DERDE BLAD. Ingezonden Stukken. Birmenïanclsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Zaterdag 10 Masrf 1923. 66ste Jaargang. No. 7194. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zag ik deze regelen in uw blad geplaatst, bij voorbaat mijn dunk. Mijnheer De Vet, gaarne kwam ik even terug op uw ingezonden stuk van Donderdag j.1. Ik wil best geloven, dat u met hol klinkende woorden roeptLeve net vis- scherii-toezicht. Maar wanneer wij nu eens goed ge schoold rijkstoezicht hadden? Dan zou ik met u mee roepenleve het zoetwatcrvisscherij-toezicht. Maar zoo de zaken thans staan, is het een wassen neus. I)e visschers hier zijn vrijgesproken, enkel omdat de politie niet pp de hoogte is met belegen visch, en de visscher geen overtuigend bewijs levert, dat zij werkelijk te klein zijn. Ook zagen zij geen verschil tusschen brasem en kolblei, ruisch- en rietvoorn, is dat nu toezicht? Wanneer wij' werkelijk eens geschoolde politie hadden, misschien dat het ondermaatsche vischvoederen aan eenden, door beroepsvisschers gepleegd, ook wel eens zou ophouden. Daar die beroepsvisscher m.i. een be roepsmoordenaar is op "t gebied der zoetwatervisscherij. Ook schrijft mijnheer de beroepsvisscher over 'de maat van kolblei nu' is die door de wet met zes centiraetetf verlaagd, aus wordt het 'tenslotte weer eendenvoer, dat wist u zeker niet. En wat vakkunde betreft, kan u van 'efcn niet vakkundige nog wel eens les halen. Een visscher te Warmenhuizen. 10 Maart 1923. DOODELIJKE VAL. Woensdagavond is iemand uit Arnhem, terwijl hij per motorrijwiel reed °P düI1 Aroersfoortschen straa'- weg, onwel geworden en gevallen. Hij is naar de Ma- jet lasUchting te Bussum vervoerd, waar hij gisteren aan do gevolgen is overleden. POKKEN AAN BOORD. Het gisteren te Rotterdam binnengekomen Engel- sche stoomschip „Manaar" heeft op de reis van Cal- cütta via Londen en Hamburg twee gevallen van pokken aan boord gehad. De lijders waren in laatst genoemde havenplaatsen reeds ontscheept. Het schip heeft ligplaats genomen in de Maashaven en staat, onder toezicht der rivierpolitie, terwijl de genees kundige dienst alle noodige maatregelen, als ont smetting en inenting, heeft getroffen. DE MFLKVOORZIENING IN HET RUHRGEBIED IN GEVAAR. Uit Berlijn,, 8 Maart. De Belgen hebben heden de melkverzending uit Nederland naar het Ruhrgebied stopgezet. Gisteravond hebben zij to Buderich bij We zel de voor Gelsenkirchen, Essen, Dortmund on Mul- C*eim bestemde melk in beslag genomen. Daar de molk in verband met de groote schaarsch- te nog alleen nnn kinderen en zieken wordt ver strekt, heerscht thans overal groote verontwaardiging. TE LAAT. Het Hoofdstembureau in den Kieskring Leiden beeft naar het „Hbld." meldt de lijst van de Platte landspartij (Links), waarop als candidaten voorko men do namen Braat. c.s., ongeldig verklaard, we gens het drie dagen te laat indienen dezer lijst. EEN EIGENAARDIGE KIPPENZIEXTE. Naar aanleiding van hetgeen wij, aldus het Hdbld., dezer dagen in on® blad ontleenden aan het schrij ven van dr. A. Klarenbeek, in „Onze Tuinen" over de kippen-beri-beri, schrijft een onzer lezers te Nij- kerk do volgende ondervinding, die hij mot een zijner kippen in een dergelijk geval heeft opgedaan. In het belang van vele kippenhouders laten wij zijn schrijven hieronder volgen: Dezen winter gebeurde het, dat van mijne kippen oen hon (broed 1922) lam in hare pooten werd. Zij vertoonde de verschijnselen, zooals door Dr. K. weer gegeven. Denkende dat zij door koude bevangen was, hebben wij haar twee weken ongeveer In een mand, goed gevuld mot hooi, op een warme plaats gezet. Wél at zij Iets. doch hot was