He! Huwelijk van Lady ïancred. HE LAKSE A DE MGRAAZ, ft, P. 1. SUD te Dirkshorn. DUITSGHLAND en FRANKRIJK.- FEUILLETON. HYPOTHEKEN. VORTBA Lu PROV. STATENVERKIEZINGEN. Alkmaar, 16 Jan. In den kieskring Helder sta- tenkring Helder-Hoörn-Zaandam) is voor de Chr.- Hist. Unie de volgende lijst opgemaakt: 1. W. J. Kernkamp, Edam; 2. J. Kroonenburg, St. Poncras; 3. R. Bóts, Zaandijk, 4. J. Ringers, Alkmaar; 5. Gs P. de Vos, Enkhuizen; 6, J. C. S. Schokking. Helder; 7. G. P. Motzelaar, Hoorn; 8. P, Viasor. Marken; 0, H. do Bruin, Purmcrend; 10. S. Schuit, Zaandam DL MAASTRICHTSCHE RAAD. Moot men gelooven, wat er in Katholieke kringen gezegd wordt, dan zijn hier groote veranderingen op til. Men is niet moor of minder van plan den heelen raad om te gooien. Het oordeel is, dat alleen een ge- heele nieuwe raad eevn goodo oplossing kan brengen in den financioelcn toestandder stad. De laatste jaren was het moeilijk ^geschikte personen te vin den, die een raadszetel .wilden bezetten. De voor waarde 'echter, dat men oen geheel nieuwen raad wil, schijnt gemaakt te hebben, dat er een lijst van ongeveer dertig personen is, welke personen ge neigd zijn zitting te nemen in den raad. BELASTING OP VRACHTAUTO'S. De Bond van Bcdrijfsautohoudors in Nederland heeft zich tot den Commissaris dor Koningin in do provincie Overijssel gewend met een adres waarin talrijke bezwaren worden ontwikkeld logen een be sluit van den Raad der gemeente Almelo, tot aan neming eener verordening op het heffen v«n een be lasting op* vrachtauto's en aanhangwagens ten be hoeve van het. gebruik dor wegen an. beheer en on derhoud bij de gemeente Almelo. Adressant richt aan de Gedeputeerde Staten en den Commissaris der Koningin in Overijssel het verzoek hun goed keuring aan het desbetreffende raadsbesluit te wil len onthouden. DE STEMDAG. Wij vernemen, dat namens Gedeputeerde Staten van Noordholland aan de centrale stembureaux voor de Statenkieskrmgen Amsterdam, Haarlem en Hel der advies is gevraagd over het vaststellen van den datum der vorkiozing voor de Provinciale Staten van Noordholland. Gedeputeerde Staten zouden die willen uitschrijven tegen Woensdag 11 April en wachteh nu, voor de definitieve vaststelling, op des betreffende missives van die centrale stembureaux. AARDAPPPELMEEL. De aardappelmoolafbriek te Nieuw-Buinen, die thans gedurende 23 campagnes werkte, behandelde het laatst seizoen meer aardappelen dan ooit te vo ren: niet minder dan 365.000 H.L., d.i. ongeveer 25 millioen K.G., vormende de opbrengst van pijn. 1200 TELA., worden tot meel verwerkt. EEN GOEDE VANGST Een werkloozo arbeidor to Opeinde (Fr.) ving in drie wreken ruim 220 mollen; voor de huidjes maakte hij f100. TWEE MANNEN. De heer W., tc Hoensbroek, een staatsmijnambte- naar, is eenigen tijd geleden in 't huwelijk getreden met een Duitsche vrouw, een weduwe, naar het heette. Thans is evenwel plotseling de eerste man van de vrouw, die in den oorlog geweest is en daar na als krijgsgevangene in Siberië verbleven heeft, teruggekeerd. HET SPOORWEGTARIEF. De „Msb." verneemt, dat 1 Februari a.s. de prij zen der spoorkaartjes voor afstanden boven de 200 K.M. worden verlaagd MINISTER AALBERSE. Naar de „Rsd." uit parlementaire kringen ver neemt, moet minister Aalberse zeer ernstig 't voor nemen te kennen hobben gegeven af to treden. Dit hengaan lean zoor zeker worden verwacht, indien, de Eerste Kamer haar goedkeuring mocht onthouden aan hot wetsontwerp tot regeling van Arbeidsge schillen. Do