Het Sprookje uit 2uid-2anda. U behoeft u echter niet ongerust te maken, zooveel kan ik u wel met zekerheid zeggen. Vraag 24. Van verschillende zijden wordt mij ge vraagd, of die paarsachtige verkleuring om de oogcn van de Schotsche muis de oogziekte kan zijn. Antwoord. Dit verschijnsel komt nogal eens voor bij de Schotsche muis. Met de oogziekte heeft het niets te maken. Vraag 25. J. 't H. te Anna Paulowna stuurt, zwarte bessentakken toe met ronde knoppen. Hij vraagt be strijdingsmiddel. Antwoord. Uw zwarte bessenstruiken zijn aange tast door rondknop. Er worden thans proeven in den Bangert bij Iloorn genomen met „onvatbare" soorten. De uitslag bericht ik te zijner tijd wej in de courant. De Controleur bij don Plantenziektenkundigen Dienst to Hoorn, K. VAN KEULEN. Zuia-Zanda ligt niet in het land waar de sprookjas vandaan komen en toch is hot hier onder voigemle uit dio streek afkomstig. Ik zal het u vertellen, zooals ik het gehoord heb. In Zuid-Zanda dan, leefde in overoude tijaen een volk, groot in het aantal zijner zielen, vlijtig in het werk. ryk in aardsche goederen. Langzamerhand waren er menschen van een anderen stam met andere zeden en gewoonten tusscheu het groote volk in komen wonen, mens eken die uiterlijk niet verschilden \an de oorspronkelijke bewoners. Hun aantal was maar klein, maar ze waren door het groote volk vriendelijk in zijn omgang 'opgenomen. Men handelde met elkaar, men beoefende met elkaar kunsten en wetenschappen en was het feest, men vierde het met elkaar, danste en fuifde samen en minnekoosde vele malen tot iaat in den uaclit. Nu had, 't was zoo de gewoonte dier tijden, het kleine vo'k een Avistor, oen wijs man, bij wien men, als men het noodig had raad kon vragen, een leidsman zooals wij hem zouden noemen. Het groote Yplk had ook zoo'n Avistor. Beide mannen stonden echter altijd een weinig vijandig tegenover elkaar. Zij gingen dan ook niet veel met elkaar om. Trouwens cfe Avistor der grooton was veelal niet te midden van zijn volk. Soms was hij vertrokken en dan duurde het geruimcu tijd, eer hu weer "door oen ander vervangen was. Langzamerhand bekommerde het groote volk zich niet meer om zoo'n waardigheidsbekleder wat ten gevolge had, dat de band die het groote volk bijeen moest houden, wijder ep wijder werd, en eindelijk brak. De Avistor van het kleine volk was altijd op zijn post. Op geregelde tijden riep hij, en dit moest ook de Avistor der grooten doen, zijn volk te zamen in oen der zalen yan zijn groot huis, het Avistorium genoemd, en besprak daar met hen de belangen van het volk en do middelen om bet groot te maken en tot bloei te brengen. Wanneer de Avistor van het groote volk 'hetzelfde wilde doen, kwam maar een heel klein deel naar zijn 'raad luisteren, geen wonder, men kende hem ternauwer nood en hij konde zijn onderdanen niet. Zoodoende verviel het groote volk in onverschilligheid en lakschheid, terwijl het kleine groeide door eendrachtige samen werking. Die lauwheid maakte dat het groote volk dikwijls niet waakzaam, niet oplettend genoeg was, zoo dat meermalen het kleine hem een vlieg wist af te vangen of hom een stuk kaas van de boterham roofde, zooals men wel eens zegt. Het kléine volk' prees den slimmerd d:n en lachte in stilte den gociigen groote uit, ja bespotte hem soms. Van ar de voordeellen, zoo behaald, kreeg de Avistor een aanzienlijk deel'. Deze jschonk dit aan het Avistorium, dat gemeenschappelijk eigendom was. Daarvoor werkte men. liet wordt het zinncbocld van het één zijn van 't kleine volk. Toch en men zou moenen, dat de Avistor tevreden kon zyn met den gang van zaken toch vond hij nog