v. RIJSWIJK's BAS? goedkoop. Binnenlandsch Nieuws. Door don heer J. de Schipper wordt verzocht de vergoeding voor bediening van de lantaarns aan de tramhalte „Kerkweg" te verhoogen van f 25 op f 35 f 40. Adressant wijst op he weghalen der lantaarns na den laatsten trein, B. en W. wijzen er op dat de laatste trein niet meer daar stopt en een lantaarn dus daar niet zoo laat noodig ie. Toch stellen zij vpor de vergoeding op f30 brengen. Nadat opgemerkt is dat adressant ook van zijn vergoeding petroleum en glazen moet betalen, wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. DE LOONEN BIJ WERKVERSCHAFFING. Aan de orde wordt thans gesteld een verzoek van de afdeeling Anna Paulowna van den Ned. BoDd van Arbeieders in het Land-, Tuinbouw- en Zuivel bedrijf, om van gemeentewege een toeslag toe te ken nen op de loonen, betaald1 bij de werkverschaffing, van 75 cents per dag en per man. Voorzitter merkt op dat deze raadsvergadering, on danks bovenstaand verzoek, niet eerder behandeld kon worden, in verband met de verzoeken om sub sidie aan> Rijk en Provincie voor de werkverschaf fing. Ook is dat wel goed, omdat het wel aanleiding, zou kunnen wezen dat ze in Den Haag zouden zeg gen: „zijn ze daar zoo rijk met do subsidie". Verder leest voorzitter voor de beschikking van Ged. Staten, waarbij 20 van de uitbetaalde wörk- loonen, tot een maximum van f 1125 wordt toegezegd, terwijl aan don Minister is medegedeeld dat de ge meente zelf niet die kosten kan dragen. Verder leest voorzitter voor de beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Arbeid, waarin toezegging wordt gegeven van een subsidie van 15 der loo pen, mits de gemeente zelf 10 pet. dier loonen bij draagt. In deze beschikking worden tevens de ver schillende voorwaarden opgesomd tegen welke de subsidie zal worden gegeven, waaronder de voor waarde dat het uurloon niet hooger dan 25 cent zal mogen zijn, terwijl het accoordloon die 25 cent met niet meer dan 20 mag overschrijden. Bij accoord- werk zal het loon dus hoogstens 30 cent mogen zijn. B. en W. hebben aan don Minister gevraagd de voorwaarde te doen vervallen, dat ook de gemeente 10 bijdraagt. Ook Ged. Staten adviseeren dat aan den Minister. B. en W. hebben dat verzoek gemotiveerd door er op te wijzen, dat de hoofdelijke omslag f54000 bedraagt, dat het onderhoud van bruggen en wegen f 48000 heeft gekost en dat aan die kosten door bijna alle ingezetenen van den polder wordt bijgedragen. B. en W. stellen voor afwijzend op het verzoek van de afdeeling te beschikken, omdat anders de Rijks- en Provinciale subsidie in gevaar wordt ge bracht en omdat ook overigens eene zoodanige uit- keering is te achten in strijd met de wet. Voorzitter zegt, dat de dijkgraaf %ich wel genegen heeft verklaard het werk in accoord te geven en wanneer de arbeiders dus behoorlijk werken, zij het maximum te behalen loon van f 2.40 zullen kunnen verdienen. Do te ontvangen subsidie bedraagt f 2400 en wanneer we nu voldeden aan het verzoek, zou daar nog bijkomen een toeslag van 75 cent per uur, is voor 2700 werkuren f2000, wordt totaal f1400. B. en W. weten niet waar dat bedrag vandaan te ha len en de eenigste wijze van hulp die B. en W. we ten is ,dat verdere hulp, voor groote gezinnen, zou loopen over het Armbestuur,, waarbij dan elk geval op zichzelf zou dienen te worden beschouwd. Want de toeslag ook aan ongehuwden te geven, dat zal toch de bedoeling niet van de heeren kunnen zijn. B. en W. voelen ook wel dat van het bedrag dat als loon mag worden uitbetaald, moeilijk is te leven. De heer Looij wil dit verzoek combineeren met het volgende punt der agenda, n.1. de behandeling van het verzoek van de raadsleden Keuris, Looij en Bakker om eene bespreking te houden omtrent den toestand van de arbeiders door voortdurende werk loosheid en de bijzonder lage loonen bij de werk verschaffing. Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar. De heer Keuris had gehoopt dat, wanneer B. en W. dan al meenden niet goedgunstig op het verzoek van de landarbeidersafdeeling te kunnen beschik ken, zij dan toch iets hadden gevonden dat een oplossing zou hebben gegeven. De toestand is zeer précair en spr. begrijpt uit de woorden van den voorzitter, dat B. en W. geen middel gevonden heb ben om den toestand te verbeteren. Onze fractie meent allereerst dat het verzoek der afdeeling aan de orde dient te worden gesteld. Wellicht kunnen we op een andere wijze, minder nadeelig voor de gemeente een oplossing vinden, doch als dit niet mogelijk bleek, dan zou onze fractie er niet voor schromen den gevraagden steun te verleenen en des noods de subsidie-van Rijk en Provincie op te offe ren. Het brengen van f2.25 op f2.40 kan de toe stand niet verbeteren, die toestand kan alleen ver beterd worden met een eenigszins redelijk loon, in ieder geval zou dat f3 moeten wezen. Bij 5 werk dagen is dat nog maar f 15 per week. B. en W. mee- nen dat niet op het verzoek van de afdeeling kan worden ingegaan met het oog op de verhooging der belasting, maar spr. wijst er op, dat wanneer het verzoek niet wordt aangenomen, het geheel wordt gelegd op deze arbeiders. Er moet dus een ander middel gevonden worden of het verzoek moet wor den aangenomen. De bezuinigingsbevliegingen zijn aangegroeid tot een golf en de Minister loopt daar achteraan. De heer Looij: Neen, voorop. De heer Keuris: Maar zelfs kringen waarvan men het niet zou denken, komen tot andere gedachten. Spr. haalt enkele citaten aan om' dit aan te toonen o.a. van den Amsterdamschen wethouder Vos, en uit het maandbericht van de Rotterdamsche Bank- vereeniging. Spr. meent dat de beveiliging van den gulden zoo ver gaat, dat we er aanstonds niet meer bij kunnen. Er moet iets gedaan worden. Als B. en W. niet anders willen en het verzoek der afdeeling wordt niet aangenomen, dan zullen we straks een andere regeling voorstellen. De heer Looij koint tegen het besluit van de re geering op, wat betreft de vaststelling van het loon, Vele arbeiders der rechtsche kanten hebben deze re geering op den troon geholpen en thans worden ze door diezelfde regeering tegen den grond getrapt Spr. wil een protest laten hooren tegen een regeering die met degelijke loonen komt., dat niet meer is dan steun van een armbstuur en dat voor werk waar voor de arbeiders dagelijks in de kou moeten staan. Spr. meent, dat .de landarbeidersband niet te veel vraagt en wanneer de heereni hun hart rechtuit spre ken, zullen ze moeten erk ennen dat 't het minimum is dat gevraagd wordt. Er zullen evengoed wel schulden gemaakt moeten worden, bij bakker en kruidenier. Al9 dit loon wordt uitbetaald, worden er dieven en moordenaars gekweekt. De Nederlandsche wetten brengen dieven en moordenaars in de gevangenis, maar deze regeering is bezig de moraliteit van de ar beiders te verslechten. Spr. zal niet zeggen wat hij meent, maar uit wat de regeering zegt, voelt hij: dat moeten jullie aanne men en anders verrekken jullie maar. Maar nu gaan de menschcn to werk en nu gaan zö ook half crepee- ren. Spr. weet, dat er door het Armbestuur heel wat gedaan kan worden, als de goede wil er maar is. De wet op het Armbestuur wijst op