Gemengd Nieuws. ST. P ANC RAS. De heeren C. Kloosterboer, A. Hoogland en P. Mad- derom, zijn door 't Bestuur van „De Tuinbouw" be noemd tot leden van de commissie voor het tuinders- crediet. LANGEND1JK. Di' werkloosheid is wel wat verminderd, eensdeels doordien hier "n daar productief werk wordt ver richt. anderdeels doordien enkele arbeiders, die hun eisriieu wel wat hoog hadden gesteld in verband met de slechte uitkomsten van den tuinbouw, van die hooge eischen voor vast werkman zijn terug geko men en nu voor lager loon sijn. aangenomen. Er worden thans arbeiders in dienst genomen, voor 18 per week. LANGEN DIJK, Successievelijk zijn hier de belastingbiljetten bij de burgers bezorgd, de laatste de vorige week. Voor wie van den eenen dag in den anderen leeft, was de ken nismaking nu juist niet van de aangenaamste. Als die biljetten zoo laat komen als dit jaar, rekent men er niet meer op en zijn ze dubbel onaangenaam. De bedragen vielen, als altijd, niet mee, doch nu, met deze slechte tijden, schrok men er wel eens van. We hebben er bij ons gehad, die waren aangeslagen voor een som, die, om ze te betalen, hun heele voorraad kool zou eischen. Waar men in Alkmaar nog al kwistig is geweest met ambtshalve-aanslagen, zal het daar van den Langendijk reclames regenen. ZUIDSCHARWOUDE. Door de tuinbouwvereeniging „De Toekomst" zijn als commissieleden voor het regeeringscrediet aange wezen de heeren C. de Boer Cz., S. de Boer Kz. en Jb. Kramer. KOEDIJK, De vereenigingen van arbeiders in het tuinbouwbe drijf hebben de patroonsvereeniging doen weten, dat zij genegen zijn op de door deze gestelde arbeidsvoor waarden in te gaan, als de mogelijkheid wordt open gelaten met Juli tot loonsverhooging over te gaan, als de toestand in het tuinbouwbedrijf zich ten goede mccht keeren. OUDE NIEDORP. Naar wij vernemen zal er a.s. Woensdagmiddag een biljartwedstrijd worden gehouden in het café van den heer A. Mijts tusschen eenige spelers van Winkel en hier. OUDE NIEDORP. Op Vrijdagavond 16 Februari a.s. zal de heer P. Beers uit Heerhugowaard een seance geven in het café van den heer A. Mijts. WIE RIN OERWAARD. De heer K. K., die jl. Zaterdagavond met zijn vrouw per auto naar Schagen zou gaan, om de voorstelling van Rika Hopper bij te wonen, is halverwege terug moeten keeren en nog wel te voet. Wat toch was 't geval? De lantaarns aan den auto weigerden licht te geven, Een achter hem aan ko mende auto zou met zijn lantaarns evenwel ook dep heer K. wel bijlichten. Dit zal op een rechten wo£ waarschijnlijk wel gaan, doch bij den bocht aaa bet zgn. Buronwegje, tusschen 't Wad en do Nek, gehaak te de chaufeur in do war en zat in dan geen tijd te wator. De hoer K. en zijn vrouw, die beiden tot ongeveer hun middel nat waren geworden, kon den zich redden, doch do auto heeft men later met behulp van eon andere auto naar huis mootexi halen. Een bus met olie, die ook was omgevallen, heoft aan de kleeren van de inzittenden en vooral aan een da mesmantel zeker geen goed gedaan. Behalvo dat men dus niet 't genoegen kon smaken, wat men zich had voorgesteld, en eenige materieele schado, is hot ongeval toch nog goed afgoloopen. Het had veol erger kunnen zijn. WIERINGERWAARD. Jl. Zaterdagavond hiolo de Sociëteit „De Eendracht" haar gewone jaarlijksche feestavond In den vorm van oen handicap kolf- en biljartwedstrijd. Voor 't kolven waren 20 deelnemers en was de uit slag: le -prijs1 H. do Carpemtier; 2e, prijs K. Zijp, 8e prij's P. D. Schenk, 4o prijs W. de Carpentier, le se- rieprijs J .Breed, 39 p., 2e serieprijs R. D. Kaan, 31 p., 3e serieprijs C. Haringhuizen, 20 p. Voor 't biljarten waren. 