Sparta II - Quoseqo I. ï£aad Si. Pancras. Morgen DÜ1ISCHLAND en FRANKRIJK. De nood in den Tuinbouw. de plaatselijke ontmoeting JULIANABORP. De ijropagnndn-toorieeJclub heeft met medewerking van de tooneolverceniging Onder Ons" in studie genomen: 4,IIeijbrouds", door Ruurd de Wilde, bekroond tooneei- sjyel in <1 bedrijven. HEERHUGOWAARD. Op Initiatief,van een paar corporaties had Donder dag Jl. ten lokale van den heer De Boer een bijeen komst plaats van de besturen der sluisvereeniging „Ons Dool", der Overhaal vereenigingen Amerswiol en Pannckoct, en «der tuinlbouwvcroenigingcn L.T.B. Noord en Zuid, „Nieuwleven" cn BugSWAOrd, Door den heor Quant, voorz. van L.T.B., Zuid werd dozo vergadering geleid, terwijl de heer Brugman, daartoe aangezocht, als secretaris fungeerde. Door den heer Quant werd hot doel der bijoenkomst uiteen gezet, waarbij spr, verwees naar de adresbewoging van het vorige jaar, met betrekking tot overname van sluizen en overhalen door den Polder. Hoewel toon geen succes is vorkregen, heeft men gemeend, hot bij deze eeno poging niet te moeten laten en met d esamen roeping dezer bijeenkomst hoopt spr., dat men zal mogen komen tot gemeenschappelijk optre den in dezen. Door zijne vereeniging werd weer het liefst aangedrongen op overname, doch het komt spr. gewenscht voor, dat in deze zaak alle belanghebben den aan één lijn gaan trekken. Gaarne geeft hij ge legenheid aan de vergadering tot gedachtenwisseling. Door den heer P. Kostelijk wordt gewezen op het resultaat dor vorige adresbeweging. Uit het verslag der poldervergadering 'heeft men kunnen 'zien, dat voor overname bij het Polderbestuur niet de minste animo bestond, terwijl bijdrage in de kosten daar veel meer bijval vond. al kon dan ook een desbe treffend voorstel geen meerderheid venverven. Spr. geeft in ernstige overweging subsidie aan te vragen, moenende, dat er dan alleen kans van slagen zal zijn. Hiermede zijn de hoofdrichtingen der verdere dis cussie, waaraan vele personen deelnamen, aangewe zen. Eenorzijds gevoelt men 'het meest voor geheele ovemamo door den Polder, anderzijds voor subsi dieverlening, vooral ook, omdat men van oordeel is, daarmeo althans kans van slagen te hebben. Meer en meer blijkt dit het gevoelen der vergadering, zoo dat op voorstel van den heer P. Smit met algemeene stemmen wordt aangenomen, het Polderbestuur te verzoeken, 50 pet. der onkosten en exploitatiekosten voor rekening van den Polder te willen.nemen en. bij eventueel gunstig besluit, met 'het. oog op de treu rige uitkomsten in het tuinbouwbedrijf, dit ook voor 1922 van kracht te doen zijn. Aan het niet ter verga dering vertegenwoordigde bestuur der overhaal Broekhorn zal worden gevraagd, of ook namens die corporatie goadresseerd kan worden. Bij de rondvraag komen ernstigo klachten ter tafel met betrokking tot de waterloozing, waarbij zeer on regelmatig te werk wordt gegaan, naar men meent. Ingevolge deze bespreking wordt nog besloten, tevens bij ftet Polderbestuur er op aan te dringen, hierin de mogelijke verbetering to willen aanbrengen. De voorzitter dankt allen voor do.welwillende me dewerking en sluit met den wensch, dat succes mug worden vorkregen, de vorgadorlng. HEERHUGO WAARD. Als een sterk bewijs voor het buitongewone zachte winterweer moge dienen, dat in het zuidelijk deel van onzen polder do weiden er niet. alleen aanlokke lijk uitzien, doch dat daar ook reeds kooien in de woi loopen en daar volop voedsel hebben. En dat' op 9 Februari! EEN RESPECTABEL BILJET. Do gemeente Almelo heeft sinds eenige maanden een bijzondere belasting op bouwterreinen. Aan mr. A. F. L. Graaf