Het Huwelijk van Lady Tancred. Enplsclie en Schotsche Stollen TWEEDE BLAD. De dingen om ons heen. FEUILLETON. Binnenlandden Nieuws. ONTVANGEN: prima B. H. IENGMUS, Zaterdag 3 Februari 1923. 66ste Jaargang. No. 7174. We zitten overal to midden van de „krachtproeven". Overal is men het oneens en poogt men elkaar door vertoon van vastberadenheid een vlieg af te vangen, dan wei heelemual zijn zin te krijgen. In de onderhandelingen van Lausanne en in die van Washington, waarover Baldevin nu aan zijn chef te Londen heeft gerapporteerd, is het de kwestie van een compromis, van wat meer of minder, maar aan de Ruhr wordt „Va Banquc" gespeeld. Wie daar het spel wint, heeft tevens den vrede gewonnen. Moet Duitschland toegeven, zakt het door Berlijn op touw gezet lijdelijk verzet in een, dan is het afge- loopen met den weerstand, en zullen de Duitsohers onder dwang van bajonetten moeten betalen, moeten leveren, alles wat destijds in Londen werd vastgesteld. Raakt Frahkrijk's geduld en kracht echter het eerste op dan zal men zoo goed als zeker beleven^ dat er geen enkele betaling méér geschiedt, dan Duitschland voor zich zelf oorbaar acnt. Hetgeen uit den aard der zaak niet veei zal ziin. Dit bcteekent dat Frankrijk In dat geval, natuurlijk met zijn onafschcidenlijken Belgischen makker, Duitsch land en Oostenrijk in het hoekje der faillieten gezelschap gaat houden. De franc is nu te Londen al 'minder aan een derde waard van den normalen koers en zelfs deze noteering is nog voor een groot deeL to danken aan steun van verschalende zijden. Terwijl in Duitschland de drukpers te hulp werd geroepen om de mark te doen dalen en daardoor de waarde van allerlei in marken luidende vorderingen van /let buitenland uitgevoerd bankpapier en dergelij ke zooveel mogelijk te reduceeren, terwijl de Duitsche fabrikanten voor hun inkoopen in den vreemde, voor langen tijd vreemde geldmiddelen bezaten en die door den prijs van hun uitvoerartikelen geregeld kunnen bijvullen, heeft 'Frankrijk zijn financiön vrijwel aan zich zelf overgelaten langen tijd. Men leefde kalm voort met de grootst denkbare tekor ten. Duitschland snoet immers betalen. De belastingen .werden, in vergelijking tot andere landen, naar Enge land en ook ons eigen land, niet noemenswaard ver hoogd. En nu men eindelijk spreekt van 20 opcenten is het of de Fransche burgerii zal worden gewurgd. Duitschland zou toch immers betalen. Als Duitschland nu eens werkelijk niet meer betaalt en daarop lijkt ons de kans met gering, op grond van verschillende feiten, dan blijft Frankrijk met zijn reus achtige ongedekte tekorten zitten. Wel is waar is een zeer groot deel der Fransche schuld in het binnenland geplaatst, zoodal men bij een daling van de franken- koers voor een betrekkelijk gering bedrag van al die 'milliarden af is. En er is nog iets, dat voor Frankrijk speciaal voordeel meebrengt, ri.1. dat zoowat al zijn huid is uitgegeven in den vorm van .rente perpe- ïelle", d.w.z. dat de houders dier obligaties nooit kunnen komen om hun kapitaal, doch alleen recht hebben op hun interest. Om amortisatie behoeft de fransche staat zich nooit te bokommeren. Alleen over de rentebetaling die nu door de koersdaling reeds minder dan een derde van het goudbedrag beloopt Terwijl dus de buitenlandsche eigenaars van vroegere lecnirigen een bolangrük deel van hun kapitaal kwijt zijn en ook wat rente betreft desgelijks, door het terug- loopen, in slechter conditie komen, zit