23 deelnemers. Hier was de lo prijs voor H. K. Koster, 2o prijs A, Rot, 3e prijs C. Haringhuizen. Vlotbrug: 24 deelnemers, le prijs C. Haringhuizen, 2o pr. D. Kaan, 3o pr. P. J. Vlsscher. De prijzen bo stonden in contanten. Voor afwisseling werd een kaartje gekeerd. Het was een gezellige avond. Een volgend jaar, bij gele genheid van hot 25-jarig bestaan der Sociöteit, zaJ een feestavond worden gegeven. WIERINGERWAARD. Zondag word bij den hoer P. Schenk alhier, een wedstrijd gehouden in ringsteken op fietsen, waaraan door 21 personen werd deelgenomen. De uitslag was als volgt:l le prijs K. Broers, WieringerwaarÖ; 2e prijs Blaauboor, Anna Paulowna; 3e prijs G. v. Teu- ïingen, Kolhorn; 4e prijs C. Keesman, Wioringer waard. WIERINGEN. Voor flink bezette zalen gaf 'do muziekvereeniging „Harmonie" jl. Zaterdag- en Zondagavond in de con certzaal „Concordia" voor hare ongehuwde en ge huwde kunstlievende leden eene uitvoering. Het pro gramma bestond uit een 5-tal muzieknummers, plus een tooneelstuk, getiteld „Het Goudvischje", drama in 3 bedrijven, door W. G. van Nouhuijs. Alles werd flink gespeeld1 en viel in den smaak der aanwezigen, terwijl een gezellig bal na 't geheol besloot. WIERINGEN. Do heer N. J. Poel alhier, is als laagste inschrijver, aannemer geworden van de ten behoeve der Zuider zeewerken aan do Van Ewijcksluis te maken steiger- werken, voor de som van f 8500. WIERINGEN. In deze gemeente hebben zich 25 personen' laten in schrijven voor de Nat. Militie, lichting 1924. WAARLAND. Einde Februari is het 25 jaar geledlen, dat de tuin bouwvereeniging „Waarland en Omstreken" alhier is opgericht. Hoewel met veel strijd, heeft ziji toch hare zelfstandigheid weten te behoudon. WAARLAND. Inzake het regeeringscrediet heeft het bestuur der tuinbouwvereeniging „Waarland en Omstreken" drie personen benoemd voor een commissie van advies, nl. de heeren J. Renaud, P. Noordstrand en J. B. de Jong. Om deze commissie aan te vullen met 2 leden van een boerenleenbank kwam men voor moeilijkheden, daar hier geen centrale leenbank bestaat. Voor zoo ver ons bekend is, zijn er loden aangesloten, bij de bank te Oudkarspel, Noordscharwoude, Zuidschar- woude, Hugowaard en Zijdewind. Deze laatste is neigens bij aangesloten, dus wordt doof de regeoring niet erkend. Er zal overleg gepleegd worden met de Prov. Commissie van Noordholland, teneinde hier een oplossing voor te vinden. OUDFSLUIS. Tot voorzitter en secretaris der commissie tot wering van scnoolverzuim alhier, werden benoemd respectieve lijk de heeren Jb. Nannis en H. Jippes. SCHAGERBRUG. In de |.1. gehouden vergadering van de operette-ver- eeniging „Euphonia" alhier werden tot bestuursleden gekozen de heeren H. P. Fellinga cn P. N. Bruijn, zulks in de plaats van de heeren D. Paap en Jb. Bes. Verder werd, naar wij vernemen, besloten, de operette „Walsdroom" in studie te nemen. EEN RADIO-SCHANDAAL? Uit Radio-Asselt, 4 Februari. Uit Asselt meldde men ons, dat daar reeds geruimen tijd iets niet in orde was. Er werd druk gesproken over arrestaties, die hadden plaats gehad, terwijl een aantal ambte naren was "ontslagen. We vernemen dienaangaande het volgende: Voor eenigen tijd hield de politie te Apeldoorn "nsch uit Asselt aan, M. K. geheeten, in verband met oen diefstal ten bedrage van f300 bij den heer B. De aandacht waa op dit jongmensch gevallen, doordat hij meer geld uitgaf, dan met de inkomsten uit zijn werkzaamheden in overeenstemming was. Bij het verhoor van M. K. bleek evenwel, dat hij met den gepleegden diefstal niets had uit te staan, maar hij bekende, geld te hebben ontvangen van zekeren Q., hoofdopzichter van Radio-Asselt, voor het plegen van niet nader te noemen onzekelijke handelingen. Deze