Minister moet, naar een modowerker van het blad tor oore kwam, in bevoogde kringen duidelijk hebben te kennen gegoven, dat het hem zeer veel. moeite kost, den huidigen gang van zaken in het al gemeen mot zijn verantwoordelijkheid te dekken. HOORN EN DE PJB-N. Uit Hoorn, 1G Jan. in de gisteren gehouden raads vergadering deed de voorzitter bij de gunning voor den bouw van een ondergrondsch net modedeeling van de uitvoerigo correspondentie in zake het stand punt van het P.E.N., waarvan de bouw van het on dergrondsch net afhankelijk was. Het resultaat is geweest, dat thans aan do gemeente Hoorn is gega randeerd dat, mocht na Jan. 1925 door het'P.E.N, tot stroomlevering aan huis worden beslopen, -de pro vincie het thans aan te leggen kabelnet tegen den kostenden prijs van de gemeente overneemt. Inmid dels was de termijn van gunning verstreken en had de laagste inschrijven voor. f69.000 zich teruggetrok ken. De gunning had nu plaats aan de A.N.E.M. voor het bedrag van f73.907, waarbij dan Delftsche -en geen Duitsche kabels zullen worden gebruikt VERDUISTERING VAN EEN SPOORKAARTJE. Aan- het station Zutphen stapte gistermiddag na zijn reisorder te hebben laten afstempelen een recher cheur in den trein naar Arnhem. De dienstdoende spoorwegambtenaar aan het loket wist daardoor dat er in den trein een rechercheur had. plaats genomen. Naar het Engelsch van ELINOR GLYN. Wat lord Tancred bijzonder irriteerde, was dat hij voor zich/elven do zekerheid had, dat zij niet wer kelijk onnoozel was hoe kon een vrouw met zulk een gelaat onnoozel zijnl en hij "xfras heelemaal niet gewend dat vrouwen geen notitie van hem namen. Zoo iets was hem in izijn hccle leven nog nooit over komen! Hij' bespiedde haar nauwkeurig. IIij had nog nooit zulk eeno blankte teint gezien en haar pracht ge' vormd gelaat vertoonde, zelfs van terzij belicht, geen ontsierende schaduwen, op mond of peus of wangen alles fluweelzacht en afgerond. De verre Joodscho afstamming openbaardo zich door niets dan door de pracht der oogen en der wimpers. Zij vervulde hem met hot verlangen om haar aan te raken, haar vast in zijn armen te sluiten, dat prachtige haar naar zich toe to halen cn er zijn gezicht in te begraven. En toch was lord Tancred geen zinnelijk mensch, die onmiddellijk onder de bekoring kwam van vrou wenschoon. Toen de faisant word rondgediend, kreeg hij een heelen zin van haar het was een antwoord op zijn vraag of Engeland haar goed beviel. Hoe kan iemand dat. zeggen, die het land heel niet kent, zei ze. Ik ben nier tevoren slechts eenmaal geweest, toen ik nog een kind was. Het lijkt me een koud en donker Jrnd. 31 ottcn trachten er U een beter idee van le geven, antwoordde hij. en trachtte haar in ;le oogen te zien die zij aanstonds neersloeg die uitdrukking van haat smeulde er nog steeds in, merkte hij bij dien vluchtigen biik op. Wat doel het er toe of het land mij aanstaat, zei zo, over de talei heen kijkend, en het was lastig daar een goed snlwocro op te geven. Hij voelde er zich door in 't nauw gedreven hij kon tooi immers niet goed antwooioen: omdat ik opeens begonnen ben u uitermate tc bewonderen. Ilij was het trouwens op dat oogenblik neg met met zichzelf eens, wat hij doen zou. Een ongewone opwinding had zich van hem .meeste! gemaakt zonder dat hij kon zeggen hoe of waarom; hij had zooicts nog nooit ondervonden, uitgezonderd één maal gedurende zijn leeuwenjachten in Afrika, toen in het kam hc* bericht kwam, dat er dicht in de buurt oen