Waar stuurt „Frankrijk heen Éngelsche en Schatsche Stoffen Het Huwelijk van lady Tancred. Zaterdag 10 februari 1923. 66ste Jaargang. No. 7178. TWEEDE BLAD. ONTVANGEN?"prima Brieven uit Engeland. FEUILLETON. Deze vraag leggen duizenden, neen honderdduizenden, menschen zich de laatste weken, iederen dag voor. Er zijn lieden en zeer, zeer vefe lieden in Engeland, die Frankrijk verdenken van een Imperialistische po- ititiek. Van een politiek dus, die gebaseerd ia op uitbreiding van grondgebied en macht. Degenen, die zoo denken, zien in de occupatie van het Ruhrgebied iets geheel1 anders dan een middel om Duitschland tol betaling van de oorlogsschadeven goedingen te dwingen. De bezetting van het Ruhrgebied kan natuurlijk heal goed zuiver bedoeld zijn als een dwangmiddel tot betaling van een schuld door Duitschland erkcad ea aangegaan. De reputatie der Duitschers is nu eenmaal' zoo, dat men ze er niets te goed voor acht om een contract te teekenen met de vooropgezette bedoeling de eigen hand- teekening .ater niet te nonoreeren. I Het vodje papier systeem op allerlei gebied. Voor een Ëngeischman is zóó n niet honoreeren van een handteekenmg een bijna onbestaanbaar teit. Een Ëngeischman geniet de reputatie, dat niet alleen zirne undeteekening, maar ook zijn woord door hem geho noreerd wordt. Natuurlijk zijn er wel eens uitzonderingen te boeken, maar de uitstekende reputatie, welke de Ëngeischman ten opzichte van het nakomen zijner verplichtingen ge niet, geniet hij niet ten voorrechte, doch op goede gronden. Wij zien het heden weer Gedurende den wereldoorlog hadden d® Gcallieer- den bij Noord-Amerika om geld aangeklopt Oom Sam, ook niet dom, bad Engeland als hoofdschuldenaar fenomen en Engeland gaf dan weer geld aan Frankrijk, taiië', België, bervië, enz. Nu is de toestand heden aldus, dat geen een van die staten er ook maar aan denkt om aan Ameriké of Engeland een cent terug te .betalen. Zij hebben het. niet, zeggen zij en daarmee is het uit. Ook 'Frankrijk denkt niet aan terugbetalen. De Franschen, die zulk éen .groot woord hebben, wanneer het aankomt op het geld, dat Duitschland aan Frankrijk schuldig is, zijn niet thuis als Engeland over de intergeallieerde schulden gaat spreken. Poincaré, gezond en krachtig als schuldeischer, ligt, zoodra de man met de roode pet komt, met influenza in bed. Het is eigenlijk een misselijk figuur dat Frank rijk slaat. Verleden jaar, toen Amerika weer op betaling bij Engeland aandrong, heeft Engeland een voorstel gedaan, gebaseerd op betaiing van haar vorderingen op Frank rijk, Italië en .België. Het is op niets uitgedraaid, zoodat voor Engeland kortgeleden net oogenblik nader de, te beslissen wat te doen. Tegenover Amerika de houding aannemen, ik, John Buil, kan niet betalen, omdat ik geen geld van mijne schuldenaren krijg, of vlotweg de schuld, waar Enge land nu eenmaal tusschen zit, aan Oom Sam betalen. Mr. Baldwin, de Chancellor of the Exchequer, de Britsche minister van financiën, is naar Amerika gereisd om de zaak zoo gunstig mogelijk te regelen. Het eenige succes is geweest, dat de rentevoet van 5 op 3 en 3Vs pet. teruggebracht is. Mr. Baldwin heeft, bij zijn terugkeer, het Britsche Ministerie aangeraden om met 'de Vereenigde Staten op die basis een betalingscontract aan te gaan en ëen uur nadat de Ministerraad aan den gang wós werd er reeds in dier voege aan Sir Aucklënd Geddes, dei 'Britschen Ambassadeur in Washington, getelegrapheerd. Ik