E. Ingezonden Stukken. Binnentand&ch Nieuws. Reclames. Hoedt U bijtijds. N.V. „De TIJDGEEST" kiezers hebben gedaan, dat hij zijn motie er door krijgt Dan zou hij dus Bonar Law wippen. Wij zullen moeten afwachten. Het Parlement gaat 28 dezer op reces tot 9 April. Het is bijna niet aan te nemen, dat vóór dien tijd deze landbouw-quaestie nog gevaar aan Bonar Léw zal opleveren. W e krijgen nu eerst nog het voorstel' 'van Mr. Philip Snowden: „Weg met het kapitaal". De brave man moest liever eens een j*eis naar Rusland maken. De Liberalen hebben dadelijk twee amendementen ingediend- De Independents (Asquitli) een lang amendement, met heel wat omhaal van woorden, de National' Uberals (Lioyd George) een veel beknoptere. Zij komen op het zelfde neer. Tegen het voorste! van Snowden, maar vóór een streven naar coöperatie tusschen kapi taal en arbeid- winstaandeel der arbeiders^ zooals in Nederland bij Stork te Henglo en bij de .Gist- en 'Spi ritusfabriek te Delft bestaat. Een van .mijn vrienden betreurt zeer, flat dit debat maar een paar uur (van 8 tot 11) kan duren. Het is n.1. een initiatief voorstel van een lid en dat krijgt maar 3 uur, indien het een regeeringsvoorstel was, zou er 3 dagen over geboomd 'kunnen worden. Volgens mijn vriend zou het voor het publiek van belang zijn, indien deze zaak eens goed uitgeplozen werd, dan zou de groote massa, tlie alleen maar de phrasen der Socialisten hoort, meteen eens de werke lijke waarde dier phrasen kunnen leeren kennen. Ik heb misschien minder duiten dan Mr. Philip Snowden. maar hij zou mijn stem niet krijgen. Kapitaal is tfoodzakelijk. Wil men zeggen: Kapitaal is een kwaad, dari wii ik mij: daar niet tegen verzetten en rvyi enti alleen., het iseen noodzakelijk kwaad. Er is niets in de wereld of het heeft goede en kwade Zijden, er ïe niemand in de wereld of die bezit goede en kwade eigenschappen. hv« j min als je om de kwade eigenschappen de gehd le merschheid om hals kunt brengen, 'kan men bestaande zaken om de kwade zijden, die er aankleven, te met drtn. Het geheele leven is een geven én nemen en alle uitersten zijn funest. Vergaderingk van den Raad dezer gemeente op Donderdag 22 Maart 1923, s' avonds halfacht. Voorzitter de Edelachfb. heer Jonkheer van Speng- ler, Burgemeester, secretaris de heer Reindcrs. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met oen woord van welkom, in het bijzonder tot de vrouwelijke ver slaggeefster aan de perstafel aanwezig. Voorzitter hoopt, dat de vergadering haar zooda nig mag voldoen, dat ze steeds aanwezig is. om we reldkundig te maken wat de vroede vaderen dezer gemeente naar voren brengen. Het is de eerste vrouw in de raadszaal aanwezig, al is het dan ook niet als gevolg var- de gewijzigde kieswet waardoor vrouwelijke raadsleden toegela ten kunnen worden. De notulen wórden hierna gelezen en opveranderd vastgesteld. De voorzitter deelt mede. dat de sluis is verpacht aan den heer H. Kort te Oude Niedorp. voor I192G. Het' ïesultaat der verpachting is meegevallen, Ge vreesd werd, dat het bedrag door de tijdsomstandig heden la-ger zou zijn, doch het is nog iets hooger dan de vorige keer. Rericht is ingekomen, dat mej. Wouda haar benoe ming als lid van de schoolcommissie heeft aangeno men. De heer C. Keeman zond bericht, dat hij zijne be noeming als lid van de schoolcommissie aanneemt. Goedgekeurd is teruggekomen de suppl. begroo ting betreffende restauratie van het raadhuis enz. Ged. Staten zonden bericht van ontvangst van het Kon. besluit betreffende heffing van opcenten op de