QÜITSCHLAHD en FRAKKRIJÜ Gemengd Nieuws. Marktbericht®*», B rgerliike Stand. Staatsloterij. WIE RIN GEB WAARD. Vergadering van de Handeldrijvende en ïndustri- eele Mlddenstandsvorooniglng op Maandagavond bij den heor D. Havorkorn, onder leiding v^.n don heer C. Rezelman Jz., teven» secretaris. Aanwezig 12 le den. Notulen vorige vergadering, alsmede een verslag over een gehouden lezing van den heer Ingenhoel, worden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken bevindt zich de re kening en verantwoording van het Bondsbestuur over 1921 en de begrooting voor 1923. Een circulaire van het Bondsbestuur dat de af dracht aan de Bondskas ls verhoogd. Dit was noodig in verband met een tekort in de kas. Het minimum bedrag is nu gesteld op 11.— por lid; voorheen was het f0.50. Onzo afdooling betaalt reeds fl.—zoodat voor vorhooging algemeen niet wordt gevoeld. Voor het platteland kon het wel oons ledenverlies ge ven. De steden hebben daar in don rogel mindor last van. Toch werd ook nog te kennen gegeven dat waarschijnlijk voor 1924 de contributie weor lager zou zijn. Een oproep om steun voor de Duitsche Midden standers wordt voor kennisgeving aangenomen. Hebben zelf tegenwoordig al voel te betalen. In verband met de &.s. verkiezingen voor de ge meenteraden en de Tweede Kamer wordt door het Hoofdbestuur, hoewel men zich steeds buiten de po litiek heeft gehouden, aan de afdeelingen geadvi seerd om toch zooveel mogelijk te helpen bevorde ren, dat ter zake kundige mannen In euumierking komen. Voorzitter zegt dat we hier reeds 3 kiesvereeni- gmgen hebben, en vindt het niet gewenscht om zelf rnet een candidaat te komen, doch vertrouwende, dat bijna iedereen wel lid van een kieavereeniglng zal zijn, kunnen we toch wel helpen bevorderen dat een middenstander een goede plaats op de candida- tenlijst krijgt. Van den oud-voorzitter, den heer Speets is een schrijven ingekomen, dat. hij door uittreding in z(L- ken, opgehouden heeft lid te zijn. Hij had liever per soonlijk afscheid willen nemen, doch door omstan digheden i9 hij verplicht dit thans schriftelijk te doen onder dankzegging voor de prettige samen werking en ondervonden steun der bestuursleden. Voorzitter stelt voor dit schrijven te beantwoorden en wederkeerig den heer Speets dank te zeggen voor hetgeen hij als voorzitter voor de vereeniging hfeft. gedaan. Uit het jaarverslag hebben we aangeteekend, dat de vereeniging 28 leden telt en 1 donateur. In het afgeloopen jaar werden weinig vergaderingen gehou den, waaruit de secretaris meent te mogen conclu- deeron dat de middenstanders alhier over het alge meen niet hebben te klagen. Van het centraal bureau van advies voor den Mid denstand Is een boekje ontvangen, getiteld Kostprijs berekening en boekhouding. In dat boekje komen tal van voorbeelden voor om te doen uitkomen de groo- te wenscholijkhold van boekhouden. Volgt rokening van den penningmeester, waarvoor tot nazien worden aangewezen de heeren K. Visser en P. Visser. Eerstgenoemde deelt mede, dat de ont vangsten hebben bedragen met inbegrip van f 181.31 saldo vorig jaar f253.31; uitgaven f 117.15, alzoo èen batig saldo ad f 136.16. Tot bestuursleden in de plaats van de heeren J. Speets en H. Sljbran-ds (niet herkiesbaar) worden gekozen do hoeren J. Bak kor en A. Woostenburg. De •hoer Bakker bedankt, waarna wordt gekozen do heer C. Dekker. j De heer C. Rezelman wordt door de vergadering gekozen tot voorzitter. In eene oerstvolgende be stuursvergadering zal worden uitgemaakt wie nu secretaris zal worden. Rondvraag. De heer C. Dekker vraagt of hot niet boter