wil eerlijk bekennen, dat ik niets anders verwacht had. Dat jjeemt echter niet weg, dat men toch ge troffen wordt door deze juiste en ferme houding der Éngelsche Regeering en het een genoegen is om te be merken, dat het geheele Britsche volk achter de re geering staat. Indien het congres der Vereenigde Staten de overeen komst feeieafcent dat Engeland eersVi dertig eh Jaier 35 millioen Pond Sterling per jaar moet betalen, 60 jaar lang. 30.000.000 Pond Sterling, 360 millioen guldens per aar, door een bevolking van 55 millioen, waarvan jijna 2 millioen werkeloos is. Dat doen geen bange menschen. Maar zulk een daad geeft groot vertrouwen, naar binnen en naar buiten. Wie zijn schalden betaalt, wordt niet armer, zegt een oud-Hollandsch spreekwoord. Engeland dachter er blijkbaar ook zoo over. Wanneer Engeland eenn beroep op' de geldmarkt zal doen, dan heelt iedereen vertrouwen in Engeland en iedereen, dié iets te beleggen heeft, zal gaarne van de gelegenheid gebruik maken om een .stukje Engelsch Staatspapier te bemachtigen. I Maar dat niet alleen. Bankiers, industricelerx, zaken lui in Engeland zullen overal' biet open armen ontvan- gen worden. Engeland is een lapd, waar solventie boven alles hoog I gehouden wordt. Zal hei congres der Vereenigde Staten de overeen komst goedkeuren ?(Dat is nog ae vraag. D£ heer Baldwin was, toen hij Amerika verlapt, teleur gesteld- Hij had gedacht, 'toen hij ging, dat hn in I AmeriiL» meer tegemoetkoming zou ondorvuïden. -Maar de Ataorikaaüsc-he Rageeriag fcwü fcuww hiet vwdef te gemoet komen, dan met de rente, want het congres zou b.v. eene -partieele kwijtschelding van de schuld nooit goedkeuren en.zou o.a. dit argument aanvoeren: Indien! wij schuld kwijtschelden, benadeelen wij de Araeri- j kaansche belastingbetalende burgers ten behoeve der Engelschen. De heer Baldwin heeft zich bij zijn vertrek uit Amerika niet zeer vleiend uitgelaten over de congres leden, vooral niet over diè van het Westen der Ver eenigde Staten, de boeren-iëden. Het gevolg is, dat die heeren nu in het congres tegen de aanneming van het voorstel zich ten krachtigste verzetten, j Maar ik vertrouw, dat de meerderheid van het congres Verstandig genoeg zal wezen, om met den eeuigen sol-1 venten schuldenaar een overeenkomst aan te gaan, die voor Amerika toch zeker nog eerder aannemelijk is dan voor Engeland. Om de schuldenaar, die behoorlijk betalen wil, nog een trap te geven, kornt mij hoogst ondoelmatig voor. Inmiddels gaat Frankrijk door met haar schuldenaar te knijpen en begint daarbii raie allures aan te nemen. Het bezetten van een gedeelte van Baden, het bezet ten van spoorwegkruispunten tusschen belangrijke plaat sen als Mannheim en Frankfort a.d. Main op grond vaè» het feit, dat de expresüein Parijs Praag door de Duitschers gestopt is, komt toch wel wonderlijk voor aan den objectieven toeschouwer.Wanneer men de plaatsen Frankfort, Mannheim, Offenburg en Oppenwekt op de kaart opzoekt, dan ziel men al g»uw, dat bet feitelijk is een "bezetting van 't gebied lang» den rechte* Rijnoever. Welnu, dat beteekent eene gebiedsuitbreiding zooals de Koningen uit het huis Bourbon zich v »:,k gedroomd hebben, een gebiedsuitbïeiditig, zooals slechts Napoïeorv I bereikt heeft o.a, met zijn koninkrijk SVestphalen, onder zijn broeder Jerome. Wanneer die gebiedswijziging in 1918 tot stand gekomen zou zijn, zou wellicht iedereen cr vrede mee hebben gehad. Het zou dan waarschijnlijk eene