liet Huwelijk van Lady Tancred. Ingezonden Stukken. FEUILLETON. Schap toit Wotiibdag 7 Maart 1923. 66ste Jaargang. No. 7192. TWEEDE BLAD. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het schrijven over den nood ier tuinders, en ik het kleinbedrijf ruim 60 jaar heb xitgeoefend en heden nog, kwam bij mij de vraag •p: is dat nu alleen door het ongunstige jaar 1922° Ik ben or zeker van, van niet, omreden ik cijfers an ont vangst en uitgaaf van een reeks van jaren >ezit. De oorzaak is de hooge belasting, hooge loo ien. en daardoor hooge prijzen voor onderhoud der lagelijksche behoefte, wat de cijfers der vorige 25 aren mij duidelijk te zien geven. Ik heb gebruikt, in 25 jaar tezamen 82 H.A. en :7 Are; dat land is geschat voor de grondbelasting ip f 60 per H.A., aftrek f 6 per H.A., alzoo niet de jeste kwaliteit. In de vorige 25 jaar heeft dat bruto •pgebracht. f44253.00. Dat cijfer geeft een treurige •lik, als men uitrekent hoeveel daar onvermijdelijk if moet. Die kosten .zijn bij landbouwers, groots en :leine, bekend, maar velen, buiten den landbouw .uilen er zijn, die er geen voorstelling van kunnen oaken.Die kosten zijn per H.A., als de gebruiker in e kracht van het leven is, en er wordt Yt H.A. ge- .pit, het eene jaar wat meer en het andere jaar wat ninder, als volgt: lY H. A. ploegen en eggen f 55.C0 Saaizaad 15.('0 Kunstmest 15.00 15 dagen een hulp voor werk wat niet alleen gedaan kan worden 37.50 Vracht, zegelplalcken Ongevallenwet 10.00 Polderlasten, Banbestuur, grondlasten en Hoogheemraad 25.00 Rente hypotheek 200.00 Per H.A. zijn de kosten voor 1 jaar tezamen 1357.50 Als ik nu denk aan een persoon, die in het bezit is van een eigen huis en 2 H.A. land heeft gekocht voor f4000 (dat is de gemiddelde prijs wat mijn land heeft gekost) met geleend geld, en dan uitreken wat inkomen zoo'n persoon heden heeft volgens de ge middelde opbrengst van mijn land gedurende do ja ren 1896^-1920, dan is het geen wonder dat men da- reliiks leest over den nood der tuinders, omreden er duizenden zoo zijn. Er zullen er zijn, waarvan het bedrag dat gehaald wordt, aanmerkelijk grooter is op beter land, èn gelukkig met de artikelen die men verbouwt, èn gelukkig met verkoopen; maor ook zullen er zijn, die nog niet aan het bedrag toekomen, wat ik gemideld in de 25 jaar per H.A. heb ontvan gen. Van de boerderij heb ik geen verstand, maar lk denk. dat drie boerenplaatsen, ieder van 27 Y H.A. grootte, van dezelfde kwaliteit als mijn land, de helft van geld niet er van zouden ontvangen. En in het groote landbouwbedrijf zal het ook nog wel eeni- ge duizenden verschillen. Voor ik verder ga, zal ik even uitrekenen wat het gemiddelde cijfer is wat het land van mij heeft opgebracht per H.A. per jaar. Dat cijfer voor bovengenoemd in de 25 jaar is f 44253 ge" deeld door 82 H.A. 27 Are, is f537.50 per H.A. per jaar, «waaidoor het inkomen van den kooper der pas ge noemde 2 H.A. bedraagt: ontvangst. 2 X f 537.50 tezamen f 1075 Uitgaaf 2 X f357.50, tezamen f 715 Gedeeld door 52 f 360) Voor eigen gebruik aardappelen p. week f 8 enz. f 56) f 410 Is dat een loon voor hardwerken en getob? En toch was het voor den oorlog een burgerbestaan. Als er geen hulp komt, staat hij machteloos en alles rondom hern werkt mede om hem den moed te ont nomen. Niet verzekerd voor ongevallen, geen pen sioen op 65-jarigen leeftijd en velen zijn er die een gemakkelijk leven hebben en ruimschöots het dub bele inkomen hebben. En toch is hot gëwenscht, vol gens mijn gedachte, dat het kleinbedrijf bestaan blijft, niet alleen voor den persoon, maar voor de go" heele maatschappij. Maar wat te'doen? Eenige voorstellen heb ik gelezen. Er is genoemd het instellen van een huurcommissie; daar stel ik mij niets van voor, alweer kosten 1 Én als er een commissie wordt ingesteld, dan zal het gevolg zijn, dat or gebruik van wordt gemaakt, dat door den verhuurder 10. 