ROMIELKRUID. BH Grootvader. DAMRUBRIEK. „ik getreurd daarover treur ik nog. Maar nu zegt „mij mijn verstand, dat ik, zoodra gewigtige ,rredcaen zulks vorderen, huwen moet" „Ja, „mijn zoon," antwoordde de Heer. Ja, behalve „die, welke te allen tijde in onzen Kring bestaan, „zijn er ook nog bijzondere redenen, die zulks gebieden." En nu maakte hij zijnen zoon, na hem dezelve vooraf 'ontvouwd te hebben, met "het voorstel van den Heer Tate bekend. De jonker, nu van het gpwjgt der zaak geheel „doordrongen, betuigde,, dat hij bereid was, om aan de wenschcn van zijnen vader te voldoen. „Ik hoop slechts," voegde hij er bij, „dat de „bedoelde freule niet gen cel wanschapen zij, en „een braaf edelmoedig karakter bezitte, dan zal „ik nederig om hare nand verzoeken: haar hart „is mij1, in mijnen toestand, onverschillig, dat „zal nimmer meer in mijne keuze deden.'" De Heer, getroffen door dit stellige gezegde zijns zoonsv antwoordde: „Mijn huwelijk met „uwe waarlijk brave moeder, werd op dezelfde „wjjze gesmeed en voltrokken, en echter heb ,,8é haar altoos regt hartelijk bemind. Bedenk, „mijn zoon, dat er niets gebeurt, buiten den „wil van God, die magtig is, om alles ten beste „te keeren. De Heer Tate zeide, dat deze freule „zeer voer de eenzaamheid is, en een goed hart „btzit: of zij er wel uitziet, heb ik hem juist niet „gevraagd goed hart?" hernam de Jonker, „dat verheugt mij1; dusdanig eene is voor ggeene opzettelijke boosheid vatbaar, en laat zich De Heer, verblijd over de kinderlijke gehoor zaamheid rijns zoons, toefde niet, deze zaak zoo veel mogelijk te bespoedigen. „Dadelijk/7 zeide hij, „zal ik den Heer van O. CL schrijven, en „hem verzoeken, of hij u morgen kan afwach tten, zoo ja, dan kunt gij hem zelf onze belan gen voo~dragen." Dit geschiedde. Nog dienzclf- aen dag werd er een estafette, in g:oot costuum. aan den Heer van O. CL afgevaardigd. Deze gai berigt. dat het hem, benevens zijne eehtgenoote. aangenaam zoude zijn, op morgen met een bezoek van den jonker Vereerd te worden. „Nicht," zeide de Vrouwe van O.CL, „ik moet „u iets gewigtigs mededcclen. "Morgen zal hier „een joexor komen; deszelfs bezoek betreft u, „dit zeg u in vertrouwen, verstaat gij? in ver trouwen, hmdat mijn luimige heer afnaai ver- .kiest, dat de jonker u zulks zelf belijde; maar „om hem te noemen durf ik niet wagen: alleen „zal Ik u nog zeggen, dat zijn vaders Woning „niet ver van hier ligt, zoodat wij elkander ge- „makfcelijk en dikwijls kunnen bezoeken: de jon ger heeft, zegt men, een schoon voorkomen en „een goed hart" De freule werd verlegen, en zuchtte; niet, om dat rij een alkeer van het huwelijk had, o neen, maar omdat zü vreesde, dat hij wclligt hetzelfde karakter mogt bezitten, van eenen jongeling, dien zij eenmaal bemind had, ja nog beminde, hoe zeer hq hare liefde verbeurd had. Uit de beschrïj- 8. Het is een meubeletuk, dat in veel kamers voorkomt, 't Bestaat uit 10 letters. Een 48—10 is een huisdier. Een 723 is een nuttig dier. - Een 15—0 is een vrucht. 6—8—10 is 't tegenovergestelde van .„droog". 4. Vul in: X X X X X X X X X X X X X 1. Een medeklinker. 2. Een nuttig dier. 3. Een gebouw, dat ons meel levert. 4. Een plaats ten Oosten van Schagen. 5. Wat we *s nachts wel eens hebben. 6. Een oppervlaktemaat. 