van Rechteren Limpurg Al melo is een aanslagbiljet voor dozo belasting uitgo-, roikt (wegens dé vele perceelen, die daarop vermeld worden) dat een lengte heeft van 188 centimeter. DEPARTEMENTALE BEZUINIGING. Uit Don Haag wordt aan het Dev. Dgbl. geschre ven: Als een bewijs van den errftt, waarmee naar bezui- ging wordt gestreefd, moge worden, medegedeeld, dat gedurende vele weken een aantal vaste ambtenaren \an het departement van landbouw avond aan avond extra-betaald overwerk hebben verricht, teneinde de resultaten van de gehouden veotelling op te maken. Niemand maakt ons wijs, dat dit werk niet ln de ge wone uren gedaan had kunnen worden. Zijn wij Juist ingelicht, dan wordt het thans ook tijdens den gewonen werktijd voortgazot, maar heeft men alleen vele weken over-werk laten verrichten, omdat daar nu eenmaal een post voor uitgetrokken was, die moest, worden „opgesoupeerd". EEN HIJIS INGESTORT. Vrijdagmorgen om elf uur ia een in aanbouw zijnd dubbél-pantd aan do Aalbrechtskado 3132 to Rotter dam, in aanbouw voor dien eigonaar-'bouwor I. van Onlangs, ingestort. Een .betonnen vloer van de eerste verdieping scheen niet goed to rusten op de twee betonnen steunpilaren daaronder, waardoor de geheelo 'bovenbouw, twee verdiepingen en een zolder, naar beneden is gekomen. Er waren in het huis zes of zeven man aan het werk, waarvan de 31-jarige stucadoor P. van der Werf, doo- delijk getroffen wefrd. Ook de timmerman J. Kooiman, die op een ladder stond, werd gedood. De stucadoor S. van der Sluys werd zwaar gewond, terwijl een 14- jarige jongen W. van der Werf, een neef van den ge- dooden stucadoor, lichtere kwetsuren kreeg. Twee werklieden schijnen, toen zij het gekraak hoorden, zich nog te hebben kunnen redden, terwijl men ver moedt maar daaromtrent heeft men geen zeker heid dat nog een jongen zich onder het puin be vindt. Omwonenden vingen aan met het reddingswerk. Den timmerman vond'en zij dood, staande op zijn lad der, geheel beklemd, zoodat hij moest worden uitge zaagd. De gewonden werden door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis getransporteerd. Nader meldt men nog: De bovenbouw van het dubbele pand 3132 rustte op drie betonnen kolommen, waarvan er een de palen staan reeds drie maanden en zijn duö volko men bestorven scheurèn begon to vertoonen. Daarom wil de bouwer v. Onlangs een onderzoek in stellen en liet deze paal omgraven om te zien of misschien de betonnen plaat waarop de kolom weer rustte, afwijkingen vertoonde. Met dat onderzoek was men vanmorgen bezig. De bouwer zelf was er bij tegenwoordig geweest en naar 'buiten gegaan orn eenig gereedschap te halen, toen het ongeluk plaats hact Op den bcganen grond bevond zich op dat mo ment ook niemand der werklieden meer. Alle vier. die nog aan den arbeid waren, bevonden zich op de eerste verdieping. Het heele gebouw is als een kaar tenhuis in elkaar gestort. De stukadoor P. van der Werf cn de opperman Kooyman waren dadelijk dood, getroffen door het vallende materiaal. De trappenmaker C. van der Sluijs is zwaar gewond, do7» liet zich, lóen hij het kraken boven zich hoorde, langs de trappen naar be neden glijden, maar kon toch aan het vallende ma teriaal niet ontkomen. De 14-jarige A. van der Werff kon zich bevrijden en had niets dan eenige kneuzin gen opgeloopen. Dat er nog een jongen zich onder het puin zou bevinden, is onjuist gebleken. Hdibld. De crediet-verlecning. Borgstelling door Gedep. Staten. Zooalfc bekend hebben de Provinciale Staten van Noordholland in hun Vergadering van 30 November 1922 besloten een crediet ter beschikking Van Gedeputeerde Staten