DlilïSUD en FRANKRIJK. EEN OUDE PATRIOT. Een bewoner van bot dorpje Westhófen bij Was- aelonne in den Elzaa is dezer dagen door den. presi dent dor republiek wegens zijn vaderlandslievend ge drag gedecoreerd. Dit feit ie op zich zelf niet buiten gewoon, wel echter dat de gedecoreerde burger, Raphafll Cohn, 104 jaar oud is en dut» een heel etuk Fransche historie heeft boloefd. Wanneer men in 1819 is geboren, op negenjarigen loeftijdv den karos van Karei X over den heirwag van Cronthal heeft zien rijden, zoo als roet hem hei geval is geweest, en j wanneer men in 1848 „Leve do beeft go- j roepen, cm in 1870 van de nationale nederlaag ge tuige te zijn en ten slotte in 1918 bij de overwinning tegenwoordig te wezen, dan-heeft men allicht het een en ander te vertollen. Dit had. de oude man dan ook aan de twaalf Journalisten, die zijn woning wa ren binnengevallen. Als terloops sprak, hij over Na poleon- III, over Thiers, Guizot, en ook over Poin caré, die hem in 1919 bij' zijn eerste bezoek aan den Elzas had „verlost". Toen de Duitschers zich goreed maakten om zijn dorp te ontruimen, had hij direct to kennen gegeven to zullen blijven. „Wanneer de Franschen komen, zullen zij hier bij zich thuis zijn", had hij gezegd, en zijn vrouw, die bijna de honderd jaar is genaderd, had dit beaamd EEN OROOTSCH PLAN VOOR XRACHTOVER- BRENGINO. De American super-power-Corporation of Buffalo heeft, blijkens aangevraagde vergunningen bij de federale waterkracht-commissie grootsche plannen vcor nieuwe hydro-electrische installaties, iie om- vatton de overbrenging van kracht van de St. Lau- ronsrivior naar New-York City en omgeving. Do eerste twee aangevraagde vergunningen betreffen de opwekking van 1.600.000 P.K. in Waddingion, N. Y. en Morrisburg. Ontario. aan de St. Laurensrivier. Van dit totaal zal dan 960.000 P.K. afgevoerd worden naar de Vereenlgde Staten en 680.000 naar Canada. Installaties op Ogdèn Island en Banhart Islandi zon den reep. 600.000 en 1.000.000 P.K. kunnen leveren, die evenzeer ten deele naar Canada afgevoerd zouden worden. HOOGE LOONEN IN DUÏTSCHLANDè De Vorwarts trekt, uit het laatste indox-cijifer voor do kosten van levensonderhoud (voeding,, woning, kleeding, licht) de slotsom dat ook sedert Januari de loonen weer aanmerkelijk bij de duurte zijn achter gebleven. In Februari toch Is het gemiddelde index- cijfor van 1120 (Januari) tot 2408 gestegen, dus met 133 percent, terwijl de loonsstijging gemiddeld slechts 100 pet. bedroeg. Sedert Febr. zijn de prijzen, ondanks de stijging van den markkoera, weer aanmerkelijk de hoogte in- pesraan. en desdndanks weigeren de werkgevers in alle belangrijke bedrijven, rnet name in de metaal-, do houtnijverheid, groothandel, transport-bedrijven, enzelke loonsverhooglng. Het blad waarschuwt, dat Ue groote vakbondon een staking niet langer kunnen voorkomen en zegt dat binnen enkele dagen te Ber lijn 300.000 arbeiders het werk zullen neerleggen. De reden die do werkgevers voor hun weigering op geven. houdt geen steek. Zij voeren aan dat loonsver- hooging prijsdaling tegenhoudt. Maar waaFom, vraagt de Vorwarts, zouden wij, die buitenlandsche prijzen moeten betalen), peén buitenlandsche loonen hebben? GP/VTIS ri.rcTRIClTFIT UIT DE LUCHT? Een Hongaarsch Ingenieur, Joseph Dezsoffy, die nog geen 23 jaren telt, zou volgens een Reuter-bcricsht aan de Engclsehe bladen, een, toestol hebben uitgevonden, orn zonder do minste kosten electrische energie uit do lucht tc halen. Het hoofdbestandeel van zijn toestel is een soortgC' lijke must nis voor drnndlboze telegrafie wordt gebruikt. De electrische energie