buitengewoon prachtig dier ontdekt was cn den Kort daarop verscheen aan het loket een man. met een kaartje naar Arnhem met het verzoek om dit te willen terugnemen omdat de reis niet doorging; deze reiziger kreeg zijn geld terug. Een oogenblik later, kwam een vrouw aan het loket meedeelen dat zij haar "kaartje verloren had. Dé ambtenaar controleert het nummer van het aan den reiziger verkochte kaartje en constateert dat hij aar? deze reeds een kaartje moet hebben verkocht en acht het waarschijnlijk dat- de reiziger het kaartje van de vrouw gevonden lieeft cn daarna ingewisseld. Zijn conclusie is dus dat de man die hot kaartje verduisterde in den, trein moet zitten. De ambtenaar snelde naar den trein, zocht en vond den rechercheur en deelde deze mode dat in den trein een reiziger moei zijn, die ecu kaartje liad verduisterd. Hij gaf daarbij het nummer van hot kaartje van dien reiziger op en verzocht den rechercheur hem zoo mogelijk aan de controle te Arnhem aan te hou den. Inderdaad is dat geschied, dé rechercheur was te Arnhem het eerst, van alle reizigers aan do con trole. De nummers van do kaartjes van alle reizigers werden nagegaan, totdat ook het kaartjesnummer van don. gezochtdn reiziger werd ontdekt. Daarop is diens aanhouding wegéns verduistering gevolgd. RAADSLID-WERXLOOZE. Te Huizen verricht het raadslid v. d. B., in zijn burgerlijk beroep werkloos geworden, thans arbeid bij de werkverschaffing van do gemeente, onder de bevelen van den gemeente-architect. JAARWEDDEN GEMEENTEONTVANGERS IN NOORDKOLLAND. Enkele maanden geleden hebben 'Gedeputeerde Statén van Noord-Holland aan de gemeenteraden in hun pro vincie advies gevraagd over vermindering van jaarwed den der gemeente-ontvangers. Verlaging werd overwogen omdatde werkzaamheden en verantwoordelijkheid der ontvangers aanmerkelijk, verminderd sedert de inning van de plaatselijke inkomstenbelasting bij het rijk is overgegaan. Echter zou üezo verlaging ia. geen geva\ treffen'do thans in functie zijnde personen. Zij zon eerst ingaan bij hol ontstaan van vacatures. Wei zouden Gede puteerde Staten het goedkeuren als aan de tegenwoordige titularissen in plaats van het vervallen werk nieuNve ar beid 'werd opgedragen. De gemeenteraden hebbc-n over. het algemeen do verlangde adviezen uitgebracht. Uiter aard waren deze zeer uiteenloopend. Gedeputeerde Sta ten hebben echter nog altijd geen nieuwe regeling ge troffen. Thans hebben intusschen Gedeputeerde Staten onder Koninklijke goedkeuring een nieuwe regeling vastge steld voor de gemeente Abbeicerk, welks gemeenteraad een voorstel deed omdat met 1 Januari 1923 een. nieuwe ontvanger moest worden benoemd Oe gemeente Abbo- kerk telt 750 inwoners. De jaarwedde was f 500, met tweejaarlijkschè verhoogingen van f 75, tot f 8(X>. Zij is nu teruggebracht tot f 300, met opklimming tot f 500. ALKMAAR. To SCIIAGEN Donderdaos io tlfilel Vredelusl. GEMEENTELIJK DRUKWERK. Men meldt uit Alkmaar aan het Hbld.: Naar ons uit goede bron wordt medegedeeld, heeft zich bij do jongst,0 ton stadhulze gehouden open bare aanbesteding voor het. gemeentelijk drukwerk een eigenaardig feit voorgedaan, dat in de drukkers wereld stork wordt besproken. Ten eerste is, nadat de biljetten ingolevord waren, ten stadhulze geen mededoeling gedaan wie er in geschreven hadden en tot welke bedragen, hetgeen onder de gegadigden verwondering wekte, daar de ze handelwijzo afweek van het tot. nog toe gevolgde systeem, en ten tweede is later gebleken, dat