veel in zijn volk, dat hem tegenstond. Vooral du omgang met hot groote volk, was 'hem een doorn in het oog. Impiers noo licht kon de onverschillige gccsf van het groote volk op "het kleine overslaan. Hij verbood dan ook den intiomen omgang mot de grooten, het dienstnemen bij hen, de grooten na to volgen in hun manier van doen, bijv. hun klecding enz. Maar streng kon hij zijn verbodsbepalingen niet uitvoeren; men mocht liet groote voL niet prikkelen, want uen was zelf te klein om onafhankelijk to zijn; men moest het nog te veel'van het groote volk hebben. Eindelijk echter verdroot dit den Avistor der kleinen. 'Er moest een eind komen aan dat door-do-viugers-zien. En na een slapeloozen nacht riep hij' al' vroeg in dén morgen zijn getrouwen met bekkenslag bijeen en zeide jiuu: „Kinderen, zoo gaat het niet langer. Wij kleinen, zwak in getal, maar sterk door onze eendracht, kunnen hier in het land van Zuid-Zanda de oppermacht ver krijgen. Maar dan moot ons volk er meer van door drongen worden, wat zijn heilige roeping is. Daarom scheiden wij ons af van hot groote volk. Wij beginnen daarmee bij onze kinderen. Dezen roods moet hot met den paplepel ingegeven worden, flat zij'1 tot «ons volk bchooren. Zijn zij dan groot geworden, dan zal ons volk krachtiger zyn dan ooit. Daarom heb ik besloten voortaan voor der opvoeding onzer kinderen te zorgen. Ons Avistorium zal worden vergroot, wat u wei eenige offers zal kosten, maar volgens de in ons land bestaande wet, zal het groote volk ruimschoots iOf uwe tasten deelen. Toen verstoutte zich een der aamvezigon door te zeggen„Heer. maar het groote volk zal dat niet goedkeuren Wrevelig antwoordde de Avistor: „Kent gij het "groote volk zoo weinig, dat gij niet weet, dat het den moed niet zat' hebben cr iets tegen te doen?" „Ja, Heer, maar ze zullen 't ons kwalyk hemen en misschien tegenmaatregelen nemen." Waarop ue Avistor ongeduldig zeide: „Daar zullen zo misschien wel mee beginnen, maar ze zullen het niet durven Volhouden." ,Maar „Zwijg!" bulderde de Avistor nu don spreker toe. „Geen maren meer. Doet, gelijk ik gezegd heb. Morgen reeds worden do plannen gemaakt en spoedig uitge voerd." Nu zwegen de aanwezigen en bogen de hoofden, tot tecken van onderwerping. Toen het groote volk ter oorc Kwam, wat in het Avistorium der kleinen besloten was, ontstond er groote beroering in het land van Zuid-Zanda. Men liep naar zijn Avistor, maar deze was afwezig. Men ricö hem aan, maar hij verscheen niet. Men raasde en weeklaagde en men iico naar zijn Avistorium, maar vond er nie mand die hem troosten kon. In vertwijfeling zat men cr bijeen, toen eènsklaps een licht verscheen, zoo fel, dat het daglicht verbleekte.. En uit dat licht trad oen grijsaard to voorschijn met'zilveren lokken. Een lange •grijze baard verhoogde het indrukwekkende van zijn gestalte. Verstomd staarde do menigte de verschijning aan. 't Was cenigo oogenblikken doodstil. Toen bpende de grijsaard den mona en sprak: „IK ben Vokos, de god der vergelding. Meermalen heb ik deze landstreek bezocht, u gadegeslagen bij uw dagelükschen arbeid eo uw dagclijkschen omgang. Verwonderd was ik over uw zorgeloosheid, uw goed vertrouwen in het kleine volk. Gij hebt medegewerkt aan den bloei van die kiemen, maar wat hebt gij voor uw eigen geslacht gedaan? Gy zijt onverschillig gebleven voor uw gemeenschappelijke "belangen; daar trok het kleine volk winsten uit. En nu ziet "ij de gevolgen? En welke rampen kunnen nog meer over u komen, als gij niet waakzaam zijt? Daarom zegge ik u: Vereenigt u en strydt. Nog zijt ge groot en machtig, zorgt dat dit zoo blyven zal, ge zijt het