ttaascoiilrölestaiion „Noord-Holland". Botercontrülesfalfon „Noord-Holland". Raad Harenkarspel. Zaterdag 7 April 1923. 66ste Jaargang. No. 7209. VIJFDE BLAIT" Op Vrijdag 6 April 1923, des morgens 11 uur. had in de Societeitszaal van „de Harmonie" te Alkmaar sqn druk bezochte buiièngewone algemeene leden vergadering van het K.C.N.H. plaats, onder voorzit terschap van den heer G. Nobel te Lutjewinkel. Secretaris de heer Dr. D. C. de Waal. Voorzitter opent de vergadering, zijn genoogen er over uitsprekende dat zoo velen aanwezig zijn. daar- nee aantoonende do belangstelling in onze kaascon trole. Spr. hoopt dat de besprekingen in goeden zin en goeden toon zal plaats hebben, en de belangen der kaascontrole zullen dienen. De secretaris leest de uitvoerige notulen, die onder dankzegging worden goedgekeurd. Medegedeeld wordt dat een andera salarisregeling, voor het personeel, die was vastgesteld in 1921, heeft plaats gehad. Voor de eerste groep, administrateurs, bedroeg het minimumsalaris f2000.— per jaar met 8 óénjaarlijk- ache verhoogingen van f 100.tot een maximum van f2800. Het minimumsalaris voor deze groep is nu gebracht op f1800.per jaar met 6 éónjaarlijk- sche verhoogingen van f100.zoodat het maximum met f400.is verminderd en dus gebracht is op f 2400.—. Voor de tweede groep, controleurs en analisten, bedroeg het minimumsalaris f1800.per jaar met 8 éénjaarlijksche verhoogingen van f 100.tot een maximum van f2600.De nieuwe regeling hiervoor is nu een minimumsalaris van f1600.per jaar met 6 éénjaarlijksche verhoogingen van flÓO.tot een maximum van f 2200. Verder is een der analisten aangesteld tot chef analist en zal hij een maximumsalaris kunnen berei ken van f2400.— per jaar. Vervolgens wordt bij- de analisten het ajialistendiploma van de NIederlandsche Chemische Vereeniging gelijkgesteld met 2 dienstja ren. zoodat hiervoor f200.wordt vergoed, met dien verstande echtor dat de bovenstaande maxima hier mede niot verhoogd worden. Aan gehuwde personen met kinderen wordt 'n kin dertoeslag toegekend van f50.— per jaar voor elk kind heneden den leeftijd van 15 jaar. Het salaris voor den directeur is voor 1923 vastgesteld op f 5500, en wordt aan hem een kindertoeslag verleend van f500.per jaar. Deze regeling geldt voor 1923 en is bepaald na over leg met het personeel. Er wordt door voorzitter op gewezen, dat "het vaststellen der salarissen aan het Bestuur is. Gediscusieerd wordt over dit punt niet on wordt dit uitgesteld tot een volgende vergadering, waarin de begrooting wordt behandeld. Aan de orde komt, na nauwkeurige bestudeering, het Bestuursvoorstel om in art. 4 van het Huishou delijk Reglement de alinea: „Het Bestuur berekent de bijdrage per 100 K.K. voor de verschillende klassen, zóó dat de tweede klasse 0.6, de derde klasse 0,5 en de vierde en hoo- - gere klassen 0,4 maal de bijdrage van de eerste klasse per 100 K.G. hebben te betalen", als volgt te wijzi gen: Het Bestuur berekent de bijdrage per -100 K.G. voor de verschillende klassen, zóó dat de tweede klasse 0.6, do derde klasse 0,5, de vierde klasse 0,4, de vijfde klasse 0,35, de zesde klasse 0.3, de zevende klasse 0.25 en de achtste klasse per 100 K.G. hebben te betalen". Toen bij de oprichting van ons station het Huishou delijk Reglement werd vastgesteld, is niet voorzien dot er zulke hoogo klassen zouden komen, als nu hot geval is. Er is n.1. reeds 1 lid in de negende .klasse. Het is billijk dat de reductie voor de hoogere klassen verder wordt voortgezet dan tot hoden het ge val is. Aan den anderen kant echter is het Bestuur van oordeel dat het niet gewenscht is om1 dit te be reiken door in het bijzonder de eerste klasse (de zelf- kazende boeren) zwaarder te belasten. Dit is echter ook niet noodig. aangezien de begrooting voor 1923 f5000.