is, het geld dat hier op de Boerenleenbank staat, nu te plaatsen op de Middenstondsbank te Schagen. Het is niet om de een of andere reden, alsof de Bonk hier niet goed genoeg is. doch vindt het betor om nu maar bij eigen instelling te bdij- ven. Na eenige discussie wordt dit voorstel met 6 togen 4 en 2 blanco stemmen aangenomen. Do heer K. Visser vraagt inlichtingen over de vaart Voorzitter licht toe, dat verleden jaar is gebaggerd Vnnaf de buurt tot. aan den heor J MooiJ, terwijl binnenkort aan het andere gedeelte zal worden be gonnen. De heer Hoogland wil het abonnement op het Bondsblad laten afschrijven, omreden enkele leden het toch persoonlijk lozen. We kunnen deze 6 gul don voor de vereeniging wel bosparen. Wordt voor loopt? aangehouden. Niets meer te behandelen zijnde volgt sluiting. NIEUWE NXEDORP. Onzo vroegere plaatsgenoot, de heer P. Wit Cz., thans in do Bouwvakkon lo 's Gravonhage, is be noemd als tookennar te Hengelo (O.). EEN NEGER-OPLICHTER. De vorigo week vervoegde zich een Senegalees. die zich uitgaf voor een vriend van den veelbespro ken Siki. aan het Zuld-Hollandsch koffiehuis te Rotterdam en bestelde daar drio kamers, oen voor zich zelf, een voor zijn chauffeur en een voor zijn huisknecht. De zwarte, mijnheer, die zieh O'Gurie noemde, vertelde dat zijn personeel met zijn defecten Rolls Royce was achtergebleven in de buurt van Rozendaal. Om te laten zien hoe goed hij bij kas was toonde hij een Fransche chèque van 2000 gul den. In het hotel maakte de vriend van Siki kennis mot een planter uit Britsch Guyana, dien hij een heel verhaal opdischte over den slag bij Yperen waar hij als officier van het 19e regiment lanciers had meegevochten. Thans was hij verbonden aan de legatie in Den Haag. Nadat hrlj van den Brit een bedrag van f100 had geleend, kwam hij door dezen in een ander café in contact met een kantoorbedien de die hem f200 gaf op een chèque op de Amster- damsche bank. Met de f 300 is de man verdwenen, de chèques bleken valsch en de kamers' zijn niet be- teald, trouwens de chauffeur en de huisknecht zijn nog niet komen opdagen. DIRKSHORN. De Muziekvereeniging „Onder Ons" hield Maandag avond haar jaarvergadering in het lokaal van den heer D. Bruin. De voorzitter, de heer L. v. d. Oord, opent met een welkom de vergadering, waarna de notulen be nevens het Jaarverslag worden gelezen en goedge keurd. De penningmeester doet daarna rekening waaruit blijkt dat de ontvangsten waren f569.86, de uitgaven f555.81, batig saldo f 14.05. Onder de uit gaven waren 10 aandeelen k f5. De heer T IJff zejrt de rekening volkomen in orde te hebben bevonden, waarna de voorzitter den penningmeester dank zegt voor ^iens accuraat beheer. Tot commissieleden voor het nazien der rekening over 1923 werden benoemd de heeren C. Francis en K. v. d. Sluis. Alsnu word de beschrijvingsbrief behandeld voor de bondsvergadering, en werden tot afgevaardig den gekozqp de heeren» L. v. d. Oord en Jb. Smit on tot plaatsvervanger de heer J. Homan. Voorts werd algemeen besloten om dit Jaar deel te nemen aan het Nat. Concours te Koog aan de Zaan, te houden op 24 Juni a.s. Na de rondvraag, die weinig nieuws geeft, sluit de voorzitter, met de beste wenschen voor de ver eeniging over 1923, de vergadering. REDDERS GEHULDIGD. Men meldt uit Helder: Bij K. B. is, zooals wij dezer dagen meldden, als blijk van goedkeuring en tevredenheid toegekend de zilveren eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift aan C. Bot, J. de Ruiter cn A. Y Kuiper, leden van de bemanning van do redding boot van het station Haven-Nicuwediep, wegens