duidelijk merkbaarK dat zij vermagerde, terwij] de lamheid bleef. Ziende, dat deze* behandeling niets hielp, zijn wij begonnon 's morgen» en 's avonds haar pooten on ge deeltelijk ook haar dijbecnen in te smeeren -met Jo dium, en ziehet resultaat was verrassend. Den tweodon dag na deze behandeling begon zij reeds met haai' vleugels te slaan en met haar pooten te trekken. Na zes dagen kon zij even op haar pooten staan en probeerde te loopen. Na drie weken legde de nog kreupole kip haar "eerste ei en een week onge veer daarna liep ztf weer tusschen mijn andere kip pen. Ik geloof, dat wanneer ik eerder nog de behandeling van Jodium was begonnen, het dier ook wel eerder genezen was geweest en ik ben in deze meening ver sterkt, toen zich eenzelfde geval voordeed bij een jonge hen van een mijner kennissen, die onmiddel lijk met de behandeling van Jodium is begonnen, waardoor het beest na een kleine week weer gewoon liep.- Dit zijln feiten. Ik wil echter volstrekt niet beweren, dat deze behandeling succes zal hebben bij, ieder ge val van lamheid, doch waar veel geprobeerd is, zou ik willen raden: probeert dit middel ook eens. Baat liet niet, het schaadt ook niet, terwijl de kosten ge ring zijn. DAN VIJFTIG HONDEN VERGIFTIGD. Het „Weekblad voor Dierenvrienden" bevat een schrij ven van mevr. De Roos, Huize Charlotte te Voorist,, waarin zij zegt, dat de heeren, die aldaar veel jachtter reinen bezitten waarschijnlijk onder de honden oprui- Jining hebben gehouden. Er zijn, zoo zegt genóemde dame, in Voorst en om geving ruim vi.jtig honden vergiftigd door stukjes lever met zwaar vergift, welke in de bosschen? maar ook bij particulieren in de tuinen waren gegooid. De arme feesten bezweken na een paar uur van vreeselijk lijden; sommige honden bezweken in de bosschen. Do eigenaresse van een der omgekomen honden looft f 200 uit fcan dengene, die cenige aanwijfcing omtrent de daders kan .geven. HOOGWOUD. Algemeene vergadering der Coöperatieve Christe lijke Boerenleenbank te Hoogwoud, gehouden ten huize van N. van Duin, verlofhouder alhier. Aanwe zig" 48 leden, afwezig met kennisgeving 16 en zonder kennisgeving 14 leden. De directeur, de heer C. Schilder, opent als voor zitter de vergadering, met den christelijken groet, heet de aanwezigen welkom en zegt deze vergadering met een zeker gevoel van opgewektheid te openen, omdat, ofschoon in velerlei bedrijven en onderne mingen malaise heerscht, onze Bank zich mag ver heugen in een toenemend aantal leden en steeds grooter. wordenden omzet en een behoorlijke winst, waaruit de bloei der Bank spreekt en deze blijkbaar in een bestaande behoefte voorziet. De secretaris der algemeene vergadering, de heer Joh. Groot, leest de notulen der vorige algem. ver gadering, welke daarna onveranderd worden vastge steld. De kassier leest de rekening en balans over 1922, de eerste sluitend met een ontvangst en uitgaaf van f 194750.99, de laatste met een wtlef en passief van f89773.03. Uit de rekening blijkt, dat de óntvangen spaargel den hebben bedragen f70085.22K, de terugbetaalde spaargelden f 92594.74#, de terugbetaalde voorschot ten f26727.50, de gegeven voorschotten f42690. Dat in loopende rekening is ontvangen van de Centrale Bank f90010.75, terugbetaald f43101.16. Uit de Balans blijkt, dat het actief bestaat uit in houd der kas op 31 Dec. 1922 1 9630.68, uitstaande voorschotten f 69990.—. Te goed in loopende rekening van do Centrale Bank f 10172.35. Het passief blijkt to béstaan uit saldo's der spaar gelden f 85213.74^, reservefonds f3569.80H. Winst van dit jaar f 1009.48. Rekening en balans worden door de financieele commissie, bestaande uit de heeren Joh. van Diepen, K. Groot Pz. en C. Swan, nagezien- en goedgekeurd. 