gebieds wijziging gewee.tt zijn, die door het vormen va"n ec& Westphaalsche Republiek ten goede gewerkt zou heb ben. De maebt van Pruisen zou geknot en de vrede meer verzekerd zijn door een 'bufferstaat tusschen Pruisen eenerzijds, Frankrijk met België en Neder land anderzijds. Maar wat nu gebeurt, is iets geheel anders. Thans wordt er op het vasteland van Europa een staat gefabriceerd zoo geweldig in macht, dat het even wicht volkomeu verdwenen zal zijn. Terwijl Rusland en Oostenrijk-Hongarije opgehou den hebben in het wereldorkest mee te spelen, wordt Duitschland, het laatste Rijk, dat nog tegenwicht kon bieden, uit elkaar geramd ten behoeve van een zenuwziek Rijk, dat Frankrijk heet. Wat zal Frank rijk voor waarborgen bieden ten opzichte van recht vaardigheid tegenover de andere Rijken op het vasteland? Geen enkele 1 De Franschen zijn individualisten, m.a.w. egoisten. Frankrijk is een land geregeerd door politici, dus een gevaarlijk soort egoisten. Ik bewonder de Franschen en hun geest, hun ver nuft, hun kunstzin, hun spaarzaamheid, maar voor de regeeringsinstelüng van dat land heb ik een ontzettende verachting. De regeering, samengesteld uit politici, blijft steeds een soort minderwaardige instelling, om het even welk ministerie aan het roer is. Frankrijk, waar de meest schrandere lieden de voor de wereld meest verdienstelijke uitvindingen gedaan e» in toepab*ing gebracht hebben denk slechts aan een man als Pasteur bi6dt aJ.s re- geeringsmachine een allerbedroevendst beeld. Ach terlijk, zoo achterlijk dat men zoowat bij de bestor ming van de Bastille moet beginnen. Wanneer men in Frankrijk reist, de economische en sociale toestanden beziet, dan vraagt men zich af of het voor Frankrijk werkelijk de moeite waard is geweest een revolutie te beginnen, een terreur als bloedig symbool van wat democratie vermag, de geschiedboeken te doen ontsieren. Daarbij de klein geestigheid van de Fransche politiek. Onzen Rijnvaart-Commissieleden voorspel ik geen pais en vree met de Franschen als alleenheerschers op den Rijn. Vroeger had Nederland te maken met Pruisen en Beieren, die het vrijwel nooit eens wa ren en voor die -twee staten komt dan Frankrijk in de plaats, heel alleen, o noen, met België sa men, ik zöu bijna België vergeten. Maar dat is juist nog erger, want België is een vasalstaat van Frankrijk geworden en heeft, door haar onverklaar bare onderdanigheid en haar Xegerovereenkomst aan het Fransche imperialisme veel steun gegeven, dus veel kwaad gedaan. Tengevolge* der Belgische stoeierijwrj is de zêinmpatiëm Frankrijk nog Yeol erger geworden. Zoo staan dan. ook Frankrijk en België jtchouder aan schouder in het Ruhrgebied en heeft België de handen vol, o.a. met het reeds vroeger bezette ge bied, waar alles heel prettig en rustig ging tot de bezetting van het Ruhrgebied. Aart België zal het. dqor de puif,.sobers ingepeperd worden, da*r kan ipen gif op nemen. Zoover is hei nog niet en hef. j'g de vraag, of het ooit zoo ver zal komen. Waar zal het optreden der Franschen toe lelden? Zal Duitschland uit elkaar spatten? Zal dat zon der revolutie, zonder bolsjewistische troebelen ge schieden? Zul Rusland buiten de zaak blijven? Het is niet te zeggen. Frankrijk speelt met vuur.I Het speelt bewuat met vuur. Met welke bedoeling? Is het om betaling te, krijgen? Of is het om het grootste, rijkste en machtigste rijk van'het vasteland van Europa te worden? Indien -dit zoo is, dan is het met de