grondbelasting. Goedgekeurd is teruggekomen de gemeentebegroo- ting voor 1923, en de rekening over 1921, de laatste met een ontvangst van f 114365.45, een uitgaaf van f 115724.61K, alzoo een nadeelig saldo van f 1359.1614. Van den bond tegen het vloeken en schenden van Gods naam door woord en geschrift is het verzoek ingekomen om voor het tegengaan van het genoem de een verordening te maken. B. en W. stellen voor, alle genoemde stukken voor kennisgeving aan te nemen. De heer Duijves meent, dat over het laatste stuk wel iets' te zeggen is. Er kan wel een goede invloed van uitgaan als een verordening gemaakt wordt. Het neemt meer en meer toe, maatregelen zijn wel noo- dig. Er wordt niets tegen gedaan. Voorzitter: B. en W. gronden hun voorstel, om het voor kennisgeving aan te nemen hierop, dat de adressen naar alle gemeenten gezonden worden, zoo dat met het wel of niet noodige geen rekening ge houden wordt. Gelukig is er in deze gemeente geen aanleiding voor. Het neeft hier niet zoo'n vlucht ge nomen dat'het nooctfg isjer bepalingen tegen te ma ken. In de tweede plaats is het naleven van een zoo dat iedereen van hem hield, van af den hertog tot den ouden setter bij het vuur. En hoe was het toch mogelijk dat allen hielden van een iman, die en hier dwaalden haar gedachten onwillekeurig naar een „als 't zoo is" in staat van zoo iets zoo laags als het trouwen met haar om haar ooms geld? Was er soms een -vergissing in 't spel? Bij de eerste gele genheid de beste zou zij haar oom eens uithooren en hoewel1 zij wist dat die haar precies zóóveel zou ver tellen als hij wilde dat zij weten zou, zou-wat hij zei in ieder geval de waarheid zijn. Er zou om halt ne*èn gedineerd worden. Zij wist dat zij stipt op tijd behoorde te zijn, maar in haar heerlijke kamer was alles zóó mooi, zóó uitgezocht en zoo antiek, dat zij lust kreeg om pr nog wat te blijven en rond te kijken. Het was een "kamer, even groot als die van haar moeder was gfeweest in het statige kasteel bij Praag maar ze was vol gezellige hoekjes. En "dan het groote vergulde praalbed, dat zij ontzaglijk bewonderde en waarbij zij instinktmatig gevoelde dat alleen de Engel- schen en alleen zulke Engelschen wisten hoe hunne vertrekken aan te kieeden. Toen schudde zïchzelve wakker. Zij moert ric'h gaan kieeden. Gelukkig kostte haar kapsel bijna geen Milady is een droom, riep Henriette uit, toen ze gereed was Milor zal trotsch zijn. En dat wès hij ook. Ze zond Henriette om aan zijn deur te gaan tikken, de deur in de gang, niet de verbindingsdeur tusschen kamers juist toen het op slag van half negen was. Hij stond toen juist op 't punt 'om Higgins op dezelfde boodschap uit te sturen en zijn zin 'voor humor dwojig hem een bitteren lach af om het grotesque in de situatie. De beide bedienden als boodschappers. Terwijl hij zelf bij haar had belmoren te zijn om>naar juweelen vast te makèn, met heur haar te spelen, en misschien at en toe qpn kus te drukken op haar prachtige schouders, als de kamenier het niet zien kon. De heele toestand was een afschuwelijke grap, die voort moest duren, en dan zou hijlde politiek' weer ter hand nemen en een buitengewoon goed landheer zijn voor de menschen op Wraytn; en op zoo'n manier zou hij er zich door slaan, en nooit zou -maand van hem iets hooren over zijn pijnlijken misgreep. Hij stond zichzelven ternauwernood toe^ haar te zeggen dat zij er heel mooi uitzag, terwijl zij door de groote gang liepen. Zij droeg een toilet van donker, saffierblauw mousseline, met geen enkel juweel, uitge nomen de prachtige broche vaji den hertog. Dat was prachtig van haar hij bewonderde dat fijne trekje. Waarlijk, nij bewonderde alles in haar als zij danige verordening in de praktijk onmogelijk. Als werkelijk het vaststellen van bepalingen noodig was, zou het toe te juichen zijn, als het van de regeering uitging. De heer Duijves kan met het gesprokene meegaan. Het zal wel moeilijk zijn uit te voeren. Wethouder Barten deelt mee, in B. en W.