Alieieti Nitms- Zaterdag 24 Maart 1928. 66»te Jaargang. No. 7202. Uitgevers i N.V, v.h. TRAPMAN Co., Sctiagen EERSTE BLAD. Uit het Kart van Holland. De dingen om ons heen. ISEflHBIflfflHS Buwenlandsch Nieuws. SC9A Dit blad verschijnt viermaal pon week: Dinadatf, Woensdag, Donder- 1 dag en Zaterdag. Bij inzoftdittg tot 'b morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomond nummer geplaatst. POSTREKENINO No. 23330* INT. TELEF. no. 20 Prijs per 3 maanden fl.10. Losse nummer* 6 cent, ADVBRTKN- T16N van 1 tot 5 rogolo 11.10, ledore regel moois 80 cont (bewljsno» inbegrepen). Grooto letters wordon naar plao-torulmte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. ..Is dat nu jelui ridderlijkheid V" „Je bent 'n schoft." Ziedaar hoe men in den Jjare 1923 elkander in het ?ezejs«.naj der uitverkorenen ues voLis te woord staat, leel veel ongegeneerder kan het al niet En dan te bedcrJien dat het punt van .behandeling, dat deze vriendelijkheid uitlokte alleen de lielsehe kwestie was en het i niatief-voorstedletie-Bpon. Die kwestie is geen kwestie voor iemand, die gewoon is, de bedoeiin^ hooger te stellen dan (J,p letter. Als iemand driemaai candidaat wordt gesteld zou een redeiijk menseli daaruit concludeeren, dat ér meer menschen zijn candidatuur bqgeeren, dan wanneer er slechts één lijst te zijnen name werd ingeleverd. Maar de letter van de wet spreekt anders en daarom mag zulk een driemaal gestelde candidaat 'heelemaal niet worden gecandideera. Wie dit toch wil, speculeert te vergeel? op de ridderlijkheid Van de letterknechten en 'krijgt het wel niet zeer-formalistisch maar toch welsprekende steqgjeswoord naar het hoofd, dat wij boven aanhaalden. Als het zoo gaat bij de behandeling van een voor de hand liggend noodwehe, hoe moet liet dan gaan als er dingen aan de orde komen, die werkelijk iets om het lijf hebben en van poiitiek-ingrijpende beteeke- nis zijn7 Moet men dan met de vuisten cr op los of met inktkokers gaan gooienY Men zou zoo zeggen, dat we dan angstige dagen krijgen bij de debatten over het duurder maken van schoenen 'ten behoeve van eenige noodlijdende fabri kanten. O.i. is de kwestie van beschermende rechten er altoos een, die bijzonder geschikt is om de hartstochten op te wekken, omdat daarnij steeds de belangen van een kleine groep tegenover die van. het algemeen, d.w.z. van alle verbruikers staan. En als het niet zoo onparlemen tair was, zou ik het haast aan een voorstander vél goedkoope-schoenen-voor-aHemaal kunnen vergeven, als Hij zich liet verleiden zuik een beschermingsvoorstel een „stommiteit" te noemen. Ook al een woord,. Woens dag 'in liet debat gebruikt Het is niet alleen verkeerd, maar ook buitengewoon dom om met zuük een voorstel aan te komen. Als er nog goedkoope schoenen te krijgen waren, die-straks tiet een extra, van staatswege gesanctioneerd winstje unnen worden verkocht, zou nu natuurlijk ieder, die in oorlogstijd koopmans- ot liever „Schieber-neigin- gen" bij zichzelf ontdekte schoenen uit het buitenland betrekken, doch daar schoenen in Duitschland pre cies zoo duur zijn als hier, loont het de moeite en den duren postzegel niet. Toch komt de regeering biet haar wetje, dat thans nog minder reden van be staan heeft dan een paar móanden geleden. Als wij Nederlanders - niet zoo zelfgenoegzaam waren, overal waar het niet te pas 'komt, zouden we een voorbeeld hebben genomen aan Denemarken. Dit land stond'voor precies hctze.fde probleem van gi.euk'oope schoenen voor de natie en geen afzet voor de fabrikanten. Toen kwam er een invoerverbod waarbij handefaa.