TLEMCÈN. Woensdag 31 Januari 1923. 66sie Jaarysng. No. 7172. TWEEDE BLAD. iet n. Rinnenlandsch Nieuws. N.V. „DE TIJDGEEST". zei le keiler IX. ing. kilo 70 90 35 25 25 30 >5 .'0 15 10 ige. i- Na den lunch komt het rijtuig met de drie rossi nanten weer voor en de gids neemt naast den koet sier plaats. We beginnen wat te toeren, om'de stad heen en passieeren te dien einde verschillende malen den ouden muur, die in majestueuze brokstukken overal verspreid staat en het landschap geheimzin nig interessant maakt. Wie bekommert zich heden ten dage om een muur? En hoe Veilig voelde men zich eeuwen geleden wanpoer men er binnen wasl 't Is ook oen heele hoogte; vooral vlak bij de ruines van het oude Mausourak. In de cirkel der moskee- overblijfselen huist eene Fransche familie en de vrouw van den landbouwer roept een wit paard naar i binnen dat voor de groote, bronzen deur ons den 1 weg verspert. Een. klein, donker muildier, de baby van het witte paaaxl, snuffelt om ons heen. De vrouw maakt excuses dat de witte mama het zwarte bast- aardjong niet beeft willen zoogen, daarom heeft de muilezel zulke mottige plekken in het ruige haar. Do Franschen verliezen, waar men. ze ook aantreft, do hunne aangeboren sierlijkheid in beleefdheid niet: Ze oxcuseeren zich voor alles: Pardon dit en i pardon dat. Maar'daarentegen bederven ze, zonder hot. te willen, dikwijls iemands plezier. Onze brave, nauwgezette Arabische gids wijst op hot stuk minaret, wat nog over was en vertelt met dramatische trilling in zijn stem dat do sultan wel ke dezo toren liet bouwen, ook aan een.'jood vergun ning gaf werk to leveren en dezo vervaardigde den réchte rtrkp-, terwijl do. linkerwenteltrap, welke naar boven vottde, door oen geloovig muzelman gebouwd werd. En ziet: de trap aan den linkerkant is naar beneden komen vallen, terwijl /ie reohtertrap het nog uitgehouden, heeft. „Wat?" lacht do Fran^aise. „dat is nonsens, de rechtertrap was vermolmd en is naar beneden komen vallen, men heeft daarvoor hout tusschen de steenen gebruikt, terwijl de con structie dor ïinkertrap, zooals gewoonlijk, geheel j van steen was." De gids kijkt ongelukkig en stamelt dat hij toch hQusch '.t zoo vertelde als hij het geleerd had en hot „boek" gaf het zo5 aan. Wij troosten hem met de verzekering, dat wij hem gelooven, want was het niet net iets voor een jood om stiekum hout te gebruiken, waar steen noodig is en zoodoende meer aan den trap te verdienen dan zijn musul-mauschen- collega-metselaar? En zoo zijn beide partijen te vreden. We rijden langs schilderachtige hutjes, de weg stijgt en we hebben een mooi uitzicht over het in zon badende panorema, naar Bou Médine, dat tusschen olijf- en vijgeboomen verscholen ligt. Dit Arabisch dorpje-herbergt, behalve een oude, kleine mosquée hot graf van een ouden geleerden priester, welke eigenlijk teruggetrokken levend, te Bougie, bevolen werd naar Marakeeh ie komen; hij stierf onderweg, in 1198. In het einde van de zestiende eeuw hielden, do inwonem van 'dit plaatsje zich vooral bezig met het verven- van stoffen We zien groote holen in de bergen, waarvoor zich meiischcn bewegen. Het zijn holbewoners, die in de ze gxouon huizen. Terwijl onze paarden zich weer iv. bv.weging stellen, is onder luid geroep een. drietal Arabieren ons gevolgd en heeft ons nu ingehaald. Een ervan zit op een ongezadeld dier en de tweede heeft zelfs geen teugel, enkel eeni klein stokje in de hand, waarmee hij zijn rossinant te beduiden geeft naar rechts 'of links te gaan, door nu en dan een .tikje op de éene of de andere wang van het dier te geven, zijne, lange beenen zwengelen er los bij. In volle galop gaat liet nu den