-verga- dering hetzelfde geopperd te hebben. Om liet uit te voeren valt echter niet mee» Een gerethtelijke ver volging zoo noodig, zal niet meevallen. Alle gevallen zouden moeten worden omschreven. Wat de zaak zelve betreft, ben ik er wel voor een bepaling te ma ken zoo gewenscht is; mijn doel is er later op terug te komen, als ik onderzocht heb wat de praktijk in andere gemeenten., als b.v. Medemblik heeft opgele verd. Van de praktijk weet ik nog niets. Wethouder Ootjers zegt, dat natuurlijk het geheele college tegen vloeken is. doch het is allereerst de vraag: wat noemt men vloeken, Dat zal precies ge zegd moeten worden. Er wordt veelal gevloekt zon de; het doel den naam Gods ij dol te gebruiken. Een verordening zal in de praktijk weinig beteekenen. Als .het niet uitvoerbaar is, is het nonsens en beter het niet to doen. De heer Keizer gaat met het voorstel van B. en VV. accoord. doch wenscht in aansluiting daaraan op een .ander euvel wijzen. Wel is er den laat.sten tijd, waar seliijnlijk door het krachtig optreden van de politie \erbetering gekomen, maar bij het uitgaan van de vergunningslokalen Zondagsavonds wordt de rust cp vieeselijke wijze verstoord Vreeselijk i3 de taal die aaii veelal wordt uitgesproken. Het is wel g.>ed c aai op in het openbaar de aandacht te vestigen. Het zul allicht verbetering geven. Het doet voorzitter genoegen dat verbetering ge constateerd wordt. Het voorste] van B. en W wordt aangenomen. D.» verordening betreffende heffing van opeen4» n op de plaatselijke belastingen had bij Ged. Skaten geen bezwaar, dit tot een huurwaarde van f 150 np 50 en daarboven op 70 te bepalen, doch de minister vau binnenl. zaken maakt bezwaar, omdat een ge leidelijke stijging moet wordtin btpaald. B. en W. sleden nu voor tot f150 huurwaarde 50 opcenten, tot f 175 64 en daarboven 78 opcenten. Daardoor zal toch'j het geheele geiaamde bedrag verkregen worden. De inkomsten moeten binnenkomen. Hut vi orstel wordt aangenomen. Benoeming van een onderwijzeres moet van "de I agenda afgevoerd worden, omdat de stukken nog niet van den inspecteur van het L. O, zijn ingeko men. welke voor eenige weken terug zijn toegezon den. Rericht is ingekomen, dat gewacht moet worden j omdat de stukken door den inspecteur opgevraagd nog niet zijn ontvangen. B. en- W. hoopten direct na Voschen in de vacature te kunnen voorzien. Om dit i mogelijk te maken, zal nu een spoedvergadering noo- dig zijn. wethouder Ootjers: Kunnen we de le sollicitant nog zien? Voorzitter vermoedt, dat ze zich zullen presentee ren, nadat de voordracht bekend is. De heer Ootjers: We zouden nu toch voor 't feit geï-taan hebben, dat dit niet gebeurd was. Voorzitter: Fr moet naar omstandigheden gehan deld worden .Vermoedelijk zal er nu wel gelegenheid zijn. De heer Ileeman: Wordt geen proefles meer ge geven? Voorzitter: Daar zijn we mee opgehouden. Het blijkt niet de juiste weg te zijn. Het hoofd der school ziet meer resultaat van een bezoek in de klas. Ingekomen is een schrijven van het R.