Alieitti Niiiis- Visscherijvereeniging DE LANGE J DE MORAAZ, Donderdag 22 Februari 1923. 66ste Jaargang. iVo. 7i8ö. Uitgevers. N.V, v.Si. THAPMANI Ce., Schagen Aid. Geeslmerambachl. Meien voor landbouw en handel. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Hïïëïi Dit blad vöKochlJnt viermaal po» wook: Dinadag, Woonadafl, Donder- üag en Zaterdag. Bij inze&dhag tot 's morgana 8 uur, wogden Advor- tdntlën nog zooveel mogelijk in hat eerstuitkomend nummer geplaatst» POSTREKENINO No. 23330. - INT. TELEF. no. 20 Prijs pee 8 maanden £1*68, Loaaa nazamo»s 9 cant» ADMBÖLY&N- TlttN van 1 tot 5 yagela 21»10, iodora rogoi maag EO cont (bowljano, inbegrepen). Gijooto lettors wozdon naa» plaatsïsuimto hoxekend» Dinsdagmiddag had de jaarvergadering plaats van de visscherijvereeniging. afd. Goestmerambacht, in 'het lokaal van dier. heer P. Kuilman te Oudkarspel. Aanwezig zijn leden, terwijl tevens aanwezig waren Inspecteur van Baren, opzichter Hart en een bestuurslid van den N.-II. bond. De voorzitter, de hoor E. Vlug, opent met een woord van welkom de vergadering, er op wijzende dat er geen reden is voor een optimistische stemming. Er zitten voel factoren in den weg, die het vruchtbaar werken der vereeniging belommeren. Verdeeldheid is ontstaan door de afscheiding van liet. water te Koedijk, waarop straks nader terug ge- j komen wordt. We hopen, op een prettige vorgadering en ik spreek mijn genoegen uit, dat de vergadering zoo flink be zocht is, De notulen worden gelezen en onveranderd vast gesteld. In hot jaarverslag wordt evenoens gewezen op den ongunstigen toestand en wordt gezegd, dat alles in i het werk gesteld is om den snoeketand te verbete- j ren, doch het heeft niet voel geholpen. Verder maakt de toestand, dat ieder aan een eind I trekt, waardoor het vereenigingsleven gevaar loopt. Er zijn 5 bestuurs- en 3 ledenvergaderingen gehou- en, 8 nieuwe leden zijn toegetreden en 5 zijn er af-1 t .©schreven, waardoor het aantal leden verhoogd is van 90 op 03. Er is 2000 pond pootaal uitgeplant waarvoor f 200 betaald is. Een wagon fuikenstokken is gekocht, waarvan do ontvangsten de uitgaven gedekt hebben. De ontvangsten hebben bedragen f2047.25, de uit gaven f 1899.98, zoodat er een saldo is van f 140 27. Mot de hoop, dat het elk aan een eind trekken een einde neemt en de tijd komt dat er weer brood ver diend wordt, sluit hot verslag. Opgemerkt wordt, waarom de pootaal alleen aan don Langendijk is uitgeplant. en niet te Warmen huizen. De voorzitter deelt mee, dat de motor rechtstreeks uit Dordrecht gekomen is en 1000 pond te Noord se harw oude en 1000 pond1 te Zuidscharwoude. We vertrouwen, dat ze niet aan een touwtje zitten en zo zich door den geheel en polder verspreiden. Het Vo rig jaar is plantgoed naar Warmenhuizen gegaan. We moeten het nemen zoo het voorkomt. Als we af spreken, dat de visch steeds door de Schoorldammer sluis komt, zou er van de andere zijde oppositie ko men. Namens de commissie wordt door den heer Hooge- boom meegedeeld, dat de rekening bij den penning- moester in volkomen orde is bevonden. Mededeelingen: De voorzitter doelt mee, dat op 0 October een schrijven van hot bannebestuur van Koe dijk is ontvangen, waarin wordt meegedeeld, dat me de in verband met een verzoek van de visschers al daar hot pnchtcontract na 31 December 1922 is ver vallen en dan het water aan de plaatselijke vis- schors verpacht zal worden. Het bestuur hoeft dat adres, dat ais een koudwaterst.raal op den hals viel