en Het comité van voorbereiding bestaat uit de hee- ren: J. R. Andriessen, Amsterdam; mr. Th. Bodde, rechtsgeleerd raadsman, 's-Gravenhage; R. L. Bois- sevain, Amsterdam; J. L. Dudok van Heel, Bussum; G. D. van Es Gips, Rotterdam; D. Laan, Wormer- veer en J. F. Lebret, 'a-Gravenhage. De architect Harry Elte, bouwer van het Stadion, heeft de plannen reed» in voorbereiding. VOORZICHTIG MET ELECTRISCHE GELEIDIN GEN. De „Risico-Bank" vestigt er de aandacht op, dat in de laatste jaren er veel meer ongevallen gebeu ren dóór aanraking van electrische geloidingen dan vroeger. Voor een deel is dit te verklaren, doordat voor-verlichting en beweegkracht electriciteit veel meer gebruikt wordt dan vroeger. Ongevallen zijn dikwijls doodelijkj of hebben blijvende invaliditeit ten gevolge. Onderzoekt men de gevallen, dan blijkt bijna al tijd, dat de getroffenen geheel onnoodig in de nabij heid van geleidingen, die onder stroom stonden, zijn gekomen. Zo hadden met hun werk kunnen wachten tot de geleidingen stroomloos gemaakt waren. Er is ons een geval bekend van een man, die één minuut vóór twaalf bij' een electrische geleiding kwam, ter wijl afgesproken was, dat deze om twaalf uur pre cies stroomloos zou zijn. De man werd' gedood. Door verschillende werkgevers wordt er over ge klaagddat tal van monteurs maar niet begrijpen', hoe gevaarlijk het is om bij onder stroom staande geleidingen te komen. Zij schijnen bet volgens die werkgevers als een soort sport- te beschouwen om de geleidingen zoo di^ht te naderen, dat ze er nog juist niet. meo in aanraking komen, alsof niet de kleinste onwillokeurigo beweging voldoende kan zijn, om een aanraking met doodelijk gevolg te doen ontstaan. DEL AND HAAIEN STRIJD IN DEN HAAG! Te 's Gravenhagc neemt het aantal -beroovingen voort durend toe. Nog dezer dagen* werd een baron in één der straten van het deftige Bezuidenhout van een portefe uille met f 7000 beroofd? toen hij zich in een perceel aldaar met „dames" ophield. In 1922 werd van 80 beroovingsgevallen aangifte ge daan bij de politie en het aantal gevallen waarvén geen aangifte geschiedde zal wei minstens even groei zijn geweest. Geroofd werd in totaal voor een bedrag van f75.000, terwijl bovendien tal van kostbaarheden den bezoekers der roofholen zijn ontfutseld. In de eerste 14 dagen van dit jaar is reeds van 7 gevallen van berooving aangifte gedaan, waarbij totaal voor ruim f 10.000 is beroofd. Het ergste is. dat de politie vrijwel machteloos staat tegenover dit alleè. Ze kent de beroovers en hun helpstere, ze weet waar deze personen hun bedrijf uitoefenen en toch schijnt ze er geen einde aan te kunnen maken. De tot op heden getroffen maatregelen, het posten voor de deuren der beruchte perceelen, het „opbrengen" en „opsluiten" der „dames en heeren", nebben geen resultaten opgeleverd. Integendeel, het kwaad wordt steeds erger. Teneinde verbetering te brengen in den toestand heeft de Haagschc commissie tot het ontwerpen en herzien der politie-verordeningen voorgesteld ae ver bodsbepalingen inzake de roofholen. in overeenstemming te brengen met die van Rotterdam en Amsterdam. Laat ons alle hopp niet opgeven. BREEZAND. Met ingang van heden is de rijksveldwachter J. P. Korstanje van Alkmaar, overgeplaatst naar Breo- zand. SCHOORL. Zaterdag 13 Jan, jl. gaf het „Nut en Genoegen" weer voor een volle zaal een welgeslaagde avond iii het café van den heer J. H. Terburg te Schoorldam De tconeelstukjes zijn allen goed geslaagd en had den vee* bijval, vooral „Do vroolijke Volendam- raertjes. HEERHUGOWAARD. Onze vroegere plaatgenoote, Mej. D. G. Brugman, leerares