FRECO's ZIKUWTA8LETTEN ESi Gemengd Nieuws. KS'mrr1£M Binnenlandsch Nieuws. heer Kunnen van voorzitter heeft ondergaan (spr. zegt, noch don voorzitter, noch den heer Kunnen te hebben gehoord) meent hij te mogen opmaken, dat over de houding van voorzitter wel degelijk gespro- kon zou kunnen worden van wangedrag. Spr. zegt, j niet positief te zeggen, dat het wangedrag is geweest, want daartoe zou hij alle feiten moeten kennen. En omdat spr. er prijs op stelt die feiten te kennen, stelt hij voor, een commissie uit den Raad te benoemen, welke commissie eens precies heeft te onderzoeken wat het gemaakte artikel is geweest, dat voorzitter aanleiding hoeft gegeven tot zijn optreden tenopzichte van den hoer Kunnen. En wanneer uit dat onderzoek dan mocht blijken, dat er wel degelijk sprake is van wangedrag, dan zou spr. artikel 60 van de gemeen tewet willen zien toegepast en de aandacht van de Kroon op hot geval willen; vestigen. Voorzitter zegt', geen bezwaar tegen het benoemen van een commissie te. hebben, maar hij zal geen verantwoording doen, noch aan den Raad, noch aan de commissie. Hij is alleen aan andere supperieuren verantwoording schuldig. De heer Hopman moet den heer Helder ontraden dit voorstel om een1 commissie te benoemen, te doen. Sur. vindt het jammer dat deze besprekingen worden gehouden, maar laat dan nu in ieder geval' in deze vergadering de zaak afloopen. Ook de wethouders verschilden in dezen van meening, met d'em Burge meester, waar deze van meening is geen verantwoor ding aan do wethouders en Raad schuldig te zijn. Wanneer de heer Helder er op staat inlichtingen te ontvangen, dan zullen de wethouders hem die geven, voor zoover zij met de zaken bekend zijn. Spr. her haalt, dat hij het niet gewenscht oordeelt, omdat hij niet inziet'waartoe deze besprekingen kunnen leiden, waartoe ze nuttig kunnen zijn. De inlichtingen zullen den heer Helder worden gegeven als hij er op staat, maar spr. geeft werkelijk in overweging dergelijke besprekingen niet verder te voeren. Voorzitter zegt, dat de wethouders toch niet met hem van meendng kunnen verschillen of het hier betreft het dagelijksch bestuur, of hier sprake is van wangedrag of niet, heeft hiermee niets te maken. I De heer Hopman zégt, dat de wethouders er een andere meening over hebben. Het betreft hier een- ambtenaar door het gemeentebestuur aangesteld en daarom hebben, zoowel de wethouders als de Raad, er recht op kennis te nemen van wat is voorgevallen, l Voorzitter zegt, dat hij. zijn meendng niet uit do j handen zal laten- slaan. De heer Helder dankt den heer Hopman voor zijn mededeeling en zegt, dat hij: het standpunt dor wet houders veel royaler vindt dan dat van den voorzit ter. Als voorzitter niet had gegeven die botte afwij zing, maar meegedeeld had hoe de zaak zich had toegedragen, dan wil spr. wel zeggen, dat hij van zijn kant zeer welwillend tegenover het geval zou hebben gestaan .Na die botte afwijzing van den voor zitter echter blijft spr. zijn recht eischen. Uit de uit lating van den heer Hopman heeft spr. den indruk gekregen, dat de wethouders hem. niet zoo volledig zouden kunnen, inlichten als hij wel zou willen, en daarom handhaaft hij zijn voorstel. Wil U, aldus do heer Helder tot den. voorzitter, niet voor de commissie verschijnen, dat is Uw zaak, maar evengoed stel ik voor, dat dc commissie een onderzoek instelt en kan de RaadJ altijd nog zijn oor- dool uitspreken. Uit hetgeen ik gehoord heb, meen ik, dat or van Uw kant van wangedrag sprake is. De heer Overtoom betreurt het, dat door voorzit ter zoo'n afwijzende houding wordt aangenomen. Na wat in het openbaar over deze zaak is gezegd, moet recht wedervaren, aan ambtenaar en burgerij. Spr. wil evenwel een bemiddelingsvoorstel