verplicht aan u zelf, maar bovenal aan uw nageslacht, want zal dit ook een groot volk, zijn, dan moet het roem kunnen dragen op de deugden zijner voorvaderen. Ziet op hot kleine volk, hoe eendrachtig het werkt, hoe eensgezind het voor zijn belangen opkomt. Volg dat voorbeeld na. Het kleine volk heeft de scheidingslijn durven trekken tusschen u en hen, welnu, trek ook zoo'n lijn, maar trek zo dieper, zóó dat uw nageslacht haar nog zal vinden. Dan zal uw volk het land van Zuid-Zanda kunnen behouden en er groot en machtig blyven. En nu, gaat allen naar uw huizen terug, overlegt te zamen en* handelt naar mijne woorden. De goden zullen er u voor zegenen." Toen verdween- de godheid op dezelfde geheimzinnige wyze, al§ hij verschenen was. En het volk keerde huiswaarts, overlegde te zamen en handelde naar Noko's woorden Zuid-Zanda, Januari 1923. I. N. ZENDER. Het Duitsche Kolensyndicaat, dat zijn zetel naar, Hamburg heeft overgebracht, hoeft aan de Framsche commissie aangeboden zijn functies to hervatten, op voorwaarde, dat de Fransche ingenieurs zich niet bemoeien mot do organisatie van don arbeid, die uit sluitend het kolensyndicaat, naar het zegt, kan rege len. Ook de mijneigenaars haddon reeds met de Fran- schen en Belgen onderhandeld over de kolenleverin- gen en hadden zich bereid verklaard tegen betaling to leveren. Maar bij de mijnen in het bezette gebied is later een telegram ingekomen van den rijkskolen- ccmmissuris. Deze seinde: „In verband met de besprekingen tusschen de Fransche ingenieurscoinmissie en de mijneigenaars verbied ik op grond van den Fransch-Belgischen in val in het Roergebied, hiermede uitdrukkelijk de levering van steenkool aan Frankrijk en België togen voorschot of betaling." Toen de voorzitter der bijeenkomst, de Fransche ingenieur Ar.on, de mijneigenaars vroeg of zij dit bev ei zouden nakomen, antwoordde Fr. Thysseu ook namens de anderen, dat do mijneigenaars slechts de bevelen van de rijkskolencommissariB zouden op volgen. Hierna sloot de heer Aron de vergadering. Met de kolenlevoring gaat het dus nog niet van een leien dakje en de Franschen zullen nog heel wat moeilijkheden, to overwinnen hebben voor hier eenig practisch resultaat voo,r hen te bereiken zal zijn. De bezetting van het Roergebied door de Fransche en Belgische troepen wordt gestadig uitgebreid. In het noordelijk 'deel, de streek van Reckiinghausen, zijn 10 transporttreinen aangekomen voor de bezet ting van dit district tot Datteln. -In het district Bochum zijn zes troepenlreinen aan gekomen. Fransche troepen hebben ook het eigenlijk stadsgebiod van Bochum bezet. Bij de mijn Enzels- berg van den Bochurner Verein zijn sterke afdeelin- gen gelegerd. Zondag heeft Berlijn zijn .groote rouwbetooging ge houden. De corre»j>ondent der N.R.Ct. meldt daar over: Dichte" drommen waren reeds voor het middaguur naar het groote Koningsplein getrokken dat weldra zwart van menschen was. De trappen van den Rijksdag, de groote pleinen voor het gebouw, de wandelwegen en grasvelden waren mot een dichte menigte bezet, die trachtte te luisteren naar de woorden van do sprekers. Onaf gebroken werden vaderlandsche liederen gezongen en telkens al9 het Deutschland uber alles klonk, gingen duizenden hoeden en "handen do hoogte in. De politie had uitgebreide veiligheidsmaatregelen getroffen. Honderden agenten te voet «n to paard waren ter bescherming van het op do Pariserplatz gelegen Fransche gezantschapsgebouw geconcen treerd. Voor do Brandenburgsche poort stonden een dozijn gewapende Schupo-agonten terwijl do bere den politie de opdringende menigte, die luidkeels Poincaré verwenschte, t.ot