Aiicntei (licus- Ainttniit- Lnttnwllil Dinsdag 30 Januari 1923. 66ste Jaargasg. No, 7170. Uitgevers i N.V, v.h. TRAPMAN Co., Schagen Binnenlandseh Nieuws. SCHA Pit blad verschijnt viermaal pgm week: Dlnodog, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens R uur, wordon Adver- tentlön nog zooveel mogelijk ln het eerstuilkomeiid nummer gepJuatBt. POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEF. no. 20 Prijs por 8 maanden (1.86. Losse nummew 0 cent, ADViSKTEN- TTftN van 1 tot 5 rogola fl.10, Iedere regel meofl BO cent (boerijano, inbegrepen). Grooto lottere wordon naar plaataaulmte berekend, DE GEMEENTERAAD VAN HULST. Van de eli leden van den gemeenteraadvan Hulst hebben er vijf hun .ontslag genomen. Hun grieven tegen het gemeentebestuur hebben fzij uiteengezet in een adres aan den burgemeester waarin o.m. het volgende wordt aangevoerd dat de wijze van behandeling van zaken in de gèheele bijna afgeloopen zittingsperiode door de meerderheid van uwen Raad gevolgd, waarbij met wenschen of belangen van de minclerheid bijna geen rekening wordt i en de wil van die meerderheid onverzettelijk met dé verhouding van zetf tegen vijl stemmen wordt doorge dreven, in strijd is met de werkelijke belangen van de gemeente Hulst en haren financieelen toestana. dat, waar de meerderheid van uwen raad uit ztes personen, en de minderheid uit vijf personen bestaat, er zeker alle redenen van billijkheid waren om ook zetel in het college van Burgemeester en Wethouders onzer gemeente aan die minderheid af te staan, om zoo doende een onpartijdige leiding mogelijk te raakfcn, en daardoor aan ae -minderheid van uwen raad stem: te geven in de voorbereiding van verschillende zaken; dat verder het dagelijksch bestuur onzer gemeente op ruime wijze omspringt met de gelden en inkomsten der gemeente doordat zijne leden eerst individueel mee helpen om alle mogelijke instellingen in deze gemeente in het leven te roepen, waardoor op grond van de wet op het lager onderwijs, enz. gelden vaa staat en ge meente kunnen worden geëischt, om daarna deze gelden in onze gemeente, van ongeveer 3800 zielen, bestaan: sen Middelbare Hoogeschool, een Middelbare Landbouw school, een Ambachtsschool, drie scholen voor U.L.O., sen huishoudschool en één lagere school, een avondvak- teekenschool en een bewaarschool dat deze, immer slechter wordende financieele toe stand reeds merkbaar is uit den enormen belastingdruk welke op de schouders van onze gemeentenaren moet worden gelegd, en uit het feit dat onze gemeente reeds behoort tot die weinigen der gemeenten van ons ïand, wier zielenaantal alleon niet vooruit- maar zelfs achter uitloopt, doordat zij, die eenigszins kunnen, onze ge meente metterwoon verlaten en anderen zien hier niet willen vestigen, met het oog op den zwaren belasting- I druk, nu reeds en in de toekomst BESMETTELIJKE GEELZUCHT. Het ,,U.D." maakt melding van gevallen van ben smettelijke geelzucht in Utrecht. Rondom Elinckwijk aan den Amsterdamschen straatweg, kwamen in de practijk van dr. Wesley circa tien van deze ziektegevallen voor, bijna alle onder zéér jeugdige personen, min of meer nog 'in den kinderleeftijd. Het vermoeden werd uitge sproken, dat de besmetting was voortgebracht door ratten. Men heeft nu getracht op cenige omliggende fabrieks terreinen ratten te vangen, teneinde het corpus dezer dieren ter onderzoek op te zenden naar het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid te Utrecht; op verschillende plaatsen zijn daartoe rattenvallen opgesteld, maar de vangst is, merkwaardig genoeg, buitengewoon poover geweest. Men heeft, naar het U. D." meent te weten slechts één rat gevangen op het fabrieksterrein van Hoek, aan de noordzijde van den Amsterdamschen straatweg on deze rat