het noodzake lijk levensonderhoud en spr. meent dat wanneer dan tot f3 wordt gegaan, het noodzakelijke niet wordt overschreden. Als het op die wijze niet gaat, dan wil spr. er de subsidie van, Rijk en Provincie maar aan geven. Ja, zegt spr., tot den voorzitter, u knikt wel van niet, •'maar spr. zou zich niet zoo willen laten koeionneeren, een belasting op die mensehen drukt op de magen van die arbeiders en die kunnen niets jnissen. Spr. gelooft dat de beste weg is over het Armbestuur. De heor Van Kooten zegt, ten volle overtuigd te zijn, dat het loon te laag is en kan zich dan ook vol strekt niet vereenigen met het voorstel van B. en W. Spr. noemt het treurig dat een arbeider, die den ge- heelen dag werk, weöt 's avonds niet genoeg te heb ben verdiend. Voorzitter zegt, dat bet hier gaat over werkver schaffing, het is dus steun en betreft vperk dat anders niet gedaan zou, worden. Als wij de subsidie niet krij gen, kost het ons al f 2400. De heer JLooij: Er is geld genoeg in de wereld. Voorzitter: Maar wij hebben het niet. De heer Bakker weet wel, dat aanneming van het verzoek een offer aan de gemeente vraagt, maar dat weegt voor spr. niet zoo zwaar als de menschen voor dat loon te laten werken. Spr. zou daarvan de ver antwoordelijkheid niet willen dragen en wijst als voorbeeld op gezinnen van 9 personen. Voorzitter is het mot die laatste opmerking geheel eens, maar weet voor die gezinnen geen beteren weg dan kom bij het Armbestuur. Het mag wel niet een aangenamen weg wezen, maar het andere, een toe slag van 75 cent per dag moet spr. ten sterkst© ont raden. Dat ook ongehuwden dien toeslag zouden krijgen, vindt u (tot den heer Bakker) ook niet goed, dat hooft niet, al wil spr. niet zeggen, dat ze het zon der toeslag zoo rijk hebben. De heer Bakker acht het een zeer bescheiden ver zoek van de afdeeling. Voorzitter zegt, dat de Raad wel weet hoe spr. te genover de zaak staat, maar deze f 2400 kunnen we niet missen. De heer Koorn is het or moo eens, en we voelen het allemaal, dat de menschen van dat loon niet kunnen bestaan. Maar spr. zou wel eens van de hee ren Keuris, Looij en Bakker den weg willen zien aangewezen, hoe wo aan het geld moeten komen, wannoor we de subsidies van rijk en provincie moe ten missen. Spr. wijst op den toestand van den mid denstand, hoe die wordt geteisterd en hoe deze week huis aan huis de waarschuwingen voor de belasting zijn rondgebracht. Wanneer die hooge belasting ook dit jaar wordt gehandhaafd, zal het zoo afkomen dat de middenstand misschien ook bij het Armbestuur terecht komt. Spr. kan er ten volle mee sympahti- seeren, dat het loon op f2.40 wordt gebracht en dat de groote gezinen door het Armbestuur worden ge steund. De heer Jansen wil over de zaak in comité iets zeggen. Pers en publiek verlaten de vergadering en de heer Looij zegt, tot de laatsten: Jullie komen aan stonds maar terug hoorl Na heropening komt opnieuwin bespraking het verzoek van den landarbeidersbond. De heer Keuris beantwoordt den heer Koorn, door als zijn meening te uiten, dat wanneer de arbei ders niet, worden geholpen, dit nog meer op den mid denstand zal drukken. Als de arbeidersklasse tot paupers vervallen, dan zullen ze den middenstand weinig kunnen laten verdienen. Verder wijst spr. er op, dat ook voor ongehuwden een loon van f 2.25 zeer, zeer laag is en het moet op de loonen in 't algemeen drukken waarvan een ander profiteert. De heer Looij: Zoo zijn er al. De heer Keuris: Men mag ze dat niet kwalijk ne men, het is een koopmansstandpunt, maar een men schel ijke handeling is het