bij het openbaar Huishoudonderwijs te Amster dam, werd door den Raad der hoofdstad be noemd tot lid der Commissie van Toezicht op het openbaar Nijverheidsonderwijs. DIRKSHORN. Zondag U. hield de Gymnastiekvereenimng „U.D.I." alhier, onaer leiding van den heer S. Keesman, een openbare uitvoering in de zaai van den heer I>. Swagcr. De opkomst was zeer goed te noemen, de zaai was behoorlijk bezet. Wat ae werkzaamheden aangaat, kon men bespeuren dat allen onder goede leiding staan, allen deden hun $>cst om zoo flink mogelijk uit te komen. Zeer goed was zelfs te noemen do 2e afd. heeren in de Vrije oefening, hoogrek en brug voor heeren, benevens het knots^ zwaaien der afd. dames; een welverdiend applaus was zeer zeker op zijn plaats. Het geheel werd afgewisseld door een pa.ir voordrachten. Een gezellig bal besloot den avond tot sluitingsuur. BROEK OP LANGENDIJK. Tot tijd. onderwijzer inplaats van mej. Jansen, die aan de U.L.O.-schooI te Alkmaar werd benoemd, is aangesteld de heer Bergsma te Alkmaar. We vernemen, dat voor den heer Keeraan een verlof van minstens 8 maanden noodig zal zyn. ZUIDSCHARWOUDE. De prijs van het brood is hier met 8 coat verlaagd. LANGENDIJK. Het aantal wcrklooze arbeiders in den tuiubouw wordt op ruim 200 geschat. LANGENDIJK. De patroonsverecniging van tuinbouwers besloot niet in te gaan op een verzoek van de arbeiders-oiganisatie die slechts wenscht te onderhandelen omtrent een ge ringe loonsverlaging, terwijl de patroonsvereeniging dit alleen wil op do basis van eqn aanzienlijk "loonsver mindering. AARTSWOUD. Door het schrikken van het paard raakte onze plaats genoot, de heer Jb. Groot aan do Mienakker te water. Rappe handen brachten alles spoedig weder op het droge. De schrik en wat materieele schade was het gevolg. AARTSWOUD. Uitslag van de Maandag gehouden verkooplng van een woonhuis cn erf, ioebenoorende aan de erven van den heer K. Broertjes. Kooper de heer D. Nicuwpoort alhier vpor f 3080. SAMENWERKING VAN SOC-DEM MET R-K. Men meldt uit Alkmaar aan het Hdbld.: Dat de lust bij de S.D.AP. voor samenwerking met de R.-K. groot is als er voordeel voor de arbeiders te behalen valt, heeft ons de jongste raadszitting weer geleerd!. Hoewel dit omgekeerd niet steeds het geval is, weten in de praktijd de partijen elkaar tóch wel to vinden! Immers, n& verwerping van het soc.-dem. voorstel om de loonen bij werkverschaffing op veel hooger peil te brengen dan B. en W. wilden, kwamen de R.-K. met een bemiddelingsvoorstel om deze op 40 ct. per uur te bepalen. Zij werden toen hierbij door de S.D.A.P.-mannen gesteund, met het gevolg, dat het R.-K. voorstel aangenomen werd. Deze samenwerking zal intusschen niet veel resul taten afwerpen omdat, zijn wij wel ingelicht, de Mi nister bij den burgemeester omtrent dit raadsbesluit nadere inlichtingen heeft ingewonnen en voornemens is het binnen kort ter vernietiging voor te dragen. HET UURLOON BIJ WERKVERSCHAFFING. De gemeenteraad van Purmepend heeft op voorstel van de rechtsche raadsfractie besloten het uurloon bij de werkvoorziening van gemeentewege op 50 cent te bepalen. De R.-K. vakvereenigingen, hierover ontevreden, hielden een algemeene ledenvergadering, waar bleek dat dit uurloon te laag werd geacht. Tenslotte werd een motie aangenomen, waarin ten sterkste tegen de houding der R.