— lager zal kunnen zijn dan die voor 1922 en dan met het bovenstaande voorstel| wordt bereikt dat er voor alle klassen weer oen contributieverlaging zal kunnen worden ingevoerd, welke dgn natuurlijk voor de hoogere klassen het grootst is. I-Iieronder laten wij volgen de contributieschema's zooals die voor 1022 hebben gegolden en zooals die met 't bo venstaande voorstel en de nieuwe begrooting zullon gelden: De contributie per 100 K.G. bedroeg voor de le klasse in 1922 80 cent, on zal wordon voor 1923 78,5 cent; 2o klasse in 1922 48 cent, en zal worden voor 1923 47,1 cent; 3e klasse in 1922 40 cent, en zal worden voor 1923 39,25 cent; 4o klasse in11922 32 cent, en zal worden voor 1923 31,4 cent; 5e klasse in 1922 32 cent, en zal worden voor"1923 27,475 cent; 6e klasse in 1922 32 cent, en zal worden voor 1923 23,55 cent: 7e klasse in 1922 32 cent, en zal worden voor 1923 19,625 cent; 8e klasse in 1922 32 cent, en zal worden voor 1923 15,7 cent; 9e klasse in 1922 32 cent, en zal worden voor 1923 15.7 cent. Voorzitter wees er tevoren op dat het voorstel geenszins een billijke regeling weergeeft, maar het is het meest aannemelijke. De heer Slagter, Hoogwoud, wees op het groote verschil ,'dat bestaat bij de voorgestelde verlaging ten opzichte van de eerste 4 klassenr die slechts 2 ver lagen en de hoogste klassen meer dan 50 Voorzitter acht het goed op het volgende schema te wijzen, aangevende het verschil van de jaarcon tributie en het verschil per bezoek: Jaarcontributie: oud 1922 nieuw 1923 le klasse f 33.— f 29.97 2e klasse f 166.08 f 136.06 3e klasse f 302.40 f 296.31 4e klasse f 428.16 f 419.93 5e klasse f 780.80 f 610.56 6e klasse f 1099.20 f 780.37 8e klasse f 1694.08 f 869.63 9e klasse f2062.— f 1076.07 Per bezoek: oud 1922 nieuw 1923 le klasse f 2.06 f 1.87 2e klasse f 6.92 f 5.67- 3e klasse f 12.60 f 12.36 4e klasse f 17.84 f 17.49 5e klasse f32.53 f25.44 6e klasse f45.80 f32.52 8e klasse f70.59 f36.23 9e klasse f85.92 f44.84 Bij de bedragen per bezoek gelieve men nog in aanmerking te nemen dat da controle van bet lid ider 9e kiaaee hoogstens cooveel tijd vordert al» de controle van ongeveer 10 zelfkazers. Voorzitter wijst nadrukkelijk op de kosten per monstername en deze kosten voor de hoogste klassen hebben het bestuur genoopt met dit voorstel te ko men. Het bestuur acht het de meest billijke regeling. De heer Slagter meent dat geen kosten alleen móe ten worden berekend per controlebezoek. Alleen de hoogste klassen profiteeren het meest van deze nieu we regeling. Voorzitter wijst er op dat ons heelo Station be rust op de controle en het aantal hozoeken. Spr. ge looft dat de groote fabrieken altijd te voel hebben betaald. De heer Jongejans, Uitgeest, zegt dat de groote fa- briekon moeilijk met deze regeling accoord kunnen gaan. De werkzaamheden dor verschillende klassen geven lang niet aan de contributiorogeling der kla3- sen. De eerste klasse krijgt een sterkere verlaging dan de 4 volgende klassen. Spr. vraagt of niet beter was geweest de 3e of 4e klasse als basis to nemen. Voorzitter zegt dat de zaak van alle kanten beke ken is on- het bestuur kwam tot de conclusie dat wanneer we hadden alleen zelfkazende boeren, do contributie niet gewijzigd behoefde te worden. Daar om was het bestuur niet gewettigd de contributie der zelfkazende boeren te verhoogen. De heer Harp zou ook liever klasse 3 als basis ne men. maar niet do zelfkazende boeren verhoogen. Voorzittor zegt dat dit laatsto er toch het gevolg van zou zijn. Secretaris beaamt dit en zegt dat dit komt door dat er zoo weinig leden zijn die in de hoogste klas sen zijn. Vanaf de