-s slechts zooveel jmochten invoeren ais zij beroepsbaar steeds hadden gedaan en mits zij konden aantoonen, dat zij tweemaöi meer inlandsche schoenen van dezelfde soort kochten als zij in het buitenland Wilden bestellen. Dit was een regeling waarvoor iets viel te zeggen. Niet voor de Neder.andsche, Zelfs nu Denemarken dezen maatregel gaat vervangen door een dubbel recht, een :aar het gewicht der in te voeren partij1 schoenen en een naar de waarde ervan, is de Deenschc wet nog beter, en .werknemers in het schoenenbedrijf tot een over- omdat zij er de voorwaarde aan verbindt dat patroons eenkomst moeten geraken tot verlaging van de produc tieprijzen. p.w.z. dat zoowel de fabrikant als de ur< beider wat op zijn salaris moet laten vullen en dat de kapitaalwinst ook naar beneden moet. Dit laatste voor al is een toevoegsel aan de wet, dat de aandacht verdient Nu de „belastingbeulen" (ook al een moderne parle mentair woord) rondgaan om te zien wien zij zullen verslinden en nu de belastingambtenaar in alles zijn neus steekt is het natuurlijk zeer cocd mogelijk, precies na te gaan, wat er wordt verdiena in allerlei bedrijven. Let wel, niet hoeveel dividend er wordt uitgekeerd, doch hoeveel er feitelijk' zou kunnen worden uitgekeerd, als die winst niet werd vermoffel d onder allerlei vreemd soortige hoofden van reserve, in extra- en.buitengewone en speciale reserve Sin dergelijke. Deed men dat, oefende men in het algemeen een betere controle uit op bedrijfswinsten, dan zou het geschreeuw om protectie spoedig verstommen. Of tennminste worden beperkt tot de weinige be drijven, die werkelijk den strijd om het bestaan niet kunnen volhouden en die men om een of andere re den toch wil laten voortbestaan. Zulke bedrijven zijn er natuurlijk, doch hun getal is uitteraard gering en als bun voortbestaan een na tionaal belang is, zou het aanbeveling verdienen, dat men ze uit. de openbare kas, dus uit de nationale portemonnaie met subsidie ondersteunde in plaats van de afnemers van het bepaalde artikel te ver plichten tot het geven van zulk een subsidie. Inmiddels baat het natuurlijk niets tegen het schoenenwetje te ageeren. De meerderheid is er voor en de meerderheid is machtig. Hot is zelfs een reden tot dankbaarheid, dat de re geering het oude plan-Harte niet, voor den dag haalt en in eens met beschermende rechten voor alles en nog wat komt. Zoolang het per industrie gaat, zeg een per kwartaal, kan er nooit zooveel kwaad wor den gesticht of de ommekeer in de politiek» gevoe lens der meerderheid, die toch wel eens zal komen, zal veel van dat kwaad ongedaan kunnen maken. En éen meneer Fleskens met zijn protectionisti sche praat is meer waard dan tien yeroeniginen van „Vrij Ruilverkeer",om hèt publiek dat zich niet ten behoeve van eenige fabrikanten en incidenteel slechts voor het plezier van de douanen wil laten villen, de oogen te openen. Daarom lijkt, me de toestand nog niet zoo heel slecht. Hoe meer dwaasheden van dien aard de meerderheid haar ministerie laat uithalen, hoe eer der het volk er genoeg van krijgt en hoe eerder er kans komt op een omzetting dier meerderheid. Haagsche dingen van belang zijn er niet deze week Er worden wat hoornen gerooid, en wat landschap bedorven en meer van die alle daagsche dingen en er is een toevluchtshuis geopend voor pnbohuisden, waar rij tevens orde en onderlinge verdraagzaam heid zullen kunnen leeron. Als we eens begonnen er een paar dozijn Kamer leden te kazerneeren en politieke leiders? Wie weet wat een