broeden weg langs; on ze koetsier die. ook een sportman in zijn hart schijnt te zijn, logt de zweep erover, hot lijkt wel alsof we mot ons allen op hol zijn. De ruiters betwisten el kaar nog den voorrang: „hi-yep-hoep", gillen ze. We komen nu en dan Arabieren met ezeltjes tegen, welke haastig tegen den berm van den weg opkrui pen en vrouwen, welk het verschrikte éene oog eraan wagen, huiken angstig tegen elkaar in de struiken, als zc bet hoefgekletter en zweepgeknal gewaar worden. Bij de poort van Bou Médine geko men beduidt de gids onze eerowacht, dat we niet meer meedoen en schieten de lachende bruine rui ters vooruit. We stijgen uit en gaan even do Medersa zien. dat is de Arabische Hoogeschool, waar de stu denten de Koran uitgelegd krijgen. Vroeger woonden zij cr-ook, in kamertjes als hokjes, gelijkvloers en op de eerste verdieping, uitkijkend op de binnenplaats, het atrium met de vvasehfoiitein in het midden. Eed groote put is op zij van den ingang, waarvan de zijkanten diep uitgesleten zijn door de •ketting, die eeuwenlang op en neer gerateld heeft met heilig water waarin vooral cle vrouwen gelooven clie er hunne kindertjes mee wassehen, in geyai van ziekte. De vloer is van marmeren tegels en de heele binnenplaats is een weelde van blauw oranje, groen en paarsch, door de wandtegels. Deze zijn niet ouder dan een eeuw, want zo zijn iu de muren gezet, toen deze ai'te bouwvalliig werden en de gekleurde gips van eeuwen gingen afbrokkelen. We rijden nu naar tie kolonie holbewoners eh. zijn opeens verplaatst in het primitiefste beslaan van den oermeusch. Over smalle voetpaadjes tusschen hutten van zandsteen en gedroogde klei, waar ezeltjes stallen, •honden uitvliegen en kinderen uitkruipen, komen we aan de grotten. De mannen ziin zeker aan hun werk1 elders, want enkel vrouwen hurken er en kinderen dwaiou er rond. Vriendelijk worden wo begroet. Een mooie jonge moeder zit een soort amandelen ot noten te doppen, veel heeft ze niet aan, meer munten ön lappen dan kleeren. Op hare kniecen ligt rustig een klein wichtje te slapen. Een bijzonder schilderachtig groepje, met een verlegen raeiske naast zich. welke een poes koestert. Deze nomadenvrouw bedekt zich hetj /gelaat niet, hol is waarschijnlijk een danseres, in elk geval jacht zo ons vriendelijk 'toe als we haar foto grafeeren, zij schijnt geen strenge hoer en meester te Hebben, welke huaï alles verbiedt. Dan is 't oen moderne, ecu vrije vrouw, wal zaï 'men zich. in zoo'uj ^holbestaaii ook» veel van zeden en gewoonten aantrek ken V We bekijken zoó'n woning van binnen. Veer' huis raad is er niet; een rustbank^ wat zakkengood op den vloer, een paar lage tabocretjes, polton met kastanjes en noten. Nu verder naar do* gewone school, waar we slechts twee studenten vinden in een lokaal vol banken. Eén van hen zit met een Fransch vertaalboekje on de andere met een Arabisch dito. Ik vraag of dezo me wal echt Arabisch vertalen wil, zoo oorspronkelijk mogelijk en wat stottert hij mij voor. met den vinger bij elk' mooi krullend ktlerteeken? Een gelijkenis van Jezus. Daarna liet verhaal van Saulus die een Paulus werd. Zouden deze Arabieren woten, wat ze hier zaten le leeren? Ik zeg maar niets want ik denk; als het hier de kwestie is van eene pénétration pacifique, zal ik maar geen roet in 't eten gooien. Langs de tapijtscnooi; dezo is gesloten, vanwege de vacantie. Maar geen nood: een paar kilometer verder is een tapijtweverij van een «Pranschen hotelgast, welke ons inviteerde deze te komen bezichtigen. Door do stad, waar rechts on links de wit, behuifdé stalletjes der nijvere bevolking, welke zit tc vlechten, nuaien, schoenen te