besproken, waarop een uitvoerig schrijven aan het bannebestuur gericht la, waarin de gevolgen van dit besluit ontvouwd worden. Hen is verzocht op dat be sluit terug te komen, doch in een daarop ingekomen antwoord deel en ze slechts mode, hoe door hen do pachtbedragen zijn vastgesteld, daarmee te kennen gevende, dat ze hun hesluit handhaven. Kort daaro'o komt een schrijven van den Burgemeester van Si. Panera#, mot de modedoeling, dat ook daar opzeg ging van het pnchtcontract aanhangig is en een be sproking verzocht werd. Bij deze bespreking bleek, dat Burgemeester Kroonenburg zeer sympathiek te genover de vereeniging staat en waardeert het etre- ven wat steeds wordt on is gedaan. Ook Z.E. zou graag zien, dat hot een geheel bleef, doch het besluit van hot bannebestuur van Koedijk, is oorzaak dat het bestaan der visschers te St. Paucras in gevaar komt. Een later bericht, zegt, dat de Raad van St. Pancras mede als gevolg van een schrijven van het lid Veld huls aldaar in principe besloten heeft tot opzegging van het pnchtcontract, om te voorkomen, dat de vis schers van St; Pancras niet te Koedijk en die van Koedijk wel hier zouden mogen vlsschen. Als het be sluit van Koedijk bestendigd blijft, is de Raad nood gedwongen verplicht het besluit door te zetten. In het schrijven wordt echter de wensch uitge sproken. dat het bannebestuur van Koedijk bewogen kan worden op het besluit terug te komen, wat nood zakelijk en in het algemeen belang der visschers is. 21 December komt uit Warraenhuizen het bericht dat de Raad in de vergadering van 13 Dec. besloten heeft voorloopig vanaf t Januari 1923 het pachtcon- tract op te zeggen, welk besluit verband houdt met verkregen inlichtingen en verzoeken van de visschers aldaar. Breedvoerige inlichtingen zijn daarop aan Burgemeester Burger verstrekt, met als gevolg dat 19 Januari door den Raad besloten werd het ver zoek van de visschers af te wijzen en het contract te handhaven, met voorbehoud echter, dut de contrac ten ook bij de naburen gehandhaafd blijven. Inspecteur Van Baren vraagt, wat reden Veldhuis feha'd kan hebben, om het -verzoek aan den, Raad van t. Pancras te doen. De heer Veldhuis is echter niet aanwezig om deze vraag te beantwoorden. De heer Boon van Warmenhuizen had van den voorzitter verwacht dat deze een ledenvergadering zou beleggen om de wantoestanden te bespreken, in- plaats van een ingezonden stuk te plaatsen jn do Zoetwat ervisscherij. Voorzitter merkt op, dat hem toen van wantoe standen nog niets bekend was. De heer Boon: U had dan een ledenvergadering bijeen kunnen roepen om de wantoestanden aan te hooren. Voorzitter deelt mee, dat Boon, die toch beter met :en geest te Warmenhuizen op de hoogte was dan et bestur, beter gedaan had, een ledenvergadering voor te stellen. Algemeen is men er van overtuigd, dat alles weer een moet worden en de voorzitter stelt de vraag: hoe moeten we nu handelen! Een stem: Er komt nu weer werk voor de recht bank. Het stroopen wordt weer dagelijksch bedrijf. Er is nu goedgevonden, dat inspecteur Van Baren en opzichter Hart aan het bannebestuur van Koedijk ALKMAAR. Ao. 1804. DONDERDAGS te SCHADEN Hfitel „Vredelust". een conferentie zullen aanvragen. Ik durf echter do hooren voorspellen, dat het hun niet gemakkelijk zal afgaan. Ze hebben met boeren te doen die in den regel niet zoo gemakkelijk te bewerken zijn. Ik heb het liever met 4 burgemeesters dan met 1 boer te doen. De heer Boon meent, dat de eenige weg is, om de visschers te