doen1 en stelt voor, de kwestie verder in comité te bespreken. Voorzitter is ook niet geneigd' in comité mededee- lingen te doen, de zaak is daartoe te ver gekoipen. Hot is bij den heer Helder alleen het gebrek aan sympathie, wat spr. hem niet kwalijk kan nemen. Het is al meer, dat de houding van den heer Hel der mij dermate krenkt en grieft. Den heer Overtoom spijt het, dat voorzitter zijn voorstel niet wenscht aan te nemen en hij: zat nu zijn stem aan het voorstel van dén heer Helder moeten geven. De heer Helder zegt, dat wanneer voorzitter het goven van inlichtingen niet had afgewezen, hij er zich mee had' kunnen- vereenigen, dat die inlichtin gen in comité waren gegeven. Den heer Roggeveen spijt het, dat -deze besprekin gen zoo'n onaangename wending nemen en dat dit komt door de sterk afwijzende houding van den voorzitter. Spr. bad gedacht, dat voorzitter wel mede doelingen had kunnen doen, teneinde zijn kant te willen en kunnen schoonpraten. Spr. zou het toejui chen als de heer Helder zou willen ingaan op de woorden van den heer Hopman. De heer Trapman deelt mee, dat mijnheer Kunnen zich na het geval met den burgemeester bij hem heeft vervoegd en bij die gelegenheid heeft spr. hem in hoofdzaak deze 2 dingen gezegd: kom weer op goeden voet met den burgemeester en wanneer ja daarin geen lust hebt, wend je dan tot het college van'B. en W., maar officieel. In B. en W. toch zie ik zijn directe chefs, want die hebben hem benoemd. De heer Kunnen heeft noch het een, noch hot ander gedaan, maar heeft zich met -een request tot den Commissaris der Koningin gewend en heeft van dat adres een afschrift gezonden aan den Minister. Daar uit heb ik opgemaakt, dat de- heer Kunnen de in menging van B. en W. niet op prijs stelt. Later is de kwestie in de raadsvergadering door den heer Hel der ter sprake gebracht en toen hebben mijnheer Hopman en- ik gemeend, dat thans het oogenblik was gekomen, do zaak in het college van B. en W. te behandelen! Ik behoef er den voorzitter niet aan te herinneren, op welke wijze dat is gebeurd. Ook te genover de heide wethouders is door den voorzitter hetzelfde stand-punt ingenomen, dat hij- thans tegen over den Raad inneemt.. Wel is- er door ons op ndet- officieele wijze over. gedebatteerd, maar officieel nam voorzitter dezelfde houding aan. En of nu de voor zitter dat recht heeft volgens artikel zooveel en zoo veel, dat laat me- koud, de zaak dient, de behandeling te hebben waarop zij recht heeft. Aan den heer Hel der wil ik de vraag stellen, hoe hij weet, dat de wet houders van de zaak niet meer afweten, dan hijzelf. De heer Helder: Dat vermoed ik. De heer Trapman: Dat kunt u niet vermoeden^ De eene partij is door de wethouders gehoord, de andere partij wilde geen inlichtingen geven en dat zelfde resultaat zal ook de commissie- hebben. De heer Held'er interrumpeert alleen te hebben gezegd clat de wijze waarop de heer Hopman zijn mededee ling deed, hem deed denken dat de wethouders niet voldoende op de hoogte waren. Dat komt echter niet voort uit te kort vertrouwen- in de wethouders. De heer Trapman zegt., hiervan dan goede acte te ne men. Zooeven heeft de heer Hopman gezegd, geen ge heel volledige inlichtingen te kunnen geven en dit zal niemand kunnen doen, omdat de burgem. de inlichtin gen weigert. Spr. meent, dat de burgemeester de in lichtingen aan B. en W. en aan den Raad had be- hooren to geven en spr. ziet in, dat verschuilen, van den. Burgemeester achter deze wetsartikelen niet an ders dan een zich vastgrijpen daaraan om bij zijn botte weigering te kunnen blijven, heel gemakkelijk als hij daarmee van de zaak af is. Spr. verzoekt den neer Helder, den heer Hopman gelegenheid te geven inlichtingen te verstrekken. De heer Hopman, kan