DE LANGE J DE NIUJZ, SAFELOKETTEN. Ingezoaden Stukken. B .rgerlijke Stand. MOORD EN ZELFMOORD TE BRUNSSUM. Uit Heerlen,, 6 Jan. In de gemeente Brunssum, nabij den Heksenberg heeft een 18-jarige jongen zijn meisje (van het leven beroofd en daarna Zelfmoord gepleegd. Omtrent de oorzaak yan dit drame vernemen wij net volgende Een 21-jarige onderwijzeres, te Amsterdam woonachtig en daar op een der scholen werkzaam, was met de Kerst- vacuntie op bezoek bij haar broer in Brunssum. Deze laatste was gehuwd hiet een Duitsche weduwe, die een zoon had van 18 jaren, P. genaamd, Tusschen do onderwijzeres en dien jongen was een liefdesbetrekking ibntstaan, die door do ouders niet goedgekeurd werd. Het meisje zou Donderdagmiddag weder naar Amster dam vertrekken. Haar broen die in Heerlen werkzaam is, zou daar aan den trein afscheid van h&ör nemen, De broer zag echter zijn zuster niet aan den trein en begaf zich, denkende 'dat zij1 te laat .gekomen was, naar Brunssum, waar hij, een door het jneisje geschreven brief vond, waarin zij! meedeelde, dat~zij in deze wereld toch niet gelukkig kon worden en daarom afscheid van allen nam. Uitvoerig had zij in den brief geschreven wat met haar bezittingen gebeuren moest. Ook de jongen had eenige regels geschreven, waarin hij' te kennen gaf, eveneens te willen sterven, daar hij' te veel' van het meisje hield. Onmiddellijk werd de politie te Brunssum gewaarschuwd, die aanvankelijk vermoedde, slechts met oen kwajongensstreek te doen te 'hebben, maar toch voor allo zekerheid de omgeving afzocht. Hedenmiddag ont dekte de broer, die ai zoèkènde nabij1 den Heksenberg gekomen was net lijk van zijn zuster en daarnaast dat van zijn stiefzoon. Onmiddellijk werd de politie van een en ander in kennis gesteld, die zich daarop- dadelijk naar de plaats van den moord begaf. Het meisje bleek met een revolverschot in het linkeroor gedood te Zijn door den jongeiij die vervolgens en eveneens met een schot in het oor zich zelf yan het leven beroofd had. Vooraf had hij nog de haren van het meisje over het oor gedaan en een portret met do woorden: „voor mijne ouders" to voorschijn gehaald. Beiden moeten, zooals uit de ligging der lijken valt op 'te maken, onmiddellijk dood geweest zijn. Het drama moet zich ongeveer 24 uur geleden hebben afgespeeld. Door de justitie wordt een onderzoek ingesteld. Tel FAMILIEDRAMA. In Den Haag moet zich gisternacht een ernstig dra ma hebben afgespeeld. In het gezin M., in de Rem- brandtstraat, hadden man en vrouw na het thuisko men van den man 's nachts twist gehad, welke zoo hoog liep, dat de vrouw in min of meer radeloozen toestand de echtelijke woning verliet, haar beide kin deren, een meisje van 4% en een jongetje van 5/4 jaar, medenemend, Eenige buren, die d'e vrouw zagen vertrekken, vreesden het ergste en volgden haar eeni- gen tijd, doch verloren vrouw en kinderen ten slotte uit het oog. '9 Morgens werd uit het water aan den ZuidrBui tensingel tegenover het gebouw van d'e Duinwater leiding het dochtertje opgehaald, dat onmiddellijk naar het ziekenhuis werd vervoerd, waar men, tever geefs heeft getracht de levensgeesten bij het kind op 'te wekken. Het ernstige vermoeden bestond1 bij! de politie, dat ook de moeder en het jongetje te water zijn geraakt. Er werd dadelijk begonnen met dreggon in de Bui tensingelgracht. 