Entente gedaan. Dan zal niet alleen de Entente cordiale tusschen Groot-Britannië cn Frankrijk verbroken worden, doch tevens de rivaliteit dier beide rijken in het openbaar tot uiting komen. Want achter de schermen bestaat die rivaliteit reeds. Sedert een paar jaar speelt Frankrijik reeds een zeer dubbelzinnige rol en vooral in het Naburige Oosten. Monsieur Fmnklip Bouillon 'heeft met de Turken reeds ruim een jaar geleden allerlei bekokstoofd, allerlei dat tegen de Engelschen inging. De Fran schen hebben door hun politiek de Turken gesteund en moed gegeven cn zijn dus feitelijke oorzaak van den nederlaag der Grieken en bet triumpheeren der Turksehe legers. Steeds weer speelden de Franschen dubbel spel. Verleden week nog intrigeerden zij in Angora en be drogen zij de Engelschen op werkelijk onbeschaamde manier. Wat moet -men denken van eene regeering zooals die van Poincaré, die twee dagen vóór het overhan digen van het Engelsch-Fransch-Italiaansche vre desverdrag te Lausanne nóg even aan de Turken in Angora laat weten, dat zij zich vooral niet druk moeten maken, want dat dit vredesverdrag nog lang geen laatste woord der geallieerden beteekent? Het is dan ook in Lausanne met de Turken misge- loopen. De Turken hebben niet geteekend, Lord Cur- zon is naar Londen vertrokken. Nu hebben de Turken spijt. Een heel aardige plaat in een bekend Engelsch avondblad gaf de toestand goed weer. Een Turk zit in een winkel voor een ta pijt, waarop staat: Vredestractaat. Hij zit te huilen. Een anuere Turk komt binnen- en vraagt wat er aan VOOR HST A.S. SEIZOEN. LA8B PRMZËN. VBAA6T STALEN. Aanberelaad, 0. H. UENGSMUS, Confectie- en Maatkleermakerij WINKEL OVSKAL f fc ONÏBIEBEN. scheelt. Oeh, jammer* de ander, bet is vreeselijk, John was bier en wilder het tapijt koopen, ik wei gerde, hij liep weg en stel je voor- hiji bleef weg. De Turken hebben zich weer eens in de Engelschen vergist. Maar ook de Franschen vergissen zich in de En gelschen. De Franschen willen de Engelschen bezig houden met de Turken, opdat de Engelschen niet in de Rubrquaestie tegen de Franschen zullen partij kie zen, omdat ze iiï het Naburige Oosten de Franschen noodig hebben voor het gezamenlijk voorschrijven van den Vrede. Ook willen de Franschen misschien wel heel graag de macht der Engelschen in het Oosten zoowel het' Naburige als het Verre Oosten wat zien .verminde ren, opdat dan Frankrijk en Frankrijks groot-indu strie vermeerderd met Rijn- en Ruhrgebied zich des te beter zal kunnen ontwikkelen. Maar wordt hier wellicht niet te veel rekening ge houden met een verval van bet machtige Britsche Rijk? Ik geloof hst fcékpri Ik &ie dat vervat van hét Britsche rijk nog niet. Ik zie eerder het verval van. bet ongelukkige Frankrijk n&dwöu. Ik zie de leeningen, die voor het Ruhravontuur noodig zijn, de kansen voor de huidige regeerings- vorra in Frankrijk steeds verminderen, ik voorzie een ontevredenheid, een terugslag wanneer de dé- bacle eerst beseft zal worden, zoo groot, dat revolutie frankrijk zal bedreigen.