Opruiming en u blijft ze gebruiken Openbare Verhuring. 25 beste Eenden. Openbare Verkooping Bakkersknecht, een vast Werkman, een vast Werkman DUIVENMSTROO, HAVERSTROOSLUKKEN neemt U eens proef? Plaatselijk Nieuws. Bltmeafandsdi Nieuws» Maandag den 22en Jan. 1923, welbespraakte Personen, op Donderdagen 23 Januari en 1 Februari 1923, BOERDERIJ, uitstekende Weilanden, Aangifte voor bel Kinderkoor Woensdagmiddag om balf 3 KINKHOEST Abdijsiroop Oonschapen. ongeveer 25 d 30 voer gebruikt Dekriet, V eerbieten een Waakhond, Huishoudster. Prima Voerstroo, Voerbieteo, Koolrapen en A. J. KEPPEL, AnnaPanlowna. Boerderij 3 H.A. WEILAND. Naaihuizen tegen buitengewoon lage prijzen. Alle voorhanden zijnde Manspakkken exlra voordeeiig KOLHORN. Jb. OTSEN Kz. TER VERVANGING DER DURE ROOMBOTER fijne Friesche Roomboter Zuivsl-lnricbting „DE VERGULDE KOE", De Fransche regeering heeft haar motie van ver trouwen gekregen met 452 tegen 72 stemmen. Wij moeten nog melding maken van een inval van Litausche benden in het Memelgebied. De Litauera hebben reeds het grootste gedeelte van het Memel- gebied bezet en staan thans ca. 7 K.M. van Memel Het spoorwegverkeer :s volkomen stopgezet. Bij Heydekuh zijn de rails opgebroken en ds plaats zelf is door ca. 400 Lilauers bezet. Daar schijnt zich de leiding der vrijscharen te bevinden. De bezettingstroepen der Entente zullen de stad verdedigen als het noodig is. De inval der Litauers in Memel is een fascistische onderneming, geleid door dn „IJzeren Wolf", een zeer goed georganiseorden vrijwilligers troep. De Duitsche antwoordnota inzake de bezetting van het Rifhrgebied is heden te Parijs en Brussel over handigd. Zij bevat een scherp protest tegen de rechts- breuk van Essen. De Duitsche regeering verklaart, dat zij niet bereid is zich bij het verbreken van den vrede neer te leggen, laat staan aan de uitvoering der plannen mede te werken. De nota eindigt met de mededeeling, dat Duitsch- land, zoolang de bezetting van het Ruhrgebied duurt, aan P'rankrijk en België geen herstelkolen zal leve ren. De Rijkscommissaris voor steenkool te Dusseldorf heeft in overleg met zijn Belgischen collega een waar schuwing uitgevaardigd, dat de algemeene orde der Duitsche'regeering om geen steenkolen meer te leve ren, niet in het bezette gebied mag worden uitge voerd. De ambtenaren die dat niet doen, zullen wor den gestraft. Wel typisch is, dat de groote betooging op morgen Zondag, to Berlijn door den Berlijnsehen politiepre- sident, die Soc.-Democraat is, is verboden op grond van de oude verordening. Dit verbod heeft groote opwinding teweeg ge bracht in de burgerkringen, die daarin zien een tegenwerking der Soc.-Dem, van de regeering. Later wordt gemeld, dat het de rijksregeering is gelukt het verbod ingetrokken te krijgen. Thans heeft de betooging op da Köningsplatz plaats. De Belgische socialisten hebben geprotesteerd tegen de bezetting van het Roergebied, zoo ook de Engelsche mijnwerkers. De kolenzendingen. naar Italië blijven geregeld plaats vinden. De Nationale Raad! van Oostenrijk beeft zijn deel noming betuigd! met het Duitsche volk. NAAR FRANKRIJK. Enkele werkeloozen in het bouwvak in onze ge meente denken er aan naar Noord-Frankrijk te gaan. Bij ingesteld onderzoek werd hen