OLDO TABAK Plaatselijk Niew.ws. Gemengd Nieuws. ANNA PAULWNA, Zooals men uit een advertentie .in dit blad kan zien, zal Dinsdagavond Mr. Salm van Amsterdam voor T.A.G.ü. optreden met het oiiderwerp: „Dwars door het heelal I" „Niets voor mij! Gaat me natuurlijk veel te hoog!" hooren we al zeggen* Maar wie zóó spreken, hebben het ditmaal glad mis. Dg heer Salm toch weet je al les wel zóo duidelijk to maken, dat selfs do minst ontwikkelde het begrijpen moet, wat méér zegt, Mr. Salm behoort tot de meest begaafde sprekers van ons land. Rij weet zijn onderwep z6p boeiend te be handelen, dat, zijn gehoor, ademloos als aan zijn lip pen hangt, tot plotseling een kwinkslag de spanning breekt en het publiek doet schaterlachen. Waar hij eenmaal is opgetreden, ziet men hem dan ook altijd gaame terug en wij twijfelen dan ook geen oogen- blik, of dit zal eveneens hier het geval wezen. Maar eenmaal moet het eerst zijn, en daar deze beminde spreker voor het meerendeol der T.A.G.O. nog een onbekende is, meenden wij dit woord van introduc tie en aanbeveling te moeten schrijven. Wij zijn ech ter overtuigd, dat zoo de heer Salm later nog eens mocht terugkomen, een woord van opwekking om hem to komen hooren, al even overbodig zal wezen, als Mr. Kamp, Antoinette van Dijk en de heer Alt dit nog behoeven. BROEK OP LANGENDIJK. Alhier zijn dit jaar 20 jongelingen ingeschreven voor do Nationale Militie. HEERHUGOWAARD. De R, Kath. Kerk aan het Kruis 'is in zooverre gereed, dat heden Vrijdag de wijding zal plaats hebben door den Deken vau Alkmaar. Bij de bezichtiging van het kerkgebouw, dat vooral van binnen Oen aangênanien indruk maakt, bleek, ons, dat ér nog hard getwerkt moest worden, teneinde de eerste dienst te -kunnen doen plaatshebben. Donderdagmiddag werd de Eerw. heer Ter Meij, Pastoor dezer nieuwe Parochie, door zijne Parochianen feestelijk ingehaald. Een stoet van een twintigtal .ruiters, 'op versierde paarden geketen, alsmede het R. Kath. fanfarecorps, gingen de rijtuigen, waarin Z.Eenv. met het kerkbestuur had plaatsgenomen, vooraf. In de om geving der nieuwe kerk werd druk gevlagd; aan de pastorie stonden vele belangstellenden ter verwelkoming van Z.Eerw. Het nieuwe kerkgebouw maakt vooral van binnen een zéér aangenamen indruk. 'T ZAND. Hot Noordhollandsch Koffiehuis te 't Zand, eigen dom van de heeren Visser en De Nijs te Schapen, is in eigendom overgegaan aan den heer H. Schrieken to Schagen. GEWETENSBEZWAAR. Bij ds. Fraanje, predikant bij de Oud-Geref. ge meente te Barnevold en oenige zijner geloofsgenoo- ten, is, ingevolge de Invaliditeitswet, weer beslag op den inboedel gelogd. Nader meldt mon uit Barnoveld: Ds. Fraanje, predikant bij de Oud-Geref. Gemeente alhier, en velen zijnor geloofsgenooten, bij wie verle den jaar een gerechtelijke vorkooping heeft plaats gehad wegens weigering van betaling van het be drag, dat, tor oorzako hunner gemoedsbezwaren, in.- govolgo^do Invaliditeitswet op hun belastingbiljetten was gebracht., blijven consequent.. Ook nu weigeren zij hardnekkig voor een eventueel© ouderdomsrente hunnor loont.rokkcnden to offeren, zoodat zij steeds op hun aanslag in de Rijksinkomstenbelasting laten Openstaan een bedrag, gelijk aan hetgeen waarmede de aanslag, volgens art. 286 j, der- Invaliditeitswet, is verhoogd. Deswege is bij genoemden predikant en oenige zijner intieme vrienden reeds weer beslag op den inboedel gelegd, waarop een gerechtelijke ver- kooping wol spoedig zal volgen. MINISTER AALBERSE. Het. Handelsblad meldt: liet spreekt vanzelf, dat hot bericht van „De Resi dentiebode" over een mogelijk aftreden van den Mi