SPARTA1 K.V.V. 2. ATE1EE8 lillSTlQT - SCHAGEH maakt kunstlichlfoto's TOONEEL- en OPERETTE-CLUBS. Gemengd Nieuws. MORGEN Plaatselijk Nieuws. AARTS WOUD. Door het Onderling Nut. en Genoegen werd heden een goed bezochte vergadering gehouden. In zijn opening memoreerde de voorzitter het succes van den gehouden Volksavond. De lezing werd vervuld door den heer C. Groot, welke als titel droeg Kromme Crisje, een schets uit het leven, welke goed werd uitgesproken en waar mede hij wel don dank der vergadering verdiende Daarna kregen wa van mej, T. Bcc-Kuipcr do ver plichte bijdrage, dio daarvoor had gokozen„De Me nageketel" van J. van Ploeg, een militaire klucht, zeer goed weergegeven. Achtereenvolgens van Jb. Louw: „Zadoks inval"; S. Wiltcnburg: „Het geluk kige boertje"; J. Koeten: „Leep overlegd"; P. Blok ker: „Een mouw er aan passen; vrouw Zwaag: „Waarvan te vreezen was"; S. Kriek: „De Bleeke"; vrouw Bood: „De Nachtveiligheidsdienst"; L. KorVer: „Een inbreker"; vrouw Wiltenburg: „Geurtimoea van Boskoop"; K. Bakker: „Izaak en de beesten"; L. Bos: „Een vreeselijk avontuur"; vrouw Ranooij: „Wip, Wap, Wop,'; vrouw van S'oelen: „Een slim vrouw tje" en tenslotte vrouw Bakker: „Het ronde putje". Afgewiseld door zang en gezellige kout, was het een mooie Nutsavond. HELDER. Woensdagavond) heeft de gemeenteraad een uit breidingsplan voor Huisduinen vastgesteld, dat re kening houdt met de gehoopte ontwikkeling van deze badplaats. TE WEINIG PLAATS. De opbrengst der zitplaatsen-verhuring 1923 in de Ned. Herv. Kerk te Huizen heeft pl.m. f17.000 be dragen of bijna f3000 meer dan in het vorig jaar; de kerk, die ruimte biedt voor 16 1700 bezoekers ■is te klein voor deze groote kerkelijke gemeente, zoodat voor banken en stoelen tegen elkaar wordt opgeboden, en het vraagstuk, der kerkruimte eerlang door het College van Kerkvoogden onder de oogen zal moeten worden gezien. DE INBRAKEN IN TWENTE. Wederom' worden uit Twente nachtelijke inbra ken gemeld. Te Lonneker werd ingebroken bij den wethouder Gerbert. Vermist wordt eonig zilverwerk, ter waarde van f 40.—.. Te Glanerbrug werd de lade gelicht bij een groentehandelaar en een slager. Ook te Oldenzaal werd bil een winkelier ingebroken, HOOG WATER. Uit Wageningen meldt men: De Rijn is de laatste dagen weder sterk gewassen. De uiterwaarden en polders staan onder, de weg onderlangs den Wageningschen Berg naar Renkum en die naar het Lexcesveer beginnen onder te stroo men, wat voor het verkeer een ernstige belemmering is. Te Renkum is de overtocht met de gierpont 'we der gestaakt. ONBETROUWBAAR RAADSLID. De heer J. N. Krijgsman (S.D.) heeft medegedeeld, dat hij ophoudt lid van den gemeenteraad van Ca- pelle aan den ÏJssel te zijn. Dit schijnt volgens de N. R. Ct. verband te houden met een overtreding van de voorschriften der wérkloozenkas van den Alg. Ne- derlandschen Metaalbewerkersbond', welke te zijnen aanzien is geconstateerd. Hij was werkloos geweest doch had bij een particulier patroon eenige weken gewerkt tegen een flink loon doch zich dagelijks-aan gemeld voor de uitkeering van steun uit de werkloo- zenkas. Er is té dezer zake proces-verbaal tegen hem opgemaakt. WIERINGERWAARD. Binnen een pa^r weken zaï van hier uit een vracht- autodienst in het leven worden geroepen op Alkmaar. Do ondernemers, C. Mul en Co., stellen .zich voor 3 maal per week te rijden en wel via OudesluisSchagen— Barsingerhorn—Winkel—Nieuwe Niedorp en vervolgens naar Alkmaar. Nadere bijzonderheden zullen per advertentie worden bekend gemaakt. BROEK OP LANGENDIJK. Woensdag was de heer A. van der Haar, onderwijzer aan do