medegedeeld, dat zij een kostelooze pas kunnen krijgen en dat zij dan een vrije heen en terugreis ontvangen. De eerste verbintenis duurt 3 maanden, het loon is naar den loonstandaard. HELP U ZELF. In de kwartaalvergadering van de Ziektevereeni- ging „Help U Zelf" alhier, Donderdagavond gehou den, werden de gewone verslagen over den toestand uitgebracht. De ontvangsten bedroegon in het 4e kwartaal van 1922 f326.62M, de uitgaven f285.G0, al- zoo een batig saldo van f40.96/4. Onder de leden kwamen 199 ziektedagen voor, die eene vergoeding van f248.75 vereischten. Met het nieuwe jaar bedankten 2 leden, terwijl 7 zich als lid lieten voorstellen, zoodat de vereeniging thans 1G2 leden telt. Het op betrekkelijk late gevor derden leeftijd intreden als lid, lokte eene belang rijke discussie uit. Gevolg daarvan was, dat een plan werd beraamd om hierin verbetering te brengen. MARKTFONDS. Ons marktfonds, ter verzekering van tuberculoos slachtvee verzekerde in het 4e kwartaal 1922 1278 slachtrunderen. Daarvan werden 12 geheel en 110 ge deeltelijk afgekeurd en wel 15 met eene vergoeding van f 10 tot f 60 en 86 met eene beneden f 10. De ont- 1 vangsten bedroegen f6437.1114, de uitgaven f 4028.59H, I alzoo eene kassaldo van f2408.42. AANVOER IN 1922. Aanvoer op de Schager markt in 1922. Het tweede j getal achter den aanvoer is het getal van den aan- veer in 1921. 344 stieren 305, 4321 gelde koeion magere 3189, 4294 vette koeien 4023, 4623 melk- en kaKkoeien 2564. 634 vaarzen 605, 1161 pinken 1141, 2659 nuchtere kal- veren 5793, 8259 lammeren 5252, 922 magere schapen ,861, 11162 overhouders 14688, 9218 vette schapen 7242, 1651 biggen 6024, 682 magere varkens 1201, 5309 vette varkens 5257, 362841 kipeieren 393680. Er werden in het geheel 15983 runderen aangevoerd, tegen 11539 in 1921; 29561 stuks wol vee tegen 27178 in 11921. Bij de runderen werden de nuchtere kalveren weggelaten. EERVOL ONTSLAG. Bij Kon. besluit van 27 Decomber jl. is aan den .'tijkslandbouwconsulent, den heer C. A. J. M. de I Gier, te Roermond, wegens verandering in de rich- i ting van den voorlichtingsdienst van den landbouw, met ingang van 1 Januari 1923, eervol ontslag ver- i ieend. MARKTOVERZICHT. De handel in de vette koeien was Donderdag j.I. vrij jjoed, nu direct niet wild; de hoogste prijs was l 400, pijn. 63 $ts. per pond. De handel in de kalf- en gelde koeien was matig, wel iets trekkend. Met de vaarzen I was het stug. "Weinig stieren waren er aangevoerd, maar I die er waren, rijn duur verkocht. De prijzen Hepen van 145—50 cis. per pond, er werd nog één verkocht voor 500, dus nog nooger dan de vette koeien. De handel <n de nuchtere kalveren en graskalveren was vlug. i deze gingen zeer duur van de hand. Zeer weinig vette schapen waren er aangevoer(I} do handej was stug, duur, wij noteerden voor ,'t oogenbhk f 59 per pond, maar waarschijnlijk is er f 60 besteed. De handel in de overhouders was goed, voor den dood werd f 45 besteed, zoowaar een reuzenprijs. Het was een groote (aanvoer van biggen, de handel was vlug, er is nog besteed I 38 voor'de kleine beestjes. Vlug was de handel! m vette varkens, hoogste prijs was 50 ets. per pond, mooie aanvoer. De kipeieren en de boter waren graag, Weer duurder. VERKOOPING. Uitslag