-K. Kerkbe stuur. waarin wordt mèegedeeld, dat. de vereeniging besloten heeft tot uitbreiding van de speelplaats, waarvoor de door de wet bepaalde subsidie gevraagd wordt. B. en W. stellen voor, afwijzend op het verzoek te beschikken, op grond dat art. 72 van de L.O.-wet voorschrijft dat de gemeente heeft te steunen voor het stichten of verbouwen van bijzondere lagere scholen., of voor het aankoopen en Inrichten van een gelegenheid voor lichamelijke oefeningen. Daarin wordt niet van een speelplaats gesproken. Te meer j worden B. en W. nog gesterkt in hun voorstel om-j dat aan genoemd schoolbestuur ontheffing is ver- j leend voor het geven van onderwijs in lichamelijke i oefening. De heer Duijves wijst er op, dat de kinderen nu steeds op straat moeten vertoeven, wat zeer gevaar lijk is. Er is alles voor dat van gemeentewege inge grepen wordt. In den zomer wordt een poosje gele genheid voor opfrisschen gegeven, doch er is geen plaats voor. Voorzitter: Ik ben het volkomen met u eens, dat. het goed zou zijn, als de kinderen niet meer op straat zouden vertoeven. Dat zou toe te juichen zijn. Het gaat hier echter over het finantiecle gedeelte en dan kan de Raad geen beslissing nemen, omdat het. in strijd met de wet is. Het is daar gevaarlijk voor kin deren en publiek, dat geef ik toe. De heer Duijves: Als de wet het verbiedt, is er niets aan te doen. Er zullen echter ongelukken ge- beuren. De heer De Geus: Niemand belet hot schoolbestuur toch het zelf te doen? Als het nu zdo buitengewoon gevaarlijk is, zou daar alles voor zijn.. Besloten wordt, afwijzend op het verzoek te be schikken. Hierna wordt op voorstel van B. en W. besloten, voor de a.s. raadsverkiezing 2 stemdistricten te vor men. Het le district voor de wijken A.en C. Het 2e voor wijk B. De heer Duijves vraagt nog, of dit zoo noodig is, waarop de voorzitter meedeelt, dat het voor een stemming voor den Raad in elk geval noodig is, om dat daaibij zeer veel nawerk is. In Oudkarspel en Broek bestaat deze regeling trouwens ook. Wethouder Barten deelt nog mee, dat het geen ex tra kosten met zich brengt; alleen een paar leden, meer. De heer Duijves vreest een conflict met enkelen die verkeerd -komen. De heer Zut gelooft, dat het zoo goed zal voldoen dat het ook voor Staten en Kamer zal ingevoerd worden. Voorzitter: Dat vloeit er automatisch uit voort. Het, le bureau zal zijn in het Raadhuis; het twee de in he,t 3e lokaal Van de U.L.O.-school. Voor het hoofdstembureau worden aangewezen de Burgemeester, ambtshalve voorzitter, de heeren Oot jers, Barten, Duijves én de Geus, leden, de overigen plaatsvervangers. Voor district 1 de heeren Jonkh. van Spengler, voorzitter, Duijves en Heeman, leden, Reinders en Keeman. plaatsverv. District 2: de heer Ootjers. voorzitter, Barten en de Geus leden, Keizer en Zut. plaatsverv. De stemming is bepaald op 16 Mei. Op voorstel van den heer Heeman wordt hierna besloten, het presentiegeld voor leden van den Raad op f 2.50 per bijgewoonde vergadering te bepalen. Tot heden was dit bepaald op f 1.75, dat verdeeld werd in verhouding tot de bijgewoonde vergaderin gen. De rondvraag levert niets op, waarna sluiting. Mijnheer de Redacteur, Mitgbii ondtrgeteekenden een plaatsje in uw blad voor net navolgende Volgens het verslag in de Sohager Courant ^van Zater dag j.i. vergaderde Vrijdag 18 Maart de .vrijzinnig demo- kratische kiesvereeniging te Nieuwe Niedorp, in welke vergadering o.m. ter sprake kwam de plaatsgehad heb bende wetnoudersverkiezing en waa rafkeuring werd uitgesproken over het feit, dat daarbij één (of misschien twee?) vrijzinnig demokraat had medegewerkt ora den sociaal demokraat als wethouder