bekentenis had ten gevolge, dat op Radio een onderzoek ingesteld en dat Q. werd gearresteerd. Hij bevindt zich dan ook thans te Utrecht in voorloopige hechtenis. Gebleken is tevens, dat op financieel gebied ver schillende frauduleuze handelingen en verduistering op groote schaal ten koste van den Staat bobben plaats gehad, Het- onderzoek, dat geleid wordt door een referendaris van het Ministerie van Waterstaat, ia nog in vollen gang. Verschillende personen zijn reeds door do Justitie gehoord en eenigen van het personeel op Radio zijn ten gevolge daarvan ontsltfgen. De Crt. ALKMAAR. Het door deni burgemeester niet ten uitvoer ge brachte raadsbesluit betreffende de aan de arbeiders bij die werkverschaffing uit*te betalen loonen is bij Koninklijk Besluit van 27 Januari geschorst tot 1 Mei 1923. DE DEMOCRATEN. De democratische partij heeft in den kieskring Am sterdam candidaat gesteld: 1. D. P. Harting, Amster dam; 2. dr. N. de Jong Ilzn., Amsterdam; 3. K. Bree- baart Dzn., Kolhorn; 4. H. S. Eriks, Petten; 5. P. Berkhout, Zuidscharwoude. BELANGRIJKE DIEFSTAL. Toen de bewoners van een perceel in het Sarpha- tipark te Amsterdam, gisteravond omstreeks half twaalf uit den schouwburg thuiskwamen, zag de man tot zijne groote ontsteltenis dat de brandkast in zijne woning was opengebroken. Bij onderzoek bleek een bedrag van omstreeks f 4000 aan effecten en een be drag van f 1200 aan bankpapier te zijn gestolen De buitendeur vertoornde geen enkel spoor van braak, ook de buitenkast van de kast niet. Buiten deur en brandkast zijn waarschijnlijk met valsche sleutels geopend. Het slot "der binnenste brandkast- deur was eebtor geforceerd. Verondersteld wordt dat hier een grijpvogel opereerde, met de situatie ter plaatse en do gewoonten der bewoners bekend. ANNA PAULOWNA. Politla. Verloren een ta»chx inhoudende een regenmantel. Inlichtingen tc bekomen ter gcmccnte-aecretarie. OUDKARSPEL. De öperctte-vereeniging „Caecilia", onder leiding van den heer Jac. Jansen, neeft reeds eenigen lijd in studie de operette „Martha" en zai daarmee in hel beij fi der volgende maand een uitvoering geven. We vernemen dat door een tiental leden van her Symphonie- gezel.schap voor de muzikale begeleiding gezorgd zal worden. NOORDSCHARWOUDE. „Hvït Kleine ToonceT trad Zondagavond in „Con- ccxdi.-/' op met „Pro Domo", een der zwaarste en mc?.vt bei:.vm<Je ineostcjnvwken ven den auteur Jhr. v. Riemsdijk, welk stuk reeds meer dan 100 malen is öpgovoerd. Het behoeft niet gezegd, dat er van de opvoering door doze begaafde dilettanten genoten is. Zaterdag a.s. zp.J hetzelfde stuk 'worden opgevoerd in het lokaai van do heer G. Vis te OudkarspcL OUDKARSPEL. We vernemen, dat het wogplan Langendijk—Koedijk Teeds bij de Prov. Staten is ingediend. SCHAGERBRUG. Zondagavond werd door de gymnastiekvereenfging „Ons Genoegen" alhier, onder leiding van den heer D. Kon/er, voor con talrijk publiek een goed geslaagde uitvoering gegeven in de zaal van den heer Broer. Do vorachiilende nummers werden over het algemeen §oed uitgevoerd, terwtft tor afwisseling eenige voor rechten worden gccvcn. Een gezellig bal tot aïoJL NIEUWE NIEDORP. In de gemeente Nieuwe Niedorp zijn voor den dienstplicht, lichting 1924, 17 personen ingeschreven. ONGELUK DOOR EEN SALVO VAN VRIJWILLI- ÜEN LANDSTORM. Te Arnhem ia Zatordagmiddag tijdens eene oefe ning van een detachement vrijwillige landstorm een ernstig ongeluk gebeurd. Hot detachement, dat een denkbeeldig convooi had te begeleiden en zoo noodig te verdedigen, bevond zich omstreeks 4 uur ler hoogte van do splitsing van Apoldoornachen en Hom melschen weg nabij de boerderij Moscowa. Er werd toen een (vijandelijke) patrouille