15 of 20 procent meer wordt geboden. Natuurlijk onder stipte geheimhoudingl Geld ter leen verstrekken voor rento en aflossing, daar zijn de meesten te veel voor op achter. Naar het Engelsch van ELINOR GLYN. 17. En toen nam zijn geest een andere richting en hij trachtte zich op haar standpunt te plaatsen. Hij mocht niet onrechtvaardig zijn. En hij verwezenlijk te zich dat, wanner zij zulke lage dingen van hem dafcht,' zij min en meer recht had tot schelden. Maar hoe 't zij, er school een of ander geheim ach" ter dit alles, een of andere donkere, benauwde, wree dc schaduw in haar loven. F,li zijn gedachten gingen terug naar dien avond,, toen hij haar voor 't eerst ontmoet had en hij herin nerde zich dat haar oogenopslag vol haat was ge weest, vol haat en wrok, alsof hij persoonlijk haar eenig onrecht had gedaan. Francis Markrute was zoo buitengewoon diploma tiek welk plan had hij toch in 't hoofdi gehad? Met welke pijnlijke middelen mocht hij haar gedwongen hebben om zijn wenschen te vervullen en Tristams vrouw te worden. En eens te meer kwam de ontrus tend© herinnering aan Mimo in hem boven, zoodat, toen hij ten slotte weer tot zichzelf kwam en, naar lichaam en ziel uitgeput, het hotel weer bereikte, hij geen rusf vond in zijn bed. Zijn bed in de kamer naast die van zijn vrouw! Tot één vast omlijnd besluit was hij echter geko men: Hij zou haar met koele hoffelijkheid behande len en zij zouden hun rol voortspelen. Nu den dag na de bruiloft, haar op een sensationeel e manier te verlaten, paste niet in zijn gevoel voor het behoor lijke, was niet gepast van iemand, die Guiscard heette. Toen hij haar verlaten had, was Zara onbewege lijk blijven staan. Een verbazing, die zij zelf niet be greep, deed al haar opwinding bodaren. Buiten al dc jammerlijk wreede beproevingen in haar leven, was zij nog heel jong, jong en onwetend, alleci? kende zij een allergemeenst soort mannen. Totdusver had zij, als die vriendelijk voor haar waren, steeds het gevoel gehad dat zij or een doel mede najaagden, en als een vrouw een seconde onoplettend was, werd zij hun prooi. Zij had steeds in volle wapenrusting moeten blijven. En nu zij over haar echtgenoot al de fiolen van haar toorn had uitgegoten, had die man Alweer de Traag: wat te deen, want w is K9eT«cï aoodig. de nood is werkelijk groot. Wat er gedaan moet worden is moeilijker te be antwoorden, dan te bewijzen dateer nood is. Maar door mijn gedachte kenbaar te maken, hoop ik voor velen, dat er hulp zal verschaft worden. En naar aanleiding daarvan wensch ik mijn gedachte mede te deelen. En die gedachte is, in de eerste plaats vrijdom van alle belasting tot zoolang het zuiver inkomen bene den f 1000 is berekend naar den tcgenwoordigen le vensstandaard. Ken voorschot om leveranciers van het vorige jaar te kunnen betalen en. om het thans begonnen jaar vrij te zijn op erediet te koopen tot dat do oogst geld oplevert. Op de volgende voorwaarde: Van het voorschot 