Brieven uit Engeland. N.V. „DE TIJDGEEST". Met die wetenschap toegerust, kan Duitschland er natuurlijk 'vrij onverschillig onder blijven, hoeveel de mark nog daalt, vooral omdat het ten allen tijde en dus met meer recht, dan tot dusverre kan aanvoeren, dat die daling veroorzaakt is door de maatregelen van den viiand. hen bewering, die althans hier en daar sympathie zal uitlokken en allicht wat dieper in den buidei zal doen grijpen.... Duitschland kan het dus economisch veel langer volhouden, dan men in Frankrijk meent, zelfs al zon het- Ruhrgebied hermetisch worden gesloten. Dit ligt evenwel niet in het Fransche plan, dat immers voor een niet onbelangrijk deel is gebaseerd op de opbrengst der kolenbelasling ad 40 pet. en op de in- en uitvoer rechten, waarvan het 25 pet. hoopt op te steken. Die twee bronnen van inkomst worden gesloten, zoodra Frankrijk het handelsverkeer van en naar het bezette gebied naar en van Duitschland afsnijdt. Immers, de 40 pst. kolenbclasting te gaan heffen van dc hoeveel heden voor Frankrijk, zelf bestemd, is ondoenlijk en onvruchtbaar en zoodra men wil dat de douanerechten iets opbrengen moet men hopen, dat er handel, dat is in- en uitvoer, plaats blijft hebben. En dus liefst zoo veet faiogelijk. Frankrijk zal te eeniger tijd de geheele bevolking van het nieuw bezet gebied moeten gaan proviandeeren. Zelfs als het stakers zijn, kan de bezet tende mogendheid niet een paar miilioen menschen van honger laten omkomen. Uitzetten naar het onbezette Duitschland, hetwelk het eenig alternatief ware, heeft het eigenaardige bezwaar, dat dan de mijnen niets meer opleveren. Er blijft dus niets over dan tc eten geven. Mondjes maat natuurlijk en zoo dat door de voedselverstreikking tevens pressie wordt uitgeoefend, maar toch helpen. Dit helpen kost velj franken en het is zeer de vraag, wie bereid za« zijn aan Frankrijk met zijn eveneens voort durend zinkenden wisselkoers genoegzame voorraden te verkoopen. Reeds nu betaalt men in plaats van 25 francs er 75 voor een pond sterling, terwijl Frankrijk in de gunstige conditie verkeert biina geen levensmiddelen uit het bui tenland noodig te nebben en vele producten van zijn bodem te kunnen uitvoeren. Hoe zal "het dan gaan als het moét invoeren voor een vier miilioen monden, waai*van de bijbekoorende armen zoo goed als niets produceeren? Wij lieten bij deze beschouwing tot dusverre nog geheel weg de overweging, dat de economische achter uitgang van Duitschland- geen zaak is, die Frankrijk alleen aangaat, al is dit land crediteur voor 55 pot. der schadeloosstelling. Andere landen hebben dan samen 45 pet. te vorderen en achter al die crediteuren te zamen staat Amerika, van wicn ai die landen evenals Frank rijk, zelf weer de schuldenaar zijn, Het reduceeren van de betaalkracht van Duitschland tot nihil, waaraan Frankrijk thans bezig is, beteekent niet alleen, dat Frankrijk zelf niets krijgt, doch ook dat de andere staten achter het net visschen en dps in hoogste instantie, dat Amerika nog meer millioenen moet afschrijven. Amerika is rijk zegt men, en zaf niet zoo aandringen op betaling. Dit lijkt zoo, doch inderdaad is het onjuist. Er zijn Amerikanen, zoo goed als Nederlanders, Engelschen en Duitschcrs, dio in en door -den oorlog grof geld hebben verdiend. Doch wie de staatsschulden dier landen even bekijkt en de cijfers daarvan, zoomede dc belastingen cn het bedrag der begrootingen van nu vergelijkt met die van 1913, zal tot de overtuiging komen, dat voor de gemeenschap van die volken de oorlog lang niet profijtelijk was. Bovendien heeft Amerika het geld aan zijn bondge- nootcn niet .geleend