verdraagzaamheid wij kregen in een zich verwonderend Nederland. Maar ik vrees, dat lieden met zulke inkomens geen kans hebben op zulk een aan de inwoning ver bonden gratis-cursus. A. De heer Snowden, Engelsch parlementslid en we tenschappelijk socialist, is een man, die moed heeft. Immers in het Engelsche Parlement is de verhou ding van menschen, die aan staathuishoudkunde en economische politiek doen vermoedelijk grooter dan in eenige andere volksvertegenwoordiging. Zijn motie, waarin hij ter vervanging van het hui dige kapitalistische stelsel een geleidelijke nationa lisatie van producten- en distributiemiddelen aanbe val, was dus een daad van extra-moed, vooral omdat het van te voren overtuigd was niemand mede te krijgen, dan zijn onmiddellijke volgelingen, de ar beiderspartij en wellicht nog niet eens allemaal. Want wij wezen er reeds vroeger op er be staat in Engeland 'n verschil tusschen de sociaal-de mocratische en de arbeiderspartij en zelfs in den boe zem dier laatstgenoemde groep bestaat geen eenheid vindt men een luidruchtige linkerfractie, die der On- afhankelijken en de groote, meer gematigde partij, die met de S.D.A.P. ten onzent zou 'kunnen worden vergeleken, terwijl dan de feitelijke, ietwat meer rechtstaande groep die der Vrijzinnig-Democraten is Snowden, sprekend in een vergadering waar de overgroote meerdeheid uit conservatieven van meer dere of mindere behoudendheid bestaat, aangevuld met de vrij tamme Lloyd Goorge-liberalen en de Asquithgroep, die wel dikwijls maar toch lang niet altijd radicale bevliegingen heeft en die zeker met een motie, die neerkomt op socialisatie der produc- tieraidelen niet zal meegaan, moest op zijn tellen passen. Ook spreekt het, dat hij in deze vergadering niet kon aankomen mot frasen, die bij een verkie zingsmeeting opgeld doen. Hij had argumenten van anderen aard noodig en voor alles moest hij de ver denking ontzenuwen, dat zijn streven iets te maken l had, of ook maar in eenig opzicht geleek op het j Russische communisme. Dit was wel het allermoeilijkste, want er behoort zeer veel moed too te vertellen, dat socialisatie van productiemiddelen geen socialisatie is, als zij gelei delijk plaats heeft inplaats van van den eenen dag op den anderen. Niet alleen is er moed voor noodig dat, te beweren, doch nog meer om te hopen, dat die bewering door iemand van de tegenpartij zal wor den geloofd. Of een fabriek wordt onteigend door Lenin dan wel door Snowden, en of alle fabrieken k la Soviet op één in handen der gemeenschap overgaan, dan wel eerst alle bakkerijen en dan alle weverijen, alle ree- derijen, alle ijzergietroijen, en zoo vervolgens naar Snowden wil, komt natuurlijk op hetzelfde neer. Zijn belofte, dat de Arbeiderspartij eenmaal re geering geworden en zijn motie in daden omzettend -- nooit tot oen onteigening zou overgaan, alvoron» de voorafgaande een succes was gebleken, heeft na tuurlijk niet de allerminste waarde. Niet omdat Snowden en zijn vrienden onbetrouwbaar zouden zijn en hun beloften niet zouden nakomen, doch omdat do beslissing aangaande het al of niet ge slaagd zijn van zulk een voorafgaande onteigening geheel ligt bij hen, die voorstander zijn dier verge- meonschappelijking en er dus alleen het goede van zien. Zelfs nu in Rusland alles ontwricht is en zelfs de Soviet-regeering inziet op allerlei punten water in haar communistische wijn te moeten doen, hoort men toch nog dagelijks van Wijnkoop en zijn kor nuiten hoe prachtig alles in Rusland is en hoe goed de socialisatie werkt tot heil van de