der verkooping, ten overstaan, van notaris C. J. Baas, Helder, op 11 Januari 1923 t.e Schagen, Boerenplaats No. 13 aan de Langevliet te Koegras, gem. Helder, groot 28.79.60 H.A., ten verzoeke van den heer A. J. Swaerts. j Perc. 1 tot en met 5, weiland, g- uot 13.76.89 H.A. i Koopers de heeren P. Molenaar te Winkel en D. Ur- j '?om te Heerhugowaard, voor f22435. Perc. 6, wei- en bouwland, gToot 5.32.41 H.A. Koo-i per de heer M. Minnes te Koegras, voor f 527,4. Perc. 7, weiland, groot 4.39.H.A. Kooper de hoer IC. Engel te Kolhorn, voor f4081. Perc. 8, wei- en bouwland, groot 5.12.20 H.A. Koo per die heer-P. Swaorts te Koogras. Perc. 9, een arbeiderswoning, met erf, groot 19.10 A. Kooper de hcor P. Swaerts te Koegras, voor 11100.-. PLUIMVEE Elf KONIJNEN. De Pluimvee- en Konijnenvereeniging West-Fries land te Schagen heeft tegen 13 en 14 Januari een groote tentoonstelling georganiseerd. Wij zijn. gisteravond: in Cérès eens oen kijkje we zen nemen. Wij vonden de groote zaal van Cérès vol met tal van inzendingen pluimvee en konijnen. Het was een lange drie dubbele reeks van keurige hok ken, waarin de tentoongestelde dieren waren onder gebracht en dan moeten wij zeggen, dat niet alleen het aantal, maar ook de kwaliteit van het tentoon gestelde van de bes*e is. Het is in eén woord een schitterende inzending van allerlei en de keurmeesters zullen geen gemakkelijke taak heb ben om hiervan bot beste te bekronen. Voor tal .van kooien zijn wij' blijven, staan, dadelijk els onze belangstelling werd vastgehouden door ver schillende inzendingen, zoowol van het pluimvee als van de konijnen. Maar het zijn verder ook de dui ven, eenden, ganzen, kalkoenen die de bewonderende aandacht der bezoekers zullen vragen. En als wij dan nog melden dat alles keurig is ver zorgd en alles een uiterlijk had dat goede voorberei ding verried, dan krijgt men wel den indruk, dat deze tentoonstelling een druk bezoek overwaard' is. Wij vonden nog een paar aardige standen van kippenvoeder enz, van de firma's Fraij en Koger. DE BAJADèRE. Ecu operette vol leven en afwisseling is de Bajadère die Vrijuagavonu in het Theater Royai ging. Het is een tip-top uitvoering geweest, tot in de uiterste puntjes prima verzorgd, die algemeen zonder uit zondering vvaardeerend werd beoordeeld. De muziek is bijzonder aardig, aantrekkelijk, lieve wijsjes. Er is een belangstelling opwekkende hande ling en gelegenheid te over om ook het oog te stree- ,en. En van die geboden gelegenheid was een goed gebruik gemaakt, want de gansche aankleeding was schitterend. Deze, goede indrukken werden niet weinig ver hoogd nog door de wijze waarop de verschillende medewerkenden hun taak vervulden, dat was ook zeer te prijzen. Zoowel wat zang als actie en voor dracht betrof, werd er een geheel gegeven dat in ulle opzichten oen scherpe critiek zelfs kan door staan. Lotte Bartschat en Harry Collin, waren de Bajadère en de prins Radjahmi, die elk op zichzelf, maar ock tezamen superieur waren. Octave van Aerschot. was als Markies Napoleon en vooral als de pop onbe taalbaar. Hij speelde vlot, lanceerde zijn moppen met olegancQ de zaal in en vermaakte ons niet weinig. Een pikante partner was Emmy Arbous als Ma- liette en met groot genoegen herinneren wij ons nog