Altencti Nieiis- DE LANGE DE Donderdng 8 Maart 1923. 68ste Jaargang. No. 7193. Uitgevers i N.V, v.lt. TRAPMAN 8- Co., Scltagen Ingezonden Stukken. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Binnenlandsch Nieuws. SCHA Uit blad Muohljot vlonmaa.1 po» woolt: Dlüadag, Woonada®, Dondor- dag en Zaterdag. BIJ Ingaadlag tot morgana 6 uur, worden A.dvor- t«ntl»n nog toovool mogohjk in hot ooratultkomond nummor geplaatst. INT. TELEF. no. 20 POSTREKENINO No. 23330. Prijs per 9 maanden (IJS. Lobbq nammoro 8 cont, ADVBRTEN- TlftN van 1 tot 5 roffolo (1.10, iodore ro®ol nioou B0 cent (bowljsno. inbegrepen). Grooto lottere worden naar plaatsruimte borokendU Aob do Redactie van da 8chager Courant Geachte Redactie, Nogmaals doe ik een beroep op uwe gastvrijheid voor onderstaande regelen. De heer Trapman begint met te zeggen, dat ik be- ig ben de zaak voor te stellen zooals ik ze graag zie en ik meen deze beschuldiging te moeten afwijzen, i Het begin van de zaak liep niet over het gesproke-1 ne in de Novemberzitting van Provinciale Staten,1 maar over de vraag van den heer Schouten en het antwoord van den lieer Trapman daarop, zooals dat vermeld is in het verslag van de vergadering van 1 Dirkshorn, d a t was het wat de heer Zijp mij vroeg I in de poldervergadering te Wieringerwaard en1 daarop heb ik toen het rn.i. juiste antwoord ge geven. Niet ik, maar de heer Trapman zelve heeft thans de zaak gebracht op een ander terrein, een terrein waar ik die gaarne zie. Ik wensch mijn inzicht te handhaven: Gedeputeerde Staten hebben geen zeggingschap over invorderen van waterschapslasten of over het verleenen van uitstel van betaling. Ware dit wel zoo, de autonomie en het zelfbestuur der waterschappen zou hierdoor op bedenkelijke wij ze gevaar loopen. Ik hoop van harte dat noch het Hoogheemraadschap, noch eenig ander waterschap ooit tot executie zal moeten overgaan; maar mocht dit wel het geval zijn, dan missen Gedeputeerde Staten hot recht dit te verhinderen of te voorkomen; zooals duidelijk uitkomt in art. 92 van het Algemeen Reglement van' Bestuur voor de waterschappen ïu Noordholland (Prov. Blad 1904 no. 8) gesteund op de wet van 9 Mei 1902 (Staatsblad no. 54, art. 3 lett. b.). Niet dus „artikel zooveel en zooveel van een polder- reglement", zooals de heer Trapman zegt, maar een artikel van eén van onze Staatswetten, waaraan zich ook Gedeputeerden hebben te onderwerpen. Ik stel mij dan ook voor den heer Ketelaar vragen, wat hij heen bedoeld met zijn antwoord aan den heer Trapman: „Gedeputeerde Staten zullen tegenover zuüke gevallen welwillend staan" en of "de opvatting juist is, dat in zulke gevallen dit College alleen een definitieve oplossing kan geven, zooals de heer Trapman in zijn laatste schrijven zegt. Ik Zal dan nog eenmaal plaats ruimte vragen voor deze zaak om het antwoord van den heer Ketelaar bekend te maken, door middel van uw blad. Ik hoop, geachte heer Trapman, u te hebben aange toond, dat mijn blik in deze uiet eng begrensd was. dat ik zelfs een ruimer gebied heb betreden, dan IJ in de vergadering te Dirksnorn en dat oö'ze gedachten- Wisseling over dit onderwerp tot resultaat zof hebben, dat ieder ingelana zal weten tot wien men zich heeft te wenden en wie de macht "heeft inzake betaling van waterschapslasten. Met dank 'vöor de plaatsing, Wieringerwaard, 6 Maart. RUTGER