door het van een boompje te plukken. Zelfs in het „land der onbegrensde) mogelijk heden" groeit die boom niet. Het heeft de gelden voor dio leeningen zelf moeten opnemen van zijn burgers en is derhalve rente en aflossing schuldig. De winsten kwamen niet aan den staat, doch aan bepóólde fabrieken, die natuurlijk een behoorlijk winstcijfer be rekenden, omdat zij een groot deel hunner ontvangsten belegden, moesten beleggen in „Ovenvinningsleeniug" enz., wat zooals achteraf blijkt, nu hall Europa zich insolvent houdt en de andere helft het werkelijk is, geen goede belegging is geweest. De Europeesche crediteuren- van Duitschland worden dus evenals de Vereenigde Staten gedupeerd door elke vermindering van *de Duitsche betaalkracht. Dit lijkt ons een der krachtigste redenen voor het uit eindelijk mislukken van hel Fransche avontuur. Die crediteuren kunnen niet toelaten, dat een hunner, op rekening van den 'faillieten boedel, enorme kosten maakt voor een uitwinning, die niet aan allen ten goede komt, doch alleen aan den staat, die den debi teur het mes op de keoi zet.. Hun aller belang wordt bedreigd en slechts één heeft na de gemaalde onkosten, die op aller rekening komen, m i sfs c h i c n, eenig voordeel. Frankrijk werkt zichzelf dus hoe langer hoe dieper m do moeilijkheden, al bereikt het ontegenzeggelijk zoodoende tevens zijn doei Duitschland ten 'gronde te richten. In dit opzicht loopt echt<jr, zooals wij herhaaldelijk aantoonden, het Fransche belang recht tegen dat der andere lunaen in. Geruimen tijd is de wereld beheerscht door het •waandenkbeeld^ dat het herstel van den toestand afhing of althans samen geweven was met het voortbestaan der Entente. Dat was toen het Duitsche militairisme vernietigd en de wereld veilig gemaakt moest vforden voor de democraten. Nu ziet men echter, dat die veiligheid der democratie een frase is en dat de oude firma Machthebber en Co. op den zelfden voet \frordt voortgezet, terwijl tevens het eene militairisme is vernietigd om plaats te maken voor het andere. Om dit te bereiken heeft men de Enterile niet noodig en zelfs mist men in de wereldovcrheden het tegenwicht, dat kan verhoeden dat de een of andere groep te machtig wordt. Meer en meer gaat men voelen, dat alle sentiments overwegingen, die het leven der Entente zouden kun nen rekken of zelfs bestendigen, niet zooveel waarde hebben als Jiuis-, tuin- of keuken eigen belang. Duiten uit Duitschland, al zijn het er dan niet zoo veel als men eenmaal hoopte, zijn wëlkomer bezit, dan een krantenverslag over een „gloedvolle" rede door minister X. IJ. of Z. uitgesproken bij' het graf van èen „Onbekenden Strijder" of een dito speech op wapen- broederschap, dio 4Va jaar na het laatste: schot nog altoos geld kost. In den grond aan de Ruhr is veel to vinden, maar men is bezig er nog veel meer te begraven» UITKIJK. Heemstede, 20 Jan. 1923. Enkele maanden geleden verblijdde het Genoot schap NederlandEngeland of was het the Eng- \ish Associatiop. in Holland? in elk geval, één dezer twee ve'reenigingen de leden met het bericht, dat onder de bekende Engelschen, die dezen winter Hol land zouden bezoeken om daar lezingen te houden, */,ov zijn St. John Ervine, de bekende tooneelschrij- ver en criticus. Het bleek later, dat we ons blij had den gemaakt met de bekende overleden musch, want St. John Ervine is niet gekomen. Wat zeer jammer is! Maar als de schrijver zelf niet komen wil, of kan. kunnen wij tn elk geval zijn gedachten naar ons toe laten komen, in druk! Juist dezen morgen heb ik Ervine's tooneelst.uk The Ship ontvangen, en vóór mij ligt zijn artikel in de Observer van verleden