te stellen ter bestrijding van den nood in den tuinbouw. Op verzoek van de organisatie van belanghebbenden hebben Gedeputeerde Staten hun beslissing omtrent de te neinen maatregelen aanvankelijk opgeschort, totdat de Regeerin'g zich omtrent den eventueel van harentwege te verleenen steun zou hebben uitgesproken; "het scheen namelijk weoscheLijk, dat de provinciale en de rijks steunregeling 2Sich aan elkander zouden kunnen aan sluiten. Inmiddels hadden de bedoelde organisaties als hunne meening doen kennen, dat de steun van de Provincie bij voorkeur zou dienen te bestaan in het verbenen van garantie voor de voorschotten, welke do jjoerenleonbanken uan "de noodl^denden onder de tuin ders zouden willen verleenen om hen in staat te Stellen hunne bedrijven op gang te houden. Nadat de Regeering bad besloten zich, althans voorloo- uig van finnnciocicn steun te zullen onthouden, hebben -Gedeputeerde Staten zoo spoedig mogelijk, in overleg mot de organisaties, een regeling inzake bet verleenen van garanties als bovenbedoeld ontworpen. 'Deze regeling is thans tot stand gckoipcn. Gegarandeerd zullen slechts worden de voorschotten, welke verleend worden ter betaling van 'de arbeidsloonon on de bedrijisbenoodigdheden, welke voor do instand houding der bedrijven noodzakelijk zijn, en dit alleen, indien op goede gronden is aan te nemen, dat het bedryf daarmede bij ontwikkeling van normaier om standigheden voldoende gebaat zal zijn, aflossing van het voorschot mogöiijk is en andere hulp op redelijke wijze niet te verkrijgen is. Zoowcll do voorschotnemcr als do bank, welke het voorschot verleent, moeten zich on derwerpen aan do door Gedeputeerde citaten vastgestelde voorwaarden. Een van deze voorwaarden is, dat ten minste 10 pet. van het bedrag wordt gegarandeerd door piet-publiekrechtelijke instellingen, subsidiair door privé- personen. Hij, die een voorschot onder garantie (voor ten hoogste 90 ipet.) van de Provincie wenscht te ontvangen moet zich, onder overlegging van een ingevulde vragen lijst, volgens vastgesteld formulier, wenden tot de in te stellen plaatselijke -Commissies, bestaande uit ver tegenwoordigers van dc plaatselijke boerenleenbanken en de plaatselijke veilings- of tuinbouwvereenigingen. Deze commissies adviseeren aan de Provinciale Com missie uit de veilingen ln Noordholland, bij1 welke do beslissing, onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten, berust. Dit laatste College wordt door een zijner leden in de genoemde Provinciale Commissie voor de behande ling van deze aangelegenheid vertegenwoordigd. Belangstellenden kunnen omtrent de verdere regelen en algemeene voorwaarden ongetwijfeld allo gewenschto inlichtingen bekomen bij de benoemde plaatselijke com missies. LEVERING VAN MELK NAAR HET ROERGEBIED. Het gemeentebestuur van Essen heeft met hel Ne- derlandsche Zuivelkantoor een contract afgesloten voor de levering van 8000 liter melk' per dag aan het Roer gebied. De prijs zal1 vermoedelijk op 13 oents per liter worden vastgesteld. ON GEV ALLEN PREMIES. Bij Kon.'Besluit ia bepaald het tarief, bedoeld in art. 40, 'eerste lid, der Ongevallenwet 1921, wordt over het kalenderjaar 1923 met 25 pet. verlaagd ten aan zien van de werkgevers der ondernemingen die op 31, December 1921 voor risico der Rijksverzekerings bank worden verzekerd. In de Vrijdag gehouden raadszitting waren alle heeren prosent, benevens de beer Wagenaar, lid van het Armbestuur. Do notulen werden na eenige aanvulling goedge keurd. Ingekomen waren: de. begTooting voor de keuring van waren, bericht dat de Rijksbijdrage voor het ver volgonderwijs f460 