er voor iemana, die op een herstel van Frankrijk rekent een aantrek kelijke speculatie in Fransche staatsrentö te koopen, nujzij^zoo laag staat. Herhaaldelijk hoort imen dit advies in de laatste dagen ,doch, zij, die het geven, en zij, die het opvolgen, moeten even 'terugdenken aan de dagen, waarin op precies dezelfde) gronden 't cedeprecieerde Duitsche gèld hier werd aanbevolen en belegging in Duitsche obligaties als zoo bijzonder veel perspectief biedend, werd aanbe volen. Wie het deed, kent liet resultaat tot dusverre en er is niet de allerminste reden, om te gelooven, dat Frankrijk niet precies den zelfden weg zou uitgaan als zijn hoofdvijand. Nu spreekt het van zelf, dat het altoos gemakkelijker is, geld te krijgen vobr een twijfelachtige zaak, als men zich door gewaarborgde rente schadeloos wil stellen voor eventueel verlies van het kapitaal. Te meer dus, waar Frankrijk steeds leent op rene talleen zonder amortLath Óp behoorlijke rente kan dus Frankrijk eerder aan geld komen dan een land in precies den- Naar het Engelsch van ELINOR GLYN. Het zou lastiger worden dan hij ooit had kunnen denken hij moest zich zelf geheel en al in zijn macht houden dat wist hij nu. Hij ging daarom naar hot raam en keek uit naar het. natte park. Ik geloof dat mijn moecler vandaag hier ge weest is, zei hij. Ik vroeg haar er niet op te rekenen dat u haar bezoek zou verwachten. Het was alleen maar om te toonen dat mijn verwanten u met ge negenheid zullen verwelkomen. Dat is heel aardig van hen. De aankondiging van de verloving zal mor gen in die Morning-Poist staan. Vindlt je het goed? Waarom zou ik het niet goédvinden? vroeg zij verbaasd. Het is immers waar en dus moeten die formaliteiten plaats vinden. Hert. lijkt alsof het niet waar kan zijn. L is zoo vreeselijk koel, zei hij met gemaakten wrok. Ik kan liet niet helpen dat ik dat ben, zei ze heel uit de hoogte. Ik heb toegestemd met u te trouwen, en wil nu ook al de noodige plechtigheden mee maken aan uw familie voorgesteld worden enzoovoorts maar ik heb u niets te zeggen waartoe zouden we samen nog praten als die din gen eenmaal vastgesteld zijn? Gij moet mij nemen zooals ik ben of mij alleen laten ziedaar en haar temperament deed er haar, in weerwil van haar ooms waarschuwingen, aan toevoegen: Want ik geef niets om dat huwelijk! Hij keerde zich van haar af, ietwat boos en was bijna uitgebarsten maar toen hij haar daar zag staan, zoo heerlijk aantrekkelijk hield hij zich in. Dit was niets dan een der phases van het spel hij zou zorgen zich door zulke taal niet van zijn stuk te laten brengen. Ik verwacht ook niets anders van u, zei hij, maar ik geef er wèl om en ben volkomen bereid om u te nemen, zooals u is of zult zijn. Dan behoeven we verder daar geen woord meer over te zeggen, antwoordde zij koel. Spreek met mijn oom af, wanneer ge wilt dat ik uw familie zal ontvangen als ik terug ben. Wat hij vaststelt, zal ik volvoeren en nti behoef ik u niet langer op te houden en zeg u vaarwel. Zij boog en ging naar de deur. Het spijt mij dat u al zoo spoedig weg wilt gaan, zei hij, en deed snel de deur voor haar open, maar vaarwel dan! en hij liet haar voorbijgaan, ditmaal zonder de minste poging om een handdruk zelfden cqenogjydsfjiejc? da* beb-abrc fopiF ook voor afbetaling pleegt té zorgen. Als daar bet kapitaal wegraakt door daling der valuta of on macht van den debiteur, lijkt den belegger de toestand veel ernstiger. Wint Duitschland met zijn