Zondag, een artikel, dat bet eerste belooft te wor den van een reeks over de Toekomst van het Theater in Engeland. Boeken schrijven, las ik, eens ergens, en met boe ken werd bedoeld romans, kan iedereen; tooneol- stukken kunnen alleen geschreven worden door iemand, die het tooneel door en door kent. Waar bij ons direct te binnen schiet, dat Shakespeare too- neels p e 1 e r was, vóór hij tooneels e h r ij v e r werd, en acteur bleef, terwijl hij schreef, rollen vervulde in zijn eigen stukken. Dat Tennyson daarentegen, de dichter van Enoch Arden en In Memoriani. van Maud en the Idylls of the Hing, te kort schoot, toen hij zich als tooneelschrijver opwierp met zijn stuk ken Qüeen Mary. Ilarold en Becket. Zooals Prof. Iludson zegt in zijn Short History of Knglish Lite- rature in the Nineteenlh. Century: „Ofschoon ze het, Shakespeariaansche model nauwgezet volgen, lijden ze onvermijdelijk onder de practische .onbekendheid met het tooneel van den zuiver letterkundige". Dit nu kan men St. John Ervine zeker niet ver wijten: practische onbekendheid met het tooneel. Zijn tooneel kritiek in de week na Kerstmis bogon met de volgende verzuchting: „Nu heb ik tien verschil lende stukken gezien in zeven dagen". Wat dus hier op neerkomt, dat hij ze.ven avonden achtereen in den schouwburg had doorgebracht, en daarbij nog drie middagvoorstellingen had bijgewoond. We heb ben dus reden te verwachten, dat de fouten, die aan TcnnysoiTs tooneelstukken kloven, aan die van. Er vine vreemd zijn. Wat op zich zelf natuurlijk nog geen bewijs is, dat de stukken ook overigens goed zijn. Maar daarover wil ik het ditmaal niet hebben. Misschien vertel ik over The Ship wel eens wat in een volgenden brief, zoodra ik het stuk gelezen heb en het is zeer wel mogelijk, dat een ander too- neelstuk, dat ik ook vanmorgen ^ontving, Hassan, van James Elroy Flecker, die in den oorlog gesneu veld is, dan ook een beurt krijgt. Wat Ervine be treft, was het vandaag mijn bedoeling te spreken over zijn eerste artikel over de Toekomst van het Engelsche Theater. Ervine ziet de toekomst hoopvol tegemoet, om dat hij onbeperkt vertrouwen heeft In de geestkracht van zijn iandgenooten. Maar het heden beschouwt hij als treurig. „Het is onmogelijk het feit te ver helen, dat ons tooneel bezig is snel. zijn prestige te verliezen, ini 't binnen- zoowel als het buitenland. Trouwens, al weken en maanden hoeft hij op dat zelfde aambeeld gehamerd. Hardo woorden heeft hij doen hooren aan de acteurs, en bovenal aan de actri ces van den tegenwoordigen tijd. Niets kunnen ze, zegt hij. Van spelen hebben ze net zooveel verstand als een kikker. Ze laten zich photografeeren in dit lieve jurkje, en dat schattige hoedje en we lezen welke cigaretton ze rooken en hoeveel, en of ze van limonade houden en van hondjes en var. poesics. on overigens loopen ze 's avonds een beetje over het tooneel heen er» weer en laten haai' lieve gezichtjes bewonderen. Want die hebben ze en daarvoor wor den ze betaald. Zooals ik zoi, over dat 'onderwerp is Ervine al maanden aan den gang. Niet alleen afbrekend, daar- j voor heeft hij het tooneel te lief. „Jullie, kent niets," zegt hij; „ga nu zoo en zoo doen, dan kun je leeren." Waarbij opgemerkt moet worden, dat zijn leerschool een harde is, de ccnige goede, zegt hij, voor een tooneei- speler, die ooit iets zal presteeren. Doch in rijn laatste artikel, het pessimistisch artikel over den schouwburg van heden ten dage. behandelit hij de zaak van een geheel anderen kant, den financi- eelcn. Die geeft werkelijk we] reden tot bezorgdheid. Immers, een schouwburgdirecteur zal geen stuk op voeren, tenzij