is, dat hot Rijks voorschot voor het O.L. onderwijs f8020 is, dat door den Rijksont vanger hij den gemeente-ontvanger enkelo bedragen zijn bestort, waarbij 2 maal het 1/10 uit den Hoofd. Omslag. Uit enkele stukken bleek vorder, dat de kas en boeken van de lic/htbedrijven in orde waron. Do kasgeldleening, groot f 10.000 voor do veenderij is goedgekeurd teruggekomen. Hot udres van- de Kamer van Koophandel te Alk maar, betreffende den arbeidstijd van het personeel der gemeente werd voor kennisgeving aangenomen, omdat hiervoor niemand in aanmerking komt. Adhaesie werd betuigd op het adres van de Ka- mors van Koophandel te Hoorn, Alkmaar on Zaan dam, door hen aan Ged. Staten gezonden in verband met de hooge belastingen voor het Hoogheemraad schap. In de N.H. Kerk is een regeeringsbank, speciaal voqi do leden van don Raad, waarvoor de kosten ad ,f 10 van hot presentiegeld worden afgehouden. Op voorstel van B. en W. wordt besloten, dit bedrag voortaan uit de gemeentekas to betalen. Hot voorstel van de gascommissie om den gasprijs met 1 cent te verlagen, wordt goedgekeurd; evenzoo do boidc geldleenihgen voor de liebtbedrijven. P. Volkers Jr. en J. J. Lakeman ontvangen onthef fing van hondenbelasting. In de plaats van den 'heor Wagenaar, dio niet mef r in aanmerking wenschte te komen, wordt met 4 stemmen gekozen de heor P. Groen Cz. Op K. Mad- aerom Sr. worden 3 stemmen uitgebracht. De rekening van de veenderij over 1921—'22, door de commissie nagezien, en goedgekeurd, sluit met een nadeelig saldo van f 13088.09, voor elke gemeenre dus f 6544.04$$. Besloten wordt, hiervoor een geldleening aan te gaan, af to lossen in 3 jaar. De lieer Van Kampen doet hierna verschillende mededeelingen aangaande de veenderij. O.a. dat eon loon zal worden uitbetaald, berekend naar 75 tot 90 pet. van het loon, dat in het tuinbouwbedrijf betaald wordt. Met de vastgestelde regeling zal met hard werken f3 per dag verdiend kunnen worden. Voor de werkelooze arbeiders, die niet in het voenbedrijf kunnen werken, is een loon van f2 per dag bepaald. Onwillige arbeiders zullen niet meer worden opge nomen. De bepaling, dat alleen georganiseerden aan het werk gesteld worden, blijft gehandhaafd. We ver, die de leiding van de arbeiders heeft, is van Maart tot Januari vast aangenomen voor f20 per week. Vrijgezellen, niet hoofden van gezinnen, wor de^ alleen Maandags aangenomen, de anderen ei ken werkdag. 10 Maart zal weer met baggeren begon nen worden. De heer Kloosterboer, de vader van de veenderij, bedankt als leider. Aan hem een woord van dank voor alles wat ïhij in deze deed- De heer Muurling wil het punt alleen georgani- seorden'laten vallen, doch vangt bot bij den heer Yan Kampen en den voorzitter. Ook gaat deze niet ac- coord met de bepaling, gelijke verdeeling van het totaal loon, doch een andere regeling blijkt hier geen betere te zijn. De rekening van de, Armvoogdij wordt vastgeeteld met een saldo van f 881.68 In de stembureau* zullen zitting hebben voor Prov. Staten B. en W. en voor den gemeenteraad naast d^n Burgemeester de heeren Scjiuit en SI ijker. Ter tafel komt hierna het aangehouden adres van ,.Ons Belang", waarin de medewerking van den Raad verzocht wordt om medewerking dat .het zulddeel on der Koedijk hoorende, bij St. Prancras gevoegd wordt, Voorzitter herinnert er aan, dat do Raad zich in 1920 in meederheid voor deze bijvoeging gevoelde en nu ook in Koedijk besloten is medewerking te ver leenen, B. en W. hebben nu echter deze zaak grondig onder oogen gezienen voelen, in verband met do tegenwoordige omstandigheden, geen vrijmoedigheid om het adres te