KAAN. De heer Kaan neme het mij niet kwalijk, maar ik moet nu toch even lachen over de wijze waarop hij thans de zaak gaat behandelen. Hij schrijft, hot gaat niet over wat Trapman ln de Statenzitting heeft gezegd, maar over de vraag in Dirkshorn gedaan en het daarop gegeven antwoord.. Maar mijn boste mijnhoor Kaan, ik heb ln Dirks horn toch niet anders behandeld en uitgelogd dan wat door mij in do Novemberzitting is gesproken en het daarop van Ged. Staten gekregen antwoord en dat alles heb ik ter uwer verduidelijking U in extenao weergegeven. Dus mag Ik toch van U eischen, dai U zich tot de werkelijke kwestie be paal, maar niot door een krampachtig vasthouden aan een enkelen Zin. uw positie tracht te redden. Ik herhaal nu nogmaals, voor de zooveelsta maal en ik hoop, dat U het nu zult willen hooren: de zaak liep niet eenvoudigweg over het invorderen van wa terschapslasten. of over het verleenen van uitstel van belaling. En van aanranding van de autono mie of welke gewichtige uitdrukking of U nog liever heeft, 'is geen sprake geweest. Hol was in de diepere beteekenis van de zaak niet anders, dan een steunverleening bij eventueele noodzakelijkheid van executorialen verkoop enz. en ik herhaal ook voor de zooveelste maal: hier kun nen Gedeputeerde Staten de gewenschte oplossing geven. En wat dit nu te maken heeft met het aanranden van de autonomie der polderbesturen, met het al gemeen reglement van bestuur van de Waterschap pen (dat ik, o heiligschennis, bij manier van spre ken heb aangeduid als artikel zooveel of zooveel van een polderreglement) dat gaat mij heusch heelemaal voorbij. In de Statenvergadering hebben noch Ged. Staren, daar ben ik van overtuigd, doch ik zelf, aan al die deftigheid ook maar een oogenblik gedacht. Dat mijnheer Kaan in zijn grooten ijver om ónaan- ^erande rechten te beschermen, den heer Ketelaar om zijn oordeel wil vragen, wat hij met zijn antwoord aan mij heeft bedoeld, is mij best, ofschoon ik ervan overtuigd ben, dat hij, evenals ik, zal zeggen, da., Ged. Staten alleen het oog hebben gehad op een eventueele noodige hulpverleening in casuaanin nood verkeerende tuinbouwers, die hun Hoogheem- raedschapslasten niet zouden kunnen betalen. An- desr niets. Werkelijk, mijnheer Kaan, U heeft gelijk, Uw blik is verre van begrensd in deze. Ja, u opent een heel nieuw perspectief, door nu zelfs te spreken van de polderbesturen in het algemeen maar.... Uw op treden in deze tegenover mij doet te veel denken aan Münchhausen en zijn strijd tegen windmolens. TRAPMAN. Zitting van Maandag 5 Maart 1923. Voor den Politierechter. Opnieuw ln de kou- De geduchte Februari-koude dezes jaars was een hoogst ongewenschte „verrassing" voor Nicolaas Lambertus van Leenhof en Leonardus Joseph Jacob Kolhoff, „gezinshoofden", die als zoodanig het com mando voerden op een paar woonwagens, waarmede ze in Alkmaar toefden. Kou, ziekte, armoede, etc. en ook de gemakkelijkheid, waArmede ze met de be grippen van eerlijkheid zoowel als met hun geweten i 'n accoordje maakten, brachten er hen toe om uit een spoorwagon wederrechtelijk wat anthraciet mee te pikken, 's avonds na tienen nog! Maar de sterke arm der wet snapte hen en nu werd eerstgenoemde met f 15 boete of 15 dagen (onvoorwaardelijk) en zijn makker met dezelfde straf (voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar) gevonnisd. Hot