doorloopen aanspoorde. Ook de omliggende straten zooals de Wilhoimstrasse en oen gedeelte van Unter den Linden waren afge zet. I-Iet gebouw van de Fransche ambassade was hermetisch gesloten. De jaloezieën waren naar be- neden gelaten en niemand Het zich aan de vensters zien. Ook het gebouw van het Belgische gezantschap in de Tiorgartenstrassc stond ondor bescherming van de politie. De incidenten zijn ditmaal uiterst schaarsch geweest. Alleen dreigde een troep heet hoofden na afloop van de betooging op het Konings plein het nabij de Potsdamer Platz gelegen hotel Süxonia, waar de commissios v. toezicht der entente zijn ondergebracht te bestormen. Do politie had han den vol work om do opgewonden menigte in toom te. houden. Van hun kant zijn de Berlijnsche commu nisten, die op het Andreasplein in het Noorden van de stacl bijeen waren gekomen, in optocht naar het Koningsplein getrokken. Er zouden zeker betreurens waardige botsingen hebben plaats gehad, indien niet de politie het don commimistischen botoogers on mogelijk had gemaakt tot het Koningsplein door te dringen. Do menigte die aan do groote betooging voor den Rijksdag deelnam was, het. bleek duidelijk ge noeg. erg.monarchistisch gezind. Immers de sociaal democraten, die ongeveer de helft, van de Berlijnsche kiezers omvatten, vergaderden elders en aangezien het aantal democraten en aanhangers van het cen trum te Berlijn zeer gering is, waren het vrijwel al leen de Duitsche volkspartij, de DuitscH-nationalen en verdere radicalen van rechts, die voor den Rijks dag verzameld waren. Een deputatie van deze botoogers is door den rijks kanselier ontvangen. Baron von Lersner. die'de deno tatie leidde, herinnerde eraan, dat de Rijksdag Za terdag zijn vertrouwen in de rijksregeering heeft uit- gesnroken en voegde er aan toe. dat de Berlijnsche bevolking thans hetzelfde had gedaan. Daarop las hij de inotie van protest voor, door de menigte aan genomen. Dr. Cuno dankte de deputatie in hartelijke woor den. Hij zeide dat, het zeer goed is. dat het Duitsche volk toont hetzelfde te. willen als de regeering en de Rijksdag. Thans moet het volk zich vastberadenyaan de zijde der regeering scharen. Tn dezen tijd hangt 't. lot van het volk meer nog van het volk zelf dan ven zijn regeering af Natuurlijk zal de regeering alles doen tot verbetoring van den toestand. Zij zal ook in do toekomst, hoe moeilijk dat ook moge zijn. een eer lijke, openhartige, eenvoudige Duitsche politiek voe ren. Alle volksgenooten moeten elkaar thans de hand reiken om den moeilijken weg te gaan. dien eer en waardigheid- aan de Duitsche natie voorschrij ven. en die tot de vrijheid voert. De verschillende woordvoerders op het Konings plein spraken in denzelfden geest. Evenals te Berlijn, zijn ook in alle steden van Zuid-Duitschland groote rouwbetoogingen gehouden, die overal zonder incidenten afliepen. Slechts te Munchen was hot, noodig do consulaten der Entonte- s tot en te bewaken* Uit Essen wordt gemeld, dat daar met stelligheid verluidt, dat de grenslijn van het nieuwbezette ge bied tusschen Lunen en Schwerte zal loopen, waar mee het geheele Rijnsch-Westfaalsche industriege bied door de Fransche troepen zal zijn bezet. Met het oog op hét optreden van Frankrijk en België, heeft het bestuur der vereeniging van graan handelaren alhier zijn leden dringend verzocht noch direct, noch indirect zaken met Fransche firma's te doen, geen goederen te koopen in Fransche of Belgi sche munteenheden en" geen goederen meer te ver handelen, die in Fansche of Belgische havens lig gen. Naar aanleiding van het telegram van den Rijks- kolencommissaris