een der in de fedoratlo vari werkgevers op boekdvukkorsge- bied georganiseerd drukker 10 pet. beneden het mi nimum-tarief had ingeschreven. Het govolg is geweest dat B. cn W. van Alkmaar aan dezen drukker het drukwerk hebben opgedra gen. omdat hij de laagste inschrijver was. Zijn wij wèl ingelicht, dan zal die ongeoorloofde daad van dezen drukker nog in de praktijk op groo te moeilijkheden stuiten, want hem is namens het fodratiebestuur reeds telegrafisch „een uitvoerver bod" boteekend, terwijl hij door zijn vakgenooten drukkers bedreigd is bij de uitvoering der' levering hetgeen voor hem groote onaangenaamheden in zijn bedrijf tengevolge kan hebben, WINKEL. x Op verzoek der leerlingen, is de cursus van onder wijs aan volwassenen, welke door den heer L. F. Ivleiterp aan de school te Winkel wordt gegeven, met 10 lossen (5 weken a 2 uur per week) verlengd. ST. MAARTENSBRUG. Men deelt ons mede, dat het voornemen bestaat het electrisch net in onze plaats de volgende week onder stroom te brengen. volgenden morgen opgejaagd kon worden.Zijn spori- mans-instinkten waren ontwaakt. Onderwijl had gravin Shülski zich opnieuw tot sir Philip Armstrong, den spoorwegmagnaat, gewend. Hij vertelde haar bijzonderheden over Canada en zij luisterde met steeds grooter belangstelling hoo 'daar vooruitzichten waren voor iedereen en hoe daar door vLijt en volharding nog fortuinen te verdienen waren. Het land is zeker nog niet zoover beschaafd, dat kunstenaars er een toekomst kunnen vinden? vroeg zij en lord Tancred verbaasde zich over de vriendelijkheid, van haar toon, Moderne kunstenaars? vroeg» sir Philip. Waar schijnlijk niet. hoewei de rijke lieden er schilderijen cn mooie dingen beginnen te koopen, maar in een nieuw land is het de energieke en vastbesloten man, die succes heelt, en niet df droomcr. Zij liet het hoofd ietwat zinken en van toenaf scheen haar belangstelling bloot werktuigelijk'; zij antwoordde nog slechts met „Ja" en „Neen".-. Lord Tancred verbaasde zich steeds meer hij' zag dat haar gedachten ver weg waren. Francis Alarkrute had alles nauwkeurig waargenomen, terwijl hij opgewekt zat te keuvelen met kolonel Mac- namara, die aan zijn rechterhand zat. Hij was in zijn schik met den loop, welke de dingen namen. Alles bijeen fjenomen was niets meer van pas geweest dan Zara's aat komen. Het toeval werkt vaak den ondervinding rijken zakenman in do hand. Als zij nu maar die onverschillige houding bleef bewaren en dat zou ze wei doen, want hij wist dat zij geen tooneelspelcr was dan zou de zaak dienzelfden avond haar beslag kriigen. Lord Tancred kon voor de rest van het diner er niet in slagen nog een enkel geregeld gesprek! met haar to voeren; hij werd letterlijk nijdig, zoo verveelde hij zich zijn strijdlust was volmaakt over. En toen zij na het dessert zoo spoedig mogelijk het vertrek verliet, ontmoetten haar oogen de zijne en zij waren wederom vol' haat cn minachting. Toen hij naar zijn plaats terugkeerde, bonsde zijn hart. En gedurende het geheele degelijke zakengesprek ovér Canada en hoe daar het best een kapitaal te beleggen een gesprek, dat door Francis Markrute met veel beleid en naar het scheen uit hartelijke vriendschap tot het uiterste gerekt werd voelde hij steeds sterkei de aantrekking, welke dio vrouw op hem uitoefende, en tevens de ergernis, die zij hem inboezemde. Hij stelde niet het minste belang meer in de pro's en contra's van zijn toekomst in net overzeesche gebied. En toen hij ten slotte de verwijderde