nister van Arbeid, den heer Aalberse, voel opzien verwokt hoeft. Voordat wij nog gelegenheid hadden gehad, den Minister persoonlijk naar.de waarheid van hot bericht to vragen, vernamen wij, oveneens in parlementaire kringen, maar ook daarbuiten, dat het bericht geen grond heeft. Natuurlijk valt de nieuwe regeerperiode den Minister voel zwaarder dan do eerste vier jaren. Allerlei omstandigheden bolemmoren zijn arbeid. Maar dit moet hom geens zins tot do overweging geleid hebben om het bijltje or nu maar bij neer te leggen. Hoezoor do Minister oen mogelijke verwerping van de Arbeidsgoschillenwet in de Eerste Kamer zeer ernstig zou betreuren, moet hij toch niet voornemens zijn van de al of niet aanneming een portéfeuille- quaestie to maken. Maar, zoo hoorden we weer van andere zijde, hij zou een officieole tegenspraak van het bericht weer niet verstandig achten, omdat dan misschien de indruk gewekt zou worden, dat hij om de heele Arbeidsgeschillen-wet weinig geeft Terwijl het tegendeel juist het geval is. Hedenmiddag den kamerbewaarder van den Mi nister om een gesprek met Z. Ex. vragende, met de bedoeling om de particuliere inlichtingen te verifi- cceren, kregen wij ten antwoord, dat de Minister had laten weten, geen enkelen vertegenwoordiger van de pers te zullen ontvangen. Wij moeten onze inlichtingen dan ook onder allo voorbehoud geven. DE AANKOOP VAN REMONTE-PAARDEN VOOR HET SPAANSCHE EN VOOR HET NEDERLAND- SCHE LEGER. De heer A. van Leeuwen, districtsveearts te Utrecht schrijft in Do Voldvolk: „De aankoopen van paarden in ons land voor het Spaansche leger houden nog aan. In September wer den uit Utrecht 36 stuks naar Spanje verzonden, in November 45 cn in December 48 en op den 2den Ja nuari werden, reeds weder 24 stuks verzonden. Vol gens mij verstrekte inlichtingen kan men nergens zoo goed terecht als in Nederland voor den aankoop van deze paarden. De kwaliteit schijnt in den smaak te vallen en er behoeft weinig geld voor betaald te worden. Bij de laatste aankoopen werd biet meer dan ongeveer f325 per stuk betaald voor voljarige mins, doch hierbij komen nog ongeveer f 300 onkos ten per stuk, voordat do dieren goed en wel ter plaatse zijn. Met genoegen had ik deze dieren gezien en ik heb mij de vraag gesteld, hoe het toch moge lijk is, dat de Spanjaarden deze paarden voor legór- doeleinden hier komen aankoopen en ze best vinden, terwijl wij voor ons leger zo niet kunnen gebruiken, als kosten ze ons maar de helft van den prijs, dien do Spanjaard moet betalen. Doordat de veelading in Utrecht vlak bij de kazerne is, kan men gemakke lijk vergelijkingen maken, en dan wil ik wel zonder eenig voorbehoud zegzen, dat. er tegenwoordig heel wat. paarden in ons leger dienen, waarvan het niet jammer zou zijn als ze worden geruild tegen de jon ge, best gebouwde paarden, die wij thans naar Span je laten vertrekken. En toch schijnt, de aankoop-commissie in ons land mhar niet. te kunnen slagen. Men reist overal heen, past en meet, en schijnt maar heel weinig dieren te kunnen vinden, die precies aan de voorschriften vol doen. Zelfs in de beste fokdistricten van het warm- bloedpaard, Groningen en Gelderland, schijnen maar goen dieren te kunnen worden gevonden, die aan het Nederlandscho leger-ideaal voldoen. Vermoedelijk zijn de voorschriften, waarmede de aankoop-ebm- missie rekening moot houden, veel te eng begrensd. Men hoort, allerwego van keuren, keuren en nog eens keuren. Dat kost geld, evenals de bevordering van het fokken van legerpaarden voor het militaire certificaat. En als de fokker dan eenmaal een paard -heeft, dat naar allen oogschijn heel