DUITSCHUi en WMEl Raad Heerhugowaard. Marktberichten,. dat alles; geen draagt hier het mom der huichelarij want geen heeft iets voor de ander te verbergen, hun hartstochten hebben uitgewoed, eerzuchtige verlangens worden hier nietvgevoed. Daarom maakten deze menschen op ons zulk een harmonischen indruk; weikregen het gevoel'hier te zijn met een troep groote, argeiooze kinderen, waartusschen hejgoed deeci, te vertoeven. Over de wijze waarop de buitengewone man, die hier aan het-hoofd staat met Zijn „verpleegden" omgaat cn hen Iaat werken en leven, hoop ik u nog een? het een en ander te kunnen mededeelen. E- F. Vergadering van den Raad/ op. Dinsdag 3Q Jan. 1923, des middags 2 uujc. Aanwezig allen. Voorzitter de hees W, van Slooten, burgemeester- secretaris. Voorzitter opent deze eerste vergadering in 1923 en spreekt de hoop uit dat de besprekingen ook dit jaar in het belang van de gemeente zullen zijn en tot aller genoegen en wederzijtische goedkeuring van de leden. De notulen worden gelezen en worden ongewij zigd vastgesteld. De heer Kostelijk geeft nog een toelichting op een uitlating in de vorige vergadering wat d© kosten van di-aineeren betreft. Spr. beeft f100 genoemd, maar dat zou het bedrag zijn voor het draineeren van land dat geploegd wordt voor bouwland. Ingekomen is het beredeneerd verslag van de Ver- eeniging tot verkrijging van onroerend goed door landarbeiders. Ged. Staten hebben goedgekeurd het besluit tot aankoop van het land van de Bouwvereeniging. Goedgekeurd is de verordening op de keuring van vee cn vleesch. Ged. Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit tot aankoop van een aandeel van de Bank van de Vereeniging van Nederl. Gemeenten. Voor kennisgeving aangenomen. Ged. Staten berichten, dat voor de helft gebruik kan worden gemaakt van de .bedragen bij de be grooting uitgetrokken, en dat de .beslissing over die begrooting is verdaagd. De heer Met heeft zich eerst afgevraagd, of die verdaging verband hield met de vastgestelde sa larissen van burgemeester, secretaris en ontvanger, doch de beslissing daarover was reeds verstreken. Spr. vraagt of Voorzitter ten naastenbij kan zeg gen wat de reden is van deze verdaging en het is spr. opgevallen dat een dergelijke verdaging ook voor andere gemeentebegrotingen is afgekondigd. Voorzitter zegt dat een beslissing wel eens wordt opgeschort dofir het te laat inkomen van een be grooting of door het maken van opmerkingen. Ook in de laatste raadsvergadering is door ons een op merking behandeld. 1 Januari begint de nieuwe dienst, 2 Januari moet er soms betaald worden, en het is dan gebruikelijk de gemeentebesturen de helft der uitgetrokken bedragen tor beschikking te stellen wanneer de begrooting nog niet is goedge keurd. Gedeputeerde Staten hebben verder goedgekeurd de betalingen uit onvoorziene uitgaven. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van een keurmeester voor de keuring van vee en vleesch. Voorzitter herinnert er aan dat we al een heel tijdje tan het overleggen zijn geweest met Ged. Staten, thans zijn de keuringsverordening cn instructie goedgekeurd en aan de leden een lijstje van candi- daten verstrekt. De heer Met vraagt hoe B. en W. denken over het idee de keuring door de sollicitanten gezamen lijk te doen uitvoeren, wat spr. in het belang der slagers zou achten. Het zijn allen praktiseerende veeartsen en daardoor kan het in den zomer best voorkomen, dat ze op een andere plaats zijn en niet zoo spoedig bij een te keuren dier kunnen zijn. Spr. wijst verder op het kleine verschil van kosten dooi de beide eerste sollicitanten opgegeven. Voorzitter zegt dat B. en W. wel overwogen, heb ben de keuring op deze wijze te doen plaats