arbeiders. Een dergelijke verblinding zou natuurlijk ook in een an der land niet uitblijven. Men zou de resultaten zoo schitterend vinden, dat men hoe langer hoe. me'er haast zou maken om ook andere bedrijven dien nieu wen zegen deelachtig te laten worden. Met andere woorden: men zou zij het dan ook in ietwat vertraagd tempo Rusland geheel na doen, behalve dan natuurlijk het vermijden van en kele zéér voor de hand liggende fouten en van wreed heden, die in Engeland overbodig zijn. Overigens het verschil tusschen zes stuks «en een half dozijn. Om dit verschil te gaan verdedigen en te preeken vóór het „half dozijn" was een daad vati moed, vooral omdat zoowat iedereen het er over eens is, dat die „zes stuks" een waar misbaksel zijn. ook voor de bakker-zelf oneetbaar. Toch heeft men in't Parlement dit debat toegelaten ofschoon^ er practisch al1 even weinig nut van te ver wachten viel, als van een redevoering des heereti Wijn koop oveï* ait rif een soortgelijk onderwerp. Men is verder gegaan en geeft Snowden na de Paaschvacantie nog eens de volle kans. Hij krijgt nog een special en dag voor zijn motie. Vermoedelijk is de bedoeling van Bonar Law deze, dat Snowden en zijn vrienden vooral geen aanleiding moeten hebben om ernstig te klagen. dat men hen niet aan het woord laat. Kunne zij, met den allerkleinsten schijn van recht, dit argument aan voeren, dan is het einde niet te overzien en komen zij telkens met herhalingen on nog eens herhalingen. Door hun nu het „volle pond" te geven kunnen zij zich bij het publiek en het parlement zoo afdoende blameeren, dat men het geheele zittingsjaar over deze kwestie geen woord meer te hooren krijgt. De receering heeft het trouwens hard noodig, haar gevaarlijkste tegenstander, n.I. de Arbeiderspartij in een hoek te drukken, anders komt er heelemeaï niets terecht van. de zegeningen, die Bonar Law in het uit zicht stelde. Het merkwaardige Engelsche etelNl, dat ■eisefct, dat elk minister lid van het parlement moet zijn, heeft tengevolge, dat ieder minister (door het aannemen van een "bezoldigde staatsbetrekking) zich aan een her kiezing moet onderwerpen. En van die herkiezingen heeft de regeering er tot dusverre nug geen enx.o.w Gewonnen. Overal .was het een liberaai of een arbeider, ie met den zetel ging schuiven en verschillende mi nisters hebben er dan ook het bijltje reeds bij moeten neerleggen, omdat zij geen district vonden, dat hen als vertegenwoordiger wilde. Als nu de Arbeiderspartij1 bij monde van Snowden vrij uit mag vertellen, dat zij aanstuurt op onteigening van productiemiddelen (en du* op den duur op het communisme in vollen om vang) zullen velen, die nu op den arbeiders-candidaatj stemden, zich tweemaai bedenken en liever wat behoud- zuchtiger zijn. Ziedaar de berekening waartegen, naar wij galooven niet veel is in te brengen. l>e regeering heeft alle stemmen noodig, ook in verband met de dulcnsieaangeiegenheden. Het debat over de luchtvloot {vaa dienaangaande van veel beteekenis. Reeds de be grooting ervan was op zich zelf voor dit oogenblik een unicum, omdat zij "ruim een miilioen pond hooger was dan verleden jaar. Dit bracht de bezuinigers natuurlijk 'op stang. Geen geld voor militairisme. Maar ofschoon niemand het zeide en ieder die er zelfs maar op zinspeelde met dén meesten nadruk ontkende dit te doen, bleek uit alle discussies, dat de vijand, waartegen men een luchtvloot noodig had, Frankrijk washet eenige land, dat met overmachtige vliegescadere vlak .in de buurt is en Londen uit de lucht tot een puinhoop kan