goed in het le ger zou kunnen dienen, dan komt de laatste keur en do mededeeling, dat het een centimeter te groot is of iets dergelijks. Dat zijn inderdaad wonderlijke toestanden op het gebied van paardenfokkerij en -handel en $ij geven een inzicht, hoe men, op zeer omslachtige en inge wikkelde wijze ons geld in het water kan smijten." AMSTERDAMSCHE TUINDORPEN. Omtrent de samenstelling van de groote commissie, aan welke het gemeentebestuur het vraagstuk van dn stichting van tuindorpen ter bestudeering zal op dragen, vernemen wij dot- volgens het eerlang te verwachten voovtael van R. en w. van de commissie zullen deel uitmaken de. directeuren van publieke werken, bouw- en woningtoezicht en woningdienst, vertegenwoordigers van de erfgoöier3, van de ver schillende Gooische gemeenten en van het rijk, oenige architecten en raadsleden. Wethouder De Miranda zal voorzitter van de commissie zijn. B. en W. zul Ion voor de commissie een crediet. van f 10.000 aanvragen. VEETRANSPORT PER BOOT. De Nederlandscho Bond van Veehandelaren heeft, in verband met den uitslag- van gedurende de laat ste maanden genomen proeven, besloten aan de pro vinciale afdeelingen to verzoeken zich met bestaan de reederijen in verbinding te stellen om te komen tot watertransport op grootere schaal, liefst in den vorm van vaste dionsten Van en naar de belang rijkste weekmarkten. De hooge vrachtprijzen, die bij vervoer per spoor nog steeds gevorderd worden, zijn in de eerste plaats aanleiding geweest tot dit besluit en bovendien meent men dat, vooral voor mèlkvöe cn voor drachtige koeien, het watertransport, belangrijk minder nadee- lig is dan bet vervoer per trein. VEREEN. VOOR LANDBOUWHUI8HÜUDONDER- WIJS. De Ver. voor Landbouwhuishoudonderwijs hicid gisteren te Iloorn onder leiding van den heer G. No bel haar ledenvergadering. Medegedeeld werd dat het aantal leden 280 bedraagt. Een bestuursvoorstel om mej. W. Koopman tot leerares in dienst der Vereeniging te benoemen, wordt aangenomen. Het bestuur krijgt machtiging tot hel nemen van maatregelen voor het stichten van scholen voor landbouwhuishoudonderwijs te Purme- rend en Schagen. 's Middags hield mej. Margarètha Verwey van Am sterdam een voordracht met aanschouwelijke toe lichtingen over het onderwerp; „De vrouw in haar huis". GEZINSVERPLEGING VAN KRANKZINNIGEN. Het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde vermeldt de oprichting van de stichting Beileroord, die zich ten doel stelt het exploiteeren van eene kolonie voor gezinsverpleging van krankzinnigen en zwakzinni gen. De stichting gaat. uit van de provincies Fries- lad, Groningen en Drenthe. Het centrale punt van de kolonie is het koloDiehuis Beileroouj, alwaar hoog stens zes krankzinnigen kunnen, woruen gehuisvest. Van hieruit wordt leiding gegeven aan en toezicht gehouden op dc verpleging van patiënten in gezin nen, hier worden ook patiënten opgenomen voor wie tijdelijk gostichtsverploging noodzakelijk mocht zijn. De stichting wordt beheerd door eeno directrice, bij gestaan door twee vorpleogst.ers. Het toezicht ge schiedt door de beide plaatselijke geneesheeren en door den adviseur dor stichting, den. geneesh.-diroc- teur van hét RijkskrarikzinnigengesUcht te, Grave. De patiënten worden bij inwoners van Beilen onder gebracht nadat oen onderzoek heeft aangetoond dat de gozinstoestanden daarvoor geschikt zijn. Zij leven als gewono leden van het gezin mede en mogen voor anderen betaalden arbeid verrichten. Voor do kost- gevers' behoeven zij niet te werken, doch wanneer zij huishoudelijke werkzaamheden verrichten behoeven zij daarvoor niot.to worden betaald. CENT. EEN VERMANING VAN POLDERBESTUREN. 