VIERDE BLAD. Raad Hoogwoud. RAID OUDE NIEQORP. Zaterdag 17 Naarl 1923. 66sie Jaargang. No. 7198. Vergadering van den Raad der gemeente Hoog woud, gehouden op Vrijdag 16 Maart 1923, des voor- middags 10 ure. t Voorzitter Burgemeester Breebaart. Afwezig de heer Glas wegens ongesteldheid. De voorzitter opent de vergadering en zegt, dat het hem leed doet, dat de heer Glas door ernstige onge steldheid verhinderd om de zitting bij te wonen. De mededeel ingen daaromtrent zijn van dien aard dat zij op verbetering van den ziektetoestand wij zen. En voorzitter hoopt ten zeerste, dat die verbe tering weldra tot volkomen genezing zal mogen lei den en dat, de heer Glas de volgende vergadering we der geheel hersteld zal mogen kunnen bijwonen. De notulen worden hierna door voorzitter in diens qualiteit van gem.-.secretaris gelezen. Ze worden on veranderd goedgekeurd en vastgesteld. Naar aanleiding der notulen worden vervolgene de volgende mededeelingen gedaan: dat de toren van de Ned. Herv. Kerk nog niet her steld is. De gereedschappen zijn intusschen op het karwei gearriveerd, zoodat het wachten nu nog is op goed, voor hot verrichten van de werkzaamheden geschikt weder. Het wint dus! Dat het effenen van het sportterrein Yeel arbeid eischt en er veel specie bij te pas korjjt. Men is er reeds met ijver aan bezig en gehoopt en verwacht wordt, dat het deze week nog voor elkaar zal komen. Ook is er daar ter plaatse door het grondwerk een flinke kuil ontstaan een pracht gelegenheid b.v. voor het bergen van asch, vuilnis of iets dergelijks. Dat er een perceel grond in erfpacht is uitgegeven aan P. Wiedijk te Aartswoud, Dat de borgstelling, te stellen door den administra teur van het G.E.B., nog hangende is. Dat de firma van Bergen uit Midwolda binnenkort met- een nieuwe brandspuit te Aartswoud demon stratie zal houden. De Burgemeester heeft het ge meentebestuur alsmede opperbrandmeester en brand meesteren uitgenoodigd om die plechtigheid bij te wonen. Dat de gemeente verzekerd is voor wettelijke aan sprakelijkheid bij de Lloyd-ongevallen te 's Hage. De kosten bedragen f65. per jaar, met inbegrip van het gebruik van 'n motorrijwiel, voor het G.E.B. Verder deelt voorzitter mede, dat de heer J. Scha- gen, opperbrandmeester te Aartswoud, als zoodanig zal bedanken. B. en W. hebben hem eervol ontslag verleend tegen 1 Mei a.s. onder dank voor de aan de gemeente bewezen diensten. Dat 'eervol ontslag zal 1 Mei a.s. ingaan. En met ingang van dien datum is als opvolger van den heer Schager als opperbrand- meester benoemd de heer P. Helder Kz., brandmees ter te Aartswoud. Da stemming voor den gemeenteraad is bepaald op Woensdag 23 Mei a.s. Als ingekomen stukkon komen ter tafel: Een brief van het gemeentebestuur van Winkel, waarin wordt medegedeeld, dat nadere voorstellen worden over wogen, om met een gemeenschappelijke regeling te komen voor toelating van kinderen uit in de omge ving van Winkel liggende gemeenten, op de te Win kel gevestigde school voor Uitgebr. Lager Onderwijs. Ingekomen is voorts proces-verbaal van de jongste kasverificatiën, ingesteld bij den administrateur van het G.E.B. en ten kantore van den gemeente-ontvan ger. Cijfers worden, evenals bij vorige dergelijke ge legenheden, niet genoemd. Van Ged. Staten is ingekomen: de goedgekeurde suppletoire begrooting, dienst 1922, (voor aankoop brandspuit Aartswoud), benevens het goedgekeurd raadsbesluit voor af- en overschrijving dienst 1922. Verder is (voorzien van de benoodigde Koninklijke goedkeuring) door Ged. Staten, teruggezonden het raadsbesluit tot heffing van 70 opcenten op de Rijks inkomstenbelasting en dat tot heffing van 70 opc. op vermogensbelasting. Goedgevonden wordt, een post van f10 onvoorzie ne uitgaven weer in te trekken. Die f10 was voor hot R.