Koedijk te bewerken. Zij moeten van de aan hen gegeven rechten afstand doen in. het alge meen belang van de visscherij. Een stem: De hoofdzaak is dat er te veel visschers op Koedijk zijn, die geen visschers zijn. Op een desbetreffende vraag wordt toegedeeld, dat het contract van het boerenwater daar nog vier jaar loopt, waaraan men weinig zal kunnen veranderen. Door anderen wordt dit in twijfel getrokken, door dat da Rijksveldwacht met dat contract geen reke ning schijnt te houden. Besloten wordt, daarop een proef te nemen. Er zal een fuik geplaatst worden en aan de politie verzoe ken proces-verbaal op te maken. Voorzitter merkt naar aanleiding van verschillen de discussies op, niet te gelooven, dat deze gang van zaken de wensch der visschers te Koedijk is, doch meer do wensc'h der boeren, die zelve visschen. Zij hebben gezien dat we daar aardig wat visch geplant hebben en Willen daarvan nu gaan prohteeren. Het bestuur, inspecteur en opzichter krijgen mach tiging deze zaak verder met Koedijk af te wikkelen. Do inspecteur wijst nog eens op het groote belang voor de visscherij, dat deze afdeeling in stand blijft, daar anders het poten van visch geheel zal ophou den. Ook wijst, deze er op, dat Veldhuis beter gedaan had een anderen weg in te slaan dan hiji nu gedaan heeft. Met groote meerderheid van stemmen worden de hoeren F. Glas en G. Boerdijk als leden van het be stuur herkozen. Nu de provinciale maat op de blij op 30 c.M. be paald is wordt besloten tqt opheffing van de straf bepaling voor het vangen van blij beneden 35 c.M. Het volgend punt is een voorstel dat geen knecht in dienst mag worden genomen, die minder dan 3 jaar burger is. Destijds aldus voorzitter is voor de leden een zoodanig besluit genomen, doch het is gebleken, dat het ook voor de knechts een gewenschte maatregel kan zijn. Van verschillende zijden wordt gewezen op het moeilijke dat van een zoodanig besluit het gevolg zal zijn, waarna ten slotte door hot bestuur overgenomen wordt een voorstel om geen knechts aan te nemen, die zelf in het bezit van vischwant zijn. Van den uit- slag der stemming staan allen paf, 1 voor, 21 tegen en 16 blanco. Ilot blijkt, dat verschillende leden do stemming niet begrepen hebben, waarom bosloten wordt, me de in verband met het aantal blanco stemmen, de zaak maar te laten zoo ze is. Hierna komt aan do orde het punt: afscheiding van den bond. Do voorzitter zegt., dat. voorstel niet op de agenda te hebben gebracht, doch wel de secretaris, die het nader zal toelichten. De secretaris Glas deelt moe, dat de voorzitter lid is van het hoofdbestuur, doch alszoodanig door dat bestuur niet erkend wordt. Daarom moeten wij don bond maar niet verder erkennen. Verder gaan er groote kosten mee gepaard jaarlijks f 41.50. waarbij nog komen kosten van afgevaardigden enz. De voor- cleelen wegen niet tegen de kosten op. Het hoofdmo tief is echter, dat de voorzitter niet door den bond erkend wordt. Voorzitter doelt mee, in do bondsvergadering als lid van het hoofdbestuur gekozen te zijn en van een nlet-erkenning nooit geen bericht gekregen heeft. Op eon eenigszins eigenaardige manier ben ik gekozen. De reden om het aan te nomon was alleen om te ver hinderen dat Noordhollantl niet meer in den bond vertegenwoordigd was. Er bestond veel kans dat Noordholland' enbloc zou bedanken.. De eenige reden dat ik het aannam was, dat ik niet wilde, dat men zonder ons over ons beschikken zou. In Mei van het vorig jaar heb ik mijn vandaat ter beschikking ge steld van den N.