'Tot bestuurslid wordt herkozen de heer D. Wijn- kor, mot 43 steramen; tot lid van den Raad van Toe zicht de heer A. Klaver Kz. met 43 stemmen en tot kassier de heer N. J. Vlaming met 45 stemmen. Bij de vastelling der renten wordt het voorstel van het Bestuur, om deze to bepalen voor spaargelden van leden op 4 pet., van niet-leden op 3pet., van voorschotten op 5 pet. met Vi pet. provisie en van hypotheken op 5M pet. door de vergadering zonder stemming aangenomen, waarbij het Bestuur vrij mandaat krijgt om den rentevoet zoo noodig te wij zigen, wanneer de rentevoet der Centrale- dit moge lijk of gewonscht maakt. Het salaris van den kassier wordt wederom be paald op 1450. De kosten van vrijwillige uittreding •vorder vastgesteld op f50. Bij de rondvraag dankt de kassier de vergadering voor zijne herbenoeming, waarin een blijk van ver trouwen ligt opgesloten, terwiil de voorzitter een woord van dank brengt aan de leden voor hun aan wezigheid. inzonderheid aan den ZeerEerwaarden heer Pastoor, die door.zijn tegenwoordigheid blijk oreoft. van zijn belangstelling in onz« Bank, voor den -uinu-enamon toon. die evenals steeds, ook tra weder cleze jaarvergadering heeft gekenmerkt, zijn mede bestuursleden voor hun prettige samenwerking, den kassier voor zijn uitmuntend beheer en sluit de ver gadering met den Christelijken groet. DIRKSHGKN. Vrijdag J.I. had alhier ten overstaan van Notaris Vrijburg de vêrkooping plaats van de bouwplaats met 'verdere behuizing en uitstekende bouwlanden in de Woudmeer, groot 21.09.10 H.A., eigen aan den heer G. Doekcs Jbz.. alhier. Kooner werd de heer E. E. Stoel te Bloemendaal voor f 43936. HELRHUGOWAARD. Men zal zich wellicht herinnoren, dat. ongeveer half Januari ton nadeele van den heer P. Beers al hier twee rijwielen, een jas en een lantaarn werden gestolen, waarbij inbraak was gepleegd. Hot I» de Rijkspolitie mogen gelukken de daders daarvan op te sporen, nl. een zwerver, die met een Duiisch meis je leeft. Dit spannetje werd te Woudenburg voor daar gepleegden diefstal gevat en naar Utrecht ge transporteerd. Onze Rijkspolitie toog daarheen en bracht do dame tot bekentenis van den inbraak en diefstal alhier. Voorts bleek, dat bet stel voor dezen diefstal per irein naar Alkmaar was gekomen en daarna met de buit naar Amsterdam zijn gefietst, waar ze in een- gelegenheid voor nachtverblijf zijn aangeland. Do man heeft toen maar eerst het gesto- lene. zooals hij verklaarde, opgeborgen, doch inder daad te gelde gemaakt. Door de dame werd alles vol ledig bekend, doch hot heer was daartoe nog niet zoo dadelijk bereid. KITFHUGOWAARD. Als bijzonderheid mag zeker worden vermeld, dat In c maand Febr. In bei gebooite-register alhier uit sluitend meisjes werden ingeschreven, juist een do zijn. Hiervan waren 11 R -Kath., 1 Prot, van welke laatst genoemde kort na de geboorte is gestorven. De jeiste aangiite van Maart was van. een- jongen. WAARLAND. Bij de tuinbouwvereenigingen „Waarland en O." en „L.T.B. Waarland" zijn tezamen 14 aanvragen In gekomen om Provinciaal crediet. SCHOORL. De kiezerslijst van de gemeente Schoorl is voor- loopig opgemaakt met 1009 kiezers Tweede Kamer, 1001 kiezers Prov. Staten, 944 voor den Gemeente raad. ZUÏDSCHARWOUDE. Onder langdurige discussie behandelde de tuinbouw- vorecniging „Do Toekomst" de agenda van de L.G.C. Met somrnigo punten kon men zich vereenigen, met andere niet. Een voorstel, waarbij bepaald werd, dat aftredende bestuursleden niet terstond herkiesbaar zijn, kon, omdat het niet op reglementaire wijze op de agenda was gebracht, niet worden