niet. Waar B. en W. nu meenen, dat 't verlies van de subsidie van rijk en pro" vincie zoo z\yaar op onze gemeente zou drukken, heeft spr. een kleine schema in cijfers opgezet. Mis schien is het .mogelijk dat we daarmede uit het moe ras komen. Mocht dat niet worden aangenomen, dan weet spr. geen andere oplossing dan het verzoek van de landarbeidersafdeeling aan te nemen. Spr. brengt dan zijn idee naar voren on wil dan aan do arbeiders die oen te laag loon als werkverschaffing ontvangen, verstrekken bons voor levensmiddelen en brandstof fen, gegrond op 5 werkdagen a 75 cent toeslag, dus voor oen waarde van fS.75 aan bons. nl. f2.50 aan levensmiddelen en f 1.25 aan brandstoffen. Spr. lascht daarbij in het verzoek aan de pers dit idee niet te vermelden, omdat anders toch de rijkssteun wellicht gevaar zou kunnen loopon. Voorzitter zegt, dat dit niet kan, toeslag of bons, dat is hetzelfde. Het eenige dat mogelijk is, is steun vragen bij het Armbestuur. En spr. geeft de verzeke ring dat wanneer de raad daarmee genoegen neemt, loyaal een dergelijke steun zal worden, verleend. De heer Keuris wil, als we hier vandaan gaan de zekerheid hebben, dat geholpen zal worden. Hebben we die zekerheid niet dan zaf spr. voor het adres stemmen. Voorzitter zegt. dat we nooit gebrek aan voldoende medewerking henben gehad en spr. wil daarvoor het Armbestuur alle .hulde brengen. De heer Stammes vraagl of er bezwaar is, dat de raéd met het Annbestuur vergadert, misschien wordt dan •een oplossing verkregen, die beide partijen tevredetl stelt. Spr. kan het toestaan van het verzoek der land arbeidersafdeeling niet toejuichen, laten we den polder inhalen wat in te halen is en aan den anderen kant trachten te steunen en misschien op een meer zuivere schaal. We zitten hier voor de geheele gemeente. De heer KeurisIk spreek ook voor de arbeiders van den geheelen polder. Voorzitter meent dat de heeren zich een veei to j gemakkelijke voorstelling maken van het verkrijgen van j die Subsidie. De arbeiders zijn nog druk aan het i bietenrooien en dan wordt hier ai gewerkt om die i subsidie te verkrijgen. Spr. zou het dan ook zeer be treuren als llie verkregen subsidie nu zoo maur werd weggestemd en een dergelijk besluit zou ook niet door mij worden uitgevoerd. De heer Looij zou er overheen willen stappen, als hij j dev zekerheid maar had dat de steunverieeuïng royaal werd uitgewerkt. I De heer Koorn dacht, dat dit voldoende blijkt uit de geest die hier gehoord is. De heer LooijMaar ik „weet niet de geest van het Armbestuur. Spr. herinnert zich nog de woorden van ,den heer Koorn, dat de raad aan het Armbestuur volmacht bad gegeven en dat nu de raad niet daar overheen moest loopen. De heer Koorn zegt dat het toen geheel andere zaken betrof. Dat was 4 a 5 jaar geleden, toen werdi door de S.D.AJ?. gezegd, dat het Armbestuur uit den booze was en is het conflict tusschen de S.D.A.P. en spr. ontstaan. Nu hoort spr. van de S.D.A.P. ander gelui den en komt men zelf met het Armbestuur naar voren. De heer Keuris zegt de laatste te zullen zijn die zal toejuichen dat de weg gaat over het Armbestuur., maar als- het niet anders gaat wil spr. er mee instem men. Het gaat er nu om, om B. en- W. uit het prik keldraad te redden, want wo voelen wel dat ze iets willen doen. Onze vaste overtuiging is, dat de arbei der. die zijn werk verricht, recht heeft op meer dan f2.25. Voorzitter: Dat wordt dan f2.40 en men moet niet vergeten dat het voor steun wordt gegeven. Ik wil niet beloven dat een ieder mcor krijgt. Spr. ziet ook de arbeiders liever niet bij