-H. bond, die dit niet aanvaardde. Later ben ik uitgenoodigd met het hoofdbestuur een bespreking te houden te Zaandam, waar wij niet bij elkaar konden komen. Zij wilden dat ik officieel be dankte, wat ik niet wilde en ik wilde dat ze mij be dankten, wat zij niet wilden. Op do laatste vergade ring van den N.-H. bond is mij officieus meegedeeld, door den secretaris, dat in een buitengewone verga dering besloten was de afgevaardigde van Noord holland niet te erkennen. De heer Boon vraagt, welke voordeelen de bond geeft. De secretaris kan geen- voordeelen noemen. Voorzitter: Eenmaal ben ik uitgenoodigd om een bespreking te houden en noch van de vergadering, waarik uitgenoodigd was, noch van de algemeene vergadering werd mij 'het daarvoor bepaalde presen tiegeld toegekend. De secretaris vindt het zoo mooi genoeg en wil af scheiden. Applaus. De bondsbestuurder, Schaap van Oostzaan, die als gast aanwezig was, geeft zijn lezing van de zaak en zegt, vreemd van het voorstel tot afscheiding te heb ben opgekeken. Elk tracht natuurlijk zijn baantje schoon te praten en een leek gaat gewoonlijk met het bestuur mee. Aan den bond zijn kosten verbon den, doch die dragen niet zoo zwaar in vergelijking met de voordcelen. In de algemeene vergadering van den N.-I-I. hond zijn candidaten gesteld en toen ging Vlug ook met den candidaat Dil volkomen accoord. In de algemeene vergadering was de heer Vlug het struikelblok dat Dil niet benoemd werd. Alle ofdee- lingen vonden de houding van Vlug laf. Wij hadden geen zin om den heer Vlug in de algemeene verga dering zijn jasje uit te trekken en stelden daarom voor, dat. hij zich zou tenjgt^rokk^n. Wat de voordeel**-?! van aansluiting betreft vrijs ik op het verstrekken van pootaal en .pootvi^h,.waarbij de N.-H. bond de toonaangever is, verder het laten inloopen. van. zoetwater, het verkrijgen van meer subsidie enz. Typeerend is wel, dat, waar men af scheiding van enkele leden sdherp afkeurt, men zelf 'r. voorstel tot afscheiding van den bond op zijn agen da heeft. We moeten allen aaneen, want er staat ons een groote strijd te wachten, waarmee de voorzitter niet het minst bekend is. Als u zelf begint de zaak uiteen te scheuren, moet ge dit in anderen niet la ken. De heer Jb. Waij: Als je hom boort, dan.'niet laten schrappen. Gelach. Inspecteur van Baren wil cr niet veel van zeggen, doel) drukt zijn spijt, uit, (lat dit punt op de agenda staat. Vooral voor de pootviseh wordt door den bond veel gedaan. Dat de voordeelen niet groot zijn moet ik beslist ontkennen. Pootaal en pootvisch is voor ge- reduceerden prijs verkrijgbaar en ook voor de be langen in 't algemeen wordt door den bond veel go- i daan. Over de persoonlijke zaak wil spreker het niet hebben. Als antwoord aan den heer Schaap, licht de voor zitter toe, hoe de verkiezing gegaan ie. Toen. ik voor stelde om bij acclamatie don beer W. Dil weer te candideercn, werd dit met alegineene Memmen aan- gencmen. Toen kwam de verkiezing op de al genie e- ne vergadering. ïk was geen candidaat. Alleen was mijn naam sléchts een enkeie maal genoemd. De heer W. Dil viel er bij de eerste stemming reeds uit, en ik kreeg, hoewel niet op do lijst, staande, een aan- i -tal stommen. De Noordhollandsche afgevaardigden op atenaa.t. Bij tweede stemming word ik gekozen en nam het aan, omdat anders N.