lijdelijk verzet, zoodat Frankrijk of terug moet of verder moet gaan, meer Kosten moet maken dan in het oorspronkelijke plan lag, hetgeen voor Berlijn reeds een soort overwinning is^ dan zaï Then voortaan bij alle gelegenheden te hooren krijgen„Kom maar halen, waar U recht op- denkt t« hebben." Met het resultaat dat Duitschland, van bin- nenlandsche schuld geheel en van huiteriJanasche zoo goed als, bevrijdd in korte jaren er weer bovenop en de geheele wereld, die wel »p. de'sc-hutd zit, de baas is. Wint Frankrijk, dan. hoort men de eerste halve eeuw niets anders raëcr dan het gekraai en gebrul van den Gallischcn haan en den Belgischen leeuw. Wordt ieder een nog erger kwalijk van de „gloire" dan hij het ooit was van Duitsche „Herrüchkeir. In allebeide gevallen wordt de wereld niet rijp voor de democratie, doch alleen geschikt voor gekkenhuis, nademaai niemand in een dier twee mogelijkheden zijn zinnen bij elkaar kan houden. Het lijkt ons zéér onwaarschijnlijk, dat de anderé mogendheden het zoover zullen laten komen, dat een der tegenstanders den ander volmaakt, overwint. Dit is niet in het materieel belang der buitenwereld, om van het moreel belang geheel te zwijgen. Het algemeen belang brengt mede,"dat wie produ- ceeren kan, zoo spoedig mogelijk daartoe overgaat om anderen, die zijn waren nooflig hebben, te helpen cn cevens om de producten van ahdere landen te kunnen koopen. Zoolang die toestand niet is bereikt blijft het huilen. Een Frankrijk, een Engeland, werkend voor buitenland sche crediteuren en zijn belastingen opschroevend om het buitenland tevreden te stellen is minstens een zoo droevig schouwspel Sis een Duitschland, dat in ge- HijLk'.e*- pimstandighedeu verkeert. Het spreekt, 4&t Duitsch land, dat den oorlog ontketende en niet wist te win nen, de kosten van het gelag moet betalen. Doch militaire bezetting, dreigen met uithongering, straks annexatie, dit alles in zoogenaamden vollen vrede, zijn ontoelaatbare verschijnselen. Als zulk optreden mogelijk is wegens eenige tonnen steenkool cn "kubieke meters hout, waar is dan de grens? Dat de militair—machtigste staat de baas was, is bekend. Altijd in de geschiedenis heeft machtsbezit elgeid tot machtmisbruik, doch hel sanclioneeren ervan in onzen tijd van meer ontwikkeld volkenrecht, is heel wat gevaarlijker idan het vroeger was. Dat er deurwaarders noodig zijn is nu eenmaal een te betreuren feit, evenais dat er rechters noodig zijn nu er klagers worden gevonden. Doch het bestaan vak rechters en deurwaarders is toch juist het bewijs, dat do volken gelooven binnenshuis Zijn ontgroeid aan het recht van de sterkste. De wetten laten niet meer toe, dat de klager zichzelf recht verschaft, verlangen, dat hij net verkrijgt op een vastgestelden weg cn naar voor gestelde vormen. Men moge het met dien weg en die vormen niet eens zijn: vermoedelijk zijn zij beier dan het vuistrecht. Niet ieder Battling Siki heeft gelijk in een civiel geding en niet ieder gelijkhebber is in staat met de vuisten zijn „gelijk" te verdedigen. Maar juist daarom is het optreden van Frankrijk zoo verkeerd, omdat het klager, rechter en deurwaar der tegelijk speelt en zich in die laatsLe hoedanigheid niet eens noudt aan de grenzen, gesteld aan de deurwaar- derlijke macht. Zelfs een deurwaarder of de door hem aangestelde bewaarder mag den schuldenaar niet uit zijn stoot gooien om er zelf in te gaan zitten, den broodtrommel niet op den stoep zetten teil behoeve