verdedigen. De toestand zal in ver band met werkeloosheid en armwezen veel van de gemeente vragen en gevreesd wordt, dat deze druk met het gedeelte Koedijk er hij zwaarder zal worden. Het adres wordt alleen door de heeren Van Kam pen en Kloosterboer verdedigd en de andere heeren geven deels door te zwijgen, deels door hunne op merkingen het bewijs, dat ze volkomen met de zieis- wijze van B. en W. accoord gaan. De tegenstand blijkt uitsluitend te bestaan uit de vrees, dat de fi- nantieole draagkracht van de gemeente er door ver minderen zal. Do heer Van Kampen is een tegenovergestelde möe- ning toegedaan en de heer Kloosterboor zou dit wil len onderzoeken om daarna een bedrag te bepalen, dat Koedijk als schadevergoeding zal hebben to be talen. Wethouder Duif wil geen onderhandeling, omdat hij vreest, dat bij een tegenovergoselde raeoning der belde gemeenten Ged. Staten wel eens uitspraak zou den kunnen doon. Ten slotte wordt met 5—2 stemmen op het adres afwijzend beschikt. De hoer Van Kampen bespreekt hierna do malaise in den tuinbouw, ais gevolg van 'het verzoek daartoe voor 14 dagen gedaan. I)cze woorden troffen nu min der doel, omdat van de zijde der tuinders de laatste 14 dagen veel gedaan is om den toestand naar voren te brengen. De lauwheid der tuinders was voor spre ker oorzaak te trachten uit den Raad het wagentje aan het rollen to krijgen. Na het door den hoer Van Kampen gesprokono doelt de voorzitter mee, wat ook door hem gedaan is en nu a.s. Maandag de Burgemeesters Van Sloten, Burger en Kroonenburg weor naar don Minister gaan Een voorstel van den heer Van Kampen om ook enkele wethouders of raadsleden aan die conferentie te laten deelnemen, acht do voorzitter overbodig, doch zegt toe, voor die conferentie goede nota te zul len nemen van hetgeen door den heer Van Kampen naar voren gebracht is. Daarna sluiting der veragdering. OUDKABSPÉL. De heer B. uit Oudkarspel zou leeren auto-rijden met den heer K. uit Zuidschorwoude, wiens auto hij gekocht had. Do Middelweg in Hugowaard is daar voor uitgezocht. Bij die leerles kwam men twee aan elkaar gekoppelde wagens tegen, waarvan de voer man niet. uitweek, doch dit door geen enkel teeken kenbaar maakte. Zoo had de heer B. slechts de keus tegen de wagens of de langs den berm staande hoo rnen te rijden of te trachten'achter de boomen door te zeilen. Dat mislukte en de auto kwam in de sloot terecht. Wonder boven wonder kwamen de inzitten den met een nat pak, een hovigen schrik en een wat beschadigde auto vrij. Dat ongeval had slechter kun nen afloopen. Terrein Loet. Aanvang 2 uur. Op het traject Dusseldorf-Kettwig, waar de Fran- schen het bedrijf in gang poogden te brengen, zijn twee Fransche militaire treinen op elkaar geloopen. Eenige wagons werden verpletterd. Acht en twintig gedoode Fransche soldaten werden uit de vernielde wagens te voorschijn gehaald. De Franschen heb ben de slachtoffers in alle stiltö op het kerkhöj van Dusseldorf begraven. Naar verluidt zou een groot aantal mannen zwaar zijn gewond. Do Franschen bewaren een streng stil zwijgen over het gebeurde. De Cologne I^ost, het blad van de Engelsche be zetting aan den Rijn, bericht: Volgens een draadloos telegrafisch 'bericht uit Lon den is uit Dusseldorp gemeld, dat de Franschen aan geboden hebben zich uit het Roer-gebied terug te trekken en eon moratorium van twee jaar in over weging to nemen onder voorwaarde, dat Düitschland een leening van 325 millioen pond sluit en daarvan 125 millioen pond aan Frankrijk betaalt als vorgoe- ding. Er wordt gemeld, dat Düitschland deze aan bieding afgewezen heeft en als reden