's Middags halftwee is het lijk van de 35-jarige vrouw opgevischt. Omtrent dit drama verneemt het H.d.bL nader j De man. die z.g. eigen baas is, is granietwerker, en verdient als zoodanig goed geld. Het meeste geld word evenwef door den man verbrast, zoodat voor het huis gezin slechts weinig overbleef. Herhaalde malen gaf dit gedrag van den man dan ook aanleiding tot huiselijke twisten, waarbij' de man, volgens mededeeling der buren, zich niet ontzien moet hebben de vrouw soms 'érnstig te mishandolen. Het is al verschillende keeren voorgeko men. dat de vrouw, die van nature overigens erg zenuw achtig was, de straat opvluchtte en dan bij de buren een onderkomen moest zoeken. Nog dezen zomer is het voorgekomen, dat een zestal agenten den man uit de woning hebben moeten halen en hem daarna moesten beschermen tegen het woedende publiek, dat steeds diep medelijden had met de arme vrouw. Soms kwam' de man langen tijd achtereen niet thuis, zijn vrouw en kinderen maar aan hun lot over latend. Ook dit was nu weder het geval. Nadat de man eenige nachten was weggebleven, kwam hij! gisterenavond om tien uur even thuis, trok zijn goede kleeren aan en vertrok weder. Dit alles heeft ae vrouw in een hoogst overspannen toestand gebracht 'en blijkbaar in een vlaag van waanzin is zij vannacht om vier uur van haar bed opgestaan, heeft haar beide kinderen gegrepen ten is luid gutend m haar nachtkleeren de straat opge- vlucht, in de richting van den Zuid-Buitensingel. Een der buren heeft zich daarop spoedig aangekleed en is de vrouw op de fiets nagereden, zonder haar echter te kunnen vinden. Later is, zooals hierboven gemeld, de ongelukkige gevonden. ZUIDSCHARWOUDE. De alhier bestaande tooneelclub, werkzaam inliet belang der propaganda voor Staatspensioen,, zal op uitnoodiging van. de afdi. Schoor! van den Bond voor Staatspensionneering aldaar opvoeren het tooneelstuk „Buiten de Wet", terwijl zangers en zangeressen uit deze gemeente mede aldaar zullen optreden. De heer Du Burck, voorzitter van de alhier bestaande afd. van den Bond is uitgenoodigd tot het houden van een propagandarede. WIERINGEN. Ton overstaan' van notairis Obreen had j.1. Zater dagavond dn het café van den heer Scheltus ten verzoeke van mej. de wed. A. Engel en kinderen de openbare verkoopingi plaats van: 1. Een gioed beklante slagerij met woonhuis en slachtplaats, stal en hooiberging, plus volledige win kelinventaris. Kooper de heer S. de Leeuw te Anna Paulowna voor f7400. 2. Jan Dekkerskrocht, 30K snoes (grasland!). Koo per de heer Jb. Bruul alhier voor f2480.— 3. Kwabvennetje, 15 snees (hooiland). Kooper de heer Jan Scheltus Nz. alhier voor f645.Totaal f 10.525.—. SCHAGERBRUG. De muziekvereeniging „Crescendo" gaf jJ. Zondag haar eerste uitvoering^ De vereeniging bestaat pas een jaar, zoodat de verwachtingen omtrent haar pretaties's niet hoog, gespannen waren. Het weer was heel slecht en er was dus alle reden, om aan het slagen van dit concert te twijfelen. Maar het is heel anders gegaan, dan de meesten dachten. De zaal was goed gevuld en al was alles, wat we te hooren kre gen, niec onberispelijk, ieder bezoeker heeft er over verwonderd' gestaan, dat de directeur, de heer Polder mans, in zóó korten tijd zóóveel heeft kunnen berei ken. Het publiek was dan ook zóó enthousiast in z'n toejuichingen, dat zelfs een bis^nummertje moest worden gegeven. De fijne dirigeerstok, die den direc teur werd aangeboden, was dan ook alleszins ver diend. Wij kunnen „Crescendo" van harte felicitee- ren met haar succes en wenschen de jonge vereeni ging alle goeds. Voegen we hierbij nog dat het pro gramma werd afgewisseld door een 4-tal komische voordrachten, die zeer in den smaak vielen en dat een zeer geanimèerd bal de aanwezigen nog. lang bij een hield. DIRKSHORN. Het 50-jarig ambtsjubileum ala organist der