de door hen met levensgevaar volbrachte redding van schip breukelingen" van het Engelsche- schip vAlford", ao bronzen eere-penning en*. aan J. Bijl, J. Steeunian, G. Oostendorp. P. C. Kopger, K- B^jl, M. Bakker^ H. Post en F*., D, .K. Bruin, allen leden vsn do bemunning enz., de bronzen cerepcnninn .aan D. Kui per. kapitein van do sleepboot „Cycloop. De hoofdinspecteur der scheepvnart, de hoer Muller, releveerde in net kort de geschiedenis dezer redding, waarna hij wees op de beteckenis van een dergelijke daad voor ons land. Vooral voor het'buitenland heeft zii troote beteckenis, omdat zij den naam van ons liftia ioog houdt. Het was spr. dan ook een bijzondere eer persoonlijk de onderscheidingen te mogen vast hechten op de borst van deze mannen. Namens de gedecoreerden bracht de heer C. Bot den dank over voor do onderscheidingen in 't bijzonder do wijze waarop die werden uitgereikt. De burgemeester van Helder, de heer Houwing, hield vorvolgens con toespraak, wuarin hij er op wees, dat, hu door deze gebeurtenis opniouw de aandacht wordt gevestigd op deze redding, dit wellicht aanleiding mogo zijn dat men zich het lot der ouden van dagen onder deze gedecoreerden aantrekt. De Reddingmnatschappiji doet wat zij kan, doch haar geldmiddelen zijn be perkt, en uit den aard der zaak 'gaat hel onderhoud van haar materiaal voor. "Maar misschien kon de heer Muller deze zaak eens onder de aandacht brengen van de regecrina. De heer Muller wil natuurlijk, voor zoover zijn krachten reiken, daaraan gaarne medchefpen. Helaós is de schatkist van ,ona land tegenwoordig niet in een rooskleurigen toestand. De heer De Booy sprak namens de N. en Z. HolL Reddingmaatschappij waardeerende woorden cn de schoul-bij-nacht, commandant van do stelling Helder, voegde daar de zijne bij. DE ROTTERDAMSCHE HANDELS- EN LAND- BOUWBANK. Uit Rotterdam, 23 Jan. In de heden te Rotterdama cehoudon vergadering van aandeelhouders der N.V. Hollandsche Crodietbank (waarin opgenomen de Rot- terdamsche Handels- en Landbouwbank). waarin de neer W. H. Broekhuys zelf niet tegenwoordig was werd o.m. besloten alle lijfrenten, hoewel onverplicht. "te "blijven doorbetalen. Verder is besloten aan den neer WH. Broekhuys te verkoopen voor de som van f .150.000 twee perceelen te Hilversum, gelegen aan het Hoogt van 't Kruys. Het is de bedoeling van den heer Broekhuys het eene te bestemmen voor een her stellingsoord voor kinderen en het andere voor een tehuis voor oud-verpleegsters. Verder werd besloten de bank gevestigd te houden te Rotterdam en voortaan slechts "bankzaken te verrichten met uitsluiting van premieleeningen. De directie be staande uit de heeren R. W. V. d. Valk, H. Broekhuys, C. J. C. Kiebert en M. Boas, wordt in haar aèheei gehandhaafd. 1'eL ARRONDISS. RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 23 Januari 1923. Uitspraken J. S., Castricum, (ged.) verduistering, 0 mnd. gev. E. J. H., Alkmaar, overtr. art. 345 Wetb. v. Strafr., (zaak met gesloten deuren), 1 mnd. gev. voorw. met 2 proefjaren. Bern. Jac. de Grave, Alkmaar, (ged.) onzedelijkheid^ (zaak met gesloten deuren), 9 mnd. gev. E. C. \VesterdijkL Den Helder, (zaak met 'gesloten deuren) overtr. art, 2d0 W. v. Sr., 5 mnd. gev. H. J. J. T., Amsterdam, (zaak met gesloten deuren) overtr. art. 345 Wetb. v. Strafr., 1 maantf gev. Verschillende berichten wijzen er op dat het con flict tusschen de Franschen en Duitschors steeds meer verscherpt. De Telegraafcorrespondent te Ber lijn schrijft hierover: Het Fransch-Duitsche conflict neemt een omvang aa'n, die slechts met een oorlogstoestand