be doeld geschrift overleggen en is de heer Helder dan nog niet tevreden, dan staat nog den weg open, die u straks aangaf. Spr. is het eens met den heer Hopman, laat van1 daag de zaak afloopen. Hij gelooft, dat dan de per soon in kwestie en de publieke opinie die recht heb ben op volledige toelichting, dan. tevreden- kunnen zijn. Men zal dan kunnen zien dat de wethouders en de Raad hun ambtenaren voldoende willen bescher men. De heer Helder wil, nu de heer Hopman dus alle inlichtingen kan geven-, graag die inlichtingen hoo- ren. De heer Hopman zegt dan maar met die onverkwik kelijke zaak to zullen beginnen. De aanleiding is ge weest dat de heer Kunnen in de Gemeentestem de volgende vraag heeft gesteld: Een ingezetene dezer gemeente vroeg aan B. en W. vergunning tot het staan met een woonwagen op een aan een (particulier toebehoorend terrein. Aanvrager werd verwezen naar een raadsbesluit van het jaar 1912, waarhij een bepaald terrein als standplaats js aange wezen. Hef aamvijzen van eene standplaats had m.i. destijds bij verordening onder bedreiging van strat tegen overtreding, moeten worden geregeld. Wanneer aan vrager thans op het door hem bedoelde terrein gaat staan, is hij niet strafbaar. Nu luidt art. 60 der Alg. Politieverordening: „het is vcrboccn met woonwagens in de gemeente lo staan en te verblijven zondpr. vergunning van B. en W. die aan deze vergunning voorwaarden kunnen verbindbh". .(Tegen overtreding van dit artikel is straf bedreigd). In strijd met de bedoeling der woonwagenwet kim- ;nen B. en W. thans woonwagens goheei uit de ge meente weren. Ik verzoek U mij wel te willen medcdeelen of dit inderdaad hier het geval is, en of de vergunning 'door B. en W. om gegronde redenen is geweigerd. Vermits art. 31 der woonwagenwet nog niet in werking getreden is (zie Kon. besi. van. 30 Aug. 1919, Stbl. 110. 548), is het aangehaald art. 60 der alg. politieverorde ning nog van kracht en is de oveftreder van dit artik'cJ Strafbaar, wanneer hij met een woonwagen in de ge meente verblijft zonder vergunning van B. en W., aie deze zonder opgaaf van reden kunnen weigeren. Wel is waar is de verordening niet in overeenstemming met de woonwagenwet, maar, nu zij voorloopig in stand gehouden is, kan toepass.ng daarvan door strafrechte lijke vervolging afgedwongen worden. De zienswijze, zoo vervolgt de heer Hopman, van B. en W. was dus juist. Toen de burgemeester dit artikel onder de oogon kreeg, 'heeft hij' den ambtenaar ontbo den en hem de vraag voorgelegd of hij die vraag in de üemeentestcm had gesteld en toen dit bevestigend wem beantwoord, vroeg de Burgemeester of hij dan eerst niet bij hem had kunnen komen, om er over te spreken. De heer Kunnen antwoordde dat hij' dit niet noodig achtte, en er ook niet om had gedacht; de burgemeester is toen heel "boos geworden, heeft den ambtenaar een duw gegeven en onder protest stond de ambtenaar heel spoedig buiten do kamer. De ambtenaar heeft toen niet den weg gevolgd, die de heer Trapman hem heeft gewezen, maar heeft zich tot den (Commissaris gewend, in het le schrijven beklaagde hij zich over het optreden van den burgemeester, in een tweede schrijven werd ver aeld, dat de burgemeester vermeende dat hij als ambtenaar het'recht niet had, die Vraag te stellen in de Gemeentestem. De ((Commissaris heeft dn'dit 2e schrijven gezien een poging om het rapport van den Burgemeester in twijfel te treikken en heeft er aanleiding in gevonden niet verder op de zaak te willen ingaan. De heer Helder dankt den heer Hopman voor zijn inlichtingen, \vaaruit het hem volkomen duidelijk is, dat het hier betrof êcn heet 'eenvoudige technische zuuk, waarin niets persoonlijks zat en het. verbaast hem. dat de burgemeester zich over zoo'n zaak zoo weinig hoeft kunnen behecrschen. Als gebleken is, dat de handtaste lijkheden zich bepaald hebben tot het geven van één duw en het is mot geworden een formeete bokspartij, dan is het niet zoo erg geweest. Moreel is dat optreden wel erg. 