Het Huwelijk van Lady ïancrad. Plaatselijk Nieuws Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. WIER ING ER WAARD. Zondag jl. zou W.F.C. volgens programma van den W.F.V.B. een competitiewedstrijd houden tegen Spar- ta III van Schagen De helft der leden van W.F.C. was evenwel verhinderd, waardoor de wedstrijd door den leider is afgelast. Nu is er 's morgens een vriend schappelijke medaillewedstrijd gespeeld tusschen W.F.C. 1 en II gecombineerd en Dosko II en III van Oudosluis. In den beginne werd gelijk spel ge speeld, doch spoedig nam W.F.C. de loiding en wist voor de rust éénmaal te doelpunten. In do tweede helft werden nog 3 punten bohaald, terwijl. Dosko ook éonmaal een punt. wist machtig, te worden De wed strijd en medaille werden dus mot 4—1 gewonnen door W.F.C.. De neer Sieswerda als leider, voldeed als gewoonlijk heel best. LUTJEWINKEL. Korfbal U.D.I. I—S.S-S. L 6—1. U.D.I. I heeft het goede voorbeeld! van haar jon gere broers en zusters spoedig gevolgd1. De korfbal- vereeniging S.S.S. van Oudkarspel was het slacht offer. U.D.I. zoowel als S.S.S. kwam onvoltallig op. Al dadelijk zag men dat U.D.I. sterker was, maar van punten maken was geen sprake, totdat even voor de rust 3 punten achtereenvolgens gemaak* werden. Na de rust werden er nog 3 punten ge maakt, wat voor U.D.I. een heele prestatie was. S.S.S. wist nog een tegenpunt te maken, dat wel verdiend was. BARSINGERHORN. D.O.S.K.O.I—VOORWAARTS I. 0—1. Als scheidsrechter Breebaart. de elftallen om 2 uur in het veld fluit, zien we dat D.O.S.K.O. volledig is. Voorwaarts heeft 2 invallers in de voorhoede, terwijl Spaans in het doel staat. De eerste aanval len zijn voor D.O.S.K.O., doch hierna gaan de par tijen gelijk op. Bij een algemoenerl aanval van Voorwaarts doelpunt Blaauboer met een kalm schot. Rust 10. Na rust is D.O.S.K.O. in de meerderheid, doch de uitstekend spelende Voorwaarts achterhoe de is niet te passeeren. De uitvallen van Voorwaarts blijven, steeds zeer gevaarlijk door het prachtige spel van Voorwaarts middenvoor Blaauboer. Als scheidsrechter Breebaart, die goed voldeed, het einde fluit, heeft Voorwaarts een zwaar bevochten, doch verdiende overwinning behaald. Een woord van hulde aan. het geheelo elftal voor hun enthousiast werken en hun volharden tot de laatste minuut. NIEUWE NIEDORP. Zondagmorgen jl. zou alhier een voetbalwedstrijd plaats hebben tusschen Blauw-Wit van N. Niedorp en Sparta V van Schagen. Door het niet opkomen van laatstgenoemde vereeniging ging deze wedstrijd niet door. NIEUWE NIEDORP. Zondagmiddag jl. ten twee ure, werd een wedstrijd gespoeld tusschen Blauw-Wit van N. Niedorp en W. F.C. van Winkel. Deze wedstrijd werd met 3—0 ge wonnen door, Blauw-Wit, DE NOOD IN DEN TUINBOUW. Door het Statenlid den heer P. Trapman,, te Scha gen, zijn dei volgende vragen tot Gedeputeerde Staten gericht: In verband met het feit, dat do Regeering in be ginsel heeft besloten geen credieten aan do tuin bouwers te vorleenen, dan alleen in bijzondere ge vallen, tot oen maximum, van f500.000, verzoekt on- dergeteekende mododceling of Gedeputeerde Staton bereid zijn: le. Zich onverwijld in verbinding te stellen met voormannen uit tuinbouwkringen en met hen na te gaan de practische uitvoerbaarheid van de idee die steeds meer en meer bij tuinbouwers naar voron komt, als het eenig middel dat directe hulp kan go- j ven. nl. om zoogenaamde uitvoer-toeslagen te geven voor de thans nog steeds in mass§. bij de bouwers opgohoopte stapelproducten? i 2o. Zoo de uitvoerbaarheid van