fabriceeren, to smeden, kerven eu (jraTeeren, stuift oas driespea ee» bTwde atfftrsg. Hier is d<s, handindustrie die owwffl Frraschtaa»?, rijk maakt, want voor luttele penningen, zitten hondcr- i den vrouwen in goed geventileerde vertrekken te hurken voor enorme weefgetouwen met stapels gekleurde wol naast zich en het te volgen patroon tusschen de iouw- draden gestoken. Schilderachtig, al die knappe jonge deerntjes en do ernstige oude matronen, met de gezich ten, die, mysterieus door de touwtralios verzacht, nu en dan do diepdonkere grooto oogen opslaan. De veel heid van kleuren, warm om haar heen lijkt wel haar element te zijn. Handig en vlug plukken, knoopen, trekken de slanke vingers, knippen de scharen. Ingewikkelde, eenvoudige, sobere patronen in blauw en beige, zwart, wit, wijnrood, helgroen en oranje, ook wel elfen, of geblokt, van alles worat er gemaakt, Boveè is er nog zoo'n zaal. Daar zit vooraan oen vijfjarig meisje, ernstig, zonder op- of omkijken, hard te werken. Handig dut die hummels zijni De wol wordt in verschil lende aangrenzende schuren gewassehén, geverfd, ge- droogdj gesorteerd. Wij krijgen een paar karpetten tc zien die klaar zijn en naar de groot# magazijnen te Parijs worden gezonden. Men is btzig aan mu hoei langcü lóoper voor een groot hotel iu Parijs. Do gids wordt ongeduldige hij wil ons voort hebben, want we moeten nog grotten zien en een cascade. Ecu cascade? Die hebben we op onze* zomerreis zooveel gezien, bij dozijnen, heel hoog en breed. En grotten? Moeten we nu nog. inecr grotten zien? Jawel. Zoo'n t waterval als deze is er op dc heele wereld niet en do j grotten zijn eveneens uniez. En of we nu ai zeggen dat het koud wordt, dat 't ons afgeraden is na zonsonder- gang in een open rijtuig te rijden, dnt we den watervat haast nietmeer zullen, kunnen zien, er helpt geen lieve vader of moeder aan, we moeten den dagtoer vol eindigen. Hij maakt den landauer dicht, als w# halver wege'ons doel zijn, want de mist, die al» ec$feonde baud om onzen hals knijpt en zich op do schouders legt, ii motregen gewordeu en hij huil zichzelf in zijn bruine burnous. we worden' vonlrc terra ecu mooien half- cirkelweg omgezwaaid, eigenlijk denzelfden weg dien wo van uit den trein ai gezien hebben. Recht» bergaf links een dal. 'Eindelijk: do waterval. .Do gids wpeht het portier, we moeten uitstappen. Wo hebben - geen paraplu's en staan ericmelencl ie kijken naar het zilveren stroompje, dal zien in enkele dunne vertakkingen iin 'pen mooie diep—blauwgroeno kom laat vallen. Helaas kan men ract dit versomberde licht geen regenboog kleuren zien, de bloemen laten dc kopjes hangen, de varens tusschen de donkere rotsblokken tegen de helling groeiend, druipen. Vols plichtsbesef tellen' wc de minuien waarna we fatsoenshalve weer in het rijtuig mogen. De gids kijkt vol verwachting en vindt dat we I naar boven moeten klimmen. Wo schudden koppig hel hoofd. Of wo weieens meer zoo iets "moois gezion hebben'? „O, fa, in Amerika." Niet zoo mooi bauw en i groen, maar grooter. We leggen uit tya'ar Amerika is. De f' ,ids is een beetje onthutst en zegt: Ju den zomer is lier weinig water, 'a winters is het. méér. Ik vraag j Wanneer is het hier winter?". ,;Nu" zegt de gids eri kijkt I me verbaasd aan. We stappen maar weer in en met bekwamen spoed brengen onze Arabische dravers ons huiswaarts. In het hotel wordt ons verteld, dat de Arabieren allei wat ze aan water hebben, zoo hoog Schatten, omdat het zoo'n droog 'land is. Zoo'ti waterval is in hunne oogen iets van den hemel gezondens. Hiermee irrigeeren ze mijlenver, door terrasvormige veldjes te maken, hun graan en ooftbouw, op de manier als de