- En dan later? Zal dan de wraak der Duitschers een einde maken aan het volk dat zooveel voor de cultuur gedaan heeft en dat wij zoo noode in de verdere ontwikkeling van het menschdom kunnen missen? Wanneer Frankrijk doorgaat met de politiek en tactiek van heden, dan zal EDgeland zeker Frank rijk loslaten. Engeland zal, eenmaal los van een blok aan het been, dat eiken dag moeilijker wordt, zonder mop- j peren te torsen, weer zich zelf wordend, een tijdperk van grooten bloei tegemoet gaan. Het Britsche wereldrijk beschikt over enorme j bronnen van welvaart. De Brit is trouw en conservatief en houdt vast aan de Entente en aan Frankrijk. I De Brit begrijpt den Franschman niet, maar wan neer de Brit eenmaal zal begrijpen, dat het den Fran schen niet te doen is om betaling der schadevergoe dingen, maar om gebiedsuitbreiding en als gevolg competitie met Groot-Britannië op industrieel- en handelsgebied, dan zal dezelfde Brit uit zelfbehoud den Franschman loslaten en zal de oude, eeuwen lang gevolgde Éngelsche politiek van „het Euro- peosch evenwicht" weer in eere herstellen en alle Britsche energie, al het Britsche geduld gebruikt worden om hei evenwicht te herstellen. I Frankrijk, waar stuurt ge heen? i Naar vermeerdering van grondbezit? Stuurt gij daarheen., Frankrijk, dan stuurt gij naar den klip- j „het Evenwicht" en vaart gij te pletter! Heemstede, 3 Februari 1923. Kort geleden verscheen in Engeland de levensbe schrijving, door haarzelf geschreven, van Lady Eli- zabeth Southerden Butler, de bekende Éngelsche schilderes. Geboren in 1844 in Lausanne, trouwde zij op drie en dertigjarigen leeftijd met Luitenant-Gene raal Sir William Francis Butler, die baar ongetwij feld sterk beinvloed zal hebben in de keus van on derwerpen voor haar schilderstukken, welke bijna alle van militairen aard zijn. Lady Butler kan terugzien op een leven van suc ces. Als klein kind van vijf jaar oud, sprak zij de wen-sch uit schilderes te worden. Hoeveel jongens en meisjes van vijftien jaar hebben nog niet het flauw ste idee op welke wijze zij hun toekomstig leven liefst zouden willen inrichten. De kléine Elizabeth was daar gauwer achter. De inspiratie, als ik het zoo mag noemen, kwam op een reis met haar ouderö door Italië. De familie maakte een rijtoer, en Eliza beth hing half uit he.t raampje van de koets, om te zien, hoe de paarden hun pooten neerzetten^ We we ten allen bij ondervinding, hoe moeilijk dat te volgen is. Doch wie van ons heeft, terwijl hij er op lette, dé wensch in zich voelen opkomen, schilder te worden, om in staat te zijn, de verschillende standen van de paardenpooten, als de beesten in draf zijn, op het doek te brengen? Elizabeth Thompson zoo was haar meisjesnaam Naar kat Eagalsch vu ELINOR GLYN. 11. En het kind klapte in de handen van pret en hielp de papieren wegruimen en stak met zijn fijne vingertjes dl mooie roode rozen in de porceleinen vaas hij had Mimo's liefkozende manieren voor ieder ding dat hij bewonderde en waarvan hij hield. Hij had nooit rijn speelgoed gebroken, zooals andere kinderen doen •toevallige catastrofen daarmee hadden hem steeds ver driet gedaan en doen schreien. En de nieuwe gebloemde koppen zouden speciaal aan zijn zorg worden toever trouwd om ze te wasschen en af te drogen en te bewaren. Hij werd zoio blij als een krekel en schaterde vad pret om de papieren koksmuts die Mimo voor hem gemaakt had en den handdoek, die zijn zuster als boezelaar had voorgedaan. Zij moesten bedienen en Mimo zo ude voorname gast zijn. En spoedig was de tafel gedekt en de broodjes geroos terd en geboterd en Zara had nog een vaas gekocht van hetzelfde porceleïn als waarin zij de roode herfst rozen had gezet; dat gaf een heele pret. De Apache, die nog geen kooper had gevonden, stond op den eenen ezel en de reisdeken hing van dien ezel af tot op een anderen, om de dingen te verbergen, die niet