4 procent rente betalen. Die rente is niot hoog, maar misschien is er door de menscheft die nu geld noodig hebben, aan den Staat geld geleend voor 4 procent en toen zij het zelf noo dig hadden, van hun gestorto gulden 80 cent terug kregen. Over terugbetaling der geloende «om zijn mijn g<v dachten, dat aan den debiteur over te laten, hetzij over een of meerdere jaren; maar in ieder geval moet er met sterfgeval van den geldnemer of neem- ster betaald worden, als het, van het saldo der nala tenschap betaald kan worden. En tot slot een premie, als afgelost wordt vóór een sterfgeval plaats heeft, 10 procent korting toe te staan, mits de aflossing 3 maanden voor den dood heeft, plaats gehad- In geval mocht, Mijken, dat men list of bedrog had gepleegd, door meer te vragen als noodig is, of niet betaalt wat. men schuldig is van het vorige jaar, dat dan de geleende som direct op- vorderbaar js, met de kosten, daaraan verbonden voor rekening van den debiteur. Wel wat bevreesd heb ik de pen opgenomen, om reden ik al stukken heb gelezen ven irenschen met zooveel beter ta'ent. maar die naar mijn gedachte niet met de cijfers van het kleinbedrijf practisch bekend zijn, of zelf hebben ondervonden^ heefT, mij doen besluiten, in de hoop, dat al is het nog zoo wei nig, iets uitgevonden kan worden tot algemeens ver betering van den terurigen toestand van heden Vooral in het kleinbedrijf en niet alleen de groente- 1 bouwers, in het zaad'elen (tuinzaden) is het nici beter. Hoogachtend, KL. BRUGMAN. Winkel Maart 1923. Mij ah eer de Redacteur, Verzoeke opname van het volgende, bijvoorbaat mijn dank. In het No. van Woerjdag la» ik mot verbazing het ingezonden «luk van den heer Vlug, det bij zijn on parlementaire uitdrukkingen op de vHsschersvergadering gebezigd, terug neemt. Nu. mijnheer Vug, SU je er aaar mee afkan, ben je lekker, maar het muisje kan nog wel een staartje hebben. Het is zelden üq visscber zijn schuld al» hij er in loopt met ondermaatsctie vissch, wel neen, do Rijks veld wacli tér zijn schuld is het. die heeft het gedaan. Ik' heb met eigen oogen 'gezien, als de politie een klein snoekje nam ora te meten, dan wordt hern'direct een snoek'van 2 8:ip,ond onder zijn neus Sehouden, met de woorden, hier, moet je die ook meten? k' heb hier visch in beslag zien nemen, 'diiel 3 4 4 c.Mj. to klein waren, dus dat is lang geen zoeken. Ik ben zelf ook meer dan eens gecontroleerd, van één 'en soms ook van twee Rijksveldwachters, maar van zoeken, of bruut optreden, was nooit geen sprake. Dat de een het nog erger ondervindt, aan den ander, och, dat weten we wel, ten minste op een vergadering. Wij heb ben allen ora toezicht geroepen, en nu er toezicht ia, wordt er geschreeuwd: weg er mee, wy kunnen ons zelf wel controleeren. Nu, mijnheer Vlug, daar weten wij alles van. Waar is voor eenige jaren de meeste edelkarper gebleven, voor dat ze de vastgestelde maat hadden. Ik denk iiaast, bij u. Hoe ging het met de maat op zeelt, die de afdeeling vaststelde Ze werden alle verkocht en als nu de politie er zich niet mee mocht bemoeien, en wij zouden ons zelf oontroleercn, werd weer alles verkocht, want waar u schrijft oen vereeni ging van vakmenschen.Ja, mijnheer Vlug, vakmenschen zijn er in onze afdeeling veel. AJs ik ae laatste jaren na ga, vind ik timmerlieden, schilders, grondwerkers, bouwers, mandenmakers, krattenraakcra, gewezen brood bezorgers. kasteleins, Slagers, enz., en