7. Een medeklinker. De rijen kruisjes moeten dezelfde plaats noe men. Oplossingen zenden naar L. Roggeveen, Spui 97, den Haag. ving, welke hare tante van hem deed. moest zij opmaken, dat het 'de jonker van B. was, en die mogt zij niet lijden. Hij had wel is waar een goed voorkomen, en scheen ook een goed hart te hebben- maar hij had zoo veel van eenen noveling, en in zijn huis heerschte zoo veel hoffelijkheid, dat zij bevreesd was, of zij zich wel naar die hoofsche komplimenten zou kunnen schikken, en dit perste haar eenen zucht af. Hare tante dit bespeurende, trachtte haar gerust le stellen, door aan te nierken, dat, hoezeer dit huwelijk geheel met de belangen en wcnsclien van haren echtgenoot, en dus ook met de hare, strookte, men evenwel getne blinde gehoorzaam heid van Tiaar vorderde. Dit Irof haar zoo zeer, dat rij nu volkomen -bereid was, om aan de begeerte van haren oom te voldoen„Lieve tente," sprak rij, «daar ,ik dan nu toch hem, dien ik „bemin, geheel bit mijne gedachten moet ver bannen, zal ik gewillig dien tot mijnen echtge- „noot nemen, welken mijn goede oom, dien ik „zoo hartelijk liefheb, mij zal tpeschikken." Deze betuiging verheugde de Vrouwe van O.G. dermate dat zij1 hare nionte aan haar hart drukte. „Maar, zeide rij, „Iaat nu toch vooral niet „blijken aan uwen oom, dat gij er iets van weet: „gij bent hem; hij is altoos voor het zonderlinge." De freule beloofde zulks. Wordt vervolgd. INKT. T.n het Handolsblad lezer- wij: Inkt Is zeker een der meest gebruikte en te gelijk een der minst bekende stoffen, wat be treft de samenstelling, eisciien eraan te stollen, etc. In het algemeen mag als eisch gesteld wor den, dat. de kleur diepzwart is era niet veran dert onder den invloed van licht en lucht- var- der de inkt niet afwaschbaar zijn rnet wa ter of gemakkelijk te krijgen chemikaliën en zeker dient de eisch gesteld te worden, dar bij het wegwerken van den inkt door chemikaliën steeds speren in het papier achterblijven, die door andere chemische middelen weer zicht baar gemaakt kunnen worden. De inktvloeistof zelf moet goed vloeien, niet troebel zijn of wor den, de pennen niet aantasten en niet schimme len. De meeste inktsoorten voldoen aan deze eischen niet geheel, al zijn er, die er zeer dicht bij'kennen. De gewone inkt is oen oplossing van ijzersul- faat (of ijzersulfaat chloride), tannine, gallus zuur uit galappels, arabische gom, zoutzuur en carbol of salicylzuur in water. Houdt men dit alles goed afgesloten van de lucht, dan blijft de samenstelling dezelfde; laat men echter lucht toetreden, dan vindt al zeer snel door toe doen van de zuurstof van de lucht een cheini- Vervolg. „Zeker, Grootvader", zei Loes, ,ik begrijp het best en U zult zien, dat ik in 't veryolg veel vriendelijker voor juffrouw Jansen zal zijn!" „Ik vertrouw op je belofte, Loesje", zei Groot vader. Daar ging de deur open, eii Henk kwam langzaam binnen. „Grootpa, juffrouw Jansen vraagt, of U aan tafel komt," zei hij. „Zeker, mijn jongen", zei Grootvader vrien delijk. „En, vertel me nu eens: bevalt het je hier nog al?" vervolgde Grootvader, terwijl hij Henk over 't haar streek. „Ja zeker, Grootvader," was 't antwoord. „Hjj ia een man van weinig woorden, Groot papa", zei Loes lachend. Aan tafel was Loes voor juffrouw Jansen heel aardig