gezien behoefden te worden en Mimo had daags te voren een goedkoopen rieten leuningstoel gekócht op den Tottenham Court Road met groote retonnen kussens er in en waarlijk, met al die bloemen en dat knappende haardvuur, zag het er heel huiselijk en prettig uit, toen ij aan de theetafel zaten. Wat zouden haar oom of Tancred wel gezegd heb- Dcn, als zij die wilde oogen van Zara hadden zien glinsteren v.an teedere liefde e'n zacht zijn als de oogen van ten duif! F.n na de thee ging zij in den leuningstoel zitten en nam Mirko in haar armen en vertelde hem lang van het heerlijke tehuis, waar hij naar toe zou gaan, en van dé iieve -dame en vah het mooie zeegezicht, dat hij vanu:t de ramen van zijn slaapkamer zou hebben en hoe aardig en frisch alles daar eruitzag en van de dennenbosschen om in te wandelen en dat zij voortaan vaak daarginds naar hem toe zou komen. En toen zij hem dit zei, moest zij om haar eigen lol dei ken wat zou haar eigen „voortaan" zijn? Zij huiverde even bijna van vrees. Wat. scheelt je, Chérisette? vroeg Mirko. Waar waren je gedachten? Niet hier? Neen, niet hier, kleintje. Je Chérisette gaat ook in een ander huis wonen en daar moet je ze eens op komen zoeken Maar toen hij haar wilde uithooren en haar smeek te hem *och alles te vertellen, antwoordde zij ontwij kend tn probeerde hem op andere gedachten te bren gen tot hij zei: Je wil toch niet naar Mama toe, in den hemel, wel lieve Chérisette? Want daar zou wel genoeg 1 plaats zijn voor ons beiden en dan kon je me mee 'nemen? Toen zit naar Pa'k Lane terugging cn in haar ooms studeerkamer kwam, zat hij aan zijn schrijftafel met de telefoonbuis in de hand hij heette haar met een blik welkom en bleef door spreken, terwijl ze een stoel nam. Jakom hier dineeren.... <Jf je haar kunt ontmoeten als zij toevallig nog niet naar Parijs ver trokken is. (Hij keek Zara even aan, die de wen- brauwen fronide) Neen, ze ia heel moe en heeft zich reeds in haar kamer teruggetrokken, zij is vandaag de stad uit geweest om een paar kennissen te bezoeken... Neen, morgen ook niet, dan gaat ze weer uit ei> morgenavond vertrekt ze naar Parijs. Aan het station? Ik zal' het haar vragen, maar ik denk, dat zij net als is is en niet graa» gezien wil worden. (Hij lachte en vervolgde toen:) aïl right, kom dan om acht uur bij pie eten. Dagi De financier hing de gehoorbuis weer op en keek met een schalkschen glimlach naar zijn nicht. Wel, zei hij, je fiancé zou je heel graag nog eens opzoeken hoe denk je daarover? i Ik wil het niet, riep „zij uit. Ik dacht da,}, het afgesproken was hij mag ook niet aan den trein komen. Als hij daarop slaat, ga ik piet een anderen. Hij zèl er niet op aandringen. Vertel me eens hoe je het vandaag gehad hebt. Zij bedaarde wat haar gelaat kreeg een zachtere uitdrukking. Ik ben zeer ingenomen met hel tehuis, dat je voor Mirko uitgekozen hebt ik za/ er hem morgen naar toe brengen. En de kleeren, die je zei dat ik yoor hem moent bestellen, zijn allemaal gekomen en ik hoop en denk ook wel dat hij er prettig en gelukkig zal zijn. i Hij heeft een heel edel en zacht karakter en veel talent. I Als hij nu maar sterk en gezond kan worden en i maar fcn evenwicht misschien zal dat wel gaan in deze kalme Éngelsche omgeving. Francis Mtiikrute's gelaat betrok' gelijk altoos het geval was, wanneer het gesprek op Mirko kwam, want diens bestaan was een hem steeds opnieuw verbitterde nerinnering aan zijn zusters ongenade Hoeveel zin voor