'Spr. hoopt dat dit voorval voor den bunjo- meostor oen leering is geweest en dat dergelijk optreuén van hem niet meer zaï voorkómen. Spr. hoopt do zaak daarmee ais geëindigd to kunnen beschouwen. Dat spr. deze kwestio uit gebrek aan sympathie heeft te berde gebracht, dat is niet waar. Als raadsleden staan we critisch tegenovor den burgemeester en de een uit zich daarbij scherper dan den ander. De een houdt alles onder zich, ae ander daarentegen brengt zij'n grieven naar voren, en tot die laatstcn behoor ik. Jk Behoor tot die menschen die uiting geven aan hun grieven, niet omdat ik U zoo onsympathiek vind, maar omdat ik meen, die aanmerking te moeten maken. Spr. heeft meermalen opmerkingen gemaakt, omdat hij meende, dat de gemeentebelangen niet werden behartigd, zooais ze behartigd dienden te worden. De heer Trapman wil nog een kleine toevoeging geven aan hetgeen door den heer Hopman ia ge zegd. Het is nu gebleken dat de zaak liep over een vraag op vakkundig gebied en spr. wil wel zeggen dat een dergelijke behandeling van den burgemoostor zeer ongepast is. De vraag die door den ambtenaar werd gedaan was een uiting van belangstelling in zijn vak en spr. begrijpt niet dat de burgemeester zich zoo heeft kunnen vergeten. Als wij dat zouden goedkeuren, zou daaruit blijken, dat iemand geen uiting mag geven aan zijn belangstelling in zijn vak. Ik meen dat de vrijheid van handelen en zich bewe gen van onze ambtenaren onaangetast behoort te blijven en dat onze burgemeester zich voor de toe komst behoort te onthouden van elke inmenging in dit opzicht. Hierna sluiting. per koker 60 cent, tegen Examenvrees, Slapeloos heid, Gejaagdheid. N. Noot, Julianadorp; J. Boekei, Callantsoog; L. v. d. Oord en F. Randwijk, 't Zand; D. de Graaf en II. Borst, Breezand; P. Neuvelv P. Muntjewerf, G. de Jong, Anna Paulowna; M. v. d. Klooster, Kolhorn; Wed. K. Stapel, Winkel; J. Kruif, N. Niedorp; Dro gisterij „Het Groene Kruis", Schagen. Voor engros Gebrs. Rotgans, Schagen. Voor engros Gebr. Rotgans en Drog. „Het Groene Kruis". Schagen. EEN GASTANK GESPRONGEN. UP Springfield (Massachusett-s). Ilier te stede is een tank .van de gasfabriek gesprongen. Drie per sonen werden gedood, tientallen gewond. De ont ploffing deed de stad schud-den en veroorzaakte voor duizenden dollars schade aan vensters en ruiten, waarvan de overblijfsélen de straten als het ware bezaaiden. Vier compagniën sol-daten zijn opgeroe pen cm de politie te helpen bij het handhaven van de orde en het verhinderen van plun-derpartijen. GROOTE HAVENS. Te Southampton gaat men de havens aanzienlijk uitbreiden. Op het oog-en-blik is Southampton al de eindhaven voor vier reusachtige mailbooten, de Majestic en Olympie van de White Star en do Beren garia en Aquitania van de Cunard. Daarbij komt na 1 Juli de Leviathan van de United States lines. Om deze vijf reuzen- met hun groote aantal kleinere zus terschepen een passend verblijf te schenken zijn uit gaven» voorgesteld van over de 10 millioen- pond. Men wil beginnen- met een nieuwe haven aan te leggen voor schepen van 40 voe-t diepgang en daarna vijf nieuwe pieren bouwen van 1000 voet lengte voor de groote schepen. KQLENGEBREK IN LUXEMBURG. Een Wolf-bericht uit Keulen meldt, dat volgons de „Koln. Volkszeitung" uit Luxemburg berichten ko men, dat de fabrieken aldaar te lijden hebben onder het uitblijven der Ruhrkolen In Esch, Dommeldingen en Diedelingen hebben verschillende fabrieken één hoogoven buiten werking moeten.stellen'. Zoo ook in Rodange en Steinfort. Er bestaat gevaar, dat in Lo tharingen- de productie van ruw ijzer stopgezet moet wordien. Wanneer er niet spoedig meer Ruhrkolen komen, zal in de meeste fabrieken "het werk wel moe ten- worden neergelegd. OVERSTROOMING BIJ K END AL. De omgeving van Kendal staat onder water. Bij de Suikerfabriek „Gemoe", van de firma Tiedeman en Korschen, verdronken 27 personen. De aanplant had weinig schade. EEN AARDSCHOK IN Z.