-K. schoolbestuur, doch aanleiding tot intrek king werd aanwezig geacht De begrooting voor den omvangrijken keurings dienst is uit Alkmaar ingekomen en sluit in ont vangst en uitgaaf op een bagatel van f87636.90, waarvan nagenoeg 'n halve ton aan salarissen wordt besteed. Men vindt dat niet weinig! 1 Het bij te dra gen geld per inwoner is gesteld op 19X cent. Admi nistratiekosten werden op f3000 begroot, reis- en verblijfkosten op f4750. Onvoorzien f 1694.60. Het li chaam staat in rekening-courant met den Rijksont vanger. De heer Schilder vindt de kosten wel hoog: f 47472.31 alleen aan jaarwedden, dat is niet: nietsl De uitvoering van deze wet is ook uitvoering van de Warenwet. Maar wanneer aan salarissen alleen al meer dan de helft van het geheele budget weggaat, dat is veel! De heer Vijn: Ja, dat is wel een beetje sneu! De heer Bossen: En wat bereiken we er mee? De heer Vijn: Ja, zoo is 't, die vraag rijst onwil lekeurig op. De heer Bossen wijst op vischwaren b.v. Daar zou ook wel werk zijn voor den, keurmeester. Evenals bij de rubriek: melk. Voorzitter wijst op de zware straffen bij melkver- valsching door de Arr, Rechtbank, te Alkmaar toe gepast. De heer Vijn.: Melk moet goed zijn. Vervalsching werd ook toen de Warenwet er niet was, al zwaar gestraft. De heer Bossen vindt: meer politietoezicht van onzentwege. Voorzitter: Dart zouden de kosten stellig hooge r komen dan 19cent per inwoner. De heer Vijn: Dat geef ik toe.*Maar we zijn in 't vrije Holland. Maar we worden op alle manieren onvrij gemaakt. Er zijn wel vrijere landen als het onze! Voorzitter: Rusland, Ierland, Engeland^ daar is 't niet beter dan bij onsl De heer Hartog (tot Vijn): Ja....... Engeland dat zou u niet meevallen! Voorzitter vindt, dat we het volgende punt wel kunnen nemen. Dat is: verslag van de Commissie van Toezicht op het Lag. Onderwijs in onze gemeen te. Deze commissie is bij de Hoofden der scholen geweest om inlichtingen, die verwerkt zijn in dit rapport of verslag. Hierin wordt de gang van1 het vervolgonderwijs bevredigend genoemd. Voorzitter verklaart, te dien opzichte van tegen overgestelde meening te zijn. Straks bij de desbetref fende rapporten der 4 scholen over de gehouden ver- volgonderwijscursussen zai spr. die meening. door den inhoud der respectievelijke verslagen wel ge- strafd zien, naar hij veronderstelt. Aan de verschil lende scholen zijn enkele onderhoudswerken te ver richten. yooral te Weere is veel goeds te doen! De verf is daar in het gebouw allerminst bevredigend. De juffrouw krijgt het aan haar kleeren, als ze niet oplet, zooals een der raadsleden bij de bespreking opmerkte. En ook in het rapport wordt.de kwaliteit van wat men er met vaardige hand „opgekwaat" heeft, niet hemelboog geprezenllDe boel wond* sa es» sdMUto te tow as#?