hun aardige coupletten. Wij zouden zoo door kunnen gaan en ook al de andere optredenden noemen, allen deden hun best om het geheel te doen slagen. En daartoe heeft het orkestje onder leiding van den heer Kollenberger zeer veel bijgedragen. Het is geweest een avond van opgewekt genieten, een avond waarmee de directie van het Theater Royal eer heeft ingelegd. VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN. Door het gehouden referendum onder alle leden van de Vrijzinnig Democratische Kiesvereenigingen in den Stater-kieskring Helder (met uitzondering van de stad Helder .en de Noordzeo-eilanden) is de volgorde der Vrijzinnig-Democratische lijst voor de aanslaande Sta tenverkiezingen als volgt: No. 1 P. Traoïnan, Schagen; No. 2 Jac. Met, HeerhugowaardNo. 3 D. Kooiman, Punnereud; No. 4. Jb. Koster, Gallantsoog; No. 5 Mevr. Aukes—Timmers, Castricum; No. 6 J. Ootjers Az., Noordscharwoude No. 7 G. .Wijdenes Spaans Jr., Anna Paulowna; No. 8 II. K. Koster. Wieringenvaard; No. 9 J. B. Wilken, N. Niedorp. TURFSTROOISEL. Men schrijft uit Twente: Na het eindigen van den oorlog moest de turfstrooisel- fabricage, die in de oorlogsjaren zoo buitengewoon groot was, bijna geheel worden gestaakt, doordat er geen vraag meer was naar strooisel. Dit was een der oorzaken van de groote werkloos heid in de venen. Sedert eenigen tijd is er weer veei vraag naar dit artikel; alle fabrieken in Vroomshoop fa- briceeren weer, zoodat vele arbeiders weer werk hebben gevonden. Het grootste deel van het turfstrooiscl wordt .naar het buitenland verzonden. Nu do voorraad grauwe turf, de grondstof vdor het strooisel, vermindert, wordt er weer een begin gemaakt met het graven van grauwe turf, waar door tai van werkloozen weer in hun onderhoud kun nen voorzien. NIEUWE NIEDORP. Alhier werd Vrijdag 12 Januari 1923 in Prins Mau- rity een biljartmatch gehouden tusschen 8 spelers uit Twisk, tegen een achttal tegenstanders uit Nieu we Niedorp. Uitslag: Twisk N. Niedorp. Th. Dammeë 41 Dk. Pool Nz. 50 F. Groot 50 Jn. Peereboom 40 H. Zijp 20 Jb. Stammes 50. C. Kok 29 A. Peereboom 50 Th. Dammes 45 A. Peereboom 50 G. Wijdenes 24 Jb. Langereis 50 F. Groot 40 A. Mijts 50, (won. te Verlaat.) P. Dammes 50 Jb. Stommes 43 II. Zijp 21 N. Stammes 50 G. Wijdenes 50 A. Mijts 23 K. Nieuwboer 15 A. Peereboom 50 P. Dammes 32 N. Stammes 50 H. Zijp 50 Jn. Peereboom 43 K. Zijp 50 Dk. Pool Nz. 45 C. Kok 50 Jn. Stammes 49 P. Dammes 50 Dk. Pool Nz. 47 II. Zijp 39 Jb. Langerijs 50. G. Wijdenes 40 A. Peoreboom 50 K. Zijp 14 Jb Stammes 50 C. Kok 41'Jn. Peereboom 50 F. Groot 43 Jn. Stammes 50 K. Niouweboer 40 A. Mijts 50 F. Groot 50 Dk. Pool Nz. 15 C. Kok 36 Jb. Stammes 50 G. Wijdenes 50 Jn. Stammes 41 K. Zijp 50 Jb. Langerijs 24 K. Nieuweboer 43 N. Stammes 50 Th. Dammes 32 Jn. Peereboom 50 Th. Dammes 50 A. Mijts 48 K. Nieuweboer 33 Jb. Langerijs 50 P. Dammes 50 Jn. Stammes 28 K. Zijp 38 N. Stammes 50 Twisk totaal 1272 punten, Nieuwe Niedorp totaal 1446 punten. Het verschil der behaalde punten is dus nu: 174 punten. Het vervolg van dezen wedstrijd zal Vrijdag 26 Januari in 't Zwarte Paard te Twisk plaats vinden. RAADSBESLUIT GESCHORST. Uit Alkmaar, 12 Jan» In de hedenmiddag ge houden vergadering van B. en W. kwam het Don derdag genomen raadsbesluit