welke daarmede uit clo hichl wordt gewonnen varieert naar de hoogte vnn den mast. De uitvinder bowoert 40.000 voft met cicn mast van 300 Meter hoogte to kunnen verkrijgen. Hoewel do uitvinding nog in het beginstadium ver keert on verdere ontwikkeling behoeft, heeft do uitvinder reeds verschillende huizen voorzien van zijn npperant. wannucdo electrische stroom voor de verlichting wordt geleverd. Opmerkulij'k is dat de stroom des middags het sterkst is cn hot zwakst omstreeks middernacht. .Do regeering heeft oen laboratorium ter beschikking van den uitvinder gesteld. GROOTE VERMOGENS. Thans is bokend geworden, hoe groot de nalaten schap was, opengevallen bij den dood van mevr. An na Swlft. do weduwe van den stichter van Ue bo- kendo vloeaohflrma Swlft Co. Hot blijkt, dat do er- fcnla na aftrok van alle belastingen en verplichte uit. keoringen 4.922.000 dollar (dus globaal 5.000.000 dol- lart hooft bedragen. Behoudens 500.000 dollar aan Li- gaten voor liefdadigheid en openbaar nut, komt alles aan do zos kindoren. EEN MIJNONGEVAL. EENIGE DOODEN. Uit Charleroi, 7 Maart. -~ In een kolonraljn be noorden Courcol les is een watorader doorgebroken, waardoor drie lagen overstroomd zijn en verschei- don mijmvekers werden geïsoleerd. Na eenige uren arbeid.werden zij bevrijd. Er zijn echter drio doodon en •'crBchlllcndo gewondon. HONDERDDUIZEND AMBTENAREN IN DE VER EEN IODE STATEN IN TWEE JAAR ONTSLAGEN. Ongoveor honderd duizend ambtenaren zijn vol gons een mculedeollng van hot Witte Huis, goduron do do twoo jaar dat president Harding nu regeert, uit dort rogoeringHdieiist ontslagen. ONTPLOFFING OP EEN ENGELSGHE KRUISER. Uit Gibraltar, 9 Maart. Een ontploffing aam boord; van den kruiser „Coventry" in de hoven gisteravond dooddo twee on wondde vier manschappen. VLEKTYPHUS IN HONGARIJE. Uit Boedapest, 8 Maart. In een drietal dorpen in het komitaat Hoves is vlektyphu9 geconstateerd. Van de 50 lijders zijn er reeds 2 overleden. DE MIJNRAMP BIJ UOURCELLES. Omtrent het ernstige ongeluk, dat Woensdag in een kolenmijn bij Courcelles heeft plaats gehad, ver nemen do bladen nog het volgende: Om tvp© uur 's middags verspreidde zich hel ge rucht dut er water gedrongen was in een der schach ten op 275 meter diepte. De bevolking snelde toe on een half uur later daalde de eerst reddingsbrigade in de mijn af. Reeds eenigen tijd wist men dat de mijnarbeiders in oude mijnwerken terecht gekomen waren. Tot dusver was er niets ongewoons gebeurd. Een vijftiental arbeiders was aan het werk in een der galerijen, welke ongeveer oen hoogte van 55 cen timeter heeft. Deze galerij liep dood. Tegen éón uur ongeveer had er een breuk plaat» in een der wan den van het lager gelegen gedeelte der galerij. Een sterke waterstroom kwam door de spleet uit de oude mijnwerken en ieder trachtte een goed heenkomen te zoeken. Alle lampen waren gedoofd. In den blinde tastten de arbeiders naar den. uitgang, terwijl het bir.nenstroomende water met geweld zich een weg baande. Pas toen het ophield en de weg weer -vrij kwam, kon de reddingsbrigade hulp verleenen. Hot schouwspel dat men zag was vreeseiijk. De luchtververscher was onder water gedompeld en alle luchttoevoer in de galerij afgesloten. I)o ongelukki- gen waren dus aan den dood door verstikking over geleverd. Geen enkel lichaam, dat de redders von den, gaf nog teeken van leven. De gezichten waren krampachtig verwrongen. De mannen moeten vree- selijk geleden hebben. Op allen moest de kunstmati ge ademhaling toegepast worden èn men had het go- luk verscheiden slachtoffers bij to brengen. Om 8 uur bracht men de eerste geredden