gesignaleerd ten Oosten van den Apeldoornschen weg. Het detache ment loste oen salvo vuur, waarbij van losse patro nen werd gebruik gemaakt. Door dit salvo is een ongeluk veroorzaakt. Er be vonden zich namelijk op dat oogenblik do volgrlltui- gen van een begrafenisstoet, die van de begraaf plaats naar de stad terugkeerden, tor hoogte van do wegsplitsing. Hot geluid der schoten deed de paHr- den van een der rijtuigen schrikken on steigeren^ in die mate dat zij het rijtuig deden kantelen en zoo wol de koetsier als de palfrenier onder het rijtuig geraakten. Do palfrenier bekwam een beenbreuk en werd met de terstond ontboden auto v&n het Ge meenteziekenhuis naar die inrichting overgebracht. De koetsier en de personen in het rijtuig kwamen mot den schrik vrij. Een der paarden word zoo ern stig aan een der beenen gewond, dat hot dier per veewagon naar de.u stal aan de Spijkerstraat word vervaard. Door de politie wordt een nader onderzoek inge steld. CREDIET AAN NOODLIJDENDE TUINDERS IN NOORDHOLLAND. Binnenkort zal aan de tuinbouwers in Noordhol land, wier bedrijven levensvatbaar zijn, doch door de tijdsomstandigheden in moeilijkheden zijn gekomen, crediet kunnen worden verleend, waarvoor de pro vincie ecne garantie van 90 verleent. Het crediet. zoo is de bedoeling, zal door de plaat selijke Boerenleenbanken worden verstrekt. De be langhebbenden moeten dus zelf zorgen voor de over blijvende 10 een verderen borg te vinden. In overleg met de betrokken organisaties is eene regeling met algemeen voorwaarden opgesteld, waar naar de banken deze credieten kunnen verleenen. 0nd6r geen voorwaarde mogen zij b.\strekken tot aflossing van vroegere credieten of andere schulden. De aanvragen moeten worden gericht aan door de provinciale commissie voor de veilingen in Noord- He lland gevormde plaatselijke commissies. Deze zenden de aanvragen met hun advies door aan de genoemde provinciale commissie, waarin te vens een vertegenwoordiger van Ged. Staten zitting heeft. Deze commissie beslist over het al of niet toestaan van het advies. Van den omvang van de credietbehoefte die uit deze regeling zal blijken, zal afhangen of ook het Rijk een deel der garantie voor zijne rekening zal h6bben te nemen. De adressen der plaatselijke commissies zullen evenals de voorwaarden voor de credietverleening spoedig worden bekend gemaakt. Het secretariaat der provinciale commisies is gevestigd te Alkmaar, Langestraat 94. NOORDSCHARWOUDE. Deelden we onlangs mee, dat de gelegenheid was opengesteld voor gratis modderbaden aan de Spoorstraat, deze gelegenheid neeft men nu moeten opheffen, omdat de modderpoel nu herschapen is in een basaltpuinviakte, waarmee een mooie verbetering verkregen is. Nu do straatweg nog eens een goede beurt en een stinksloot aan den zuidkant, achter de huizen, eens Bink opgeknapt en de Spooistraat bewoners "kunnen tevreden zijn. ANNA PAULOWNA. Maandagavond 5 Febr. hield het begrafenisfonds ,,'t Algemeen Belang" ziin jaarvergadering in het lokaal van den heer H. Knijnsberg. De voorzitter, de heer A. de Boer, heet de aanwezigen wolkom en memoreert, dat het de dertigste jaarvergado- rind is. Hfj wenscht bfj deze gelegenheid huTde te brengen aan hen, die het fonds nebben opgericht. En dan komt in de eerste plaats een huidewoord toe aan den heer P. Kuiper, den man die het initiatief heeft genomen tot de oprichting. Bijgestaan door eenige ande ren, die met zijn denkbeeld geheel meegingen, wist hij met hen het fonds tot stand te brengen, dat 6 Maart Ï893 in werking trad. De heer Kuiper vertrok later naar élders, anders was er geen twijfel *aan, of hij zou nog in het bestuur zitten, want hij onderscheidde zich door ijver en