hebben, doch het kwam B. en W. toch niet gewenscht voor. Het is een verantwoordelijke betrekking en wan neer men nu eerst naar den een moet gaan, dan bij niet aanwezig zijn van dien veearts naar den ander "en die kan ook weer niet komen, dan zou er kans ontstaan dat de een het op den ander schuift. En dat is niet gewenscht. Het komt daarom B. en W. gewenscht voor één persoon als keurmeester aan te wijzen. De heer Met deelt deze meeniing niet. Het is ook van belang dat de sollicitanten elkaar collegiaal steunen. Het eenigste, waarop spr.'s idee zou kun nen afspringen, is wellicht de pensioenregeling. Voorzitter zegt dat B. en W. de benoeming voor een jaar als proef willen. Z[ij! weten ook niet of het keurloon goed geregeld' is of niet en na een jaar is er dan gelegenheid te veranderen. De heeT Van der Oord vraagt hoe het mogelijk is dat de prijsopgaven zoo ver uit elkaar loopen van f1500 tot f2500. Voorzitter weet daar de reden niet van, de solli citanten hébben dezelfde instructie ingezien. De heer Kostelijk onderschrijft het bezwaar van den heer Met. Indien in den zomer de keurmeester het druk in zijn veeartspraktijk heeft, hoe kan hij dan tijdig bij een geslacht beest zijn. Voorzitter ziet dat bezwaar niet. Voor bet keuren van levend vee is er tijd genoeg om den keur meester te waarschuwen, de slagers hebben bepaal de dagen waarop zij het meest slachten en de keur meester weet het dan gauw genoeg. Bij fcnoodslach- ting wordt er direct getelefoneerd en dan moat de keurmeester direct komen. Maar dat gebeurt niet alle dagen. Bovendien een uit nood te slachten beest mag dood gemaakt opgehangen worden en daarna geerto om haar te kussen nooit had hij in zijn le ven zich nog zoo sterk tot een vrouw aangetrokken gevoeld. Uw oom heeft mij gezegd, dat u morgen vertrekt, en dat u weg zult blijven tot een week vóór ons trou wen ik wilde wel dat u niet heengingt maar ik veronderstel dat het noodig is voor kleeren en dergelijke/ Ja, het is noodig. Hij stond op, hij kón niet stil blijven zitten, hij was tè opgewonden hij! kwam heel dicht bij haar staan tegen den schoorsteenmantel leunen en zijn oogen drukten heel de hartstochtelijke bewondering uit. die hij voor haar gevoelde. Zij keek op en toen zij die uitdrukking in zijn oogen zag, fronsde zij haar wenkbrauwen en haar gelaat teekende een ontzet- tenden afkeer Het was dus gekomen zoo spoedig al! Hij was iuist als alle mannen een hatelijk, zinnelijk dier Zij voelde dat hij haar wilde kussen een vrouw wilde kussen die hij1 heel niet kendé. Haar levenser varing was van, dien aard geweest, dat zij niet de minste toegefelijkheid kon gevoelen voor het in stinkt van den man. Voor haar was die hoele zijde der menscheijlke dingen eenvoudig iets stuitends. Heel ver teruggedrongen in haar geest school nog wel het bewustzijn dat liefkoozingen en zulke dingen goed konden zijn als iemand lief had hartstochte lijk lief had maar in 't abstracte alleen door de wederzijdsche aantrekking der beide soxen .waren zij iets afschuwelijks. Geen man had ooit met haar wil ook maar den top van haar pink aangeroerd, hoe wel zij genoodzaakt wa9 geweest de onzegbare harts tochten van Ladislaus. haar echtgenoot, te onder gaan. Tristam leek haar een sater maar zij was geen angstige nymf, maar een fiere panter, die zich zelve zou weten te verdedigen.! ftij zag haar blik en plotseling bekoeld trok hij zich terug. ■Wordt vervolgd. gekeurd worden. De heer Wijnker meent dart, het misschien mogelijk is dat de veeartsen het onder elkaar kunnen, vinden. De heer Kostelijk zegt, het zijn allen praktisee rende veeartsen, maar we kunnen het wel oen jaar in praktijk brengen. Voorzitter denkt dat de keurmeester zelf