van wie er maar in wil graaien, mits de familie van den debiteur er maar niets van krijgt. Dit zijn uitwassen van het officie, die nergens zijn toegelaten en het ook hier niet behoorden te zijn. Zoolang de wereld deze excesses toelaat en goedvindi, dat de invordering van het verschuldigde op zulk 'een avercchtsche wijze wordt ondernomen, is de wereld nog heel ver van de rust en orde, die jrij zoo zeer noodig heeft. Invorderen, executeeren desnoods, het zij zoo, maar niet in vrede op een méthode, die Fransdicn en Beigen terecht afkeurden in de Duitschers toen net oorlog was. UITKIJK. EEN VERBODEN OPVOERING. De heer .Ter Hall heeft den iMinister van Binnenland - scho Zaken cn Landbouw de volgende vragen gesteld: Hoeft Üe 'Minister kennis genomen of gekregen van het feit, dat, toen Donderdagavond 18 Jan. J.i. to 's Hertogenbosch zou worden opgevoerd de overaf in den lande gunstig beoordeelde en ergens tot verstoring der openbare orde geleid 'hebbende, noch door onze delijkheid aanstoot gegeven hebbende, operette: „de Ba jadère' dr burgemeester dier gemeente de opvoering raet haar to wisselen. Toen hij weer alleen in de kamer was. schoot hem te binnen, dat hij haar niet eens den ver'ovinus ring gegeven had. Hij keek om naar een schrijftafel, ging er voor zitten en schreef haar een kort briefje: „Ik had U dezen ring willen geven. Indien L' niet van saffieren houd, kan hij geruild worden. Wil hem dragen en geloof mij Uw TANCRED." Hij sloot het briefje met het kleine etuitje samen ixi een groote enveloppe en belde. Laat dit aan mevr. Shulski brengen, zei hij den lakei, die zijn bevelen kwam vragen en staat mijn auto voor de deur? Die was er en hij liep de trappen af. Naar Glastonbury House beval hij zijn chauf feur en leunde toen achterover tegen de kussens, zonder een spoor van voldaanheid op zijn gelaat. Ethelrida zou misschien de thee klaar hebben en zij was altoos zoo lief en zoo sympathiek. Ja, haar Genade was thuis en hij werd naar zijn nichts eigen zitkamer gebracht. Lady Ethelrida Montfichet had al van haar zestien de jaar af, toen haar moeder stierf, het .huishouden bestuurd van haar vader den hertog van Glastonbury en zij trad bij de partijen, die de hertog gaf, met het grootste succes op als vrouw des huizes. Zij was nu ongeveer vijf en twintig jaar en een allerliefste jonge vrouw. Zij was lang en ietwat mager en uiterst gedistin- gueerd. Francis Markrute vond haar schoon hij hield ervan types en rassen te analyseeren en hij zei dat er menschen waren, die in een meer of minder fijne of zelfs in een lompen vorm gegoten waren en weer andere, dio zoo scherpe trekken hadden of hun gezichten met een mes waren gesneden. Hij hield van vrouwengezichten, die, als geciseleerd wa ren, zooals hij placht te zeggen daarom was zijn bewondering voor zijn nichtje niet geheel en al on-. verdeeld, want ofschoon in haar geval de vorm van do allerfijnste was geweest, was haar klein neusje niet geciseleerd. Tal van Engelschen en sommige Oostenrijksche vrouwen waren wèl geciseleerd, naar hij beweerde en toonden dus hun ras maar bij andore volken waren er heel weinig. Nu zouden sommige menschen gezegd hebben, dat lady Ethelrida te geciseleerd was zij zou op haar ouden dag licht hoekig worden. Maar niemand kon ontkennen dat de jonge vrouw elegant was. Zij was bekoorlijk schoon, met zilverachtig blond haar zonder een aasje geel er in en vriendelijke, vor- standige, grijze oogen 'en de modisten