daarvoor heeft opgegeven, dat het wegens den chaos in het Roer gebied onmogelijk is het geld te krijgen. Havas meldt uit Dusseldorf dat de Fransche pa- troeljes bevel hebben gekregen, na do gebruikelijke waarschuwingen „iedereen, die hardnekkig poogt spoorwoggebouwen of -wissels te naderen en blijk baar kwaadwillige oogmerken koestert" neer te schieten. Als eerste slachtoffer van dit bevel is gister een Duitsch machinist van ©on bouwfirma te Mainiz door een Fransche post doodgeschoten. Tót dusver was het aan de ministers van de Duit- scho regooring niet verboden, zich naar het bezette gebied te begeven, maar in verband met de houding van den rijkskanselier Cuno en zhn pogingen, in het Roorgebied: in het geheim eon actie te organisoeren, zijn er de noodige maatregelen genomen met toepas sing van eventueele sancties. Uit de berichten uit het industriegebied blijkt, dat de controle, door de bezettingstroepen uitgeoefend op het kolen- en goederentransport, meer en meer merkbaar wordt. De stapelplaatsen der kolenmijnen zijn meerendeels vol, zoodat de kolen, zoover moge lijk, in de tusschengelegen plaatsen thans worden opgestapeld. Vooral de groote bedrijven hebben van het gebrek aan kolen te lijden en in verschillende plaatsen, za gen de autoriteiten zich genoodzaakt, het verbruik van gas en electriciteit te beperken. Hoe zich de toestand zal ontwikkelen, indien deze „blokkade" wordt voortgezet, valt niet te zeggen. Feit is, dat reeds nu de duurte in het industriegebied sriel toeneemt en dat een groot deel der bevolking al reeds niet meer in staat is, zoo hoog zijn de prijzen, in zijn onderhoud te voorzien. Margarine kost al meer dan 7000 Mark per poncl, vleesch meer dan 3000 Mark, boter van 7000 tot 8000 Mark. Inge volge dezen toestand der bevolking hebben de win keliers besloten, geen levensmiddelen meer te leve ren aan de bezettingstroepen. Dat het onder die omstandighéden licht tot con flicten tusschen bevolking en bezettingstroepen ko men zal, is niet te verwonderen. De Franschen hebben nu aan de grenzen van het bezet gebied ook de controle van alle personen-trei nen ingesteld, een maatregel, waardoor het verkeer natuurlijk aanzienlijke vertraging ondervindt. De .leiders van de douanekantoren van Kalden- kirchen en Cleve zijn door den krijgsraad te Aken tot 8 dagen gevangenisstraf veroordeeld, wijl zij do be velen der bezettingsautoriteiten niet hadden uitge voerd. De veroordeelden werden met hun gezin uit gewezen* Het krachtiger worden van den Duitschen weer stand in hot Ruhrgebied maakt, dat men hier, zooals te begrijpen is, ook weer krachtiger maatregelen voorbereidt. Naast de officieele voldoening over de drie treinen, die men er gisteren in geslaagd is naar België en Frankrijk te zendon, wordt door sommige correspondenten in het Ruhrgebied duidelijk genoeg uitgesproken, dlat men de zaak nog veel anders zal moeten aanpakken, wil men eerstens wat uit de Ruhr halen en tweedons het leven van deze industriestreek niet door verstikking wegens onvoldoenden afvoer van kolen en producten bedreigd zien. Men verwacht nu hier, dat het vervoef wat beter zal gaan raarchee- ron, wanneer do 4500 sppormannen, dïe vandaag, weer vortrekken, ter plaatso zullen zijn on den arbeid zul len hebben opgevat. Intusschen bereidt men hier nog weer andere zendingen beambten, voor, waaronder 'n «aantal die bij de laatste spoorwegstaking werden ont slagen en die thans hun diensten weer aanbieden. Verder zal men er nu binnenkort toe overgaan om het verbod' van, uitvoer naar onbezet Düitschland ook uit te strekken tot bewerkte producten* Uit Weenen wordt