Ned. Herv. Gemeente alhier van den heer C. Bijpost. Tnen Zondagmorgen de klokketorens do gemeente ter Kerk neodigden, bleek het reeds dadelijk, dat er iets bijzondors aan de hand was. Veel talrijker dan gewoonlijk zag men de wandelaars zich langs de modderwegen ten tempel spoeden, terwijl rijtuigen en auto's verscheidene personen aanvoerden. Die al len maakten zich op, het zeldzaam jubileum van den geachten organist mee te gaan vieren, zoodat weldra het kerkgebouw goed bezet was. De jubilaris opende den dienst met een mooi voor spel, waarna de consulent, ds. Oterdöom in een keu rige rede den organist huldigde en dankte voor de vele malen, dat hij door zijn gevoelvol spel de plech tige stemming aan den dienst heeft 'geschonken. De heer Bijpost speelde nu op meesterlijke wijze een eenvoudig, maar ining mooi stukje, Resignation- Berusting dat in hot hart greep en velen tot tra nen roerde. Nu nam de emeritis-pradikant, ds. Lainping uit Naaldwijk, voor deze gelegenheid expresselijk over gekomen. het woord, om „zijn ouden vriend1" Bijpost to danken voor alle vriendschap on waardeering ge durende een men schenl oef tijd ondervonden. Na den dienst word de jubilaris met zijn familie in de consistorie door de kerkelijke colleges gereci pieerd, bij welke gelegenheid hem bij monde van den voorzitter van het Kerkbestuur, den heer P. Raap. werd aangeboden een fraaie photographie van het orgelfront te Dirkshorn, benevens een mooi bou- quet. Namens de zangvereeniging „Excelsior" bood mej. Mario Dam bloemen aan. Eeri en ander werd door den heer Bijkost met vriendelijken dank aanvaard. In den namiddag werd den jubilaris in het Kerk gebouw alhier een feestconcert aangeboden door den heer Jan Zwart, organist te Amsterdam, mej. Annie Veenenbos, concertzangeres te Alkmaar, en den heer Gerard Th. Zwart, organist en violist te Am sterdam. Toen te 2 uur de kerk werd goopendi, stroomden, de belangstellenden van hier en elders naar binnen, en weldra waren de ruim 500 zitplaatsen bezet, terwijl nog verscheidene zich met een staanplaats verge noegden. Een nooit beleefd feit, dat de kerk alhier te klein bleek maar ook een concert, xooals hier nog nimmer was gegeven. tevens het aanleggen van een weg langs de Diepsmeer naar Koedijk besproken. OUDKARSPEL. We vernemen, dat enkele Burgemeesters uit den omtrek deze week bijeen zullen komen, om te be spreken, wat gedaan kan worden voor de stotstand- koming van een weg Langendijk; langs de Diepsmeer en over Koedijk naar Bergen. Niet alleen dat deze weg van groot belang zou zijn voqr het provinciaal verkeer, doch ook voor bestrij ding van werkeloosheid, waarvoor de eerste jaren nog wol maatregelen noodig zullen zijn. OUDKARSPEL. Verscheidene arbeiders in onze gemeente loopen om den kant. Er zijn er bij, die jaren lang vast arbei der waren en nu met Kerstmis gedaan kregen, omdat de patroon niet bij machte is loon uit te keeren. Of er dan geen werk is? Zeker. Eer meer dan minder als vorige jaren, doch de eene bouwer is genoodzaakt zijn kool aan het bederf prijs te geven en een ander werkt bijna dag en nacht en heele Zondagen om toch nog maar zoo veel mogelijk de kool vrij van rot te houden. Het wordt voor velen een hopelooze toestand. We zijn er zeker van, dat nu reeds door sommigen in stilte armoede geled'en wordt. Polderbesturen en het dagelijksch bestuur van de gemeente hebben een bijeenkomst gehad, doch het lijkt er niet op, dat. er iets ten1 gunste van de werke- 'oozen besloten is. STATENVERKIEZING. In den Statenkieskring Zaandam zijn van Katholieke zijde de volgende personen op de voorloopige