vijfde klas tot on met de 9e zijn maar 12 leden. De heer Joustra wil de eerste klasse per jaar f 100 laten betalen, 2e, 3e, 4e en 5o klasse respectievelijk- f200, f300, f400 en f500 en dan do hoogste klasse weer meer naar verhouding van ilez-i Contributie dor middenstanders Voorzitter zegt dat bij deze regeling van do zelf kazende boeren zou worden geheven f41000, terwijl we rooii hebben f 50 000 De heer H K Koster. Wierlntrerwuard, wijst op de moeilijkheid een alleszins billijke regeling te tref fen. Het hangt nu maar af hoe mon redeneert of de kosten moeten worden bijgedragen naar de moeite of naar het voordeel. In het eene geval betaalt de groote fabriek te weinig, in het andere te veel. Spr. meent dat het bestuur nu een middenweg met zijn voorstel heeft gevonden. Een langdurige discussie volgt nog over de voorge stelde regeling waarbij oenerzijds aangedron gen wordt op verlaging dor contributie voor de zelfkazende hoeren, anderzijds echter wordt aange drongen op verhooging. De heer Ham meent, dat do beste regeling zou zijn dat do zelfkazende hoeren de controle apart houden, en de fabrieken ook apart. In dat geval zal het do zelfkazende bóeren nlot meevallen. Voorzitter meent clat dit niet aanbevelenswaardig is we zijn een geheèl en in het belang van onze zuivelbereiding is het gewenscht één te blijven. De heerén Ka ij en Ham wijzen nog eens op het weinige profijt dat de middenklassers van de voor gestelde regeling hebben. De heer Jongejans, Uitgeest, doet tenslotte het voor stel als basis te nemen klasse 2 en dan klasse 1 af zonderlijk te bezien. De hoer Dr. Scheij acht het bestuursvoorstel ook het meest billijke voorstel. De groepen hebben elkaar noodig en er moet geen versnippering zijn. De be staande regeling was niet billijk, wat niet te ver wonderen is, omdat men stond voof een nieuwe zaak en do ondervinding moest leeren. Het bezwaar dat de middenklassen te weinig voordeel van deze rege ling hebben. toont aan dat men te veel een vergelij king maakt van de oude met de nieuwe regeling en dat is niet goed. Spr. adviseert deze nieuwe regeling to aanvaarden. Blijkt do regeling niot goed te zijn dan zal liet -bestuur zeker bereid zijn met wijzigingen te komen. |Het bestuursvoorstel wordt tenslotte zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Het bestuur dankt voor do wijze waarop deze be sprekingen hebben plaats frehad. De 8 fabrieken ..De Volharding" te Hauwert, „Oost- woud" te Oostwoud en „Midwoud" te Mtdwoud, stel len de volgende Statutenwijziging voor: ten lsto, uit art. 7 te doen vervallen In het Be stuur mogen de aangeslotenen niot do meerderheid uitmaken. ten 2de. Art. 16 luidende als volgt: ..Il'et Bestuur stelt de salarissen van den Directour-Seheikundige enhet overige personeel vast." Hieraan toe te voegen: „Na goedkeuring door de al- vemeeno vorgadering". ten 3de. Art. 2i. liet Kaaseontrolestation is ge vestigd te Alkmaar. Het Bestuur zorgt voor de benoo- digde lokaliteit en inrichting. Hieraan toe te voegen: „Uitgaven boven de duizend gulden hiervoor beno> dlgd. hebben de goedkeuring der algemeene verga dering noodig." ten 4.1e. Bij aanneming van het voorgestelde in art. 7, zoo spoedig mogelijk het Bestuur aan „te vullen met twee leden gekozen door de algemeene vergade ring." Het Bestuur moet hierbij oanteokenen, ovenals zij dit reeds aan de bewuste leden heeft geschreven, dut. hetgeen onder le. wordt medegedeeld in strijd is rnot. het bepaalde sub d ad H van do Ministerieel© be schikking van 16 Augustus 1920, waarin staal, dat de controlestations in hunne statuten de bepaling moeten opnemen, dat in het Bestuur van het controle- station de aangeslotenen niet de meerderheid mogen uitmaken en