en behulpzaam. Grootvader knikte haar lacherad toe en Loos lachte blij terug, ter wijl ze zich nu nog eens ernstig voornam, om toch vooral zoo vriendelijk te blijven, en aan Grootvader geen reden tot ontevredenheid te geven. En, zoo bedacht Loes bij zichzelf, 't viel toch heusch wel meo, om vriendelijk te zijn. Toen ze des avonds, na het eten, allen in do kamer-zaten, zei Juffrouw Jansen: „Louise, wil ik misschien een breiwerk voor je opzetten? sche omzetting plaats, waardoor onoplosbare ijxerverbindingen ontstaan, die bij de goede soorten stevig hechten aan de papiervezels. Bij het schrijven ontstaat een zeer dunne inkt- streep van betrekkelijk groote oppervlakte, waardoor die oxyd&tie snel verloopt. De arabische gom dient om te verhinderen dat een bezinksel ontstaat en neerzakt, terwijl het zoutzuur belet, dat de oxydatie al te snel plaats vindt. Carbol of salicyl belet schimmel vorming. Het is mogelijk schrift met dezen inkt weg te bleekea, maar met eenvoudige chemikaliën wordt dan weer een duidelijk schrift te voorschijn geroepen. Uit het voor gaande blijkt duidelijk, dat de meeste inktpot ten eigenlijk niet geschikt zijn, daar volstrekte afsluiting van de lucht noodzakelijk is. Daar deze inkt pas eventjes na het schrijven goed zwart wordt, is een iets gewijzigde soort ook sterk in gebruik gekomen. Dit is de zoogenaam de alizarine inkt, die door de kleurstof oogen- blikkelijk een mooi blauw schrift geeft, ter wijl daarna de zwarte kleur bovenkomt. Ze be vat indigosulfonzuur, hetgeen de toevoeging van carbol overbodig maakt. De diverse zuren zijü niet schadelijk in het papier, omdat ze vrij snel gebonden worden door bestanddeelen van het papier of door ammoniak uit do lucht. Blauwe inkt is meestal Berlijnsch blauw, op gelost in oxaatzuur en water. In gewone om standigheden is de kleur goed echt, maar deze inkt heeft het nadeel, dat ze gemakkelijk vrij volledig te verwijderen is. Gekleurde inkten bestaan uit oplossing van kleurstoffen in gom- oplossingen. Ze hebben alle het groote nadeel, dat ze door chemische middelen heel gemak kelijk te veruietigera zijn, terwijl ook hot bloot etellen aan licht do kleur bijna geheel doet verdwijnen. Ook de blauwhoutinkten zijn niet lichtecht. Het verschiltusschen kopieerinkt en gewo nen inkt ligt in het gehalte aan gom en glyce rine, waardoor de inkt veel langzamer droogt en dikwijls lang kleverig blijft. Stempelinkt bevat nog meer glycerine en gom dan kopieer inkt. Vulpendnkt is meestal een oplossing van een kleurstof en lang niet zoo goed als ijzer- inkt, maar wordt niet troebel, zoodat de pen niet verstopt Voor akten is z© meestal niet ge schikt. Allerlei inkttabletten bestaan bijna steeds uit kleurstof, die opgelost kan worden in water. Ze zijn in dezen vorm veel gemakkelijker en vei liger te vervoeren dan de vloeibare soorten, maar ze geven beslist ook oen minderwaardi gen inkt. Tot deze groep behooren- ook de pen nen, die door indoopen in water gebruikt kun nen worden. Ze bevatten onder een omgebogen stukje metaal eera klein tabletje, dat langzaam oplost. In den laatsten tijd begint men een be ter soort tabletten in den handel te brengen (vooral in Amerika), die vast oxaalzuur of na- triumbisulfaal als zuur bevatten en daardoor ook de prima bestanddeelen van