billijkheid hij ook bezat en hij was over 't algemeen een rechtvaardig mensch nooit zou hij het over zich. hebben kunnen verkrijgen dat kind te gaan zien of te erkennen. Zijn nicht haa hij zoowat twee jaar na den dood van zijn zuster uit het oog verloren. Zij had geen aanraking met hem gezocht, daar hij meende aat hij haar moeder had laten sterven zonder haar te vergeven en eerst toen hij toevallig in een buitenlandsch nieuwsblad het bericht las van den moord op graaf Shulski en zoodoende kon gissen waar Zara woonde waren zij een briefwisseling begonnen en had hij haar kunnen uitleggen dat hij in Afrika geweest was en geen brieven had ontvangen. Hij bood haar toen aan, haar in rijn bescherming te nemen, indien rij zich gchcci wilde losmaken van Mimo en Mirko, wat rij geweigerd had. En pas toen rij het vreeselijk arm hadden en hij opnieuw haci geschreven om rijn nicht te vragen een paar weken bij hem te komen logeeren dit keer zonder daar eenige voor waarde aan te verbinden had zij toegestemd, in de hoop dat zij misschien iets ten gunste van haar beide beschermelingen zou kunnen doen. Maar nu zij hem aanzag, voelde zij toch scherp dat hij haar in een val had gelokt. Laten we maar geen discussie openen over je broerije's karakter, zei hij koeltjes. - Ik houd mij nauwkeurig aan de verplichtingen, die voor mij- voort vloeien uit onze overeenkomst, dat geldt uitsluitend slofielijkc dingen -- cn meer bunt ge n.'et van mij vergen. Laten we nu eens over ons -zelf praten. Ik ben zoo vrij geweest wat bont naa rje kamer te ii/.ea brengen, om een keuze uit te doen; het zal een koude reis* zijn. Ik hoop dat je er een flinke hoop yan houden zult en denk erom, ik wensch dat de uitzet, dien je in Parijs gaat 'koopen, zoo rijk en zoo volledig mogelijk zal zijn. Alles wat een groote dame maar bij eenigo mogelijkheid noodig kan hebben voor bezoeken, reizen, uitspanningen, ënz. moet ge aanschaffen en tevens trachten er een kamenier te vinden. Ge moét terugkomen met al de uiterlijke kenteekenen van uw positie. Als had zij een bevel ontvangen, boog zij danken deed zij niet. Ik wil u geenerlei advies geven wat ge moet koopen en wat niet, ging hij voort. Je eigen bewonderenswaar dige smaak zal je dat wel zeggen. Ik denk dat je je, toen je overleden man nog leefde, wel goed gekleed zult hebben; je weet dus tot welke .firma's ie je moet wenden. Maar wees zoo goed er aan te denken dat ik je aan den eenen kant carte blanche geef om te doen wat ik van je verlang, ik tfan den anderen kant er op resen, datje van mijn gëld niets zult geven aan dien man, die Sykypri. Ons verdrag betreft alleen het kind; de vader valt daar eens en voorgoed buiten, j Zara gaf geen antwoord. Zij had zooiets wel verwacht, j maar Mirko s welzijn ging, vóór alles als Mimo strikte zuinigheid betrachtte, kon hij rondkomen van wat hij 1 nezat. Als hij alleen bleef en rijn onverantwoordelijke I royaalheid af wilde leeren. Het is dus afgesproken, dat ik je woord daarop heb? vrófeg haar oom. Haar keizerlijke aaixl vertoonde zich nu in zijn 1 volle kracht Zij reês op van haar stool en stond; daar fier opgericht: Gij kent miij en hot is hetzelfde of ik ui.tdlruk- kelijk mijn woord geef of niet, zei ze, maar ais ge er I aan hecht het te hebben welnu, dan geef ik het, Goed, dlan as alles afgesproken, en naar ik hoop tot ons aller geluk. Geluk! antwoordde zij op bitteren toon, wie is ooit gelukkig? Daarop keerde zij zich om en wilde heen