hebben alle mijnen onmiddellijk de levering van kolen aan Frankrijk en België ge staakt. De Duitsche commissie voor de teruggave van den veestapel heeft officieel ter kennis gebracht dat zij voortaan elke restitutie aan Frankrijk en Belgdë zal staken. De „treurdag", welke Zondag in Duitschland go- houden zou worden, heeft ook te Aken tot verschil lende manifestaties aanleiding gegeven. Ondanks het verbod van de zijde der bezettingsau- tcriteiten begonnen om 11 uur de stoomfluiten van een groot aantal fabrieken in en om Aken, en ston den alle- menschen op straat één minuut stil. Een groote raenachenmassa was op de bden, vooral ini het centrum der stad bij de Elisenbrunnen. Daar werd een auto, \Vaarin twee Belgische militairen zaten, gedwongen stil te houden. Toen aan dit bevel niet onmiddellijk werd voldaan, ging de menigte de in zittenden le lijf. Slechts met groote moeite konden zij in veiligheid gebracht worden. Een tweetal Bel gische agenten in burgerkleeding, die ter assistentie toeliepen, worden door het publiek tegengehouden. Tegen verschillende personen werd door de Duitsche politie proces-verbaal opgemaakt. Den geheel en dag trokken troepen studenten, de petten voorzien van zwarte linten, door de stad. Verschillende zaken slo ten reeds 's morgens. Thans patrouilleeren Belgische soldaten te Essen. TeL Uit Bochum, 15 Jan. Hedenavond hebben inde stad tusschen do Fransche bezettingstroepen en de bur gerij bloedige botsingen plaat» gehad, waarbij een burger werd gedood en twee gewond. Op verschillen de plaatsen van de stad hadden groote volksverza melingen plaats, hetgeen de opgewonden stemming zeer verhoogde. Tal van optochten trokken door do straten. Vooral in de hoofdstraat, de Königsallee was het zeer onrustig. Ecu optocht trok langs het stad huis. De daar opgestelde Fransche wachtposten, na men hun geweren ter hand, om zich tegen een even- tueelcn aanval te verdedigen. De optocht trok ech ter kal-m voorbij. Even later -twam een tweede optocht lang» het-, stadhuis. Toen men de Franseho soldaten passeerde, I word een oud Duitsch legerlied gezongen, dat eenige vijandige toespelingen op Frankrijk bevatte, o.a. den zin: „Siegreich wollen v/ir Frankreich schlagen". Op deze provocatie legden de Franschen hun go- weien aan en gaven vuur. Dit was voldoende om do demonstratie te verspreiden. Op het plein voor het sUidhuis zag men alleen nog de lijken der drie slachtoffers liggen. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Uit Rotterdam, 15 Jan. In verband met de acties in het Roorgebied, die tot gevolg hebben gohad, dat do leverantie van kolen en ertsen uit de Rijnprovin cie naar Holland voorloopig is stopgezet, heoft het Nederlandsche havenbedrijf alhier aan 800 vaste tremmora voor een tormijn van een week den dienst opgezegd, daar er than» voor deze menschen, die be last. zijn met hot overiaden van kolen en ertsen uit do Rijnschepen in do zeeschepen, geen werk meer is. Mocht in don toestand spoedig vorandering komen, dan zal het omslag weer worden ingetrokken, of zal indien mogelijk, nog een gedeelte der werklieden aan den arbeid worden gehouden, Blijft do toestand evenwel, zooals hij vandaag is, dan zullen Zaterdag weer 800 menschen aan het groote leger werlcloozcn worden toegevoegd. Tel. Bmnenlandsch Nieuws. PROVINCIALE STATEN. De Vrijzinnig-Democratische lijst voor het District Hoorn zal luiden als volgt*: 1.. I). Kooiman, Purmercnd 2. Movr. Aukos-Timmers, Castricum 3 J. J. F. Spaargaren, Aartswoud 4. J. Bost Nz., Berkhout 5. Jac. Met, Heerhugowaard 6. J. Edel Kz., Beemster. 