's-Gravenhage, 18 Jan. Geedeputeerdo Staten van Zuid-IIolland hebben aan de besturen van pol ders en waterschappen in die provincie eeno circu laire gericht betreffende het 6tellen van zekerheid door en hot opnemen van kas en boeken aan de pen ningmeesters van polders en waterschappen. In deze circulaire wordt gezegd' dat ten gevolge van gepleegde onregelmatigheden, door den pen ningmeester van een d,er polders in deze provincie in de kas van die instelling 'n aanzienlijk tekort is ontstaan; deze schade zal doordat de betrokkene in middels in staat van faillissement is verklaard, ver moedelijk grootendeels door den polder gedragen mooten worden. Deze voor dien polder zoo nadeelige stand van zakeni is mede mogelijk geworden, doordat destijds verzuimd is voor hot stellen van do bij het reglement gevorderde zekorheid door den penning meester zorg te dragen; tevens is hot bestuur in go- breke gebleven zijn verplichtingen met betrekking tot het opnemen van kas. en boeken van dien be ambte na to lcomen. Gedop. Staten vinden in het bovenstaande aanlei ding de bestuitn van polder*» «n waterschappen - voor zooveel noodig med nadruk te verzekeren, voor het st,ellen van zekerheid door den penning meester en het nazien van diens kas en boeken. nauwkeurig zorg te dragen. WAARLAND. De besturen van de tuiribouwvereenigingen „Waarland cn O.", „L. T. B., afd. Waarland" en „Samenwerking' waren Woensdagmiddag uitgenoodigd om te conferecrer met Burgemeester en Wethouders dezer gemeente, in zake de werkeloosheid. Op de laatst gehouden raadsvergadering was op voor stel van B. en W. besloten, hel bannebestuür van Iiarenkarspel een subsidie te géven van f 1000, als zijnde 50 pet. 'van het bedrag, welk genoemd bestuur zal laten verwerken door de Werkeloozen uit deze gemeente. Tevens heeft het bannebestuur ongeveer f 1000 ont vangen van de aannemers van het waterleidingbedrijf, om de wegen weer in orde te maken. Alzoo kan ongeveer f 3000 verwerkt worden. Wei een mooi bedrag, doch op 't oogenblik zijn er al 20 werHoozen en aat kan natuurlijk nog meer worden. Daarom werd door het raadslid Bakker een yoorstel gedaan om de noodlijdende tuinders in deze gemeente een flinken toeslag te geven, wanneer rij werkeloozen in dienst namen. Dat voorstelkon bij den raad geen ingang vinden. Men vond het theoretisch heeimooi, maar practisch onuitvoerbaar. Toch werd besloten om deze zaak met verschillende tuinders in de gemeente onder de oogen te zien. Op deze vergadering was men dan ook van gevoelen, dat het voorstel-Bakker onaannemelijk was. Steun aan werkeloozen is noodig, doch om noodlijdende tuinders aan productieve krachten te helpen, was niet mogelijk, omdat het zeer moeilijk is om uit te zoeken, wie wel en wie geen hulp noodig hebben. Het Zou mogelijk kunnen zijn, dat men nog meer werkeloosheid kweekte. En nog een groot bezwaar was, dat het geld, dat daar voor aan de tuinders werd besteed, toch weer door hen zelf aan belasting moest worden terugbetaald, daar m deze gemeente ruim 70 pet. tuinbouwers 'rijn. Daar B. en W. deze bespreking ais een referendum beschouwen, achten zij het nu niet gewenscht om op het voorstel-Bakker in te gaan. In een speciaal genoemd geval (ernstige riekte van een noodlijdenden tuinbouwer) zal onmiddellijk een vakkundig werkelooze hulp verleencn, geheel op kosten van de gemeente. Tevens werd oen commissie van zes personen be noemd, om bij blijvende werkeloosheid, B. en W. van advies te dienen. In deze commissie hebben zitting de heeren L. Doekes, J. Molenaar Jac. Morsink, J. Zutt Jr., P. de Jong en S. Groenveld. RIJKS MUNT. Blijkens een opgave in de „St.