-AFRIKA. passagiers van denzelfden trein ree.ls le Biberich Uit Johannesburg, 1 Febr. In de Simmer and ciitht bij Wiesbaden, hadden moeten uits-appen.) Do Jack goudmijn werden gisteren 19 zwarte mijnwer- conducteur van den trein gaf desgevruag*. de vtr kers en één blanke bedolven onder neervallend ge- zekering, dat men Keulen wel-zou halen. Te Nieder- steente ten gevolge van een schok, -die vijf -minuten lahnstein (vóór Coblenz), waar nieuw personeel op duurde en-over een afstand van 15 mijl werd ge- den tpcin komt, moesten echter al.en uit slappen, voel-d-. Een der mijnambtenaren zeide: „Het was als- Men wilde de Franschen- uit den trein nalen ;er bic- of de heele bodem zich bewoog". Het reddingswerk ken evenwel geen Franschen in te zitten!), terwijl word gedurende den nacht voortgezet en zestien van een Engelschman uit zichzelf den trjöin verliet. De de twintig bedolven arbeiders werden te voorschijn machinist, de stoker en de conducteur, die met den geheeld, waaronde vijf inboorlingen die gedood trein waren meegekomen, hielden krijgsraad. De ma- waren. Al de anderen waren meer of min-dier ernstig chmist verklaarde, er genoeg van te hebben, reed gewond. TeL zijn locomotief op een zijspoor en vertrok. Een red- DERTIEN DAGEN IN EEN DASSENHOL. den-de engel kwam echter opdagen in cLen vorm ven De jachtterrier Floss, eigendom van mr. Stanley, een anderen machinist met een andere- locomotief. Allason te Broughton (Cockermouth), heeft eenigen Deze machinist verklaarde zich beroid den trein tijd geleden dertien dagen vast gezeten in een vos- naar Keulen te brengen, daar zijn vrouw er in do sonhol. Zij is thans reeds zoover horsteid van deze buurt woonde. Dat deed. een „hoera'tjo" onder de rei- escapade, dat zij niets liever begeert, dan wederom zigers opgaan en. hot denkbeeld om in den tre5n een een vos achter de vodden te zitten. collecte voor de de Ruhr te houden, vermurwde Floss werd in een daescnhol gezet, waarin de blijkbaar stoker en- conducteur. Aan een ander tus- Melbroke foxhounds een vos hadden gejaagd. De be- sehenstation dreigde weer een staking, maar het wuste vos kwam er weer uitzetten, 'doch er bleek nog bleef bij oen dreiging en zoo kwam men, om een uur een tweede in te zitten. Floss rustte niet, voordat zij of zes. oen paar uur to laat te Keulen- aan. Daar had ook dezen op het vel was gekomen. Een tijdlang de machinist zijn bestemming bereikt en ging er mot hoorde men den dapperen kleinen hond -druk bezig, zijn locomotief vandoor. De moeilijke vraag was nu, -doch allengswerd het. -stil daarbinnen. Arbeiders be- hoe uit Keulen weg te komen. Plannen o-m een auto gonnen daarop te graven, om den hond te redden». Zij te huren naar V-enlo via Kaldenklrchen stuitten hier groeven tot de duisternis inviel, doch zonder e-endg op af, dat de- papieren van den Duitsehen chauffeur resultaat. Men verondersteldo toen dat de terrier ge- niet in orde bleken' te- zijn. Aan het station gaf men stikt was of door den vos gedood'. den raad, het to probeeren over don omweg via Os- Dortien dagen nadien kwam Flossie in een deplo- nabruck, Leer en Nieuweschans. rabolpn. toestand' op een in de buurt van het hol lig- Onze stadgenooten namen ten slotte den Hambur- gende boerderij aanzetten. Haar kop was een wond ger trein, die via Elberfeld