Chr. school alhier, 25 jaar Directeur van de Zangvcrecniging Halleluiah. Door de yereeniging werd dien avond aan haren Directeur een feestavond aange- ooden. Door den voorzitter van huis gehaald met zijn echtgenoote, werd hij binnengeleid in ae versierde zaal in een der lokalen der Chr. schooli 't Was een lust voor de oogen, zoo prachtig als de zaal was versierd. Spontaan werd liem nu een welkomstlied toegezongen. Hierna richtte de voorzitter, de heer O. Koedijk, het woord tot den jubilaris en beëindigde rijn,hartelijke toespraak met het aanbieden namens de leden van een prachtige gemakkelijke stoel. Hierna nam het feest een aanvang, dat tot diep in den nacht duurde. Vriendelijke, hartelijke i woorden, geestige toespraken, zang, viool, orgelspel!, wisselden elkander af. 't IWas voor den heer van der Ifaar oen niet to vergeten avond. WINKEL. In tie (plaats van den heer D. JLaaiJ, is- door den Commissaris der Koningin in deze provincie benoemd tot lid van het college van zetters der Directe beLastin- gén do heer J. Vethman. VAN EWIJCKSLUIS. Woensdag 3 Januari hield het Nut „Ons Genoegen een bijeenkonr.t mei dames. De opkomst was groot. Daar onze voorzitter door familieomstandigheden de vergadering niet kon leiden, was het den eersten avond, at onze vice-voorzitter, de heer H. J. Derksen, de ijeenkomst opende met een woord van dank! "aan allen voor hun trouwe opkomst en hij hocfcAe, dat deze avond, zooals de anderen, een .gezellig karakter zou mogen .dragen. Tevens merkte spr. op, daar ons tooneelcubje voor deze keer maar een stukje In studie had genomen, hoopte hij dat de toevloed van de losse nummers groot mag wezen. Hierna leest de secretaris de notulen, die onveranderd worden vastgesteld. Voor dezen avond had de lezing de heer G. J. Haverhoek met „De dronkaard". De vaste bijdrage Mej. E. Brands—Vis, met „Grootmoeder". Zoowel de lezing als de bijdrage waren boeiend en werden goed vertolkt, wat ook bleek uit 'het applaus. Hierop volgde een tooneelstukje, getiteld „Zijn Spaan- sche", een aardig blijspelletje, wat ook flink van stapel liep. De rest van den avond werd gevuld met ecu groot aantal losse nummers van verschillende personen. Aardig was het nummer „Hannes op zoek naaf een vrouw1 Ook was de heer J. Wiggers, de cabaretzanger, aan wezig, die verschillende nummers ten beste gar met ernst en luim, zooals b.v. „Kindje's laatste wenseh", en „Mijn vader en ik". Voor wien de heer Wiggers geen onbekende is, zal wel begrijpen, dat het reent gezellig is geweest, want zijn nummers waren mooi. t Alles met elkaar was het voor ons Nut Weer een mooie avond. Om twaalf uur sloot de voorzitter met een toepasselijk woord de bijeenkomst en gaf de gelegen heid om nog een tijdje gezellig te dansen, waarvan dan ook druk gebruik werd gemaakt. KOLHORN. Ook do Strook, een buurtje in de gemeente Winkel, wordt vanaf hier bij de waterleiding aangesloten. Met het leggen der buizen is men reeds bezig. Hier dus ook, zij 't ook de grens eener gemeente, electjrisch licht en water. VEENHUIZEN. Met algemeen©. stemmen zijn herkozen als Voorzitter van den polder Veenhuizcn de heer D. Appel en als hoofdingeland de heer P. Borst ELECTRISCH KLOKGELUI. Gisteravond trok het to Alkmaar de aandacht dat de klokken van de St. Domintcus Kerk op de Laat lang en bijzonder forsch geluid werden. Do oorzaak was, dat de groot© torenklokken voor het corst electrisch werden geluid. l>e machines, daarvoor in den toren gemonteerd, zijn de eerste van dit type, in Nederland. EEN BROEKHUYS-DORP TE ARNHEM? Arnhem, 5 Jan. Naar wij vernemen voert de heet Rrockhuys onderhandelingen