vergeleken kan worden. Zeker, er wordt niet met kanonnen en machinegeweren gevochten, maar dat is dan ook het eenige lichtpunt, en dat hebben wij waarschijn lijk slechts daaraan te danken, dat Duitschland oo grond van het verdrag van Versailles niet hot recht heeft, in het Roergebied garnizoens te leggen. Ook eun bedreigingen met een gewapend conflict ont breekt het niet, daar do Rijkskanselier in zijn nota aan de Fransche regeering ronduit verklaard heeft, dat hij de Duitsche troepen, die aan de grens der geneutraliseerde zone liggen, niet zal 'terugtrekken. Daaruit blijkt voldoende, welke stemming te Berlijn en in het Duitsche Rijk heerscht: er wordt va-ban- que gespeeld. Sedert de Franschen het Roer-gebied binnengerükt zijn, hoeft niemand het meer gewaagd, een woord van matiging te spreken, zelfs de socialisten niet, die toch geenszins de politiek van het kabinet-Cuno goedkeuren,* maar die even uls de gematigde ele menten in do burgerlijke partijen door don grootcn stroom worden meegesleurd. Overal stuit, men op oorlogspsychose. Wie win het succes dor thans ge voerde politiek waagt te twijfelen, wordt als een verrader uitgekreten en zelfs den Parijschen cor respondent der dagbladen is hot niet meer geoor loofd objectief het Fransche standpunt weer ,te ge ven. Drie maanden geleden waren er in het hijzon der in do handelswereld velen, die de oude z.g. ver- vullingspolitlek onverdeeld goedkeurden. In acht da gen tijds zijn ze bijna zonder uitzondering van meo- ning veranderd Een typeerend staaltjo: Ik vroeg een bankier, waar dat heen moest, en was niet wei nig verbaasd, als antwoord uit zijn mond het be kende citaat van Schiller te hooren: „Nichtswürdig ist die Nation, dio nicht ihr alles freudig setzt an Ihre Ehrel" Alsof de Duitsche dichter deze twee regels neergeschreven had, om als oplossing te die nen voor internationale conflicten 1 Belgen en Franschen zijn te Berlijn als in een vij andelijke stad. De hotelhouders weigeren hun onder dak te geven, en de weinigen, die in Duitsche ho tels reeds kamers gehuurd hadden, worden gedwon gen, ze op te geven. De Fransche kolonie heeft zich eng rondom de ambassade en de Entente-commissies geschaard. Fransch, spreken op straat is levensge vaarlijk geworden. De weinige Fransche handelsar tikelen, die men te Berlijn krijgen kan, zijn uit de uitstalkasten verdwenen en het is te betwijfelen, of de winkeliers het wagen, zelfs hun oude voorraden ilan de hand te doen. Er zijn winkels, die op hun vensterruiten een bekendmaking geplaatst hebben, dat aan Franschen en Belgen niets meer verkocht wordt. De Hamburgsche en Berlijnsche importhuizen hebben besloten, voorloopig iedere handelstransactie met Frankrijk te staken. Reeds verleden week dwong de houding van het publiek de meeste tooneel-direc- ties, Fransche stukken, die veelvuldig te Berlijn ge speeld worden, voorloopig van het program te schrappen. Heden bevatten de bladen mededeelingen, dat ook alle repetities voor Fransche stukken, onver schillig van welke strekking zij zijn, opgehouden hebben. Het is een boycot over de geheele linie. Het valt niet te ontkennen, ,dat de toestand in het Ruhrgebied steeds ernstiger wordt. Wel is het bedrijf op net station to Dortraund hervat, nadat do Franschen den eisch der vakvereenigingen had ingewil ligd en hun troepen hadden teruggetrokken, maar ove rigens wordt overal de strijd tegen het ingrijpen der bezetting taai en in tocnemenden omvang voortgezet. Vele lijnen zijn reeds versperd, en al is het ook voorloopig nog mogelijk op de vele honderden lijnen dér groote