wel de bezwaren ondervangen zal, door als hij aiwezig is, zijn collega te laten helpen. Spr. wil maar tot be noeming overgaan. Gegadigden zijn G. N. Buren, Alkmaar voor 11500, P. H. Kleinjan te Alkmaar voor f1600 en C. Roodzant, te Alkmaar voor f2500. De heer Buren wordt met- 10 stemmen benoemd, terwijl op den heer Kleinjan één stem wordt uitgebracht. Voorzitter deelt mede dat ingekomen zijn twee verzoeken om een voorschot van de gemeente in zake de landarbeiders wet, n.1. één van f 1800 en één van f2500. De commissie adviseert erop in te gaan en de gomeenteopzichter verklaart dat de woningen in goeden toestand verkeeren. B. en W. stellen dan ook voor aan de verzoeken, te voldoen onder de voor waarde dat de gemeente d© voorschotten van het Rijk terug ontvangt. De heer Kostelijk merkt op dat op den Raad de beslissing rust en nu wordt door voorzitter gespro ken over 2 landarbeiders, maar, spr. zou wel willen weten welke personen bet, zijn. Meegedeeld wordt dat' het zijn Nic Bakker, die een spulletje in den Hondenweg, wil koopen en Simon Borst, dien het om een spulletje in deu Veenhuizer Middenweg te doen is. Allen gaan er mee accoord. Nog een derde voorschotaarivrage is ingekomen nadat de convocatie dezer vergadering was verzon den en wel van Gejrit Groot, voor een bedrijfje in den Hasselaarsweg, groot 29K are, waarvoor hij een voorschot vraagt van f2430.Voorzitter vraagt of dit verzoek ook al behandeld zal worden. De heer Met veronderstelt dat het voor den aan vrager wel gewenscht is het te behandelen, maar toch zou sproker het beter vinden als niet gebro ken werd mot de gewoonte eon dergelijk verzoek eerst in handen der commissie te stellen. De heer Krom meent dat dit geen bezwaar is. Wan neer de aanvrage bij den Raad inkomt is ze reeds door de commissie behandeld. De hoer Van der Oord merkt op, dat in dit geval de gemeenteopzichter het huis nog niet heeft goed gekeurd. Enkele leden achten het huis goed genoeg en be sloten wordt dan ook het gevraagde voorschot te verleenen. In behandeling komt nu het bekende schrijven van de gemeente Alkmaar omtrent een nadere regeling teri opzichte van de toelating van leerlingen tot hare Handelsscholen. Alkmaar heeft voor die regeling een verordening ontworpen waarbij bepaald wordt dat wanneer voor .1 Februari niet aan de wenschen van Alkmaar wordt voldaan, de leerlingen niet tot de scholen zullen worden toegelaten. Voorzitter deelt mede, dat door sommige ouders van loerlingen de vroogere kosten niet zijn betaald, andere zijn er weer wel moe accoord gegaan en om die redenen inoet er met Alkmaar een verrekening plaats hebben .Spr. noemt bijv. het geval dat voor een jongen van den Hartogh nog bijgepast moet wor den, maar den Hartogh had er geen zin in, omdat hij tevoren er niet moe in kennis was gesteld! Ook Zomer had geen zin in bijbetalen.Daarentegen heeft Kranenburg teveel betaald en heeft nu ruim f100 terug te ontvangen. Van der Oord heeft f74 terug te ontvangen, terwijl voor A. van der Oord ecnigo bijbetaling moet plaats vinden. Al rnet al zal de ge meente f 146.56 moeten betalen. Wol is de Raad tot niets verplicht, maar Alkmaar dreigt mot het niet toelaten van de leerlingen. Er wordt wel gezegd dat dit niet. zal gebeuren, maar er is een gemeente die niet op de regeling van Alkmaar wil ingaan en door Alkmaar is gezegd, dat die jongen a.s. Maandag van de school afgaat en niet eerder zal worden toegelaten dan wanneer zijn gemeente met de regeling accoord gaat. De heer Met zegt dat dit eon zeer ingewikkelde zaak is. Spr. zou het onprettig vinden wanneer geen leerlingen meer op de handelsscholen werden toe gelaten. Do heer Krom zegt dat onze gemeente door Alk maar voor een zeer