behandeld. Een zelfde lot onderging een voorstel, dat bezuiniging be oogde in de huishouding (vermindering salarissen, bestuursleden) der voreeniging. Bovendien was be handeling hiervan uitgesloten, orndat nog pas do begrooting was opgemaakt. LANGENDIJK. Wie had dat nog gedacht. De koolprijzen, vergele ken met 3 weken geleden, met 200 a 300 pet. gerezen. Dat brengt bij de betrekkelijk groote voorraden, die er voor dezen tijd nog nljn, weer wat verlichting en bemoediging. Voor verichillende bouwers beteekeni deze prijaverhüoglng, dt» ontvangst taxi ten vrij aan zienlijke som meer. Zoo kan voor den Langendljk veel weor terecht kornen. De gele kool steeg tot fÖ. Dat is nog de moeite waard, werd ons verzekerd. ZUÏDSCHARWOUDE. In verband met de omstandigheid dat een paar le den- -der R.-K. raadsfractie in den Raad voor vooratel len hadden gestemd, die niet de meening weergaven van het grootste deel der leden, en waarover vij wat ontstemming was gerezen, is men thans tot een overeenstemming gekomen, waarbij, ingeval van in grijpende zaken, eerst de leden zullen worden ge hoord. LANGENDIJK. De werkloosheid is gelukkig vrij wat verminderd. Deels doordat er verschillende werkzaamheden niet langer kunnen wachten, deels ook ongetwijfeld, door dien de groenteprijzen aanmerkelijk zijn gestegen, zijn thans weer verschillende arbeiders aan het werk. ST. MAARTENSBRUG. Door het bestuur der Straatverlichting alhier werd beslolen, de aanwezige lantaarnpalen, branders en lampen, welke voorheen gebruikt werden voor pe troleumverlichting, op te ruimen. De electrische ver lichting in het dorp voldoet goed, behalve de lamp op de groote brug, waaraan, naar wij vernemen, nog verbetering zal worden gebracht. In bijna alle huizen brandt het nieuwe licht, terwijl enkele personen reeds voorzien- zijn van eep electrische installatie v-oor hun bedrijf. Zoo zagen wij b.v. bij den heer Grin ,een motor met toebehooren in werking, die wonderen verricht. Op het oogenblik -dat wij in de werkplaats aanwezig waren, kwam er juist een damesschoentje onder de penmachine vandaan. Voor de verdere af werking wordt dan de electrische machine gebruikt. Even een handeltje omgedraaid en de 9choen wordt in de was gezet, geschuurd, gepoetst enz. en komt zoo goed als nieuw onder de behandeling vandaan. Met de plaatsing van deze machine is de schoenma kerij van den heer Grin naar de eischen des tijds in gericht, wat ook met de smederij van den heer den Hartog thans 't geval is. Ook hior werd dezer dagen een olectrische installatie geplaatst, welke, wat het smidsvak betreft, voor allerlei doeleinden gebruikt kan worden. KOLHORN. De revue „nog niet af", van den heer Kaper alhier, werd zoodanig aangevuld, dat de titel niet meer past en daarom vervolgens zal heeten „Ze is af". Paasch zal de eerstvolgende voorstelling plaats hebben. KOLHORN. Voor de baringvisscherij worden bi#r booten en was* In gereedheid gebracht, Volgende week denkt men- uit te zeilen, naar het gewone vischterrein nabij Vrk. Op deze vischêoort wordt een regeeringstoeeiag gegeven, op de anejovig staat dit nog niet vast, DE TWEEDE KAMER EN DE ONTBINDING DEB EERSTE KAMER. In parlementaire kringen verwacht men, dat de Eerste Kamer, evenals vijf jaren geleden, zich op het standpunt stellen zal„ dat na een Kamerontbinding do nieuwoptredende Kamer begint mot „een schoone lei", met andere woorden, dat na de ontbinding der oude Eerste Kamer de nieuwe Kamer geon kennis behoort te nemen van wetsontwerpen, die door de oude Kamer reeds in staat van wijzen zijn gebracht, maar alleen van ontwerpen, die door de Tweede Ka mer regelrecht aan haar (de Kamer in haar nieuwe