dat de Voorzitter geen aangeslotene mag zijn. Aangezien verder het voorstel onder 4e. verband houdt met het le voorstel, kunnen deze beide voor stellen door bet Bestuur niet in behandeling worden gebracht. Betreffende de beide overblijvende voorstellen on der 2e. en 3e. is het oordeel van het Bestuur dat het niet gewenscht is om deze aan te nemen. Het is niet gewenscht dat de leden zelve de salarissen vaststel len van de personen, door wie zij gecontroleerd wor den, aangezien dit tot allerlei ongewenschte toestan den aanleiding zou kunnen geven, terwijl daarenbo ven de ledenvergadering de omvang van de werk zaamheden niet goed zal kunnen beoordeelen; het Bestuur is hiervoor het aangewezen lichaam. De le den gelieven wel te bedenken dat onze vereeniging geen gewone vereeniging, is, maar eene, die een zeer bijzonder karakter draagt, aangezien zij rekening moet houden met de bestaande rijks voorschriften voor de controlestktions onder Rijkstoezlcht. Wanneer de leden steeds meer zeggingschap wenschen te ver krijgen, zou wel eens bet gevolg kunnen zijn dat men op een gegeven oogenblïk propaganda gaat voeren voor, rijkscontrolestations en ons Bestuur is van mee ning dat dit voor de leden toch zeer zeker niet te verkiezen zou zijn boven den bestaanden toestand. Voorzitter wijst er op, dat blijkens de statuten 2/3 van het aantal uit te brengen stemmen moet worden uitgebracht, wil statutenwijziging plaats kunnen heb ben. - De beslissing kan niet worden genomen omdat niet voldoende stemmen kunnen worden uitgebracht. Er moeten toch 746 stemmen worden uitgebracht, ter wijl er 425 stemmen kunnen worden uitgebracht De stemming zal dus in een volgende vergadering plaats hebben. De heer Kaij licht het voorstel der 3 fabrieken toe, brengt daarbij ter sprake de pasteurisatie, afzetcom- binatie van kaas en hot voorgevallene te Zuid-Hol land, waar men een gebouw van f 60.000 stichtte enz. Spr. zal niet zeggen dat het Bestuur dat ook zou doen, doch spr. acht het goed, dat het Bestuur ten opzichte van de finantiën wordt gehandicapt. Voorzitter beantwoordt den heer Kaij, zegt dat al les met open deuren wordt behandeld en waar spr. nauw betrekken is me? doe? dzzi hrsr 3UiJ ter zake crisigtangelegenhsder. ter sprake briest, geeft hij een ceders uiteenzetting van de toedracht der zaken. Wat de eigenlijke zaak betreft, we heb ben goede statuten, opgemaakt door de leden en die heeft het Bestuur te handhaven en uit te voeren. Het Bostuur behandelt da leden niet als marionetten, zooals de heer Kaij zeide, maar als stemgerechtigden, met beleefdheid en welwillendheid. Wanneer de le den bij de behandeling der begrooting daarop crltlek willen uitoefenen, hebben ze allo gelegenheid. Bij de bespreking die nu volgt, wordt de wenscho lijkheid betoogd, clat de leden een voorloopige be grooting eerst behandelen, om daarna met oen defi nitieve begroóting te komen. Voorzitter zegt tenslotte toe, dat het Bestuur dit zal overwegen. Do heer Kaij wijst uitvoerig op do weinige mode- zeggingschap van de leden, speciaal wat betroft de salarissen. Door den heer Dr. Scheij wordt nader uiteengezet hel standpunt dat hot Bestuur inneemt. De leden die nen rekening te houden met het eigenaardig karaktei dezer vereeniging. De meorderheid van het Bestuur moot blijven bestaan uit niet-aangeslotonen en spr. toont aan, dat het boter is dat het Bestuur hot tmla- rls van het personeel vaststelt. Spr. zet uiteen de mo tloven waarom de statuten zoo zijn ingericht, Do heer H. K. Koster meent, dat men zich In de eerste plaats heeft af te vragen of de controle goed is. Do heer Slagter, Hoogwoud, zegt, dat waar dus do leden nifet bepalen de salarissen, maar het Bestuur de wenken in