groote ambitie. Voorts brengt voorzitter hulde aan de bestuursleden P. List en T. van IJzen- doorn. De heer List beeft zich als penningmeester steeds onderscheiden door zijn groote correctheid, de heer IJzendooro, als secretaris, door zijn juiste correcte vér- slagen, als bode door grooten Ijver, waardoor het hem herhaaldelijk is gelukt, nieuwe leden voor hol fond» te winnen. Hierna leest de secretaris do notulen,, welke onver anderd worden goedgekeurd, met dank voor de goe de weergave. De secretaris leest hierop het jaarverslag over 1922, waaruit blijkt, Jat het aantal' leden 425 bedraagt, waar van er 19 vrijstelling van betaling hebben gedurende de 4 wintermaanden. Verder geef', do secretaris, ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan een voor de leden zeer interessant historisch overzicht van de oprichting af tot heden Er bleek uit, dat in dat tijdperk 103 leden zijn overleden, waarvoor een gezamenlijk bedrag van f 4125 werd uitgekeerd. Voorzitter danxt den secretaris voor zijn jaarver slag en inzonderheid voor het geschiedkundig over zicht, waaruit bleek, dat hot bestuur wel is waar allerlei wisseling had ondergaan, maar dat de ver- oeniging zelf toch nog steeds in kracht toenam en hij hoopte, dat die bloei nog immer mocht toenemen. Aan de orde is thans: Rekening en verantwoording Aan den penningmeester, den heer P. List. Het blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen f842.69, cle uit gaven beliepen f548.42/'$, er is dus een saldo van f294.2GH. Het totaal in kas bedraagt thans f6046 84. De heeren A. Kooiman Az. en P. Kuiper worden benoemd als commissie voor het nazien van de reke ning. Zij verklaren de bescheiden volkomen in orde te hebben bevonden, waarna voorzitter beide heeren dankt voor de genomen moeite en den penning meester voor zijn nauwgezet beheer. Aan de beurt van aftreden zijn de bestuursleden P. List en D. Jongejans, die beiden worden herkozen en hun benoeming aannemen. Na de rondvraag, die niets oplevert, sluit te voor zitter de vergadering met een woord van opwekking tot de aanwezige leden om mede te werken tot uit breiding van het ledental. ANNA PAULOWNA. De drledaagsche bloemententoonstelling heeft heel wat belangstelling gehad. Zondag alleen waren er reeds 600 bezoekers. VOETBAL. Sparta T— V.V.U. I, (2—1). Zondag Jl. heeft Sparta bovenstaan den/ wedstrijd gespoeld en verdiend gewonnen. Als te ruim 2 uur, onder leiding van den heer Bauts, afgetrapt wordt, is dé S.-voorhoede reeds onmiddellijk in dien aanval. Hot spel verplaatst zich nu vlug over het veld. wat zeer zwaar is om te bespelen. Steeds meer wordt er evenwel bij: het V.V.U.-doel gestreden, zoo nu en dan tracht de U.-voorhoede hot spel te verplaatsen, maar verder dan d'e S.-backs brengen zij het niet. Spoedig weet Hoogendoorn Sparta dan ook de leiding le go- ven. Een to nomen pinalty werd .hoog overgeschoten, j olzoo gaat, do rust mot 1- 0 voor Sparta in. Na rust zit er in den beginne weinig gang in en is het tamelijk saai, toch is S. storker on dé keeper moet dan ook een onkelo maal handelend optreden, zijn colloge aan den overkant krijgt meer to doen. Na eenigen tijd spelons weet Hoogendoorn hot twee de doelpunt to maken. (2—0). Na den o,ftrap komt er w«er moor gang in en begint V.V.U. tamelijk op te zotten. Uit een plotsellngen aanval wordt door den V.V.U.