het Armbestuur, maar spr. wil het wel eens zeggen, er zijn ook arbeiders die er altijd op loeren, die vandaag buiten werk zijn en morgen bij het Armbestuur zijn. Die arbeiders beschouw ik als minderwaardig. De heer Keuris vraagt wanneer de vergadering van Raad en Armbestuur dan kan plaats hebben. Voorzitter: Als het de heeren convenieert. De heer Looij wil dan de steunregeling terugwer kende kracht geven. Voorzitter wil ook in dat opzicht geen enkele be lofte doon. De heer Looij echter zegt te voelen, dat die terug werkende kracht noodig. is, wat spr. in de vorige vergadering ook al heeft gezegd. De arbeiders verdie nen een krats en worden met een jodenfooi betaald. Spr. wijst verder op het feit, dat soms in gezinnen door den dokter versterkende middelen worden voor geschreven, doch de menschen kunnen het niet be talen en. het wordt met leede oogen aangezien in de gezinnen. Voorzitter acht dat niet noodig en spr. zou dat ook niet willen. De heer Looij: Er zijn zoo toch menschen en daar om zou spr. het. zoo mooi vinden als gezegd werd: daar kunnen jullie op rekenen. Voorzitter belooft nogmaals dat royaal gesteund zal worden, maar gevallon als de heer Looij daar opnoemt, zijn spr. nooit gebeurd. De hoer Looij: Ik ben zelf de persoon. Voorzitter: Is u bij mij geweest? De heer Looij: Ik heb er niet om willen vragen. Voorzitter: Dan is het geen verwijt voor ons. De heer Looij: En zoo staan er meerdere voor. De verdiensten moeten hooger. Voorzitter: Dat kan niet. De heer Stammes gelooft niet, dat als het Arm bestuur hoort hoe de Raad er over denkt, iemand van de Armvoogden zal zeggen: ik wil niet. De heer Jansen is naar deze vergadering gegaan met de bedoeling voor het verzoek te stemmen. Nu B en W. echter vast beloven een anderen weg te zullen vinden, nu gaat spr. met het voorstel van B. en W. mee. Voorzitter zegt dat de heer Jansen ook wel mede- deeling kan doen van het telegram dat hij ontvan gen heeft. De heer Jansen deelt dan mee, dat door hem aan het Departement van Landbouw is gevraagd of het juist was dat wanneer de gemeente toeslag gaf op het loon, de rijkssubsidie zou worden ingetrokken. Daarop werd gisteravond door het Departement be vestigend geantwoord. De heer Keuris vraagt tevoren met het Armbestuur in overleg te treden. Voorzitter zegt dat dit hetzelfde blijft. Als de hee ren do subsidie wegstemmen, zijn we dat geld kwijt en spr. zou dat besluit niet uitvoeren. De heer Keuris vertrouwt en hoopt dat het Arm bestuur van goeden wil zal zijn, maar had graag zekerheid, want anders zijn we nog even ver van huis. Voorzitter herhaalt namens B. en W. dat het loyaal zal worden uitgevoerd. De heer Jansen zegt dat hij op deze belofte wil ingaan. Mocht de regeling van het Armbestuur on voldoende zijn, dan kan de kwestie opnieuw in den Raad worden besproken en dan belooft spr. vóór het verzoek der landarbeidersafdeeling te zullen ste ramen. De heer Looij: Op die voorwaarde zullen we de knoop dan maar doorhakken. Op het verzoek van de landarbeidersafdeeling wordt dus afwijzend beschikt en met het Armbestuur zal worden vergaderd. Bij de rondvraag informeert de heer Jansen naar de slachtplaats van Schenk. Voorzitter zegt, dat die in orde is. De heer Koorn brengt, nog eens ter sprake het uit reiken. van rapportboekjes aan de schoolklndert-a. Spr. zou graag zion, dat raadsleden toegang hadden tot d)G ouderavonden waar deze kwestie besproken is Voorzitter zegt, dat raadsleden geen toegang heb ben. Do oudêrcommissie evenwel kan aan den Raad adviseeren en ook de Inspecteur is voor de verstrek king