met een bouwmaatschappij' om te komen tot den bouw van 30 woningen in de gemeente Arnhem. NIEUWE NIEDORP. Op Zaterdagavond 13 Januari zal in het lokaal1 vdn den heer ,C. Groot alhier optreden de spreker G, de Boer uit Zaandam, terwijl als debater Zal' uitkomen Ds. Schermerhorn van N. Niedorp. De heer de Boer zal den behandelen: Wat de Theosofie voor ons doet. Er zaï vrij entrée zijn en er is voor belangstellenden dien avond voorzeker wel 'veel te genieten. NIEUWE NIEDORP. Tot lid van den Raad dezer gemeente is benoemd de heer J. Stammes. Z"lks in de plaats van den heer D. y. d, Stok, die voor benoeming bedankt heefy LANGERFIS. Door een vijftiental ingezetenen alhier is een verzoek schrift gericht aan den Burgemeester van N. Niedorp, o? deze- hot daarheen wil leiden, dat liunno handteeke- hingon j.I. zomer gedaan om aansluiting van het gas- buizennet als niet gedaan worden beschouwd. AARTSWOUD. Donderdagavond trad voor de Vrijzinnig-Democra tische Kiesvereéniging alhier op de heer Mr. Mar- chant, de leidei' der V.-D. Kamerfractie, die in een uitnemend betoog de beginselen der Vrijz.-Dem. naar voren bracht. Door een drietal personen werden nog vragen ge steld, die naar genoegen werden beantwoord. De ver gadering werd door ongeveer een 70-tal personen be zocht. LANGEREIS. Op Donderdagavond Januari kwamen do leden van ons Nut „Vriendenkring" met hunne dames en gasten bijeen in het lokaal van den beer Modder. Alles tezamen waren er bijna 80 menschen aanwezig. Voorzitter de heer Verhoeven, die opende, waarna lezing en goedkeuring der notulen volgde. „De Vis- schersdochter", 'n Kerstvertelling, was een mooie le zing en de heer C. Groot Az., de secretaris van het Nut. legde er alle eer mee in. door de wijze waarop hij d,ie voordroeg. Mej. P. StapelZwaan, die ons een treffend zang nummer liet hooren* en mej. Groot--Kaashoek, die „Een heel lieve verrassing" vertelde op een wijze, dat allen aandachtig naar die1 boeiende schets luister den, schonken mede de aanwezigen veel genoegen. Zoo ook de heeren B. Verhoeven, D. Olie Az., A. Zwaag en Bankert. Er werd besloten op den feestavond voor het 15- jarig bestaan van „Vriendenkring", over eenige we ken bij Galis te houden, den bekenden voordrager Daan Pool te laten optreden. Aan het bestuur wordt de regeling opgedragen. Met een pittig sluitingswoord maakte de heer Ver hoeven oen eind aan het zoo langdurig en toch ge zellig samenzijn. FRANKRIJK EN ENGELAND. Wat wel werd gevreesd is waarheid geworden, de i conferentie te Parijs is mislukt, en Engeland en Frankrijk zijn het over de aan Duitschland te stel len eischen niet eens geworden on de heeren zijn naar huis gegaan. Het slot was een wederkeerige verklaring van el- kaars trouwe vriendschap. Maar al met al is de mis" lukking een feit en op het oogenblik is het'moeilijk te zeggen hoe het verder in deze zal loopen. We hebben hier'te doen gehad met twee lijnrecht 'tegenover elkaar staande meeningen. De Engelsche mcening was, dat geen herstel van Duitschland's crediet mogelijk is, tenzij de schadevergoeding op een dragelijk maximum wordt gestold. Het Fran sche plan was er alleen op gebaseerd om izooveel mogelijk los te krijgen op dit oogenblik, de rest liet de Franschen blijkbaar koud. Do Franschen wilden in het eerste jaar van Duitschland 70 a 80 millioen pond sterling in geld en goederen. Bonar Law is stijf op zijn standpunt blijven staan Heel anders als Lloyd George dat gewend' was te doen. Typisch is wel, in deze het feit, dat een Fran- sche Gedelegeerde aan een Engelsch journalist vroeg: „Waarom hebt gij ook George weggestuurd?" Hij