7. J. Schipper Jr., Purmerend 8. Mevr. Mellema-Rexhaueer, Purmerend 9. J. E. van Niftrik, Edam. 10. F. Butter, Hoorn 11. Movr. v. Niftrik-van Doorn, Edam 12. H. Zeeman, Stompetoren 13. P. Plas, Edam. 14. Chr. Roozendaal Thz., Enkhuizon 15. Mevr. Tensen-Vries, Enkhuizon 16. J. O. Oosterhook, Edam. 17. P. v. Mevcr, Zaandam. De Vrijzinnig-Democratische lijst voor hal district Zaandam zal luiden als volgt: 1. D. Kooiman, Purmerend 2. Movr. Aukos-Timmers, Castricum 8. J. J. F. Spaargaren, Aartswoud 4. J. Best Nz., Berkhout 5. Jac. Met, Hoerhugowaardl 6. J. Edel Kz., Beemster 7. P. v. Mever, Zaandam. 8. Jb. Cloeck, Alkmaar 0. K. Boldingh, Koog aan de Zaan. 10. D. A. Flcntrop, Zaandam 11. J. E .van Niftrik, Edam. 12. H. Zeeman, Stompetoren. 50 JAAR. Ter gelegonheid van het 50-jarig bostaan der Hel- dersche Courant hebben personeel en modeworkors aan de drukkerij der firma Do Boer een gedenkraam in gokleurd glas aangeboden. De redactie heeft een feestnummer samengesteld met bijdragen van bo- kende personen, o.a, den minister van marine, den oud-minister Naudin ten Cafo e.a. HEEFT HET F.E.N. ZIJN STANDPUNT GEWIJ ZIGD? Op de agenda van de 16 dezer te houden raadsver gadering te Hoorn komt o.m. voor „de gunning van don bouw van een ondorgrondsch electrisch kabel net." Daar óp de vorige raadsvergadering het besluit om tot bedoelden bouw over to gaan, afhankelijk werd gesteld van do thans geldende stroomlevoring dor provincie aan de gemeente, en daar in verband hiermede besprekingen hebben plaats gehad' tus schen de gemeente en het P.E.N., mag verondersteld worden, dat het Provinciaal Bedrijf op zijn eerst in genomen standpunt is teruggekomen en ook in de toekomst stroom zal leveren aan de gemeente en niet regelrecht aan particulieren. EEN VRACHTAUTOBELASTING. Door B. en W. van Leiden is een voorstel bij den gemeenteraad, aanhangig gemaakt tot heffing van oen belasting op vrachtautomobielen, motoromni bussen en aanhangwagens. B. en W. achten het bil7, lijk, dat zij die do gemeente dwingen tot het doen van buitengewone uitgaven voor de wegen, in deze hoogere kosten eeniger mate bijdragen. Houders van wagens, die niet meer dan één dag per maand van de wegen gebruik maken en hou- dors, die niet binnen de gemeente gevestigd zijn en dan van de wegen slechts gebruik maken langs den koristen afstand en zonder oponthoud, worden van de belasting vrijgesteld, evenals zij wier voer tuig een eigen gewicht van 1700 Kg. of minder heb ben. De belasting bedraagt van f 40 tot f 60 per jaar, al naar het gewicht en de wielbekleeding. ONVEILIGHEID AAN DE GRENS. De corresp. van het Hbl.Ae Oldenzaal meldt: Drie Nederlanders, die Zaterdagavond per rij wiel van Gildehaus naar Oldenzaal reden, ontdek ten niet ver van de grens op Duitsch gebied' bloed plassen en een vernielde rijWiellantaarn aan den kant vamden weg. Bij nader onderzoek kwamen zij al spoedig tot de ontdekking, dat daar een Neder lander uit Losser door een tweetal Duitschers was aangevallen, zwaar gewond en beroofd. De man was een nabijgelegen woning binnengebracht. Omtrent zijn aanvallers kon het slachtoffer weinig positiefs mededeelen, daar ziji hom vóór den aanval het ge zicht vol peper hadden gegooid. Alleen kon hij zich herinnoren, dat de onverlaten hem per rijwiel ach tervolgd hadden en dat ze hem van zijn eigen rij wiel tegen den grond hadden geslagen, waarop hij zijn bewüstzijn verloren had. PURMEREND. De vereeniging „Purmor Belang" hoeft aan Ged. Staten verzocht om, als het PJE.N. zelf de distribu tie van electrischen stroom ter hand neemt, aan alle inwoners van den polder De Purmer electrisch licht te leveren. SCHAGERBRUG. Zondagavond werd door de zoo gunstig