-H. niet vertegen woordigd. zou zijn. Waarvoor toen dio houding van het hoofdbestuur? ïk geloof, dat de afd. Geestmeram- baoht hoog genoeg bij de hoofdafdeeling aangeschre ven Maat, dat het hoofdbestuur toch wei oen paar jaar met een hunner zou kunnen samenwerken. Verschillende goede voorstellen zijn door Geest- merambacht in den loop der tijden ingediend. Na jarenlangen strijd is het eindelijk gelukt de maat der blij op 30 c.M. te krijgen, wat waarschijnlijk niet bet werk van den N.-H. bond is. Als ze nu een afgevaar digde ihobben, die toch waarlijk geen schoenmaker is hadden za het toch wel een paar jaar met hem kunnen probeeren. De reglementen zullen toch spoe dig gewijzigd worden. De heer Schaap: U weet zeer goed dat u door de riviervisscliers er in gebracht is. U had van dien kant geen steun moeten willen hebben. Er zijn meer goede afdeelingen en gezamenlijk wordt meer werk gedaan dan door een enkeling. Overigens heb ik het volle vertrouwen in uw goede bedoelingen. De groo te zaak moet niet om persoonlijke veten vergeten worden. Als men weggaat, houdt alles op. Voorzitter: Als de N.-H. bond overtuigd is, dat, door samenwerking alles tot stand kan komen, han delen ze volkomen in mijn geest. Ik. ben ochter be nieuwd naar den uit slag in deze vergadering. Dc heer Boon merkt op, dat do voorzitter daar bij ongeluk gekozen is, niet naar den zin van den N.-H. bond. Wat de N.-H. bond doet, kunnen ook wij voor oen groot deel volbrengen. Daarom Is afscheiding wel goed. Applaus. Den heer J. Vlug spijt het, dat dit persoonlijk feit in tweespalt ontaard is. Al had de voorzitter mis schien een andere houding kunnen aannemen, do houding van het bondsbestuur is beslist vorkoord. Ze hadden organisatorischor weg moeten bewandelen. De N.-H. bond had zich bij de beslissing dienen neer to leggen. De handeling yan die zijde is lang niet fair. Bezit Dil allo kwaliteiten en oen ander niet? Men dient zich bij eon beslissing neer te leggen. Ze hadden zich niet mogen koeren tot den afgevaardigde die niet do schuld van do benoeming draagt. Applaus De hoer Boon stolt voor, het voorstel zoodanig to wijzigen, dat bij een verder negeeren van den voor zitter. afscheiding «zal plaats hebben. Voorzitter zegt, nooit getracht te hebben ergens verdeeldheid te zaaien of eon knuppel in het hoen derhok te gooien. Door het aan te nemen, heb ik go- tracht de zaak te redden, doch het viel in verkeer de aarde en had een averechtsche uitwerking. De stemming was echter volkomen wettig. Gaarne wil ik aanvaarden het voorstel van Boon. Wel zijn de voor deelen van den N.-H. bond niet groot, doch wat niet is kan worden. Als Schaap zijn invloed wil aanwen den in den N.-H. bond, komt het misschien in orde. De heer W. Kliffen valt den heer Schaap aan, door to vragen hoe het kan, dat, deze hier zegt niet aan de woorden van den voorzitter te twijfelen en in de al gemeene vergadering .te zeggen: Vlug is een draaitol. De vergadering gaf hierbij blijken vag afkeuring en de heer Schaap doet eenige moeite zich in deze- te rechtvaardigen. Voorzitter vraagt, waarmee hij gedraaid' heeft., waarop «de heer Schaap antwoordt, dat voorzitter eerst gezegd, heeft Dil moet er in en later zelf de functie aanneemt. Do secretaris wil do oer van de vereeniging houden en nu als lid bedanken. Ten slotte wordt het voorst el-Boon, waarmee later ook de heer J. Vlug naar voren kwam, aangenomen. Een voorstel tot beperking van het aantal fuiken werd na langdurige bespreking als niet uitvoerbaar ingetrokken. In de «discussies wordt uitdrukkelijk gewezen op de noodzakelijkheid de fuiken zooveel mogelijk te