inlanders op Java hunne sawah s (rijstvelden). De grotten, waar we nog even vanuit het rijtuig ingegluurd hadden zijn door de natuur gevormde gewelven, eenigszins grillig gevormd met vertakkin gen en aangrenzende vertrekken, waarin stalaetiton cri stalacmyten zich hebben gevormd, zooals in ',t Zuiden van Limburg druipsteengrotten. Ze zijn door ëetfe soort Wereeniging tot Vreemdelingenver keer voorzien van acetyleengas. Twee dingen vielen me nog op, onder het straatverkeer: de trotsche spahi's op hunne edele paarden, in colonn^ door de stad trekkend: Arabische militairen in Franschon dienst, met vuurroode mantels over de met soutoche be'stikte uniformen, dé kromsabèls op zij. En de kin deren die zich met hetzelfde spelletje vermaken als de Europeeache: ze hebben een langwerpig vierkant in den leoincn grond gebrast en springqn op één bloot Voetje daarin rond. ónderwijl 'een steentje vér der trappend op al de nulletjes, kruisjes, en teeken tjes. Ook ziet men veel vervallen en verlaten wonin gen; deze vertelde de gids zijn verlaten door de Arabieren, welke liever bijtijds naar Turkije ver trokken, toen de oorlog uitbrak, dan dat zij voor het Fransche gouvernement is het, vuur gingen en dat zijn er niet weinig. Gebrek aan moed is hét niet ge weest, want de muzelman is fatalist. Men"sterft niet als het zijn tijd niet is, al zijn de kanonnen, gela den on wel, recht op hem gericht. Ue trouw aan de IJalve Maan. die, als een bootjo bover; de deuren der Moskeeën prijkt, wint het veelal van de trouw aan bet gouvernement. In het geheim eigenlijk al tijd-. Wij ontmoetten een leeraar, dokter in de filoso fie, of eigenlijk beëedigd explicateur van den Koran en zoodoende voorganger van de jeugd, welke met ons in den trein reisde. Vól overtuiging beweerde hij. dat alle kennis buiten den Koran overbodig, was. „De Koran houdt alles in wat een mensch in 't loven noodig heeft",'beweerde hij. „Meer moest men niet leeren, dat is ballast; het maakt het leven ver ward en moeilijk. Als een man zich aan den Koran houdt, kan hij niet falen. Ik eet geen rarkens- vleesch, dat is slecht voor t bloed. Ik drink geen wijn of anderen drank, deze ondermijnt het denk vermogen. De Koran is mijn gids en mijn troost". In de oude tijden nam in Holland de Bijbal bij ve len een even groote plaats in. Zijn de Muzelmannen nu achterlijk of zijn wij hot spoor bijster geraakt? Neen, wij zijn speelziek, geloof ik en bouwen ons dwaaltuinen, waarin we ons vermaken en waaruit we. ha vele omwegen, weer veilig en wel, bouwend op eigen kracht, hopen -terecht te komen. PLANTENZÏEKTENLEER. XXXI. (Vragen, deze rubriek betreffende, zoo mogelijk van goed verpakt materiaal vergezeld, in te sturen aan den neer K. van Keulen, Veenenlaan, Hoorn.) Plantenziekten, die veel in Noord-Holland voorkomen ZIEKTEN VAN AARDAPPELS EN KOOL. De brochure met bovengenoemden titel, is thans ter perse, en zal zeer binnenkort verschijnen. Degenen, die er alreeds een besteld hebben, krijgen haar dan toegezonden. Ik kan mededeelen, dat waar deze brochure voor iederen aardappel- on koolverbouwer van belang is, de prijs zoo lang mogelijk is gestold, n.I. op f0.65. Bij elke 10 -exemplaren, cue besteld worden, is een gratis exemplaar gevoegd, zoodat het in het belang van ieder is. o.m. 9 andere liefhebbers te winnen. De brochure telt ongeveer 50 bladzijden. Ook zij, die reeds de bekende brochures over aardappelziekten hebben wordt aangeraden zich ook deze aan te schaffen, aanr er verscheidene nieuwo gegevens zijn bijgekomen die in genoemde brochures niei zijn verwerkt, terwijl er ook veel meer z.ekten in worden behandeld, (men raadplege onder?'landen