te verkiézen. Wij achten het naar aanleiding daarvan dienstig te vermelden, dat de afd. Nieuwe Niedorp vder S.Di.A.P. voordat deze wethoudersbenoeming -plaats had er over heeft vergaderd of, zoo de mogelijkheid bestond één onzer partiigenooten verkozen te krijgen, deze benoe ming al' of niet moest aannemen. Gezien de samen stelling van den Raad van Nieuwe Niedorp (4 vrijv. demokraten, 2 soc. dem. en 1 R.K.), was de meening der ileden in die vergadering, dat volgens ons demo- kratisch kiesstelsel met de evenredige vertegenwoordi- D;, wat feitelijk een erkenning is? dat ook ae minder en in .openbare bestuursfuncties vertegenwoordigd moeten kijn. een reden, om 'te bestuiten, dat bij een eventueel© benoeming van een der onzen deze be noeming zou worden geaccepteerd. Ook hierom, omdat men van meening was, dat met de heeren Visser en burgemeester 'Koopman, tezamen uitmakende het col lege van B. en W., mogelijk zou zijn om in demo- kratische'n gteest samen te werken. Uit demokratisch oogpunt gezien, meenden wij dan ook dat, temeer waar de vrijzinnig demokraten nogal prat gaan op hun demokratie, dit bij hen geen tegenstand zou uitlokken. Uit het verslag der vergadering blijkt echter, dat wij in deze niet goed hebben gezien. Volgens verslag van deze vergadering, zegt de heer Noordijk daar: „waar wij vier jaar geleden streden om onze kandidaten gekozen te krijgen, deden wij dit niet om een politie- ken tegenstander op het kussen te brengen als wet houder. Dan hadden wij wel direct op de lijst-Gaijoard kunnen ^temmen. Het is natuurlijk logisch, dat iedere partij zal trachten hij een veikiezing zijn kandidaten verkozen te krijgen. De heer Noordijk ziet echter over het hoofd, dat van de kandidaten, die door zijn vereeniging zijn gesteld niet 7 zijn verkozen, doch slechts 4 en dat op het oogenblik in het college van B. en W. zitting hebben twee leden van de Vrijz. Dem. kiesvereeniging. wat volkomen de sterkte van de vrijz. dera. raadsfractie weergeeft. De uitlating van den heer Noordijk', dat men wel op de lijst-Gaijaard had kunnen stemmen, is dan ook tamelijk naïef en slaat, wat wij hierboven hebbon doen uitkomen als een tang op een varken. Wij zouden dan ook naar aanleiding van het boven staande, den heer .Noordijk wel de vraag willen stellen of zijn demokratische opvattingen van dien aard zijn, dat hij meent geen rekening te moeten houden met de minderheid en onder geen omstandigheden leden in een bestuursfunctie of commissie te verkiezen, die van andere politieke richting rijn. Tenslotte zegt de heer Noordijk, dat de hoer Gaiiaard staat op het standpunt van den .^classenstriid. Wil de heer Noordijk hiermede wellicht zeggen, dat er geen klassenstrijd bestaat? Of bedoelt hij hiermee dat de sociaal demokraten de oorzaak zijn van dien klassen strijd? Of is de bedoeling misschien, dat de vrijz. dem. een ander standpunt innemen, inzake den klos- senstrijd; dat ze mogelijk aan de andere zijde staan? Waar het laatste feitelijk het ecnigst zakelijke was, verwadhten wij dat de heer Noordijk met zal naïaten zijn meening in deze te verduidelijken. Hierna, mijnheer de redacteur verlangend uitziende, verblijven wij met dank voor de plaatsing, Namens, het Bestuur der afd. Nieuwe Niedorn der SfXA.P. D. VAN ZOONEN, Secr. Oude Niedorp, 21 Maart 1923. W ARMENHUIZEN. Woensdagavond vergaderde onze afdeeling van het Witte Kruis in de zaal v. d. heer Slikker. liet doel van de vergadering was, een afdeeling te stich ten van het centraal genootschap voor kinderher- stellings- en vacantiekolonies. Als