meende daarmede Lloyd. George had altijd nog een radicale zwenking kunnen nemen en bij hem was de mogelijkheid van een coippromis nooit bui tengesloten. Men wist echter, dat Law voet bij' stuk zou houden. Bonar Law zelf was, aldus da Parijsche correspon dent van de N.R.Crt., er zelf van overtuigd dat het geschil to groot was voor overbrugging. Desniette min zijn do Engolschen te Parijs gekomen om het uiterste te probeeren. Beide partijen hadden nu ech ter overeenstemmend ingezien, dat voortzetting van de conferentie nutteloos zon zijn en dat bij ijdele pogingen tot een compromis niets te'winnen was, maar misschien nog heel wat te verliezen. Poincaré had dit geconstateerd en Law had het beaamd. Poin caró zeide ook, dat de opvatting, dat de kloof te diep is, niet alleen bij de Fransche regeering en de legatie, maar ook bij1 het Fransche volk heeft post gevat. De Eransche premier had het verschil gefor- mi leerd, als bestaande uit de vraag een morato rium met of zonder panden. Voor hem was do zaak of de aanstaande stappen al dan niet de mogelijkheid van herstel van net Duitsch crediet lieten bestaan. Was dit niet het ge- \al, dan hadden zij ook geen nut, maar waren slechts schadelijk. Verder zag Engeland geen ver schil in leverantie in geld of goederen, daar ook gc-edeien met papieren mark betaald moesten wor den door de Duitsche regeering en de noodlottige uitwerking dezelfde zou blijven. Hij zeide verder, dat de scheiding zeer vriendschapifelijk zou gaan, maar dat een overeenkomst volstrekt onmogelijk was. Daarna volgden nog de bekende vriend schap s- verklaringen van Law en Poincaré. De stemming in beide kampen is echter ternau wernood zoo vriendschappelijk en als men bij voor baat zoo vest van de mislukking overtuigd was, ware -men thuisgebleven. Evenals men nu een vorder nuttelooze discussie schadelijk acht, had men tevoren reeds de nuttelooze conferentie zoo* kunnen beoordeelen. Waarom zou men1 het uiterste probee ren ten opzichte van het houden van een cohferen- tio en niet het uiterste in de discussie? In ieder ge val heeft de mislukking hier op het oogenblik een atmosfeer geschapen, waarin ieder bezorgd de naas te tijd1 tegemoet ziet, en tevens een crisis voor heel Europa, welke weinig goeds belooft. Wat men hier verneemt over de opvatting van de Amerikaansche regeering is heel weinig geschikt om Frankrijk tot avonturen aan te moedigen, maar de neiging en de moreele noodzakelijkhoid van de Fransche regeering om nu -door te gaan zijn. zeer groot. Volgens een telegram uit Washington hielden Har ding, de Amerikaansche gezant te Londen, Harvey cn Senator Lodge op het Witte Huis een conferentie, gedurende welke zij zich bezighielden met den toe stand in Europa en in het. bijzonder met het scha- devergoedingsvraagstuk. Toen des avonds het be richt van het mislukken van de Parijsche confe rentie binnenkwam, riep Harding den Staatssecre taris Hughes en den gezant Harvey voor een nieuwe bespreking bijeen om, naar verluidt, een beslissing te nemen over het ingrijpen der Vereenigde Staten in de Europeesche aangelegenheden. DE FRANSCHE DREIGING SMEEDT EEN EEN HEIDSFRONT. Uit Berlijn, 5 Jan. De mislukking van de conferen tie te Parijs en de daaruit voor Duitschland voort vloeiende gevaren hebben voor het oogenblik in Duitsch land weer een aaneengesloten nationaal' afweerfront aaneengesmeed, Zonder onderscheid van partij-politieke kleur gaat door de gehecle pers de kreet om eenheid en terzijdo stelling van alle binncnlandsche geschillen, om do komende ellende, vernederingen en gevaren hét hoofd te bieden en de gevolgen te