maken, zonder dat Engeland zich voldoende kan vèrdedigen Zoover is het gekomen, dat in Hooger- en Lagerhuis de meest verantwoordelijke menschen aandringen op verdedigingsmateriaal tegen den „trouwen Franschen bondgenoot", die men zoo trouw niet gelooft, dat een der leden^ niet openlijk meende te moeten vemarên dat hij er niet aan geloofde, dat Frankrijk van den «vcerloozen toestand, waarin Engeland zich bevindt, gebruik zal maken voor een luchtaanval'..... Ai ziet hoe schoon, hoe lieflik is 't als broeder* samen wonen. UITKUK. PROFETEN IN EEN HUTJE TE EEFDE. liet uev. Dgbl." schrijft: Sedert langen tijd 'vertoeven te Eefde in een hutje aan den Jodendijk, óirca 100 M. rechts van den straat weg van Gorsel naar Zutphen, tusschen de halte Eefde en Quatre-Bras, twee personen, die daar met mo tieven van godsdiensügen aard onder zonderliige om standigheden verblijven. Zij hebben thans eenige per sonen van elders, o.a. uit Deventer en.Zutphea. ver- gehaald in hun buurt een gelijksoortig leven te leiden iii de bosschen, en van do kolonie, die aldus ter plaatse is ontstaan, beschouwen nu de ecrstbedoelden ach als „de profeten'-. Zij wenschen slechts te worden aange sproken als „broeder" en „zuster". Wij hebben, na dnfonnatio jn de -betrokken streek, ons persoonlijk op de hoogte gesteld van den vreemden voor de betrokkenen ongelukkigen en voor de omgav ing bcdenkelijkeu toestand, en bezochten daartoe allereerst de hoofdpersonen van de kolonie, in het bedoelde hutje. Wij vonden daar iii een niet onzindelijk, maar uiterst primitief ingericht vertrek, oen persoon, naar schat ting 40 jaar? mot een. zekere juffrouw vsn wellicht gelijken leeftijd. Beiden waren gezeten op ledikanten, die tot de weinige meubels in het vertrek behoorden* eu zij bleken reeds spoedig genegen, bijzonderheden over hun zonderling leven mede te deeien. Zij be vestigden. dat zij „profeten" zijn en „met deze booze wereld niet* meer io maken willen hebben". Werken beschouwen zij, zooals zij zeiden, als volstrekte Ijdelheid en zij wachten geduldig maar met groot verlangen, haar hot einde van ait, volgens hen, tot niets dienend aardsch bestaan, „waar alles van den duivel is bezeten en misleid wordt door de kerken". Wij hadden bij onze informatie in de omgeving reeds vernomen, door welke tragische omstandigheden de beide geestelijk onevenwichtige menschen tot deze som- bere levensbeschouwing zijn gekomen. Zij komen uit beschaafd milieu de betrokken dame is, naar zij" mededeelde, gediplomeerd als lecrares M. O. Boekhou den, maar heeft haar diploma's als ,mdelheden" ver scheurd, en de man is gewezen ambtenaar bij de spoorwegen en van die beschaving bleek! "nog thans in hun met ons gevoerde gesprekken, waaraan overigens Diina geen touw was vast te knoopen. Beiden betoogden, dat „de raven hen spijzigden", zaj méenen niets meer van menschen noodig te nebben en van hoogerhand te worden voorzien van datgene, wat hen nog in het leven houdt Zij bidden, dat zooveel mogelijk menschen, van hoogerhand geleid., zich op gelijke wijze bij hen zullen voegen, omdat het einde der wereld volgens hen zeer nuDij ia. ue man houdt zich „ais proleet'' bezig met het vervaardigen Van geschriften, die hij als heili.g be schouwt, evenais zichzelf, en die dienen moeten als boodschap van hoogerhana tot de mensehen. Hij vertelde daarvan met gloed en vuur, en zyn gezellin vroeg ons op hartslochtelijkcn toon, de „profetieën" toch te lezen; men zou ze ons wel toezenden; er waren ör neg in be werking, doch niet geheel gereed. De juffrouw verteide