samenstelling) zijn toegezonden. Ton gevolge van dit standpunt ontving de Tweede Kamer vijf jaren geleden van de nieuw gekozen Eerste Kamer eon groot aantal ontwerpen terug, die bij de oude Kamer waren ingediend en waarvanv de nieuwe nu geon kennis wilde nemen. De Tweede Kamer kon toen heel wat werk, waaronder ook dat veel haast had, nog eens over gaan doen. Omdat men op een horhaling niet gesteld is, zal, zoo verzekerde men ons, do Twee de Kamer dit voorjaar niet zooveel werk meer af doen, hithans stellig niet meer dan zij verwachten mag, dat de Eerste Kamer nog vóór haar ontbin ding kan afdoen. Hdbld. EEN RAADSLID GESLAGEN. To Ilpendam hebben deze week eeu aantal werk- loozen uit het dorp Den lip ©enige malen ©en de monstratie gehoudep voor het raadhuis. Op hun ver zoek heeft de burgemeester gisteren met den Ge meenteraad een bespreking gehouden over het vraag stuk van de werkloosheid in de gemeente en daarbij ook enkele van de werkloozen gehoord. Deze con- "erentie hééft echter geen resultaat opgeleverd. Topn na afloop van de conferentie de raadsleden het raadhuis verlieten, werden zij uitgescholden. En het soc.-dem. raadslid C. Wals werd door één der werkloozen in zijn gezicht geslagen. Het raadslid ia daarop onder geleide van de politie naar zijn wo ning te Den lip gebracht. De politie heeft proces verbaal opgemaakt. HOOG WATER, Uit Grave werd gemeld: Ofschoon Venlo vandaag val meldde, ia de stand van de Maas voor deze gemeente den geheelen dag stationnair gebleven. Wat de gaten in den Beerschen Maasdijk betreft, men hoeft zich tot heden bepaald tot bet voorzien van de uiteinden van de gaten met zakken zand om het afkabbelen en verder invallen van den dijk te voorkomen. Op den Elftweg (rijksweg) staat gemiddeld 70 c.M. water. De autobussen van Grave naar Ons en Den Bo9ch rijden nu slechts tot Velp. De autobussen Nij megen—Grave rijden tot de zoogenaamde brouwe rij te Nederasselt. van waar naar Grave zeer gere geld de veerdienst wordt onderhouden met een flinko motorboot met pont. N.R.Ct. VERMINDERING VAN DEN BELASTINGDRUK. Uit 's-Gravenhage, 8 Maart. In do memorie van antwoord op het voorl. verslag der Eerste Kamer in zake de Staatsbegrooting, zegt de Regeering, van oordeel te zijn, dat de financieele politiek der naaste toekomst, o.m. gericht moet zijn op eene verlaging van den druk der directe belastingen. Dit doel zal, naast dat van het sluitend maken der begrooting, in hoofdzaak slechts bereikt kunnen worden door eene sterke vermindering van de uitgaven. Dan zal ook do prikkel weggenomen zijn, welke voor den be lastingplichtige in den zwaren belastingdruk kan ge legen zijn om zich metterwoon in het buitenland te vestigen. De minister acht het niet van overdrijving vrij te pleiten, in dit verband te spreken van een steeds toe- nemenden uittocht van ingezetenen naar den vreem de. Maatregelen tot beteugeling van dien uittocht, voor zoover deze bestaat, zijn meermalori, en ook jongstelijk, overwogen, doch 'n bevredigende oplos sing is tot dusver niet gevonden. Bij de aflossing der crisisschuld wordt thans niet verder gegaan dan uit de voorschriften der betrok- kon leeningswetten voortvloeit. Hot vervangen van die schuld door leeningen met een langeren aRos- singstermiln zou. zonder gedwongen conversie, slechts mogelijk zijn ton ko9te van een aanmerkelijk hoogo- ron rontelhst. In verl>and hiermede mag worden be twijfeld, of het aanbevolen denkbeeld per saldo ver lichting van druk zou meebrengen. Nftar aanleiding van het betoog ten gunste ven vorhooging van bestaande of Invoering van nieuwe indirecte belastingen, wordt er op gewezen, dat een der eerste voorwaarden