kunnen doorstaan. Want dat oen tijd van nieuwe moeilijkheden voor de deur staat, begrijpt hier ieder, die politiek inzicht heeft. Omtrent de oorzaak van de volkomen mislukking der Parijsche conferentie heerscht hier slechts één meening. Zij is mislukt door de botsing,\an twee volkomen ver schillende. opvattingen van de vergoedings-kwestic, n.1'. yan de economiscn-financieele opvatting van Engeland én Amerika en de militaif-politieke opvatting van frank rijk, En ook hierover zijn de bladen van allé politieke richting het eens, dat Duitschland opnieuw voor het onmiddellijk dreigend gevaar van een zelfstandig mili- 'jtair optreden van Frankrijk staat. Op 15 Januari moet Doiilrccland volgens het betalingsplan van Loiuen 500 millioen gouden marken betalen. Het heeft voor deze en voor den volgenden betalingstermijn op 13 November een moratorium verzocht. Dit verzoek is tot nu toe door do Commissie van Herstel niet beantwoord en zal nu, natuurlijk in de nieuwe omstandigheden ook niet meer beantwoord worden. Wanneer het Duitschland ;thaii9 onmogelijk is deze som op 15 Januari te betalen, .Staat voor f rankrijk de weg voor nieuwe sancties weer open? en algemeen verwacht men, dat Poincaré ten aanzien van dit opnieuw in gebreke blijven van Duitsch land zijn bedreiging zal verwezenlijken. Natuurlijk wordt ook de houding van Engeland en Amerika in geval van oen militair optreden van Frank rijk levendig besproken. Zullen de beide Angelsaksische mogendheden een dergelijken rooftocht zonder meer duiden, wat zullen ze er tegen doen, en wat zullen dc fjevolgen zijn voor de politieke constellatieV De moge- ïjkheid van een uiteenvallen der Entente schijnt menig een hier in Duitschland" een niet onwaarschijnlijke, eventualiteti en in verschillende bladen wordt ook reeds, op deze mogelijkheid gewezen. Men is echter niet blind voor de ernstige beteekenis, die een uiteenyaüeu dér Entente ook voor Duitschland zou hebben. EEN GEVECHT TUSSCHEN POLITIE EN JON GENS» Uit Borken, 4 Jan. In de grensplaats Borken had gisteren een ernstig gevecht plaats tussohen 30 jongens en twee politiemannen. De laatsten moesten om zich te verdedigen hun revolvers gebruiken. Daarbij' werden 'drie jongens ernstig getrofien en doodelijk gewond naar het ziekenhuis gebracht. Zes jongens werden licht ge wond. (Het dorpje Boi'ken ligt nabij Winterswijk, even (over de Duitsciic grens). Tel. NOODLOTTIGE BOTSING TUSSCHEN BLANKEN EN NEGERS. Uit New York, 5 Jan. De stad Rosewood in Florida is vernield en er zijn menschcnlevohs te betreuren (vol gens sommige berichten wordt het aantal dooden op 22 geschat) ais gevolg, van een botsing tussohen blanken en negers na een beweerden aanslag op een blanke vrouw. EEN DRAMA IN HET ALLEGHANY-GEBERGTE. Een blokhut, verscholen in de bosschen van het A11 éghany-geb ergte^ is de geheele vorige* week het tooneel geweest van. bloedige gevechten. De beambten van de drankbestrijding* waren te weten gekomen, dat een beiide, onder leiding van zekeren* Bob Ballard, zich in die hut bezig, hield met het vervaardigen van whiskey, die* dan* naar de steden werd gesmokkeld. Twaalf beambten slopen bij het vallen van den avond de steile helling *op om zich naai- de hut te ■begeven. Plotseling viel een schot; een der leiders van de expeditie viel, getroffen, naar omlaag, en sleepte den anderep leider in zijn val mede. De ove rige brachten zich allerijl in veiligheid en lieten de volvoering, van hun plan voor dien avond varen. Eenige dagen later beproefden zij het nogmaals, versterkt door tien man onder leiding van hoofd agent Cole. Men slaagde er in, 'de