boven. Er waren toon reeds vierdooden en achttien gewon den. Men weet, dat hun aantal tot acht dooden ge stegen is. De genoeshecren stelden vast, dat de slachtoffers van de ramp niet alleen gestikt zijn door gebrek aan luchttoevoer, maar tevens door gassen uii de oude mijnwerken. Men vreest, dat tengevolge van deze doodelijke gassen er nog meer slachtoffers te betreu ren zullen zijn. GEMEENTE NIEUWE NIEDORP. GeborenErich Cotharinus, zoon van Erich Paui Kernspecht en Catharina Pieternella Smit. Geertje, doch ter van Gerrit Eijsscn en Geertje Zeeman. Jacobus Jo- hanncs zoon van Nicoloas Wit en Neoltje Stoop. Cor- nelis Theodoor, zoon van Gerrit do Boer en Reinsje Pees. Overleden: Noeltje Dubbeld, oud 72 jaren, weduwe van Klaas Dekker. Gehuwd: Picter Laijcn, oud 22 jaren cn Antje Hollen- berg, oud 31 jaren, beiden wonenac tc Nieuwe Niedorp, Picter Kleinw oud 22 jaren, wonende tc Hcerhugo- waard en Necltje Aker, oud 21 Jaren, wonende alhier. Tweede Kamer. De Kamer behandelt op dit oogenblik de Jacht wet. De algemeone beschouwingen zijn gehouden en. thans volgen de artikelen. Men is daarbij geko men aan de ziel van deze wet, vastgelegd in bet vastkoppelen van jachtrecbt aan grondbezit. En de groote voordooien van deze niouwe .wet school juist in het vernietingen van dit vorband, door de prin cipieel© vorklaring: „De grondgebruiker heeft bij uitsluiting het recht, op den door hem gebruik ten grond te Jagen". En daar komt de commissie van rapporteurs met een amendement dat deze o.i. zoo groote verbetering ontstaat. Zij willen in de wet opnemen: Gerechtigd tot de jacht 4s: a. de eigenaar van don grond of ieder ander, c!ie krachtens zakelijk recht bezit heeft van den grond, of h, voor zooveel betreft gronden, die bij overeen komst in gebruik zijn uitgegeven, de pachter van den grond of iedere andero grondgebruiker, ten ware de jacht bij de overeenkomst betreffende het gebruik van don grond is voorbehouden. Hij, die zich overeenkomstig het voorgaande lid on der b. de jacht heeft voorbehouden, moet bij voor genomen verleening van vergunning, vofhu- ring of verpachting dor jacht de voorkeur aan don grondgebruiker geven". En hierover ontspon zich natuurlijk een debat, om dat jde voorstanders voelden dat hier do basis van de wet werd aangerand. Dé wet Wil do grondgebrui ker het Jachtrecht geven, het amendement verklaart de grondeigenaar a.ls de eerst-rechthebbende, immers kan de pachter dit recht aan den eigenaar overdra gen. En het spreekt vanzelf dat de praktijk zoo zal zijn, dat de eigenaar het jachtrecht behoudt, omdat clio overdracht bij elk pachtcontract door den eigenaar hui ten werking zal worden gesteld. Hierover werd druk gedebatteerd en het' verzet te gen het amendemont was vrij scherp. Mr. Oud trachtte het verschil te overbruggen door een sub amendement li n. te dienen, dat inhoudt de schrapping vun do woorden „ten ware de jacht bij de overeen komst betreffende hot gebmik van den grond is voorbehouden." Daarmee wordt voorkomen dat bij pachtcontract het jachtrecht aan den eigenaar kan blijven. Dinsdag voortzetting. ALKMAAR. 9 Maart 1923. Op do heden gehouden markt waren aangevoerd: 58 stapels knns, wegende 32909 Kilogrammen. PrijsFabriekswaas. Kleine met merk f 65, zonder 1 ïpcrlc' f 62.50, Commissie f 61. Boerenkaas m. merk f 64, z. merk f 65, Boeren Com- j missie kaas f 60.50. ALKMAAR. 9 Maart 1923. Op do heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd! 1849 H.L. Tarwe f 10.30—f 12.50, Gerst chev. f 10.50 tot f 12, Haver f 11f 13.25 Paardenboonen f 11— f 11.75, Bruine boonon f 20f25, Citroen boonen f 32 tot f 40, Duiven boonen f 17f lo, Witte boonen f 28— f 32, Groene Erwten kleine f 16f 18, gr. f 32—f 45, grauwe f 28-f 36, alles per 100 Kg. HOORN, 8 Maart 1923. 