rangeer-stations het bedrijf gaande te houden, lang zal dit ook niet mqer duren. Nog steeds wordt van Duitsche zijde bevestigd, dat de kolentrcinen, die nog loopen, alleen naar het onbezette Duitsch land gaan. Ook het aantal naar de mijnen gezonden wagons neemt snol of. Het bedraagt normaal ongeveer 20.000 per dag; gisteren was het aantal "slechts ongeveer 13.600 en heden waren cr slechts 12.700 wagons beschikbaar. Dientengevolge zal men de gedolven kolen buiten de mijnen moeten laten liggen, indien niet de achter uitgang der kolenproductic gelijken tred houdt met do vermindering vnn hot naiitni wqgons. En dat do kolcnprpductie ook zal verminderen, daaraan valt nau welijks to twijfelen, want de steeds voortdurende par- ticelo stakingen der mijnwerkers moeten natuurlijk van invloed zijn op do productie. Nadat na de arrestatie van Fritz Thysscn op de verschillende Thyssen-mijnen voortdurend gestaakt is, heeft thans ook het personeel van alle Thyssen-fabrieken en ook van de Stinncs- mijncn aaneengesloten de protest-staking geproclameerd, omdat ecu deputatie, die dc vrijlating van de gearres teerde mij ndireeteuren wilde eiscnen, door de Franschen niet oens ontvangen is. Ook in het onbezette Duitschland komt de tegen stand tegen do Franschon tot uiting. Zoo wordt uit Hamburg gomold, dat in Bunoborg aan do Elbo oen Entcnte-commissio verscheen, om do fabrieken vnn de „Nobel Dynamit Gesellsohaft" to bezichtigen. Het bestuur deelde echter mede, dat do commissie we- gons hot onrechtmatig optreden, dor Franschen In het ltuhrgebied niot ontvangen kon worden. De commis sie moest dientengevolge onverrichtorzake weer ver trekken. Toonaangevende kringen dor Luxemburgsche ijzer industrie vreozon ernstig een spoedig ophouden der cokes-voorziening én do stopzetting van de Luxem burgsche hoogovons. Volgens berichten in de Berlijnsche bladen zou de toestand in de naburige Fransch-Lotharingsche gobie don evenzoo zijn. Volgens do „Daily News" heeft Italië gisteren aan Duitschland zijn. bemiddeling aangeboden, „teneinde den ophanden zijnden economischen ondergang van Midden-Europa te voorkomen." Duitschland ant woordde dat eerste voorwaarde voor een beëindiging van het conflict is het terugtrekken van de Fransche troepen uit het Ruhrgebied. De stakingsbeweging in het Ruhrgebied als protest tegen de arrestatie der mijndirecteuren, heeft zich Dinsdag verder uitgebreid. Bij Stinnes staken thans 100.000 en bij Thysscn 65.000 man. Op de staatsmijnen is de toestand onveranderd: de arbeiders werken, maar plegen lijdelijk verzet. Daartegenover hebben twee mijnen dor Essener Steinkohlenbergwerke zich bij de staking aangesloten. Bij Thyssen en Stinnes strekt de staking zich tot dusver alleen, uit tot de kolenmijnen. In de ijzerfabrieken der beide onder nemingen. waar ook ca, 160.000 arbeiders werk vin den. wordt voorloopig nog gewerkt. Zouden Fritz Thyssen en de andere directeuren morgen door den krijgsraad worden veroordeeld dan acht men hot waaschijnlijk, dat de arbeid op alle mijnen in het Ruhrgebied wordt neergelegd.