bij een redelijke winst voorziet. En hoe kan hij die voorzien, wanneer toestanden bestaan, zooals Ervine beschrijft? Op het oogenblik wordt een stuk opgevoerd in Londen van Sir Arthur Pinero, Sweet Lavendel-. Men heeft er over kunnen lezen in verschillende Hollandsche kranten.' Sweet Lavender is af eon oud stuk van Pinero. Jaren geleden word het ook opgevoerd. Toen was? met één uitzondering, het hoogste salaris, dat aan de in het stuk optredende acteurs werd betaald, f 180 per week. De uitzondering was Edward Terrv, van de bekende Terry familie, dio zooveel beroemde too- neelspelers heeft opgeleverd, f 180 per wqek, 't lijkt ■een aardig salaris. „Maar, zegt Sir Arthur Pinero, „voor dat geld krijg je tegenwoordigwoordig nauwelijks een letter behoorlijk uitgesproken op het tooneel Wat thans de salarissen zijn? Een populair blijspel^ speler ontvangt voor rijn optreden in een nieuw stuk f 7200 per week. Een bekend acteur .krijgt f 6000 per weck, plus een zeker pércent van de ontvangsten. Is zooicts te verdedigen, vraagt St. John Ervine. Zeker, als die acteurs door hun uitnemend spel zooveel men schen tiaar den schouwburg weten te trekken, dat de schouwburgdirectie de hooge salarissen er met glans uithaalt. Indien dit zoo is, kunnen we al haast niet anders zeggen, dan dat zijl reUht op zulk een in komen hebben. Hoewel, het idéé, dat iemand, die jc drie uren per avond laat. lachen daarvoor zes keer zooveel verdient als de Eerste Minister voor het rc- geeren van het land, geeft geen voldoening. Het doet je denken, dat er iets niet in de haak is in de maat schappij. En dan nog, indien het zoo is. Trekken die beroemde spelers werkelijk zooveel menschen, dat de directie er mee uit kan en nog wat overhoudt? Men zou zeggen: ja, anders doet de directie het niet. Maar het kan ook een poging rijn, die, als elke poging, kan mislukken. Wordt de beroemde acteur niet geëngageerd dan valt het stuk. Wordt hij wel geëngageerd, dan gaat het stuk, en de directie gaat ook, maar op de flesch. Een populaire operette werd korten tijd geleden door de directie van een Londenschcn schouwburg niet langer gespeeld, hoewel per week riiet minder dan 24 duizend gulaen werd ontvangen. Ieder zou denken, dat met een ontvangst van 24 duizend gulden per week, een en een kwart miilioen per jaar, elke schouwburg directie tevreden kon zijn en zou blijven doorspelen, al was het drie jaar. Maar deze directie m'oefst de opvoeringen staken. Zij verdiende geen cent. Hooge salarissen en hooge schouwburghuur, f 5.400 per week, verlichting, verwarming, 'advertenties, honorarium van schrijver vau het stuk, van componist, afloop van het huurcontract en verhooging van üe huur tot l ,5.700 per week, dit alles maakte, dat het goed rondeerendo stuk moest worden gestaakt, om te probeeren een nog beter rendeerénd stulc te krijgen* Zooals de toestand nu is zegt St. John Ervine, is j nu haast hopeloos. Niemand kan van tc voren zeggen, I of een stuk zal opnemen of niet. Maar wel weet de schouwburgdirectie, dat de opvoering haar zal kosten tusschen de 12 en 24 duizend gulden per week, afgezien van alle kosten, die aan de eersto opvoering rijn voorafgegaan. Geen wonder, dat men huiverig is, te beginnen. Geen wonder .ook. dat 'Mr. Ervine den toestand, zooals hij nu is, alles behalve rooskleurig vindt. Zara, precies" zoolang totdat je weer geheel gezond en sterk zult zijn en je zult gaan leeren want alle kleine jongens gaan naar school en komen in de vacantie thuis. Je weet dat mama gewenscht zou hebben dat je zou worden opgevoed als een heer. Maar ik heb een hekel aan andere jongens en jij hebt me zoo goed