2 stapels kl. Fabrickskaas wegende 1676 Kg., f 63 gom. I WAHMENIIU1ZEN, 8 Maart 1923. Roodo kool f 4.15 a 5.25. 2e soort f 2.60 a f 5. Gele kool f 3.10 a f 3.70. 2e soort f 2.55 a f 3.15. Decn- scho witte kool f 2.40 a f 3.45. 2e soort'f 2.35 a f 3.15.1 Uien fl a 11.70. Drielingen f 1.60. Peen f 1.10 al f 1.20. Blauwe aardappelen f 2.10 a t 2.20. Uitschot roodo kool f 1.50 a f 1.95. Uitschot witte kool f 1.75. Aanvoer: 31210 Kg. roodc kool, 21010 Kg. tfole kool, 21450 Kg. witte kool, 8550 Kg. uien, 7250 Kg. peen, 150 Kg aardappelen. NV AR MEN11UIZEN, 9 Mrt 1923. Roodo kool f 4.30 a f 6. 2o soort £3.70 a f5.70. Gclo kool f 3.80 a f 4.30. 2e soort 3.60 a f 3.70. Deen- sche witte kool f 2.70 a f 4.70, 2o soort f 2.50 a f 4.30. Uion f 1.10 a 1.80. Drielingen f 1.70 a f 1.80. Peen fl.30. Uitschot roode kool f 1.00 a f3.10. Uit schot gele kool f 1.90. Uitschot witte kool f 2. Aanvoer30835 Kg. roode kool. 11475 Kg. gclo kool,, 17760 Kg. witte kool, 3380 Kg. uien, 500 Kg. peen. ALKMAAR, 9 Maart 1923. Appelen f 9 a 'f 19. Peren f 11 a f 23. Roode kodl 1.90 a f 6.20. Gele kool f 1.20 n f 3.20. alles per 100 Kg. Rabarber f 8 a f 16.20 per lOO.bos. Uien 1.20 a f 2.00 per 100 Kg. Spinoaio f 1 a 1.38 per bon, Spruiten f 4.40 a f 23.30. Witlof, le soort f 12 a 18. Klom, 2e soort f 0 a f 10. alles per 100 Kg. NOORDERMARKTBOND, Noord-Scharwoudo. 9 Maart 1923. Grove uien f 1 a f 1.70. Drielingen f 1.70 a f 1.90. Peen t 1.10 a f 1.30. Roode kool f 5 a t 6.40. Doorschot f 4.10 a f 5.70. Gele kool f 3.20 a f 4.60. Doorschot 2.10 a f 4.40. Doonscho witte £3.40 a f4.00. Doorschot £2.80 a 4.10, alles per 100 Kg. Aanvoor op 8 Maart: 2275iKg. aardappelen. 18533 Kg. uien, 206/5 "Kg. peen, 128400 Kg. roodo kool. 880OO Kg. geio kool, 67450 Kg. Deenscne witte, 60 Kg. spruitkool. LANGEDIJKER GROENTENVEILING, Br. op L, 9 Maart 1923. Roode kool. le soort f 4.30 a 6.10. Idem, 2e soort f 3.60 a f 4.20. Gele kool, le soort 3.30 a f 5.60. Idem, 2e soort f 2.30 a 3.20. Deensche witte kool, le soort f 2.40 a f 4.40. Bieten f 1.2ICU Uien, drielingen 1.50 a f 1.60. Uien, le soort 0.C a f 1.70. Losse wortelen f 1.20 a f 1.40. alles p 100 Kg. Aanvoer: 75000 Kg. roode kool, "54200 witte kool, 103000 Kg. gele kool;, 16500 Kg. losse wor telen, 27375 Kg. uien, 1600 Kg. bieten. Poincaré zette in de Kamercommissie voor de bui- telandsche zaken de in het Ruhrgebied' genomen maatregelen uiteen en verklaarde, dat de regeering geenerloi bemiddeling of onrechtstreeksche bespre king zou aanvaarden, maar bereid zou zijn te luiste ren naar en tot hot onderzoeken van iedor officieel voorstel, dat Duitschland aan de Fransche regeering zou doen als het den toestand begreep. In ieder ge val zal Frankrijk niet tegen eenvoudige beloften de waarborgen en panden prijs geven, welke het genood zaakt was te nemen. Poincaré gaf voorts een uiteenzetting van den hui- digen toestand in Memel en deed mededeeling van de jongste uit Konstantinopel en Angora ontvangen telegrammen. Te Langendreer werd gistermorgen een trein uit Bochum, waarin zich ongeveer 500 kinderen bevon- jden, die uit het Ruhrgebied naar Bremen zouden worden gebracht, door de Franschen tegengehouden. Alle reizigers moesten den trein verlaten en ook de kinderen moesten1, ondanks het protest hunner be- geleiders, in den stroomenden regen den anderhalf uur langen weg naar Bochum te voet afleggen. Te Sterkrade is een achtjarig knaapje door een Bel gisch soldaat doodgeschoten. Eenige