groslijst geplaatst; J. Apeldoorn, Bergen; J. Apeldoorn Gz., Egmond; T. Bak, Alkmaar; W. Boon Jr., Krommenie; mr. A- Dorbeck, Alkmaar; A. L. v. d. Huijsen, Zaan- De heer Jan Zwart, opende met een zelf gecoimpo- j P* Alkmaar; H. Klaver, A/km aar; neerd nummer: Suite, „Kerstfeest", een prachtnum- lp- H- J* Lommen, Castricum: P. F. Ranshuijsen, Zaan- mer, bevattende variaties op „Eere zij God", „Stille da°U G- de Ruyter, Heemskerk; W. v. d. Stok, Uitgeest; j# p. Valkering, Leanmen; B. Veltman, Heite; J. J. de Nacht", enz., waarin de orgelvirtuoos het machtige instrument laat zingen, juichen, jubelen. De stemming was gewekt, en zij werd, zoo moge lijk, nog verhoogd door den schoonen zang van mej. Veenenbos, die nu optrad met „Komt zielen dezen dag" en „Jezus is ons Licht en Loven" van Bach. Wat een mooie, volle steml Vooral tot haar recht ko mende in het eerste nummer. Daarna gaven ons de heeren Zwart een schoon sa- menstemmen van viool en orgel te genieten met „Aria, uit D dur Suite" van Bach, waarna de heer Jan Zwart op die aan hem bekende wij'zei gaf „Allegro contabile" en „Scherzo". Bovenal in het laatste „Zeigt sich der Meister". Nog een mooi viool-nummer, „Larghetto" van Nar- dini, een „Albumblad, voor orgel", voor deze gelegen heid gecomponeerd en, om de climax te voltooien, het „Agnus Dei", van Bizet, zang, viool en orgel, een heerlijk schoon nummer, waarin de menschelijke stem, de viool en het orgel tot een geheel samen vloeiden. Met een krachtig Feestpostludium voor orgel' van Jan Zwart eindigde dit waardig Feest-concert. Ds. Oterdbom dankte namens allen me.j Veenem bos en de heeren Zwart, voor schoonen zang en kun stig spel, waarna de heer Jan Zwart nog een gees tige speech tot den jubilaris hield, waarin hij o.a. me moreerde, dat zijn kunstbroeder Bijpost zijn eerste orgelspel was begonnen op het Zwaluwnest-orgel, dat thans nog in het Rijks-museum, wordt bewaard. Na het concert bleven in de consistorie de jubila ris met familie, de kunstenaars en de kerkelijke col leges nog eenigen tijd gezellig bijeen en werden nog enkele hartelijke, waardeerende woorden gesproken. Het is een waardig, uitstekend' geslaagd jubileum feest geweest en allen, die hebben meegewerkt, om dat resultaat te bereiken, kunnen met voldoening op hun streven terugzien WINKEL. De» Beer Jb. Peetoom heeft teSJn benoeming tot lid ivan den gemeenteraad aangenomen. WINKEL. [WinkeTs Harmonie is voornemens twee concerten te geven, en wei één avond voor de kunstlievende l'eden cri één avond tegen entrée. Winkel's Harmonie meent hiermede tegemoet te komen aan oen wensch, -welke reeds meermalen werd geuit een uilvoering alleen voor hare kunstlievende leden en hoopt daarmede te bereiken dat op dien avond ook die leden van deze gelegenheid zullen gebruik 'maken. ALKMAAR. Te SCHAGEN Donderdags in HÖIel Vredelusl. FEDERATIE HOLLANDS NOORDEN BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. Op de buitengewone vergadering van 7 Jan. J;J. wa ren 5 af deelingen vertegenwoordigd, te weten Win kel, Wieringerwaard, Julianadorp, Schagen en Veen- huizen. Van de vijf bestuursleden waren afwezig de heer De Boer wegens familieomstandigheden, en de heer Appel. De heer IL Limpers leidde de bijeenkomst, die tengevolge van het slechte weer matig bezocht was. De rekening van den penningmeester werd door de afdeelingen Julianadorp en Schagen onderzocht en in orde bevonden. Uitgaven f 151.36, ontvangsten f 139.66; batig saldo f 11.70. Besprokenwerd de aan sluiting bij het op te richten provinciaal comité voor. Noordh'olland. Doel van dit comité is