geleerd. Ach, Chérisette, wat moet ik daar doen! en voor wien zal ik daar viool spelen wie zal het begrijpen? Maar Mirko mio! het. is een prachtig aanbod! Bedenk eans, m*n lieve kind, een prettig huis en geen zorg meer, zei Mimo. Je zuster is echt een engel en je moogt niet ondankbaar zijn. Je hoest zal heolemaal over gaan en misschien kan ik daar ook in de stad komen wonen en met je gaan wandelen. Maar Mirko pruilde en Zara zuchtte en wrong de handen. Als je eens wist hoe moeilijk het geweest is, dit alles te verkrijgen, zei ze op een toon van wanhoop. O, Mirko, als je van me hield, dan zou je het aanne men! Je wéét toch immers dat ik je niet zou vragen naar onprettige menschen te gaan? Ik ga er morgen zelf heen om te zien, hpe het er zijn zal. Toe, wil je het niet eens probeeren om mlj< een ple zier te doen? Toen. barstte het arme schepseltje in snikken uit en kustto haar, nestelde zich in haar armen met zijn krullekopje legen haar hals. Maar ten slotte wist zij hem toch tot bedaren te brengen do cn\ëranderlijke liefde, welke zij hem betoonde, zou zelfs de meest knorrige patiënt ver- teederd hebben. En zoo kreeg zij dan ten slotte toch het gevoel dat.haar offer, waarvan zij beiden nooit iets moch ten weten ,niot -^orgeefs gebracht was; Mirko scheen met zijn lot verzoend, cn zou stellig vooruit gaan in oen gezondere omgeving. Zij. was zich bewust, dat het vólkernen vergeefreh zou geweest zijn, er bij haar oom op aan te dringen dat het kind bij Mimo zou blijven als het kind hardnekkig was geble ven, zou zij wanhopend1 zijn geworden. Daarenbo ven. had zij tot Kerstmis toe niet veel meer dan baar veeriig pond in bankbiljetten en het armoedige van de hand in de tand leven zou dan door zijn gegaan, terwijl zij hun nu een gemakkelijk, onbezorgd le ven kon verschaffen en haar broertje gezondheid, een opvoeding en een fortuin voor de toekomst. En wie weet? Mirko zou nu misschien nog eens een groot kunstenaar worden. Zij schijderde het kind deze mogelijkheden nog eens in gloeiende kleuren af, totdat zijn droefgees tig, donkere oogen glinsterden van genot. En toen begon .zij meer praktische dingen te be sproken: zij moesten dadelijk naar een betere huis vesting omzien Doch daar verztee Mimo zich tegen. Zij woon den daar werkelijk heel goed, hoe onaanzienlijk het er uit zag en als zij1 wat lakens konden koopen en elk een nieuw pak kleeren, was het beter daar te blijven totdat Mirko's vertrek naar Bournemouth bepaald was. En zelfs dan, zei graaf Sykypri, zou het mij hier nog best'bevallen. Er is hier niemand, die knoflook kookt, en er is geen kanarie! HOOFDSTUK VII. Lord Tancred en Markrute waren beide stipt op tijd in het restaurant in de City, waar zij elkaar zopden ontmoeten om te lpnchen en zij' zaten spoe dig aan tafel in een hoekje, waar zij ongehinderd konden praten. Een oogenblik keuvelden zij> over onverschillige dingen en toen werd. lord! Tancred te* ongeduldig om nog langer te 'wachten, eer het ge sprek kwam op de zaaK, die hem zoo na aan het hart lag. Wel? vroeg hij laconisch. Ik heb haar van morgen gezien en met haar gopmat, zei de financier en deed wat kaviaar op zijn brood. Je moet niet uit het oog verliezen wat ik jo al eens gezegd heb: dat zij een heel lastig pro bleem is. Het zal oen interessanto tijd voor je wor den haar te moeten temmen! Voor 'n man mot goe- do zenuwen zou ik geen prikkelender sport weten te bodenken 1 Zij' is oen vrouw, die haar gevoel voor 'mannen tot een minimum beperkt heeft maar wel eens al haar hartstocht zou kunnen verkwisten voor den man, dunkt me. In ieder geval: ze is net iemand voor jou. Lord Tancred antwoordde