inhoud). Ook de Icoolziekten worden hifcrin beschreven. •Aardappelziekten Aucuba-bont, bladrolziekte, bewaarplaatsen, blauw worden, Bordeauxs cho jxip, Bourgondi sche nap, Colorado-kever, doorwassen, droogrot, esch- doornbont, gewone aardappelziekte, grauwvlcezighcid, dc keuring voor het buitenhuid, koopziekte, korhoender- staart, kringerigheid, krinkel, krulziekte, krocsziekte, lakschurft, massa-selectie, mottigheid. mozoick-ziektc, natrot, onderzeeërs, oogziekte,'pokkigneid, popperigheid, rammelaars, Bhizoctonia-ziekte, ringvuur in het loof, roest, roodrot, schurft, selectie, sproeimacfeines, stamse- locte. stengclboorder, stippcl-strcepziektc, sublimaat-be handeling, topbont, vclddemonstraties, verbroeien der spruiten, wantsen-beschadiging, het „wassehen" der aard appels, wintertentoonsteliingeo, wratzioktc, zwartbeenig- beid. Aardropt, «anMoo. bacteria-Mekte, besïe.geis, bladluis, doorbloeicn, draaihartigheid, emelt, gebittig weer. grauwe worm. grietworm, honingdauw, kanker, kiemplantdoo- der, kluitjesdrager, kniptor, knobbelkever, knolvoet, koolkraag, koolmotje, kooluü. kooiviieg, koolwitjes, kooizaadkever, koolzaadglans&ever, koperworm, kop maaidje, langpootmug, lieveheersbeestje, poeren, pooters, randjesziekte, ritnaald, roetdauw. ocheerworm, sluipwes pen, spikkelziekte, springrijp,'val Iers, valsche meeldauw, verslag, weerigheid, zevenklappers, zwartbeenighoid. Tot zoover den inhoud. De opmerkzame lezer zal zeker ongemerkt hebben, rdat sommige ziekte» tweemnar genoemd zijn, maar dit is dan onder verschillende benamingen. Dit is voor het gemak gedaan, om iels spoedig op to zoeken. Zoo noemt de een de koperworm. om eens eenvoorbeeld te geven, beslagen. de ander grietwurm. In Wognum en omstreken, hoort men van poeren spreken, teiwijl men in dc Streek weer pooters zegt. Anderen noemen dit insect weer scheerworm Zoo spreekt da een van krul, d» ander van mozaiek- aiekte, terwijl een ander deze ziekt# weer topbont noarah Vermeld, xi\ nog, dat dit "boekje apaeiaul voor Noord- Holland geschreven is. De controleur bij dan Plantenziekten- kundigen dienst te Hoorn, K. VAN KEULEN. Dïï ZUIDERZEEWERKEN. Blijken» de driemaandelijksche mededeelinren be treffende de .werkzaamheden voor de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee zijn de grondborin gen In zee nog tot in do tweede helft van November voortgezet, waarna zij in verband met het verge vorderde seizoen, gestaakt, werden. In/ verband met het onderzoek, naar mogelijke vindplaatsen van ge schikte dljksspecie werden eenige boringen verricht in de Doove Balg en langs de (ïeldersche kust. ter wijl in verband met den aanleg van «het afwate- ringa- en scheepvaartkanaal Van EwijckaluisOost oever nog een aantal boringen langs de Noordhol- landsche kust werden gedaan. De opneming van 'het gebied tusschen de in den afgeloopcn zomer verkonde strook van Wieringen tot do Friescho kust bij Zurig en het reeds vroeger opgenomen, daar bezuiden gelegen, gebied kwam gereed. Vervolgens had nog efsn opneming plaats van het gebied beoosten Wieringen nabij den in aanleg zijnden beschermingsdijk om het sluistrr- rein, waarna In den loop van November dc werk zaamheden in verband met het gevorderde seizoen werden gestaakt. Met den aanleg van een beschermingsdijk om bet toiwn bestemd voor den bouw van sluizen beoosten Wieringen. werd geregeld voortgegaan. Bij beschik king van den minister van waterstaat van H No vember 1922 werd de termijn van oplevering van het eerste gedeelte van het werk. zijnde Volgens het be stek 16 November 1922, met 60 dagen verlengd. De noordwestelijke en do noordoostelijke dijk van Afdeeling I kwamen, op het afwerken