vergoodden haar slanke figuur, iedere japon kon haar goed zit- .toot bec.eó'Sc» -jaay? Kat» Miaister jwededceteö, op welk© grond©» ea met welk recht de burgemeester dit deed, aa.ogeziet?. dit verbod nooit kan steunen p art 188 der Gemeente wet, waarin wèl o.a. staat, dat de burgemeester v waakt tegen het doen van met de openbare orde of zedelijkheid strijdige vertooningen", jnaar met geen enkei woord iets te vinden is, waaraan een burgemeester de bevoegd heid zou kunnen ontleenen een tooneelyoorstctüng niet toegankelijk te stellen voor een deel van het pu bliek en zich daartoe oofc zelfs van bet publiek en zich daartoe ook jjelfs niet feu gronde» op w» plaats selijke ve.orderupg, welke voor ©en gaan# k«ur'«g «ou riaa* ©uw verordening Hertogssktw!;, varssfef* niet be?la*t Is de MiniR.e* «jet va* nt? •fA'ü art. 188 Gemeentewet een burgemeester,indien deze meent te staan tegenover een. vertoonihg, welk© met de openbare orde of zedelijkheid zou kunnen strijden^ volgen» de terminologie van genoemd artikel ten hoogsié alejhU zou kunnen overgaan tot bet beletten vaa dia vertooniüg in baar geheel, maar nooit to? pArtiêöi verbod, als in casu uitgevaardigd 1*, en waardoor trou wens de burgemeester, zij 't misschien onbewwc, te kennen geeft, dat de operette „de Bajadère' op Zich zelf noch met de apenbare orde noch met de zedelijk heid strijdt, daar hij haar anders p&fuurlijfc ion hebben verboden? Is de Minister niet veeleer van oordeel, dat de burge meester van 's Heriogenbosoh bij het uitvaardigen van de hiervoren geschetste beperkende bepaling fiebceJ. on rechtmatig en ten onrechte vooruitgeloopeii w op den geest, welken de ontworpen, straks door de Kamer te behandelen, Bioscoopwet ademt? Meent do Minister, met het oog op het bovenstaande, niet. dat het thans hoog tijd wordt wettelijk de mogelijk heid te scheppen, om van dergelijke beslissingen van een burgemeester "beroep in te stellen en Is daarom de Mi nister bereid en in staat inede te deelen, hoever het Staat met de nadere overweging op dit punt, welke de heer Minister tijdens de beraadslagingen over het wets ontwerp tot vaststelling van hoofdstuk V der Staatsbe- grooting 1922 in do volgende bewoordingen toezegde: „Intusschen, de heer Ter Hall heeft het denkbeeld van beroep op hooger autoriteit naar voren gebracht Misschien in een anderen vorm is beroep, zoo niet op den Minister, dan toch op een ander college, niet volkomen te verwerpenik wil den geachten afgevaar digde gaarne de toezegging doen, dat ik deze gedachte, die [lier voor het eerst wordt geïntroduceerd, nader zaï "overwegen" VOOR HET A.S. SEIZOEN. LAGE PRIJZEN. VRAAGT STALEN. Aanbevelend, Confectie- en Maatkleermakerij WINKEL OVERAL TE ONTBIEDEN. ONGELUK. Gistermorgen geraakte te Hengelo in de Weenou- straat, inej. ter Br., met haar fiets, waarop nog al een groot pak was bevestigd, onder een gemeente- wagen met. zand beladen, met het gevolg dat haar beide beeneni werden overreden. Zwaar gekneusd werd ze per auto naar huis vervoerd. ONGELUKKIG TERECHTGEKOMEN. De 19-jarige jongeman te Hilversum, die eenige dagen- geleden bij' een) worsteloefening plotseling verlam4 werd, is overleden. DE EX-KROONPRINS. De Parijsche correspondent van. het Hbld. meldt: Volgen® een I-Iavasbericht uit Ueru Haag is de Ne derlandsche regeering op het oogenblik ongerust over de houding van den ex-kroonprins, weshalvo mr. J. B. Kan een reis naar Wieringen heeft gedaan. De handelingen van den ex-kroonprins