Jaar goed ingezet Een gezelschapje nogal „drukke" jongelieden uit de Langedijker dorpen cum annexig had Maandag avond 1 Januari (Nieuwjaarsdag) of beter gezegd Dinsdagmorgen 2 Januari „in de vroegte", na volop gesmaakt uitgaandersgenot aan zijne ontstemming uiting gegeven, toen een paar kasteleins in Rusten burg,/ gemeente Ursem, geweigerd hadden, de „hee- ren", die reeds meer dan genoeg genoten hadden, te tappen, 't Was bovendien ook al na het vastgestelde slult-uur, toen de krachtige jongelui met luider stemme en liergetokkel de kalme winternachtstilte verstoorden onder den aanhef der schoone melodije: „Geef ons nog een drupsken, wass soll das herr- lich seinll..,. Zoowel Jaap Zuurbier (die in Piet Fok's café woont), als Simon Bijman, die in de groote herberg resideert, eerder bewoond door Jan Kok, die er tus- schen twee haakjes, naar we vernemen, op zijne beurt weer in gaat herbergieren, ter vervanging van Bijman, die binnen afzienbaren tijd dus zal gaan re- tireeren), zij beiden ondervonden, welke eigenaardige bezwaren er in de praktijk aan verbonden zijn om zulke bezoekers, om zoo te zeggen „met de wet in de hand", laving en toegang te ontzeggen. Want de weldra lustig rinkelende caféruiten spraken ten deze opzichte boekdeelen.... Maar enfin, de herbergiers stonden per saldo in hun recht en Jan Molenaar en Dirk de Boer. die den glazenmaker aan werk geholpen hadden, trokken aan het kortste eind en werden nu gevonnisd. E.n wel ieder met 30 boete of 30 dagen de petoet in. Jutten. Martinus Cupido en C. Jobben, VUelanders, hadden op hun eiland de strandjutterij ijverig toegepast. De po» litierechter paste nu even ijverig op hen de wet toe, wat voor ieder der heeren een straf tot boete subs. hechtenis ten gevolge had. En wel voor Tinus f 20 of 20 dagen en voor rijn makker in de boosheid f 5 oi 5 dagen minder. Tot straks. Een zaakje tegen H. A. Smits uit Heemskerk, die ^ich in de tram Alkmaar—Haarlem laakbaar gedragen had, werd aangehouden tot 'straks. Een goedkoop doppie. De tuindersknecht A. Bras van Uitgeest had in de zooeven genoemde tram een hoed gekocht, die dool genoemden Smits ontnomen was aan een .medereiziger. Bras, die er alles van gezien had, had dien koop, die hij voor slechts 50 cent aanging, niet mogen Sluiten. {Hoewel "ér boete geëischt werd, waren -er blijkbaar geen termen tot straf pleging. Althans vrijspraak volgde. Ook Smits, wiens zaakje tevens werd afgehandeld, werd vrijgesproken, van de hem ten laste gelegde we derrechtelijke handeling ten opzichte van bloeiden hoed. die hij zich zoo maar zonder meer zij het dan, zooals hij voorgaf, uit 'n lolletje had toegeëigend. 'u Duur grappia. Jan Buisman uit Obdara had aldaar J P. Klaver afgeranseld, wat 'm op 'n tientje boeta of 10 dager* kwam te staan. Wedamtttaunig. Douwe Valk van Andük had wederspannigheid tegen den Abbekcrker veldwachter Kamp gepleegd en moest waarvoor „bloeden'" met f 20 boete 'of 20 dagen brom men. ALKMAAR. - Ao. 1804. DONDERDAGS te SCMAOBN Hêtel „Tredelust". Opent Rekening-Courant. Zeer voordeelige condities. en timmerden er lustig op in. Het broederenpear ge bruikte zelfs messen. En zekere P. Kopjes, benevens een andere Alkmaarder, Paauw genaamd, werden 'na onbe duidende aanleiding, gestoken en mochten het „ge- noegen' smaken om met de helder blinkende Jemmets jj een