-Ct." zijn gedurende hel jaar 1922 aangemunt; Yoor rekening van bijzondere personen; 49837 stuks dukaten. Van regceringswege voor Nederlundf 3.900.000 aan guldens, f 120.000 aan halve guldens, f 200,000 aan i-ce;itstukken, l 42.500 auti i/g-ccntstukkcn; voor Ned.-lmliëf S.OaO.OoO aan guidens, f ó.oOü.üOO aan halve guldens, f 1.000,000 aan 5-centstukken N. 1. Van regeeringswege zijn. ingetrokken: in Nederland11842,033 rijksdaalders, 7617 guidens. 1054 halve guldens, 818.564 25-ccnt-stukken, 1.779.906 100 centstukken, 138 5-ccntstukken, 4,013,019 2tyg-eeiu stukken, 209.040 1-ccntstukken, 2157 Va-oent-stukken, tot een nominale waarde van f 5.ÜÜ8.3G6.66 (Benevens f 167.51 'door brand beschadigde specie; in Nederlandsch Indië93.000 rijksdaalders, 277.500 guldens, 721.000 halve guldens, 160.000 i/i-guldens n. I., 380.000 I/10-guldcïis N. 1., tol een nominale waarde van f 950.000. GEEN PASPOOR'TEN MEER VOOR HET VER KEER TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIë. Naar ons uit Brussel wordt gemeld, worden, met ingang op 1 Februari a.s., de paspoorten voor het verkeer tusschen Nederland en België afgeschaft. De Nederlandera kunnen van genoemden datum af voor een reis naar België volstaan met een na- tionalit.citsbevvijs met portret, en de Belgen voor een reis naar Nederland met een identiteitskaart met portret. PROV. STATEN. Het kiesdistrict Hoorn van den-Vrijheidsbond heeft gisteren definitief de volgende candidatenlijst vast gesteld: 1, S. Prins, Grootebroek (aftr.)2. G. C. Dek ker, Purmerend; 3. mevr. C. Rees-Van Ingen, Ben- ningbroek; 4. A. Spaander, Hoorn; 5. V. Kay, IJau- wert; 6. J. Pijper, Opperdoes; 7. P. Stapel Cz., Hoog- karspei; 8. W. de Geus, Broek in Waterland; 9. D. Koolhaas, Twisk; 10. H. Zijp, Beemster. Het aftredende lid de heer G. J. v. Leersum te Winkel, wenschte niet meer voor een camlidatuur in aanmerking te komen. STEUN AAN DE NIJVERHEID? Naar het Nederl. Correspondentiebui^pau in Den Haag verneemt, is het onderzoek, dat -de regeering naar maatregelen tot steun van de nijverheid instelt, voor een gedeelte afgeloopen, en zei binnen korten tijd blijken, welke besluiten ten deze zullen worden genomen. STAATSPENSIOEN. Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspën- sionneeriug heeft in verband met de verkiezingen voor de Provinciale Staten een brie! gezonden aan het bestuur van den Vrijheidsbond, waarin" nadere toelichting wordt verzocht van den paragraal van zijn program, waarin de verzorging van de ouden van dagen wordt behandeld. DE PAPIERNIJVERHEID EN HET DRUKKERS- BEDRIJF- De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft vertegenwoordigers van de papiernijverheid en het drukkersbedrijf uitgenoodigd tot een conferentie op a.s. Maandag, opdat hij zich nader op de hoogte kan stellen van den toestand, waarin die bedrijven zich thans bevinden, en van de daarin ondervonden moei lijkheden. GEMEENTE ANNA PAÜLOWNA. Geboren: Hendrik Pieter z, v. C. do Boer en van II. J. Assendorp. Florentius Anthonius Martinus, z. v. G. van den Borg en van J. M. van der Reep. Pe- tronella, d. v. N. J. Vroone en van A. Bakker. Overleden: ElIsabelh Maria van Tongeren, oud 43 jaar, echtgen. van P. Woijers. PAASCHTF.NTOONSTEIAING. Donderdagmorgen vergaderde in een der lokalen van den beer L. Zwaag alhier de Vereeniging tot hot houden van Jaarlijksche Paaachtentoonstellin- gon van Vee. De vergadering werd geleid door den vcorzitier. den heer R. Kaan. Na opening werden de notulen gelezen door den secretaris, den hoer J. H. Schene. Na goedkeuring volgde het