** srbeid te deern Het grint is t«ni«uw& Met *1$ «mtf, dat m plein nu vrijwel onbruikbaar wordt geheetea in het rapport. Dat doel zal met die grintternituwing niet beoogd zijn! Een enkele bank is dsfect, voort» ontbreken kaart Noordholland, id. Nederland en kaart werelddeelen. Voorzitter constateert dat gerapporteerd! wordt, dat de gebouwen en terreinen niet in 'n staat verkeeren, die wenschelijk mag heeten. De heer Vijn: Als het grint niet vernieuwd wordt, is het niet goed. Doet men het wel, dan deugt het ook al niet! Voorzitter: Het rapport spreekt van walsen. Dan maar te Weere 'n bal organiseeren en in 't grint 'n walsje-dan wordt 't wel goed!..B. en W. stel len zich intusschen zeer zeker op 't standpunt, wel tot verbetering der gebreken te willen medewerken. Deze gebreken bestaan inmiddels alle wel op 't pa pier, maar zullen in de praktijk toch wel niet alle in die male heerschen. We zullen trachten een en ander te 'verhelpen. De heer Bossen: Hoeveel maal hebben B. en W, inspectie gehouden? Voorzitter zegt, dat B. en W. erkennen nog geen inspectie te hebben gedaan. Ook de Comm. van Toe zicht op het Lag." Onderwijs heeft nog geen inspectie gehouden. De heer Bossen: Ja, dat is de commissie! Maar dat B. en W. geen onderzoek deden, vind ik een beetje treurig! Komt men do Weere-school binnen, dan is het sr doodsch «n sober. Er is nog maar weinig verf op het houtwerk. Meester v. d, Weel liet het me onlangs zien. De ramen in het lokaal van juffr. De Boer, het is er treurig mee. De Oostenwind dringt er krachtig doorheen naar binnen, al is het als nood maatregel met couranten ingestopt. Juffr. De Boer kan het lokaal niet op warmte krijgen. Haar ijve rigste pogingen leveren als resultaat een warmte graad van ten hoogste 47 graden Fahrenbeit!;; Het tocht erg in haar lokaal. De heer Vijn: Zijn B. en W. daarmee in kennis gesteld? Voorzitter: Neen, De heer Vijn: Dan zou ik het waarachtig toch meer correct hebben gevonden, indien men eerst B. en W. kennis gegeven had, want u moet het nu ook weer niet al te erg maken, mijnheer Bossen! Voorzitter: Het zal wel een paar duizend gulden moeten kosten, als alles hersteld zal worden. De heer Vijn: U hebt niet heelemaal ongelijk, Bos sen. Maar beter ware geweest indien u eerst B. en W. ingelicht had. Voorzitter: Ik erken, dat B. en W. in gebreke zijn geweest. Wij hadden onderzoek moeten doen. Dat zullen we spoedig doen, in gezelschap van den ge meenteopzichter. De heer Portegies: De verf in de Weereschool dat ls treurig, 't Lijkt wel krijtwit! Wat Bossen er van zei, is waar. Als de Juffrouw er tegen aan komt, geeft het af aan hare kleederenI Ramen en deuren laten veel tocht door. Ik neem dat B. en W. niet kwalijk, doch ik hoop dat B. en W. spoedig komen kijken. De heer Vijn: Zeker. Maar men had ook eerst wel B. en W. kunnen waarschuwen! Wij kunnen niet rui ken, dat er zooveel in den toestand hapert. Alleen zijn we in gebreke, dat we geen inspectie hebben ge houden, dat geef ik toe. De heer Bossen: 't Dagelijksch Bestuur verschuilt zich achter de commissie. Voorzitter: Neen, dat niet! Wij erkennen schuld. We verschuilen ons niet achter de Comm. van Toe zicht! We zullen nu spoedig inspectie houden mot den gemeenteopzichter. De schoolcommissie vraagt vrijheid om in plaats van zooals nu in het desbetreffend regleiwent9artikol is bepaald (minstens 1 maal per 3 maanden te moe ten vergaderen) te mogen bepalen éénmaal voor 1 Maart te moeten bijeenkomen. Goedgevonden. Volgen verslagen van cursussen en vervolgonder wijs aan de scholen Kerkelaan, Aartswoud en Weere. Van Langereis geen verslag; waarschijnlijk is we gens gebrek van voldoend aantal leerlingen aldaar geen cursus gehouden. De verslagen geven geen buitengewoon bevredigend verloop. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen van don Bond, ingesteld ter bestrij ding van het schenden van Gods Heiligen Naam, ertn missive om met alle geoorloofde middelen het vloe- ken tegen te gaan. Voorzitter zegt dat de meerderheid van B. en W. er niet voor is verbodsbepalingen te maken. De minderheid van dit college, de heer Schilder, licht toe, wel voor opname van eeno bepaling voor verbod te zijn. De heeren Deken en Portegies steunen dat ideo. Na eenige bespreking volgt stemming en zijn do heeren Schilder, Dekon en Portegies voor, de andere 3 aanwezige heeren tegen opname eener verbodsbe paling. Staking van stemmen. Volgende vergadering met frisschen moed opnieuw probeerenl Voorzitter brengt ter tafel een missive uit Groote broek, waar 't gemeentebestuur adhaesle vraagt op "en besluit om salarissen Burgemeesters, Secretaris sen en Ontvangers te herzien. Zulks met het oog op het dalen van den levensstandaard, en met het oog op het feit dat da gelden moeten worden opgebracht mede ook door hen. wie het o zoo moeilijk valt het noodige af ;e zonderen orn de thans geldende hooge salarissen te helpen betalen. Voorzitter zegt, dat de meerderheid van het Dag. Bestuur voor adhaesiebetuiging is. Ik was de min derheid en ik was er niet voor. Niet dat ik het niet goed zou vinden om hooge salarissen te herzien. Maar ik vind het niet goed, dat eventueele salaris verlaging juist een zekere categorie van ambtena ren zou treffen, met vrijstelling van andere cate- goriën, als bijv. de onderwijzer! Aan hem en zijne vakgenooten betalen wij eventjes f35000.— 'sjaars. Dat is 'n cijfer dat in dit vertmnd genoemd mag wor den. Daarop wordt niet getamboereerd. Wel op ons salaris. Het onderwijs kost wel ongeveer f90 per kind. Als er verlaging moet, best! Maar dan niet 'n enkele categorie, doch allen verlaging in Noord- Holland. De heer Vijn: Zeker, daar ben ik ook voor! Voorzitter: U moet ook meedragen in de betaling van die f35000. De heer Vijn: Ik geef ook toe, dat de kosten van het onderwijs hoog zijn. Maar zij moeten acte heb ben. Secretarissen en Burgemeesters en Ontvangers niet. 'n Enkele heeft 't, maar lang niet allen! Voorzitter: Maar 'twerk ls er toch even goed. De heer Vijn: Ja, maar de salarissen zijn toch hoog! Maar we hebben niet lang te discussieeren, we staan ten deze opzichte toch op verschillend standpunt. Ik vind salarissen van anderen ook hoog. Ze zullen nog net zoo lang „koek hakken" tot 'top is!- Dan zitten we er mee! Voorzitter: Er moet van alle hooge slaarissen af genomen worden. De heer Vijn: Ja, zeker! Maar we worden als auto maten gebruikt in onze kwaliteit als leden van een gemeentebestuur. Met allen voor wordt tot adhaesle besloten. Voorz. stelt aan de orde straatverlichting. Spr. beeft zidh gewend tot den WelEd. heer van Thiel. Die heeft 'n tweetal employé's gezonden om het net voor straatverlichting deugdelijk na te zien., wat geschied is. Gerapporteerd wordt, dat het laagspan ningsnet is gecontroleerd ook in buitenwijken, als Gouw, Aartswoud en Weere. Er was geen reden om het net te laken en er waren geene ernstige aan merkingen te maken. Wel zijn er enkele opmerkin gen van ondergeschikten aard. Algemeen wordt, na voorlezing van het rapport, goedgevonden, om de straatverlichting van gemeen tewege over te nemen, behoudens, dat de vermelde kleinigheden worde» verbeterd. Mn kw h Keeanaa, t<wv «s lefoon» en teUg7tft?k*r,teorheu«»? te Hoogwoud wordt op dim Mnmgt ioteiftff op ptitfogn Y#r< leend. En wel ten bedrag* vin TWiO. Verzoek Wit-Gele Kruis om «ubridit (vorige ten gadering staakten de stemmen). De heer Schilder zegt, dat de R.