fileer intieme kennismaking te beleven. Gelukkig ook nog 'tê olv 4 r leven, want dat kon best anders geweest zijn. Als je zoo luk-raak van een of anderen, wildeman in het holle van den nacht een por met een stevig mes tusscfaen je ribben krijgt en 'je .schiet er het hachje niet bij in, welnu, wees dan 'n tevreden toen- schenkind.... Na verhoor van een verzamelingetje getuigen k charge en k decharge, luidjes, die er óf vrij wat, óf weinig, óf niets van wisten, kreeg de Heer Officier het woord en requireerde wegens mishandeling met een scherp voor werp tegen Nico 8 maanden gjev. en tegen Antoon 1 maana cev. Een zaakje met gesloten deuren tot besluit A.s. Dinsdag uitspraken. Vandaag wérden geeoe uitspraken gehouden. 't Was zoo gezellig. j Simon Bleekcr hao, toen hij als waarachtig muziek- I liefhebber te Abbckerk een zanguitvoering ïn Tensen's herberg aanhoorde, zooveel bezwaren, toen hij van dat heerlijke concert 'moest scheiden, daar men hem ambtshalve„beleefd doch dringend" verzocht om op te hoepelen, dat hij' nu voor wederspannigheid terecht stond en f 30 boete of 30 dagen zitten 'opliep, j Al gedroogd. Arie van der Hort en Willem Pronk, visschers in Den Helder, hadden aldaar de firma "Kwast en zoon noga} stevig afgedroogd in het 'café van Mosch. Onder het biljart en er rondom heen leverde op sommige momen ten de strijdende menschheid in dien December Zater- dagavond een schouwspel vod bonte afwisseling op. Ëisch tegen elk der beklaagden 1 maand gev. Uil- spraak aangehouden. Weinig succes. E. Morrien te Helder had zich in Januari J.l. tegen de politie verzet en liep daarmede nu een vonnis op tot f 15 boete of 15 dagen de doos in. i Voor een doosje sigarctte. Freek Beukekamp te Helder (die stad is en blijft maar i "n goeie klant' voor deze rubriek) had een doosje sigaretten uit een winkel gekaapt. Hij" liep daarmee 3 maanden gev. op. De fitting wordt „opgeheven". Zitting van Dinsdag 6 Maart 1923. Wat in een goed vat zit Met de eerste strafzaak, die van den Heer Officier contra den 63-iarigen koetsier Willem Mooij liep het niet erg mee. Die zaak werd geschorst Willem behoort als koetsier „voor-op" te zitten, maar hij was „achterop' geraakt en bedelende aangetroffen! en.maar daarover later als de zaak hervat wordt. Bevestiging. In de zaak iegen Johannes Henneman, een 46-jarig timmerman van Uitgeest die een woning m strijd met de wet aan haar bestemming had onttrokken, werd door den O.v.J. bevestiging van het gewezen kantonrechterlijke vonnis gevraagd. A. J. Enschedé, een 33-jarig auto-chauffeur uit Aer- denhout, had een zaakje aan de hand, tot tot straks werd aangehouden en waarin vandaag, bij verdere be handeling door den O.v.J. bevestiging van gewezen kantonrechterlijk vonnis werd gevraagd. Beuren dicht. Volgt een zaakje met gesloten deuren. T en nachtelijke ontmoeting. Daarna was aan de orde een vrij ernstig mishandeling gevalletje. Een paar ruwe Heemskerkers, de gebroeders Nicolaas Kuijl en Anthonius Kuijl, respectievelijk fa brieksarbeider en tuinder van beroep, waren in den nacht van Zondag 14 op Maandag 15 Januari in Alk maar midden in de stad, kregen daar een beetje herrie BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering van de Tulnbouwvereaniging „De Groentencultuur", in het lokaal van den heer Yijze- laar De voor/titer opent de vergadering met een woerd