het houden van gezamenlijke meetings, slapende afldeelingen op te wekken, nieuwe op te richten, rondgang van spre kers te bevorderen, gezamenlijk stellen van candi- daten hoofdbestuur. Voorgesteld werd zich aan te sluiten, daar de-kosten, 1 cent per lid bedragende, door do federatiekas betaald kan worden. Dit werd met algemeens stemmen aangenomen. Een voorstel, om het daarheen te leiden, dat het bestuur van het comité zal bestaan uit vijf leden, waarvan door elke federatie uit haar bestuur één zal worden gekozen, werd met algemeene stemmen aan genomen. De heer H. Limpers werd alvast als zoo danig, gekozen. Hierna sluiting. MET DE NOORDERZON. Iemand te Nibbixwoud!, eigenaar van een timmer fabriek en administrateur van het 'G. E. B. aldaar, is dezer dagen spoorloos verdwenen. Vele dorpsge- nooten, die tegen hoogen interest hem hun kapi taaltje ter leen gaven, dreigen de dupe te worden van hun te groot vertrouwen. EEN GEZONDE PLAATS. In de gemeente Serooskerke (Schouwen-Duive- land) is in 1922 geen enkel sterfgeval voorgekomen. BROODPRIJZEN. Met ingang van heden worden de verschillende broodsoorten te Steenwijk weer in prijs verlaagd. Het roggebrood wordt gebracht van 34 op 30 cent per 2K Kg., het bruipbrood van 18 op 16 cent per 8 H.G., het wit melkbrood van 13 op 12 cent en het waterbrood van 11 op 10 cent per 4 H.G. DE ARBEIDSDAG. De minister van arbeid heeft aan d'e ijzergieterij en emailleerfabrieken te Terborg toegestaan, den werktijd.voor arbeiders boven de 16 jaar te verlengen tot 9K uu per dag of 53 uur per week. OUDKARSPEL. De congresgroep van Langendijk II van de S.D.A.P, welke een tiental afdeelingen in den omtrek omvat, I behandelde Zondagmiddag den beschrijvingsbrief voor het a.s. congres en benoemde als afgevaardigde de heer W. van der Vall van Heiloo. Na afhandeling van den beschrijvingsbrief kwam do werkeloosheid ter sprake en werd' in dit verband Vries, Zaandam' en Jac. Wittebrood, Zaandam. Zaterdag werden door het district Hoorn v. d. Vrijheids Bond de volgende candidaten gesteld uit de groslijst: 1S. Prins, Grootebroek (aftr.)2. G. G. Dekker, Purmer- end; 3. mevr. Rees, Benningbroek4. A. Spaander, Hoorn; 5. V. Kay, Hauwert; 6. J. Pijper, Opperdoes; 7. T. Stapel, Hoogkarspel; 8. W. de Geus, Broek' in Waterland; 9. H. vlasveld, Enkhuizen; 10. D. Koolhaas, Twisk. ARBEIDSSCHUWE WERKLOOZEN7 Rotterdam, 8 Jan. De mededeelingen van den heer Wilton, gedaan aan de Kamer yan Koophandel over de volgens zijn opgave vergeefsche pogingen om ar- neiders te krijgen voor zijn machinefabriek en scheep» werf Kn de afgeloopen week, heeft veel tegenspraak' ondervonden uit de kringen der metaalarbeiders. Aan de hand van de feiten is aangetoond, dat dagelijks honderden zich vergeefs aan de werf Wilton aanmelden. Intusschen zal in verband met het werkloozenvraag- stuk deze belangrijke kwestie nauwkeurig worden onder zocht. Vooreerst zaï 'op last van den waarnemend burge- moester, mr. van Aal ten, door de .gemeente een onder zoek worden ingesteld en dan zal in een bijeenkomst van de commissie van advies bij de Arbeidsbeurs, waar bij ook de heer Wilton tegenwoordig is, de zaak ter sprake worden gebracht. Tot dusver zijn ae mededeelin gen van den heer Wilton niet door de feiten bevestigd. Teli HET DRAMA TE VALKENSWAARD. De vermoedelijke dader van den aanslag- op den heer Desmet is nog, in arrest. Thans is ook do vrouw van den' heer Desmet gearresteerd. De correspondent van de Telegraaf heeft den ge troffene Desmet 4n het gasthuis opgezocht. Het deed hem, naar hij zeide, leed, dat men betwijfelt, dat K. de dad'er