dan volgen nog eenige beroensvisschers, zie daar ae afdeeling Geestmer Ambacht, Als Jezus daar zijne discipelen heden ich dage uit moest kiezen, kon het best mogelijk zijn, dat hyfweermeiteer^Jüdas voor den dag kwam, net als in/t bcuni onzer jaartelling. Dat eer* bekeuring ue goedkeuring van zoo'n vakver- eeniging niet kan wegdragen, geloof ik best, met één is er voor om er in te Iooocn. Dat er overtreding zijn van tor goeder,trouw zal wel weinig wezen. Maar ik weet wol, als de politie nauwkeurig gekeken had, de meeste visachers er in gevlogen waren, want ik denk dat er weinig zijn, die ztoh met de maat op kolblei bemoeien, daar heb ik 'al genoeg van gezien Wij hebben hier met trawlers en Zuideraeeh'tring niets noodig. het gaat hier om de zoeiwatervisch te bescher men, dat ze niet beneden de maat worden weg gevangen; dus ik voor mij «eg: Leve het toeaictot ven de JRjjke- veldv/achtere i Wermeahuizen, R Maart 1033. H. DE VET. Eteroepevieecher. in plaats Yan baar te slaan, sooote L&dislau» ge daan zou hebben een waardig antwoord gegeven en was de kamer uitgegaan. En zij herinnerde zich het koele gelaat van haar vader. Misschien school or toch iets andera in die En- gelschen een of andere fijnere eigenschap, die zij nu nog niet begreep. Het, arme schoone schepsel was als een mishandeld dier, gereed om te bijten bij het zien van een mensch uit zucht tot zelfbehouden. Het pleitte in hooge mate voor de sterkte en den adel van haar karakter dat, waar een andere, zwak kere vrouw door de beproevingen van zulk een leven ondergegaan zou zijn, zij rein was gebleven als de sneeuw en even koud. Haar sterke wil en haar trots hadden alle wellustige instinkten, die toch ook in haar altoos gesluimerd moesten hebben, volko men in bedwang gehouden. Iedere genegenheid voor een man was tot ijs bevroren. Er zijn sommige volmaakte naturen, die alleen op den fijnsten toets reageeren; wanneer zinnen en. ziel in evenwicht zijn, kennen die al het goddelijke, dat er ligt. in menschel ijke liefde. De volmaakte vrouw geeft zich gewillig naar li chaam en naar ziel, aun den éénen man, dien zij liefheeft. Doch van al deze dingen wist Zara niets. Zij wist alleen dat zij uitgeput was en sleepte zich moede naar haar bed. En zoo vonden in dien nacht na hun trou wen noch de bruid, noch de bruidegom rust of vrede. Den volgenden ochtend ontmoetten zij elkaar laat aan het ontbijt. Ziji zouden met de boot van tweeën naar Parijs vertrekken. Beiden waren zeer kalm en zeer bleek. Zara was het eerst in het salon gekomen en stond naar de zee te kijken, toen haar man het vertrek binnen kwam en zij keerde zich niet om, vóór hij op koelen toon „Goeden morgen" zei toen eerst word zij zich bewust dat hij het was. Een vreemde huivering ging haar door de leden, toen zij het geluid van zijn stem hoorde. Het onjtbijt moet klaar zijn, ging hij bedaard voort. Ik heb het tegen twaalf uur besteld. Ik heb uw kamenier gelast het u te zeggen. Ik hoop dat ge tijd genoeg hebt gehad om u te kleeden. Ja, dank u, was al wat zij zeide. Hij schelde en vouwde de couranten open, die de kellners bij sta pels op tafel gelegd hadden: zij wisten hoe prettig jonggetrouwde paartjes de berichten over hou brui loft vondenI En toen Zara naar het knappe gelaat Van haar VOETBAL. WESTTRIESCSE VOSTBALBOND; Uitslagen van Zondag 4 Maart: Voorwaarts—B.V.V., N.V.V.V.V.V., 4-0. Dosko—H.F.C., 2-2, Sparta IVExcelsior II, 