kinderen speel den in de nabijheid van een soldatenkwartier en weigerden aan den last te voldoen om zich te ver- 1 wijderen, waarop de soldaat zijn geweer afschoot. Kinneixlaruisch Nieuws, 8T. MAARTENSBRUG. Naar ons weid medegedeeld hebben zich voor de betrekking van 3de kaasmaker aan de coop. zuivelfabriek j-,Do Eensgezindheid" alhier, niet minder dan 70 solli citanten aangemeld. LANGENDÏJK. De afdeeling Volksonderwijs hield Vrijdagavond een ledeuvergadering in hot. lokaal van den heer Kramer, Aanwezig 22 leden. De voorzitter, de heer Zaal, heet namens hot voor- loopig bestuur alleti van harte welkom. Spreker wijst er op, dat hot ongeveer 20 jaar gele den is, dat hier een dergelijke vergadering plaats had, waarbij toen de hooron Dr. Hamaker, Notaris Kroon, Eoceri te Oudkarspel, e.a. de voormannen wa ren. De afdeeling, die toen word opgericht, had in don loop der tijden een aardige vlucht genomon. La ter kwam echter" het bestuur in andero handen, de vergaderingen werden steeds ölochtor bezocht en zoo ging de afdeeling zoo langzamerhand verïoopen. Het is jammer geweest, want er is voor het Volks onderwijs steeds zooveel te doen. Als gevolg van den Ouderavond, met Kl. de Vries als spreker, zijn do werkzaamheden opgevat om weer tot de oprichting van oen afdeeling to kom^n, voor welke workzaum- hoden zeker de heer Mallekoto een woord van hulde toekom*. Zijn ijvorige bemoeiingen zijn niet het minst de oorzaak geweest, dat een flink aantal leden geboekt kon worden. Groot is het aantal der opgeko- menon niet, doch ik hoop, dat het groot genoeg is om de werkzaamheden af to doen. De pas opgerichte afdeeling heeft reeds flink wat werk gedaan, wat noodig geacht werd door het op- troden van minister De Visser, die de onderwijswet te mooi voorkwam. In Concordia is een openbare vergadering gehou den legen de verslechtering van het onderwijs, waar een eminente spreker als de heer Holle uiteenzette hoe het zou worden, als minister de Visser zijn zin kroeg Aan het petitionnement is dapper meegedaan, waardoor een groot aantal handteekeningen verza meld werden. Als de afdeeling dit voetspoor blijft volgen, kan zeker nuttig werk gedaan worden. Hierna worden de nat,uIon golozen Van de verga deringen, welke op 12 Mei, 14 October en 10 Januari gehouden zijn, waarbij tevens de mededeeling weid gedaan, dat tot op dit oogenblik 187 leden zijn toe getreden. Nadat besproken wordt, of hot beter is 2 afdeelin- geri to stichten of dat 1 groote de voorkeur verdient, wordt tot het laatste besloten. Hierna wordt overgegaan tot het benoemen van een definitief bestuur. Na eenige bespreking word', vastgesteld, dut dit uit 13 personen zal bestaan, waar van 3 uit elke gemeente, w.o. 1 uit het onderwijzend personeel en tovens 1 uit het personeel van de U.L.O.- school. Gekozen worden: voor Broek op LangencLyk de heeren Joz. Zaal, T. .Kliffen en P. v. d. Molen: voor Zuidseharwoude de neeren van Minnen, S. de Boer en A. Kist. voor Noordscharwoude de heeren L. Mallckote, C. Keeman Cz., O. J. Staal en Janssoiiius; voor Oudkarspel de heeren Posthumus, E. Zaagman en C. Paarlbtrg. Do heeren Staal on Paarlbcrg bedankten, waórvoor in do plaats benoemd worden do heeren J. Kuiper en* (1 Bonkersen. In overweging wordt genomen om'nog dit seizoen oen lezing to houden met den hoer Kl. de Vries oils spreker, doch ten slotte wordt besloten, vooral1 omdat or al veel uitgaven geweest zijn cn het'seizoen al wut ver gevorderd is, to wachten tot den volgenden winter. Er zal dan getracht "worden don avond met zang en muziek op te luisteren. Bij de rondvraag wordt ter sprake gebracht de hoogo schoolgeldregeling voor de U.LA).