van enkele onderdeel en na, gereed. In aansluiting hieraan werd een begin gemaakt met den zuidoostelijken dijk van Afdeeling I; hiervoor werden de kraagstukken over ongeveer 150 M. lengte aangebracht, waarboven de dijk gemiddeld tot de halve hoogte werd opgewerkt. Ter plaatse van de aansluiting van den zuidoos- telijkon dijk van Afdeeling I en den noordooste lijken dijk van Afdeeling II werd een eiland op- gestort, vaj-i waaruit een aanvang werd gemaakt met den aanleg van den zuidoostelijken dijk van Afdee ling I in Oostelijke richtihg. Langs dit gedeelte van het werk werden de kraagstukken over ongeveer 175 M. lengte aangebracht en werden de perkoenpalen 'cslagen, waartegen de steenhekleeding werd opge trokken naar gelang het opwerken van het bovendeel van -dit dijkvak vorderde. Eindelijk werd nog begonnen met den zuidweste- lijkeh dijk van Afdeeling II en met den verbinding3- dijk, aansluitende tegen den bestaandon Stonteldijk langs de oostzijde van Wieringen; hiervoor werd een kraagstuk gezonden op den zuidwestelijken dijk van Afdeeling II, ten zijl met het. aanbrengen van de bekleeding op don verbindingsdijk bij de aansluiting aan den Stonteldijk werd begonnen. Het bagger- cn pemverk wordt uitgevoerd met een baggermolen niet een emmerinhoud van 5.5 H.L.. twee baggermolens mot een ©mmerinhoud van 2.5 H.L.. een zandzuiger met een zuigbuis van 30 c.M. en twee perszuigeis met zuigbuizen van 40 en 50 c.M. Volgens het foor de jaren 19221925 vastgestelde beperkte werkplan, zal in de Jaren 1923 en 1924 worden uitgevoerd de afsluiting van het Am9teldiep en zou nog in 1922 een begin worden gemaakt, met hut in verband met. dit werk aan te leggen afwate ringskanaal, waarvoor op de begrooting van het Zuideraeefonds voor 1922 een bedrag van f500.000 was uitgetrokken. Het bedoelde kanaal, dat moet dienen om de na- deelen, welke van de afsluiting van het Amsteldiep worden gevreesd voor de afwatering van den Anna Paulownapolder. die thans plaats heeft door de even bezuiden 'de ontworden aansluiting van den afsluit dijk gelegen Van Ewljcksluis, weg te nemen, door die afwatering te verleggen naar hei Nieuwe Diep bij Helder, ia bestemd om later deel uit te maken van het bij indijking en droogmaking van de Wie- rineermeer langs do bestaande kust van Noordhol- land aan te leggen kanaal, dat, te beginnen met de uitwatering van den boezeim van Geestmerambacht bij Aartswoud, alle afwateringen van de thans op de Wderingermeer loozende polders en boezems zal opnemen^ en naar het Nieuwe Diep bij Helder zal voeren. Het bedoelde kanaal is ook bestemd om te ypor- zien in de scheepvaart van de langs de Wieringer- meer gelegen haventjes" (Van Ewijcksluis, Kolhorn. enz.), en het daarvan thans aan te leggen vak tus schen Van Ewijcksluis en het Nieuwe Diep zal te vens .moeten dienen ter vervanging van de bestaan de vaari door het Amsteldiep, welke bij den aanlcy van den afsluitdijk door dit vaarwater zal verval len. Volgens het aanvankelijk ontwerp zou het kanaal grootendeel9 worden aangelegd langs den binnen- teen van de bestaande zeedijken, en alleen voor het gedeelte benoorden den Anna Paulownapolder bui tendijks langs den Koegraszeedljk loopen. Voor zoo veel het thans aan te leggen vak betreft is, in ver band met do sedert den watersnood van 1916 ln Noord-IIolland op den voorgrond gekomen elsch, dat. geen diepe ingravingen zullen geschieden dicht langs den binnonteen der zeedijken, van dit eerste plan af geweken, cn is het kanaal ook langs den Balgdijk van den Anna Paulownapolder ontworpen buiten den bestaanden zeedijk. Hierdoor wordt de noodza kelijkheid van onteigening en van opruiming van