte, de eerste 2 ge vangenisstraffen van elk 6 weken; de tweede 2 ge vangenisstraffen van elk 14 dagen, met verbeurd verklaring van de in beslag genomen goederen Heden alleen, uitspraken. Volgende week nieuwe zaken. ALKMAAR. De nieuwbenoemde deurwaarder, de heer Kou- vsenberg, deed Woensdag 3 Januari bij de strafzit ting dei* arr. rechtbank (gehouden tot bet doen van uitspraken), voor hét eerst dienst. NIEUWE NIEDORP. Door de afd. Nieuwe Niedorp van de S.D.A.P. werd Woensdag 3 Januari in het lokaal vah den heer G Groot alhier, een kunstavoncL gehouden, waar op trad de heer J. Sternheim van Amsterdam, die tot onderwerp voor dezen avond had gekozen: „De le gende en de heldhaftige, vroolijke en roemrijke da den van Uilenspiegel en Lamme Goedzak" van Charles de Coster. De voorzitter van de bijeengekomen afdeeling, de heer G. Gaijaard van de Langereis, leidde den spre ker in en wees op de geringe opkomst .van belang stellenden. Voorzitter vond het jammer, dat niet meerderen waren opgekomen. De spreker, het woord verkrijgende, begon daarna zijn onderwerp te behandelen, dat uit vroegere eeuwen dagteekent en ons naar de dagen van Alva terugvoert. Flink wist spreker de luisterenden te' boeien en hij gaf zeer verdienstelijk het ter behan deling gekozen onderworp weer. Hartelijke bijvals betuigingen klonken op en na een pauze volgden nog een paar kleinere voordrachten1 tot besluit van het' programma. Het laatste dier twee nummers, een gedicht van de socialistische dichteres M. Vos, was scherp tegen_het militairisme gericht. Gok na deze voordrachten warme toejuichingen. Voorzitter betuigde jle aanwezigen zijne erken telijkheid voor de betoonde aandacht aan den pre ker geschonken en ook den heer ^ernheim, dankte hij voor alles wat deze ons hedenavond had laten genieten, hem van harte e en„tot weerziens" wen- schende. Hierna volgde sluiting. LANGENDIJK. De drie veilingsbesturen en Koophandel zijn In ge combineerde vergadering overeen gekomen, een betéré regeling te maken bij vriezend weer. In dien tijd wordt op monster geveild, doch deze worden veelal; opge houden soms tamelijk boven de marktwaarde. Dit levert veel bezwaar op en is bovendien, voor beide partijen onvoordeelig, omdat er in het minst ,geen over zicht van den aanvoer is cn de koopman niet kan leveren wat gevraagd wordt. Er is nu besloten, dat de op die wijze aangeboden partijen moeten worden verkocht, tenzij de veilingleider voldoende termen vooi* ophouden aanwezig acht. Op deze wijze hoopt men een voor alle partijen be vredigende oplossing verkregen te hebben. Daar vooral bij vriezend weer do aanvrage steeds grooter is, was het vooral nu er zooveel kool is, wel noodig, dit punt eens onder oogen te zien. ONRUSTBARENDE TOENEMING- Te Dordrecht blijft de werkloosheid in onrustba rende mate toenemen. Op Zaterdag 30 December stonden aain de arbeidsbeurs ingeschreven 2001 valide werkzoekenden beneden 60 jaar. De laafste 3 maan den is het werkloozenleger met pl.m. 800 man uit gebreid. De bouwvakken worden het ergst getroffen. In deze bedrijven zijn thans 407 arbeiders werkloos. Zelfs mijnbeer Stoutman kon niet nalaten, om persoonlijk zijn spijt te komen betuigen ten op zichte van een zeker briefje, dat hij zeer betreurde ooit geschreven te hebben. „Wat een macht heeft geld! toch", dacht Jenny. „Ik ben niet mooier of aardiger of verstandigor gewor den en zeker niet veel beter sinds de laatste zes we ken. En in zes weken tijd kfijg ik plotseling veel landerijen en huizen en geld) en ik weet niet wat al meer, en plotseling stellen allerlei menschen, die mij tevoren niet aankeken, er een eer in, om met mij om te gaan. Zou dat nu altijdl zoo gaan?" Het. was haar echter een gelukkig denkbeeld, dat Teddy haar begeerd had, toen ze nog arm en ouder loos en zonder vooruitzichten was en dat. niets zijne standvastige en oprechte liefde had kunnen doen verminderen. Claudine had haar intrek genomen op het land goed van haren vader, dat zij geërfd had, doch al dien tijd niet had durven opeischen. Hier werd1 ze vertroeteld en verpleegd en alles wat de o-prechte innige liefde van hare dochter en de wrarme vriend schap van de heide advocaten, en de groote macht van een ontzaglijk vermogen baar konden verschaf fen, kreeg zij- Mijnheer Barman had geen tijd verloren laten gaan om hare zaak bij' het gerecht in orde te bren gen. Gewapend met verklaringen en onderzoekingen die Winston gedaan en beëedigd had en de getuige nis van den ouden Thomas, had hij' gedaan gekre gen, het eenigste wat de wet kon doen. En dlat was gekomen in den vorm van een ontzaggelijk vel prachtig papier, gezegeld en met handteekeningen van de voornaamste personen uit het rijk, én mooie stempels erop. Het was de gratie voor eene misdaad, die nooit gepleegd was gewórden. Daar er evenwel niets an ders aan tè doen was, nam Claudine die met dank baarheid aan. Eén zaak had Claudine met den ouden Eldstone gemeen, en dat was een natuurlijken afkeer van dokters. En als om hen beschaamd te maken, en hen uit te lachen, begon zij langzamerhand te herstellen, ten spijt van hunne beweringen, dat zij, niet kon blijven leven. De grootste geneesheeren uit het land kwamen haar toen bezoeken, en redeneerden lang en gewich tig, en werden het er ten slotte over eens, dat een reis naar het Zuiden haar ontzaglijk veel goed zou doen, en dat ze toch nog herstellen zou. Er werd besloten, dat zij naar Italië* zou reizen, in gezelschap van hare dochter en Teddy, die van daar uit hun huwelijksreis zouden maken. Hierdoor was het tot Teddy's groote blijdschap noodig om een vroegeren datum te bepalen voor hun huwelijk, dat op Claudine's uitdrukkelijk ver langen met groote pracht gevierd werd. „Neen", zeide zij, toen Jenny op een stil huwelijk aandrong., „dat niet. De grootste, fout in mijn leven was een geheim huwelijk. Hoe anders zou mijn le ven geweest zijn zonder dat. Op je huwelijksdag mijn kind, moet je ieder frank en vrij in de oogen kunnen zien. Je huwelijk zal een van de grootste oogenhlikken uit je leven zijn, én je moet voor het altaar treden in bet gezicht van de geheele wereld, als zij verkiezen om daar naar te zien." En zoo deed op een mooien morgen een schaar van vrienden het drietal reizigers uitgeleide, nadat het huwelijksverbond gesloten was, dat Teddy en Jenny voor eeuwig verbond. Zij begaven zich aan boord van het stoomschip, dat gereed lag' om hen naar het zonnige Zuiden te vervoeren. Jenny kuste met tranen in de oogen den goeden», ouden heer Barman, die met onvaste stem een speech afgestoken had en Teddy schudde hem geroerd de hand. En Barman staarde lang over het water, waar het schip reeds verdwenen was onder de schoono stra len' van de opgaande zon, een nieuwe toekomst te gemoet. EINDE.

Schager Courant | 1923 | | pagina 2