van die boekjes. De heer Stammes zegt, dat de meening van het onderwijzend porsoneel nogal ten deze verschillend is en er zou nog worden overwogen, rapporten te verstrekken aan die ouders die het verlangen. De heer Koorn wijst nog op het mogelijk ontstaan van gevaar door het vallen van electrische draden in geval van brand. Voorzitter belooft, dat den lijnwerker Instructie zal worden gegeven. De heer Koorn vraagt naar de brandstoffenlevering voor de Christelijke en Katholieke school, of die is aanbesteed. Voorzitter zegt, dat de gemeente daarmee niets heeft te maken. Ze krijgen oen vergoeding per leer ling, gerekend naar de kosten per leerling aan de openbare school. Verder heeft de heer Koorn nog iets voor besloten vergadering. Do heer Looij vraagt, waarom of de heeren P. en F. Blaauboer op de zwarte lijst zijn geplaatst. Voorzitter zou die bespreking om de menschen zelf, liever hier niet to berde hebben gebracht, doch de heer Looij zegt, dat de menseden zelf een uit spraak wilden weten. Voorzitter herinnert -dan aan wat in 1921. 31 Augus tus is gebeurd. Spr. beeft tot die menschen zelf ge zegd, er mankeert aan jullie niet veel, maar jullie meten nooit geen drank hebben. De heer Keuris memoreert hoe de zwarte lijst is ontstaan. Spr. weet wel, dat die personen een beetje opvliegend zijn, maar spr. vraagt, of voor dat doel de zwarte lijst is ingevoerd. Als het is om menschen er op te plaatsen die te veel drank gebruiken, dan is de lijst zeer onvolledig. Tenslotte wijst de heer Looij nog op de schade die voor bedoelde personen kan ontstaan, wanneer bijv. de aannemer te Van Ewijcksluis de namen op de zwarte lijst ziet staan. De heer Bakker zegt dat Flo- ris Blaauboer geheelonthouder is. Voorzitter zegt dat diens naam dan morgen ge schrapt zal worden. Als Piet Blaauboer ook geheel onthouder wordt, gaat zijn naam ook van de lijst af. Spreker heeft ze zelf gezegd: wordt geheelonthou der De heer Keuris vraagt toevoeging van een plank over de sluisdeuren aan de Van Ewijcksluis, met een binnenleuning, opdat vrouwen en vreesachtige per sonen zoo over de sluis kunnen met het oog op het gevaar te laat te komen voor de tram. Voorzitter belooft er met den dijkgraaf over te zul len spreken. Hierna sluiting. Schoenhandel, Schoenmakerij Restanten tijdelijk WIERINGEN. Mej. G. Wit, te Gest, alhier, heeft haar diploma hehaald als Coupeuse en Leerares in het naaien en knippen van dames- en kindercostuüms aan de Costuumschool Ch. Content-Duitz en Zh., Damstraat 16, Amsterdam. WIERINGEN. De naaivereeniging „Dorcas" heeft jl. Woensdag avond in de zaal der Ned. Herv. Kerk te Hippolytus- hoef de door haar vervaardigde kleedingstukken voor belangstellenden tentoongesteld. Van deze ge legenheid maakten zeer vele personen gbruik en al len roemden de prachtigtige collectie gemaakte goe deren. Van dien voorraad; werden na afloop der be zichtiging 133 stuks, allen groote kleedingstukken, onder 41 behoeftige gezinnen verdeeld. Dat deze ca deautjes door die menschen dankbaar werden aan vaard, behoeft geen vermelding, wel verdient ver melding een dankzegging aan de vereeniging „Dor cas" voor de vele opofferende uren aan de vervaar diging enz. der kleedingstukken besteed, en aan die genen die de vereeniging finantieel steunen. ANNA PAULOWNA. Dinsdag jl. had in het café van den heer C. Slikker de eindwedstrijd plaats van de biljartmatch tusschen 5 heeren van Oudesluis tegen 5 van Anna Paulowna. Gespeeld moesten nog worden 12 partijen van 100 punten libre. Oudesluis haalde 1075 tegen Anna Pau lowna 1043; de stand was