overweging neemt, hij gaarne zou zien dat het Bestuur eens aandacht schonk aan de mede" deeling, dat voor 1923 het talaria van den directeur- scheikundige is bepaald op f5500 plus f 500 kinder toeslag. Spr. hoont, dat het Bestuur in de volgende vergadering deze mededeeling herroept. Wil het, Be stuur hot vertrouwen behouden, dan zal het ernstig rekening hebben te houden met dezen wensch, wat spr. wel blijkt uit het applaus. Voorzitter zegt, dat hot Bestuur gaarne bereid is In oen volgende vergadering mededeoling te doen van de motieven, waarop het de salarissen heeft geregeld en waarbij rekening is gohoudon met salarissen voor soortgelijke betrokking, die een kennis vereischt als de heer Dr. de Waal bezit. De heer Ham gaat accoord met het Idee van den heer Slagter. Bij de rondvraag brengt de heer Zeilomaker nog tor sprake het maximum vochtgehalte. De heer H. K. Koster meent, dat dit een zaak is, die bij de vakorganisaties ihulsbehoort. Voorzitter zog. dat hot Bestuur zoo maar niet over deze belangrijke zaak zal heenglijden. De grens van hot vochtgehalte wordt bij de statuten omschreven. Do vergadering, die reeds begint to vcrloopen, wordt hierop gesloten. Algemeene ledenvergadering op Vrijdag 0 April 1923, des morgens 9 uur, in de Sociëteitszaal van „de Harmonie" te Alkmaar. Voorzitter de heer H. K. Koster, Wieringorwaard, secretaris de heer Dr. D. C. de Waal te Alkmaar. Voorzitter opent de vergadering en drukt er zijn spijt overjiit, dat er voor het Botercóntrolestation zoo wéinig belangstelling bestaat," hoewel deze zaak wel van groot gewicht is cn in het binnenland de waarde van gecontroleerde boter atoods meer erkend woedt Wij hopen, dat de te voeren propaganda suc ces moge hebben. De secretaris leest de notulen, die ongewijzigd wor den vastgesteld. Voorzitter deelt mee. dat vorig maal besloten is de vacatiegelden te verlagen, Een reglementswijziging daarvoor is noodig, doch het Bestuur wil nog wach ten met reglementsherziening. Er zal ovenwol gehan deld worden alsof roods roglernentswijiging heelt plaats gehad. Medegedeeld wordt, dat het ledental onveranderd Is gebleven, dat slechts 4 boeten zijn opgelegd. Aan de orde komt de verkiezing van een bestuurs lid. wegens periodieke aftreding van den heer II. K. Koster. De heer Kostor wordt met op éen na algemee ne stemmen herkozen. Overeenkomstig het advies van de finantieele com missie wórdt de balans een exploitatierekening goed gekeurd (opgenomen in het jaarverslag). Eveneens wordt goedgekeurd do begrooting. Volgens de voorgestelde begrooting zullon de abon" nementskoston aan het Kaaseontrolestation in 1023 te betalen, bodragen f 10.000, evenals in 1922. In een gemeenschappelijke vergadering van het Kaas- en Botorcontrolestatlon is dat bedrag vastgesteld. Goed gekeurd. Volgt vaststelling van de gemiddelde bijdragen dor leden per 100 Kg. boter over 1923. In 1922 werden gecontroleerd: 3.307.198 Kg. boter, te weten: 2.041.392 Kg. geproduceerde en 1.265.806 Kg. bijgekoclitc boter. Door uittreding van verschillende leden en toopas- eing van uri. 4 van hot Huishoudelijk reglement, zal slechts contributie kunnen worden geheven over een hoeveelheid van 3.072.400 Kg. Het volgonde contrtbu tieBchema is daarvoor opgemaakt: le klasse Olz* ct. p 106 Kg. boter, minima f 30, 2o klasse 40.35 .-ent, mi nima f 51.50. 3a klasse 41.2 cent, minima niB.88, 4e klasse 36.05 cent, minima f206. 