gaan, maar hij hiëld haar nog staande. Binnen twee of drie jaar zul je moeten toege ven. dat ge althans vier menschen kent, die ideaal gelukkig zijn. En toen zij d'e trappen opging klonk haar deze raadselachtige voorspelling nog in de ooren Wie waren die vier menschen? Hij zelf en zij: j^elf en Mimo en Mirko? Zou hij misschien, in weerwil van al zijn hardheid ten opzichte van hen. het toch nog goed. meit hen mee na n? Of zou die vierde- per soon niet Mimo zijn, doch haar man? Zij. lachte grimmig bij dat denkbeeld. Het zag er niet naar uit of hij heel gelukkig zou worden! Het was een beest. juist zooals al de andëre mannen, die alieen met haar trouwde om haar ooms geld1, die daarom meit haar getrouwd zou zijn al had hij haar nooit ge zien, maar die toch genoeg van de weerzinwekken de eigenschappen van zijn sexe had om nu begeerig te zijn haar te kussen, en in zijn armen te sluifeen! Voor zoover haar betrof, zou hij zijn geluk wel op kunnen! En zij zelf? Wat zou 't nieuwe leven haar brengen? Het scheen .een. afgrond nu hing er nog een dich te wolk over. liet eenige gelukkige besef voor haar was d!at Mir ko nu bezorgd was, dat zij haar woord had gehou den tegenover haar afgodisch beminde moeder. Zij zou de wensohen van haar oom ten opzichte van haar uitzet stipt nakomen en verder denken wil de zij niet. Nadat zij haar korten, eenzamen maaltijd geëin digd had! bleef zij. dien. heelen avond in haar zitka mer piiajio spelen; haar blanke vingers gingen van de, eere goddelijke melodie naar do andere over, tot zij ten slotte vervielen in het Canson Triste en Mirko's woorden haar weer voor den geeist kwlamen: Daar zou plaats genoeg zijn voor ons boidien. Wie weet zou misschien dat nog het einde zijnl En de beide mannen hoonden den verren klank nog van'die laatste tonen, 'toen zij uit de eetazal kwa men. Den financier gaven zij een onbehagelijk ge voel Tristam deden zij beslist pijn. HOOFDSTUK XI. In de drie volgende weken verkeerde lord Tancred in een toestand van steedis toenemende opgewonden heid!, Hij had veel te doen in verband met de weder bewoonbaarmaking van Wrayth, welk goed nu reeds twee jaar lang leeg gestaan had. Hij was besloten Zara zelf te laten kiezen, welke kamer zij bewonen wilde en die te lafeen inrichten gelijk zij zou verkie zen», na ze gezien te hebben. Maar de groote statie- vertrekken met hun antieke tapijten en schilderijen zouden blijven zooals zij waren. Het denkbeeld weer opnieuw, het oud© huis te gaan bewonen deed hem buitengewoon veel pleizier en het trof hem ook dat men er in het dorp zoo blij om was en al de oude opzieners en tuinlui-die gepensio neerd waren, eveneens. Allerlei vragen rezen in hem op ook of hij ooit een zoon zou krijgen ooh het goed aan na te laten. Ieder bosch iedere weide scheen in zijn gedachteneen nieuw belang en een nieuwe beteekenis te krijgen. Zijn huis was hem zoo dierbaar en toch had hij zich gedwongen er schijnbaar onverschillig voor te zijn. De groote ronde toren van de oorspronkelij ke Normandische burcht stond er nog vasfegebouwd aan dé muren van het latere huis een/ groot, on gelijk gebouw, in allerlei stijlen en eemven gebouwd cn eindigend/ in een leelijke vroeg-Gothieken vleugel en poort. Ik denk -diat we vroeg of laat dat leelijke stuk wel eens tegen den grond zullefa gooien, zei h'i tu' zichzelf. Zara moet een goeden smaak hebben aiicers zou zij er in haar kleeren niet zoo goed j:\

Schager Courant | 1923 | | pagina 5