levendig: Jaze zal net iemand voor mij zijn maar ik wil gaarne zelf ontdekken, wat zij voor me kan zijn .Ik wou je juist vragen, wanneer ik haar kan bezoeken en wat het programma is. Het programma is, dat rij u van middag tegen theetijd zal ontvangen, dat je haar duidelijk moet maken, dat iullie geëngageerd zijt je behoeft haar niet to vragen of ze met je wil trouwen, om zulke plicht plegingen zal rij niet geven; rij weet dat het 'huwelijk Belangwekkende verklaring. Aarzel nooit aan allen het geneesmiddel te doen kennen dat u goede resultaten' heeft gegeven. Het is een uitstekende dienst dien gij aan uwe tijd- genooten bewijst door hen te wijzen op het gebruik an een middel dat uw gezondheid heeft hersteld. Dit is het geval met mej. W. Mosterd, geboren Stoute, oud 60 jaar, wonende Zutphensche straat 20 te Apeldoorn. Deze dame is lang- ziek geweest en toen zij bij toeval de goede uitwerking der Pink Pil len hoorde roemen, heeft zij ze met succes gebruikt. Wij halen hier de verklaring aan die zij ons wel heeft willen schrijven, en wij sporen allen die lijdon zooals zij leed.aan haar voorbeeld te volgen. „Gedurende vele jaren, schrijft zij, heb ik aan maagpijnen, duizelingen en verzwakking geleden. Oök had ik geen eetlust. Toen heb ik de Pink Pillen van Dr. Williams ingenomen, en ik kan met genoe gen verklaren dat mijne maagpijnen volkomen zijn verdwenen en dat ik veel beter, sterk en stevig ben geworden. „Ik geef u verlof deze verklaring te publiceeren". Dit i9 een genezing te meer bij zoovele anderen. Dit is gemakkelijk te begrijpen daar de Pink Pil len een krachtig middel zijn ter herstelling van het bloed en daaraan de krac/ht geven weerstand te bie den aan de ziekten of hare gevolgen, die zich voor doen als een algemeeno verzwakking waaruit lich telijk allerlei aandoeningen voortkomen. Als het bloed weer sterk is geworden, bezorgt het voor altijd een bloeiende gezondheid'. De prijs der Pink Pillen bedraagt f 1.75 de doos. f9.de zes doozen. Zij worden verkocht in het Hoofddepot: Nassaukade 314 te Amsterdam. Eiach dit adres en de Hollandsche gebruiksaanwijzing. De Pink Pillen zijn ook te verkrijgen bij alle goede apothekers en drogisten. vastgesteld is. Wees zoo zakelijk mogelijk en ga gauw weg. Zij heeft als voorwaarde gesteld, dat ze je vóór het trouwen zoo weinig mogelijk zal Dehoeven te zien. Het Engelsche idee van een verloofd paar heeft iets stuitends voor haaf je moet bedenken dat het van héér kant geen huwelijk uit liefde is. Alis je later ook net minste succes bij haar wilt hebben, wees dan nu heel voorzichtig. Zij' zal zoowat een week voor het Huwelijk terug zijü en dan kun je haar aan je familie voorstellen. Tristam glimlachte en toen de twee mannen elkaar aankeken moesten ze beiden lachen. Goede hemel, Francis, riep lord Tancred uit. Is het geen dolle historie? Iets echt romantisch en dat in de twintigste eeuw. Zouden de menschen niet denken dat ik gek was, als ze het wisten? Zulke gekken doen vaak de verstandigste din gen, antwoordde Francis Markrute. De wereld is vol gekken, die verstandig schijnen. Toen ging hij tot een ander thema over. Je zult natuurlijk weer op Wryath gaan wonen, zei hij. Ik zou gaarne mijn nicht als een konin gin der groote wereld zien tronen en haar heele levenswijze' op grooten voet ingericht. Ik wil dart; je familie zal beseffen d*it ik de eer van een,relatie met hen op zéér hoogen prijs stel en die als een voor recht beschouw. Daar wij vreemdelingen zijn, van wie je niets weet, is het heel natuurlijk dat wij voor het noodige geld. zorgen. Lord Tancred luisterde toe; hij herinnerde zich dat zijn. moeder