die idee blijkt, het1 door de Staten toegestane bedrag van f200.000 voor dit doel aan te wenden. SCHOOLBEVOLKING. Het gemiddeld aantal leerlingen op on»» gemeente school, waarnaar op 15 Januari het aantal onderwijzers wordt berekend, bedroeg 323, het gemiddeld getal van j 6 jaar en ouder, waarnaar op genoemden aatum do rijkssubsidio wordt toegekend, bedroeg 328. IN ANDERE HANDEN. Het beurtveer „de Gaasterland" op AlkmaarScha- gen, van den heer P. Dekker Jbz. alhier, is met in-1 begrip van daarbij behoorond woonhuis, enz., in ei- j gendom overgegaan op den heer C. Speets alhier. POLITIE. Gevonden: een dop van een patentas, een hand- pomp. Verloren: een horloge met armband. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. KNOEIEN MET OBLIGATIES. Personeel van de Centrale Recherche heeft te 's-üravenhage aangehouden een 31-tjarig bankem ployé uit Rotterdam, zich noemend journalist. Hij was het laatst werkzaam aan de Rott. Handels- en Landbouwbank en belast met de afstempeling van obligaties waar prijzen op waren gevallen en die door deze afstempeling waardeloos werden. Hij heeft vele dezer aandeelen echter niet afgestempeld doch liet ze in Den Ilaag door een handlanger op nieuw bij agenten van de Bank aanbieden, die dan ook werkelijk uitbetaalden. Verdacht van medeplich tigheid is eveneens in bewaring gesteld èën 33-jarige kellner, bij wien een ijzeren geldkistje en een kof fer vol obligaties in. beslag zijn genomen. PETTEN. Herbenoemd tot burgemeester van Petten de heer II. S. Eriks, secretaris aldaar. WIE RIN GEN. Welk een hooge productie aan melk en vet men van zijn veestapel verkrijgen kan door toepassing van een goede teeltkeus en het controleeren van zijn vee, kan blijken uit het feit da.t de koe „Jannie", in geschreven on gecontroleerd door de fok vereeniging „Oost- en West-Wieringen" en toebohoorende aan den keer W. Mostert te Westorland, in 280 dagen ge produceerd hoeft. 6071 K.G. melk en 230 K.G. vet, met een gemiddeld gehalte van 3,45 vet.. Wanneer men in aanmerking neomt de 3ohrale voeding in den voorzomer van 1922, dan is dit wer kelijk een enorme opbrengst. ACTIE TEGEN DEN STANDPLAATS AFTREK. Onder leiding van den heer D. L. Harms, werd op initiatief van het Plaatselijk Comité te Hoorn tegen Standpiaatsaftrek te Hoorn een vergadering gehouden, teri einde te komen tot constitueering van een Provinciaal Comité in Noord-Holland. Afgevaardigden waren aanwezig, van de plaats. Comité's te Hoorn, Enkhuizen e.a., Medemblik e.a„ Zwaag-Blokker e.a., Schagen e.a., Nieuwe Niedorp e.a., Monnikendam e.a- Bericht van verhindering was, ingekomen uit Pur- morend en Den Helder. Do voorzitter wees er in zijn openingswoord op dat reeds Prov. Comité's waren opgericht in Fries land. Groningen, Drenthe en N.-Brabant en dat ook in Noordholland tot zulk een Comité moest worden gekomen om, in samenwerking met alle provinciën tot één landelijke actie te geraken, teneinde alle clas sificatie van gemeenten te doen verdwijnen en de te verwachten herziening te voorkomen. Spreker deed verder helaer uitkomen hoe het platteland en de kleinere steden dupe zijn en erger zullen worden. Heel de bevolking is bij dit. vraag stuk betrokken en do classificatie dreigt, een ramp te worden. Vooroerst zullen velo gemeenten, wordt de aange kondigde classificatie doorgezet, verstoken blijven van onderwijzers en personeel in publieken dienst, zoodat men zal moeten kampen met vacatures, of het meest geschikte personeel weigert naar kleinere plaatsen te gaan. Immers zal men weigeren