toopen hoorde van Tschai- Kowsky's „Chanson Triste", nam hij opeens een besluit. ZJj zat aan de groote pianino in het achterste gedeelte SCHAGERBRUG. Wij vernemen, dat de heer J. P. Dijkhuis, Kom mies bij 's Rijks directe belastingen alhier, binnen kort overgeplaatst zal worden naar Delfzijl. Dinsdag trad ten huize van den beer D. Bruin voor de Vrijzinnig-Democratische kiesvereenigpg Haren karspel op do heer Mr. P. Oud, Lid der Tweede Ka mer. De voorzitter, de heer G. Schoorl, opent met een woord van welkom en noemt het onderwerp van bespreking: „De beteekenis van de verkiezing voor do Provinciale Staten", een goed onderwerp voor heden. De hoer Oud vangt aan met te constateeren, dat we tegenwoordig sia&n. in het teeken van verkiezin gen. De een& volgt op de andere. De verkiezing voor de Provinciale Staten heeft een dubbele beteekenis. Spreker acht zich niet voldoende op de hoogte met de Provinciale politiek, om daar diep op te durven ingaan, maar zal zich bepalen tol. do beteekenis voor de Laudspoiitiek. De leden van de Staten kiezen de loden voor do Eerste Kamer en als zoodanig zijn de aanstaande verkiezingen van groot belang. Verleden jaar is de geheele Eerste Kamer geko zen en daarbij hebben zich eigenaardige omstandig heden voorgedaan. Deze Kamer wordt niet gekozen volgens „den. zegen" van het evenredig kiesrecht en daardoor is het mogelijk geweest, dal, toen werden gekozen 42 rechtsche en slechts 8 'linksche' leden, ofschoon de werkelijke verhouding der stemmen, ge heel anders is. Spreker behandelde nu uitvoerig de bekende woordbreuk van den Vrijheidsbond, die heeft gemaakt, dat Links zoo ver ten achteren is ge komen. Misschien krijgen wij dezen zomer weer hot- zelfde spelletje te zien, niet in bet belang van ons land. Want wat hebben we te wachten van de tegen woordige regeering met do groote meerderheid in de Kamers, met betrekking, tot de groote vragen van den dag? Hoe zal het finaniieoie evenwicht worden her steld? Leeningen sluiten) is wel zeer gemakkelijk, maar niet bevorderlijk voor het credit. Belastingen verhoo- gen gaat niet meer, dus moet men wel bezuinigen, maar op een verstandige manier. Niet bijv. door van alle begrootiiigen 17 af te knijpen, niet door het onderwijs» to bederven, maar door de uitgaven, voor leger en vloot te staken. Indertijd met de beioïtea bij de verkiezingen is het Departement van 1-ondbouw enz. opgeheven, terwijl om te bezuinigen een nieuw Departement van Marine wordt ingesteld, terwijl de Vlootwet, die maar 209 millioen moet kosten, opnieuw aan do orde ia gesteld. (Pauze.) Na de pauze vervolgt de heèr Oud zijn gezellige, soms geestige rede. Bezuinigd moet er worden, om te herstellen, wat door den heilloozen oorlog ia verloren gegaan. Maar dan moet men niet beginnen met op te heffen het Ministerie rnn Lan.dbouw in een tijd, nu de land bouw juist den krachtigen steun der Regeering, be hoeft, om te kunnen staande blijven. Landbouw is nu ondergebracht bij Binnonlandsche Zaken, een druk ministerie, wier Minister tevens is de leider van de geheele Regeering. Deze Minister kan ook nooit een landbouw-specialiteit wezen, het moot oen jxddtiek man zijn. Om te „bezuinigen" wordt dan weder oen ministe rie van Marine ingesteld, en kan dus worden voort gegaan met de verdediging, van de verschillende systoems, die al de opeenvolgende ministers er op na hebben gehouden. Elke nieuwe minister wenschte altijd'weder eoh ander type schuit to bestellen. (Pro visie l klonk, een