gemeld, dat het „Acht Uhr Abondblatt" mededeelt, dat vandaag in dlplamatieko kripgon to Weenen eon gerucht do rondo dood, vol- fena hetwelk door den minister van Bultenlandsche aken van Tsjecho-Slowakije, Benesj en den Italiaan- schen premier Mussolini, gemeenschappelijk een be middelingsactie inzake het Roer-conflict op touw was gezet. Zij zouden zicfc met voorstellen direct tot Poin- caró en Cuno hebbon gericht. Diplomatieke kringen te Berlijn zouden ten aanzien van dit gerucht hebben verklaard, dat zij hot niet categorisch wilden tegen spreken. Zij verklaarden evenwol, dat de kwestie van dien aard was dat het voorloopig nog beter zou zijn, ten aanzien daarvan een afwachtende houding aan te nemen, om niet, door op de zaken vooruit to loopen, voor oen eventueele beiniddclingsactio moei lijkheden te doen lOntstaan. De „Voorwarta" verneemt uit Praag, dat do soci alistische parlementaire fractie den minister van Bui- tODlsndsche Zaken heeft geïnterpelleerd over de Kwestie van het Roorgebied. Zij heeft om een uitvoe rige verklaring van den minister verzocht, mede over de vraag, of hij bereid was, zich met de geallieerden in verbinding te stellen om het Roerconflict zoo spoe dig mogelijk uit de wereld to helpen. Benesj krijgt dus gelegenheid zich over bovengemeld gerucht uit te spreken. r IciaUs^it |K N ACU w&. MARKTOVERZICHT. Donderdag j.1. was de handelin vette koeien al heel slecht, voor de beste koe werd 58 ets. per pond betaald; de prijzen varieerden van 40—58 ets. per pond. De oorzaak van dezen grootea achteruitgang zal wel het. vele aangevoerde buitenlandsche vleesch zijn. 'De slagers alhier zullen nu toch zeker ook wei een beetje afkomen? Amstcrdamsche slagers waren er niet cn er waren nogal veel koeien aangevoerd, dus moest het op deze manier wel een stugge,, slechte handel zijn. De handel in de kalf- cn geldekoeien was m.itig. De stieren waren onverkoopbaar. Dat was zóó erg, flat d c stierenkoopmande stieren mede naar Amsterdam nam, om voor de eigenaars, ook kooplieden, daar te ver- koopen. In de paarden was fle handel vrij goed, hier zat wej wat 1'even in. De handel in nuchteren kalveren was vlug, duur. Heel weinig overhouders waren èr aangevoerd, de handel was goed. De biggen en schrammen waren duur, met een vluggen handel. Met de vette varkens was het minder, ais hoogste markt werd '16 ets. per pond besteed. Voor Londenach goed werd 45 ets. betaald. Verder was het een kleine kippenmarkt, de handel was goed. De kineieren waren iets goedkooper, met trek- kendeu handel. L)e boter was weer iets duurder, weinig aangevoerd. UITSLAG VERKOOPING. Uitslag der verkooping alhier ten overstaan van Notaris Vrijburg, op 8 Februari 1923 in de Roode Leeuw. llüis met boet, wei- en bouwland, groot 31 A., aan den Westfrieschendijk, gem. Züjpe, eigendom van den heer P. de Graaf Wz., opgehouden op f 1380. AARDIG BETAALD. Op onze markt werden Donderdag de mollehuid- jes voor 50 cent verkocht. Menig mollenvanger weot daarmeo nog eon aardig daggeld te verdienen. VERKOCHT. Het huis van den heer C. Speets, op de Bierkade, alhier, is in eigendom overgegaan aan den heer F. gehotte, timmerman to I-Ioogwoud. DIUTSCHER-MMDCHEN-BUND. Donderdag jl. is alhier in de Evangelisatie een „Deutsdher-Miidchen-Bund-Scihagen" opgericht met aanvankelijk twaalf leden. EUPHONIA. Vrijdagavond gaf onze Gemengde Zanveroeniging Euphonia, onder directie van den heer Leo Pleitte haar eerste concert in dit seizoen. Het was ook dlét eerste concert onder den nieuwen directeur van Euphonia: een Introductie dus. De eerste kennismaking met den heer Leo Pielage in dit opzicht heeft