betrekkingen te aan vaarden, die een vermindering Yan salnria medebren gen tot 20 De scholen, voor welker goede inrichting en func- tionneering met overmoeide pogingen is gestreden, zullen een kwijnend bestaan lijden en de schooljeugd zeer onvoldoende worden gevormd en opgeleid, rnet als resultaat dat de groote-stodskinderen tot het ver werven van een levenspositie officieel en stelselma tig worden gesteund en bevoorrecht hoven de jeugd uit kleinere plaatsen. Voorts is de classificatie onbillijk en onrechtvaar dig, omdat zij geen grond) vindt in het werkelijke le ven. 'Het is niet waar, dat in het algemeen het leven in de groote steden duurder ia dan olders: Het is niet waar, dat de eerste levensbehoeften daar duurder zijn; Het ie niet waar dat daar de belastingen hooger zijn; Het is niet waar dat huishuur en schoolgelden daar meer bezwarend zijn voor de burgei's; Waar is, dat het leven in vele opzichten goedkoo- per is. Waar is, dat vele benoodigdheden uit de groote steden moeten wordon betrokken, omdat sorteering en prijsverschillen dat vorderen. Verzend- en reiskosten verhoogen derhalve d,en prijs. Waar is, dat verdere opleiding meestentijds hui ten de woonplaats moet worden gezocht, zoo Jat reis kosten, verblijfkosten en pensioengelden het inko men doen dalen. Waar is ten slotte, dat ieder geestelijk en idiëel genot een reis naar de groote stad vordert, waardoor opnieuw het budget wordt gedrukt. Daarom dient de strijd voor recht en billijkheid aanvaard, moet een stem van protest door heel-het land weerklinken, opdat het gevaar nog worde af gewend; en Noord-Holland zal niet achterblijven. Hierop volgde een algemcone bespreking, waaruit bleek, dat alle plaatselijke comité's van den ernst der zaak doordrongen waren, jnet allo kracht wil den medewerken, met bezieling aan don arbeid wil den gaan cn oogenblikkelijke oprichting van. een Provinciaal Comité noodzakelijk achtten. Dit Prov. Comité werd opgericht er. zal. bestaan uit. zooveel-leden als er plaatselijke comité's in N.-Hol- land zijn of nog komen, en voorts word liet recht toe gekend invloedrijke en. belangrijke personen in het Prov. Comité op te nemen. Bij acclamatie werden aangewezen de heeren: 1. D. L. Ilarms te Hoorn tot voorloopig voorzitter; 2. J. van Gorcum, te Hoorn, tot voorloopig secretaris-pen ningmeester; Besloten-werd nog: a. zich aan te sluiten tot een landelijke actie; b. contact te zoeken mot de afd. N.-Holland van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten; Naar het Engelsch Van ELINOR GLYN. 6. Lieveling, zei ze zacht, als je gelukkig genoeg bent om zóó te kunnen lachen, dan ben ik óók gelukkig en zal ik precies doen wat je wenscht en haar trotscho oogen werden door tranon omfloersd, toen zij zijn .hand drukte. Je bent een lieve moeder, zei hij en kuste haar opnieuw, waarna zij arm in arm naar het voorkamertje ^ïlu'moet ik die dingen gaan uittrekken, zei hij en keek naar zijn rijkostuum. Ik ga met Markrute in de city lunchen om allerlei dingen te bespreken. Goeden dag dus nu. Vanavond kom ik waarschijnlijk nog even aan. Roep een atax voor me, zei hy tegen Michelham, die juist met een brief de kamer binnen kwam en hij' was op punt weg to gaan, toen hij zich bij de deur nog eens omkeerde en zei: Zeg, vandaag nog aan niemand een woord van het nieuwe wacht tot hot morgen in de Morning Post gestaan heeft, wilt u? v Ook niet aan Cyril? Je hebt vergeten dat die vandaag van oom Charles hïer heen komt om. naar Eton to gaan, zei zijn moeder, en de nfeisjes weten