interruptie,) Do ontworpen nieuwe Grondbelasting zal worden opgeborgen als zijnde niet voor, uitvoering vatbaar door de daling der grondprijzen. Er moet dus bezuinigd worden. Niet echter door het Onderwijs oen halve eeuw achteruit te zetten. Het gaat ook niet door bij Oorlog co bezuinigen „in perspectief", d.w.z. voor 60 of 100 jaren ook niet door bij Mariuo te goochelen met „gewoon" en buitenge woon", maar door Oorlog en Marino toot afbraak te verkoopen. De Vrijheidsbond, die heeft geholpen hot onder wijs te bederven, „uit bezuiniging", wil wel bij; monde van den hoer Ter Hall 50 millioen beschikbaar stellen voor Marine. (Intcrr.: De heer Ter Hall ziet wellicht ook gaarne een vlootrevue.) Vervolgen^ behandelt spreker de, bekende tragedie van den heer Colijn, anti-revolutionnair, die wel, half en niet wonscht te bezuinigen. Deze heer had in een onbewaakt oogenblik zijn hart eens recht uitgesproken, Nederland is toch niet in staat, zich tegen een Europeesche grootmacht te verdedigen maar de leden van zijn fractie hebben hem al spoe dig tot rede gebracht. (Ja, dat verderfelijke fractie- systeem in de Kamerl (Corr.) Aan het slot zijner toegejuichte rede beveelt do der kamer. Een reusachtige lamp, waarover ecu zacht gekleurde kap hing, wierp een gedempt licht over haar bleek gelaat; haar handen en armen, tot aan de ellebogen ontbloot, schenen niet minder blank dan de ivoren toetsen en de zwart fluweelen oogen staarden hem aan met een wereld van smart in hun diepten. Zij speelde het stuk, dat haar moeder zoo gaarne had gehoord, zij speelde het, om zichzelve hare be lofte te herinneren en om vast te blijven houden aan haar voornomen, den koop te sluiten om der wille van haar klein broertje Mirko. Zij keok naar lord Tancred, toen hij: binnenkwam. Graaf Ladislaus Shulski was ook een zeer knap man geweest. Zij kende het Engelsche type niet vol doende om op het uiterlijk afgaand naar lord' Tan- creds karakter te gissen. Zij zag alleen dat hij licha melijk een prachttype was, sterk en waarschijnlijk afschuwelijk als de rest. De heele uitdrukking van haar gelaat veranderde, toen hij binnenkwam en op de piano leunde. De uit drukking van smart verdween uit haar oogen om plaat9 te maken voor een van trotsch uitdagen en haar vingers speelden een wilde tarantella. Gij vreemde vrouw 1 zéi lord Tancred. Ben ik Vreemd, antwoordde zij bijna sissend. Sommigen beweren dat. wij allen somwijlen en op eenig punt krankzinnig zijn. Ik geloof dat ik van avond reden heb om krankzinnig te zijn cn zij sloeg oen slotaccoord aan, stond op en ging de ka mer door. Oom Francis, ik hoop, dat uw gasten mij zullen verontschuldigen, zei ze met een hautaine beleefd heid, maar ik ben zeer moede. Ik wensch u allen goeden avond, cn zij boog, terwijl de anderen hun spijt betuigden, en verliet toen langzaam het ver trek. Maar hij kreeg geen enkel woord terug, niets dan een vernietigenden blik uit haar dofstaande oogen en hij bleef staan en staarde haar ua. toen zij de trappen opging. Een buitengewone, en schoone vrouw is uw nicht, fwaardo Markrute, hoorde hij een der rijke heeren zeg gen, toen hij naar de groep bij het vuur terugkeerde, en dat ergerde hem, zonder dat hij zou kunnen zeggen, waarom. En Francis Markrute, die steeds het goede oogenblik wist te kiezen, begon nu. als toevallig, een en ander over naar te vertellen; zi] haa een belangwekkend, geheimzin nig karakter. Mooi neen, dat was zij niet geheei "Cn al. maar zij had een prachtigen teint, mooie