en- Barmen in plaats van al wond, en zij was zoo mager als een lat. Men ver- via het bezette Dusseldorf ging. die hen 's nachts te onderstelt, dat juist die magerte den hond heoft ge- half vijf in Osnabruck bracht, waar zij het geluk red. Zij kon zich daardoor ten slotte door een der hadden den trein uit Hamburg te pakken, die hen smalle „tunnels" wringen, wolke de dassen plegen 's morgen® om half zeven in Beiuthoim- deponeerde, aan te leggen, en hoven den grond komen. na een spoorre-is, waarbij niemand iets scheen te we- CENTRAALSTATION TE MILAAN AFGEBRAND. I ten- omtrent den- treinenloop eni de beslissing in hoog- In -den nacht van Woensdag op Donderdag is het ste instantie bleek te berusten bij; het treinpersoneel! centraal station te Milaan afgebrand. Men dacht EEN VREEMDE LAATSTE WILSBESCHIKKING, eerst aan kortshiiting als oorzaak van dén brand,1 Den 17en Maart zal, zoo meldt een draadloos N.T. doch dat is onmogelijk, daar eenigen tijd na het uit- A.-bericht uit Nevv-York, mejuffrouw Anna Bolciii, breken het electrische licht nog brandde. Even-min is de aangenomen dochter van wijlen den heer Purk het gerucht juist, dat er kwaadwilligheid in hot spel Benjamin, zich met de asch van dezen naar een punt zou zijn en dat de brand op verschillende plaatsen begeven op 38 gr. O.L. en 38 gr. N.B. (d.t. Westelijk gelijktijdig zou zijn uitgebroken. Een onderzoek heeft van de Azoren) alwaar zij., overeenkomstig den laat- uitgemaakt., dat de oorzaak in een schoorsteenbrand sten wensch van den overlodeno, zijn a&sche aan don gezocht moet wordën. Het station is niet geheel uit-wind zal prlj'sgeven. gebrand, de zijvleugels met den ingang en de wachtr NIEUWE SPOORWEGTARIEVEN, kamers, de koninklijke wachtkamer enz. zijn be-De oorrespondent van de N. R. Ct. te Weencn schryft: houden en de perrons kunnen in gebruik blijven. Oni het tekort in dc staatshuishouding te dekken, zijn Het verkeer gaat dus zijn gewonen gang. De locoroo- .de spoorwegtarieven het vorig jaar driemaal verhoogd, tieven en wagons, die zich op het station bevonden, en wel in die mate, dat zij nu aanzienlijk hooger zijn waren ook intijds in veiligheid gebracht. AaD het dan vóór den oorlog. Het gevolg daarvan was een on- station is niet veel verbeurd; het nieuwe, dat. het riistbare vermindering van het verkeer. Allo transito- moet vervangen en waaraan al eenige jaren gebouwd goederen bleven weg en werden door het buitenlannd wordt, nadert zijn voltooiing. over Duitsche, Italiaansche en Zuid-Slavische lijnen De brandweer en de troepen zijn bij het blusschen verzonden, en de Oostenrijksche industrie moest van den van den brand krachtig bijgestaan door een aantal invoer van tai van grondstoffen wegens de hooge fascisten, die o.a.a de voorworpen uit het bagage-vrachten afzien. bureau in veiligheid hebbon gebracht. I Daarin zal nu verandering komen. In dc vergadering ALCOHOL IN RUSLAND. van den buitengowonen kabinetsraad heeft de minister In de Iz west ia van 19 Januari wordt eem en ander van spoorwegen gisteren een ministeri-eelc verordening medegedeeld omtrent de particuliere alcoholstoke- ter goedkeuring aangeboden, waarbij alle passagiers- en rijen, die in Rusland strong verboden zijn, maar goedêrentarieven van 15 Februari af zullen worden niettemin in het gouvernement Smolensk bijvoor-1 verlaagd. boold' tezamen een zee van alcohol producoeron. Er Voor kleine afstanden worden de passagicrstaricven zijn districten, waar de geheelo bevolking zich bezig voor grootere afstanden met 15 tot 31 houdt met hot vervaardigen van alcohol. Geschiedde PI*- verminderd. Deze verlaging geldt voor dc 3o en 2e het brandewijn stoken voor eenlgo jaren nog in 't K|asse, le™'jl voor de eerste klasse, waarvan nu geen geheim in