-school, on de wen- schelijkheid oin bij een voorkomende jgelegenhcid eén onderwijskracht met tuinbouwacte to benoemen. Ook wordt besproken het besluit van den rnad van Broek, die zich niet garant stelt voor do schoolgeldon voor do handelsschool te Alkmaar en do zeer noogo schoolgelden voor het lncer onderwijs te Broek cd Noordscharwoude. Het schijnt wel. dat deze beide ge meenten de hoogste Fcgeling hebben van de ge- heelo provincie. Besloten wordt, door het zenden van ■eenige adressen, te trachten in een en andei1 vérbötéring to brengen. Nadat notf Vrij breedvoerig gedisctisseera is over de schoolgelcirogcling van Alkmaar met do buitengemeenten, wordt de vergadering met dank voor de opkomst door den voorzitter gesloten. LUTJEWINKEL. Woensdagavond werd alhier een ouderavond ge houden, ton huize van den heer Nap, die goed be zocht was. Naar aanleiding van do notulen werd medegedeeld, dat de oudercommissie in verband met het advies dor vorige vergadering, geen adhaosie had betuigd van het vorzoek om' eon tooverlantaam. Tot leden der oudercommissie werden gekozen de dumos Broersma on Troostheide en de heeren J. Ros sen, J. de Veer, D. Brugiman, L.,J. van Wijk en S. Vethman. Vervolgens hield de heer J. Porte eon inleiding over de noodizakelijikheid van samenwerking in huis, school en maatschappij; Naar aanleiding van eon opmerking bij do rond vraag, volgde een beschouwing over het rekenonder wijs. Besloten werd nader to informeeren naar een geschikt boekje, waarin verschillende zaken, die op school geleerd zijn, in korte trekken worden vermeld en dat don leerlingen 'bij. het verlaten der school mode kan worden gegeven, om het geleerde lator nog eens in het geheugen terug te roepen. NIEUWE NIEDORP. De Geheelonthoudersvereeniging Nieuwe Niedorp en omstreken (afdeeling Nieuwe Niedorp van den Al- gem. Nederl. Geheed-Onth. Bond) is voornemens, ha ren 26sten jaarlijkschen feestavond te houden op Zon dagavond 18 Maart, in het lokaal van den heer C. Groot alhier. Bij die gelegenheid worden niet alleen een paar aardige tooneelstukjes opgevoerd, maar zal men onder meer ook van het optreden van het zoo gunstig bekende Niedorper Strijkorkest, onder lei ding van den heer Hovenier, kunnen genieten, 'n Mooi avondje dusl TERDIEK. Het Nut alhier heeft een langen avond gemaakt van z'n laatste bijeenkomst tot sluiting van het sei zoen. Maar dat hinderde niet. Want boeiend was het van begin tot einde. 'n Prachtige lezing van den heer P. Blokker (Elza's kind getiteld), een reeks keurige bijdragen.'twas „wat je noemt". Volgende seizoen kan weer met opgewektheid wor den tegemoetgezien. t ONS VEE IN FRANKRIJK. Het bestuur van de landbouwvereeniging te Rijssol heeft het initiatief genomen tot het oprichten van een vereeniging van fokkers, die 'zich tot doel stelt een stamboek to vormen voor het Hollandsche veeslag in Frankrijk. ONGEVAL MET EEN PONT. Gistermiddag na den marktdag te Zwolle voer de pont aan het Katerveer den IJsel over, waarop drie vracht wagens benevens een wagen beladen met rijzen. Even nadat de pont buiten de laib was, en de stroom de pont Sakte, begon aan den zijkant water in te Loopen. Door en druk van den stroom dook de pont steeds meer naar de zijde van waar de stroom kwam. Men tróchtte nog den wagen naar een hooger gedeelte te brengen, toen de vrachtwagen met paard van voerman Ten Kate uit Oldebroek over den rand van de pont sloeg en in de diepte verdween. Wagep en paard gingen onder de pont door; er is niets meer van gezien. De pont helae nu zoo over, dat twee mannen van de