van welkom, er op wijzende dat de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de Algemeene Vergade ring van de Langendijker Groentencentrale, deze ver gadering noodzakelijk maakte. Spreker hoopte dat men niet te breedvoerig zou zijn, maar kort en zake lijk. ft Na voorlezing en goedkeuring der notulen, was aan de orde een verzoek van de vereeniging „Steunt Elkander", om financieelen steun. De voorzitter gaf te kennen dat na een gedaan onderzoek gebleken was, deze vereeniging werkelijk zeer noodlijdend was, waarop het bestuur besloten had f 50.te geven. Uit de vergadering kwamen stemmen naar voren, die meenden dat f50.wat weinig was, en zagen liever een bedrag van f100.—gegeven. In stemming gebracht, werd met overgroote meer derheid besloten het ziekenfonds f100 te geven. Daarna was aan de orde de agenda van dpn be schrijvingsbrief voor de Alg. Verg. der L.G.C. De eer ste 6 punten der agenda werden stilzwijgend voorbij gegaan. Het voorstel van het bestuur, om in art. 4 de woor den „lid zijn van den Nederlaiidschen Tuinbouwrpad" te schrappen, werd na toelichting aangenomen. Van de vereeniging „De Tuinbouw" te St. Pancras werd het voorstel om in Art. .8 der Statuten achter de woorden „hun salaris" uit te breiden met: „be houdens goedkeuring van de Alg. Verg" Het bestuur verklaart dit voorstol niet ontvankelijk in verband met Art. 16 der Statuten. De vereeniging „Groentencultuur" te Broek op Lan- gendijk verzoekt het bestuur der L.G.C. zoodanige maatregelen te willen treffen in zijn huishouding, dat bij vergrooting van ontvangsten en uitgaven hot vei lingspercentage de 2 pet. niet te boven gaat. Hét be stuur gaat hierin volkomen mee. Aan de orde was nu punt 9: A. De vereeniging „De Toekomst" te Zuidscharwoude stelt aan de L.G.C. voor over te gaan tot bezuiniging tot een bedrag van f2500.—. B. De vereeniging „Ons Begin" te Oterleek wenscht de salarissen met 10 verlaagd te zien. C. De vereeniging „de West" te Koedijk stelt voor om van de ambtenaren, die een salaris genieten bo ven f1000.dit salaris met 20 te verlagen. D. De vereeniging „De Tuinbouw" te St. Pancras stelt voor: dat de traktementen der ambtenaren wor den vastgesteld als volgt: De voorzitter f50.de secretaris-penningmeester f400.de telefoniste f300, Van Gulik f500, T. Keizer f1300 en P. Dirkmaat f300. In verband met art. 8 der statuten verklaart bet bestuur dat deze voorstellen in punt 9, letters a, b, c, d, niet kunnen worden behandeld. Toezegging wordt gedaan, in- verband met den toestand, de salarissen te herzien. Punt 10: A. De vereeniging „De Toekomst" te. Zuid scharwoude stelt voor, handhaving van den ouden tijd. Daar de zomertijd door de Tweede Kamer af geschaft is-, wordt dit punt niet verder behandeld. B. Voorstel om tuinders met minder dan f1500.— inkomen, vrij te stellen van het zegels plakken, (vol gens de Invaliditeitswet). Het bestuur meent dat hier de politiek in het spel is, en meent hier niet op te moeten ingaan. C. De L.G.C. stelle pogingen in het werk om fi nantieele plannen te steunen, om door proefzendin gen, onze producten naar overzeesche gebieden te exporteeren. De heer C. Timmerman meent dat de handelaars zelf genoeg uitzien naar exportgebieden, en wil daarom dit aan den handel overlaten. Door het bestuur zal hierover in de vergadering van de L.G.C. nader geïnformeerd- worden. D< De