moeilijk feit wordt gesteld. Onze gemeente is voor het te weinig betaalde niet aan sprakelijk. Twee van de zooveel hebben aan hun verplichtingen voldaan; 2 hebben er niet aan vol daan en toch zijn de kinderen op school gebleven, terwijl den Hartogh zich niet eens heeft laten ziei. en toch is die leerling een half jaar op school ge weest. Het is een pijnlijk incident en de jongen van Van der Oord kan er de dupe van worden, terwijl die juist aan zijn verplichtingen heeft voldaan. Ver leden Zaterdag is er een vergadering gehouden ie Alkmaar, spr. gelooft niet dat het een geheime zaak is en hij vraagt den voorzitter hierover mededeeiin- gen te doen. Allemaal, zegt spr., staan we zeer onsympathiek tegenover deze zaak. Voorzitter deelt dan mede dart Zaterdag te Alk maar een vergadering is gehoudeü door het comité uit de Vereeniging van Burgemeesters on Secretaris sen in de kantons Schagen, Purmerend, Hoorn en Alkmaar, welk comité alle gemeentebesturen bij el kaar had geroepen. Daar werd mededeeling gedaan van de onderhandelingen met Alkmaar, waarbij door Alkmaar toezeggingen werden gedaan, maar later weer toezeggingen werden ingetrokken. Alk maar wil graag; geld vangen volgens de gedachto van het comité, meer dan waarop het recht heeft. Vandaag is er een commissie naar Ged. Staten om te trachten Alkmaar tot rede |o brengen en er op te wijzen dat Alkmaar subsidie krijgt van provincie en rijk. De commissie wil ook weten, wat verstaan wordt onder „ongeveer dezelfde voorwaarden", waar in de verordening geschreven wordt dat leerlingen uit buitengemeenten kunnen worden toegelaten on der ongeveer dezelfde voorwaarden als de leerlingen uit Alkmaar. Daarover is aan den Minister getele grafeerd. Spr. is bij Ged. Staten geweest en in een vertrouwelijk gesprek heeft een lid van Ged. Sta ten gewezen op de wenschelijkheid, met bekwamen spoed deze kwestie tot een oplossing te brengen. Wij kunnen nu wel den raad geven nog niet op het schrijven in te gaan en te wachten op de beslissing van de commissie, maar ik vind het lastig en ver velend wanneer er iemand de dupe van wordt. De heer Poland vraagt of het aantal leerlingen uit buitengemeenten belangrijk is. De heer Wijnker zegt. van 50 en de vergadering van Zaterdag wilde niet gelooven dat Alkmaar die maar direct zal wegsturen. Alkmaar krijgt subsidie van rijk en provincie en wanneer" nu de kinderen uit de buitengemeenten worden geweerd, zal Alk maar die subsidies moeten missen. Onder algemeene instemming werd' geadviseerd Alkmaar voorloopig zijn zin niet te gven. Uit Anna Paulowna bijv. gaat een leerling te Alkmaar school, maar wanneer die leerling niet meer werd toegelaten, zou hij' naar Den Helder gaan. De heer Kostelijk zegt dat het voor onze gemeente gaat om een bedrag van f 146.56. Het is niet de ber doeling mot ons hoofd door den muur te gaan, er mag geen slachtoffer vallen, en nu kunnen we wel een paar dagen een afwachtend© houding aannemen, maar toch dient de zaak spoedig in het reine te wor den gebracht. Het is mogelijk dat Alkmaar zich ten slotte wel wil aanpassen, maar de door Alkmaar vastgestelde verordening is zeker door Ged. Staten goedgekeurd, zoodat spr. niet direct gelooft dat er verandering zal komen. Spr. is "bang dat deze zaak te lang aanhangig blijft en dringt er bij B. en W. op aan de kwestie met spoed te behandelen. Voorzitter zegt dai Alkmaar op die' verordening de goedkeuring van Ged. Staten niet noodig had en bij de bespreking die spr. met een der leden van Ged. Staten had, is ook ter Sprake gebracht het ma ken van een verhaalverordening. Dat zou volgens dat lid van Ged. Staten wel gaan als daarbij het inkomen op minstens f6000 zou worden bepaald. Daarvan