dien ochtend aan het ontbijt hetzelfde argument had gebruikt Je ziet, ging de financier peinzend voort dat in het leven een wijs man altoos gaarne betaalt voor wat hij werkelijk noodig heeft, zooals ook nu bij voorbeeld weer, nu je blindelings mijn nicht neemt. Jullie oude Engelsche adel is de eenige, die nog eenig aanzien heeft in de wereld. Het systeem, dat in andere landen gevolgd wordt, waar de titel op èlle nakomelUgen over gaai ad infinitum maakt do heele instelling na een poos tot een zotternij in den Kau- kasus zijn er net zooveel prinsen als er kolonels zijn in Kentucky en in Oostenrijk en Duitschland loopen er arme baronnen over straat. Ik heb eens een buitenlandschen adellijken titel kunnen krijgen ik vond het .iets belachelijks en weigerde. Maar in Engeland en dat in spijt van jullie grappige ra- dikalisme legt de adel nog gewicht in de schaal. Zij is een reëele waarde, een tastbare zekerheid voor Trekking van 950 sommen ten overstaan *83 Notaris A. G. Mulié. Donderdag 25 Januari t92% «bo I 2000 313 1000 6799 723$ 13370 15533 17487 19750 400 2872 10753 18358 200 975 5171 8065 8606 173& 18396 J 100 7733 10563 15333 1613# 18097 20152 Prijzen van i 90— (eigen geld). 15 2260 4451 6445 606011311 13781 1619318584 171 2321 4562 47 72 27 13825 16371 18705 211 2425 82 60 958911445 52 87 59 460 2529 88 88 9610 48 63 18421 18907 99 2780 4607 6643 38 95 06 18672 32 642 3064 52 6853 5811546 13931 04 41 64 79 4705 02 6782 11640 72167*0 19171 89 3145 4026 6921 06 11767 14172 16805 1022 1 1034 3201 36 7039 9834 11823 14301 53 44 78 3311 72 89 6904 71 14469 17017 t3 1113 34 5110 7183 5311921 14542 26 19432 1211 3432 5258 84 73 12018 14741 27 97 1394 33 5309 730310014 12175 80 32 19666 1157 44 36 7450 10166 78 14887 98 99 88 48 5461 91 10240 12212 14904 17110 19717 1500 3584 83 7501 10538 12462 14 77 108U5 23 3668 5510 33 70 0515036 17249 19959 72 3815 35 71 9612690 8917695 20091 1643 51 51 702310688 127361521217720 20121 60 60 5624 20 10812 12991 17 17886 98 75 99 5760 80 10946 13014 15330 17943 20285 94 3992 78 8074 11031 13173 15454 99 20570 1895 4203 5953 8163 74 13392 15635 18014 20601 2064 5 6118 8349 84 13430 15734 76 44 85 4354 34 8670 86 52 15*08 18197 20843 2135 56 6245 871111913525 15981 18282 65 92 95 874911224 13602 16063 18482 2234 4414 6444 82 84 13 1617718544 Later aflosbaar. 32 2057 4674 7262 95561132113323161631 54 95 4723 78 9640 30 26 80 64 2113 51 97 51 79 9016215 68 16 53 7314 71 U46414003 541 121 50 70 46 9700 82 30 „57 33 74 4879 6p 7 11530 35 *64 52 44 *85 4921 71 61 1162314176 72 76 206 94 32 86 60 28 821631219120 13 2210 34 7409 001170614200 43 26 53 22 40 7512 02 28 13 72 29 65 49 69 13 934011815 60 75 32 88 55 94 14 53 981432016439 87 03 92 5069 7638 0S37 11928 35 74 10238 95 2334 5125 71 29 34 42 16548 40 307 2403 79 84 (38 56 46 16642 18346 404 6 98 7771 7812015 87 (36 48 7 53 5218 7804 10062 89 14410 16709 50 18 92 83 93 71 12183 25 16852 55 23 2505 88 790810105 9514522 95 95 38 19 5316 35 6 12201 99 16912 19412 61 46 51 99-17 5 14602 73 47 510 66 77 8009 30 35 4 08 55 t0 70 90 19 X41 (30 1017000 79 603 89 5463 47 76 99 15 40 19502 32 2644 82 8114 88 12338 18 52 56 43 86 5505 34 89 81 1470317117 06 92 2743 21 57 10236 99 17 25 19627 740 2807 29 71 51 12433 53 60 10730 75 75 97 87 40 81 12500 14849 17210 44 83 2 61 21 46 90 23 24 10301 43 24 48 31 72 41 66 8278 79 44 77 8303 97 86 5678 7 99 2926 82 852 45 5741 57 61 51 039 97 55 70 3139 95 8534 73 68 5819 36 88 77 62 69 1020 3202 95 72 10400 61 73 5989 81 20 73 3317 6052 8682 25 96 38 6145 96 34 1125 41 6219 871810530 32 88 48 50 36 3409 68 71 37 25 86 80 67 43 6306 8828 