-K. raadsfractie geprotesteerd werd. DE TOESTAND IN DE VENEN. Wanneer men den toestand in de Emmer venen vergelijkt met die van den vorigen winter, dan valt er veel verbetering te constateeren. In de laatste maanden van het vorige jaar ruim den de aanwezige voorraden turf tamelijk vlug op, niet alleen de korte turf en de beste soorten lange turf voor haardbrand, docb ook de groote voorra den oude fabrieksturf zijn sterk verminderd, in en kele deelen der venen zelfs geheel opgeruimd. Goede droge haardbrand is zelfs bijna niet meer to krijgen; wat er nog te velde staat als naproduct is niet ge heel droog geworden en zal dus pas in het voorjaar voor verkoop gëschikt zijn. Een gevolg van den vluggen handel was een stij ging dor prijzen, zoodat do verveners, hoe slecht de toestandon bij den aanvang van. 1922 ook leken, per slot van rekening nog een zeer goed jaar hebben ge had. Het vervoer en 't verschepen van turf gaf in de laatste maanden neg heel wat handen werk. Do gunstige ommekeer deed zijn invloed reeds gel den bij de in de laatste weken gehouden veenverhu- ringen, waarbij weer goede prijzen werden geboden. Bedriegen de teekenen niet al te zeer, dan staat het er met de werkgelegenheid voor de arbeiders goed voor. Men verwacht algemeen, dat op, dezelfde loons voorwaarden als voor 1922 golden, zal kunnen worden gewerkt. Do onderhandel Lagen hierover zijn reeds in geleid. EEN SIGAREN- EN SIGARETTENO0RLOO? Uit Amsterdiajn, 15 Jan. Hedenavond is een ver gadering gehouden van sigarenwinkeliers die niet bij de Sigarenwinkeliersvoreeniging; zijn aangeslo ten. Naar men meldt werd besloten om in tegenstelling met de prijsverlaging der. georganiseerde winkeliers op 16 Januari', de sigaretten en zoo noodig de sigaren buurtgewijae zoodanig in. prijs te verlagen, dat daar tegen concurrentie absoluut onmogelijk zal zijn. Ten slotte werd een vereeniging,opgericht, die zich ten doel stelt de belangen der niet-aangesloten win keliers in den ruimsten zin des woords te beharti gen. DE RANGSCHIKKINGSREGELING. Uit Amsterdam, 16 Jan. Wij vernemen, dat door het Departement van Oorlog binnen enkele dagen een legerorder zal worden, uitgevaardigd betreffende een nieuwe rangschikkingsregeling. Verschillende categorieën van militairen zullen in andere groepen worden ondergebracht, Het gevolg hiervan is, dat de verrichte werkzaamheden vrijwel nutteloos zijn ge weest. Het blijkt met don dag meer, dat men aan het Departement van Oorlog met het geheéle stelsel lee- lijk in het nauw zit en feitelijk niet weet.hoe uit dezen chaos te komen. Tel. INGEREKEND. Do recherche in Den Haag heeft ingerekend, om over do grens te worden gezet, den Duitscher S. von W., tochniker, zich noemend ingenieur. Von W. heeft langen tijd in Den Haag en elders kwade practijken uitgeoefend. Hij knoopte betrekkingen aan mot jon ge meisjes, wie hij beloofde haar te zullen huwen, en wist haar dan onder allerlei voorwendsels tel kens geld afhandig te maken. De eene maal gaf hij voor, dat zijn fiets gestoldn was, een andere maal, dat hij plotseling een groote uitgave moest doen, waarmee hij veel kon verdieöen, enz. Verschillende meisjes schonken hem haar vertrouwen, hetgeen blijkt uit brieven, afkomstig uit Friesland, Gronin gen, Den Haag en ook ecnige uit Duitschland. Ook mot een getrouwde dame in Den Haag stond hij in relatie. Von W. had het plan, waarover hij met een vriend hooft gesproken, tegenover deze dame chan tage to plegen met behulp van een brief, dien zij hom had1 gezonden. Het visum van zijn pas was roods lang verloopen. Ook heeft hij zijn pas vervalscht door van „gehuwd" „ongehuwd" to maken, klaarblijkelijk om met groo- ter succes jonge meisjes te kunnen overhalen, gold aan hom af te staan. Von W. heeft op handige wijze ook zijn kamorverhuurster, aan wie hij1 bovendien nog gold schuldig bleef, weten op te lichten. En een firma in Den Haag, die