zal in onze gemeente geen sprake zijn on toen is doos spr, gezegd dat als Alkmaar geen goed keuring behoeft op deze verordening, ook wij wel de verordening konden maken dat de leerlingen niet naar een andere gemeente school mogen guan of zij moesten zóóveel aan de gemeente betalen. Maar dat vond het lid van Ged. Staten toch ook niet den goeden weg. Spr. kreeg den indruk dat Ged. Staten Alkmaar niet direct zo© lastig zullen vallen over de subsidie, maar wel willen ze met Alkmaar spre ken. De heer Krom heeft op die vergadering te Alkmaar den indruk gekregen, dat het niet gaat tegen de hef fing, maar men beeft bezwaren tegen de handelin gen van Alkmaar. Men komt wel het naaste, maar niet het allernaaste van Alkmaar te weten. Het comité wil modezeggingschap. Er zullen geen slacht- ofiers vallen, maar het comité zag graag dat de ge meenten solidair; zijn. Dan kan er misschien iets tot stand worden gebracht, want over het algemeen zijn de buitengemeenten niet over de handelwijze van Alkmaar gesticht. Spr. stelt den Raad voor een afwachtende houding aan ie nemen. Voorzitter gelooft niet dat de actie eenig nut zal hebben. Alkmaar wil zijn eigen zaken regelen. liet comité maakt ook bezwaar dat in de rekening van Alkmaar is opgenomen de waarde van* het school gebouw, dat is een doorn in Ji6t oog. De heor Met vraagt zich af of men een dergelijk advies zou geven als meri zeil een kind had dat van de school te Alkmaar gebruik maakt. Spr. is er van overtuigd dat er slachtoffers zullen vallen on wil dat voorkomen. Wat de subsidie van rijk en pro vincie betreft, spr. gelooft niet dat die subsidie dit jaar is betaald, in verband met.de Nijverbeidsonder- wijswet. Het bedrag voor onze gemeente is zoo klein, dat spr. niet inziet waarom slachtoffers moeten val len. Spr. gelooft dat Alkmaar in haar recht staat. De heer Kostelijk merkt op dat de gemeente zou moeten betalen f 146.56, doch dat er aan Kranenburg c.s. ruim f 177 terugbetaald zou worden. Spr. vindt het ongemotiveerd dat Alkmaar een verordening maakt, die de goedkeuring van, Ged. Staten niet be hoeft. Volgend jaar kan Alkmaar wel weer met een nieuwe regeling komen, het is een ongezonde toe stand. Voorzitter: Dat vind ik heelemaal niet. De heer Kostelijk: Wij moeien er ook aan betalen en dan is het billijk dat de buitengemeenten ook er kend worden in de rechten. Voorzitter wijst op de hooge kosten die het, onder wijs Alkmaar kost, cn het heeft groot gelijk dat het de buitengemeenten laat bijdhagen. Als ik Alkmaar was zou ik ook geon medezoggingschap willen go- ven. De gebruikswaarde van het schoolgebouw die Alkmaar op f600 in rekening brengt, is niet buiten sporig voor zoo'n groot schoolgebouw. Spr. gelooft dan ook niet dat de commissie bij Ged. Staten zij zullen spinnen. De heer Kostelijk erkent, dat als die f600 alleen de grief is, het een klein verschil is. De neer Krom zegt dat het idéé van burgemeester Haringhuizen is, dat Alkmaar de buitengemeenten ve^l te veel wil laten betulen. Alkmaar wenscht geen voldoende inzage te geven. De heer Poland wijst or op dat het niet de schuld van ons gemeentebestuur is dat Alkmaar f 146.56 te kort heeft gehad, dat is de schuld van Alkmaar zelf. Onze gemeente hooft zich voor die leerlingen niet garant gesteld. Voorzitter wil liever maar niet van schuld praten. De besprekingen rijn gestrand, tenslotte is eon ver ordening gemaakt, maar in dien tusschentijd hebben er. Teerlingen schoolgegaan en daarvan moot betaald worden. Spr. doet nog verdere mededoolingcn over de besprekingen die met betrokken oudors hebben plaats gehad. De heor Kostelijk wil tenslotte wel aan de rege ling voldoen, maai' dan even goed protesteeren. Voorzitter zou dat niet