hot. O, Ja, Cyril! Drommels, dien had ik vergeten! Ja, zeg het hem maar hij is een beste Jongen en zul bot begrijpen en zog --hij: haalde een paar goud stukken uit. zijn zak geef hem die van mij, voor zijn schooltijd. Toen ging hij glimlachend weg. Én oen paar minuten later kwam een magere, slanke jongen van veertien jaar, met het aan Eton eigene, onnavolgbare zelfvertrouwen en de heerlijke bluf op iederen trek van zijn gelaat, voor de deur rijden, betaalde op vorstelijke wijze zijn huurauto cn kwam moeders zitkamer in. Er was na Tristams ge boorte een gaping, in het gezin gekomen, doordat twee andere jongens aan diphteritis gestorven wa ren, daarop waren twee meisjes gekomen, die nu twintig en negentien waren en toen Cyril. Hij zette zijn groote blauwe oogen wijd open van verbazing en belangstelling, toen' hij het groote .nieuws hoorde en merkte op: Wel, ze kijkt waarachtig goed uit d'r oogen, dat i ze Tristam neemt maar wat is dat beestachtig j jammer nu gaan we zeker niet naar Canada en nu j krijgen wij geen rancho. HOOFDSTUK VI. Ook Francis Markrute praatte met zijn nichtje bij het ontbijt, of beter gezegd: dadelijk daarna. Zij zat in Baar kleine zitkamer boven, die hij haar voor haar persoonlijk gebruik had aangewezen, en was bijna met haar ontbijt gereed, toen hij aan de deur tikte en vroeg of hij binnen mocht komen. Zij zeide ja en stond op, met de vormelijke beleefd heid, die zij altijd in haar omgang met hem in acht nam. Een minachtende, wrokkende beleefdheid was het meestal. Ik ben gekomen om enkele bijzonderheden be- treffendo je huwelijk te bespreken, zei hij, haar wen kend te gaan zitten en zelf een stoel nemend. Bij het woord „huwelijk" trilden haar neusvleugels, maar zij zei niets. Het was altoos buitengewoon moeilijk om iets met haar te overleggen, juist om dat hardnek kige zwijgen. Ze hielp nooit het gesprek gaande hou den. Francis Markrute kende die methode en be wonderde ze de wederpartij moest zoodoende ah tooa tot in bijzonderheden haar meening zeggen. Je hebt lord Tancred gisteravond ontmoet. Wat zijn persoon betreft, kan je niets tegen hem in te brengen hebben; en hij is oen hoel voornaam edel man, zooals je merken zult, nicht. Nog steeds zweeg zij. Ik heb niet hem afgesproken dat je in October zoudt trouwen zoowat omstreeks den vijf en twin tigsten, denk ik. Je moet kleeren Hebben, die bij een zoo voornaam huwelijk passen. Jo kunt die het best te Parijs koopencn toen zweeg hij' opeens, ge troffen door het feit, dat hij nu pas opmerkte, dat de kleeren, die zij gedragen had en ook nu droeg, vrij armoedig waren. Hij dacht zich aanstonds de oorzaak, waarom hij dat niet eerder had opgemerkt haar prachtige houding en haar voornaam uiter- c. Gemeentebesturen in de provincie tot medewer king aan te zoeken; d. alle organisaties, die in het volksleven wortelen, tot strijd aan te wakkeren. e. in alle deelen der provincie oprichting van plaatselijke comité's met kracht te bevorderen; f. heel de bevolking door de pers te overtuigen, dat deze actie hun directe en indirecte belangen raakt. De voorzitter spreekt aan het slot de stellige ver wachting uit, dat recht en billijkheid zullen zege vieren cn dat. de regeering van haar voornemen zal werden toruggbracht. en een weg zal vinden, die do onontbeerlijke geldon voor de schatkist waarborgen, doch dan zóó, dat alle onderwijzors en ambtenaren gelijkelijk worden getroffen, zonder onderscheid van i standplaats. DE CONSTRUCTIEWERKPLAATSEN TE DELFT. Tot dusver werden do automobielen der Posterijen 