hem vertrouwde on geld meegaf om in Duitschland schrijfmachines voor haar te koopen, heeft dat geld nooit terug gezien en evenmin schrijfmachines ontvangen. Von W. be weert, dat die machines aan de grens in beslag zijn genomen. Vermoedelijk vallen al deze daden nog juist niet onder de Strafwet, zoodat hij uitgewezen zal worden zonder vervolging. EEN ORGANISATIE VOOR DE TEELT VAN PLUIMGEDIERTE IN NOORD-HOLLAND. To Purmerond is dezer dogen opgericht do Alge meen© Noordhollaudsche Pluimveevereeniging, wel ke zich ten doel stelt, de teelt van pluimgedierte in Noordholland: te-bevorderen door verbetering van de rosultaten van bet pluimgediertobedrijf, door het op richten van proefstations bij houders van pluim gedierte, zoowel voor kippen als voor eenden ,en het houden van legwedstrijden; door het bevorderen van den afzet van eieren en pluimgedierte en van den aankoop van bedrijfsbenoodigdheden. De vereeniging is gevestigd te Amsterdam. Lid kunnen worden alle vereenigingen op het gebied van pluimgedierte of daarmee in verband staande. Verschillende vereenigingen zijn reeds toegetreden. Het voorloopig bestuur bestaat uit dé boeren; ds. J. L. Wagemaker, Landsmeèr, voorzitter; A. de Haan, Noord-Beemster, penningmeester; Cs. Banker sen, West-Graftdljk; P. Leegwater, Spijkerboor; en J. Dil,, Landsmeer. 1)6 heer B. van Asporen Ver- venne," hoofd-aaistant vsn den Rijkspluimveeteolt- consulent voor Noord- en Zuid-Holland en Zeeland te 's-Gravenhage, zal ambtshalve als secretaris op treden. De voorbereiding! van verschillende fok- en proef stations is reeds ter hand genomen, en ook is in voorbereiding het houden van een legwedstrijd, in het bijzonder voor eenden; het ligt in de bedoeling, dezen wedstrijd den 15den Octeber van dit jaar te laten beginnen. GESTOLEN SIERADEN. Ten huizo van den 36-jarigen koopman H. C., in de Fultonstraat in Den Haag, is een hoeveelheid gouden en zilveren sieraden gevonden, afkomstig van den diefstal met braak, in 1918 gapleegd to Rot terdam, bij den heer W., aan den Westersingel. C. was pas uit de gevangenis ontslagen. De ver miste voorwerpen zijn indertijd niet bij hem terug gevonden; de recherche meende, dat hij ze nu wol in bezit zou hebben, hetgeen ook waar bleek te zijn. Ook zijn gisteren bij verschillende particulieren in Den Haag en bij de bank van leening aan de Lombardstraat aldaar vele dezer goederen in beslag genomen. Enkelen hunner zullen wel te goeder trouw die sieraden aangenomen of gekocht hebben. De in beslag genomen goederen, vertegenwoordigen een waarde van ongeveer f1000; er moet nog veel meer aanwezig ztyg. WINKEL. Door den slager J. C. Wit Pz. is vergunning ge vraagd om aan zijn slagerij een vleeschrookerij te mogen oprichten. HOOGWOUD. Ten huize van den hoer Modder werd j.1. Maandag de algemeene jaarvergadering gehouden van het Onderling Veefonds. De Voorzitter, de heer C. Pijper, opent en heet allen welkom, den wensch uitsprekende, dat de beraadsla gingen cn besluiten mogen zyn in het bolahg vah de vereeniging. Do secretaris, de heer C. Schilder, leest do uitge breide en keurig gestelde notulen, welke met een woord van dank voor de juiste weergave worden goedgekeurd <en ceteckend. Als commissieleden voor het üazien der rekening worden benoemd de heeren K. Groot Pz. C. Glas, CL Vlaar en K. Bakkér Pz. Bij monde van den heer K. Groot wordt verslag hiervan gedaan en meldt deze, alles in de beste orde te nebben bevonden. Do ontvangsten hebben bedragen f7851.50; uitgaven f 7280.87Vj. alzoo een batig saldo van f 570.621/3. Hier uit blijkt aat de omslag per rund over het vorig jaar is geweest