lich ten, om het aanwezig zijn van doode visch daarin te voorkomen. Besloten wordt het visschen me t de zegen een maand eerder toe te laten, waardoor dif tijdperk wordt van. 1 September tot 1 Maart,. Ais afgevaardigde naar de algemeene vergadering wordt benoemd de heer J .Vlug., met den heer P. Glas als plaatsvervanger. De gelegenheid voor het bestellen van fuikenstok ken wordt opengesteld. De maat die hier het meest gebruikt wordt, is 2 a 2% meter en deze kosten be halve de vracht 6 cent. De prijs der vergunningen, die het vorig jaar met het oog op het nadeelig saldo van 15 op 25 gulden gebracht was, wordt nu weer op f 15 bepaald. Voorzitter hoeft 1000 pond snoek besteld van on geveer een half pond per stuk. Deze zijn echter nog steeds niet aangekomen. De opzichter deelt mee, dat dit nog steeds hangen de is. Ze komen uit Utrecht uit een polder die droog moet. Het is echter nog niet zeker, dat die polder droog smaakt zal werdendoch »>r i» een goede kaas Pcotyiafih is zeer mc-dlijk te krijgen. Ais hot niet ga&t. wordt voer pootaa] besteld? De inspecteur vraagt,, als Koedijk niet toegeeft, dan het poten van visch moet ophouden Door voorzitter wordt .deze vraag pertinent met ja beantwoord. Evenals in. de vorige vergadering komt ock hier het politieoptreden weer ter sprake. De heor J. Vlug oa. merkt op, dat het politieoptre den. allertreurigst ia Do vischers worden beschouwd als oen bende, waar de politie op losgelaten wordt. Men wordt door onoordeelkundige» beboet, bekeurd en uitgescholden voer do rechtbank. Noodzakelijk is het, dot 'kerl toezicht in «oordeelkundige handen komt, doch niet in handen van -ongedoopte stomme rikken, als waanneo wc nu steeds lastig gevallen worden. Er la geen visscher dio voorkomen kan, dat er oen ondermaatsch wit visch je aanwezig is. We moeten eigen toezicht, dat de booten in de ka» der vereeniging brengt, doch niet voor een- glas wijn. voor de hooren. Controle moet or zijn, doch van de zijde der visschers. De Rijksveldwachters moeten hun po ten er buiten houden. -Applaus. Voorzitter: Zo kijken niet eerlijk. Ze willen; je heb ben. Elke politic moet het kunnen Men, als eon staart van eon visch door het lange bewaren afge sleten is. Frappante staaltjes worden door verschillende aairrrezigen genoomd, waarbij men duidelijk laat uitkomen, dat de kennis bij de politie geheel ont breekt. Diverse Maaltjes van. politieoptreden komen naar voren, waarbij meermalen een uitbundig gelach losbreekt. Ze kunnen de soorten visch niet uit elkaar houden on moeten dit aan de visschers vragon. Als er een blij ,een stukje van de staart kwijt is, is hij beneden -de maat. Ze zoeken naar kaïper tusschen de witvisch en zoeken verder alles af om een wit- vischje te vinden, die beneden de maat is. Met dergelijk optreden moet elke visscher er in loopen. Zoo was over het optreden dor politie, de geest der vergadering en meermalen werden scher pere bewoordiingen gebruikt dan wij in ons verslag vastleggen. Ten slotte vraagt, de theer D. Bakker niog, wanneer de verboden tijd ingaat, wat lang niet bij eiken vis scher heleend is. Het antwoord is 1 Maart, welke datum nader in de Zoetwatervisscherij zal worden bekend gemaakt. Hierna sluiting der vergadering. Zitting van Maandag 19 Februari 1923. VOOR DEN POLITIERECHTER. Geen. gunstig rapportboekje. Omtrent den eersten beklaagde, A. Neervoort, uit Den Helder waren thans inlichtingen ingekomen. Maei (lie luidden niet al' to gunstig en du Heer Officier was zoo vrij om 