0—5. Excelsior IIIW.F.C., 1-3. Quosego II—SpaTta III, 2—1. K.F.C. I—B.V.V. II, 20. D.F.C.L.W.V.C. II, 7—0. K.F.C. II—V.V.V. II, 0-3. Voox'waarts IB.V.V. I, 32. Als om 2 uur beginnen gefloten wordt. verschijnt B.V.V. met 2 invallers, Voorwaarts met 3. Voor de rust een gelijk opgaanden strijd. B.V.V. weet echter uit een corner een 1—O-voorsprong te verkrijgen. Na de rust zitten de gasten or fanatiek op, en na onge veer 20 minuten zorgt Breebaart uit een vrijen schop even buiten het strafschopgebied voor den gelijkmaker. Direct na den aftrap nemen de Voorwaarts en den bal mee en de linksbinnen maakt er 2—1 van. Dit is B.V.y. te erg en kort daarop maken zij nit een wegens hands tocgekendcn strafschop gelijk. Een hardnekkigen Btrijd om het winnende punt volgt, hetwelk door den Voor waarts middenvoor met een mooi onhoudbaar schot wordt gemaakt. Oonder groote spanning kondigt scheids rechter Wijn, die dezen tamelijk forsch gespeclden wed- I strijd zeer goed leidde, het einde san. SOHOORL. Zondag jl. speelde 8.V.V. Itegnn Alkmaar III te Alkmaar, en' verloor met 41. S.V.V. II kregen de Zeemeeuwen II op bezoek. Daar Je scheidsrechter niet was opgekomen, zouden zij vriendschappelijk spelen, wat dan ook is gebeurd tot aan de rust. Daar de Zeemoeuweri na de rust te- •gen de wind kregen, hadden zij daarvan niet terug on dachten, wij gaan maar voor den wind af huis waarts. Deze club speelde voor de rutt 10 in het voordeel van S.V.V. S.V.V. III had een vrije Zondag. Slmnmlandsch Nieuw®, 8CHOORL. Zaterdag jl. hield in de zaal van den heer Terburg 'e Schoorldam de vereeniging Nut en Genoegen ha re laatste bijeenkomst van dezen winter. De zaal was weer als altijd, stampvol. M?t een hartelijk welkom opende de voorzitter deze bijeenkomst en noopte, dat de aanwezigen weer volop mogen genie- en van hetgeen hier teri beste zal worden gegeven. Tim-mede gaf deze het woord aan den secretaris, die do notulen van de vorige vergadering, alles op rijm, voorlas en met oen du verend applaus werd toege juicht. Daarna kregen we een tableau, voorstellende de Morgenstond., wat ook al niet minder in den smaak viel. Dan kregen we „Het liedje van den Veer man", gezpngon door 'n pas opgerichte zangvereeni- ging. Aangezien deze nog maar een maand bestaat, word er al heel goed gezongen; or werd dan ook niet minder geapplaudiseerd. Zoo word den geheelen avond verder afgowisseld met voordrachten, too- ncolspel, zang enz. Te veel om elk afzonderlijk op te noemen, er werden dan ook 16 verschillendo stukjes ten beste gegeven, welke allen, op een paar uitge zonderd, schitterend werden opgevoer on bij de aanwezigen allen in den smaak vielen. Toen het al zoo ongeveor éen uur was gewerden, sloot de voorzit ter doze bijeenkomst met een hartelijk woord van Jank en zeide dat er ook nog verlof was gegeven om nog oen danshje te geven. Dit was nog bulten ver wachting en wa3 voor de lief hebbers nog een gezel lig dansje te halen. INVOER VAN ONDEUGDELIJKE Elf SCHADE LIJKE WAREN. ïn het laatste nummer van het „Maandbl. tegen do vorval8chlngen" komt de redacteur wederom op te gen den onbelemmerden invoer van concurreerendo, bultenlandache producten, die vervalscht of ondeug- délljk blijken te zijn. „Wij hadden wederom gelegenheid dit te consta- teoren", schrijft dr. Van Hamel Roos, „o.a. bij sal- mlak-ydrop-pastilles die in groote hoeveelheden uit Duitachland hier ingevoerd zijn geworden en1 een go- halte