* Ook moet met de mogelijkheid rekening worden gehou den, dat de rijksregeering in dit geval niet voor ver geldingsmaatregelen zal terugdeinzen. De directeuren en ingenieurs der Ruhrmijnen heb ben hoden een motie aangenomen, waarin zij ver klaren, dat zij zich niet zullen laten afbrengen van hun voornemen om aan do bovelen der Duitsche re- georing te gehoorzamen, ook al zouden weer aan houdingen worden verricht. Ook de houding der bevolking van het Ruhrgebied is vastberaden en hier en daar heeft dit reeds resul taten opgeleverd, zoo b.v. het terugtrekken der Fran schen uit staatsmijnen en het. ontruimen van ver- schilende reeds bezotte stations, o.a. van dat te Sterkrado, waar het spoorwegpersoneel wist gedaan to krijgen, dat de troepen onmiddellijk uit hot sta tion werdon teruggetrokken en dat zij dit slechts zou den mogen betreden, indien zij in het bezit waren van een perronkaart. De stellighoid, waarmee het personeel der poste rijen weigerde, intercommunale telefoonverbindin gen, heeft de Franschen gedwongen eigen telefoon lijnen aan te leggen. Ten slotte melden alle Duitsche bladen eenparig, dat nog geen enkele kolentroin naar Frankrijk is vertrokken. Gisteren werden zelfs twee wagons kolen, beide naar het Westen onderweg, door Duitsche Spoorwegambtenaren tegengehouden en naar Zuid- Duitschland gedirigeerd. Te Essen wilde een sterke afdeeling Fransche sol daten van oen personentrein gebruik maken, doch zoodra zij instapten verliet het Duitsche personeel den trein, die daarop bloof staan. Uit Dusseldorf, 23 Jan. Dè Belgischo autoritei ten hebben den burgernoostor van Duisburg aange houden en hem in voorloopigo hechtenis gezet, in afwachting dat hij voor een krijgsraad zal verschij nen. Uit Keulen, 23 Jan. Er schijnt eenige mogelijk heid to bestaan op netelige incidenten in hot Brit- scho bezette gebied. Gisteren word, op aandringen van de intergeallieerdc hoogc commissie, eon bevel tot deportatie uitgevaardigd togen Lanzenauer, den president van het Finanzamt ter plaatse, doch dit bevel werd na vortoogen van de Brltscho autoritei ten ingetrokken. To middernacht echter, werd Lnn- zenauor door do Franschen gearresteord en naar Bonn overgebracht. In overeenstomming met de ge bruikelijke formaliteiten waren Britscho officieren bij de aanhouding tegenwoordig. Lanzenauer vroeg hen of zij het met de arrestatie eens waren; zij ant woordden, dat zij handelden ingevolgo hun ordors. Uit Essen wordt gemeld: De heden gereed gekomen telefoonleiding der bezettingstroepen naar Parijs is wedor doorgesneden. Hedenmorgen had voor het hotel Kaiserhof een betooging plaats. Toen de Franschen telefonisch manschappen wilden ontbieden, werden zij niet ver bonden. Ten gevolge van het ingrijpen dor Franschen in de bedrijven is heden to Duisburg, Oborhause,n cn Mei- derieh een spoorwegstaking uitgebroken. Ook op het hoofdstation te Essen staat het werk stil. De spoor wegmannen zenden alle kolen,, die zij in handen krijgen, naar het onbezette Duitschland. Toen hedenmiddag in het verkeer' bij het station te Essen verwarring ontstond, stelden de Franschen een machinegeweer zoodanig voor het gebouw op, dat het wapen het heele plein bestreek. De bevol king bleef echter kalm, zoodat er geen incidenten voorvielen. Reuter vernoemt dat er in officieele Engelsche kringen geen bevestiging ontvangen is van het Ita- liaansche aanbod ter bemiddeling tegenover Duitsch land, over het vraagstuk van de schadevergoeding. Naar verluidt tracht Italië een oplossing te vindon, geheel afgescheiden van de economische onheilen, dio onvermijdelijk het gevolg zijn, van den huidlgen toestand in de Roer, mede in verband met de Zwit- sersch-Italiaansche crisis. De regccrings- cn arbeidersorganisaties van Breslau doelt mee, dat alle bedienden- en arbeidersorganisaties besloten nebben 3 percent van hun loon af te staan voor de bevolking ivan het Roergebied. Naar wij vernemen zal de rijksregeering vanavond nog een verklaring publiceeren, zeggend dat zij gaarne breide is over het vraagstuk van het herstel nn derhandelingen te vooren, maar dat zij niet kan onderhandelen, gezien