'aan 'sRijks constructiowerkplaatson te Delft her- Isteld. ïn 't vervolg zal dit. geschieden aan de gara tges van den Postdienst te Amsterdam en Rotterdam, jwaar het vaste personeel uit Delft bij zal worden ingedeeld. De gebouwen te Delft worden buiten gebruik ge steld. ALS VOOR DUIZEND JAAR. Een ingezetene van een Groningsche grensgemeen te bezat een huis in Oost-Friesland, dat hij in deze wankele tijden veiliger vond van de hand te deen. Hij gaf een notaris last tot den verkoop en dezer dagen ging het perceel in andere handen over, niet voor oen zeker aantal marken maar. als in de tijdon toen er nog geen geld als rui] raiddel bestond, tegen goederen in natura, en wel vijf koeien, twee kalve ren en een paard. DOOR ZIJN KAMERAADJE GEDOOD. Aan den Hooge Landen te Utrecht kregen gister middag een 19-jairige en een 15-jarige jongen ruzie, welke zoo hoog .liep, dat zij handtastelijk werden. J De jongste bewerkte den oudste dusdanig met een klomo, dat deze bewusteloos ineenzakte. De te hulp geroepen geneesheer achtte spoedige opneming in de Neurologische Kliniek noodzakelijk. Hedennacht is het slachtoffer aan de bekomen verwondingen overleden. OUDERDOMSRENTE. Men schrijft, aan het Hdbld.: In het avondblad1 van Zaterdag j.1. wordt het ge val aangehaald, dat iemand., die ouderdomsrente trekt on het recht op die rente niet verliest, ook ai stijgen zijn inkomsten ver boven de f1200 tenge volge van het toevallen van een erfenis. We kunnen hieraan toevoegen, dat deze grens van f1200 vele malen wordt overschreden, terwijl de ou- clerdomsrenta trehandhnafd blijft. Wie b.v. vóór 1 Mei 1915 in het genot was van een pensioen, wacht geld of lijfrente, mag voor de rijksinkomstenbelasting (sedert 1 Mei 1921 ook voor de gemeentelijke inkom stenbelasting) in mindering brengen op zijn inkomen de helft van de eerste duizend gulden van zijn pen sioen, wachtgeld of lijfrente. Zoodat dus iemand met f 1600 pensioen van vóór 1915 een aanslag in de in komstenbelasting krijgt naar f 1100. Deze persoon is dus gerechtigd om ouderdomsrente te ontvangen. Wie'nè, 1 Mei 1915 een pensioen, wachtgeld of lijf rente ging ontvangen, mag op 't oogenblik. dat zijn recht op ouderdomsretno werd nagegaan, niet hooger staan aangeslagen dan f 1200. Was dit hot geval, dan werd do ouderdomsrente toegewezen. De latere ver hooging b.v. va.n het rijkspenaioon met 40 brengt hierin geen verschil. Hot eenmaal gegeven recht on ouderdomsrente gaat niet verloren, al bedraagt het verhoogde pensioen thans b.v. f1600. WINKEL. Op Maandag 29 Januari a.s. zal hot Nutsdeparte- ment, alhier haar laatste bijeenkomst met genoodig- den houden bij den heer J. van Stipriaan. Deze avond zal worden gevuld met eigen krach ten en wel het eerste gedeelte met Litteraire en mu- sicslo voordrachten, terwijl in het tweede gede.olte van den avond een tooneelstukje wil worden opge voerd. „Het nieuwe Systeem", onmogelijk spel van de school in éen bedrijf met proloog. Zii die nader met het Departement kennlö wen- schsn te maken, en lid wenschen te worden, hebben dien avond vrijen toegang. GEEN NOODELOOZE ONGERUSTHEID! Het Ilbld. meldt: Hot blijkt ons, dat or in het land, en ook wel in onze stad, (Amsterdam), de dolste geruchten loopen omtrent, militaire maatregelen, wqlke onze Regeering zou treffen, of reeds heeft getroffen met het oog op den toestand in het Ruhrgebied. Zoo berichtte een correspondent in oen dorp in het, centrum van het land gelegen ons hedenmorgen, dat men in dien streek algemeen diep onder den indruk is van