ijzerinkten kunnen hebben. Ook gaan enkele fabrikanten er toe over om geconcentreerde inktsoorten in den handel te brengen, die verdund1 kunnen Ik brei ook altijd 's avonds." Loes, die heelemaal geen zin daarin had, ant woordde: „Ikik brei eigenlijk niet graag, juffrouw, maar als U soms een boek voor mij hebt!" Juffrouw Jansen fronste haar wenkbrauwen. „Nee, natuurlijk niet! Welk meisje breit er tegenwoordig nog? Dat had ik ook wel kunnen* begrijpen! Maar een boek heb ik ook niet; dat moet je maar aan je Grootvader vragen!" „Hebt U er een, Grootvader?" ..Ga maar mee; kind," antwoordde deze en een oogblikje later zat Loes tevreden te lezen Henk praatte met juffrouw Jansen en Groot vader las de krant. Ja, Henk beviel juffrouw Jansen heel goed. ,,'t Ts een lieve zachte jongen, hij lijkt veel op z'n moeder", zei ze, toen de kinderen naar bed waren tegen Grootvader. „Dat is hij", antwoordde Grootvader. „Jam mer, dat hij niet sterk is. Maar ik hoop, dat de lucht hier hem wat meer gezondheid zal geven. Loes is. een door en door gezond meisje." Wordt vervolgd. Nagekomen oplossingen ontving ik van Griet je. Jansje. Piet en Ap, Oudesluis (Al geweest, op 2 Maart); Jacob en Trien Muntjewerf, Anna Paulowna: Vriendenclub T.O.P., Kolhorn; K. den Das Kanaaldijk. gem. Bergen. worden tot een goeden houdbaren inkt. Deze soorten dienen vooral voor export, op expedi ties, etc., waar veel waarde gehecht wordt aan gering gewicht of plaatsruimte Van belang zijn ook nog de onuitwischbare merkinkten. In sommige gevallen worden twee vloeistoffen na elkaar gebruikt, waardoor een zeer fijn verdeeld zilver in de vezels der goe deren achterblijft, terwijl ook prima lichtechte kleurstoffen, opgelost in kresol, ervoor bruik baar zijn. Voor wasscherijen, boordenfabrieken, etc. zijn deze inktenl van groote waarde. Schrijfinkten van bijzondere samenstelling worden tegenwoordig ook in groote hoeveelhe den gebruikt in linten voor schrijfmachines, adresseennachines etc. De onbleekbare soorten bevatten dan zeer fijn verdeelde koolstof, die het mogelijk maakt die linten ook te gebruiken voor blijvende stukken, zooals contracten, ak ten, etc. De linten bevatten natuurlijk veel gly cerine, omdat anders al te snelle vervanging noodzakelijk zou zijn. Het beste zijn natuurlijk de extra geïmpregneerde linten, die veel inkt bevatten, maar hierdoor verstoppen de typen van de machines zeer snel, zoodat ze voortdu rend afborstelen noodzakelijk maken. In den laatsten tijd' is een toestelletje gevonden, waar door de linten tijdens het gebruik automatisch van nieuwen inkt wordten voorzien, hetgeen een veel langer gebruik van de linten mogelijk maakt. In het algemeen kan gezegd worden, dat het publiek ook die linten veel te duur be taalt. Een andere vorm van inkt is het carbonpa pier. Dit is feitelijk papier met een dikke laag inktpasta erop, dat bij slag of druk op ander papier overgaat. Drukinkt is eigenlijk geen inkt, maar een soort verf of vernis, waarvan de zwarte kleur veroorzaakt wordt door zwartsel (roet) dat door een oplosmiddel era eera lijnolievernis zwevend wordt gehouden en later door het vast worden van deze stof in het papier wordt gefixeerd. DE BASKEN. Oude gebruiken en cultuurgewoonten houden het langst stand in afgelegen streken, die bui ten