binnenzijde van de pont tot de borst in het water hingen, terwijl dfc anderen, daaronder twee veerkneebten^ op het oogenblik dat in het geheel 11 personen op de pont waren, aan de buitenzijde van de pont hingen, terwijl zij zich vasi hielden aan het hekwerk, dat op het boord van de pont staat. Een wnaeu gleed naar beneden. Het paórd van voerman WestriK. uit F.lburg werd daardoor tusschen wagen en pont dood geknepen. Dc pont dook steeds dieper tot tie last van den wagen met rijzen over boord sloeg. Op dit moment de pont lag stil' midden in de rivier scheurden de twee kabelpalen bij den .Over- ijsclschen oever door de groote persing van het water bij do pont uit den grond, waardoor do pont naar den. Gelde.rschon oever afdreef on de mannen zich in veiligheid kondon brengen. Vele koopmansgoederen uit den wagen gingen verloren; vele werden door het water bedorven. Te Zwolle en omgeving verwekte het voel consternatie. AU es liep zonder persoonlijke onge lukken af. fiaaiseii'iK Nieuws, TAPVERBOD. De Burgemeester der gemeente Schagen; Gelet op artikel 9 der Algcmeono Politieverorde ning voor die gemeente; Brengt ter algemecno kennis: dat het op de navolgende dagen en uren, in verband met de alsdan to houden zitting van den keurings- raad, verboden ts in de gemeente alcoholhoudende dranken to tappen: Dinsdag 27 Maart a.s. van des v.m. 9 uur tot des n.m. 3 uur. Woensdag 28 Maart a.s. van des v.m .9 uur tot des n.m. 3 uur. Dinsdag 3 April a.s. van des v.m. 9 uur tot des n.m. 3 uur. Woensdag i April a.s. van des v.m. 9 uur tot des n.m. 2 uur. Vrijdag April er. van flos v.m. 9 uur tot des n.m. 2 uur. Zaterdag 7 April a.s. van des v.m. 9 uur tot des n.m. 3 uur. Schagen, 8 Maart 1923. De Burgemeester voornoemd, J. C.ORNKLISSEN. ONGEGROND. In do eergisteren gehouden vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de Geschillen van Bestuur werd o.m. een Koninklijk Besluit voorgele zen, waarbij ongegrond word verklaard oen beroep van P. Bontes alhier, tegen oen besluit van B. en W. waarbij hom vergunning was geweigerd tot de oprichting van een rookerij voor visch in perceel Laagzijde 57. LOONEN TIMMERVAK. I)e afdeeling Schagen van den Nederl. Aannemers hond besloot, met ingang van 17 Maart, het uurloon voor de werknemers in het timmervak op 60 cent to brengen. GRIEP. In onze gemeente komen enkclo gevallen van griep voor, gelukkig van goedaardig karakter. VACANTIE-KOLONIES. Den 8sten vergaderde op de bovenzaal van het lo kaal Cérès de afdeeling Schagen van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vakantie kolonies onder leiding van haren voorzitter, den heer C. W. Deonik. Nadat de notulen der vorige jaar-^ vergadering waren gelezen -en goedgekeurd, las de secretaris, de heer M. Visser, hot jaarverslag over 1922 voor, dat eveneens werd goedgekeurd. Uit dit jaarverslag stippen we aan, dat het ledental van 203 was gedaald op 247. De bodo der afdeeling, dc; heer C. Schut, hoopt hot, ledental weer te doen stijgen en waar we weten, van hoeveel nut de afdeeling is voor onze zwakke, herstelzoekonde kinderen, twijfelen we niet, of waar wordt aangeklopt om het. lidmaatschap niemand den vrager onverhoord zal wegzenden. I11 1922 werden 8 kinderen uitgezonden, waarvan 2 op kosten der ouders. Twee kinderen genoten nog mot hot beste resultaat van een tweede uitzending naar Egmond aan Zee. Du ontvangsten dor afdeoling bedroegen in 1922 f 1105.88, do uitgaven f 1179.33, nadoolig saldo f73.45. Eon vorhoogd ledental zal, hopen we, dit tekort weer gauw veranderen in eon batig saldo. Het door de kinderen der openbare lagere school verzamelde zil