een niet te controloeren- .bericht, dat de Regee- ring op het punt staat., om te. mobilisaorer. Dergelijke geruchten zijn geheel ongegrond. Het Ned. Corr. Bureau, hetwelk zich, daaromtrent tot het Departement van Oorlog wendde, meldt dan ook, dat er „absoluut ge«ii sprake is of is geweest van hot intrekken van verloven of van troepenverplaatsin gen." Wel spreekt het vanzelf, 'dat onze Regeering de ontwikkeling van den toestand in het, zoo dicht bij onzen grens gelegen, Ruhr-gobied met de scherpsto aandacht volgt, en tijdig hare maatregelen treft, om in geen geval door de gebeurtenissen te worden over rompeld. Dergelijke maatregelen zoo meldt onze corres pondent te Doötinchem, dat de Mauritskazemo al daar weer in. gereedheid wordt gebracht tot het on derbrengen van cavalerie, en dat alle eigenaren van particuliore sl&Uori aanzegging ontvangen hebben hunne stallen ter beschikking te houden voor legor- paarden behooven echter in het geheel geen on gerustheid te wekken. ELECTR1SCBR LICHT TE ZIJPE. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat a.s. Donderdag avond om 5 uur St. (Maartensbrug ói/icieei onder stroom gezet zal worden. NOOHDSCHARWOUDE. Den heer J. Kuitwaard, sedert enkele iaren werk zaam nis hulp van den kantoorhouder, is, vanwege de bezuiniging, tegen 1 Februari u.s. ontslag aanuezegdl, - BRULK OP LANGENDIJK. De tuinbouwverceniging „Groentecultuur'" zal bij ge noegzame deelname een cursus in tuinbouwboekhouding oneaen. Als leider zal optreden dc heer P. Glas aldaar. ZUIDSCHARWOUDE. Als resultaat van de gevoerde propaganda vdor Staats- pcksioiinoeririg schreef de afdeeling ongeveer 100 nieuwe feuen in. - BROEK OP LANGENDIJK. De veiling van de Langendijker Groente Centrale zal met i Iwbruari 's morgens reeds oni' 8 uur aanvangen. HONDSDOLHEID. 1 In de geheel e provincie Drenthe moeten do hon den gemuilkorfd zijn. Do politie treedt streng op en elko ongemuilkorfde hond, die op weg of straat wordt aangetroffen, wordt onmiddellijk neergescho ten, In de gemeente Bellen, het brandpunt van da besmetting, sterven nog telkens honden onder ver dachte verschijnselen. Het schijnt, dat velo honden besmet zijn. bij wie vroeg of laat de ziekte weer uit breekt en die cp hun beurt weer andere honden be smetten. De bostrjjding van doze voor mensch en dier zoo gevreesde ziekte is zeer moeilijk. Vandaar het streng opiroden der politiemannen, die dagelijks I met de karabijn gewapend op de hondenjacht gaan. i - BROLK OP LANGENDIJK. Vergadering van dc Tuinbouwvereeniging „De Groen- tencuii.uur' (jaarvergadering) op Maandag 22 Januari des namiddags 2 uur ia café „Markizichl" van den heer J. Vijaelaar. Pl.m. 130 personen woonden deze vergadering bij. De Voorzitter, de heer W. Slot, opende de vergadering zijn blijdschap uitsprekende dat er zoovele» aan den oproep hadden gehoor gegeven. De hedendaagsche toe- stand, die ons aller aandacht, vraagt, ja zelfs de aandacht der regeering, is gemakkelijker te bespreken, dan hem weg te nemen. Indien echter in dezen toestand niet spoedig verbetering komt, dan zal dit een ramp zijn, niet alleen voor ons persoonlijk, maar zal ze ook blijken te zijn een ramp voor onze gehccle volkswelvaart. Het is een noodtoestand, of liever „de tuinders nood". Toch ia de tuindersnood nog weer iets anders; die was wellicht met enkele duizenden guldens nog te verlichten, of honderdduizenden; maar daar is de noodstand van onzen tuinbouw nog niet "mode weggenomen. Wat de toestand zoo diep ernstig maakt is dit; Het bedrijf kan niet. meer