jaarverslag, dat getuigde van een opge wekt leven. De rekening en verantwoording van den penning en eoster, den heer P. Trapman, volgde. Do commissie inet het nazien dezer rekening belast en bestaande .uit do heeren C. Kooij. A. Schenk cn Th. Roep, ad viseerde bij monde van den la84ste tot goedkeuring, waartoe de vergadering besloot. De ontvangsten en uitgaven der verloting sloten op f 11293.21, met een batig saldo van f2.25, die der vereeniging sloot met een uitgaaf en ontvangst van f2554.33, een batig saldo van f782.11, vorig jaar f917.84. De voorzitter leidde bet programma in en dit werd vrijwel ongewijzigd vastgesteld. Alleen zal bij de ru briek vette koeien met 8 breocie taaiden extra prijzen worden toegekend, voor de beste kwaliteit. Dit go- schicdt om de ongelijke concurrentie tusschen zware en lichtere dieren van fijnen* kwaliieit onnoodig te maken. De oudere .rijstieren. werden geschrapt en de prij zen voor pinksteren wat verlaagd en gebracht op f25. f 15 en f5. De heeJb. Kooij Cz. maakte de opmerking dat op deze wijze de geheele rubriek- fokvee spoedig uit het programma zou verdwijnen. En al was vet vee vour onze tentoonstelling het voornaamste, betreur de spr. dat toch. Voorzitter wees op de weinige inzendingen op het gebied Van fokvee en ook van jonge stieren en achtte in verhouding tot de groote rubrieken de prijzen hoog genoeg. Er zullen ook geen bokken meer worden gevraagd. De rubrieken pluimvee en konijnen zullen blijven als vorig jaar en zal tevens weer de zoozeer gewaar deerde medewerking van de vereeniging „Westfries land" worden gevraagd. De heer D. Wit Cz. klaagcle over te geringe inzen ding van pluimvee om aan te koopen voor de ver loting. Als bestuursleden traden af de heeren: J. A. Wai- boer, Jb. Kooij Cz. en J. Bruin Cz. Gekozen werden d'e heeren: D. Stammes te Anna Paulowna, G. Schoorl te Woudmeer en C. Smit te Burgerbrug. Tot leden van de commissie belast met het nazien ier rekening voor volgend jaar, werden gekozen de heeren Th. Roep, A. Schenk en K. Blaauboer, allen te Schagen. Algemeen waardeerend de werkzaamheid van de Pluimveevcreen. „West-Friesland" te Schagen, werd besloten als donatrice toe te treden met een bijdrage van f 10.jaarlijks. Hierna sluiting. VERKOCHT. Het huis van mej. Wed. M. Molenaar-Kramer op de Dorpen alhier, is verkocht aan. den heer W. Ko ning, het Noord. MALARIAPLOEG. De malariaploeg in onze gemeente is met hare werkzaamheden begonnen. Zij is belast met. een on derzoek naar de schadelijke mug op alle boerderijen en waar zulks noodig blijkt, te verdelgen. Haar werktorrein bestaat in de gemeenten Schagen, St. Maarten, Barsingenhorn en Wieringerwaard. Verle den jaar word er nogal geklaagd over de onheusche behandeling, die do mannen hier en daar ondervon den. Men bedenke evenwol, dat deze mannen eene hun opgelegde plicht vervullen, en dat zo bij de uit oefening daarvan alle medewerking verdienen. RUSLAND EN FRANKRIJK. De correspondent van de N.R.Ct, te Parijs schrijft d.d. 17 Jan.: Een medewerker van de Information heeft een onderhoud gehad met Malychef, president van 't bestuur der jaarmarkt te Nisjni-Notgorod, Zijn ver klaring komt in het kort hierop neer; Uitsluitend voor handelsdoel ben ik in Frankrijk en wol om Ruslands deelneming aan de foire te Lyon voor te bereiden. Wij zijn overtuigd, dat Rusland binnenkort met de WestEuropeesehe landen regel matig handel kan beginnen te drijven. Nu al be schikt het over een groot aantal artikelen voor uit voer, vooral Siberië met bont, haar, dons, voeren, be vroren vleosch en visch. Sinds den eersten gueden oogst, dicri van dit "jaar, welken we