aanraden. De voornaamste kracht voor de commissie is de algemeene samen werking. Daarom zou spr. dan willen dat wij ons been stijf hielden. Kan hot niet anders, dan zullen wo er maar overheen stappen. Als de commissie iets weet, kan de Raad bijeen komon. De heer Kostelijk wil B. en W. machtigen de zaak af te handelen. De heer Krom wil juist geen besluit nemen maar afwachten. De heer Met is vast overtuigd dat or niet aan de regeling zal zijn te tornen. Wanneer er deze week j neg geen bericht van de commissie is, wil spr. dat een besluit wordt genomen. Voorzitter zegt, dat deze week het advies wel van de commissie zal komen en dan zal spr. den Raad bij elkaar roepen. Besloten wordt nu dat advies af te wachten en daarna een besluit te nemen. (Morgen het vervolg.) De Berlijnsche correspondent van hert Hbld. vertelt verschillend© bijzon-dierheden waarop de Duitechers de Framscherr in het Rurhgebied tegenwerken. Men' kan zich langzamerhand' dien om het Ruhrgo- bied1 gietrokken, ijzeren ring als gesloten denken. Meet men dien omtrek op de kaart af, dan krijgt mieneeib lijn van ruim 160 K.M. afstand:, die voldoen de aantoont, welk een gewield!ge troepenmacht voor die hermetischo afsluiting noodig is, vooral als men bedenkt, dJat .duizendion wegen, en hondeirdien spoor- en tramlijnen- diezo tolgrens kruisen. Men moet zich die Duitsch© tokUek als volgb voorstellen: Alle spoor lijnen die naar helt Westen, dus naar liet oude be zette gebied, en naar Frankrijk em Belgiö gaan, zijn door de Duitschers in de laatste weken onbruikbaar gemaakt. Dit is op verschillend© manieren»geschied. Zoo heeft inien reeds aa.n zeer veel zijstations de naamplaatjes afgeschroefd, vendor op vele plaatsen die wissels onbruikbaar gemaakt, en wanneer de Firamsch-en inlichtingen vroegen, worden zij dioor hert Duitsch© treinpersoneel opzettelijk om den tuin ge leid, wat reeds tol van ontsporingen veroorzaakt heeft. Men. mag dus practisch gesproken zeggen, dht dIe Fr&nschen reeds van het verkeer per trein zoo goed als geheel hebben afgezien. Nog moeilijker dan in het nieuw-bezette gebied is door een dergelijk lij delijk verzet van Duiitsche zijdie het treinverkeer aan den linkeroever van dien Rijn. Wel komen zoo nu en dan niog Franisclie treinen, aan, doch Fransehe ma chines heeft men met eenig© soldaten te voet vóór d© Jooomrtiief laten loopen, ter voorkoming van on gelukken. Praotiisch nutt heeft een diergelijk trein vervoer dus niet! Naar de andere zijde, nl. naar het Oosten, dus naar het onbezette Duitschland),. heeft men de ondiere taktiek gevolgd, nl. alle spoorlijnen inltakt gelaten, want hert is natuurlijk in Duitsch- lands voordeel te trachten zooveel mogelijk kolen naar liet onbezette Duitscbland ie krijgen. Op welke wijze men dit o.a. tracht te Ixxrelken, is hoogst inte ressant Zoo hebben- in d© laatste driie nachten- vele machinisten hun locomotieven over d© tolgrens heen in het onbezette Duit-schlamd.' gebracht. ïntusschen wenden ityhet bezette Duitscbland aan id© andiere zij de van -de tolgrens de verschillend© leeg© goederen wagens met. steenkool vol geladen. Daarop keerde dan 's nachts de locomotief in hot bezette Ruhrge- bied terug, koppelde snel den kolentrein aan cn bracht deze naar Duitschland ondanks het heftige vuren dor Fransche posten. Natuurlijk zijn derge lijk© kunstgrepen zoodra zij eenmaal ontdekt zijn, niet. meer gemakkelijk uit te voeren, maar bij dit merkwaardige en'spannende schaakspel tusschen Frankrijk en Duitschland heeft Duitschland zich bij vo -rbaat op alle mogelijke zetten der tegenpartij voorbereid; men kan er op rekenen, dat elke nieu we maatregel van Frankrijk door oen nieuwe sabo tage \an Duitschland za.1 