ons? te lijden „aan efen vree- selijkc kwaal", zooais ze zeide. Maar dat vond ze niet erg, „haar geest was toch af los van haar hchaóm.'f Beiden overstelpten ons met een woordenstroom, die bij ons meer en meer bevestigde, met welke onge lukkige schepsels wij te doen hadden. Was er in deze hut nog eenig comfort, anders stond hot er voor bij de overige kolonisten. Een dezer, Volgens het zeggen een Duitscher uit B-ocholt, „een dierbare, naar de profeten geleid met onzichtbare hand", slaapt ih een hok hij de hut. Een ander, bijgenaamd „de kleine Johanncs' woord ün een bul in de kobnie, gelegen op 'n terrein bij 't z.g. Kraaienbosch, ter linkerzijde van den straatweg Gorsel—Zutphen, eveneens aan den Joden- dijk, in de richting van den spoorweg aldaar. De kolo nisten huizen daar in zeer primitieve tentjes, nauwelijks van ligging voor den nacht voorzien. De arme ver dwaasden zijn er intusschen, gedai&tig aan de profetieën van hnu leider, mee tevreden, omdat zij alle comfort als ijdelheid beschouwen. De vloerbedekking in de hutten bestaat, evenals in de hut van den profeet, slechte uit een dikke laag dennennaalden, gehaald uit de na burige bosschen. De mannelijke kolonisten zien er. met 'hun lange baarden want scheren is voor hen blijkbaar overbodige ijdelheid nogal vreemd uit, vooral' ook, omdat hun plunje wat raar is en ze blootvoets plegen te gaan. Maar Kwaad doen .behoeft niet van ze te worden gevreesd, naar het schijnt. En ze vreezen zelf ook geen kwaad van anderen, want ze sluiten de hutdeuren nooit ..Voor 'dieven, die hier inbreken, «ouden we bidden, zei de juffrouw. Intusschen is de ter plaatse geschapen toestand voor de streek vrij bedenkelijk. De „profeten" trachten, als gezegd, meer gelijkdenkenden, „gelpovigen" over te halen en bij hen te gaan loven als zij. Enkele omwo nenden geven hun, hetzij uit medelijden, hetzij omdat "zij „de profeten" min „of meer gelooven, eten en houden zoo de kolonie mede in stand. Hot gevaar is niet denk beeldig, dat de betrokken streek, die van* het vreem delingenverkeer en van de bewoners van buitenverblij ven in xle Gorselsche bosschen voordeelen pleegt te ge nieten, groote schade ondervindt van de aanwezigheid van de kolonie, waarvan de leden bovendien door hun overspannen geestestoestand, wellicht pok tot minder onschuldige daden kunnen komen, als hun „profeten" meenem van hoogerhand eenig bevel te moeten uitvoeren Het Komt ons Voor, dat het gemeentebestuur van Gorsel oip eenigerlei wijze zal moeten ingrijpen om dergelijke ongewenschte toestanden to voorkomen in de bosschen van Gorsel, hetzij omdat dergelijke bewo ning" van de bosschen groot brandgevaar meebrengt, hetzij omdat de kolonisten een gevaar Voor zichzelf ën hun omgeving opleveren. De „profeet en de juffrouw verzekerden .ons om' strijd dut zij v£h aardscne liefde niets wllfcn weten. 7.\\ verheerlijkten, in hun gezwollen taal, de daden van enkele kolonisten, die hun vrouw en kroost verlietèn, om zich bij de kolonie aan te sluiten en die „het iidele werken, dat tot niets dient volgens >3cfe profeten er aan gaven. BEKNELD. Aan het station te Roosendaal had hedenmorgen een ongeluk plaats. Bij het overladen van een 500 Kg. zware kist met glas In de douaneloods had de onderlaadmeester Kammer het ongeluk onder deze kist te geraken, waardoor hij zwaar aan het rechter- bekken werd gewond. ALKMAAR. Mr. W. C. Bosman (Vrijheidsbond) is voornemens geen candidatuur voor het lidmaatschap van den Raad meer te aanvaarden. De Vrijheidsbond heeft de volgende alfabetische lijst