Oudesluis 1170, Anna Pau lowna 997, zoodat Oudesluis in 't geheel behaalde 2245, tegen Anna Paulowna 2040. Oudesluis won de match dus met 205 punten. De heer K. Buik van Oudesluis behaalde het hoog ste gemiddelde, nl. 5.26 en de hoogste serie 34. VEENHUIZEN. Donderdagavond hadden wij het genoegen, alhier de zangvereeniging van Hoogwoud te hooren. De goede indruk, die dit gezelschap het vorige jaar heeft achtergelaten, is nu weder versterkt door de keurige uitvoering van een welverzorgd! programma. Er werd prachtig en met ambitie gezongen. Otn maar een greep te doen uit het vele goede, noemen wij „Avondzang", „Motet", „De drie sterren", „Daar liep oen meisje" welke liederen uitstekend vertolkt wer den. In 't bijzonder waren ook de kwartetten en duo's te roemen, zooals „Meimorgen" door de dames. E. Rooker en E. Houter-Smit., „Het dochtertje van den Juwelier", door mej. E Houter-Smit en „Domme I-lans", gezongen door een mannenkwartet. Werkelijk, niemand is onvoldaan huiswaatrs gekeerd en het is te hopen, dat den volgenden winter ons weer zoo'n mooie avond te wachten staat. ANNA PAULOWNA. De collecte die hier is gehoudlen door de hier go- vormde commissie, in verband met bet 25-jarig bo- staan van het St. Elisabeth-gosticht te Alkmaar, beeft opgebracht de som van f 372.62/4. SLAPTE. De Exportslagerij van Staay's Bacon Factory te Assen beeft wegens slapte in het bedrijf haar perso neel over veertien dagen ontslag aangezegd. TUSSCHEN DE DORSCHMACHINE. De 16-jarige Maart je Bakken es geraakte op de boer derij van haar vader te Milligen met het rechterbeen in een dorschmachine, waardoor dit lichaamsdeel ge heel ontvleeschd werd. Het ongelukkige kind is ter genezing naar het Ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. 'N GOOISCHE INBREKER. De serie inbraken, den laatsten tijd te Laren, Naar- den en Busum gepleegd, en welke het werk van een beginneling deed vermoeden, blijkt op rekening ge steld te moeten worden van een 22-jarig jongmensch, door de I-lil versumsche politie aangehouden, 'n Om standige bekentenis werd afgelegd. SCHAGERBRUG. Ook bij de tweede opvoering van „Jong Heidel- berg" welke plaats vond op Dinsdagavond jl. door de operettevereeniging „Euphonia" alhier in de zaal van den heer Broer, was de belangstelling weer groot. Wederom bleek uit alles dat èn 'directeur èn leden zich hadden beijverd iets goeds en iets moois te geven. De groote stilte in de zaal bewees hoe zeer men genoot. AARTSWOUD. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Weelpolder is tot voorzitter gekozen de heer K. Vel Jzn., in plaats van den heer G. Vel Jzn., welke bedankte. AARTSWOUD. Dertig deelneemsters hebben zich opgegeven voor den alhier binnenkort te houden moedercursus'. BROEK OP LANGENDIJK. De afdeeling Zuidscharwoude-Broek op Langen- diik van den Bond voor Staatspensionneering hield gisteravond een propaganda-avond in de zaal van den heer Vijzelaar, welke stampvol was. De voorzitter van de afdeeling, de heer Du Burck, hield daarbij een korte rede over de vraag: Waarom nog geen Staatspensioen, waabij hij gelegenheid vond de bezwaren, van Christelijke zijde te weerleg gen, wat het principe en de finantieele kwestie be treft. Opgevoerd werd' het propaganda-tooneelstukje „Buiten de Wet", dat op uitnemende wijze werd ver tolkt. We kregen daarbij verschillende zangnummers, het een al mooier dan het andere, zoodat het een mooie avond1 was, die niet zal nalaten vruchten op te leveren voor de idee-Staatspensioen. De afd. schreef reeds 53 nieuwe leden in. ZUID SCHAR WOUD E. In verband met de groote