oogen en haar. doch geen mooie gelaatstrekken. Ik kan niet toegeven dat zij schoon is, beste ^riend, schoonheid veronderstelt liefheid en teederheid. Mij* heer Oud de candidatuur Trapman voor de Provin ciale Staten aan. De heer Reuvers heeft met genoegen naar den heer Oud geluisterd, ai had hij een meer speciale behande ling der Provinciale zaken venvacht. Voorts heeft hij met instemming vernomen; dat de geachte afgevaardigde Oorlog en Marine wenscht „af te breken". Vcnvaeht mag nu stellig worden, dat dc lieer Oud er ook voor is, jlo onmcnschelijke instelling van den Dienstplicht, die lugu bere nalatenschap .uit den tijd van Napoleon, onher roepelijk af te schaffen. Bij gebrek aan moordtuig is toch •tfeker ook geen „menscheiimateriaal" meer noociig. Voorts wijst ae heer Reuvers op de uiterst vreemd aandoende verklaring van de Regeering, dat zij de zaken van den Landbouw, dus ooit de tegomvoordigo malaise, gaarne op haar natuurlijk beloop ladti I Alsof dc Regeering niet herhaaldelijk heeft ingegre pen door sluiting der grenzen ten voordccio van do stad, ten nadeele van de bouwers. En is men de schcurplicht in den Haag nu heelemaal vergeten? Spreker bréngt een cn ander gaarne onder dc aandacht van den heer Oud, hopende dat van dezen een krachtigen aandrang in de goede richting zal uitgaan. De heer P. de Vries informeert naar de bereiding van gifgas, niet voor de kool, maar voor de mcnschcn. - .De heer Oud dankt-den lieer Reuvers voor zijn waar- decrende woorden en verklaart zich voorstander van een politieleger, dus van vrijwillig dienstbetoon, terwijl hij gaarne nota neemt van de opmerking aangaande do indbouwaangelegenheden. Bereiding van gifgas voor memchelijk misbruik' keurt bij af. Hierna sluiting van do goed bezochte vergader-ine, onder dankzegging aan den spreker cn tevens voor oe belangstelling getoond door hun tegenwoordigheid alhier van de heeren uit Landelijk en Scnagen. Verder zal in aansluiting met de opmerking van den heer Reuvers, aan den heer Trapman het verzoek worden gedaan, hier op te treden, teneinde de Provin ciale aangelegenheden eens le behandelen. WESTFRIESCHE VOETBALBOND» Aan het programma voor Zondag 21 Jan. is voor 2o Klasse A nog toegevoegd Sparta III—W.F.C. I, 2 uur. Fritz Thyssen en drie andere vertegenwoordigers van mijnmaatschappijen werden ontboden om voor den generalen staf van het bruggehoofd Duuseldorf to verschijnen. In opdracht van generaal Degoutte verklaarde ge neraal Slrnon, dat zij, indien zij iu hun afwijzende houding volhardden, onmiddellijk gerechtelijk zou den worden vervolgd. Alle heeren verklaarden desgevraagd evenwel, dat zij op het door hen ingenomen standpunt moesten blijven staan. Volgens het „Berl. Tagebl." is tegen de mijndirec- teuren Wustenhöfer (mijn „König Wilhelm") en Kesten (mijn Dal burg) wegens de niet-le vering van de hun opgelegde hoeveelheden kolen aan dó Fran- schen een aanklacht ingediend. Men spreekt van de aanstaande arrestatie van nog andere personen. Gisteren trachtte een commissie, bestaande uit Franscho officieren, een mijn in het poorden van Essen te bezichtigen. De bedrijfsraad verklaarde, dat de arbeiders dan onmiddellijk het werk zouden neer leggen; zij wilden niet onder bedreiging van bajonet ten werken. De Franscho officieren verlieten daarop de mijn. Uit Munster, 17 Jap, Het zuiver militair karak ter van de gan6che actie in het Ruhrgebied blijkt het best uit het bericht, dat maarschalk Pétain, in begeleiding van zijin chef