hut te omsingelen. Daarbinnen werd geen teelten van leven gegeven, totdat Cole, die zijn mannen had opgesteld, de deur van de hut naderde. Uit eenige schietgaten die hij niet had opgemerkt werd een salvo op hem afge vuurd. Geheel doorzeefd met kogels zonk hij ineen. Een luik in de deur ging open, en de handen: van on zichtbare mannen sleepten het lijk naar binnen. De beambten bleven de hut belegeren, Toen de morgen van den derden dag aanbrak, zagen zij een gebukte- menschelijke gestalte, die zich spoedde naar een boschje, dat niet werd bewaakt. Twintig gewe ren werden aangelegd, doch een der beambten riep: „Niet schieten, jongens, het is een meisje", zoodat er niet werd gevuurd. Een tweede gestalte volgde ech ter en ditmaal werden er twintig schoten ge-lost. De beambten, die inmiddels opnieuw versterking hadden ontvangen, bestormden de hut, en vonden daarbin nen slechts de lijken van Bob Baillard en Cole. In de bosschen werden later nog eenige leden van de bende gevonden. Daarna werd met bloedhonden gespeurd niaar een der broeders van Ballard, die stervend in een onderaardsch bol werd aangetroffen. MOORDAANSLAG. Uit Praag, 5 Jan. Hedenmorgen heeft een 21-jarig bankbeambte twee revolverschoten gelost op gen mi nister van financiën Rasin, toen deze in een auto wilde stappen. Een schot trof hem ernstig in de heup. De dader is onmiddellijk gearresteerd. Als motief voor zijn daad geeft hij bp ge politieke activiteit van Rasin. Hij behoort tot geen enkele partij en evenmin tot het leger. DE VERLOVING VAN DEN PRINS VAN WALES. Uit Londen, 5 Jan. Veef belangstelling wordt ge wekt voor het bericht van de Daily News, dat het blad zegt uit betrouwbare bron te hebben ontvangen, dat binnen 2 i 3 .maanden de formcole aankondiging zal plaats hebben van de verloving van den prins van Wales met een Schotsche dame van hooge geboorte. ONTSTELLENDE CIJFERS. De Duitsche bladen hebben bij de jaarwisseling een overzicht gepubliceerd van de in het jaar 1922 plaats gehad hebbende, misdaden. Vergeleken bij andere jaren zijn deze cijfers waarlijk ontstellend. Alleen het aantal moorden maakt een gunstige uitzondering. Dit aantal is n.I. minder dan in hot jaar 1921. Het aantal overvallen bedroeg in het afgeloopen jaar niet minder dan 2000, d.w.z. zeven per dag; bet aantal zelfmoorden bedroeg 1200, hel aantal hoteldieven 1000. DE STAKING IN DE HAVEN VAN ANTWERPEN. Uit Brussel, 5 Januari. Volgens de bladen* omvat de staking in de haven te Antwerpen op het oogenblik 5000 bootwerkers. In een bijeenkomst van een com missie uit vertegenwoordigers van patroons en ar beiders bestaande, hebben de patroons een nieuwe loonregeling voorgesteld, die de arbeiders-afgevaar digden niet vijandig gezind schenen. De stakers zul len over de regeling, beraadslagen. Het einde van de staking wordt verwacht. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. DE GEZONDHEIDSTOESTAND IN DUITSCH LAND- In verschillende deelen des rijks komen sterfgeval len door ondervoeding voor. In één Pruisisch regee- ringsdistrict zijn bijv. 230. menschen aan honger "be zweken. Uit hetzelfde district worden 368 gevallen van scheurbuik gemeld, waarvan 10 met doodelijken afloop. In tal van steden is een zesde en zelfs een vijfde deel van de schoolkinderen tengevolge van ondervoe ding en ziekten- niet in staat de lessen te volgen. Te Keulen kunnen 16 pet. van de kinderen, die in 1916 'geboren zijn, niet o:p de scholen' worden opgenomen' uit verregaande verarming, bloedarmoede, enz. Het gebrek aan* brandstof begint ook meer. en meer slachtoffers te maken. De geneesheeren en apothe kers maken