is. Toen hij na den aanslag in een huis ■werd opgenomen, waren zijn eerste woorden:- „Schrijf op, ik ben M. Desmot, bioscoopeigenaar te j Eindhoven, en de dader is Jan Kerssemaker Jr. te Eindhoven, denk er om Jr." Denkt men nu, vroeg hij, dat ik in het aangezicht van den dood een valsche beschuldiging zou doen? HET CONFLICT IN HET DRUKKERSBEDRIJF. Het conflict in het drukkersbedrijf is zoo goed als geëindigd. De werknemers zijn weer aan het werk gegaan op de voorwaarden van de nieuwe eollee-, tieve arbeidsovereenkomst. Het conflict bestaat alleen nog te Groningen, Assen, Twente, Zutphen, Apek doorn ept Den Haag. HET RIJK EN DE RECLAME. We hebben nu Miss Blanche op onze postauto's staan. De enveloppen van den postchèque- en giro dienst zijn eveneens aan reclame-doeleinden dienst baar gemaakt. Het nieuwste is een ons toegezonden aanslagbiljet voor de personeele belasting, belasting jaar 1923, met een reclame voor Peek en Cloppen- burg, „kleedt U het goedkoopst en solide". Gaat dit laatste nu niet te ver? VAN ZEEPPOEDER GESNOEPT. Zondagavond, terwijl de kinderen van den schoen maker Hofhuis te Zwolle alleen tehuis waren heeft het vierjarig dochtertje een deel van een pakje zeep poeder opgegeten. Toen de ouders thuis kwamen leed het kind aan hevige benauwdheden. Het werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar men direct overbren ging naar het ziekenhuis to- Groningen noodzakelijk oordeelde. i BRUTALE GASTEN. Men meldt uit Zevenaar (Ld. 8 Januari aan het Hdbld.: Men verkeert in het Geldersche grensgebied in toenemende onrust over het meer dan brutale •optre den van Duitsche Iandloopers, marskramers of ver kapte kooplieden. Diefstallen zijn n.1. aan de orde van den dag. Terwijl b.v. in verschillende omliggen de dorpen schier eiken dag Duitschers de huizen af loop-en om onderstand of reisgeld, dat zij onder aller hande voorwendsels weten los te kloppen, némen zij enpassant mede wat van hun gading is. Een paar feiten. De winkelier Franken te Gendringen trof des avonds een Duitscher in zijn winkel, die zich onder de toonbank had verstopt. Hij werd aan de politie overgeleverd. Een andere Duitscher ontvreemdde uit de gang van den heer Van Dielen aldaar een splin ternieuwe overjas, die hij even later bij diens zoon te koop aanbood. De dief ontsnapte'. Dergelijke ge vallen komen aan de grens nu veelvuldig voor. LUTJEWINKEL. Vrijdagavond jl. hieldl het Nut en Genoegen haar bijeenkomst ten lokale van den heer Nap. Aanwezig waren ongeveer 90 personen. Deze bijeenkomst viel samen met het 35-jarig bestaan der vereeniging. Voor deze gelegenheid was het lokaal feestelijk versierd. Oudesluis. Mijnheer de Redacteur, Gelieve onderstaande in Uw veelgelezen blad te plaatsen, bij voorbaat mijn dank voor de plaats ruimte. Ondergoteekende gevoelt -zich verplicht als arbei der, om er met oen enkol woord tegen op te komon, tegen het stukje „RJj'ksklaploopors", ovorgenomen uit het Handelsblad van de Rottordamscho scheeps- bouwfirma Wilton, waarin betoogd' word, dat de arbeiders liever zonder werk werkeloozensteun ontvangen, dan tegen loon werk verrichten. In de eerste plaats rijst do Vraag, waarom de hoer Wil ton met zijn schrijven zoo haastig was. Donderdag jl., schrijft hij, heeft hij door middel van de Gom. Arbeidsbeurs 18(' bikkers gevraagd? Bij de Gom. Ar beidsbeurs is wel een aanvraag gedaan door den heer Wilton, doch niet om 188, maar slechts om 100 man. Vah deze 180 (100) man, zegt de heèr Wilton, waren Vrijdagmorgen tusschen 11 en 12 uur pas 82 verschenen. Als men weet, dat Donderdagavond de oproepen door