van candidaten samengesteld voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing: mevr. H. Bosch-Van Wer ken, mr. J. P. Bosman, Ph. M. Bosscher, G. Cloeck, D. Govers, J. J. Krijns, Jhr. W. van Lith de Jeude, Mr. M. Moens, mr. P. A. Offers, P. J. Preyer, mr. R Prins—Vle9Sing, II C. Stoutjesdijk, A. F. Thomsen en W. G. Visser. EEN RIJKSCOMMISSIE VOOR HET VERKEER Eerlang is, naar de N. R. Crt. mededeelt, te ver wachten, de, instelling van een algemeene rijkscom missie voor het verkeer! die zich zal hebben bezig 1a houden mot de bestudeering van het verkeersvraag- stuk in den ruimstèn zin van het woord. Tot voor zitter van deze commissie is bestemd de heer H. Co- lijn. Over de verdere samenstelling van de commis sie wordt nog overleg gepleegd. OVER DE SLOOT GESLINGERD. Amsterdam, 22 Maart. Hedenmiddag omstreeks halfvijf reed de beschuitfabrikant, de heer Hille, in zijn open auto gezeten, komende uit Amsterdam, over den Haarlemmerweg in do richting Halfweg, toen de wagon eensklaps van den weg geraakte en door de vaart over de sloot geslingerd werd. Hij kwam op het weiland terecht met den radia- teur in de richting van Amsterdam. De heer Hille werd tijdens den val uit den auto ge slingerd en kwam onder den wagon terecht. Uit de verte zag men het ongeval. De heer Hille, die zelf den auto had bestuurd, werd met brandwonden in den rug, vermoedelijk ten gevolge van een aanra king met -de inlaatbuis of knaldomper, opgenomen. Nadat hulp was verleond, werd hij .naar het Diaco- nossenhuis to iHaarlom vervoerd, alwaar bij werd opgenomen. Zijn toestand is zeer bevredigend. De rechterach- terband van den wagen was leeg; de Amsterdamsche politie vermoedt, dat deze band tijdens het rijden gesprongen is, waardoor de heer Hille het stuur kwijt raakte. NOORDSCHARWOUDE. Woensdagavond had vanwege de anti-militairisten een openbare vergadering plaats met den heer B. de Ligt als spreker. De vergadering was door een der- rigtal personen bezocht, waarvan de meesten buiten den Langendijk woonachtig. De belangstelling voor het onderwerp: Oorlogen en geruchten van oorlogen, was dus wel gering. ANNA PAULÓWNA. Blijkens een advertentie in dit blad zal Dinsdag avond de heer Alt, toonkunstenaar te Bolsward, voor T.A.G.O. komen spreken over Parsival, reli gieuze opera, in 3 afdeolingen, Dit is de vijfde en laatste winterlezing in dit seizoen. De heer Alt is reeds meermalen voor het T.A.G.O.-publiek opgetre den en heeft zich daarbij telkens als een zoo voor treffelijk spreker doen kennen, dat alle aanbeveling onzerzijds geheel overbodig mag heeten. WINKEL. In het verslagje van onze afd. der Vacantiekolo- nies dient verbeterd te worden, dat niet f250. doch f 2.50 beschikbaar wordt gesteld voor verfraaiing van het to stichten 2o kinderziekenhuis te Egmond. Ter wijl niet twee, doch drie leden werden benoemd voor het onderzoek der rekening en verantwoording. NOORDSCHARWOUDE. Bij beschikking van den Minister van O., K. en W. is aan den heer Andriga, oud-onderwijzer aan do Chr. school alhier, een wachtgeld toegekend wegens opheffing zijner betrekking. LANGENDIJK. Verschillende aanvragers van provinciaal crediet voor de tuinders hebben niet gekregen, wat zij heb ben gevraagd. Er zijn er, wien slechts 50 pet. is toe- gewezen. Men meent, dat dit komt doordien er meer (ian 2 ton is aangevraagd en Ged. Staten slechts over 1 dat bedrag beschikken. ST. P ANC RA8. 't Aantal kiezers voor de 2e Kamer is 630. voor de j Provinciale Staten 633 en voor den Gemeenteraad 627.

Schager Courant | 1923 | | pagina 1