gehad hebben, is de korenprijs op den binnenlandsche vrije markt gezakt. Vandaar, dat oen half miljoen naar 't Westen kon vervoerd. De buitenlandsche handel kan des te eer slechts door bemiddeling van 't betrokken volks commissariaat geschieden, daar anders, gezien de depreciatie onder deviezen, alle voortbrengselen van den arbeid van werkman en boer zonder eenig voor deel voor 't Russische volk zouden dreigen weg te vloeien. Het is thans mogelijk maatschappijen te vormen ter exploitatie van Siberië. Wat de petroleum aangaat wil Rusland accooixion sluiten tot den ver koop aan Fransche firma's daarvan evenals van de bijproducten. De Russische industrieelen en kooplui die naar Frankrijk willen, zijn nog genoodzaakt tot omslachtige stappen ter verkrijging van door Frank rijk verplicht gestelde visa en machtiging. Voor de Fransc'hom die naar Rusland willen, geldt hetzelfde. In de eerste plaats moeten dus tusschen beide lan den, aldus de heer Malychef, de normale betrekkin gen hersteld. DE DEPRECIATIE DER DUITSCHE MARK. De bezetting van het Roergebied heeft weer een geweldige depreciatie. va»n de mark tengevolge ge had. De dollar is aan de Berlijnsche beurs tot boven 12000 gestegen en met een verdere stijging wordt re kening gehouden omdat de te verwachten kolen- schaarschte tot verhoogden invoer uit het buitenland moot leiden, waarvoor buitenlandsche deviezen noo dig zijn. De speculatie heeft zich dat reeds ten nutte gemaakt en koopt al het buitenlandsche gold op dat zij te pakken kan krijgen. Met de koersdaling van de Mark gaat een nieuwe duurtegolf gepaard, zegt de Vorwarts en vraagt wat de rijksregeering daartegen denkt te doen. De onder nemersbondon hébben dezer dagen den rijkskanselier verzekerd', de rijksregeering met allo krachten te zullen 9teunen en tot zware offers bereid te zijn om den nood in het vaderland te helpen lenigen. De rijkskanselier heeft hun voor die gezindheid hulde gebracht en zijnerzijds uiteengezet van hoev.eel be lang het juist thans voor het behoud van de eensge zindheid des volks is, onnoodige prijsstijgingen tegen te gaan. De Vorwarts vraagt nu, waar de daden blijven, die toch op deze mooie woorden moeten volgen, als het volk er iets aan zal hebben. De regeeririg heeft tot dusver niets gedaan; zij heeft weliswaar plannen aangekondigd om het drankverbruik te beperken, smulpartijen en danswoede tegen te gaan, maar dat geeft teg9n de duurto geen zier. Indion de regoering gevolg geeft, aan haar voornemon, om don prijs van hot distributiegTaan te verhoogen cn bijgevolg het brood weer duurder wordt, zal zij de duurte juist, in de hand werken en zullen haar daden het tegen deel van haar woorden zijn. Do arbeiders, kleine renteniers, ambtenaren en beambten kunnen duur der brood te minder betalen, daar hun loon of bezol digingen de laatste maanden in koopkracht sterk zijn achteruitgegaan, van September tot November 1922 zélfs 33 percent. Niettemin, verzetten de werk gevers, ook de rijksrogeöJ'Infr, zic.it ton otortv.M,<, loonsverhoogingen, die toch dringend noodig zijn om de depreciatie van hot geld t.e vereffenen. Hie.rbij komt nu nog het gevaar van werkloosheid' in verband met de bezetting van het Roergebied. Men mag daarom van de rogeoring vergen dat zij niet langer stilzit, doch de hand aan de ploeg slaat. ONTWORTELDEN ,.Ruo Brochant 21. Hier wonen 60 Russische uitgewe kenen. Een samovur, oen mooie Russische theepot van verzilverd koper, bij oen infiquair in de buurt, wijst op hun nabijheid. Alle uitdragers uit. de buurt hebben trouwens iets van huil nalatenschap; wat ouwerwetscho sieraden, zegels met