-K. raadsfractie ten dezen opzichte blijft volharden, bij de door haar ter vorige vergadering uitgesproken meening. Na nog eenige herhalingen van sommige beschou wingen ten dien opzichte volgt stemming, met als gevolg, dat de stemmen weer met 3—3 staakten» Nu werd het verzoek geacht te zijn verworpen. Voor subsidie stemden Deken, Schilder en Portegie* Te gen Hartog, Vijn en Bossen. Verzoek Roomsch-Katho'lieke Parochiale school om voorschot voor 1923, en vrijstelling van de borg stelling. Een en ander wordt met aller goedvinden verleend. De borgstelling, waarvan vrijstelling wordt verleend, bedroeg f 1478.30. Verzoek om nood-slachtplaatsen aan te wijzen in de Weere, ip Aartswoud, en aan de Gouw. Voorzitter zegt, dat er een vergadering zal zijn van de centrale gemeenten. De heer Vijn, ons comitélid, zal daar aan de bespreking deelnemen. B. en W. zijn er wel voor, dat er noodslachtplaatsen worden aangewezen in die wijken, als waarvan het verzoek spreekt. Maar het is wel nuttig dat de iheer Vijn in bedoelde vergadering in de besprekingen, daar te voeren, deelneemt. De heer Vijn is van een ander oordeel dan voorzit ter en meent, -dat we besloten hebben, oin st;hrijven tt richten aan den voorzitter var het comité, dat de 7 gemeenten van ons ressort, voor den keuringsdienst omvat. Spr. stelt voor, om tot behandeling van dit verzoek over te gsan, zonder eerst het comité van de 7 gemeenten te hooren over de meerdere of min dere wenschelijkbuid van toestemmend besluiten op het verzoek, waarover thans bespreking wordt ge voerd. Voorzitter: Maar dan behoeft er geen vergadering van gecommiteei deri te zijn. Dan is het zelfs niet noodig, mijnheer Vijn, dat u in he; comité der 7 ge meenten zitting heeft. Ik vind intusschen, dat we eerst gecommitteerden moesten hebben gehoord voor wij besluit nemen. Binnen enkele dagen ver gaderen zij. _De heer Schilder: Ik heb den voorzitter van ge committeerden gesproken. Die had geen bezwaar dat er in zulke buitenwijken noodslachtplaatsen ko men. Voorzitter: Dan kunnen de heeren nu beslissen. De heer Bossen kan er zich mee vereenigen, om nu te beslissen en krijgt tevens den indruk, dat het een elastische wetgeving is. Goedgevonden wordt nu, om als noodslachtplaats aan te wijzen te Weere de slagerij van J. Rood (die den meesten grond en dus ook de meest» ruimte, be nevens twee lokalen beschikbaar heeft, wat niet ge zegd kan worden vsn A. Molenaar en slager Dam, allebei mede In de Weere, die zich eveneens „be leefd aanbevolen hielden."); aan de Gouw die van Pieter Silver Jz. en te Aartswoud die van Jan Silver Senior. Voorzitter zegt: De Iheer Vijn kan nu evengoed in z'n kwaliteit van gecomitteerde de zaak in de verga dering der 7 vertegenwoordigde gemeenten bespre ken. De heer Vijn: Zeker, dat is goed! Voorzitter deelt mede, dat de R.K. Parochiale school een bedrag aan schoolgeld, groot f30.59, nog niet heeft betaald. Dat bedrag kunnen we op dat schoolbestuur verhalen. Wij zijn zelf volgens rle wet verplicht, dat geld te betalen en zijn gerechtigd het op het R.K. Par. schoolbestuur te verhalen. Voorzitter verzoekt den heer Schilder, om daar van mededeeling te doen aan het R.K. Parochiaal schoolbestuur. De heer Schlilder zal zulks doen. Aan de heeren Rol, Zwak man en Burger (van wie het gemeentebestuur van Nieuwe Niedcrp adviseert, om de twee laatstgenoemden uitstel te verleenen, deze 3 wonen aan- de Langereis, waar de sdhool ge meenschappelijk is voor Hoogwoud en Nieuwe Nie- dorp), wordt