spreker was daartoe uitgenoodigd de heer Bes uit Egmond a. Zee, die het doel en streven van dit genootschap uiteenzette en ten slotte het gesprokene verduidelijkte door een aantal lichtbeelden- welke een juise voorstelling gaven van de inrichting der gebouwen, de behandeling der kinderen, enz. Nadat spreker nog eenige vragen van aanwezigen beantwoord had, werd overgegaan tot het oprichten van een afdeeling. Alle aanwezigen gaven zich als lid op. Op voorstel van onzen burgervader werd nu 'net bestuur van het Witte Kruis aangewezen als voorloopig bestuur van het centraal genootschap. Hierna sloot de voorzitter, ds. Oterdoom, de ver gadering. BURGERBRUG. Naar wij vernemen, zal op den tweeden Paaschdog het Kollandsch Tooneel in de zaal van Langedijk optreden met het drama „Verleden". De reputatio die het gezelschap hier reeds geniet, alsmede de gunstige persbeoordeelingen van hun arbeid zuilen zeker er toe medewerken, dat de zaal tot ir de uiterste hoeken zal gevuld zijn. - NOORBSCHARWOUDE. Door de V.-D. Kiesvereeniging alhier zal de volgen de carididatenlij9t voor de komende raadsverkiezing worden ingediend: 1. J. Ootjers, (aftr.); 2. A. de Geus P.Az., (afrtV<; 3. N. Kooij, 4. A. van Nienes; 5. D. Kansen; 6. W Kui per; 7. J. Sijpheer; 8. J. Kliffen; 9. C. Pranger; 10. T. Kostelijk, 11. C. Keeman; 12. P. Blokker. De leden van den Raad J. II: Keizer en J. Heeman, hebben te kennen gegeven niet meer in aanmerking 'e willen komen. Kou, tocht, griep, koorts enz. veroorzaken tal van nieraandoeningen. De nieren moeten dan den bij stand missen van de andere bloedreinigende orga nen: de huidporiën, longen en ingewanden. Bij de dubbele inspanning en vagk verwaarloosd. i3 het geen wonder, dat de nieren het afleggen. Dan is liet tijd óm een .niergeneesmiddel te gebruiken om de nieren op te wekken en te versterken. Spoedig gebruik van Foster's Rugpijn Nierer Pil len kan ernstige gevolgen als rheumatiek, lach las, spit, blaasontsteking, nierjand, nierwaterzucht, nier steen voorkomen. Doe wat gii kunt. om uw levenskracht op peil te houden., oefen uw ledematen en" spieren, en zorg \oor een goede bloedsomloop. Leef op verstandige wijze. Foster's Pillen geven betrouwbare hulp. Zij wer ken alleen op de nieren en blaas maar dit doen zi.1 goed en terdege. - Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken a fl.7o per doos. Trekking van 100 nummers ten overstaan vo« Notaris A. G. Mullé. Donderdag 2. Waart 192» 't maar geweten had. In dit huis waren de menschen allemaal' stipt op tijd, en, na een 'stil gefluister van bewondering, veroor zaakt door .Jiet binnenkomen van dé bruid, begon nen allen te 'praten en te lachen cn alleen lady Highford en nog een andere damo waren ie laat. En 'Toen Zara aan den arm van den ouden hertog door de wilto ontvangstzaal wandelde, begon zij zich ;in een vertrouwde atmosfeer te gevoelen, waar zij, na jaren zwervens. weer tot rust kwam. Lady Elheirida* was piet den bruidegom binnen gekomen dezen avond heerschte er strenge éti quette en had den oom van de bruid aan naar lin kerhand gezet Het scheen dat men de nieuwe familie leden zooveel mogelijk eer wilde bewijzen. En toen Maikrute, de man van uitnemenden smaak de tafel rond zag, en opmerkte hoe schoon alles was, voelde hij dat ziin doel hem rechtvaardigde. Ladv Anningford zat naast Tristam en vaafc praét- teu d.e twe-e met elkaar ..zoodat lady Ethelrida, zonder hem te vcrwaarloozen...volop tijd had om riuh met haar anderen 'inte-ressanten gast te onderhouden. Ik hen zoo blij dat ons oude huis u