een zeer gunstigen indruk ge maakt. Met den inzet van den avond: Stabat Mater van Pe.rgolese, een dameskoor met orkestbegeleiding, heeft de heer Pielage als 'tware het terrein dadelijk veroverd. Met heel vool genoegen hebbon wij naar de uit voering van dit werk geluisterd. Beschaafd, helder en zuiver klonk de zang. Aan de uitspraak was blijkbaar veel zorg besteed-en de woergave van hot werk gaf allo blijk van oen muzikale, maar ook in tense opvatting. Wij hebben zang te hooren gekre gen die ons meermalon heeft geboeid. Wij kunnen de verschillende gedeelten die ons troffen niet allen noemen, maar gaarne herinneren wij ons het: „Saneta Mater, istud agas" enz. en vooral: „In- f la mm at tra et accensus", en het zoo mooi aanpassen de- „Fac me cruce custodlri". En dan het slot: „Quando corpus morieturAmen-I" Er klonk uit deze gedeelten een diep gevoel en sentiment, terwijl de tegenstelling van het forto een weldoenden climax bracht. De sopraan-soliste, mej. Jos. Schrederhof, zong zeer verdienstelijk haar partij; vooral in: „Vidit suum dulcem Natum", klonk haar stem sympathiek. Mejuffrouw Ans Stroïnk, alt, heeft haar partij su perieur gezongen, haar „Eja Mater, fons amoris" en later vooral „Fac ut portem Christi mortem" heeft ontroerd. Zij heeft zich -blijkbaar goed ingedacht in de bedoelingen van hot werk en bracht dien innigen klank, dien de diepe zin van het werk vraagt. De orkestbegeleiding was toevertrouwd aan leden van de Kon. Ned. Marinekapel, terwijl aan het orgel zat de heer Henri Pielage. aan de piano de heer Jan Bboda. Wij brengen ook hen de verdiende hulde voor het gepresteerde, ofschoon wij van de heeren van het orkest gaarne een grooter aanpassingsvermogen had den gewenscht, plus een beter begrip van het werk. Wij twijfelen er niet aan of aan den algemeenen in druk had dit bepaald ten goede gekomen. Vooral ook niet steeds dat afbreken van het werk en hét opnieuw stemmen. Van Euphonia hoorden wij vérder als gemengd koor „Den Uil" van Diepenbroeck, 'n zeer eigenaardig en lang niet gemakkelijk nummer, dat echter door zijn voordracht steeds blijft inslaan. Zoowel dit. num mer, als het slotlied: „Het liedje van den Bergenaar", van Philip Loots, werd flink gezongen, met een to loven nnanceering. De avond werd verder gevuld door vioolsoli van Douwe Draaisma van Haarlem, een jonge violist, maar een met goede kwaliteiten. Soepel en zang rijk is zijn toon en het mankeert hem niet aan sen timent. Hij had met zijn verschillende nummers veel succes, waarvan wij het mooist gespeeld vonden: „Le Dóluge" van Saint Saöns. De heer Jan Booda heeft zich ook bij deze soli ge toond te zijn een uitstekend pianist en bescheiden accompagnateur. Onze plaatsgenoot, de heer Joh. Rotgans, zong eenige liederen. Wij hadden hem in lang niet gehoord en het is ditmaal met bijzonder genoegen geweest, dat wij naar hem hebben geluisterd. Met mooi go- luid en goede voordracht heeft Hij zijn verschillende liederen gezongen. „Verborgenheit" van Wolf klonk bijzonder mooi, terwijl het „O jubel mijn hart" van Kor Kuiler, eveneens een groote bekoring gaf. Mejuffrouw De Veer begeleidde op do van haar bekende, echt muzikale wijze. En hiermee hebben wij in 't kort onze indrukken gegeven. Er was te veel verscheidenheid om alles uit voeriger te bespreken^ Laten wij tot slot zeggen, dat het een concert is ge weest, dat algemeen is ingeslagen en dat ons alle verwachting geeft voor de toekomst, zeker als wij zijn dat aan hot hoofd van Euphonia een directeur staat, die de gaven en den wil bezit, om wat te bereiken. De zaal was best bezet.

Schager Courant | 1923 | | pagina 10