eveneens een zwaren tijd door. Velen zijn van honger gestorven, anderen houden door bij werk, als mijnwerker, kellner/enz. den mond open. NOG MEER ONBEHEERDE BACILLEN. Dezer dagen hebben wij melding gemaakt van een kistje met bacillen, dat een politieagent in een der Londensche straten onbeheerd aantrof. Sedert is te Windsor een tweede collectie onbeheerd gevonden en een paar dagen geleden vond een meisje in een deuropening in een andere Londensche straat een derde collectie, die bij onderzoek niet minder dan honderd 'verschillende ziekten, ook tuberculose, bleek te omvatten. De politie-autoriteiten* beginnen de vondsten begrijpelijkerwijze eenigermate raadselach tig te vinden. ARBEIDERSBATALJONS IN OOSTENRIJK. De Oostenrijksche sociaal-democraten rijn reeds sinds eenigen tijd bezig met het vorriiei) van „arbeidcrsbatal- jons*". Naar -het „Neue Wiener Journal" mededeelt, rijn de wapenen, welke aan deze soldaten worden ver strekt, afkomstig uit het'arsenaal te Weenen. Geduiende de laatste maanden rijn daar groote hoeveelheden wa pens ©n ammunitie ontvreemd, o,a. meer dan 3000 pistolen. Volgens het genoemde blad Zouden de ambtenaren van het arsenaal, die bijna allen sociaal-democraat zijn, de vakvereenigingen heimelijk van wapens voorzien. Deze zouden dan ter bewaring worden doorgegeven san vakorganisaties in gemeenten, waar het Jiestiuir in (handen is van sociaal-democraten, In het bijzonder, in Stiermarken zijn deze gewapende organisaties wijdver- Hakt. De sociaal-democraten motiveeren de vorming van do arbeiders batuljons door cr op te wijzen, -lat door Vlo anti-socialistisch© organisaties burgerwachten zijn ge vormd. Dozor dagen is een brochure verschenen van de hand van dr. Jules Deutsch, sociaal-democraat en ex-minister van Oorlog. Do schrijver roept zijn partijgenootcn te wapen tegen het fascistische gevaar, daar' de burger wachten als d© fascistische strijdorganisaties zijn te beschouwen. Overigens is dr. Deutsch van moening, dat een sterke politieke- en vakorganisatie voor de arbei ders van meer belang is dan een van moderne moordwerktuigen voorzien arbeidersleger en dat men in het algemeen kan zeggen, dat een „flinke knuppel" aan de „normale defensie-doeleinden" van de arbeiders beantwoordt. Desniettemin betoogt dr. Deutsch als het er op aankomt een beslissent- senden slag to leveren tegen de reactie, zal het pro.- letariaat in staat zijn, zich de noodigo wapens te verschaffen. En, nog. verder gaande, beweert de schrijver van de brochure, dat de tegenstanders van de arbeiders reeds van top tot toen zijn bewa pend, zoodat het meer dan tijd is voor de sociaal-de mocraten het „evenwicht met betrekking tot de ge wapende macht" te herstellen KEULEN—LONDEN. Naar de „Kölner Post" meldt, zal de vliegdienst Keulen—Londen worden gehandhaafd, aangezien de moeilijkheden die tegen de voortzetting ervan wa ren gerezen, overwonneh zijn. In de drie maanden van het bestaan dezer lijn, zijn' 500 personen tus sohen Keulen en Londen vervoerd. Het voornemen is de vliegtuigen ten minste twaalf maal per maand en tijdens de Keulsche Jaarbeurs dubbel zooveel te laten verkeeren. ONGEVALLEN OP STRAAT. Het aantal ongevallen in de straten van Londen noemt toe, molden do Engelsche bladen. In het go- heel werd over 1922 de E. H. B. O.-dienst 23966 maal opgeroepen tegen 20879 keer in 1921, een vermeerde ring derhalve van. 3087 ongevallen. December was een slechte maand. De E.H.B.