voor het economisch iherstel van ons land gelegen is in eene verlaging van do kosten van het levensonderhoud. Dat eene beteeke- nende vorhooging van de indirecte belastingen niet st eds tot opvoering van die kosten leidt, moge juist r' n. te vriezen valt wel. dat zij eene verlaging znl tegenhouden. Eene belasting op weeldeartikelen zou toelaatbaar zijn. doch de vraag ls of, wanneer het heTip weelde binnen do Juiste perken werd gehou den eene belangrijke bat© na aftrek van Ae perceptie kosten. uit eene zoodanige heffing zou verkregen wor den. De tevoren In het werk gestelde pogingen om eene z.g. weeldebelasting tot stand te hrongen, ge ven up die vraag: een niet zeur bevredigend ant woord. UF PP*NSTMFISJFS IN DF. DAXOOOT. Uit Enschede, 6 Maan. In de afge,loopen weet zou een familie, welke hier ter stede een fïlla bewoont van een rei» terugkecren. Aan de politie was verzocht, tij dens do afwezigheid, eon pogje in het zeil te houden. Nu werd vroeg in den morgen door 2 agenten bevonden dat de achterdeur der villa openstond, ten der agenten ging binnen en verzocht door de telefoon assistentie, ter afzetting van de omgeving, ten einde ontvluchting van eventueele inbrekers te beletten. Spoedig waren eenige agenten ter plaatse en werd met doorzoeken der villa begonnen. Men hoorde gestom mel. Boven op de gang gekomen, troffen de agentert een der vrouwelijke leden van het dienstpersoneel in nnachtgewaad aan, die dacht, dat haér lóétste uur geslagen had. Van de hooger gelegen verdieping klonk evenwel een vreeselijk gegil en net onderzoek werd met toenemende spanning voortgezet. Op de kamer der dienstboden werd niemand aangetroffen. Het angstgeschreeuw klonk nu buiten, waar de dienstmeisjes in de dakgoot zaten. Toen de achtervolgers door een raam keken, werkte dit, waar het politieagenten bleken te zijn, slechts weinig kal meerend op de gemoedsrust der dienstmeisjes. Intus- schen waren d-*or het gegil der meisjes de buren wakke» geworden en werd van die rijde dfe politie telefonisch opnieuw van de inbraak in kennis gesteld. Ten slotte toen de zenuwen der vrouwen ©enigszins tot bedaren waren gekomen en er met haar te praten viel, bleek dat er van inbraak geen sprake was. De familie had het dienstpersoneel verzocht, aaags voor haar terugkeer aanwezig te willen zijn. Zoo was gebeurd, doch daar één meisje 's avonds nog niet teruggekomen was, had men de achterdeur voor haar open laten staan. En zoodoende speelde zich in onze stad in het nach telijk uur af het bovenvermelde tragi-comische nummer „De dienstmeisjes in de dakgoot". Tel. ST MAAPTFNSFPTTG. De rederijkerskamer D.N.O. alhier zal, naar ons werd medegedeeld, met Paschen optreden in het lokaal van den heer Sneeboer te Petten met het tooneelstuk „Mijn heer de Scnnator". Liefhebbers van mooi tooneelspel kunnen wij aanraden deze uitvoering bij te wonen. Wij twijfelen met of zij zullen een genotvollen avond door brengen. SCHAGFRBRUO. De feestelijke vergadering van de alhier bestaande vereeniging „Nut en Genoegen", welke laatstelijk be paald was op 10 Maart, is wegens ongesteldheid van een aer medewerkers wederom uitgesteld en thans bepaald op Zaterdsg 17 Mwrt J933, OOSTENRIJKSCHB RIDDERORDEN. Tot de dingen, die men hief sedert de revolutie het meeste mist, fcehooren de ridderorden. Men mist ze ,om verschillende redenen: bovenal echter In1 verband met weldadige doeleinden. Maar ook tegenover het buitenland, dat, zooals men weet, reusachtig veel ge daan heeft om1 Oostenrijk Hoor den zwaarsten tijd heen te helpen. Men wist niet rechi, hoe men daar voor zijn dankbaarheid zou toonen; men behielp zich noodgedwongen met allerlei