bleek bij onderzoek in het Labora torium geen drager te zijn van bacillen, die de ver wekkers zouden kunnen zijn van besmettelijke geelzucht. Het is wel heel toevallig dat er nu juist géén ratten gevangen worden op terreinen waar men anders geregeld ratten ziet en hun aanwezigheid in de onmiddellijke nabijheid van bewoners ook bemerkt. Men acht het voorts lang niet onmogelijk, dat de besmetting is ontstaan op een terrein tusschen •Amster damschen Straatweg en het Merwedekanaal, waar eeni- §en tijd geleden oude spoorwagens, die dienst had- en gedaan in oorlogstijd voor het vervoer van krijgs gevangenen, zijn verbouwd en geschikt gemaakt als spoorwegmateriaal bestemd voor de Belgische spoor wegen .Die wagens zijn op dit terrein gereinigd, schoon gemaakt, inwendig veranderd, waarbij natuurlijk allerlei afval van die wagens is terecht gekomen op- het omlig gende emplacement. Met de gevolgen van dien. Een mogelijkheid van besmetting, die daarom vooral zoo groot is omdat in de oorlogvoerende landen en speci aal in Vlaanderen, gedurende de oorlogsperiode veel besmettelijke geelzucht onder de troepen is voorgeko men. waarbij voornamelijk ratten de overbrengers der besmetting zijn geweest, in wier bloed men daarvoor <ie gegevens vond. Het spoorwegmateriaal, dat nabij1 Utrecht gereinigd is, heeft van deze oorlogsterreinen af krijgsgevangenen vervoerd naar elders. Onder de oorlogvoerende troepen heeft deze besmettelijke geelzucht héél wat slachtoffers doen vallen; er wordt aangenomen, dat ongeveer 60 tot 70 pet. der gevallen een doodelijken afloop hebben gehad. De ziekte deed zich daar dan ook véél heviger voor dan nu hier te lande, o.a. rondom Elinckwijk net geval is geweest; de daar aangetaste kinderen vertoonen wel een hooge temperatuur, maar waren over het algemeen niet ernstig ziek. Zij' rijn dan ook allen genezen. Voor zoover (bekend, is slechts één patiënt aan esmettelijke geelzucht overleden in een der Utrecht- sche zielenhuizen, t.w. een man van middelbaren leef- tijd. In alle andere gevallen, bijv. de tien gevallen in Elinckwijk, werd volkomen genering bereikt. Indien hot „U. D." wèl is ingelicht, hebben rieh sedert dien géén nieuwe gevallen in Elinckwük voor gedaan. ST. PANCRAS Do algemeene ledenvergadering van de vereeniging .,De Tuinbouw" werd gehouden ten huize van den heer H. Gerritsen'en bezocht door 124 leden. De voorzitter, de heer C. Kloosterboer, opende de vergadering met een rede, waarin hij memoreerde, den slechten toestand van 't bouwersbedrijf als nimmer gekend, 't dikwijls bestreden advies van den heer .azeloop, dat opgemaakt is in een even beteren tijd dan nu, doch toch meende, dat een man als Teunissen zeker een knder advies zou hebben gegeven aan de regeering cn 't kwaad zeker gezocht zou hebben in de overproductie, waarna hij 't woord gaf aan den secre taris, den heer T. Engel, voor 't lezen der notulen. Deze werden goedgekeurd, waarna ook 't jaarverslag werd uitgebracht. Notulen en jaarverslag werden met applaus ontvangen. Door den voorzitter werd den secretaris dank gebracht voor juiste notuleering ien uitgebreid verslag. De rekening en verantwoording van den penning meester gaf een ontvangst aan van f 1955.87, waaronder WORDT WSRVMffiftDSQD DOOR DB FA8RIKANTKN VAN TWINKKW VIM. ge H; een 'opname van de spaargelden f 1200, en een uitgaaf van f 988.51. Er was dus een saldo van (937.36.1 .wat eigenlijk een tekort was van f 262.61. De rekening werd, gehoord de kasnazieners, goedgekeurd. Aan de beurtman aftreden waren de heeren A. Hoog land, herkozen met 86 stemmen en K. Duif Cz., die niet meer in aanmerking wilde komen. In zijn plaats werd gekozen de heer Jb. Kloosterboer Dz. met 66 stemmen. Met groote meerderheid van stemmen werden de vergoedingen aan