bevalt, mijnnecr Maikrute, zei ze. Morgen zal ik U een) aantal van mijn lievelingsplekjes laten zien. Is het niet treurig, dat gelijk zooveel menschen bewerenx bet stre ven aer tijden er op gericht is om ons ai deze lieve oude dingen af te nemen en ze aan de gemeeiscnapi te brengen. Het zal een heel treurige tijd voor Engeland! worden, als dat ooit .gebeurt, zei de financier. Als het volk de evolutie kon bestudeeren en de bcteekenis der dingen, dan zou er goen spoor overblijven van die nosensicale klassehaat. De onwrikbare wet is, dat niemand lang een positie behoudt, als hij: 'of zij, ze niet langer verdient. Niets blijft in wezen wat niet har monieert. Juist omdat nu* in Engeland tde dingen niet in harmonie zijn, ontstaat die onrust. Gij en uw ras verdienen wat ge nu reeds honderden jaren hebt bezeten, en daarom ziit gij gebleven en uw invloed^ menschen gelijk u rijt hebben Engeland groot gemaakt. Hoe komt het nu dat alles uit ae voegen is geraakt? vroeg lady Ethelrida. Want mijn vader en ik en tal aer onzen voor zoover ik weet ziih juist dezelfden gebleven en trachten zoo goed wij1 kunnen onzca plicht te doen tegenover iedereen. Hebt u ooit de wetten van Lycurgus bestudeerd, lady Ethelrida? vroeg hij. En toen zij "haar hoofd schudde: Wel, ze zijn toch wel waard, dat u zc eens doorleest, ais u tijd heeft Lycurgus stelde buiten gewoon hoogen 'prijs op tucht, en zoolang haar i/zercn eenvoud gehandhaafd bleef, waren de Spartanen het wonder van de toen bekende wereld. Maar hadat zij Athene veroverd hadden en de weelde bij' hen indrong en ieder iets voor zichzelf ging begeeren en niemana meer vroeg naar het welzijn yan den staat, toen ging hun tucht onder en daarmee stortte alles ineen. En dat is. op moderne toestanden overgebracht, wijt op 't oogenblik ook in Engeland gebeurt. Alle klassen hebben hun tucht vergeten, en zonder zichzelve bekwaam, te maken om te veroveren wat zij begeert, tracht iedere klasse dat benvoudig van een andere te stelen. En daarbij wordt de heeleboel vergiftigd door walgelijke sentimentaliteit en valsche preutschheid .en gebrek' aan gezond verstand. Zeker, zei lady Ethelrida, wier belangstelling in hooge mate gewekt was. Lycurgus 'drong door tot aan den wortel' der dingen, ging de financier voort, en maakte het volk moreel en nhysiek gezotid en roeide onmeedoogend het ongeschikte uit niet zooals onze moderne nonsens, die de wetenschap aanmoedigt om zelfs de meest onge- schikten nog te kunnen behouden als ouders van een toekomstig geslacht. Zedelijke en lichamelijke ontwik keling en evenwicht, ziedaar het Spartaansche idee. Men veroorloofde de mismaakten "niet, mee te dingen m het leven. En de les eruit is, dat men ter wille van de gemeenschap geen enkeleongeschikte een rol mag laten spelen. Reden tot klagen neeft alleen, wie met verkrijgt waarvoor hii geschikt is. Ja, dat begrijp ik, zei lady Ethelrida. Maar wpt bedoelt ge ermee, als ge zegt dat iedere klasse wil stelen van een andere klasse. Meent gij van de klasse boven haar? Als wij bijvoorbeeld, niet van den koning konden stelen, van .wien zouden we het dan kunnen? De financier glimlachte. 