ongeveer f 4.50. Het reservefonds is geste gen tot f 702.80. Het aantal gestorven en afgekeurde dieren heeft bedragen 29 stuks. Voorzitter dankt "de heeren voor hunüe moeite. Volgt verkiezing van 2 keurmeesters voor Hoogwoud. Met op een na algemeene stemmen worden herkozen de heeren C. Schilder en K. Groot Pz. De heer C. Konijn bedankt als keurmeester voor de Weere, wegens opheffing yan zijn bedrijf. Voorzitter dankt den heer Konijn voor ailes wat hij in het belang van het Veefonds heeft gedaan en spreekt de hoop uit, dat hij nog eenige jaren moge genieten van zyn welverdiende rust. Als zij ii opvolger wordt gekozen de heer C. Kiaver Cz. Na eenige bespreking worden de uitkeeringen vast gesteld op f 175 voor een koe eu tot 1 April voor een hokkeling f 80. Verder krijgt het bestuur machtiging bij stijging of daling van veeprijzen, naar bevind van zaken te handelten. Rondvraag. De heer Joh. Appel bespreekt de extra- uitkeering van voor de consumptie afgekeurde dieren, in verband met de vleeschkeunngswet. Wordt aan het bestuur overgelaten. De hoer C. Vlaar zou gaarne zien, dat de contributie van de kalveren het eerste halfjaar lager was. Na eenige toelichting van den Voorzitter, trekt deze zijn voorstel in. Do hoer K. Bakker Pz. brengt in bespreking de verzekering tegen brand- en bliksemschade. Voorzitter wijst op de herverzekering bij de Brand- waarborgmaatsonappij te Oudkarspel. De heer K. Groot Pz. geeft in overweging voortaan wederom f 0.50 per stuk te heffen. Wordt besloten. Tenslotte dankt de heer Joh. Appel den aftredenden keurmeester Konijn voor de pleizierige samenwerking, waarna Voorzitter de geanimeerdo vergadering sluit met den wensch, dat het Veefonds moge groeien en bloeien. ARROND. RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 16 Januari 1923. Uitspraken G. Serpenti, Alkmaar, diefstal, 0 mnd. gev. J. Petz, Bergen, gedetin., verduistering, 4 mnd. gev. Anth. Fr. Hazes, Alkmaar, gedetineerd, schuldheling, 5 mnd. gev. met aftrek van 2 mnd. prev. hechtenis. deelen voor de fabricatie van haar instrumenten, zonder de voorwaarden van bedoelde controle in acht te nemen. GEMEENTE HOOGWOUD. Ingeschreven van 1 tot en met 15 Januari 1923. Geboren; Cornelis, zoon van Pieter Blauw en van Maria Neefjes, Cornelis, zoon van Dirk Bakker en van Siebrigje Mulder. Cornelis Petrus, zoon van Petrus Langedijk en van Cornelia Maria Schouten. Maria, dochter van Gerrit van Diepen en van Bregje ïamis. Catharina, dochter van Siraon de Goede en van Anna Catharina Roskam. Maria Catharina, dochter vün Pieter Koenis en van Hiltje Haring. Petrus Johannes, zoon van Jacob van Diepen en van Geertje Imming. Al- bertus zoon van Nicolaas Dam on van Margarctha Cornelia Weel. Overleden en ondertrouwd geen©. Getrouwd: Hendrik Timmerman, alhier en Maaltje Mosk van Wieringerwaard. Tusschen Frankrijk en Duitschland gaat het hard tegen hard. In overgroot© meerderheid gelooft men bier, dat Frankrijk ten slotte aam het langste eind trekt. De regeering verzekert, dat geen Duitsche maatregel haar, onvoorbereid zal vinden. De leiden de ingenieurs in het Roer-gebied bestudeerden die actie al twee jaar. Weliswaar werkte het besluit van de Duitsche regeering om de vergoeding stop te zet ten als een donderslag bij helderen hemel. Men meent, dat de Duitsche industrieelen daarvan op de hoogte waren en daarom, in de mot de Franschen ge troffen overeenkomst voorbehoud maakten nopens goedkeuring door de regeering te Berlijn. Twee ant woorden werden aanstonds op d,en Duitscheni maat regel gegeven: bezetting van Dortmund en opeisching van steenkool tegen bons, die de Duitsche regeering moet betalen. Bij ongehoorzaamheid gaan de Duit sche mijneigenaars de gevangenis in. Echter is de requisitie tot morgen opgeschort, daar zij gisteren beloofden, vandaag de kolenlevering op de Zondag aangenomen voorwaarden te hervatten. Wat de be- zetting tot Dortmund aangaat, generaal Degouette Theod.