van den staf. generaal Bii- rat, in het hoofdkwartier van den. opperbevelhebber van hot. Rijnleger te Dusseldorf is aangelcoir-^rr- r*»- zich Dinsdag naar het Ruhrgebied heeft begeven. Van Fransché zijde wordt medógodeeld, dat als nieuwe sanctie alle ledige kolen wagons, alsmede de sloepbooten op don Rijn en het Rijn-Herne-kannal in beslag zullen worden genomen. Verder verluidt, dat morgenochtend de inbeslagneming van en hot in stellen eener controle over alle mijnen zal worden af gekondigd. De geweldige daling der mark sedert de bezetting van het Ruhrgebied houdt op het oogenblik de vak- vereen igdngen van alle richtingen bozig. Vermoede lijk zal reeds dezer dagen ec-n actie tegen de duurte op touw worden gezet. Verder houdt men zich be zig-met de vraag over het aanknoopen van onder handelingen met de werkgeversorganisaties omtrent een verhooging der arbeidersloonen in do particuliere bedrijven. De Rijkskolencommissaris heeft, zijn onlangs uit gevaardigd verbod bevestigd en nogmaals verklaard, dat met hot oog op den Fransch-Relgischen inval in het Ruhrgebied de levering van kolen en cokes aan Frankrijk en België verboden zijn, ook ingeval van betaling. nicht doet mij altoos denken aan den zwarten panter in de diergaarde maar ik zou niet kunnen zeggen ot zij •getemd is. Zulke opmerkingen waren er niet od berekend om de stijgende belangstelling en de gcestariftige geuogen- ehid van lord Tancred te verminderen. Francis Markrute kende zijn hoorders; hij verspilde nooit één woord. Daarop bracht hij plotseling het gesprek weer op Ca nada, toen het zelfs de beide magnaten, die nu toch op hun eigen terrein waren «.begon te vervelen en zij «afscheid namen. De vier mannen kwamen samen de trappenaf en terwijl Turner én zijn ondergeschikten de anderen in hun jas hielpen vroeg de" gastheer; Blijf je nog een sigaar bij me rooken, Tancred, vóór je naar huis gaat? Nu zaten ze beiden in reusachtige armstoelen in do gezellige studeerkamer. Ik hoop, beste jongen, dat 'ie nu alle inlichtingen betreffende Canada gekregen bent, die je begeerdé, zei hij'. Je zou geen twee menschen hebben kunnen ont moeten. die daarginds meer invloed nebben, dan Sir Philip en de kolonel1. Ik vroeg Maar lord Tancred viel hem in de rede: Ik geef geen duit meer om Canada! gooide-hij eruit. Mijn besluit is genomen als je werkelijk meent, wat je vandaag zei, dan zal ik met je nicht trouwen en het kan mij niets schelen of zo geld mee brengt of niet! Francis Markrute's kansen gingon waarlijk sprongsgewijs omhoog! Maar zijn gelaat teekende geen verrassing hij fronsde alleen heel even de wenkbrauwen, blies een paar blauwe rookkringetjes uit en antwoordde: Ik meen altijd wat ik zeg. Maar ik houd er niet van dat de menschen blindelings iets doen. Nu je mijn nicht gezien hebt, ben je nu \yel zekor, dat ze voor je passen zal? Ik dacht vandaag misschien niet overal aan ze is stellig een lastig persoontje. Het zal voor geen enkele man een gemakkelijke taak zijn haar, als zijn vrouw, te overheerschen. Tegen vrouwen temmen zie ik niet op, zei lord Tancred. Juist die groote moeilijkheid trekt mij aan. Bij St. George! hob je ooit zulk 'een trotsche houding gezien? De man zal a Izijn verstand dienen te go- bruiken, om uit te maken, welk gebit hij haar zal aanleggen. Zij zal op elk gebit bijten, dat ge haar zult aan leggen, en op hol gaan. Zeg laten niet, dat ik je haar blindelings liet nemen. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1923 | | pagina 2