1 Ik heb met opzet gezegd „van een andere klasse" en niét ^.van eenhoogcre klasse" 'omdat een zeker en met lederen dag toenemend aantal''lieden uit uw klasse als ik "het zoo mag zeggen bezig is te stelen, niet Van den Koning, doen van alle klassen- beneden hen. Ze sfelen die hun manieren en hun zedelijkheid hun afwezigheid van tenue en van fier heid af Klingen, die bij hun klasse toch niet passen. Zij hadden 'te voren hun eigen ondeugden, aie alleen maar ieder Individu afzonderlijk benadeelden, en niet het geheel, zooals een vlek een deel van een machine rie ontsiert, maar niet haar werk kan belemmeren, zooals een stuk. steen, dat er tusschen komt. Zn zijn nu bezig steenen in hun machine te gooien. En de middelklassen rijn bezig zich toe te 'eigenen wat zij meenen dat oo adel en hooge geboorte en opvoeding lijkt en zij verwaarloozen haar eigen eerlijken arbeicl En de lagere klassen eigenen zich alles toe, wat zij krijgen kunnen door hét miserabele verval van de beide andere en roepen dat alle menschen gelijk zijn. Om lJrlJ» van f 200 100 Prliren 175 1998 4842 772 2122 5014 H02 95 5418 930 2256 5620 1176 2556 43 1326 2658 5706 98 2930 5945 1557 60 99 1661^71 6628 89 385>< 6754 1932 4752 7115 8675 45 1827 11398 van f 90 7176 9886 95 10791 7206 10842 75*8 52 90 11073 8615 11622 91 73 9029 12456 52 97 9619 13261 9801 13598 (rtgen gfldb 13843 15606 1P424 19407 60 15846 18543 19558 13936 16215 18626 19659 14248 16473 18010 2010b 14460 16595 77 20357 14594 16964 19039 20558 14615 17240 73 20697 15245 17560 77 20712 15326 17607 90 15460 18027 19191 gft 82 19231 het eens op praktisch terrein over te brengen, de voor man van een ijzerwerk, waar, willen we'eens aanne men, in het ubstractie zuiver socialistisch ideeën heerschten, zou toch den minsten stoker duchtig t©recht zetten als den man aanspraak' zou willen maken op i arbeid, die zijn vermogens te boven ging. Immers hij zou begrijpen dat, werd zoo'n stoker tot directeur gemankt, hij de fabriek niet zou kunnen drijven. De stokers van de maatschappij' moeten zorgen zich voor het dirccteurswerk te bekwamen, éér zij een grooten mond opzetten. Lady Ethelrida keek heel ernstig: Francis Mafkmto was werkelijk een vreemd mensen en praatte maar zelden zoo ernstig tegen dames. Glimlachend vervolgde* hij: Le eenige waarlijk volmaakte staatsinrichtingen in de wereld zijn die van de bijen en de mieren, omdat die geregeerc Worden jnet onverbiddelijke aisci.iline en zonder gevoei en omdat ieder individu ér zijn plaats kent Ik heb eens ergens gelezen, zei lady Fthelrida opgeruimd zij liet een onderwerp van discours nooit gauw los dat men ontdekt heeft dat de werkelijke oorzaak waardoor die bewonderenswaardig Grieken tot verval kwamen.niet lag aan een minder goed regee- ringsslelsel doch aan het feit dat er muskieten Kwamen, die huu malaria bezorgden cn hen deden verslappen, zoodat zij niet langer stand konden houden tegen de sterkere volken uit het Noorden. Misschien ging zij voort hebben we in Engeland een aantal zedelijke I malaria-muskieten gekregen, en hebben de geleerden nog niet het juiste middel gevonden om die uit te roeien. Tristam, die deze boutade had opgevangen, viel: haar in de rede Het zou niet heel moeilijk zjn die schadeljlce in secten hun Engelsche namen te geven, hè Francis? Sommig i ervan zetelen in het kabinet. En 4lle drie lhchten. Maar lady Ethelrida, die nog wat meer van haar linkerbuurman w'lde hooren, zei: Dus de gevolgtrekking uit wat u zeide is, dat >ns doel moet zijn alles zóó in te richten, dat ieder indi vidu de mogelijkheid heeft zich praktisch niet alleen, maar ook theoretisch te bekwamen, voor alles waar zij*n ziel naar hangt. Is het zoo niet? Dai is in een paar woorden de heele slelfing. m'|n lieve dame. zei Francis Marktute en een oog;rfhllk keek hij haar in de oogen met zulk een eerbiedige,, intense bewondering, dat lady Ethelrida haar bli* afwendde. Wordt vervoltgd.

Schager Courant | 1923 | | pagina 6