uitstel van de verplichting tot betaling verleend ten opzichte van door hen nog verschuldig de schoolgelden voor hunne schoolgaande kindoren. Verhaal pensioenbijdragen ambtenaren. Voorzitter licht toe, dat de inkoopsom vroeger in 40 Jaren mocht worden voldaan. Volgens gewijzigde- wetge ving staat daarvoor thans slechts 10 Jaar. De raad hoeft besloten, het verhaal toe te passen. De inkoop som wordt genomen voor rekening der gemeente. De heer.Vijn: Het rijk verandert den termijn van 40 in 10 jaar. En wij mogen niets veranderen. Dat is inconsequentII ZIJ mogen inconsequent zijn. En wij niet De heer Ponegies: Wat zou de reden zijn van die wijziging? Voorzitter geeft toelichting. De heer Portegle»; Maar zij kunnen volgend Jaar wel zeggen: Jullie moet het alles In één jaar betalen. Anderen: Er zal wel niets aan te doen zijn! De heer Vijn wil 40 Jaar als termijn behouden zien. We kunnen er overr schrijven en we hoeven niet alles maar dadelijk te „slikken"! Voorz. zegt, dat waterschappen moeten in 10 Jaar betalen. De heer Vijn vindt, dat li pas gekomen, dat 1» een groot verschil bij ons gevtó. waart» beoogd wordt or. van 40 Jaar op 10 Jaar te gaan. Algemeen goedgevonden dat er overeenkomstig ideo-Vijn eerst eens over geschreven wordt. Ontslagaanvrage door moj. M. Sdhtlder-Comanan- deur als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs ingevolge art. 178 der Lage-ronder- wijswet 1920. Wordt eervol verleend ender dank voor der gemeente bewezen diensten. Daar er geen dames als opvolgster werden gevon den, bestaat de aanbeveling voor nieuw-benoeming uit heeren en wel: 1. Theodoor Groot (die benoemd wordt) en 2. Johannes Groot. Aan den benoemde zal kennisgeving van benoeming worden gezonden. Bespreking aanschaffing veegmachine. Voorz. heeft offerte uit Den Haag benevens foto van den Directeur van den gem.-reinigingsdienst aldaar. De meerderheid van B. en W. wil aanschaffing, de min derheid is er eclhter tegen, De raad wordt door voor zitter competent geacht om in deze een besluit te nemen. Na eenige bespreking over de wenscheüjkheid van zoo*n ding, speciaal ter bevordering van de rein heid der straten in de buitenwijken (die onder ons gezegd, wel wat te wenschen schijnt over te laten) wordt de discussie weldra gesloten. De heer Vijn was als minderheid van B. en W. tegen aanschaf fing. Bij stemming wordt het Idee van anaschaffing met algemeene stemmen verworpen, daar de heer Schilder (die aanvankelijk in B. en W. als deel der meerderheid van B. en W., die vóór aanschaffing gevoelde, de aankoop van zoo'n werictuig verdedigd had,) nu veranderd was van gevoelen en óók tegen stemde. Goedgevonden wordt een besluit tot af- en over schrijving van een bedrag in totaal van f675.10. Zulks betreffende den dienst 1922. Rondvraag. De heer Hartog klaagt ernstig over onvoldoende postbestelling en wil bezwaren indie nen tegen de tegenwoordige regeling daarvan. Voorz. spreekt den heer Hartog niet tegen, doch kan deze niet veel hoop geven op schitterend suc ces bij het loffelijk pogen om tot. verbetering te ko men. Want de regeering heeft thans ais leus: Be zuinigen en nog eens bezuinigen. De heer Vijn geeft ook toe, dat het in de buiten wijken niet best is met de postbestelling. Voorz. zegt, we kunnen er over schrijven aan het Hoofdbestuur en den Directeur der Posterijen en Telegrafie te Amsterdam en bezwaren indienen bij den Minister met eerbiedig verzoek het daarheen te lelden dat »r verbetering kom*. Algemeen, goed gevonden. Do