bekend staande operette-vereeniging „Euphonia" alhier, di recteur de heer Jac. Jansen, in de geheel gevulde zaal van den heer Broer opgevoerd de operette „Jong Heidelberg", welke als een vervolg kan wor den beschouwd op het bekende tooneelspeï „Oud Heidelberg." Gezien het talrijke publiek en gehoord het dave rend applaus na elk bedrijf, kunnen we gerust ver klaren, dat de vereeniging met de opvoering van „Jong Heidelberg" succes heeft gehad, wat we haar van harte gunnen., omdat zo, naar uit alles bleek, voel werk had gedaan om deze uitvoering tot oen gcedo te ruaken. Ook het orkest heeft op uitnemen de wijze lot een goed geslaagd gehool meegewerkt. Nog zij vermeld, dat de drio tooneelen er prachtig 1 uitzagen, terwijl de aanklecding allo lof verdiend. Zij, die Zondagavond de uitvoering niet hebben bij gewoond, kunnen we aanraden de uitvoering van he den (Dinsdag)avond alsnog bij te wonen, 't Is zeer zeker een bezoek waard. ZIJPE. Ten gevolge op het bericht omtrent den loop dér bevolking dezer gemeente over 1922, kunnen we nog mededeelen, dat alhier gedurende het algeioopen jaar 42 huwelijken werden voltrokken, 2 kinderen a/s leven loos werden aangegeven en 3 erkenningen hebbeh plaats gehad. - ZIJPE. Wij vërnemen, dat dc heer H. Bezet man te Schagrr- brug is benoemd tot voorzitter van de afdccling Zijpe van de Hoil. Mij. van Landbouw Cvacature K. Kant). DE MOORDAANSLAG BIJ VALKENSWAARD. Omtrent de vroegere poging tot vergiftiging van J. D., welke diens vrouw en K. hebben erkend, ver neemt het.Eindh. Dagbl.: Ongeveer een jaar geleden, het was in de Carna valsdagen, zijn de heer Desmet met zijn vrouw en do heer Kerssemaekers gezamenlijk uit geweest naar Den Bosch. D. kreeg bij deze gelegenheid onge noegen met zijn. vrouw, voor welke laatste K. toen partij trok. Sinds dien is, do verhouding tusschen K. en mevr. D. inniger geworden* Zij schijnen toon met elkaar overeengekomen te zijn, dat het beste was, dat D. uit den weg geruimd werd en beraamden daartoe oen vergiftigingspoging. K. kocht cyaankali en gat dat vergif aan mevr. D., die het haar man zou toedienen. Inderdaad heeft zij voor dezen een boterham gesmeerd met boter, waardoor dat goedje gemengd was en er een stuitje kalfsvleeseh overheen gelegd. Zoo heeft zij' haar man de boterham opgediend. D. hapte erin, maar vond den smaak zoo vies, dat hij den hap eten weer uit den mond legde en de boterham, niet verder nut tigde, meeuende, dat de spijs op de een of andere manier bedorven was. Deze vergiftigingspoging was dus mislukt en werd niet weer herhaald. Men zon nu op andore middelen en men kwam overeen, D. overhoop te schieten. K. leverde het moordtuig, in casu revolver met patronen, aan mevrouw D., die haar echtgenoot op een geschikt moment in huis zou overvallen en neerschieten. Mevr. Q. heeft lang mot deze bedoeling rondgeloopen, doch ten slotte aan K. bekend, dat zij een moord op deze wijze niet durfde begaan. Zij vroeg den heer K. het te doen. Daarop is hot bekende plan voor den overval in de Walkenswaardsche bosschen gemaakt. VLIEGONGELUK. Zaterdagmiddag 12 uur heeft to Soesterberg een ernstig vliegongeluk plaats gehad. Bij het doen van z.g. pistool landingen voor het militair brevet is sergeant Bergsma met zijn Spykertoestcl afgegleden en gevallen tusschen twee hangars. De vlieger werd ernstig gewond uit het toestel gebroken en per brancard ter eorsiu hulp gebracht naar hot hospitaal op het terrein der luchlvaartanlecling. Bergsma was volkomen bij kennis on klaagde vooral over pijn in zijn bcenen; deze waren beidef gebroken. Hot toestel werd totaal vernield, OUDKARSPEL. Ons werd medegedeeld, dat heden Dinsdag weer oen gezin op straat zal worden gezet, omdat de eigenaar dy woning voor andere doeleinden noodig heeft. Enkele malen was reeds door de huurcommissic to Schagcn uitstel verleend. De betrokkene is bij den Burgeinecslér fewcest. doch deze weet hier geen hulp te bieden, 'och staan hier nog enkele woningen loog, dio echter voor den betrokkene niet te huur zijn.