worden, in verband met allerlei bezoeken-, die hij den laatsten tijd ontvangen heeft, thans zeer streng nagegaan. Wij kunnen mededeelen ,dat dit bericht slechts in zoover juist is, dat. hoewel van eenige bijzondere on gerustheid en eenigen specialen maatregel ten aan zien van den ex-kroonprins geen sprake is, toch zijn handelingen streng worden nagegaan. Maardat is altijd gebeuld! VOOR ZWITSERLAND BESTEMDE STEENKO LEN IN BESLAG GENOMEN. Uit Heerlen wordt gemeld: De Franschen en Belgen hebben in het bezette ge bied te Herzogenrath ongeveer 180 wagons steenko len uit Nederlandsche mijnen cn voor Bazel be stemd, in beslag genomen en naar Frankrijk ge voerd. tend gemaakt worden. Lady Ethelrida deed aile dingen met mate; zij was niet verzot up eenigerlei soort sport, zij joeg geen enkelen gril na. Zij hield van haar vader en van haar xante en van de neven en nichten uit de Guis- cardfamilie tm van haar vriendin lady Anningford en was 111 één, woord een lïef in-onsch en een groote dame. -—Ik kom je een reusachtige hoop nieuws vertel len, Ethelrida, zei Tristam, toen hij naast haar op de rnet sits overtrokken sofa zat. Ethelrida wilde in haar eigen vertrekken niet dan eenvoudige meu bels en versieringen. Raad eens watl Iloe kan ik dat raden, Tristam. Gaat Mary soms werkelijk trouwen met lord Her-ty? Dat ik weet, niet maar ik ze.v neg eens: ze zal het vandaag of morgen doen. Neon, raad nog eers, het is over een huwelijk. Zij schonk hem thee in en wees naar do schaal met. boterhammen. Ze wist dat Tristam graan hel. brui ne brood uit haar provisiekamer at. Is het. van een man of van een vr uw, vroeg ze nadenkend. Van een man ik! zei hij, met verwaar]oozing van alle spraakkunst. Jij! Tristam! riep Ethelrida, zoo opgewonden, als met haar temperament maar vereenigbaar was. Ga jij trouwen? En met wie? Het leek al te dol! En de naam „Laura High ford" kwam haar al voor den geest, vóór nog haar verstand in het midden kon brengen.:: „Hoe belache lijk. die is al getrouwd!" cn dus herhaalde zij alleen maar: Met wie dan? Ik ga trouwen met een weduwe; een nicht van Francis Markrute die ken je immers? Lady Ethelrida knikte. Zij is het verwonderlijkste, be koorlijkste schepsel, dat je ooit gezien hebt, Ethel rida een type dat van alle andere afwijkt dat zal je dadelijk erkennen moeten, als je haar maar oven ziet. Zij heeft stormachtige zwarte oogen neen, ze zijn niet wezenlijk zwart ze hebben een lcikleur cn rood haar cn blank gezicht en een figuur! en weet je, beste kind ik geloof dat ik vreoselijk verliefd op haar ben! Ethelrida moest onwillekeurig glimlachen. Geloof je dat alleen maar, Tristam? Dat lijkt me een rare reden om te trouwen! Hij dronk zijn thee met kleine teugjes op cn sprong toen overeind hij was dien dag bijzonder rusteloos. Ze is een vrouw, op wie een man krankzinnig verliefd wordt als hij haar goed kent en dat zal ik en toen zag hij het grappige gezicht van zijn nicht en lachte uitgelaten als een jongen. Dat klinkt gek, dat moet ik toegeven, zei hij, want dat sluit in, dat ik haar nu niet goed ken en dat is Dergelijke zen-dingen' kolen) werden steeds ovesp Duitschland naar Zwitserland gezonden. D BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. De correspondent van de N.R.Crt. te Parijs meldt: De heer Fimmen he'eft op het congres van het Al gemeen Verbond van den Arbeid gezegd: Op het oogenblik bestaat er gevaar voor oorlog. De Roer bezetting kan daartoe het teeken zijn. Het