werkloosheid in deze gemeente zou bij sommige raadsleden de vrr^ voren zijn gekomen tot.liet. aanvragen van een spoed vergadering, Aangezien er verleden week nog raads vergadering is gehouden en toen ook reeds bekend was, dat er werkloosheid heerschte, wordt verwacht, dat voorstander(s) van een spoedvergadering maat regelen zullen aangeven, die in den nood der werk loosheid kunnen voorzien» LANGENDIJK. Door den rijkstuinbouwconsulent te Alkmaar wordt hulp der tuinbouwers bepleit door het ver leenen van rijkswege van een uitvoerpremie, die als doel moet hebben de prijzen, die het buitenland kan besteden, aan te vullen en daardoor tot een voor de tuinders meer loonend bedrag op te voeren. Er wor den intusscben velerlei middelen aangeprezen, doch het schijnt ons in dezen te gaan als met den zieke, over wiens ernstig ziektegeval de doktoren zoolang consulteerden en zoovaak diagnose stelden, tot do dood de doktoren van hun taak, om in te grijpen, ontsloeg. KOLHORN. Het huis, enkele jaren geleden gebouwd, met daar naast gelegen dubbele werkmanswoning en wagen huis, van de Wed. J. Jonk, Strook, nabij Kolhorn, ging in eigendom over op den heer A. Jonk, Strook, Kolhorn. -- KOLHORN-STROOK. Het electrisch licht zal hier nog deze maand in gebruik kunnen worden genomen. De aanleg werd iets tegengehouden doordat geleiding langs den weg werd bemoeilijkt door eene hier bestaande telefoon- geleiding. Nu gaat de geleiding achter de huizen om op particulieren grond en is dus ver van de telefoon draden af. WINKEL. Op 25 Januari a.s. zal ten huize van den heer J. van Stipriaan voor de Vrije Groep „Hollands Noor den" optreden de heer Van Meurs van Zuidschar- woude, en spreken over de hemellichamen. Voor een tweetal jaren terug hadden we het ge- nopgen. met dezen spreker kennis te maken en in beeld een tocht te maken door het luchtruim, welke voordracht niet, van belang was ontbloot. KOLHORN. Na de noodiee vergunning van het bestuur te hebben verkregen, werd ook in den 'Westfriesehe dijk de water leiding gelegd en op 't punt bij den Groetpolder de dijk geheel doorgegraven. Op dit punt -werd het werk be moeilijkt door stuiting op de hechte overblijfselen; van een :vruegere Zuiderzeesluis. Het wej# alhier van hoog op laag en door allerlei smalle steegjes, uit den aard der zaak zeer moeilijk' schiet desniettegen staande goed op; de meeslcn kunnen al met dén huisaanleg beginnen. Velen echter verklaren zich voor als nog hiertoe niet bereid, het getal kat uit de boom- 'zieners is hier niet onbelangrijk. - KOLHORN. Het halve woonhuis, Nieuwe streek alhier, eigendom van den heer J. Kuiper en bewoond door den heer P. J. Schager, werd onderhands verkocht aan den heer J. de Boer alhier. WIERÏNGFRWAAHD. In eene op Vrijdagavond gehouden vergadering der Vrijzinnige Kiesvereeniging (waarover a.s. Dins lag iets uitvoeriger) werd met 7 tegen 3- en J Wanen be sloten, om weder tot den Vrijheidsbond toe te treden. Zooais men zich zal herinneren, werd in de vorige vergadering besloten tot uittreding. MINISTER AALBERSE Naar de Telegr. verneemt, is het bericht van de Res. bode, als zou minister Aalberse het voornemen lebben te kennen gegeven af te treden, o.a. in verband met do Slechte kansen, die de Arbeidsgesriiillenwet zou loopen, geheel ongegrond. De minister kwalificeerde, naar men aan de Tel. aan zijn departement verzekerde, het bericht als „onzinnig". GEEN REMBOURSEMENTEN NAAR OF OVER DUITSCHLAND. Van Maandag a.s. <af zullen de Ned. Spoorwegen remboursementen of voorschotten op zendingen

Schager Courant | 1923 | | pagina 10