-midVoor, vrij voor dool slaande, onhoudbaar de togorigoaï gemaakt (2—1). Nu begint de wedstrijd weer veel mooier te worden, daar V.V.U, er alles op zet, om gelijk 16 maken. Er wordt dan ook van bei- de zijden hard1 gewerkt, maar als de scheidsrochter, j welke uitstekend leidde, inrukken, blaast, is de stand nog 2—1 voor Sparta. Ovor het1 geheel heeft Sparta een uitstekenden wed-1 strijd gespoeld, -het verband tusschen do llniön bleef constant bestaan en speciaal het middontrio in de voorhoede speelde en heel goede partij. S.V.S. 2—Sparta 2 (0—0). Sparta 2 was weer eens naar Helder om aldaar tc-1 gen S.V.S. 2 'den strijd aan te binden. Te ruim 2 uur stelden beide elftallen zich onder leiding van den heer Van 't.Hof, welke good voldood, op. S.V.S. is vol ledig. Sparta telde enkele invallers. Voor rust is Snarta voortdurend de meerdere en alleen do uitste kende achterhoede weet dan ook doelpunten to voor-1 komen. Na rust pakt S.V.S. direct goed aan, maar hunne aanvallen worden alle door do uitstekende achter hoede onschadelijk gemaakt. De voorhoede van Sparta werkte niet zeer verdien stol ijk en de enkele goode schoten die ze nog gaven belandden in handen van den uitstekend vverkendon S.V.S.-keeper. Volgende week do plaatselijke ontmoeting Sparta 2Quosego I. Dit belooft een zeer spannende wed strijd te worden. De leiding berust In handen van den heer Beauchempot, welke als een uitstekend ar biter bekend staat. ANNA PALOWNA. I Zondag speelde Excelsior 1 togen Stormvogels I van Spanbroek. Om 2.30 uur fluit, na goedvinding dor beide aanvoerders, scheidsrechter Bakker de elf tallen' binnen1 de lijnen/Stormvogels wint den tosch en E. trapt tegen1 zon in af. Als er ongeveer 4 minu ten is gespeeld, doelpunt E. uit een aanval van rechts, wat zich na 20 minuten nog eens herhaalt, zcodat de rust inging met een 2—0 voorsprong voor de thuisclub. Na de rust is hoofdzakelijk Stormvo- I gels in de meerderheid, maar door 't schitterend j verdedigen der achterhoede bleven doelpunten uit. I E. speelde maar een matig spel. Stormvogels deed haar naam eer aan en speelde een zeer forsche par tij, waartegen de scheidsrechter onvoldoende optrad. Scheidsrechter Klink was wegens ziekte verhinderd den wedstrijd te leiden E. heeft zoodoende van de laatste 8 wedstrijden nog niots verloren. E. houdt ook verder uw naam hoogt OUDESLUIS. D.O.S.K.O. I—L.W.F.C, I, 3—2. Als om 2 uur scheidsrechter Breebaart de elftallen in het veld fluit, zien wij D.O.S.K.O. volledig met een gewijzigde opstelling, nl. Slikker in 't doel en Rentenaar bezet de linksbinnenplaats. Lutjewinkel telt 2 invallers. Direct na den aftrap brengen de D.O.S.K.O.-voorwaartsen een bezoek aan keeper Por- te, welke zich weer uitstekend van zijn taak gekre ten heeft, Na epnige wederzijdsche aanvallen krijgt D.O.S.K.O. een pinalty, welke schitterend' in een doelpunt wordt omgezet. Even voor de rust maakt D.O.S.K.O. zijn tweede goal, ook door een handshal. i Rust 2—0 voor D.O.S.K.O. Na de rust komt LW.F.C, onstuimig opzetten, en weet dan ook voor de eerste maal te scoren. Evenwel weet D.O.S.K.O. door een prachtvoorzet haar derde goal te maken, Toch heeft L.W.F.C. nogmaals succes, als de midvoor vrij voor 't doel komt. en onhoudbaar doelpunt. Even voor 't einde krijgt een D.O.S.K.O.-speler zoodanig een bal tegen hem aan, dat hij moest uityallen, evenwel staat L.W.F.C. toe, dat er een invaller meespeelt, wat ook zeer sportief was. Wel komt een der links binnen een pluimpje toe voor zijn schitterend spel- verdeeling.. Scheidsrechter voldeed uitstekend. ST. PANCRAS. De gasten van Vrone 1, de H.V.V. van Heiloo. waren Zondag zoo gelukkig met 4—2 van Vrone te winnen. Toch bleken de clubs vrijwel even sterk. Voor de rust maakte Vrone 1 en H. I ieder een goal, die van H. word in buitenspol verkregen. Na de rust zette H. 8 maal den bal in Vrone'a doel, terwijl Vrone dit in H.'s doel slechts éénmaal gelukte. Vrone 2 ging voor de competitie naar Bergen cn versloeg B.S.V. 3 eigenlijk met 6 tegen 0. Niot minder