syndica lisme kan dien niet verhinderen. In Den Haag heb ben we mooie redevoeringen) gehouden, maar we kunnen de genomen .besluiten niet, uitvoeren, In al le landen slapen de arbeiders. Als Polen, door de Fransche regeering geïnspireerd'. DnRsch gebied be zet, TiTibju-hland dit nip.t toestaan; opnieuw zal er oorlog uR breken en misschien komt ér dan een nieuw leger uit het Oosten. De beer Fimmen werd in diepe stilte aangehoord. Een andere Nederlandsche gedelegeerde zei, dat de Nederlandsche arbeiders zullen- weigeren, Roer kolen te vervoeren. ZOMERTIJD. De gemeenteraad van Beerta, die bijna geheel uit landbouwers en landarbeiders is samengesteld, heeft zich bij meerderheid van stemmen voor de hand having van den zomertijd uitgesproken DE TABAKSBELASTING. De -correspondent van het Hbld. ontving ter meest bevoegde plaatse de volgende inlichtingen: „Daar gebleken is, dat de publicatie in de „Staats courant" van 10 Januari, hoewel deze in den grond der zaak op dit punt niets nieuws bevatte, velen verrast heeft, daar zij meenden dat ook na 1 Fe bruari nog wel uitstel zou worden gegeven, is den belastingambtenaren opdracht gegeven, gedurende de maand Februari, zoo van geen kwaden trouw blijkt, nog den stuksgewijzen verkoop van sigaren ui' gebanderolleerde kistjes toe te laten. Daar men zich thans voldoende kan voorbereiden, zal van een zoodanige toelating na 1 Maart geen sprake meer kunnen zijn." WIERINGERWAARD. Vergadering van de vereeniging „Vrije Liefdadig heid", op Woensdagavond, onder leiding van den heer C. Haringhuizen. Aanwezig 7 leden, t.w. 3 van de 7 bestuursleden, 2 van de 7 wijkmeesters en 2 gewone leden. Voorzitter betreurt dan -ook bij de opening de zeer geringe opkomst. De heer Limpers leest de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. De rekening van den penningmeester was bereids nagezien door de heeren J. Oudendijk en W. Peere boom. Ontvangsten met inbegrip f 68.07, zijnde saldo vorig jaar hebben bedragen f465.57, uitgaven f394.72, aizoo batig saldo ad f 70.85. Dit is dus stationnair ge bleven. Uit het Jaarverslag hebben we gehoord, dat het ledental nog iets is toegenomen. Over 1922 werd ver strekt aan 7 personen 2681 Liter melk, waarvoor ge middeld 11% ct. per L. is betaald. Aan 2 personen werden 282 eieren verstrekt, terwijl nog onder 18 ge zinnen een turfbedeeling werd gehouden. Voor de nu nog te houden bestuursvergadering, waarbij rschillende werkzaamheden moeten wor den besproken, worden de gewone leden uitgenoo- digd. - BREEZAND. Dinsdagavond 30 Jan. hield de Nutsvereeniging „Vrien- denkring" een vergadering met dames in het lokaal van den heer Jb. borst. Do voorzitter, do beer A. Raap, heette de aanwezigen welkom en bracht vervolgens hulde aan den afgetredef» secretaris, den heer D. Zon. Spreker betreurde het, dat de h^r Zon, die 15 jaar een ijverig bestuurslid der vereeniging was „geweest, toen hij nog te Kleine Sluis woonde, juist thans, nu hij in ons middon was komen wonen, zich genoodzaakt had gezien zijn functie neer to leggen. Evenwel, hij moest de redenen daarvoor eerbiedigen en bracht nogmaals hulde aan den afge- tredene voor diens jarenlange toewijding tot bloei van „Vriendenkring". De secretaris las daarop voor het laatst de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Daarna kregen wij achtereenvolgens de lezing van den heer C. wl van Oorschot, die daarvoor pekozen had „Bai-masque", en „Een onweersbui", welke zeer verdienstelijk