medailles, maar dat was toch niet hot rechte. Wa.nt medailles zijn geen orden, I hoe mooi ze ook zijn, en de monschen hebben nu een- jmaal een zwak voor bonte lintjes met do daaraan j hangende sterren. I Thans is dit euvel verholpen. Na langdurige onder handelingen en niettegenstaande de taaie obstructie der sociaal-democraten, heeft de centrale commis sie uit den Nationalon Raad, het statuut voor de nieuwe „eerete8kons" zoo zullen deze eerbewij zen heeten en niet „orden" goedgekeurd. Hoe zij er uit zullen zien, kan men nog niet zeggen, want er zal een prijsvraag voor een ontwerp uitgeschreven worden. Het lint. zal in d'e nationale kleuren zijn: rcod-wit-rood. Er komen 10 klassen; de hoogste, de groote ster krijgt de hondspresident bij zijn verkie zing. De overige mensclien, die zich voor de republiek verdienstelijk hebben gemaakt, krijgen groote gou den en zilveren eereteekens, met of zonder ster; daar naast komen nog gouden en zilveren medailles. Zoo begint de cirkel zich weer te sluiten. De slag room is het vorige jaar reeds teruggekeerd; thans komen, met de eerste zwaluwen, ook de orden weer. Juist op tijd, want men zal wel gelijk hebben, wan neer men aanneemt, dat de aera van de buitenland- sche credieten ook een Hochkonjuctur Moor Oosten- rij ksche orden zal brengen. SLAAPZIEKTE TE OLASGOW. To Glasgow beorscht een ernstige vorm van slaap ziekte. In de afgeloopen» maand werden twintig ge vallen geconstateerd. De optredende verschijnselen toonen aan dat do ziekte verschilt van die, welke ge woonlijk onder slaapziekte wordt verstaan. De slacht offers zijn van alle leeftijden. Verscheidene lijders zijn na een of twee weken van ziekte gestorven. VERZWAKKING VAN DE POSITIE DER ENGEL- SCHE REGEERING. Door de jongste tusschentijdsche verkiezingen daalt aldus het Hbld., de meerderhoid der regeering in het Lagerhuis met zes stemmen, doch zeer veel belang rijker is het verlies door haar geleden wat haar pres tige betreft. De Unionistische partij valt uiteen op drie gewichtige punten: lo. zijn kabinet en parlement het oneens over de woningpolitiek, 2o. bestaat een verschil van meening omtrent de-politiek inzake het Ruhrgebied, waar de z.g. „Die Hards" die het meest pro-Franse.li zijn, wenschen dat Engeland daadwerke lijk het Fransche beleid zal ondersteunen, terwijl aan den anderen kant de handelsmannen in de par tij grooten overlast ondervinden van de gevolgen van de Ruhrbozetting op den handel. Bovendien zijn volen van moening, dat het Britsche aanzien ernstig lijdt door de gebeurtenissen in en om de Engelsche zóne aan den Rijn, Hot derde punt, waarover een rr.eeningsverschil bestaat is dc verwerping van het traciaat van Lausanne door Angora. Dat is de mis lukking van Curzon's politiek, naar de opvatting van velen en vermoedelijk zal een nieuwe crisis bot go- volg zijn. Wel zijn nieuwe onderhandelingen met do Turken waarschijnlijk, doch nu de Ruhrdiscussjes zeer zeker de verstandhouding tusschen Engeland en Frankrijk niet hebben bevorderd, gelooft men dat het moeilijker zal zijn dan voorheen om oen gemeen schappelijk front te vormen op de a.s. nlouwe vre desconferentie. Zelfs als het gelukt, de eenhoid ter conferentie in den beginne te verkrijgen, zal het be houd ervan steeds moeilijker worden naarmate de gebeurtenissen aan de Ruhr eon ernstiger wending nemen. Alles bij elkaar werken dus de binnenland- sche en de buüenlandtfche politiek samen om den stand van zaken voor de regeering moeilijk to ma- kon en hare krachten t.o verzwakken. DE EERSTE GRAANZENDING UIT RUSLAND. IJlt Petrograd, 8 Maart. Gomold wordt do arres- tutie van een aantal urboiders van do Oostzee-lljn