Voorzitter en secretaris-penning meester, de regelingen voor de presentiegelden *n con tributie. onveranderd aanvaard. De beerea C. i Kloosterboer en P. Gootjes werden her benoemd als vertegenwoordigers ter L.G.C. VoorstelKooplieden, zonder tuinbouwbedrijf, kunnen j geen lid der vereeniging rijn, werd ingetrokken. De begrooting 'der L.G.C., sluitende in ontvangst en uitgaaf groot f 18250 werd in details behandeld. In aansluiting met deze begrooting werd als bezuinigings maatregel voorgesteld het salaris van den voorzitter te stellen op f 50, van den secretaris-penningmeester op f 400, de telefoniste op f 300, van Gulik op f 500' van Keizer op f 1300, van P. Dirkmaat op f 300, wat als voorstel op de agenda der a.s. algemeene vergadering j der L.G.C. geplaatst ,zal worden. Een tweede voorstel Was aan prt. 8 der statuten toe te voegen achter hun salaris, behoudens goedkeuring der algem. verg., waardoor de regeling der salarissen vanaf dien datum van kracht is. Verder werd nog aangenomen, bij de L.G.C. in te dienen de volgende voorstellenalgemeene solidariteit der tuinbouwers, beteugeling van den stullen-bouw, 5t schorsen van transportarbeiders bij 't plegen van fraude, handhaving van alles veilen, scherper toezicht op de bas'culen, h afslaan bij 5 cent, zoo t gaat beneden een gulden; 't bepalen van de maat der aardappelen als vroeger en 't combineeren van de functies van secre taris en penningmeester en die van keurmeester en veilingleider. Uitvoerig werd behandeld Jt verkoopen op briefjes bf alles veilen. Men verklaarde zich algemeen voor 't gezamenlijk aankoopen van manden en koolkragen en t steunen van een motie, waarin verzocht werd om bijslag oer wagon van f 200. Na ae rondvraag, waarbij bekend werd gemaakt 't openen op 6 Febr. a.s. van de witlofveiling te Broek op Langendijk, op een te houden vergadering van nood lijdende tuinders, om gegevens te verkrijgen, om te constatoeren hoe groot de nood wel is, sluit de voor zitter de vergadering. SMOKKELEN. Bij. de rechtbank te Assen zijn thans een paar dui zend. smokkelzaken aanhangig .Ook al wenden, er wekelijks 20 behandeld dan zou .de behandeling reeds 2 jaren vorderen en hoeveel nieuwe zaken zou den er dan reeds weer zijn bijgekomen? GERECHTELIJKE VERKOOPINGEN. Men schrijft uit Barneveld in het Hbld.: Vrijdag hebben hier niet minder dan drie gerech telijke verkoopingen plaats gehad, alle wegens wei gering tot betaling van gelden, die, door het niet plakken van rentezegels, waartegen de betrokken personen gemoedsbezwaren hadden, volgens artikel 286 j. dor Invaliditeitswet, op hun belastingbiljetten waren gebracht. Vooral de verkooping bij ds. Fraan- je, predikant bij de Geref. Gemeente alhier, had veel belangstelling gewekt. Als eerste en ecnigste stuk werd ten verkoop aan geboden een klok, die d!oor een kerkeitaaidlsldd van genoemde gemeente, voor rekening van dis. Fraanje voor f50 pe'rd teruggekocht, waarmieidle dJe verschut digde gelden en de daarbij gekomen kosten ruim schoots waren gedekt en waarmede de verkooping een even vlug als geregeld verloop. Een paar personen, bij wie verleden jaar om de* zelfde reden een gerechtelijke, verkooping is gehou den, hebben nu op het laatste moment betaald. NEDLKLANDSCHE SCHEPEN TE MAINZ IN BE SLAG GENOMEN. Volgens de N. B. C.rt. hebben de Franschen,, be halve vele Duit.sche schepen met kolen, te Mainz ook eenige Nederlandsche schepen met Neder- landsch prsoneel en onder Nederlandsche vlag 'va rend, in beslag genomen. De Franschen willen het personeel dwingen, het reisplan te veranderen. TOESTANDEN AAN EEN POSTKANTOOR. In de jongste vergadering van de Kamer van Koop handel voor' do Ncder-Betuwe te Tiel, vertelde de heer Vou9t uit Culemborg eigenaardige toestanden aan het postkantoor