woningen binnen den polder ontgaan, en wordt de gelegenheid verkregen om met den uit de ontgraving en uitbaggering van hot kanaal te krijgen grond langs do zeezijde en op oenigen afstand daarvan een nieuwen zeedijk te maken, van do afmetingen welke mot het oog op de na do afsluiting der Zui derzee te verwachton verhooging der stormvloed- standen in do toekomst noodig worden geacht. De in vroegere plannen opgenomen verhooging en ver zwaring van den Balgdijk, die bij den nieuwen toe stand slechts als tweede waterkeering dienst zal doen, kan in verband hiermede achterwege blijven .Het afwaterings- en scheepvaartkanaal is dus thans geheel aan de buitenzijde van do bestaande Koegras- en Balgdijken ontworpen. Na de indijking en droogmaking van do Wieringermeer zal het aan hot. zuidelnde in ontm verbinding staan mot het daarbij achter den ^litftdttkvan het Amsteldiep* te vormen boezommeer, waarfa Zuidwaarts het kanaal Trekking van 973 ïaimmera ten overstaan vac Notaris A. G. Mul*. Maandag 29 Januari 192 S. Trila van i 1000 J6945 19234 400 2479 2588 13996 16573 18403 200 704 3347 14835 20818 100 491 1908 2062 2558 5116 5930 7274 100^ 10784 11473 O. 12289 123'4 13216 15 55 16324 17796 18943 19625 20859 20914 PrijTd? ven f 90— (eigen geld). 136 1816 4910 745Ö 10304 12705 14050 16062 19206 229 2201 5009 7527 19 12814 15015 99 1*410 33 25 5428 7689 53 49 39 170110 16570 ,39 91 5554 7825 77 78 15334 43 9*) 519 23U4 61 7911 104(53 13031 44 49 18664 38 69 90 e4 79 72 154^2 72 Hl 38 2481 5671 8058 10634 87 15503 t'4 85 50 2515 94 8290 3913291 53 17153 0i 55 2704 99 8481 85 13327 15703 17272 18702 70 2923 5758 8655 98 43 28 17322 02 637 3282 5832 57 10844 5015865 86 76 67 3422 5991 8729 11064 13489 70 17414 1250/ 70 42 6110 72 90 13667 15904 17558 50 715 3575 58 8855 111H3 92 70 1768' 1/ 874 3817 6353 9104 1132-1 13866 16059 17721 2C0.J 979 83 63 9239 11537 81 18184 17892 2Uui 83 3083 6442 0418 38 13 25 01 1792710339 1227 4248 6709 9749 11653 14318 1635U ai 20137 1304 60 63 52 70 30 90 10292 21.511 23 4331 6959 89 11748 14482 16425 183ÜJ i 2 84 452(1 7Ü23 93 49 95 16533 96 U 1439 55 87 97 11821 14525 16754 13117 20,33 61 4670 7273 9870 39 14633 60 38 20.3) 1533 4726 T323 9970 11947 59 65 18938 20,03 1655 47 57 10146 12313 14720 16921 55 2üü4J 1757 4É&) 83 10243 12730 14823 6U ISO.J Later aflosbaar. 18 2324 5021 6949 944511859 14111 15970 1812?) 96 47 46 64 54 60 39 58 56 95 75 90 99 71 7008 953411902 82 2408 5106 12 37-38 96 31 17 l3 03 31 70 84 90 2587 6201 200 2633 10 60 58 2778 80 2810 916 J4 64 §4 413 57 14 2513 27 17 5333 63 18 SI 70 85 5443 70 3083 05 7007 04 31» 6516 48 527 64 43 90 606 3258 82 7719 45 64 00 2010351 61 76 5628 81 71 22 78 1U*/2 40 10002 74 44 15 7J 57 16101 81 70 2ü 181 r 70 78 00 96 83 14203 50 85 9600 12051 90 1620/ 88 10 M 98 25 6 7147 67 6914302 ld 28 08 0711 93 57 29 7236 Öd 12110 ''73 63 n 45 0606 08 84 78 87 75 21 91 97 88 f.2226 14420 1G320 37 29 54 12329 34 63 1855* 82 81 63 70 14510 86 18611 16424 30 51 63 70 18722 4914622 16532 37 59 65 50 50 32 71 59 56 85 80 10613 71 87 87 60 7853 10409 12626 82 44 181 '750 ff 75 7965 83 3451 5713 93 870 78 25 8012 930 05 44 16 37 98 49 60 3567 5811 69 3621 21 15 3514724 69 32 16 37 30 76 78 72 38 62 16736 18901 80 43 14810 62 36 87058 21 m X; 25 w 32 95 70 39 16802 72 41 10556 87 41 22 88 54 60 92 45 70 1902 75 62 6012740 65 16935 99 06 8186 10620 50 14941 17020 19133 51 15020. 23 b7 52 22 81 1922/ 60 6017114 70 87 76 28 1934* 3S 1291215100 67 (t 40 16 13 17213 1946* 63 65 28 31 1171 49 5932 01 1 N 38 90 10714 62 8227 6003 28 44 49 62 8300 00 31 1310 3910 53 16 61 15 6150 8405 68 83 65 77 65 610031 90 70 81 93 34 39 13127 15201 17402 83 4057 6235 35 53 45 5 5 86 4121 53 8500 11002 87 65 61 1311122 13205 77 73 H 86 3310-^34 13010 90 64 57 19 24 37 63 27 57 19518 62 74 22 74 17313 00 95 51 7,. 