°S. Schilder, te 't Zand, het leggen van 'n dam j ontkent, dat de beweging aldus mag genoemd wor- in een sloot te Zijpe. zonder toestemming van Dijkgr. den. Hij controleert te Dortmund de levering van en Hcemr. von den Zijpe en Harepolder, appèl vonnis electriciteit in het geheele bekken, everials de spoor- van het kantongerecht, vonnis bevestigd, (zijnde t 2 j verbindingen, boete of 1 dag hecht.) Luidje Vissia. Avenhorn, overtreding van de Leer- I In overeenstemming met de nota der Duitsche re- plichtwet, appèl vonnis kantongerecht, niet bewezen, geering aan Frankrijk en België zijn ook de lèverin- i:- gen van hout op de schadevergoedingsrekening naar aanleiding van de bezetting von het Ruhrgebiod ge staakt, evenals die van kolen. De bepaling geldt voor alle andere leveringen in natura, zooals keisteenep. vrijgesproken. Margar. v. Vliet, Alkmaar, meineed, niet bewezen, vrijgesproken. K. van Thijn, Alkmaar, schuldheling, f 50 of 50 d. h. DE NOOD IN DE NOORD-HOLLANDSCHE TUIN-1 kiezelsteenen, enz. De leveringen aan Italië worden BOUWSTREKEN. voorloopig nog voortgezet. Mocht echter door de he ilet lid der Provinciale Staten in Noord-Holland, zetting aan het Ruhrgebied een toestand ontstaan. de beer D. Kooiman, te Purmerend, heeft tot Gede puteerde Staten de volgende vraag gericht: Zijn Godep. Staten bereid mededeeling te doen, a. van het verloop hunner onderzoekingen en over wegingen betreffende leniging van den nood in den tuinbouw sedert de besprekigen dienaangaande in de jongste Statenzitting; b. van hetgeen zij zich voorstellen ter zake vorder te doen, ook in verband met-den nieuwen begroo- tingspost, dienst 1923: „Bijdragen ter bestrijding van die de voortzetting van deze leveringen zou verhin deren, dan zullen ook deze worden gestaakt. Er is weer een nieuwe conferentie met de mijn eigenaars gehouden. Deze conferentie begon met de mededeeling van de Franschen, dat de regeering te Parijs bevolen had, dat de kolenleveringen morgenochtend zouden worden hervat. _w. De Duitschers echter volhardden bij hun stand den nood in den tuinbouw", nu een rijksregeling be- punt, dat zij alleen verplicht waren de bevelen van treffende financieelen steun nog maar steeds uit- de Duitsche regeering pp te volgen, blijft en het nieuwo seizoen reeds niet ver meer ver- j Generaal Simon gaf daarop den mijneigenaars for- wijderd is, waarom het voor belanghebbenden drin- meel hevel, morgenochtend de leveringen der z.g. re- gend noodig wordt voor een behoorlijken voortgang paratie-kolen te hervatten. van het bodrijf maatregelen, als aankoop van mest-1 Ditmaal werd hieraan niet, zooals op de vorige stoffen, zaaizaad en pootgoed', to nemen? conferentie, de vraag toegevoegd, of de oigenaren dit RIJKSMIDDELEN. bevel zoudon opvolgen. Wel word er de mededeeling De opbrengst der Rijksmiddelen bedroeg over do bijgevoegd, dat indien aan het bevel niet voldaan afgeloopen maand ruim f3 millioen minder dan werd, de mijneigenaars zouden worden gearresteerd over Dec. 1921; over het jaar 1922 ruim f22 millioen en voor een Fransch-Belgischen krijgsraad gebracht, meer dan over het daaraan voorafgegane jaar. terwijl de Franschen. in dat geval bovendien onmid,- DE A.S. PROV .STATENVERKIEZINGEN. dellijlc. tot confiscatie van. hun bezittingen