dan 4 goals werden aan Vrone niet toegekend. Vrone's adspiranten 1, uitkomen do tegen Blauw wit 1, van Alkmaar, deden deze adspiranten-club verliezen) met 30. SCHADELIJKE VRUCHTEN IN BUK. Uit Schotland wordt aan de „Ned. Grossier" een geval van vergiftiging door peren in blik gemold, dat zich als volgt had toegedragen: „Een boeienarbeider uit Midlothian had met zijn vrouw en drie kinderen Amerikflnnsche peren ln blik gegoten. De ouders hadden er geen nadnellgo gevolgen van, maar nl do kinderen werden ernstig ziek. liet jongste kind ven vier jaar is gostorven. Do anderen zijn herstellende". Hot „Maandblad tegen de Vervalschingen" hoeft het wenschelijk geacht naar aanleiding van dit. bo- richt, ecri onderzoek in to stollen, naar oenlge an dere, uit Amerika geïmporteerde vruchten, en kon in het sap van perziken en ananas in blik geconser veerd, hoeveelheden in aantoonen (als metallisch tin berekend) van respectievelijk 96 en 80 milligram per kilo. Hoewei de vruchten zeer normaal van kleur, ronk en smaak waren,'is tohc de hoeveelheid tin, in ver band met do vermelde vergjftiging.sgovallen, van dien, aard, dat nadeelige gevolgen vooral bij kinde ren en zwakken te vroezen zijn. liet blad had reeds horhaulde malen gewaarschuwd tegen de verpak king van zure vruchten en groenten in on vernist blik, en is overtuigd, dat een scherp toezicht ten deze, en een verordening om dergelijke waren uit sluitend in deugdelijk vernist blik te conserveeren. ten zeerste gewenscht is in het belang der publieke gezondheid. Hierbij is nog te bedenken, dat bij een lang verblijf in de bussen het tingehalto steeds stijgt, en daarmede de schadelijke uitwerking. Dr. Van Hamel Roos, de redacteur van dat Maand blad. hoeft bij vorige waarschuwingen menigmaal de opmerking gehoord, „dat men zoolang en in zoo- velo landen straffeloos de in blik geconserveerde vruchten gebruikt had". Wat gezonde naturen even wol niot ot nagenoog niot schaadt, kan bij minder krachtigon of bij kinderen, zooals in het voornoemde geval, noodlottige govolgen hebben, cn derhalve zijn gepaste voorzorgsmaatregelen in goenendeele over bodig te. achten, schrijft hij. EEN LASTIGE PLANT VOOR AUTOMOBIELEN. Terwijl wij allerlei vreemde onkruiden aan Ame rika te danken hebben, is dit in de Nieuwe Wereld ook het geval met enkele planten uit Europa afkom stig, waarvan er bij zijn, die men daar ongaarne ziet. Dit is bijv. het geval met de aardstekelnoot. (Tribu- lus torrestris) een kruidachtige Zygophlllacee, die oorspronkelijk alleen in Zuid-Europa en in het bij zonder bij Fiuine en in Italië voorkwam. Het ja een plant met liggende, dunne •stengels mot gevederde bladeren. De nootachtige vruchtjes vallen bij rijp worden uiteen in verschillende zeer stekelige stuk jes, die gemakkolijk zich vasthechten aan dieren en zoo een aigemeene verbreiding dozcr plant in de warmere landen bewerkstelligd hebben. Naar Ame rika kwam het onkruid door do ingevoerde wol van schapen. Het verbreidde zich snel in de staten Kan sas, Arkansas, Texas, Nebraska, Jowa, Indiana, en Illinois. Daar hot meest aan wegranden voorkomt, komen do vruchtjes met hun .stekels vaak op de we gen terecht en dringen in do banden van automobie len cn rijwielen. Op die wijze i» do plant een groote plaag geworden, zooals de zoo juist verschenen Afl. 1923 van hot bekende Duitsche Natuurhistorische Tijdschrift „Kosmos" vermeldt. Men probeert dit— onkruid, dat men daar „Puncturo plant" noemt, uit t.e roeLon met ijzer-sulfaat en andere middelen, maar door do groote verspreiding, die het reeds hoeft, en de gemakkelijkheid, waarinode zich de vruchtjes vasthechten en door den wind, water, enz. verbreid worden, is het