beer Bosss» brengt een «as den wes t^sschsn Gouw en Aériswoud bij hom in gekomen klapht over den last die door desen inge zetene van woonwagen-lui ie ondervonden, Voorzitter zegt toe, dat opgetreden tal worden to gen dat kwaad, maar..., om 'n ket te echutten in het schuthok, daar komt 'n maar bij. Want.... het schuthek is kapot! De heer Vijn doet het practisch voorstel om die nuttige en (gelukkig niet dikwijls) noodzakelijke in stelling dan op doeltreffende wijze te laten reparee- ren. Wat geschieden zal. Sluiting. Vergadering 'van den Raad op Vrijdag 16 Maart 1923, des middags half twee. Aanwezig allen. Voorzitter, de heer J. Nagelhout, burgemeester secretaris. Voorzitter opent deze eerste vergadering in 1923. er op wijzende, dat 1922, door droogte en lage prij zen der tuinbouwproducten, geen goed jaar was ge weest, maar dat de plotselinge prijsverhooging dier producten het nadeelig saldo verminderd had. Spr. hoopt, dat de te nemen besluiten tot heil der ge meente mogen zijn en dat de toon hier dezelfde zal mogen zijn als in het afgeloopen jaar. De notulen worden gelezen, ze worden ongewijzigd vastgesteld. Medegedeeld wordt, dat goedgekeurd is de supple toir» begrooting dienst 22 en dat bij de laatst gehou den kasverificatle de kas van den gemeente-ont vanger en den administrateur van het G.E.B. in or de was, inhoudende respectievelijk fl2643.80M en f228.15. De heer J. Wit accepteerde de benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur. Ingekomen is de mededeeling van de herbenoe ming tot burgemeester van den heer J. Nagelhout en een tweede schrijven, berichtende dat de heer Na gelhout de vereisdhte eeden heeft afgelegd. Voor kennisgeving aangenomen. Opnieuw komt in stemming het door staking van stemmen aangehouden adres van de R.-K. Kiesver- eeniging te Zijdewind om 4e kosten van .bestellen van telegrammen vanaf het telegraaf kantoor in de ze gemeente voor rekening der gemeente te willen nemen. Voorzitter deelt mee, dat het aanbod van den heer Bulsman nog van kracht ls. B. en W. stellen voor, om als proef 1 jaar de kosten voor rekening der ge meente te nemen. Het voorstel van B. en W. wordt met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heer Plulster en Rempt. Het jaarverslag der Gezondheidscommissie te Hoorn zal circuleer'en. Ingekomen is het verslag van de plaatselijke schoolcommissie over 1922. Voor kennisgeving aan genomen. De commissie tot wering van sclhoo!verzuim zond rapport in, waarin de wensch om de presentiegelden te herzien. B. en W. stellen voor, om met het opmaken der be groeting voor 1924 het presentiegold op een guldon per bijgewoonde vorgadering te bepalen. Het pre sentiegeld bedroeg tot nu f0.50. Algemeen goedge vonden. B. en W. stellen voor, om de gemeente tegen wet telijke aansprakelijkheid van derden bij eventueele ongevallen, veroorzaakt door electriciteit of anders zins. te verzekeren bij de Ned. Lloyd-ongevallen. Be sloten wordt voor één jaar te verzekeren voor een premie vanT 50 per jaar. De hoer Over vraagt zich af, of dia premie voor iedere gemeente geldt. Spr. zou dat tegenover klei ne gemeenten niet billijk achten. De heer Tromp meent, dat de raad zich alleen hoeft af te vragen af de premie te hoog is of niel. Spr. verwacht, dat de premie is bepaald nadat op name van het net is geschied. De heer Over wilde eerst informeeren, doch de overige leden 'besloten tot directe verzekering. Van de R.