aldaar. Er zijn daar bestellers, die de vrije dagen van collega's koopen of zelf vrij vragen en dan in den aldus verkregen vrijen tijd. werkzaamheden als tim meren, verven, enz. gaan verrichten bij particulie ren. Hij meent, dat zoo iets, waardoor de werkloos heid vermeerderd wordt, dat in elk opzicht in- druischt tegen dien geest van de Arbeidbwet en tegen de verlofregeling van het postpersoneel, niet door den beugel kan. Het Bureau der Kamér zal deze zaak onderzoeken en zich daarna tot de in dezen bevoegde autoriteiten wenden. EEN RIJWIELPAD DOOR DE DUINEN. Men meldt uit Alkmaar: Door welwillende medewerking van de duineige naren professor Six en burgemeester Van Reenen is door de Rijwielpadvereeniging Noord-Holland het iüitiatief genomen om te trachten een rijwielpad in de duinen aan te leggen, parallel met het strand, van het Koloniehuis Kerkdijk te Egmond aan Zee af tot het Badhotel te Bergen aan Zee. Voor het tot stand komen van dit rijwielpad, dat een halve ton gouds zal kosten, zullen Staat, Provincie, A.N.W.B., Gemeentebesturen, Vereenigingen tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer en particulieren sub sidies worden gevraagd. DE VERJAARDAG VAN DEN EX-KEIZER. Herhaaldelijk hebben in den laatsten tijd de Arno- rikaansche bladen berichten gebracht over een min der aangename verstandhouding tusschen den ex- keizer en zijn gemalin, die zelfs tot een verwijdering zou hebben aanleiding gegeven. In verband hierme de deelt men ons uit Doorn mede, dat beide echtge- nooten met het twaalfjarig dochtertje uit het eerste huwelijk van laatsgenoemde aanzaten aan de feest diners. welke gisteren en Vrijdag op Huis Doorn ter eere van den verjaardag van den ex-keizer -gegeven zijn. De gewezen kroonprins en prins Heinrich zaten mede beide dagen aan. Vrijdag waren bovendien de voornaamste personen uit de dagelijksche omgeving van den gewezen keizer aan den disch genoodigd gisteren was het de aristocratie uit Doorn en omge ving, voor zoover die met Huis Doorn converseert Het trok, de aandacht dat op de feliciatieregisters, minder druk is geteekend dan vroeger. Bloemen en telegrammen kwamen ook ïn mindere mate binnen. EEN WEGENBELASTING. Het Weekblad voor Gemeentebelangen meldt, dat op het dit jaar te 's Gravenhage te houden congres der vereenigiDg zal worden behandeld de vraag: Is het mogelijk en wensehelijk door een algemee- ne wegenbelasting de vereischte bronnen van in komsten te vinden ter bestrijding van de door het autoverkeer en door de verhooging van loonen on materiaal zeer vermeerderde onderhoudskosten der wegen." Jüe sullen optreden mr. L. H. N. Bosch ridde? vatt Bosenthal, burgemeester van Brommen en mr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk, griffier van de Tweede Kamer. WORMERVEER. J.n verband met de reeds meer dan 6 weken be staande wethouderscrisis, werden de beide soc.-dem. wethouder» op een daartoe gedaan verzoek gehoord door Ged. Staten van Noord-Holland. Deze zullen overwegen wat er gedaan kan worden, om aan den ongewenschten toestand een einde te maken. OPLICHTING TE ARNHEM. Omtrent de reeds vermeide oplichting te Arnhem door middel van valsche recepissen wordt nader ge meld': De valsche recepissen, van de Staatsleening 1922 A, zagen er vrij goed uit, de tint week iets af, het pa pier voelde iets vettig aan, en een der handteeke- ningen was min of meer onduidelijk. Dit zijn de voornaamste verschilpunten met de echte stukken. De oplichter noemde zich bij de bankinstellingen Wiersma; zijn ware naam is S. Hij heeft reeds een langdurige gevangenisstraf ondergaan wegens het vervaardigen van valsch bankpapier. Op een derde bank te Arnhem heeft men f 10.000 voor hem klaar gelegen, welke hem alleen niet in handen zijn gevallen, doordat