de bezetting van het Roerge bied! door de Franschen. EEN LAWINE-ONGELUK IN ZWITSERLAND. Uit Gonève wordt aan de „Times" gemeld, dat Zondagmorgen veertien loden' van de afd. Gcnève van de Zwitsersche Alpen Club op skischoenen van Cham- péry naar de Col des Portes du Solei (ongeveer 2000 M.) op weg waren, toen zij plotseling door een lawine werden overvallen. Drio touristen en een gids werden weggevaagd. De touristen brachten er echter wonder boven wonder het leven af, doch de gids werd vermist. Drie r*d* dingspartljon hobben sinds Zondag dag cn nacht naar don vcrmlsto gezocht; gistermiddag werd zijn lijk govonden. Do gids, Gex Collet, die 30 jaar oud was, was on der de bergboklimmors wel bekond. O.a. dionde hij Genoraal C: G. Bruce, dio de Mount Everest-cxpodi- tie ondernam, nis gids toen de generaal in het jaar 1921 zijn laatsten Alpentocht maakte. JAARCIJFERS UIT ZWITSERLAND. Do Zwitsersche spoorwegen hebben in 1922, naar de Genoofsche correspondent van hot Hbld. schrijft, 10H millioen minder ontvangen dan in 1021. Do ex ploitatiekosten waren echter met 24>* millioen ver in indord. De posterijen hebben san tekort van 4.8 millioen francs opgeleverd. Dat beteekont ook een aanzien lijke verbetering, want over 1921 was het tekort bijna 19 millioen en over 1920 bedroeg het 281/4 inillioun; over 1922 was hot tokort geraamd op 123/4 nilllioen. De uitkomsten zijn dus zeer meegevallen. Do tolegraaf- en telefoondienst, hoeft zolfs een over schot van 900.000 fr. aan te wijzen, terwijl een tekort van 375.000 fr. begroot was. Over 1921 bedroeg het deficit 1.D48.000 fr., maar over 1920 was or een over schot van bijna 4 millioon. Do gunstige resultaten zijn vooral aan bezuiniging te danken, zoowol bij de posterijen als bij' de telegraaf. Het telegraafverkeer is zelfs sterk afgenomen, dat van de telefoon lichte lijk verbeterd. SLECHT WEER. Boos woor wordt, uit het zuiden en oosten var Frankrijk gemeld. In het zuiden eon hevige storm pit het Noordwesten. In het oosten en het midder des lands zware sneeuwstormen. WARMENH.UIZEN, 23 Jan. 1923. Roode kool f 1.15 a vf 2.10. .Gele kool f 0.70 a f (t.10. Deensche witte toof 1.20 a f 1.80. Uier E 11.50 a f 1.80. Drielingen f 0.70. Nep f 1.60. Peei f 1.30 a f 1.35. Blauwe aardappelen ,f 2.50. Uitscho' roode kool f 0.70 a 2. Uitscnot gele kool f 0.40 i f 0.80. Uitschot witte kool f 0.50 a* f0.90. Aanvoer: 42100 Kg. roode koof, 17585 Kg. gele kool 14695 Kg. witte kool, 5300 Kg- uien.100 Kg. nep 2000 Kg. neen. 800 Kg. aardappelen. NOORDÈRMARKTBÖND, Noord-Scharwoude. 23 Jan. Grove uien f 1.40 a f 2.10. Drielingen f a f 1.10. Peen f 1.20 a f 1.30. Roode kool f 1.40 a f l Doorschot f 0.90 a f 1.70. Gele kool f 0.60 a f 1.34 Doorschot f 0.50 a f 090. Deensche witte f l a f2.2( Doorschot f 0.90 a f 1.70, alles per 100 Kg. Blocmko* f 7 a f 10.30 per 100 stuks. Aanvoer 22 Jan.: 5750 Kg. uien 9800 Kg. peer 74850 Kg. roode köol, 36200 Kg. gele kool, 59675 Deensche witte. 625 stuks bloemkool. LANGEDIJKER GROENTEVEILING, Br. op L 23 Jan. Bloemkool, le soort, reuzen T 9.20 f 45.50. Roode kool, lo soort f 1.40 a f 2.40. Idem, 2 soort f 1 a f 1.30. Gele kool. le soort f 0.90 n fl.30 Idem, 2e soort f 0.50 a i 0.8Ó. Deensche witte koo', t soort f 1.10 a f 1.70. Idem, 2c soort f 0.70 a fl Uien, drielingen f 0.70 a f 0.80. Uiem^le soort f 1.30 f 2.10. Losse wortelen f 1.30 a f 1.70. Aanvoer: 640 st. bloemkool, 94000 Kg. roode koo' - 48200 Kg. witte kool, 121200 Kg. gele kool, 5275 Kp losse wortelen, 11500 Kg. uien. PÜRMEREND., 23 Januari 1923. Aanvoer cn prijzen van heden; 12 stapels fabriekskan f 58, met rijksmerk f 62 per 50 Kg., 3 stapels boerci kaas f 57.50, met rijksmerk f 60, 562 Kg. boter f2,7 tot f 2.80 per Kg., 365 runderen w.o. 195 vette f 0.8 tot f 1.30 per Kg., 160 melk- en geldekoeien f 15 1 tot f 450. Ilandcl matig. 