zouden Naar wij' vornemen, zal de verkiezing voor leden l overgaan, van do Provinciale Staten van Noord-Holland plaats De Duitschers bleven ook na deze mededeeling bij hebben op 11 April a.s. DE HEEREN HUBRECHT EN LIEFTINCK STEL LEN ZICH NIET HERKIESBAAR. Amsterdam, 16 Jan. Naar wij vernemen «tellen hun weigering. Zij stonden vervolgens op en verlie ten de vergadering. Wij hadden, aldus de Tel., gelegenheid na afloop een der mijndirecteuren te spreken en vroegen hom, de aftredonde liberale leden van de Provinciale Sta- welke houding de mijneigenaren thans zuilen, aan ten van Noord-Holland, de heeren dr. II. F. R. Hu- nemen. I-Iij verklaarde ons, dat zij er niet aan dach- brecht (lid van Ged. Staten) en F. Lieftinck J.Hzn. jton hun houding te veranderen. Zij zullen Essen niet 'zich niet moer voor een herkiezing beschikbaar. NAAR PROTECTIE. 'a Gravenhage 16 Jan. - Zooals het Kamerlid Flcs- kens in de te Tilburg gehouden vergadering van Bra- bantscho industrieelen meedeelde, heeft de regeering gistermiddag haar standpunt ten opzichte der bescher ming der aoor belanghebbenden beipieite bescherming, vastgesteld. Naar ons, aldus de Tel., ter oore komt is de waar schijnlijkheid groot, dat de beraamde maatregelen niet verlaten en hun arrestatie kalm afwachten. De mijn eigenaars hebben gisteren onderling vergaderd en toen besloten, hun houding niet te wijzigen. De „Temps" meldt, dat de requisities van kolen rreds zijn begonnen. Aam een met kolen geladen trein werd niet toegestaan zijn weg naar Beieren to vervolgen. Het incident te Bochum (zie gister), heeft *ich vol de Brabantsche nijverheid in haar gehcelen omvang gens berichten, die te bevoegder plaatse zijn inge- zullen treffen maar zich zouden beperken tot rcachnL komen( geheel ftnders €n voor de Franschen veel on- uitsluitend ten dienste der schoenenindustrie. Af te gUnstiger toegedragen dan eerst werd gemeld. Ar- wachten is of de beschermingiets verder zal gaan baders, die uit de fabrieken en mijnen rustig huis- dan tot maatregelen srortgelijk aan die, welke ten vvaarts keerden, zongen daarbij het Duitsche volks- d!cn»te der sigaren-Jabncagc gelrofTen werden «looge lied en ni8t 200als de ferichten luidden, het invoerrechten). Men acht echter de mogelijkheid met oude 3oldatenlid. „siegreich wollen wir Frankreich uitgesloten, dat do regeering voor de pressie der R.K. lachten". De Fransche aoldaten verboden het rin- werkgevers is gezwicht en tot het ontwerpen van in* van het volkslied, en toen de arbeiders zich ♦liLi0»er??a?,?r«r« mnaWTtniht. jj- j. daaraan niet stoorden, vuurden de Franschen blin- Inwerking-treden van zulke maahegelen, die de sanctie delings met machinegeweren in de menigte. De ionge- «üïJ Jtl i vïü6nU'lïfKoLüÏÏ man' gedood werd, was lid van de sociaal-demo- v00rz4 dln va(! d!j cratische partij. Een oude vrouw werd zoo ernstig ge- P"^rd, hetgeen ookindien xy met den mekten wond dat zij thans op 3terv6n ligt. Verschillende spoed worden behandeld, moeilijk voor einde Februar, andere personen, wier aantal nog niet vaststaat, zijn, het geval kan zyn. Aangenomen al dat brachermings ee£ deeI gew0nd. maatregelen een meerderheid in de Tweede Kamer zou- nv den verwerven. DE GIFT TE RAALTÈ VERDEELD. R'aalte, 16 Jan. Naar wij vernemen heeft de burgemeester ae hem als ambtenaar van den bur gerlijken stand bij. een huwelijk voor eenig-en tijd ter hand gestelde gift voor de arjnen, over Welke zaak, naar men weet, nog al wat te doen is geweest thans verdeeld onder de armbesturen, die daarvoor in aanmerking kwamen en naar verhouding van het aantal door hen te verzorgen