86 3544 14 56 47 14939 48 80 51 15013 76 10850 61 2317323 67 93 54 6710,05 57 12653 65 79 10 58 12773 83 17409 67 12813 15104 10 41 5 43 57 10 57 37 38 84 04 07 64 60 77 84 05 31 12974 43 13026 42 17546 63 74 9320022 58 89 7917692 20113 46 13132 15207 17*56 -10 89 39 8 (36 88 01 56 11 17854 20260 1251 81 32 7710720 67 50 85 05 1332 97 57 8921 3213222 62 95 94 1 42 721537617925 05 47 9615450 28 96 5213424 84 89 20443 83 33 9218019 57 44 3600 86 64 2 6402 92 12 6515 17 1424 39 1569 46 35 47 50 92 93 9910816 76 9040 82 95 4510002 - 47 43 27 48 74 67 1629 3757 68 68 80 3807 6611 85 14 27 69 89 13505 1701 38 39 9711007 27 54 97 50 9119 12 45 64 3993 6756 28 73 4102 6814 74 18 26 79 29 7014 80 39 91 84 46 7125 921611040 86 51 33 27 44 39 47 64 ''O 82 92 59 15583 23 20510 6915604 32 13- 19 51 2418104 50 14 62 2320637 71 93 71 ■V 7318278 95 9*1 46 96 18325 20729 33 60 15723 18462 70 48 77 49 79 95 52 9515824 93 20313 55 13619 29 18557 t>8 48 92 18621 20918 5015GÖ3 59 81 55 65 81 66 69 70 95 1812 4387 95 9318 11202 68 16039 18713 66 62 4408 7213 29 10 13754 54 41 1935 4507 14 46 2613839 74 81 90 47 35 0423 60 41 78 96 2016 70 44 9527 92 03 16137 18837 24 00555196975930 Vorige lijst stond» 142C7 en*, m z. 14107 oc*. 8524*° ma. .8521'» iemands geld, uit een zaken oogpunt bezien. En Amerikanen en andere vreemdelingen zooais mijn nicht en ik zelf bijvoorbeeldverzekeren zich een tastbaar bezit en steken gelijk over als wij groote fortuinen in dit land brengen bij onze huwelijken. Wat voor satisfactie zou mis Clara D. Woggenhei- mer van haar millioenen hebben gehad, wanneer zij met een van haar eigen Iandgenooten was ge trouwd, of met een Italiaanschen graaf, vergeleken met het aureool van haar tegenwoordige -positie in Engeland als markiezin van Darrowood en toch neemt zij het air van weldoenster aan tegenover dien armen Darrowood en gooit hem haar geld naai* het hoofd, terwijl toch feitelijk Darrowood de weldoe ner is, als er van zooiets tenminste sprake* kan zijn. Maar in mijn oog als zakenman zijn de voor- deelen van weerszijden, gelijk. Men gaat toch niet bij een kunsthandelaar een mooie Rembrandt koopen voor zijn werkelijke waarde om dan later zijn neus er voor op te halen, en den man verwijten te maken. Geld beteekent niet veel zonder stand, en hier in Engeland zijn jullie zooveel eeuwen vrij geweest van invallen, dat je tijd hebt gehad dien andere lan den niet hadden o-m je maatschappelijk systeem volkomen te maken. Laat de radikalen en de bui tenlanders, die er niets van weten, er maar mee spotten jullie Engelsche aristocratie is de prach tigste corporatie van denkers en vivants, die er in de wereld bestaat. Men hoort altoos alleen maar gewa gen van de zwarte schapen, van énkele jammerlijke mislukkingen, maar nooit van de honderden groote en nobele Tevens, die Engelands sterkte uitmaken. Drommels! zei lord Tancred, je moest in, het Huis der Lords zittep, Francis! Je zoudt ze wakker maken De geldman sloeg de oogen neer dat deed hij altoos, wanneer hij iets sterk voelde. Niemand mocht ooit kunnen lezen wat or werkelijk in zijn j ziel omging, en wanneer hij iets gevoelde, was dat moeilijker te verbergen, overlegde hij, Ik ben geen ijdeltuit, beste jongen, zei hij, na een mondje vol sla genomen to hebben. Ik koesterJ geen vereering voor den adel in het abstracte, maar ik bestudeer, heel zorgvuldig, de maatschappelijke systemen en hun resultaten en somwijlen voed ik wel eens raszuivere schepsels op, wat mijn slotsom men bevestigt en bovenal sla ik nauwlettend den vooruitgang der evolutie gade. [Wordt vervolgd. *r ie I

Schager Courant | 1923 | | pagina 6