* OUDKARSPEL. Onze gemeonte-veldwachter, die met ingang van 1 Januari op pensioen is, moest op dien datum zórgen, de ambtswoning^ ontruimd te hebben, wat echter door gebrek aan een geschikte woning niet mogelijk was. Daarna ontving hij van B. en W. een schrijven, dat hij voor 15 Januari moest zorgen de woning ontruimd to hebben. Geruchten deden reeds de ronde, dat op dien datum uitzetting zou plaats hebben, wat echter op dezen datum met gebeurd is. Gcuudrig is nu onze oud-veldwachter door een toevallige omstandigheid iu het bezit van een woning gekomen en katnThijidief<n;* enkele dagen betrekken. Het gevaar voor uitzetten is hiermee, naar wc hopen, afgewend. LUTJEWINKEL. Zondag 14 Januari gaf dc Zangverccniging „Wóst- Frisia" naar jaarlijkscho uitvoering in de zaal vfln den heer R. Nap', onder do uitmuntende leiding van den directeur, den heer J. Hovenier, van Nieuwe Niedorp. Hoewel door buitengewone omstandigheden do uitvoering wel wat vroeg gegeven werd, is ze toch goed geslaagd. De zangnummers kvyamen heel goed tot un recht, en ook het toonoolstukje, waarvan de rollen in goede handen waren, oogstte veel bijval. Ais slot kregen wc nog een zangnummer van zeven dames matrozen, wat ae kroon zette op dezen avifiid. Zooals altijd de gewoonte in Lutjevyinkelf is, sloot ook deze avond met ©en gezellig bal; ANNA PAULOWNA. Zondag gaf de Wieringer Bioscoop een voorstel ling in „Veerburg" met als hoofdnummer „Ondoor grondelijke Wegen". Verder werden nog verschei dene andere nummers gegven, waaronder zeer ac tuele, als: Zuiderzeewerken, Wieringer Landbouw tentoonstelling, Wieringer Kermis en de Ex-Ivroon- prins. De films waren vaak zeer mooi en bij alle werd een zeer goede exploitatie gegeven. De zaal was flink bezet. SPEELGOED UIT DUITSCHLAND. Men meldt uit Zevenaar: Do tot dusverre vrije uitvoer uit Duitschland van speelgoed is sedert kort aan beperkende bepalingen onderhevig. Dat deze niet alom bekend zijn blijkt uit de groote hoeveelheden speelgoederen, argeloos door reizigers medegenomen, doch aan de grens in beslag genomen. Er ligt thans te Elten een groote partij dezer geconfiskeerde artikelen. MOLESTATIE VAN EEN WETHOUDER. Te Winschoten deelde de sociaal-democratische wet houder Chr. van der Molen, Zaterdagavond aan uit- Setrokken ongehuwde werklooze arbeiders mede, at hij hun geen uitkeering kon toezeggen. Zij toon den zich daarover zeer verstoord en namen een hou ding aan, die den heer Van der Molen deed beslui ten zijn toevlucht te nemen tot het politiebureau. Van daar werd hij door twee dienaren van politie naar zijn huis vergezeld. Reeds eerder was men den heer Van der Molen lastig gevaHen in de buurt van zijn woning en was i hij bedreigd met vernieling van glasruiten. VOOR TIJDELIJKE INVOERBELEMMERING. Gisteren werd te Tilburg gehouden de groote ma- nifesteerende vergadering der Noord-Brabantsche industrie om te komen tot een tijdelijke invoorbelem mering. 'De groote zaal van de N. K. Harmonie, die duizend personen kan bevatten, was propvol, terwijl honder den belangstellenden moesten worden geweigerd, zoodat besloten werd 'n parallelvergadering te hou den in het Gebouw van den R.K. Gildenbond, die ook spoedig geheel gevuld was.

Schager Courant | 1923 | | pagina 2