Ö. werd 2082 maal op geroepen tegen 1942 maal in 1921, een toename van ongevallen derhalve van 140. Aanvang 2 uur. VAN OVERAL TE ONTBIEDEN. VEEMARKT. De Burgemeester van Schag-en; Ge<lel op art; 2 der verordening op de veemarkten in deze gemeente, als bedoeld in art. 5 der Veewet; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor taan vóór zonsopgang geen vee meer. ter markt wordt toegelaten. Ónder vee wordt ingevolge art. 1. van. bovenge noemde verordening verstaan: herkauwende en een hoevige dieren en varkens (dus ook schapen).. Vee, dat vóór zonsopgang op de markt zal worden aangetroffen, zal door de politie worden verwijdierd. Schagen, 4 Januari 1923. De Burgemeester voornoemd: J. CORNELISSEN. INWENDIGE ZENDING. De heer R. R. Posthuma, oud-evangelist te Hoorn, sedert het vorige jaar correspondeerend-collectant der vereeniging voor Inw. Zending in Noordholland, zal zich thans te Schagen vestigen, om aan het hoofdbureau der vereeniging aldaar bij het secreta^ riaat tevens behulpzaam te zijn. Bovendien zal hij' dan naast ds. Boeke hulp ver- leenen in de plaatselijke evangelisatie. LANDBOUW. Vrijdagavond vergaderde in het Noordhollandsch Koffiehuis onze af deeling, van de Ilollandsche Mij. van Landbouw. Die voorzitter opende de bijeenkomst met een ge past woord, waarna de notulen' werden gelezen en goedgekeurd. De heer G. Scboorl deelde mee, dat hij tot voor zitter was benoemd in de plaats van den heer S. Smeding, die niet herkiesbaar was. Hij had deze be noeming eerst niet willen aannemen, omdat er van de afdeeling Schagen zoo weinig kracht uitgaat. Maar tenslotte was spr. voor. den drang bezweken en hoopte met de hulp van secretaris en bestuurs leden ervan te maken, wat ervan te maken is. Naar aanleiding van daarover ingekomen circu laire, wordt besloten geen lezingen te houden, daar er toch geen menschen komen. Van de stichting 1 andarbeiders wet alhier, secre taris de heer H. van Nuland, was bericht ingekomen om voor 2 vacatures in het bestuur 2 dubbeltallen in te zenden. Er zal worden geïnformeerd, of werke lijk kans van benoeming bestaat van een vertegen woordiger van de lanclbouwafdeeling. Zoo' ja, dan zullen de heeren D. Timmerman en Joh. de Veer als dubbeltal worden opgegeven. Is het niet anders dan een gedwongen* fraaiigheid, zoo zal de afdeeling zich van eenige aanbeveling onthouden. Van den heer G. W. Waiboer te Anna Paulowna was namens vele landbouwers het verzoek ingeko men om pogingen aan te wenden om te komen tot de oprichting van een nieuwe paardenmarkt te Schor- - gen en wel in het eind van April Vele landbouwers hebben dan jonge paarden die zij gaarne willen ver knopen en missen een goede afzetmarkt. Als dag werd aangegeven dc laatste Donderdag, in April. Besloten werd verschillende informaties te nemen of deze markt algemeen gewenscht werd. Zoo ja, zich dan- tot het gemeentebestuur van Schagen te wenden om in eind April of begin Mei een nieuwe paardenmarkt te* stichten, maar niet op Donderdag, te vol als de markt in dien tijd van het jaar is. Maan dag werd beter dag geoordeeld. De heer Joh» de Veer deed rekening en verant woording. De rekening sloot met een Toordeelig saldo van f 195.60 en werd goedgekeurd. Aan de orde was vervolgens de behandeling van het advies aan hét Hoofdbestuur betreffende de re- geeringsmaatregelen van de bestrijding van het mond- en klauwzeer. Via het hoofdbestuur waren door het Koninklijk Landbouwcoraité verschillende vragen gedaan over de bestrijdingsmaatregelen. De vergadering verklaar de zich alleen voor afmaken in enkele uitzonderings gevallen, wanneer de ziekte zich in het begin open baart. 'Wanneer de smetstof verspreid is hielp afma ken niet meer. Van* de veehouders was bij afmaking

Schager Courant | 1923 | | pagina 2