gevolgd worderu Aardig en tcekenend voor de wij-ze, wraarop de Duitsche spoor wegbeambten aan de schaakpartij meewerken, zijn de volgende voorbeelden: Toen gisteren eenig© officieren in Essen iin d# 2e klasse van een Duitachen trein wilden- inetappen, werden zij door het treinpersoneel gedwongen in de* 4e plaat" te nemen-, wat zij ten slotte onder heftig protest deden ook. Nadat zij daar ecnigien tijd1 ge/e ten hadden, zonder dat de tredn. vertrokken was, kwamen de conducteurs zoogenaamd uit medelijden de officieren weder uit de 4e klas weglokken om hen naar den 2d<en klasso coupé te brcngierï, die zich ach- ter aan den trein bevondi Toen do Franschen, zich daarin tevreden haddien neergezet, vertrok 'de trein, maar liet den wagon, waarin de Franschen zich be vonden, voor het perron achter! Een airder geval kwam mij ter oore, waarbij eeni- ge officieren-, die met den Duitschcn trein beslist mee wilden, dooi' dén machinist gedwongen- werden, eenig© K.M. van hot station uit t© stappen, wat zij eerst weigerden, maar ten slotte wel d-oien moosrt.cn, omdat do machinist den trein moor dan een uur op de rails liet staan. De quaestie van <1© invoering der Fransche munt waarde, waarmee de Franschen blijkbaar nog voor de eerstvolgende -dagen rokening houden, Is door de Duit^chers bereids voorzien. Ze hebben het plan, om onmiddellijk -daarna in hert bezette Rubrgebiod zelf nieuw Duitsch gold t© drukken, zoodat do hermeti sche afsluiting ,d© Duitschers niet verhinderen kan, do -arbeiders toch uit te betalen; terwijl men. de Duitsch© bevolking roods gewaarschuwd heeft,, dat het Fransche geld onder geen. voorwaarde- mag wor den aangenomen.. In het kort kan men dus zeggen, dat het. de eerst volgende weken, (de Duitechors zeiven rekenen op maanden) het in het Ruhrg-ebied hard tegen hard. zal gaan. Dat hot kostbare Huhrgebied ten slotte daar bij wel te gronde zou kunnen gaan, is natuurlijk de schaduwzijde; maar voorloopig zal men met groote spanning eiken zet en tegenzet in dit allermodernste en wreedste van alle schaakspelen moeten afwach ten. De beze-tt ingiftautoritoiteru gaan. er thans te© over, den scharperen loon ook tegenover -do pers aan te slaan. ïiuo is in een confejrtmlio van de pen* verbo den. betuigingen van ibstémming met de houding der regeertng naar aanleiding van de Ruhrbezettfrig te publiceeren; houdt men zich hieraan niet. dan zul len de bladen woitüen verboden- en -de redacteuren streng gestraft. Ook hier heeft men hen.geliefkoosde midel van uitwijzing in uitzicht gesteld. Hot postverkeer met de rijkshoofdstad: ondervindt groote vertraging; ook uit Nederland rijm -de zendin gen drie a vier dagen onderweg. Do telefoonverbin dingen j,n het Rubrgebiod zijn bijna overal verbroken daar hert personeel de bezetting van de telefoonkan- trren door do Franeehen steeds met staking beant woordt. Do storingen in het personenverkeer duren voort, ook in het goederenverkeer is groorte vertraging. Het verkeer met Nederland la op beide Rijnoevers ver braken. Het Fransche schrikbewind in het Roergebied neemt steeds schei por vormen aan. Volgens I-lavas zullen op bovol uit, Parijs dié Duitsche ambtenaren in hort geheele bezette gebied, die openlijk of lijdelijk verzot plegen, worden aangehouden en uitgezet. Dit Ls gisteren begonnen. Daarbij zijn zelfs /.lekon uit, hun bed gelicht en onder sterk militair goJotde op gebracht. Te Dussoldorf li ebben- officieren vrouwelijk perso neel met de rijzweep uit het telegraafkantoor gejaagd. Te Esson staakt het geheele post- oin telegraaf personeel sedert gistermiddag 3 uur, wegens de ar restatie van don postdirecteur en andere ambtena ren, die weigerden zich naar d© Fransche bevolen te gedragen. De