inzake de loonen bij werkverschaffing ter spraite. Men was het er over eens op den voorgrond stellende, dat werkverschaf fing toch altoos een vorm van steunverleening is dat een verhooging van de loonen in werkverschaf fing boven de 35 ct. per uur (in de practijk wordt bij de werkverschaffing door het werken in accoord vrij wel algemeen 42 ct., per uur of f 18.90 per week verdiend) niet wenschelijk, is met het oog op hetgeen thans in de omgeving, van Alkmaar voor gewoon, niet als steun opgezet werk betaald wordt, terwijl Alkmaar zich bovendien niet de weelde kan veroor loven om de subsidies van Rijk en Provincie te laten locpen. Op deze gronden meende men eenstemmig, dat liet raadsbesluit thans behoorde te worden geschorst en later vernietigd. De burgemeester heeft daarop liet raadsbesluit ingevolge art. 70 der gemeentewet geschorst. AANGEHOUDEN. De administrateur van het Gem. E. Bedrijf te Nib- bixwoud, sinds eenigen tijd voortvluchtig,, is te Lei den aangehouden en gesteld ter beschikking van den officier van justitie te Alkmaar. DE MOORD TE EINDHOVEN. D, „Pr. Noord-Br. en 's-Hert. Crt," verneemt, dat de verdachte Kerssemakers en mevrouw Desmet reeds jl. Zondag een bekentenis hebben afgelegd aan de marechaussee te Valkenswaard, belast met het onderzoek, doch dat het uit justitieel oogpunt gowenscht was hieraan geen publiciteit te gaven. Niet alleen Kerssemakers, doch ook mevrouw Desmet heeft dus hekend. Het is gebleken, volgens het blad, dat beiden eerst getracht hebben Desmet op een an dere manier van het leven to berooven. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, dat pogingen worden aangewend tot het. oprichten van een comité voor het houden van Winterlezingen. LANGENDIJK. We vernamen dat het in de bedoeling van sommige gemeentebesturen ligt, om beperkende bepalingen in het leven te roepen op het rijden met zware vracht auto's in de gemeenten. A dvertentiën. Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Dijkgraaf en Hoogheemraden v. h. Hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier bren gen bij deze ter algemeene kennis, dat zij voornemens zijn op des voormiddags te lO'/a uur, in het Gemeenlanashuis te Petten bij opbod in het openbaar te ver huren voor den tijd van drie jaren, de aan het Hoogheemraadschap toebehoorende lauden, dijken en vischwateren, omschreven in de voorwaarden, waarop die verhuring zal geschie den, door hun College vastge steld in de vergadering van 6 December 1922. Behalve de perceelen, die be grepen waren in de ten vorigen jare gehouden verhuring, Worden bovendien te huur aangeboden, de perceelen van den Hazedwars- dijk, het perceel genaamd „het Vlak" benevens de Drooraerdijks kuilen en vier percéelen in den Leypolder. De gemelde voorwaarden lig gen op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des middags 12 uur voor belanghebbenden ter lezing in het genoemde Gemeen landshuis en ter secretarie van het Hoogheemraadschap te Alk maar. 40 gulden weekloon. Ik zoek voor een licht verkoop baar artikel, flinke langdurige bezigheid. Br. bur. v. d. bl. o. no. 18. TE KOOP: Aan hetzelfde adres 40 zoo goed als nieuwe Palingfuiken, 0.80 en 1.00 M. opzet. JAC. ROL, Warmenhuizen. „DE MOL". telkens 's middags 12 uur, in „DE