opbrengeu 'de bedrijfsonkosten, belas tingpenningen enz. enz. Wij "kunnen zoo ons bedrijf niet langerwin stand houden. Er zal verandering komen moeten, anders gaat met ons, de geheele volkswelvaart er aan. Elke overheid, plaatselijke-, gewestelijke- of landsoverheid zij geroepen, wegen en middelen to zoe ken om den druk, ook onze belastingdruk weg te nemen. Dc peis, van welko richting ook, helpe hieraan mede. Ook wij, wij zullen de weg van levensverlaging opmoeten, zij het ook tegen wil en dunk. Ook de Iconen zullen herziening behoeven, /iij is in ons ver- cenigingslcvcn ceno nauwere aaneensluiting, want ook dit is noodig. Geen. afbreking, maar opbouwing is ge- wcnscht. Dat dit nieuwe jaar ons moge brengen veel zogen in ons bedrijf, opdat icr zij; 'zaad voor ded zaaier, en brood voor den eter. Na voorlezing der notulen, bloek uit hel jaarverslag van den secretaris, dat er iOOO aardappelmanden waren -aangekocht; eene tentoonstelling vau plantenziekten hot vorige jaar was gehouden: op audiënlie cewecst was bij den Inspecteur inzake de inkomstenbelasting, en dat de vereeniging thans 200 leden telde. Uit het fiaatieol verslag bleek, dat dc ontvangsten hadden bodragen de somma van f 157-1.10, Ifc-irt-.grrs-on- 1391.95, een batig saldo dus van f 182.15, got-ocgd bij het bedrag, dat op de Boerenleenbank stond, bezat de Vereeniging op 1 Jan. 19213 T859.04. De commissie van rapport tot nazien der rekening, rapporteerde alles in do beste orde bevonden te. hebben. Hel rapport van de wortelzaadcommissie was keurig samengesteld en deed zien, dot 'de commissie steeds in het belang van de leden der Vereeniging werkte. Daarna bracht de heer J. Bouwens verslag uit van het onderzoek naar dc plantenziekten. Geen enkel jaar van te voren heeft do commissie tot bestrijding van plaatselijke cultuurziekten zooveel am bitie en medewerking van U in haar werk ondervonden als in het. verloopou jaar 1922. Vele adviezen zijn gevraagd; vele vragen om inlichting en toelichting zijn Setlaan. Als dit alies betaald had moeten worden, ah zou de ambitie wel geringer geweort zijn, nu was het kosteloors, cn zal het ook' zoo op den ouden voet worden voortgezket. De belangstelling voor de planteiwiekte is door de tentoonstelling die wij in zake deze gehouden hebben, zeer vergroot. Ook do tuinbouwwintercursus werkt de belangstelling uit. Zeer veel ziek materiaal is door de tuinders aangebracht, en velo adviezen gegeven. Vooral over de diverse Qardappoienziekten, zooals: roodverkleu- ring, of zoogenaamde roödrot, wrubriekte, onderzortrs, oogziekte, sUppvlstreepziekte, gewone schurft, -poeder- schurft enz. enz. Voor ontsmetting' van aardappelen bij aantasting vanrhizoctonia, krinkel, kringerighcicf, aaltjes- ziekten, de waarde van Boka, als zijnde een goed product om aardappelen te bewaren, tegen rot cn lijk en dat- gaf hem een gevoel van trots op haar zij was toch zijn eigen nicht! Het zal mij een heel gToot genoegen zijn je prachtig aan te kleeden, zei hij. Ik zou daar altoos voor gezorgd hebben, als ik niet bang was geweest dat je het geld ergen® anders voor zou besteden maar wiji zullen dat nu aJles goed regelen zoo dat iedereen tevreden is. Het lag niet in haar aard, te vragen, en te trach ten gunsten te verkrijgen voor haar broeder en Mimo, zonder er iets voor te geven. Zij zou ze voortaan betalen met zichzelve. Nu was al wat zij nog te doen had er zooveel voor in ruil te krijgen als maar mogelijk was. Mirko's hoest is weer teruggekomen, zei ze be daard. Nu ik toegegeven heb, wil