vereeniging „Schermer" stelt voor: dat de L.G.C. tracht meerdere koelruimte te verkrijgen in de schepen, met het oog op de groentenexport naar Amerika. Het bestuur acht doorzending van het voor stel D. naar de groepveiling gewenscht. Punt 11: A. „De Toekomst" wenscht dat de L.G.C. ..Koophandel" verzoekt om eene spoediger lossing na het veilen te bevorderen. De heer C. Slot (keurmeester) zegt, dat de H.S.M. eerst de richting der bestelde wagens moet weten voor zij dezelve verstrekt. Spreker verwacht niet veel heil van dit voorstel. B. „De West" stelt voor: dat de aanvoerders die roenten geveild hebben en des middags 5 uur nog niet gelost zijn, naar huis kunnen gaan. en den vol genden dag recht hebben op overleggeldl Het bestuur meent dat dit niet altijd aan onwil is te wijten, dat men vóór 5 uur niet los is, doch zal verzoeken rich ten aan do betreffende lichamen om te voorkomen dat men op dien tijd niet los is. 12. Een verzoek betreffende verbetering in den be lastingdruk Hoogheemraadschap, werd door de nu ge voerde actie reeds, als niet behoevende gedaan te worden beschouwd. 13. De vereeniging „Hugowaard" stelt voor: de ver kochte producten aan der veiling voortaan! te leveren franco in de wagen of schip. Het bestuur zal in deze met „Koophandel" overleg plegen,, maar verwacht dat het zeer bezwaarlijk zal zijn om uit te voeren. 14. De „Tuinbouw" te St. Pancras wenscht de vol gende punten op de Alg. Verg. te zien behandeld: A. Algemeene solidariteit van den geheelen tuin bouw. (Het bestuur is dit niet duidelijk.) B. Beteugeling van den stullenbouw. (Voor.) C. Transportarbeiders, die bij het laden fraude ple gen, worden geschorst. (Goedgevonden.) D. Handhaven van het veilen van alle groenten (afgewezen; bet bonnenstelsel blijft gehandhaafd). E. Dagolijkscbe controle op de bascules. (Goedge vonden.) F. Afslaan, der groenten beneden den gulden, ge schiedt per 5 cent. (Afgewezen.) G. Do maat der aardappelen wordt vastgesteld na de veiling der vroegste aardappelen. (Afgewezen; be sloten werd hij den aanvang direct met de maat te beginnen, doch de overgang van 2833 te splitsen b.v. binnenland 28—30, buitenland 28—33). H. De opgaaf van ontvangsten, noodig voor de belasting, wordt gratis verstrekt en thuis bezorgd. (Na toelichting van. den betaalmeester wordt hierop af wijzend beschikt). I. De functies van secretaris en penningmeester, en die van keurmeester en veilingleider, worden vereenigd. Het bestuur stelt voor: eerst te behandelen: secre taris en penningmeester; na bespreking volgde eene stemming, met uitslag dat het verworpen werd met 40 tegen 13. Het tweede werd verworpen met 37 tegen 15 stemmen. Bij de rondvraag pleitte de heer P. Glas, om hier gestationneerd te krijgen voor de aardappelen-ver- zending naar Engeland; eeri controleur van den Plan- fenziektekundigen Dienst. (Zal besproken worden.) De voorzitter wil do het percentage bij contante be taling der kooplieden er af hebben. Niets meer aan de orde, sloot de voorzitter dé ver gadering WIERINGERWAARD. De Belgische Stamboekhengst „Flambeau" van den heer F. A. F. Groneman alhier, is op de jl. ge houden Provinciale premiekouring te Schagen, be kroond met een premie van honderd gulden. WICRINGEN. Jl. Dinsdagavond hield de afd. Wieringen van den Prot. Bond een bijeenkomst in de Doopsgezinde Kerk te Hippolytushoef, welke