het moderne verkeer liggen. Zoo is het te verklaren, dat Urk en Marken en ook Drente en Twente en de Achterhoek van Gelderland zoo lang hun eigenaardige klee derdracht en hun gewoonten bij plechtige ge beurtenissen hebben bewaard. Nog sterker is dit het geval met volken, die in weinig toegankelijke bergstreken wonen. In het westelijk deel der Pyreneeën, het gebergte op de grens van Frankrijk en Spanje, leeft nog zoo'n volk dat in menig opzicht geheel afwijkt van de Franschen en Spanjaarden. Het zijn de Basken, waarschijnlijk nakomelingen van de oude inheemsche bevolking van het Iberisch schiereiland, die niet geromaniseerd is en niet vermengd met andere rassen, dit laatste als ge volg van de ontoegankelijkheid der woeste Py reneeën. Hun aantal werd op pl.m. 600.000 geschat. Zij houden zich in hoofdzaak bezig met land bouw en veeteelt, en een weinig scheepvaart. Bij het bewerken van den grond gebruiken zij graafstokken met korten steel en lange twee puntige vorken. Sikkels met getande snede worden aangewend om het graan te maaien. Melk koken zij in groote troggen dooi* er heete steenenl in te werpen. En hun wagens rijden op twee groote wielen van massieve houten schij ven. Als muziekinstrumenten zijn in gebruik: een trommel, een rechthoekige citer met 6 snaren, een houten pijp mét drie gaten, dulzaina ge noemd, eera kegelvormige blikken fluit met ne gen gaten en een muziekinstrument, dat „al- boquéa" heet. Dit bestaat uit een mondstuk met twee pijpjes binnenin, twee houten pijpjes daar boven met drie en vijf gaten en aan het voor- ete deel een ossenhoorn. Merkwaardig is ook de manier, waarop de Basken hun vermaak zoeken in spel en dans. Dit geschiedt nooit door mannen en vrouwen samen, maar in 't openbaar blijven beide sexen apart hun pleizier zoeken. Maar het allermerkwaardigste is wel het ge bruik der couvade of het mannenkraambed. Bij vele volksstammen in Amerika, Afrika en Azië bestaat dit gebruik ook. In de Middel eeuwen heerschte h,et ook in Europa op ver schillende plaatsen, maar in het land der Bas ken is het het langst bewaard gebleven. Van het eerste optreden der zwangerschap af onderwerpen beide ouders zich aan allerlei regels, alsof ze beiden in dezelfde positie ver keerden. Dadelijk na de geboorte gaat ook de vader te bed liggen en hij wordt dan geheel als een kraamvrouw behandeld. De moeder gaat vaak al heel spoedig weer aan haar bezighe den, terwijl papa onder de wol blijft liggen en zich het goede, althans gemakkelijke leventje laat welgevallen. Ook later, als het kind grooter wordt, blijft er een soort mystieke band bestaan tusschen vader en kind. Wordt het kind b.v. ziek, dan neemt de vader medicijnen in tegen de ziekte. Een juiste verklaring voor deze zonderlinge gewoonte heeft men nog niet gegeven. Sommi gen denken, dat de bedoeling is de booze gees ten te misleiden door de aandacht van de kraamvrouw af te leiden. Anderen meenen, dat het gebruik in verband staat met het overgang stadium van matriarchaat tot patriarchaat. M. MANNENWEE. Pen is verdwenen, Potlood is zoek. Nergens te vinden t Lievelingsboek. Postzegels? Ho maar, Weg is zijn vloe, Kurkdroge inktpot. Niemand snapt hoe, Bundel papieren Nergens te zien, Weet een van jullie 't Schaartje misschien? Waar is die brief, die D4ó.r