ik ook dat hij zonder verwijl naar een warmer klimaat zal kunnen gaan. Zij zijn nu hier in Londen hij en ziju va der en wonen in een heel armoedig huis. Ik heb aan dat alles reeds gedacht, antwoordde Francis Markrutei, de wenkbrauwen fronsend, gelijk hij altoos deed, wanneer Mimo's naam genoemd, werd. Er woont te Bournimouth een buitengewoon knappe dokter en d.e lucht is daar uitmuntend voor personen met zwakke longen. Ik heb met hem gecorrespondeerd; hij wil het kind in zijn eigen huis opnemen, waar er prachtig voor hem gezorgd zal worden en hij een gouverneur kan hebben. Is hij dan langzamerhand wat sterker geworden, dan kan hij naar Parijs of Weenen t.erug^ gaan on daar zijn talent voor de viool verder ont wikkelen. Je moet begrijpen, ging hij voort, dat als je mijn voorwaarden aanneemt, je broeder in geen enkel opzicht belemmering zal ondervinden. Bij zichzelve dacht zij; En Mimo? maar het leek haar verstandiger, op dit oogenblik maar niets voor hem te vragen. Dat Mirko verpleegd zou worden door een werkelijk knappen dokter, in een gezonde streek, dat er wat tucht over hem zou worden uit geoefend, wat betreft bedtijd) enz., dat hij niet meer op allerlei ongeregelde uren ongezonde maaltijden zou krijgen in restaurants dat alles leek haar heerlijk toe. Als de kleine vent nu maar er zich in zou kunnen troosten, gescheiden van zijn vader te leven dat was nog de groote vraag. Zijn ei- kinderen daar in huis? vroeg zij. Mirko was eenzelvig, hij hield niet van andere jon gens. De dokter heeft maar één kind, een meisje zoo- wat* van je broertjes leeftijd, hij is immers negen en een half jaar niet? En dat meisje heeft eveneens een teer gestel zij zouden samen kunnen spelen* j Dat klonk veelbelovend. Ik zou daar eerst eens heen willen gaan, om j keunis te maken met dien dokter en met zijn huis, zei ze. Dat kun je natuurlijk doen, als je daar zin in hebt en ik zal ieder jaar een som gelds op hem vastzetten, zoodat hij, als hij groot geworden is, iets zal hebben om van te leven een klein vermogen. Ik zal een akte laten opmaken en^die teekonen, zoo dat alles en règle is i Dat is goed, zei ze. En geef me nu wat geld, 1 dat ik in hun oogenblikkelijke behoeften kan voor zien, totdat mijn broertje daarginds heen kan gaan. Ik geef mij zelve niet, tenzij ik zeker ben dat ik de personen, die ik lief heb. van zorgen bevrijd. ïk zou gaarne dadelijk een duizend francs hebben dat is veertig P'^d in Engelsch geld, niet? Ik zal je da bankbiljetten over een paar minuten zenden, zei Francis Markrute. Hij was vandaag in een uitmuntend humeur. En nu dat gedeelte van do zaken afgehandeld is, moet ik je vragen eens eraan t9 denken dat je je financé eens dient te ontvangen. ïk wensch hem niet, te ontvangen, verklaarde 1 zij. Wel mogelijk, maar dat maakt een dool van ons verdrag. Je kunt niet met een man trou on, zonder hem gezien te hebben! Hij zal je van middag non bezoek komen brongen en je stellig een ring mee- - brengen. Ik verwacht van je eerlijkheid da.t je hem niet zóó zult behandelen, dat geen mau dat over zijn kant kan laten gaan. Bedenk dat het welzijn van je broertje afhangt van dit huwelijk. Als je rnaaki dat lord Tancred zich terugtrekt,_is de overeenkomst* tusschen ons beiden meteen verbroken. t i De duistere woeste uitdrukking verscheen weer in haar oogen en zij nam weer een ijzig stilzwijgen iu acht. Maar toen begon zij bijna snel te spreken, tel kens adem scheppend tusschen twee zinnen in- Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1923 | | pagina 2