familiewapens, siersabels, ©erekrui zen en vooral van die blauw geëmailleerde kruisjes, dio in Rusland do belooning en liet teeken zijn voor vol brachte academische studie. „Het huis, dat hen herbergt, was vroeger het „Dqlt- scno toevlucht". Daar kwamen de „Erauleih' onder wijzeressen, goevernantes, kooksters en dienstboden on derdak zoeken- tot zij oen betrekkingof een op dracht... kregen; hun meubels staan er nog, hun pakken liggen op zolder opgestapeld." Aldus begint de IVlatin een artikel over do „ont wortelden', de Russische uitgewekenen to Parijs, dat tot ondertitel draagt: ln het huis van de 'verbanning en de ellende. In de kelder staat een oud werkman, met een grijs baardje een stoelpoot tc herstellen; dat is generaal Wadin die destijds de artillerie in den Kauka- sus aanvoerde, bij het beleg van Kars en Erzcroem. Om de verveling in de kleine garnizoensplaatsjes in de uithoeken van zijn vaderland te verdrijven, om dronken schap oii spel te ontgaan, hoeft hij meubelmaken ge leera. Die „huisvlijt" komt hem nu te pas, is nu zijn broodwinning. Hij is tevreden; hij heeft een onder dak, werk, behoeft niet t© bedelen of iemand naar de oogen te zien. Zoo rijn er meer, die hun brood verdienen. Mevrouw Braïlofsky beheert het toevi ïchts- oord, bijgestaan door gravin Koesminsky, een achter nicht van Leo Tolstoi. Mevrouw Braïlofsky?s zoon en dochtèr en haar man, een goed pianist, verdrijven den tijd en verdienen een boterham met hun muziek. Op een dakkamertje snort de naaimachine van de bijna zestig jarige mevrouw Nicolajef, generaalsweduwe, wier man van verdriet om den smaad van Brést Litofsk is over kleden. Van haar laatste spaarduiten heeft ze de machine gekocht en zij is langs de huizen gegaan om werk te zoeken. Vroeger, zegt zij met waardigheid cn trots, werkte ik voor mijn genoegen, 'thans om'mijn brood te verdienen. Haar eenige zorg is haar zoon, die te Batoem verblijft. Naast haar liggen, op een groote zolderkamer, negen studenten, oud-soldaten van Wrangel. In hun versleten uniform loopen rij eiken dag het eind naar Passy, waar het Russisch lyceum staat, en terug. Geld voor tram of bus hebben zij niet. Zij studeeren drie aan drie uit een boek, vuur hebben rij niet op hun kamer. En dan te weten, dat er nog altijd rijke, schatrijke Russen te Parijs zijn, die hun geld verdienen met pokeren, ontucht eft braspartijen. Kwamen zij maar eens hier in dit toe vluchtsoord. Zij zouden er de twee jongetjes van 9 en 11 aantreffen, wier zusjes in het gasthuis van ellende zijn gestorven, wier vader gewezen kolonel, groente boer is, ergens buiten, 30 K.M. buiten de stad, en wier moeder keukenmeid is in de provincie. Dan zouden rij ook vernemen,, dat al deze ongelukkigen gevaar loópcn eerstdaags op straat te komen staan daar het huis als Duitsch eigendom onder sekwester, verkocht moet worden. Er heerschl daar, zoo verklaart de schrijver van het stukje in de Matin ten slotte., een stomme, aan doenlijke ellende, zoo waardig, trotscn en edel gedragen, dat ik nauwelijks durf zeggen, dat de bewoners met grenzelooze dankbaarheid oude kleeren, oud ondergoed zouden ontvangen, en vooral schoolschriften, opschrijf boekjes cn schrijfpapier om aan hun drang naar leeren, naar wetenschap te kunnen voldoen. Wie weet, zouden daarop niet de denkbeelden worden heergelegd, welke Rusland nog eens uit den baaierd en het bloedbad zullen opheffen, Rusland, waarvan zij droomen, het gebene dijde - !and; waaraan de herinnering in hen schittert als een heilig vuur. Zal men waarlijk den meed hebbci deze ongclukkigcn op straat te zetten? N. R. Ct

Schager Courant | 1923 | | pagina 2