uitroeien wel zeer moeilijk. DE DUITSCHERS IN DEN ELZAS. Op hot oogenblik zijn, er in Elzas-Lotharingen nog 80.000 Duitschers gevestigd. Krachtens het vredes verdrag zijn qr 76.000 als Fransch onderdaan genatu raliseerd, terwijl er 17.000 een verzoek tot naturali satie hebben ingediend. Maar die 80.000 Duitschers rooren zich volgens het „Journal" dagelijks meer en voeren heftige propaganda tegen het Frnnsche be stuur. De Senaat heeft reeds een wetsontwerp aan genomen, waarbij de Fransche regoering het recht heoft om onwaardige Franschcn van Duitsche her komst to denaturalisecren. Op welk een bedekte wijze de Duitschers tegen het Fransche regiem agoeren, blijkt uit een bericht in hetzelfde blad. In het voorjaar van 1921 had de gemeente Mittelhausbergen een „vrijheidsboom" ge plant. De boom wilde niet groeien. Een tweede werd geplant; hij werd echter op een goeden nacht met zoutzuur bespoten. Een derde kwam voorspoedig op. doch den 27en Januari den verjaardag van den ex- keizer, zoo wordt veelbeteekenend er aan toegevoegd werd hij 's nachts omgehakt, cn hadden geheim zinnige handen een „Pickelhaube" op den afgeknot- ten stam gezet HFT LEEGHALEN VAN EEN EGYPTISCH KO NINGSGRAF. Via Londen wordt, uit Loeksof gemold, dat een van de lijkwagens van Toet-ank-Arnen, die een van de schitterendste schatten, die ooit in Egyptische gra ven gevonden zijn, wordt genoemd, vandaag aan het licht is gebracht. Het grootste deel ervan is bedekt met platen van zuiver goud, die, kunstig versierd zijn met half-edelsteenen en gouden symbolische fi guren van de toekomstige glorie en geluk. De juwee- ien en het goud glinsterden nog, ofschoon zij: mat ge worden zijn door den tijd. De toeschouwers, die het ophalen zagen, warén overweldigd door do schoonheid van liet werk. FNGFLSCHF STEFNKOCL VOOR DUITSCHLAND. De verscheping van Engelscho steenkool ovor Ham burg neemt toe. Eerlang zullen ook to Exnbden groo te hoeveelheden Engelsche kolen aan komen. RUNDVEESTAPEL IN DUITSCHLAND. Das Echo meldt, dat de rundveestapel in Duitsch- land thans 15 pet. minder is dan in 1913. Varkens zijn er 40 pet. minder. Nog veel 'sterker dan cle hoe veelheid is deze hoedanigheid van het. vee gedaald. De, jaarlijksche melkopbrengst van een koe bedraagt thans 1200 a 1400 liter, bij uitzondering 1500 L., ter wijl in 1913 het algemeen gemiddelde boven de 2300 L. kwam. De melkproductie in Duitschland bedroeg in 1913 ruim 26 milliard L. Deze daalde ln 1920 tot beneden de 10 milliard L. cn kon in 1922 nog geen 8 milliard L. halen, 't Gevolg is, dat de melk voorzie ning. vooral der groote steden., erbarmelijk is gewor den en dat daarnaast ook het stijgend vet-tekort steeds grooter en dreigender afmotingen aanneemt. De vetproductie is ruim de helft minder dan in 1913. Kaas en eieren, vroeger volksvoedsel, bohooren thans tot de duurste weeldearlikelon. De tuberculo se neemt tengevolge van de ondervoeding onrustba rend snel toe. Ook vermeerderen de gevallen van overladen tengevolge van volslagen uitputting. ZONDER LICHT. Op 17 Januari was de gehoele universiteit vr.n St. Petersburg zonder licht, daar de electricifeit wegens wanbetaling afgesneden was. De Pet- tersburgsche Nowosti deelt mede, dat de raad' der universiteit 18 Januari bijeenkwam ter beraadsla ging over de geldelijke moeilijkheden. Hot bleek, dat de schuld voor elect.ricit.eit meer dan 500 millioen roe bel bedroeg en de totale schulden der universiteit een billioen roebel. De universiteit telt 700 studenten. In datzelfde blad wordt vermeld, dat, het ontzagge lijke gebouw van de kunstacademie al sinds langer dan een maand van het electrisehe net afgesneden

Schager Courant | 1923 | | pagina 2