-K. Kiesvoreeniging te Zijdewind is een adres ingekomen om een gemeentelijke straatver lichting te willen bevorderen voor Zijdewind, .de Weel en 't Veld. B. en W. stellen voor, daar de tijdsomstandigheden ni'et gunstig zijn te noemen, deze tot betere tijden uit te stellen. Waar ln het adres staat, dat met* 29 tegen 25 stem men besloten werd dat verzoek aan den Raad te doen, merkt de heer Over op, dat dit een kleine meerderheid is. Zonder (hoofdelijke stemming wordt overeenkom stig hot voorstel van B. en W. besloten. Ingekomen is een adres van de Landarbeldersver- eeniging St. Deus Dedit, met verzoek om Invloed te willen uitoefenen, dat werklopze georganiseerde ar beiders aan het werk worden geplaatst bij de weg- verbreeding in de Moerbeek. Aangozlen deze werkzaamheden afgeloopen zijn, en de voorzitter dor Ranne Oudo Niedorp enkel ge huwde arbeiders in dienst had genomen, stollen B en W. voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Do heer Over deelt als Voorzliter der Banne mee, dat •r geen sprake van is geweest, om te vragen naar aeorgunitcmlen of niet-georganiseerden, Alleen hebben de gehuwden den voorrang gekregen. Voorzitter zegt, het "bedoelde werk \e hebben toe gejuicht, het is tot tevredenheid uitgevoerd. liet werk neeft f -100 aan arbeidsloon en koffiegeld gekost en het heeft een - reusachtige verbetering aan den weg teweeg gebracht. De heer Tromp vraagt, hoe het staat met de werk loosheid. Voorzitter zegt van vrij goed. Er zijn op 't öogenblik 2 weridoozen aan .Ijet werk Voor rekening van de Protestantsche Armvoogdij. Andere werkloosheid is spr. niet bekend. Overeenkomstig het voorstri van B. en WL wordt besloten. Adhaesie wordt betuigd aan het schrijven van het conult der Vcreenigine van Burg&mets'ers en sicretaris- sen in de kantons Hoorm Purmerend, Alkmaar en Schagen en een van de Kamers van Koophandel te Alkmaar, Hoorn en Zaandam, inzake de belastingheffing voor *het Hoogheemraadschap Noordhollands Noórder- kwartier. In verband met een schrijven van Ged. Staten wordt eenige wijziging gebracht in de instructie voor den gemeenteontvanger en wel in verband met de aan sluiting bij den postchèque- en girodienst. Ingekomen is de begrooting voor 1923 van den Keuringsdienst voor waren, waarbij de bijdrage dezer gemeente is bepaald op 19V» cent per inwoner. Vorig Jaar was de bijdrage 22y* cent De Gymnastiekverceniging „Turnlust" te Oude Nie dorp verzoekt een jaarlijksche subsidie te mogen ont vangen. Aangezien tot heden geen enkele ver- eeniging subsidie van de gemeente ontvangt stellen B. W. voor afwijzend op dit verzoek te beschikken. Ook ten oezen blijkt de raad de zienswijze van R. en W. te derien. Van den Raad der gemeente Grootebroek is het verzoek ingekomen om adhaesie te willen betuigen aan zijn verzoek aan Ged. Staten dezer provincie om, in verband met de tijdsomstandigheden een billijke herziening der jaarwedden van de Burgemeesters, Secre tarissen en Ontvangers ter hand te wiilon nemen. B. en W. stellen voor om in algemeenen zin adhaesie te betuigen. Voorzitter heeft ook in de vergadering van B. en W. er op gewezen en wil dat ook Zoo doen, dat deze gemeente, door combinatie het salaris van secretaris tot f 1500 is gereduceerd en dat spr. den ambtenaar ter secretarie persoonlijk betaalt. Er zullen niet veel gemeenten zijnt waar de administratiekosten der ge meente zoo weinig zijn. Wat het salaris van den ont vanger betreft, spr. is het er mee eens, dat dil te jp-eot is Jü verhouding tot de werkzaamheden. Daarom

Schager Courant | 1923 | | pagina 13