kleine stokerijen, in de laatste maanden g^Bruik meer wordt gemaakt, de prijs, die thans het wordt het bedrijf in 't openhaar en- op groote schaal viervoudige beloopt van die der 3e klasse tot het uitgeoefend, terwijl in sommige dorpon zelfs coope- dnevoudigo wordt verminderd. Voor sneltreinen zal ratieve branderijen zijn opgoricht, die op klaarlich- voortaan, evenals in Duilschland, behalve het gewone ten dag haar verboden werk verrichten. toeslagbiljet moeten worden genomen,, dat Eenerzijds komen bij het blad bericuten binnen, die ,naa,r Bel?n8 van Je afstand 3000 tot 15.0U0 kronen zal het toenemend aantal branderijen een ware olaag kosten, terwij 1 een kaartje voor den sneltrein tegen.- voor Rusland noemen, terwijl anderzijds gemeld woordl8 anderhalf maal zooveel kost a s een biljet \w.rdt, dat de kleine smederijen en fabrieken over- vo°F, -boemeltrem. Voorts is van belang, dat op laden zijn met opdrachten voor den annmHak van '.n,',7° l i de voor de branderijen benoodigde ketels en verdere ïSï.ïln t itremen, terwijl dit ta- tenoodigdiheden. Een der voornaamste best georga- Ir u. s9 *\"08er niseerdo centra, bekend onder den naam van Do- v"0,® i!ü?^ S 8 h11 "orden herzien, daar het uit den aard der zaak on- n« liutrf hoi Hot, Htot,v iuisl is de 'bestaande classificatie van de oude monarchie O. nmolv ^IrHt^lieiir I f h r te handhaven. De minister heeft voorgesteld een com- L^9 /V rt' Een groctfl missie daarmee t0 belasten, die voor April advies zal rem In dezen strijd is de lange duur der rechtzaken, „uwn^n Zoo zijn bv. in het district Rodowsk de overtredin- j gen-, die reed» in Februari en Maart, geconstateerd1 en bij hot volksgerecht aangebracht zijn, nog steeds niet getsraft. De razzia, diie de autoriteiten gedurende twee weken onder de geheime branderijen gehouden PREMIE-TREKKING hebben, heeft maar een druppel genomen uit Je zee Amsterdam 1 Februari Heden had in het Pa eean SÜ VrV°rtZ0?d0J0C8,anHd le"r vSksvufr önder gJoefe telaUtemng de i6 lg Hhechte w°rden duizo:nden tweede priemietrekking plaats van de 3 pet. Wel- fr den voedseivoorzienlng ont- vaart.9 iVemie-ObligatimLeendng, uitgegeven doos- fneM re^ ^.l.ee^ITeilklnl ^11"1115 de Crediet- en Handelsbank „Welvaart" te Amster- dam. Dezo trekkingen hebben plaats ten overstaan ESN AARDIG HUISDIER. van den- Notaris dor Bank uit bussen, dus zonder t? A s?hrJJft m „Dierenbescherming mechanisme of automaat. E-r waren- drie bussen. Eemge jsren geleden toen ik nog in Indië woon- Door eenige aanwezigen, werd de inhoud der bussen-, de, had ik een kiemen black-and-tanterrier, die mij bestaande uit fiches waarop de premiën, de Obliga- oyS?L m*Jn schaduw volgde. tienummers en- d-e Serienummers zich bevonden, go- Hierin kwam verandering, toen Mopje in het be- controleerd en in orde bevonden. De uitslagen;.wer- zri kwam van twee kleine mopjes. Zij moest toen ^en luid verkondigd, op voor het publiek duidelijk haar tijd tusschen de kinderen en mij verdeelen, wat zichtbaar bord geschreven, terwijl de Notaris don ac- haar blijkbaar veel zorg berokkende. Want toen ik countantsdien-st en dc Directie den uitslag op staten op een morgen naar het spreekuur van mijn dok- bijhield. Met behulp van klappers werd cloor beamb- wr«m0jS-' sprong zij niet als gewoonlijk, vroolijk ten-gecontroleerd of'reeds tevoren een premie op een blaffend in de auto, maar ze bleef toen in bedrukte obligatie was gevallen. In twee uur was aan pre- houding in de_ voorgalerij staan, en keek me. neer- miën getrokken een bedrag van f89.000.