hij intusschen gearres teerd werd. De stukken die te Nijmegen zijn gevonden, zijn alle volkomen gelijk aan die, welke te Arnhem zijn verkocht. De persoon, die te Arnhem, gearresteerd is was in het bezit van een pas voor Duitschland. LOONSVERLAGING. Met ingang van 1 Maart zal aan de „Heemaf" te Hengelo een loonsverlaging van 10 pet. ingevoerd worden, terwijl door inkrimping der technische en administratieve organisatie, een deel van het be- beambtenpersoneel zal ontslagen worden. -Deze maatregelen houden verband met het feit, dat op een spoedige aanmerkelijke vergrooting van den om zet niet mag worden gerekend, waardoor de direc tie zich gedwongen ziet de algemeene onkosten in overeenstemming met den omzet te brengen. LANDBOUW. Men schrijft van de Oostelijke zandgronden aan het Hbld: Het buitengewoon zachte winterweer is den land- teuwens dezer streken zeer te stade gekomen. Door dat het vee eerst zeer laat op stal behoefde gebracht te worden, kon heel wat wintervoer voor het voor jaar gereserveerd blijvem Groot gebrek, als zich in vorig jaar liet aanzien, valt er op 't oogenblik aan veevoeder dan ook niet te cgnstateeren. Dat wil na tuurlijk niet zeggen, dat de veehouder het tekort niet met het noödige krachtvoeder zal behooren aan te vullen. Maar de bange zorgen zijn in dit opzicht geweken. Tot nug toe is de winterperiode voor den veesta pel al bijzondeer gunstig geweets. En zelfs nu nog zouden de weiden voedsel geven voor de dieren, in dien ze niet om andere redenen beter op stal gehou den kunnen worden. De meeste jaren staan ©r de weiden in April veel slechter bij dan thans in Ja nuari. Do op de markten aangevoerde runderen too- nen dan ook over 't algemeen niet de minste sporen van den „schralen" wintertijd. En de melkopbrengst is vrij normaal, vaak grooter dan in voorgaande winters. Dat de financieele resultaten dikwijls niet schitterend zijn, vindt heel vaak zijn oorzaak in een concurrentiestrijd van zuivelfabrieken onderling. Van dezen strijd profiteeren alleen-de consumenten en als zoodanig heeft deze verdeeldheid ook nog een goede zijde. De varkensmesterij. die hier met kracht ter hand was genomen, is niet zoo rendabel geweest, als de producenten wel verwacht hadden. Toen het aan bad der vette waar groot werd, daalden do prijzen plotseling en niet onbelangrijk en van een stijging is nadien nog geen sprake geweest. De mesterij is daarop dan ook weer tot het uiterste ingekrompen. Toch zijn ham, spek en worst van de varkens uit dize streken een zeer gewild handelsartikel, te meer, waar de voeding der dieren hier niet geschiedt met eikel9, maïs o.d., waardoor het spek en vleesch een eigenaardig sterken smaak verkrijgen. De meeste boeren mesten hun varkens met roggemeel en melk en dat geeft de lekkerste vett$ waar.. Dank ook het zachte winterweer staan die winter granen er bijzonder gunstig voor. Vooral do rogge -s prachtig uitgestoeid' en brengen de komende maanden geen sneeuw met vorst, dan zal het voor jaar een schat van graan laten zien. SLECHT TERECHT GEKOMEN. Men meldt uit Hilversum: Bij een worstel oefening kwam een 19-jarig Jong- mensch woonachtig in de Palmstraat te Hilversum, met hot. hoofd op de. matras terecht, waardoor hij geheel verlamd werd. Per brancard werd hij naar de R.-K. Ziekenver pleging overgebracht. WAARLAND. „Als de nood ten top staat, is de redding nabij." Dit ondervond dezer dagen een tuinbouwer alhier, welke ook al met best wist, om zich uit dezen benarden toestand te redden. De vorige week werd hem mede- |T 100.000 had gewonnen op een twintigje in de Umoloterij. Voorwaar een buitenkansje. WAARLAND. In de maand "Maart zal alhier een demonstratie worden gehouden, met de Sicmon's Spitmachine van 2 3

Schager Courant | 1923 | | pagina 1