de Arbeidsbeurs zijn verzonden, dan kunnen wij niet anders zeggen, dan dat die uitslag zeer bevredigend was. Doch voor mij staat, vast, dat een aantal van de opgeroepenen zich eerst Zaterdag konden melden, omdat de oproep hun niet eerder had bereikt. De arbeidsbeurs had, er werden er geen 180 (100) gevraagd, er 125 aangeschreven enke le van hun konden zich niet melden door ziekte of andere redenen., doch Vrijdagmiddag hebben er zich nog een deel opgeroepenen gemeld aan de fabriek van Wilton, doch om Dinsdag 2 Januari te beginnen. Deze menschen en anderen, tot 'n totaal van 150 tot 200 man, stemden Dinsdagmorgen voor den aanvang aan de fabriek en meldden zich om te kunnen aan vangen. Van dit groote aantal menschen zijn Dins dagmorgen slechts een 10 a 15 man aan 't werk ge steld. Alle anderen kregen de boodschap, #een volk meer noodig. Een van de menschen die -zich Vrijdag had aangemeld, kreeg Dinsdag al weer ontslag we- gens beëindiging van het werk. Een ander, die Woensdag werd aengenomen, werd denzelfden avond ontslagen. Daar de heer W. geen ketelpakken verschaft, was zijn eigen goed d'oor verf en olie go- heel bedorven. Nu nog iets over het loon. De heer W. bood een loon aan van 48 cent. per uur, te vergelijken met 't loon van 60 tot 65 cent per uur, dat door de firma's De Hoog, v. d. Wetering en Reijnsdorp wordt be taald, drie ondernemingen, die zich speciaal toeleg gen op dergelijk werk. De onderneming Wilton, des tijds een familiezaak, werd toen omgezet in een N. Venn., waarbij: ontzaggelijke sommen naar een re serve werden omgezet en aldus aan belasting ont gingen. Arbeiders uit Nederland, sluit u aaneen, breekt uwe ketenen. Laten wij als een man, het kapitalisme de macht, waar zij! op heden zoo'n misbruik van ma ken, ontnemen. Want Wij zijn de werkers en de zwoegers, Wij eijn de paarden en de ploegers, Wij' zijn de zaaiers van 't zaad, Dat is de daad. Dankend voor de plaatsruimte, JAN DE GRAAF. GEMEENTE ZUPE. Ingeschreven van 3 tot en met 5 'Jan. 1923. Getrouwd: Anne van der Wélle, oud 27 jaar, smid, wonende te Barsingerhorn en Grietje Jonker, oud 25 jaar, zonder beroep, wonende alhier. Overleden: Anna Groot, oud 2 jaar, dochter van Pieter Groot en van Jansje Boet. GEMEENTE WINKEL. Ingeschreven over de maand December 1922. Geboren en gehuwd geene. OverleaenAaltje Stam, oud 68 jaar, echtgenoot® van Jan Kossen. Trijntje Haringbuizen! oud 58 jaar, echt genoot© van Gerrit Leijen, Pieter Dekker, oud 26 jaar. GEMEENTE BARSINGERHORN. Ingeschreven over de maand December 1922. Geboren; Marinus, zoon van Pieter Delver en van Wilhelmina Jacoba van den NieuwengiezenDieuw'ertje, dochter van Arte Zwakman en van Maartje Kapitein; Pleun, Zoon van Jan van Teulingen en van Aagje Dekker; Pieter, zoon van Pieter Keetinan en van Maria Bremer. OndertrouwdWillem Muntjewerf ~en Bartje Maria Hartman. Getrouwd geene. OverledenGerritje ten Bokktel, oud 43 jaren, echtgen. van Louris Zwakman. Jan Bras, oud 62 jaren, "echtgen. van Grietje Visser. Henriëtte Bult,' oud 91 jaren, wed. van Jacob Visser. Fredrik Bakker, oud 81 jaren, echtge noot van Catharina Wittebol. GEMEENTE ST. PANCRAS. Ingeschreven gedurende de maand December 1922. Geboren: Hark, z. v. Jacob But en Antje Wonder. Sijtje, d. v. Gornelis Kooij eni Barbara Koóij. Bevolking op 31 Dec. 1921: 1171. Bevolking op 31 Dec. 1922: 1211. GEMEENTE WARMENHUIZEN. Ingeschreven gedurende de maand December 1922. Geboren: Johannes, z. v. Jocbem Vermeer en. van Mengsje van de Geest. Johannes Gerardus, z. v. Pe trus Tesselaar en van Maria Pronk. Arie, Jan, z. v. Jan van Rijn en van Dieuwertje Veter. Ondertrouwd: Willem Bleeker, oud 25 jaar en Ai- ra. Catharina Berkhout, oud 20 jaar. Pieter Spaan- sen, oud 23 jaar en Margaretha Mosch, oud 22 jaar. Gehuwd: Jan Booij, oud 21 jaar en Grietje Kep- pel ,oud 21 jaar. Overleden: Levenloos kind van Frans Stam en van Euphemia Punt. Theodorus Bakker, oud 1 jaar, zoon van Cornelis Bakker en van Agatha Jansen. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Johannes Petrus, z, v. S. Smit en van E. M. Westmeijer. Cornelis Marinus, z. v. C. Wisse en van J. Davids. Overleden: Een als levenloos aangegeven, kind van W. A. Philippo en van M. W. Jansen. GEMEENTE OUDE NIEDGRPr Ingeschreven over de maand December 1922. GeborenNeeltje, dochter van Pieter Pijipor en Neeï- tj 3 Raven. Overleden, ondertrouwd en getrouwd: geen©. GEMEENTE SINT MAARTEN. Ingeschreven ove rde maand December 1922. Gebo: orenAlida, dochter van Sijbrand Bakker en In de 'openingsrede werd dit jubileum door den voor- i van Dirkje Koordes. Jaantje, dochter van Gerrit Paan- zitter, den heer Boekei, herdacht, waarbij hij' het ver- borg en van Maartje Schuijt. loop der vereeniging gedurende die jaren schetste en in herinnering bracht de verschillende besturen der vereeniging en de lokaliteiten, waarin die bijeenkom sten gedurende die jaren waren gehouden. Vervol gens werden de notulen der vorige bijeenkomst ge lezen en goedgekeurd. Het opgevoerd1 tooneelstukje Ondertrowd en getrouwdgeene. OverledenMaartje Stoffel, oud 76 jaren, weduwe •,van Abraham van der Steen. GEMEENTE HEERHUGOWAARD. Ingeschreven over do maand December 1922. Gtboren: Arie zoon van Cornelis Schouten en van O I O J VJ V lvvU LJ CA LI 1 „De Vrije Vrouw" werd! goed gespeeld en viel zeer in j Guurtie Beers. Willem, zoon van Willem Groot en van - i /\nihonia Winkel. Nicolaas, zoon van Johannes Praót en van Grietje Vlaar. Jacobus, zoon van Jacob Bleeker en van Catharina Huibers. Cornelis Jan, dochter van Pieter Glas en van Aafje Rutsen. Geertruida Maria, dochter van Johannes Oudhuis en van Neeltje Groen. Johannes Josepnus, zoon van Adrianus Epskamp en' van Klazina Merlijn. Catharina, dochter van J4n Groot en van Elisabèth Boots. Geertruida Maria, dochter van Nicolaas Bakker en van Adriana de Wit. Jacobus Theo dorus, zoon van Johannes Dekker en van Gornelia Catharina Oudhuis. Frans, zoon van AHs van. Breugel en van Maartje Raven. Johan, zoon van Jan Gootjes en van Weinlje Slot. Maria Gornelia, dochter van Martinus Weel en van Agatha Wilhelmina Zut. Overleden: Nicolaas Praat, oud 9 uur, zoon van Jo hannes Praat en van Grietje Vlaar. Jantje Komen, oud 80 jaren, echtgenoote van Dirk van Schagen. Levenloos aangegeven kind van Pieter Bakker en van Geertruida Zuydam. Gehuwd; Cornelis de Jong en Jannetje Brinkman. den maak. Van verschillende bijdragen, verdient de vertolking van het tooneelstukje „Het Kind" vermel ding. Verder werd de avond gevuld) met verschillende voordrachten, afgewisseld met zangnummers, bege leid door piano. Bij de sluiting der bijeenkomst dankte de voorzit ter allen die medegewerkt hadden dezen avond tot een genoeglijken te maken De heer Spaans dankte namens de vereeniging den voorzitter voor zijn uitnemende leiding gedurende reeds vele jaren, welke woorden luide bijval verwier ven. Een gezellig bal besloot dezen goedgeslaagden avond. OUDKARSPEL. Korfbal. S.S.S. welke de reis naar „Voorwaarts" van Stom- petoren had aanvaard, kwam bij' aankomst tot «ie ontdekking dat de leden van Voorwaarts niet aan wezig waren. Was het weer dé Voorwaartsléden' soms te slecht?

Schager Courant | 1923 | | pagina 2