oude (socialistische) mijnwerkersbond in hot mijndistrict Bochurn hoeft besloten zich zoo krachtig mogelijk te weren tegen de Fransche politiek van geweldi en zoowol voor aanlokkelijke aanbiedingen, als voor bedreigingen doof te blijven. Met name zullen de mijnwerkers zich verzetten tegen geweld dadig optraden tegom mljnwerkerslel-dens en tegen de invoering van een nieuw betaalmiddel, De vakbonden van arboidens cn beambten- t.o Dort- mund hebben eveneons tot don uitoosten tegenstand besloten. De Engelsche correspondenten in het Roergebied maken gewag van verhoogde spanning. De staking op de speren is vrijwel algemeen en de beperkte dienst, door do Franse hen goorgmiieeerdi, is al zeer onvol ledig. In de Engeleche zone blijft alles rustig. Naar -verluidt is de voorbereiding van een douane- grens tusschen bezet en onbezet Duitschland thans voltooid. Te Akon ls de bevolking tengevolge van do vele uitwijzingen den Belgen zeer vijandig gezind. Er- kwamen ornstige botsingon voor tusschen nrboldova en Belgische militairen; vele Belgen werden ontwa pend, De Belgen hebberu toen met oen groot© troepen macht aangevallen. De verscherpt© staat v&n beleg is afgekondigd. In Trier werden hoden drie hoofd» ai? blenaren. bij de spoorwegen en eon hoofdinspec teur der douane gieurros-teerd, omdat zij weigerden do Fransche bevolen uit, te voeren. Bij informatie bij de groote Berlijnsche industrieën met betrekking tot de kolen voorziening werd door de voornaamste Berlijnsche fabrieken medegedeeld, dat zij nog voor weken genoog aan steenkool in haar opslagplaatsen hebben. De rijk'skolencommissaris heeft, t© kennen gegeven, dat de stand.der kolenverzorging op het ©ogenblik geen reden tot ontevredenheid geef'. De industrieën zoowel als particulieren en de gasbedrijven kunnen geregeld van kolen worden voorzien. WARMENHUIZEN, 30 Januari 192.1. Roode kool f 0.75 a f 1.60. Gele kool f 0.60 a f 0.85. Deensche witte kool f 0.80 a 1.50. Uien, 1.40 a 1.90, Drielingen f 0.50 a t 0.G0. Uitschot roode kool f 0.50 a f 1,70. Uitschot gelo kool f 0.45. Uitschot witle kool f 0.90. Aanvoer: 24235 Kg. roode kool, 14030 Kg. gele kool, 10720 Kg. witle kool, 5320 Kg. uien. NOORDERMARKTBOND, Noord-Scharwoucle. 30 Jan. Blauwe aardappelen f 1.60. Grove uien f 1.20 a f2. Drielingen f 1.20 a f 1.30. Nep f 2.20 a f 2.40. Peen f 1.10 a f 1.20. Roode kool'F 1.20 a f2.30. Doorschot f 0.90 a-t 1.80. Gcic kool f 0.40 a f 1. Door schot f 0.30 a f 0.80. Spruitkool f 1.80. Deensche witte f 1 a f 1.80. Doorschot r 0:60 a f 1.60, alles per 100 K<*. Aanvoer 29 Jan.: 9150 Kg. uien, 12025 Kg. peen. 82525 Kg. roode kooi, "39550 Kg. gele kool, 5?550 Kg. Deensche witte LANGEDIJKER GROENTENVEILING, Br. óp L. 30 .Tan. '23. Bloemkool, le soort, reuzen, f 11 a f 12.80 per 100 stuks. Roode kool, Ie soort f 1.30 a f 2.20. Idem, 2o soort f 1 a f 1.20. Gele kool, le soort f 0.90 af 1.30. Idem, 2c soort f 0.50 a f 0.80. Deensche witte kool le soort f 1.10 a f 1.80. Idem, 2e soort f 0.70 a f 1. Uien, drielingen f 0.90. Uien, le soort i 1.40 a f 1.90. Losse wortelen f 1.30, alles p. 100 Kg. Aanvoer865 st. bloemkool, 75200 Kg. roodekool, .65000 Kg. witte kool, 77100 Kg. gele kool, 7150 Kg. losse wortelen ,3750 Kg. uien. PURMEREND, 30 Jan. 1923. Aanvoer cn prijzen waren heden als volgt: Kaas; 9 st. fabrieksk'aas f 56, m.m. f 60, 5 st boerenkaas f 54. m.m. f 62; 595 Kg. boter f 2.80- f 2.85, 372 runderen, w.o. 210 vette f 0.80—f 1.30, 154 melk en geldekoeien fl 150—450 handel matig; 8 stieren, 56 paarden f 150250. handei 'stug; 34 vette kalveren f 1.60 tot f 1.80, handel matig; 206 nuchtere kalveren: slacht 10f 40, fok f 1636, handel vlug, 306 vette

Schager Courant | 1923 | | pagina 2