aan schier waardelooze onoplosbare stoffen vertoonden van 3538 pet. Waar onze Warenwet de fabrikanten en handelaren hier te lande terecht dwingt, zich tot zekere normen van samenstelling te bepalen, is hot toch Inderdaad een ongehoord feit dat de invoer toegestaan wordt van allerlei artike len uit, het buitenland, die don wettelijken toets ab soluut niet kunnen doorstaan. Wij noemen ten deze nog de vele loodhoudende huishoudelijke artikelen, die hoewel schadelijk voor gezondheid, toch even als zoovele andere af te keuren artikelen (o.a. do sterk tinhoudende in onvernist blik geconserveerde zure vruchten) vrij onze grenzen paweeren, en zich 'n tallooze winkels nestelen, waardoor het werk der Keuringsdiensten, natuurlijk geheel onnoodig be langrijk verzwaard wordt. Wij vragen in het belang van ons volk, zoowel uit een economisch als hygiö nisch oogpunt, mot den meestan aandrang aan onzt Regeering: Waar blijft de toepassing van Art* 15 der Warenwet, inhoudende verbod van invoer van arti kelen in het belang der volksgezondheid? tarwijl «gq.,, H'1»»*' Hl i>M - 'f I g I I IVH W vgr>' 'AW man. keek, zog zij een cynisch en minachtenden glim lach, die, bij sommige dingen, welke bij la», daarop verscheen,. Zij ried dat het 't relaas waa van da trouwplech tigheid en Bij nam een andere courant en liep dë ko lommen door. Juist, daar was een gloeiende beschrijving van de heele plechtigheid 1 en toen zij het lange artikel uit had, hief zij haar hoofd op en hun blikken ontmoet ten elkaar. En Tristam kon een lach niet weerhou den, al was 't een bittere lach. De aarzelende vrees voor de wegen der mannen was in Zara's hart nog niet geheel verdwenen; zij was nog niet geheel vrij van argwaan, dat hij haar tóch zou kunnen overrompelen, als zij zich even bloot gaf. En dus fronste zij even de wenkbrauwen en keek toen weer in haar courant. Op dit oogjeniblik brachten de kellners het ontbijt binnen en werd) niet meer gesproken. Zij schenen niet veel eotlust te hebben en er zich ook niet veel om te bekommeren wat zij aten, maar daar de koffie voor hèiar stond, moest Zara beleefd heidshalve haar man wel vragen, hoe hij ze verkoos en toen hij antwoordde: heeiemaal geen koffie, hij had liever thee, scheen zij opgelucht en liet ze hem die zelf inschenken. Er is een erge wind opgestoken en het zal buiten op zee woest zijn, zei hij nu. Ben je graagi op zee? En zij antwoordde: Ik geef er niets om. En zij gingen beiden voort hun kranten te lezen, tot ieder pretext van ontbijten voorbij was; hij stond toen op en vroeg haar of zij ongeveer om half twee gereed wilde zijn om aan boord te gaam, teneinde de drukte van den Londenschen trein te vermij den. Daarna ging hij bedaard de kamer uit, en later zag zij hem, vanuit haar venstor, op de pier wan delen. En ofschoon zij nu klaarblijkelijk precies gedaan gekregen had, wat zij wilde, precies den vorm van omgang verwezenlijkt, dien zij als de eenige moge lijke had vastgesteld, voelde zij om de een of andere onverklaarbare psychologische reden geen spoor van tevredenheid of gemoedsrust! Geen enkel menschenpaar kon aantrekkelijker en belangwekkender schijnen dan lord en lady Tancred, toen zij naar de gereserveerde kajuit op de boot gin gen, vond een bewonderende groep van Doversche jonge dames, die hen bespiedde van een hooger lig gend deel van den aanlegsteiger. Iedereen wist dat hot schitterende bruidspaar heden) het Kanaal zou