geheel gevuld was. Als spreker trad op Ds. J. M. Leendertz, welke Ibsen's drama „Peer Gijnt" behandelde. Ibsen's werken zijn ongetwijfeld schoon en verhe ven, doch zijn voor het gros der menschen vaak niet begrijpelijk. Toelichting der bedoeling van den schrijver is maar al te zeer gewenscht. En Ds. Leen dertz, dit dient direct gezegd, wist door zijn verkla ring de groote schare toehoorders dermate te boeien dat men als 't ware met de hoofdpersonon van dit schoone drama medeleefde. Zijn uitspraak en stem buiging waren boven ieders lof verheven. Het drama greep ons in de ziel. Het was een avond vol litterair kunstgenot. Eenige liederen van Ihsen, die door Ed- ward Grieg op muziek zijn gezet, werden onder groote aandacht der menigte gezongen door mej. Maartje Lont Dd., welke zich hiervan op lofwaar dige wijze kweet. Na afloop der lezing was er al-, naar gewoonte, gelegenheid om over dit letterkundi ge onderwerp te discusseeren. Gebeurt dit echter zelden of nooit, dozen keer was het echter een uit zondering op den regel, daar de heer Levy Grunwald van den Helder, die ongeveer te 9 uur de lezing kwam bijwonen, het woord vroeg en er op wees, dat Ibsen's werken zeer boven allen lof verheven zijn, ongetwijfeld schitterend van inhoud, doch de ten- denz te doron. is, de menschheid te neerslachtig maakt, laffo zielen kweekt, neerdrukt de talloozen die veeleer bemoediging noodig hebben. Hij liet ten bewijze daarvan eenige stukken van Ibsen de revue passeeren, waaronder in Rosmersholm de tendenz al zeer zeker te misprijzen valt. Ook in Peer Gijnt had hem weer deze karakterlooze menschtype ge troffen, die niet kan, niet durft terug te treden, die tot. het einde zijnor dagen als een dwaas voortleeft. Spreker bedoelde, dat er zoo weinig blijmoedigs voor onze naargeestige menschheid in de stukken van Ibsen wa.s Optimisme, dit was voor onze we reld noodzakelijk. Ds. Leendertz was zeer verheugd, van gedachten te kunnen wisselen en in welgekozen woorden zette hij zijne meening tegenover die van den heer Grun wald, toegevende dat hoewel ook hij, wat betreft vele stukken van Ibsen het met den hoer Grunwald eens was, vooral wat Rosmersholm betreft, meende hij daarentegen dat Peer Gijnt hierin een uitzonde ring op den regel vormde, want dat hier de karak terlooze dwaze Peerten slotte tot do vrouw, die hem een menschenleeftijd trouw gebleven is, vol berouw, boetedoening terug keert, dus wel ladt, maar niet te laat. Het was voorzeker een avond vol litterair genot en het dankwoord van den heer Bosker tot Ds. Leen dertz gesproken, was zeer zeker op zijn plaats. Deze spreker betreurde het, dat niet altijd, zooals dezen avond door den heer Levy Grunwald gedaan was, van gedachten was gewisseld. Dit zou zeer zeker on ze litteraire avonden ten goede komen. WIERINGEN. Naar wij vernemen, zal Zondag 11 Maart a.s. in de concertzaal van den heer Jb. Bruul te Hippolytus hoef optreden Ds. N. J. C. Schermerhorn van Nieuwe Niedorp met „De Godzoeker", Russisch drama in zes bedrijven, 't Stuk zal begeleid worden door pia no, orgel en cello, Oogstte Ds. Schermerhorn, die hier onlangs optrad met „Geroepen", grooten bijval en een volle zaal, zoo gelooven wij, dat a.s. Zondag bij den heer Bruul geen plaatsje onbezet zal blijven om naar dezen eminenten spreker te gaan luisteren.

Schager Courant | 1923 | | pagina 1