verpapier bracht in 1922 f7 op. Dr. A. C. Melchior belastte zich in 1922 weer wel willend mot de keuring der uit te zenden kinderen en het invullen en verzenden der desbetreffende be scheiden. De rekening van de penningmeesteres, mevr. C. RoggeveenDe Vries, werd onder dankzegging voor ho* goed gehouden beheer goedgekeurd en door den heer J. Schenk geteekencL Als bestuursleden werden herkozen de heeren C. W. Deenik en M. Visser, die beidon hunne herbenoe ming aannamen. Besloten werd voor 1923 f 5 af te dragen aan de kaa van het hoofdbestuur. Niets meer aan de orde zijnde, sloot voorzitter de vergadering met den wensch uit te spreken, dat de afdeeling weer in ledental mag toenemen, opdat ze weer veel zal kunnen doen voor onze kleine herstel- zoekende medeburgertjes. ACHTERBUURTSWERX. Met dit onderwerp trad voor de Vereeniging van Win- tcriczingen Dondcrdugavond j.I. op de heer P. P. jHartendorf uit Haarlem. Spr. begon met de opmerking, dat, hoewel Schagen betrekkelijk "weinig met „achter buurten" to maken heeft, 't toch 'geen kwaad kan, ais 'men in een kleinere plaats eens iels hoort van 't werk in do broeinesten van ongerechtigheid, die zekere buur ten in de groote steden zijn. Spr. herinnert dan aan de geschiedenis van Middernacnt-zending, Hefdrings- gestichton cn andero christelijk-philantropische instellin gen. Zoo niet uit christelijk, dan toch zeker uit algemeen menschelijk humanitair oogpunt bezien, verdient dit werk waardeering. De „dubbele moraal" op sexueei ge bied, dien den man vrij deed uitgaan èn de schuld uitsluitend op de vrouw deed neerkomen, is, mede door 't werk van mannen ais Adama van Schelteraa, Heldring, e.a. geheel gewijzigd, zich practisch uitend in onder zoek naar het vaderschap, 't voorkomen van 't tot prostitutie vervallen van ongehuwde moeders, enz. De waardeering uit zich o.a. in subsidieering door de overheid. Spr. vertelt dan een aantal frappante staaltjes vén zijn werk in Haarlem, zoowel dat in gezinnen als onder de gedetineerden in de strafgevangenis. Dat de humor hier niet heelemaal ontbrak, bleek bijv. uit de vrien delijke ontvangst een vrouw wapende zich met een pan heet water bij spr.'s komst die den reclasseerings-' 'ambtenaar soms te beurt viel. Na de pauze beantwoordde de heer H. enkele gestelde vragen, en bevai "den arbeid van „Pro Juventute" en 'dergelijke vereenigingen in de welwillende belangstel- ding van de aanwezigen 'aan. MARKTOVERZICHT. Stug, duur waren de vette koeien naar omstandigheden Donderdag j.I. op onze markt; do prijzen varieerden van 45—60 ets. per pond. In prijs was de duurstq (koe f460 op naam van den heer A. Vethman, Moerbeek. Do handel in kalfkoeien was redelijk. Met de gelde- koeien was het iets beter. In de vaarzen weer stug. De handel in de paarden was vrij goed, heel aardige beesten waren aangevoerd. Als de heer Vader van Dirkshorn met paarden aan de markt komt, hoort men altijd redelijke en goede prijzen, maar hij voert altijd goede paarden aan. Groote aanvoer van nuchteie kalveren, met een vlug gen handel. Londen was goud. Duur waren de overhouders, de handel was redelijk, voor de beste werd per koppel f 52 besteed. Heel duur werden de biggen verkocht, deze liepen tot de f 36 per stuk toe en vlug was de handel; evenzoo ging het met de schrammen. Vlug was de handel in vette varkens, hoogste prijs per pond was 48 cis. De kippen, konijnen en eenden waren weer gewild, goed verkocht. Kipeieren was weer wat af, dc handel was goed, nogal veel koopers. De eondeieren golden ook iets minder. De boter was trekkend, minder in prijs.

Schager Courant | 1923 | | pagina 10