BEURS" te SCHAGEN, van De van ouds gerenommeerde genaamd „DE MOL", bestaande uit flinke Huismans-1 woning, Schuur, Erf, Bosch en j aan Ruigewegen Egalement, nabij SCHAGERBRUG. gemeente Zijpe, Sectie C, groot plm. 25 H.A. Afkomstig van de Familie Slij- kerman en ten verzoeke van den eigenaar-bewoner den heer Tn. Bas. Aanvaarding dadelijk en 1 Mei a.s. Notaris VRIJBURG te Zijpe. (onder leiding van den Heer LEO PIELAGE). bij hetNoordhollandsch Koffiehuis. Leeftijd 7 jaar en ouder. Contributie f 1.30 per 3 maan den (10 cent per week). Voor direct gevraagdeen flinke zelfstandigl kunnende werken, bij J. OQSTWOUDER. 't Zand, Zijpe'. Gevraagd, met 1 Maart: goed kunnende melken, bij K. HOOGSCHAGEN, Schagertrap, Schagen. Gevraagd tegen i Maart: mei een of twee Zoons, goed kunnende melken en met paarden omgaan, bij G. W. JIM- MINK Mzn., Middenvliet no 11 te Koegras, „Frederika's Hoeve". Akelig is het om te zien hoe de verstikkende hoest- i buien het kind afmatten. Het is of de slijm maar i niet los wil komen. De Ab- j dijsiroop met haar slijm- oplossende, genezende ei genschappen kan onmid dellijk verlichting geven en de hoest veel losser j maken, zoodat Uw lieve- ling tenminste rustig kan I slapen, zonder verdooven- de middelen. De is een beroemd middel bij verkoudheid, slijmhoest, hard nekkige hoest, bronchitis, asthma, influenza, griep, hooikoorts, catarrh, keelaan- doeningen. Prijs per flacon van I 230 gram f 1.90, van 550 gram t 3.60, van 1000 fram f6.—. Alom verkrijg- aar. Eischt rooden band met onze handteekening L. I. AKKER, Rotterdam, i TE KOOPS 10 beste Texelsche P. BRUGMAN Jbz., Groetpolder. TE KOOP: bij C. BAKKER Jz., Moerbeek. TE KOOP: TE KOOP» bij A. BREED, Timmerman, Waardpolder, Kolhorn. TE KOOP: ^rose du nord) en een zoo goed als nieuwe Eekcrtploeg. bij G. H.KISTEMAKER. Kolhorn. 1jaar oud, Dobberman, bij C. STAM, Zijdewind. Gevraagd met I Maart bcq vast Werkman, kunnende ploegen en melken. G. H. GEERLIGS, Kneesweg, Anna Paulowna. Wegens huwelijk der tegen woordige gevraagd een Huishoudster, hij G. LEIJEN, Winkel. TE KOOP: 'n besteversche jonge KOE, bij P. KAMP te Winkel. Uit de hand te koop: een machi nale Brood-, Koek- en Beschuitbakkerij op een welvarend dorp in Noord- Kolland. Br. o. lett. RZ, bur. van dit blad. Ai te geven: Voeraardappelen. Franco wagon of schip. Levering direct. Vraagt prijs opgaaf. te koop gevraagd, groot circa 20 H.A. waarvan minstens Br. no. 80, bur. van dit blad. gevraagd. Brieven fr. onder letter D, Post kantoor 't Zand; te koop, bij Jb. SMAK, Lutjewinkel. Breikatoen 12 Ct. p. knot, f2.75 p. pak. Prima Graslinnen voor lakens 75 Ct. p. el. Molton 32 Ct. p. el. Prima Jaeger katoen flanel 40 Ct. p. el. Corsets fl.05. Tafelzeil 90 Ct. p. el. Granietzeil 2 M. breed f 2.75 p. el. Gummi-jassen f 15.Fietsjekkers f 15. ENZ. ENZ. met onze prima Margarine gemengd met Verkrijgbaar bij onderstaande Winkeliers T. Veul, M. Noot en P. Constant, Julianadorp; G. Oord, K. Hen- der en Raadgers,'t ZandD. de Graaf, Breezand Firma Neuvel en G. de Jong, Anna Paulownapolder Veldman, EwijcksluisH. G. Veldman, Oudesluis; Jacb. van Scheden en A. Bakker, 1Groote Keeten; K. ten Boekei, Callantsoog; jacb. Visser en Wed. D. Glas, Petten. HELDER.

Schager Courant | 1923 | | pagina 2