79 89 61 08 4213 09 46 1410 4318 1543 29 QBcO 82 30 1622 00 26 19608 50 1973.. 51 19852 56 1995 72 9U 81 20061 14 30 21 99 T7 15 43 133Ö91B9U0 89 46 64 31 23 52 79 4815432 54 8600 84 64 33. 85 2010/ 85 2311221 03 37 17565 39 69 61 88 35 3313447 39 79 75 93 82 6405 51 41 70 65 17600 2021 1791 4400 21 95 76 9916996 7 2036 1814 li 22 8702 79 13542 98 36 79 40 14 69 13623 156U 70 83 65 27 1132-3 5(3 15 1629 86 67 85 80 79 50 4533 15 0., 24 2042j 32 5 64 2053b W 67 7t» 89 17704 97 91 57 20635 69 8807 11486 13810 2033 77 6504 33 90 54 37 4624 49 57 99 69 2104 26 53 892011503 7615700 17812 42 6 ^45 6647 5110 13910 (.0 3/ 20709 |4 90 82 64 83 2/ 66 46 40 37 4797 86 9073 91 45 69 82 74 43 4835 98 9155 11695 51 8317S68 06- 2221 63 6739 9223 11735 I4"<'5 1J80Ö 77 2087c 30 81 80 62 44 24 3 1 81 95 70 4917 6804 68 73 2 401&0120824 82 23 27 77 80 59 fc7 18 69 3810 53 50 9311850 79 S8 28 79 tS 78 6942 9304 52 8815912 49 85 Vorige lijst stond 1 11339 m. z. 14939°' MH» a s. 15903'. -9502 on,uld.;.; V naar Aartswoud en oostwaarts een door of langs Wieringen aan- te leggen kanaal naar het IJselnieor zullen uitmonden. Zoolang intusschcn de indijking van de Wieringermeer nog niet is tot stand geko men zal ook het boezemmeer niet kunnen worden gevormd, en het thans aan te leggen kanaal langs den Balgdijk zal daarom aan het zuidoostelijke einde voorloopig worden afgesloten door een tijdelijkon dam, terwijl het, ten einde het voor de afwatering en de scheepvaart in dienst te kunnen stellen, tijde lijk met de Van Ewijcksvaart binnen den Anna Pau lownapolder in verbinding zal worden gebracht door een verbindingskanaal, waarin bij de doorsnijding van den bes taanden Balgdijk een tijdelijke keer- cn doorvaartsluis, en bij de doorsnijding van den be- staarwlen kunstweg langs de Van Ewijcksvaart een ophaalbrug zijn ontworpen. Aan het noordelijk einde zal het. afwaterings kanaal door raiddel van een uitwateringssluis uit monden- in eene met de havengeul van het Nieuwe Diep in- verbinding staande geul. Deze sluis is ont worpen ongeveer 1000 M. bezuiden het fort Oostoever to Ilolder, en op eonigen afstand beoosten den Koe- graszeedijk, mot de bedoeling om buiten de sluis ge legenheid. open te laten voor den eventueeien aan leg van havenwerken door de gemeente Helder. In verband hiermede komt het afwateringskanaal, aan do zeezijde, waarvan een nieuwo zeedijk wordt aan gelegd in aansluiting aan den niéuwen Balgdijk,x hier to liggen op eenigen afstand van don bultenteon van den Koograszeedijk, waarbij do langs dien dijk liggende, aan het Rijk toobohoorende, schorgronden, voor zooveel noodig na ophooging met uit de uitbag gering van het kanaal voortkomondo baggerspecie, zullen worden ingedijkt, waardoor oen oppervlakte van ongeveer 60 H.A. kleigrond zal worden aange wonnen. Het noordelijk vak van het afwateringskanaal is niet voor de scheepvaart bestemd. De scheepvaartverbinding van het zuidelijke vak met het Noordhollan.lsch kanaal zaï wor'den verkregen door den bouw van een schutsluis bij De Kooi nabij het punt waar de Balgdijk met den Kocgrns7eC(|ijK samerfcomt. De thans door het Amstel diep gaande vaart naar ftet Heldersche zeegat zar dan na de afsluiting van dat water voorhands ~den weg hebben te volgen door de Van Ewijcksluis het tijdelijke verbindingskanaal mei keersluis in den Anna Paulownapolder, het nieuwe kanaal langs den Balgdijk, de •chutslui» bij De Kooi, het Noordhollandsch ka-

Schager Courant | 1923 | | pagina 5