der Russische Noord-West-spoorwegen. Ook werden gearresteerd een aantal spoorwegbeambton, die als gedelegeerden naar Petrograd waron gezonden door het personeol van de Zuider- en Zuidwester-spoor wegen. De gearresteerden worden ervan beschuldigd, plan nen te hebben opgesteld om den uitvoer van graan uit Rusland to saboteOron. De gedelegeerden worden in hot bezll gevonden van den tokst voor oen tcle- rain, dat zij vun uit Roval moesten zenden a&B do uitcnlandscho bonden van spoorwegarbeiders om deze er aan te herinneren, dat het graan, hetwelk door de sovjet-regcering naar het buitenland wordt verzonden, wordt onttrokken aan do hongcrlijdonde Russische bevolking. DE FILM VAN DEN DOOD. Gisteren Werd melding gemaakt van den dood van den acrobaat Howord Young, die specialiteit wns in hot klimmen togen do gevels op van wolkonkrabbers en die daarom den nnam kreeg van „de mensehelijke vlieg". Hs*t ongeluk gebeurde, toon hij Mnandug togen tien S6?«i van het hotel „Ls Marti nnque" opkluuterde. Vele uizonden, die toescYiouwer waren van dien ongeloof lijken behendigheidstoer, werden als verlamd door ont vetting toen si} don acrobaat, die reeds tot de achtste verdieping was geklauterd, rijn houvast zag verliezen fin-op de keien te pletter vallen. Zijn vrouw, die te midden der toeschouwers stond, viel in onmacht. De verongelukte acrobaat 'was een der voormannen die zich noemde „Safety last". Wij" Zouden zeggen: de waaghalzen of nekbrekers. Toen het ongeluk ge beurde was de acrobaat werkzaam voor een filmonderne- ming en een dozijn operateurs was bezie den sensatio- neelen film op te nemen. Onmiddellijk naaat dc waaghals op de straatsteenen lag, werden de lenzen op de menigte gericht en honderden meters film werden genomen, ora de ontstelde gebaren van de ontzette toeschouwers op te nemen. In de zakken van den verongelukte werd het 'con tract gevonden dat hij met een filmfabriek had aange gaan. Overeenkomstig dit contract was hij in wit ge kleed om zijn figuur goed tegen hef grijs van den gevel te doen uitkomen en waren bovendien in groote letters op zijn rug de woorden geschilderd„Safety last". DE FRANSCHE RIVIEREN WASSEN ONRUST BAREND. Uit alle streken van Frankrijk komen onlieili'pellende berichten over stormen slagregens 'en overstroomingen. De Seine, de Yonne, dc Marne, de Ixiire, de Cher, de Dordogne, de Maas, de Moezel en de Meurtho vertoonen allemaal kuren, waarvoor wij, Hollanders, al even béng zouden zijn als de minder aan waswater gewende Fran- schen nu blijken te zijn. In Parijs vliegt net water met een razende snelheid vlak onder net bovenjuk der over spanningen door; de bekende bateaux-mouche zijn op gelegd en het aantal ongelukken neemt zeer toe. Van bootjes, 'die het laatste oogenblik onder bruggen trachtr )ten door te varen, werden de schoorsteenen afgeslogep; en maakten ongelukken. TYagisch was het, zooals een vlot met een doode vrouw er op Parijs kwam. binnen drijven en eindelijk bleet haken aan een pijler van den Pont .Royal. Agenten/ trachtten met dreggen de vrouw van het vlot af te hijschen, maar hun pogingenmisluktcn en tot overmaat van ramp spoelde het vlot weer los en verdween met zijn last de Seine verder stroomafwaarts heel Parijs door. Lyon, Angers, Bordeaux, Doubs en Nancy melden alle, dat talrijke stadsgedeelten zoo ondergeloopen zijn, dat de bewoners moesten vluchten en dakloos geworden zijn. Een kleine terugslag is er ook voor ons land te ver wachten, want uit België komen reeds berichten, dat de Maas in de laatste vier en twintig uren bijna twee meter gestegen is en dat Namen al last heeft van het hoogs w»t«\

Schager Courant | 1923 | | pagina 9