5 maanden gcv. te eischen, waartoe ue politierechter den beklaagde veroordeelde. Een kansje. Iu de beide volgende zaken was hol AMcrt Wever, die als beklaagde moest verschijnen. Maar hij „was Ier met".... Hier tenminste niet. Enfin, dat hinderde gelukkig niet zoo voel1. Want het was moer in hoofd zaak te doen om liet rapport van den W ciEdelen Jieer G. W. M. Muhring te Alkmaar, ambtenaar ter roclasseo- ring bij het Nederiaudsch Genootschap lot zedelijke ver betering v.iu gevangenen voor de ald. Alkmaar dier .nuttige instelling. En dat rapport was, als immer, goed verzorgd ingediend. Getuigen waren nu niet gedagvaard ea de Politierechter, tevens President dezer zitting, was bereid, om do aanwijzing, neergelegd in het rapport, te volgen on voorwaardelijke straf op te leggen. En wel in ds ocne zaak (die wegens verduistering), 3 maanden gev. voorwaardelijk, plus schadevergoeding en in de andere zaak (wegens mishandeling) 1 maand gevan genisstraf voorwaardelijk. Met den knuppel. Kees Mienis had, toen hij met een hond, die niet trekken wilde, onze provincie doortrok en op die ge- waardige reis ook het bekoorlijk gelegen dorpje Schoorl aandeed het ongeluk om zijn geduld te verliezen. Hij ranselde met een lompen, knoestigen dikken stok den viervoeter 7.00 onbarmhartig af, dat do 69-iarlge Anna Oóstwouder en hare dorpsgenoole Trijntje de Geus d'r schande van spraken, terwijl de politierechter den ruwen snuiter tot f 25 boete subsidiair 25 dagen hecktenfis veroordeelde. Loos alarm. Arend de Boer uit Hoorn had op 22 Januari j 1. aldaar zijn stadgenoot Antoon Veldhuis, Yoorz. v.d. Visscherijver. beleedigd door aan diens adres eenige minder vleiende woorden te uiten. Daar cr geen voldoende bewijs scheen te zijn vorderde do heer Officier vrijspraak. De J>oIitie- rechter las daarna oen vrijsprekend vonnis af en daarmee was dat zaakje ook al weer afgeJoopen. Een duur babeltje. Daarna kregen we Jan van Rijn, eon transportarbeider, 30 November 1893 geboren te Zijpe en nu woonachtig te Warmenhuizen. Ilij heeft op 13 December j.i. bij de ladingplaats der stoomtram te Warmenhuizen den transportarbeider C. v. d. Berg beleedjgd en de politie rechter legde deswege f 7 bocto of 7 dogen brommen op. Voor do buren bedoeld. Zacht goot dc maan hare zilveren stralen in den nacht van 15 op 16 Januari dezes jaars naar dit ondermaansche en ook liet liefelijk aan zee gelegen Noord-Holland werd door Luna aan heb somtijds zoo somber nachtelijk duister onttrokken. De bevolking van de in dit arron dissement gelegen garnizoensstad Den Helder sliep rustig den slaap des rechtvaardigen. Ook de 39-jarige sergeant- constabei der Koninklijke Nederlandsche Marine, Jo- hannes Jorna, lag in Morpheus'armen, doch werd wreedaardig in zijn nachtrust gestoord door een alles overdonderend geweld. De glasruiten vielen uit de ramen van het door hem bewoonde perceel, dc deur werd met stukken steen van respectabele zwaarte gebombardeerd, kortom, 't was een leven als 'n oordeel.. En 't mocht wel een wonder heeten, wanneer iemand onder zulki omstandigheden nog doorsnurkte. Jorna was dan ook drommels gauw op de „plaats fles onheils" en zag daar een „etwas angéhejterden,, glazcnwasscher, Hein Brink geboortig uit Groningen, in volle actie. Dc man meen de dat hier de sergeant-kok W. H. Smidt van de Marine, woonde, die straks in een café zijn tegenstander was een of andere met animo gevoerde, natuurlijk zeer gewichtige bespreking.

Schager Courant | 1923 | | pagina 1