armen. HOOGE HOUTPRIJZEN. Men schrijft uit Barneveld: De groote houtverkoopingen zijn in deze streken weer in vollen garig. Over het algemeen worden buitengewoon hooge prijzen besteed. Naar bereke ning wordt'het hakhout op stam gekocht tot zelfs tegen f 10 a f 12 per vim (100 bossen). Rekent men hier neg bij de kosten van kappen, ln bossen bin den en thuis laten brengen, dan kan men zoo onge veer nagaan wa' een bosje hout zal kosten, alvorens Havas seint de officieele Fransche lezing van de botsing, welke in Bochum heeft plaats gehad, als volgt: 's Avonds waren verscheidene betoogingen door jeugdige communisten georganiseerd. Gedurende één er van ontstond er tusschen Duitschers een I>otsing, waarbij een persoon werd gedood. Om 8 uur werd de Fransche infanteriepost, die het station van Bo chum bezet houdt, door een op tweeduizend personen geschatte menigte aangevallen. De betoogèrs losten schoten; op het door de post bezette gebouw zijn sporen van kogels waargenomen. De commandeeren- d© officier van de post moest het vuur doen openen om het detachement te bevrijden. De betoogers had den een doode en twee gewonden. Van de Fransche soldaten werd er geen gewond. De Duitsche politie beweert dat de gedoode iemand is, die niet in het gebied woonachtig is. De houding der Duitsche autoriteiten en politie was correct. De rust is weergekeerd. In officieele Amerikaanscho kringen te Washington is het Aerstookt kan worden. De steeds stijgende prij- men van oordeel, dal de Fransche bezetting van de zen van het brandhout worden mede toegeschreven [Ruhr waarschijnlijk veeleer een ongunstig dan gunstig aan liet gestadig uitroeien van hakhoutbosschen en effect op de schadevergoedingsbetalingen zal hebben, dito wallen, waardoor de jaarlijksche houtopbrengst Het huidige optreden van de Franschen wordt vergeleken steeds kleiner wordt. met dat van de Duitschers gedurende den oorlog, toen ELECTRICITEITSMISèRE. de Duitschers poogden na hun bezetting van België, de Zondagavond gingen te Bergen op Zoom omstreeks Belgische industrieën te benutten, doch niet slaagden er achi uur alle electrische lichten opeens uit om niet de verwachte winsten uit te trekken wegens de weigering voor tegen iien uur weer te gaan branden. In Thalia der Belgische arbeiders om, behalve onder dwang, te kon het cabaret eerst om tien uur beginnen en dien- j w. rken. tengevolge pas om één uur eindigen. Al die storin-Volgens deze meening is het thans de vraag of dé gen zijn nog nooit bij het plaatselijke net voorgeko- Duitschers er in zullen toestemmen levensmiddelen men, maar steeds is de P.N.E.M. die Bergen op Zoom naar de Ruhr te zenden of dat rij dit gebied van zijn van stroom voorziet, daarvan rde oorzaak gew oon verkeer met hetoverige Duitschland zullen ZWAAR GESTRAFT. I Buitensluiten. Regeeringspcrsonen voorzien, dat het De berichtgever vanhet Hbl. te Berlijn telefoneert: laatste tot ernstige complicaties zou iëiden, welke het De directeur van een Nederlandsche naamlooze Fransche bezettingsleger veeleer een passiva dan een a ennootschap voor piano- en harmoniumbouw, wel-.acriva voor Frankrijk zouden doen worden. ke te Weener (Oost-Friesland) een filiaal heeft, is door do Strafkamer te Aurich, wegens een vergrijp I M tegen de voorschriften der Duitsche Uitvoercontrolo J Cx veroordocld tot negen maanden gevangenisstraf en j LANGEDI.TKER GROENTENVEILING, Br. op L tien millioen mark boete. 16 Jan. 1923. Bloemkool, le soort, reuzen f 13.30 a De vennootschap betrek uit Duitschland speciale f 17.40 per 100 stuks. Roode kooi, ie soort f 1.70 a

Schager Courant | 1923 | | pagina 2