uitdrukkelijk in de Memorie v. Toal. gezegd word'; „Weering van knoeierij in het binnenland naai niet, indien met aan de grenzen gewaakt wordt, tegen wat uit het buitenland komt." „Wij hebben doze instelling reeds jaren geleden herhaaldelijk op internationale Congressen verde digd en in verschillende landen is zij daarna in toe passing gekomen door de oprichting van laborato ria aan de grenzen. „Wij voorzien natuurlijk ten doze de tegenwerping dat, wegens do bezuinigings-bacil, de gelden ont breken voor de oprichting van dergelijke, hoogst noodzakelijke inrichtingen, Welnu, men beginne al vast met do verplichting van het overleggen van gelegaliseerde certificaten van invoer, door bevoog de officieele autoriteiten uitgereikt voor al die arti kelen, welke daarvoor in aanmerking komen. Op de ze wijzo kan ten minste een kleine dam gelegd wor den in den stroom van ondeugdelijke en schadelijke artikelen, waarmede men meer en meer dreigt on» land te overstroomen. „Wij brengen dit verzoek mode namens talrijke belanghebbenden onder de ernstig® aandacht on zer Regeering." INT. CONGRES VOOR RUNDVEETEELT. Gemeld wordt: Het blijkt, dat do belangstelling voor het interna tionaal congres voor rundveeteelt, dat van 29 Augus tus tot 4 September 1923 to 's-Gravenhage gehouden zal worden, groot is. Tot nu toe word reeds door de volgende landen officieel medewerking en vertegen woordiging toegezgd: België, Britsch-Indië, Bulga rije. Chili. Denemarken, puitschland. Engeland, Fin land, Frankrijk, Hongarije, Italië, Luxemburg, Ma rokko. Mexico, Nieu w-zeeland, Noord-Amerika. Noorwegen Oostenrijk, Paraguay, Roemenië, Tsje- cho-Slowakië, Turkije, Venezuela. Zweden, Zwitser land. Belangrijke prae-odviezen aijn aangekondigd en voor een deel reeds ingekomen. BURGÏWRlUG. Het electrisch licht hoeft ook het acetyleengoslicht alhier verdrongen. De vereeniging tot aanschaffing van dat licht In 1908 opgericht, is Zaterdag 1.1. in een feestelijke vergadering ontbonden. Nadat des© door den voorzitter, den heer A. Eriks was geopend, las de secretaris, de heer A. Buur de notulen der vorig9 bijeenkomst en legde de heer J. Raat een duidelijke rekening en verantwoording voor den pen ningmeester, Piet Langedljk over. Deze opende daar op de beurs voor hot doen der uitbetalingen en daar mankeerde geen cent aan. Algemeens felicitatie voor zoo'n beheer. Toen begon de verkoop van de fabriek met inventaris. Schuld wa» er niet en de negen deelhebbers, allen aanwezig, popelden van verlan gen te weten, wat ze straks te deelen zouden heb ben. Na verkoop van alles afzonderlijk on daarna in combinatie, werd een tamelijk hoog strijkgeld be paald, waarna dc afslag begon en de hoor K. Bos eigenaar werd van de geheele bezitting. De koop prijs zal hier niet genoemd worden en zal wel voor altijd het geheim der voormalige deelhebbers blijven. De bestemming dor fabriek, die zooveel jaren licht verspreidde om zich heen en daarmee levensvreugde en levenslust, zal voortaan een autogeengasinstallatie zijn in een grof- en hoefsmederij! Sic traiisit, gloria mundli Na den verkoop bleven de deelhebbers nog een uurtje g- zelüg hijien. Een dronk werd gebracht in daokLare herinnering aan het vele genoegen, dat de acetyleengasfabriek den bezitters had verschaft, vooral in de oorlogsjaren, een onder? werd gewijd aan den .tegenweordigen eigenaar, die hoopt nog %ele jaren voordeel van zijn koop te kunnen trek