10 stieren. o5 paarden f 151 lot f 250. Handel stug. 31 vette kalveren f ^.50 U f 1.80 per Kg. Handel vlug. 169 nuchtere kalveren slachtkalveren f 10 tot f 40 fokkalveren f 16 -tot f'3i j 'Handel matig. 372 vette varkens voor de zoutcrij f 0.Q tot f 0.96 per Kg. slachtvarkens f 0.92 tot f 0.98. Hand< matig. 33 magere varkens f 30 tot f 55, 117 biggen f '2 tot 34, handel stug; 741 schapeu, volte, 45 tot L 51" overhouders f 30 tot. f 43, handel vlug; zft' fiÖKkéi kineieren-f 7.50 tot f 8.50 per 100, 25 zak appelen f 1 t< f 3 per zak, 25 zak peren f 1 tot f 3 per zak. GEMEENTE WARMENHUIZEN. Loop der bevolking gedurende het jaar 1922. .Werkelijke bevolking op 31 December 1921: 1074 n 994 vr., totaal 2068. Vermeerdering gedurende het jaar door geboorte 37 m., 23 v., totaal 60; door vestiging: 50 m., 73 v., to taal 123. Goheelo vermeerdering: 87 m., 96 v., totaa 183. Vermindering gedurende hot jaar door sterfte: 1 m., 14 v„ totaal 25.; dood vertrok: 59 m., 67 v.. totaa 126. Geheele vermindering: 70 m., 81 v., totaal 151. Vorschil tusschen vermoordoring en vermindering 17 m., 15 v., totaal 32. Bevolking op 31 December 1922: 1091 m., 1009 v., to taal 21.00. Getal huwelijken 12, levenloos aangegeven kinde ren 3. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven vnn 20—23 Jan. 1923. Geboren: Wilhelmus, z. v. Theodorus Kooijiuan ei Grietje IJpma. Theodorus Gerardus, z. v. Leonardii' Cornelis van Wel en Geertruida Kooijman. Berdini Hendrica, d. v. Albortus de Wit en Bordina Marb Schapet. Alida Maria, d. v. Johannes Metselaar ek Alidu Dokker. Overleden: Anna Helena Ludeke. 39 jaar, zonder beroep, echtgenoote van Johannes Klaver. Trekking von Maandag 22 Januari. 5c Klasse. 5e Lijst. No. 3863 f 2000. Nos. 1219 ,1226 5323 13299 20323 22959 elk f 1000. Nos. 4162 17184 20813 elk 'f 400. Nos. 1019 3729 13946 16368 16619 18775 elk f 200. Nos. 60 3196 6073 6580 6952 8812 10801 10990 14367 16273 17866 21373 21663 elk 1 100. Prijzen van 170. 168 209 282 300 313 409 698 759 804 1019 1021 1033 10% 1341 1351 1456 1475 1532 1594 1652 1703 1722 1753 2860 2748 2764 2765 2873 2875 2975 2992 3045 3187 3333 3542 3564 3728 3732 3773 3854 3934 4166 ■4190 4201 4206 4216 4066 4756 4866 4954 5146 5179 5235 5219 5361 5390 5489 5503 5509 5589 5641 5656 5985 6009 6138 6139 6313 6359 6533 6626 6060 6672 6874 7102 7108 7137 7148 7194 72-19 7595 7616 8007 8105 8133 8212 8422 8437 8147 8590 8862 8882 9015 9300 9349 9386 9-162 9554 96G7 9723 9749 9797 9814 10237 10215 10326 10313 10132 '10749 1OS40 10909 11002 11136 11139 —143 —212 11210 11294 112% 11320 11358 11383 '11385 11393 11585 11931 11911 11955 11978 12007 12101 12529 12734 1276G 12780 22883 13353 13111 13458 13501 13561 13059 1-1015 '14073 14508 14570 14621 14654 14680 14727 14747 14898 14913 15058 15138 15140 15278 15395 15504 15699 1571-4 15808 15842 15871 15872 15887 15895 16031 .16017 16079 16097 16098 16158 16293 16346 16574 16659 16687 16705 16714 16777 16786 16860 16927 17308 17375 17679 17748 17750 17763 17903 18078 18149 18170 18443 18567 16890 18929 10073 19131 193G8 19160 11967 19029 19759 19864 20005 20178 20198 20237 20274 20154 20609 20667 20672 2086! 20934 209C3 20981 21022 21013 21289 21353 21395 21630 21711 21783 21888 21987 21992 22011 '22081 22225 —218 r—301 22432 22136 22503 22580 22910

Schager Courant | 1923 | | pagina 6