gister lag? (Iedereen zweert, dat Zij hem niet zag). En al mijn kladjes Oók naar de maanv. M'neer zijn bureau werd Gister „gedaan". TeL CLINGE DOORENBOS. KLEINE BIJZONDERHEDEN. Zaagvissohen kunnen een lengte van twintig voet bereiken en hebben dan een zaag ter leng te van zes voet. Het grootstè boekwerk ter wereld is een Chi- neesche encyclopedie. Het is in 't laatst van den 17den en 't begin van de 18de eeuw geschreven en bestaat uit 4020 deelen. Als er spoedig regen te verwachten is, wordt dit door de meeste dieren aangekondigd door geschreeuw of lusteloosheid. Een bliksemstraal bestaat uit een reeks van snel elkaar opvolgende electrische ontladingen, met een tusschenruimte van een honderddui zendste deel van een seconde. Te Londen wordt jaarlijks 250.000 pond ster ling, dus 3 millioen gulden, uitgegeven voor onderhoud der wagens. Het eerste houten stoomschip is in ons land te Kinderdijk gebouwd in 't jaar 1824. De snelle voortplanting van schadelijke in secten is een der grootste gevaren, waardoor de wereld voortdurend bedreigd wordt. De Chineezen beschouwen het cijfer 5 als een geluksnummer. De Paus heeft 35 secretarissen in zijn dienst om de correspondentie te behandelen. M. EVen lachen. DUIDELIJK GEZEGD Het ls eiken moigen hetzelfde, Bet je. Je staat altijd te laat op, nooit is het ontbijt op tijd klaar. Hoe dikwl ijs moet ik mij daar nog over ergeren?' „Nog vijftienmaal, mevrouw. Vandaag is het de vijftiendemet den eersten ga ik weg." DAT WAS JUIST HET VERSCHIL. Twee oude vrienden, de een uit de stad, de ander van het platteland, ontmoeten elkaar. De vriend uit de groote stad verwonderde zich er over, dat zijn vriend van het platteland er in zijn uiterlijk zoo keurig verzorgd uitzag „Gij doet als een boer", zei hij lachend, „maar bent een echte heer." „Dat is juist het verschil", meende de ander „jij doet als een heer, maar Je bent een boer". DOOR ERVARING GELEERD. Een Indianen-hoofdman, die den naam droeg „Bang voor niemand", huwde een vrouw uit Montana. Een week later meldde hij aan zijn ouden stam, dat hij zijn naam veranderd had. Verzoeke alles betreffende deze rubriek te zenden aan C. Amels Wz, WlnkeL Oplossing LOKZET No. 2. Wit: 33—29 29—23 41—36 38—33 37—32 31:4, wint. Zwart: 3034. Oplossing PROBLEEM No. 12. Wit: 49—43 38—33 47—41 26-21 21 5, wint. PROBLEEM No. 15. Auteur D. Kleen, WinkoL ZWART. WIT. Stand Zwart, 12 schijven, op: 2 7 8 10 II 14 18 23 25 26 28 40. Stand Wit, 12 schijven, op: 11 17 24 27 28 34 36 38 41 45 46 49. On PROBLEEM No. 16. Auteur J. Sterk, Hoogwoud. ZWART. WIT. Stand Zwart, 15 schijven, op: 2 5 7 tot 10 12 13 16 19 20 23 24 25 34 en dam op 47 Stand Wit, 16 schijven, op: 11 21 27 28 31 32 33 35 37 38 43 tot 46 49 50. Goede oplossingen ontvapgen van: L. Schui- temaker, Wognum; P. de Groot, Warmen hui zen; J. Sterk, Hoogwoud; A. Wit, Lutjewinkel. Wit begint, geldt voor ieder probleem. Oplossingen steeds binnen 8 dagen. Het volgende mooie fantasie-probleem werd me toegezonden: Stand Zwart, 15 schijven, op: 6 8 9 13 18 18 19 20 22 24 28 29. 30 35 36 en 2 dammen op 23 48. Stand Wit, 12 schijven, op: 7 27 31 32 37 39 41 43 44 47 49 50 era 4 dammen op 1 5 45 46. Oplossingen: 44—40 50—44 49—44 27-21 7—2 2—4 1—12 5-14 45—34 37—32 4132 46—5.

Schager Courant | 1923 | | pagina 16