-. slachtig aan. .En toen ik thuis kwam, werd ik uit bundig 'begroet, als wilde zij' daarmee haar trouwe loosheid weer goedmaken. ST. PANCRAS. De afdeeling van Volksonderwijs alhier had 31 Januari ,voor leden en hun dames, huisgenooten en geïntrodu- Op hetzelfde uur reeds den volgenden morgen de ceerden een gezelligen avond georganiseerd, auto wéér voor, om mij weg te brengen. Mopje werd Dc zaal was bij de opening geheel bezet, wat de onrustig, en draafde tusschen de auto en de mand voorzitter bij zijn opening met genoegen opmerkte, met de kleine mopjes heen en weer. Terwijl ik mij Daarna ving men aan, op te voeren „Een Soldalen- aankleedde, verdiepte ik mij erin wat het resultaat hst'" een tooneelspel, dat door zijn vele comische ver van haar overwegingen zou zijn. Zou zij, evenals gis- wikkelingen 't publiek dikwijls in lachen deed uitbrsten. teren, mij, of voor ditmaal haar kinderen in den In bonte rij volgden daarop een 15-tal comischen en steek laten? ernstige voordrachten, die blijkens de vele bijvalsbo- Even later ging ik naar de auto, en zag Mopje in tuigingen wel in den smaak van de aanwezigen vielen, haar oude hoekje op de bank tronen. Maar wat zie l Bij 't sluiten van dozen avond constateerde de voor- ik bij het instappen? Beide kleintjes lagen vredig zitter mei voldoening, dal dank zij veler medewerking, slapend naast haar! de bijeenkomst uitstekend geslaagd was. Daarvoor De chauffeur helderde mij het raadsel op. Mopje dankte hij èn 't publiek, doch bovenal de leden, die had haar kinderen een voor een bij het nekvel beet- i iets terf^beste hadden gegeven, gepakt, en, klein maar dapper, net zoo lang ge- BROEK OP LANGEND IJK. zwoegd. tot zij haar kroost eveneens iq de auto had I Gedurende de maand Januari werd aan do veiling geheschen. Zoo had zij haar trouw aan mij met alhier verhandeld bijna 6.000.000 Kg. kool. waarvan haar moederliefde vereenigd. 2.272.000 Kg. roode, 2.324.00 Kg. gele, en 1.380.000 KOLENGEBREK IN ITALIë. 1 Kg. witte kool, 39660 stuks bloemkool, 217.00 Kg. Uit Rome, 31 Januari. Wegen® den verminderden wortelen, 1.569.450 Kg. uien, benevens eenige partijen aanvoer van steen-k-ool uit het buitenland- zullen met sp-ruitkool, bieten, en witlof, ingang van 6 Februari, voor zoolang de omstandig- - BROEK OP LANGE ND IJK- heden, welke van invloed zijn op de kolenvoorzie-1 Gedurende de afgeloopen maand w'erd op 27 dagen ning, zulks vereischen, verscheidene passagierstrei- neerslag in den meter gevonden, tot een gezamenlijk nen. waaronder enkele sneltreinen, geschrapt wor- bedrag van 39 m.M., tegen 44.3 m.M. in '22 en 89.1 den. i m.M. in '21, terwijl de gemiddelde regenval van Januari REISERVARINGEN IN DUITSCHLAND. 48.9 bedraagt. Dc grootste hoeveelheid in 24 uui bwiroeg Twee stadgenooten, aldus het Hdbl., hebben dezer 6.5 m.M. op 19 Januari, dagen aan den lijve ondervonden, welk een chaoti- LANGENDIJK. scha toestand er thdns op de Duitsche spoorwegen In verband met de gehouden conferentie met Gcde- In het bezette gebied heerscht tengevolge van de puteerde Staten worden thans bijeenkomsten voorbereid s.taking van het personeel. van tuinbouwvereenigingen en Boerenleenbanken, ten Dinsdagmiddag om een uur waren zij met den einde over het verschaffen vna crediet te spreken, sneltrein uit Wiesbaden vertrokken na de verzeke- ZUIDSCHARWOTJDE. rii»g te hebben ontvangen, zoowel aan-het station als De muziektent van ons fanfarecorps is thans geplaatst aan het inlichtingenbureau en aan hun hotel, dat in den tuin van den heer S. de Boer In dc Koog. Als alles geregeld ging; ten overvloede prijkte op den de tuin nog wat in orde wordt gebracht om hem aan trein het geruststellende opschrift Amsterdam. Niets zijn doel te beantwoorden, zal de toeloop naar de kwaads vermoedend stapten zij dus in .'eerst in den zomcrconcerten van „Kunst na Arbeid" ongetwijfeld tre{n vernamen zij van een mednrii rigor, dat de nog grootv worden.

Schager Courant | 1923 | | pagina 10