ken. Daarna volgden nog verscheidene andere met en zonder toast. BURGERBRUG. Den heer A. Eriks, aannemer alhier, is opgedragen den bouw van een burgerwoonhuis voor rekening van den heer J. Bas \A 't Buurtje. EURGERBRUG. De vorige week zou de heer Duys in het café van den heer Bellis alhier optreden mot het onderwerp: De Politieke toestond". Spreker was echter verhin derd en daarom was door de S.D.A.P. te Zuid-Ziïjpe den heer v. d. Val te Heilo aangezocht voor belang stellenden op te treden. Deze heeft daaraan voldaan en gesproken over den noodtoestand in, den tuin bouw, de groote Marineuitgaven en de bezuiniging bij de kleine ambtenaren. Door den heer A. Kupiteln werd do bijeenkomst geleid, die er in hot slotwoord zijn leedwezen over uitsprak, dat zoo weinig personen uit Zuid-Zijpe toetraden, tot do S.D.A.P. 'T ZAND. Dinsdag had alhier ten overstaan van Notaris Vrijburg de afslag plaats van de boerderij „Zwaan- dijk" van moj. Wed. P. J. Zlpp to Groote Koeten, te zamen groot bijna 28 H.A. Kooper word de hoer Iloteteo to Alkmaar, voor f 31170 OUDE NIEDORP. Aan Theodorus van Baar, van de lichting 1923, is voor één jaar uitstel verleend voor eerste oefening van z'n militieplicht. VALKKOOG. Tegen 1 Mei a.s. is door mej. A. Kweldam, onder wijstere® alhier, onteleg uit die betrekking aange vraagd. overatekont an het öagolljksich aantal toeschouwers was sterk vermeerderd. Wat een prachtige boa! Wat een mooi haar! Is hijer niet een prachtkercll werd er gezegd. En na hen volgden de kamenier en de lakei, die hot juweeltaschje en. kloerkoffers droegen, mee tot groote bewondering, der jonge dame». De uiterlijke glans van een hooge positie zijn dier baar aan het vrouwelijk hart, inzonderheid wanneer hij nog verhoogd wordt door de romantiek van een trouwdag. Zij hadden de groote kajuit op het opperdek van de Queen, en het trok de aandacht, dat tot op het oogenblik, dat de trein uit Londen verwacht kon wor den, het bruidspaar buiten bleef en ging; zitten, waar zij niet gadegeslagen konden worden, met een uitzicht op het Kasteel van Dover. Maar wat men niet zag, was dat zij geen woord wisselden en beiden in een boek lazen. Toen het tijd werd de menigte uit den weg te blij ven, keek Tancred op en zei: r- Ik denk dat we nu het best doen in die afschuwelijke kajuit te gaan, anders zal de een of andere kwibus ons nog kieken. Gaat ge mee Ze gingen naar binnen. Het wordt werkelijk heel ruw weer, ging hij voort, toen hij de deur achter hen gesloten had. Wilt ge gaan liggen? Ik heb nooit last van zeeziekte, maar ik wil be proeven te slapen, antwoordde Zara gelaten, en trok haar pelsmantel uit.- Hij legde de kussens terecht, zij ging liggen en hij dekte haar toe en toen hij dat deed, kreeg hij in weerwil van boosheid op haar en van zijn ge kwetste trots een allerdolst verlangen om haar te kussen en haar in zijn armen te nemen! Hij wendde zich plotseling van haar af en ging wat verderop zitten, waar hij een raampje openzette om wat lucht te krijgen en probeerde zich weer in zijn boek te verdiepen. Maar iedere ader in zijn lichaam klopte en hij kon tenslotte aan het allesoverheerschendi ver langen om naar haar te zien, geen weerstand meer bieden. Zij hief zich een weinig op en begon de fijnbe- werkte, met kleine saffieren bezette hoedenspelden uit haar hoed te trekken. Zij waren een geschenk van Cyril. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1923 | | pagina 5