ten gehoore werden gebracht. De heer L. Post deed de aanwezigen hartehik lachen met een tweetal Ghetto Gijntjes van A. M. Reens en vervolgens voerden de dames A. en M. van den Berg en de heer C. W. van Oorschot een tooneelstukjc op „Gescheiden door een krijtstreep", dat zeer in den smaak Snel, hetgeen blijk baar ook met de beide dialogen „De post van achten", door mej. A. v. d. Berg en den neer G. W. van Oor schot" en „Een nare dienst en dito meid", door de dame3 BlaauboerVader en J. Spigt, het geval was. De heeren D„ Zon en A. Raap gaven viool- en piano muziek, tic heeren J. Wiggers en J. Zon hadden veel succes met "hun cabaretliedjes en toen sloot voorzitter met een woord van dank aan de aanwezigen voor hun rustige belangstelling! en voorts aan allen, die hadden medegewerkt om dezen Nutsavond tot een zoo gezellige bijeenkomst te maken. ook zoo. Ethelrida, maar dat zou ik aan niemand anders willen zeggen. Zie eens hier, m'n beste kind, ik moet vanmiddag wat opgekwikt worden, want ze heeft me daarjuist neergeduwd maar we gaan den vijf en twintigsten October trouwen en ik had graag dat je bijzonder lief voor haar was. Ik 'ben er*zeker van dat zij een heel ongelukkig leven achter zich heeft. Natuurlijk zal ik dat, beste Tristam, zeide lady Ethelrida, maar bedenk nu eens even dat ik nog ner gens iets van weet wanneer heb je haar ontmoet? Kun je mij niet eens wat meer vertellen, dan zal ik zoo lief voor haar zijn als je maar wilt. Toen ging lord Tancred weer naast haar op de so fa zitten cn vertelde haar de ware toedracht der zaak. Dat het wel wat plotseling was opgekomen, maar hij was overtuigd dat hem niets beters be schoren kon zijn. Dat ze jong en schoon was en rijk en erg terughoudend en tamelijk koel en dat zij op reis ging tot een week vóór hun trouwen en dat hij wist dat dit alles erg gek klonk, maar „dat zijn lieve Ethelrida lief voor hem was en hem begrijpen zou en niet zou gaan redeneeren". Dat deed ze dan ook niet. Zij had uit zijn tamelijk onsamenhangend verhaal wel zóóveel begrepen, dat een heel diep en ongewoon gevoel in het leven van haar neef was gekomen zij kende den aard der Guiscards cn dus zei zij hem veel liefs en vroeg hem belangstellend, maar niet onbescheiden naar allerlei dingen en al spoedig verliet hem dat gevoel van opwinding en ergernis en werd hij weer geheel de oude. Ik moet oom Glastonbury vragen Francis Mark rute te noodigen voor de jachtpartij van twee No vember, Ethelrida, zei hij. En mag ik Zara meebren gen? Zij zal dan mijn vrouw zijn, hoewel ik als vrij gezel genoodigd wa.9. Je moet weten dat het mijn partij is, beste ouwe jongen, zei lady Ethelrida, en natuurlijk moet je Zara meebrengen en ik zal zelf een uitnoodiging zenden aan mijnheer Markrute. Tante Jane zegt wel dat hij een cynisch buitenlander is, maar ik mag hem wel! HOOFDSTUK IX. De groote wereld was stom verbaasd, toen zij den velgenden ochtend in de Morning-Post de aankondi ging las van lord Tancreds verloving. Niemand had er een woord van vernomen. Er was sprake van geweest, dat hij naar Canada zou caan en daar waren heel wat praatjes over verkocht zoo iets belachelijks! Stel je voor: Tancred als landverhui zer! Maar van een bruid in %t verschiet daarvan had zelfs de meest praatgrage warhoofd nooit ge hoord. Het nieuws ontplofte als een bom. En toen lady Highford het las. knarste zij haar spitse tandjes en gaf een gilletje, bijna als een we-

Schager Courant | 1923 | | pagina 5