5e cn hoogere klasee 30.9 cent, minima f360 50. In 1922 bedroeg do contri butie respectievelijk 56, 49.5, 44, 38.5 33 cent. Allen voor. Het jaarverslag wordt zonder op- cn aanmerkin gen geaccepteerd en dank wordt feebracht aan den samensteller. De finantieele commissie deelt bij monde van den heer De Boer mede, dat de administratie van den hoer De Waal keurig in orde was en brengt hem daarvoor hulde. Bij de rondvraag zegt de hoer Jongejans, Uitgeest, dat hot afstempelen der boterwikkels moeilijkheden oplevert, omdat 3 maanden tevoren die wikkels be steld moeten worden, wil men eenige zekerheid heb ben, dat de wikkels op tijd in bezit zijn. Spr. vraagt of pogingen in het werk kunnen worden gesteld om bijv. te Alkmaar de wikkels gestempeld te krijgen. Ook de heer D. Jongejans, St. Maartensbrug, dringt op verbetering aan. Voorz. zegt, dat een fima voor het geheel© land be last is met het afstempelen en met het oog op con trole zal wel niet een andere regeling mogelijk zijn. Evenwel het bestuur zal het aanhangig maken bij de Rijksbotercommissle, omdat het 't bezwaar inziet. De secretaris zegt, dat het reeds een oplossing zou zijn wanneer een drukker speciaal met de afstempe" ling werd belast. De heer Broekens informeert naar het standpunt van het Bestuur ten opzichte van de geplaatste ad vertentie door Oud-Bussum. Voorzitter deelt mee. dat aangeslotenen bezwaar maakten tegen de advertentie en nu heeft het Be stuur besloten, dat door geen der aangeslotenen den naam van ons Botercontrolestation in een adverten tie mag worden vermeld. Wel zai getracht worden dat door de gezamenlijke Botercontrolestation» re clame voor het rijksmerk zal worden gemaakt. Op de vraag door den heer Veldstra gesteld, of het geoorloofd is, dat een fabriek pakjes boter, voorzien van het rijksmerk, gewikkeld in wikkels van een niet aangeslotene aflevert, wordt door den secreta ris ontkennend geantwoord. Sluiting. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrij dag 6 April, 's namiddags 3 uur. Voorzitter de Ed.Achtb. Heer Burger, secretaris de heer Dam. Aanw?zig alle leden- De vcorrfttaf! epen* met een* vowd van welkom de vergadaring. waarna de notulen van twee ver gaderingen worden gelewn en onveranderd vastge steld. De heer Francis meent uit de notulen op te moeten maken, dat de geheele rioleering voor rekening van de kaasfabriek komt. De voorzitter kan dit uit de notulen niet opma ken en wijst or op, dat overeengekomen is dat onge veer 25 meter voor haar rokening komt. De hoer De Vries informeert nnar de aansluiting van het perceel Prins aan de waterleiding. Van het Polderbestuur te Waarland is het verzoek ingekomen tot aankoop van een gedeelte grond voor verbreeding van de sloot die uitloopt op de brug naast de school te Waarland. Daar B. on W. dit adres nog -biet behandeld heb ben. wordt het in handen van B. en W. gestold. Een verzoek is ingekomen van oen dertigtal inge zetenen tot electriïicatie van do Schagerwaard. B. on VV. hebben dit adres ernstig onder oogen ge zien en besproken en staan niet onsmpathlek te genover' dit adres. Een voorloopig onderzook hoeft echjor reeds uitgewezen, dat vast staat dat de in koopprijs voor elecf.risr.hen 9troom voor de burgers abnormaal hoog zul zijn, waardoor we moonden goed te doen dit onder hunne oogen te brengen. Een glo bale berekening gaf to zien, dat de prijs ongeveer 05 cent per K.W. zal zijn als een kabelhuisje noodig is en als dit niet noodig is, wat het meest waar- schilnlljk is, 75 cent. Er is met de menschen een druk bezochte verga dering gehouden, waar een en ander uiteengezet werd. Gebleken is dat grootendeels allen, pndanks don hoogen prijs, de aansluiting toch op prijs stellen. Lijsten hebben uitgemaakt dat er 32 voor en 7 tegen zijn. Wethouder De Groot wil het met het oog op de kosten opnieuw onder de aandacht van B. en W. brongen, Het komt me, aldus spreker, voor, dat het een duur zaakje is. Do heer De Vries wil het, als het mogelijk is, uit voeren, tenminste als blijkt dat het rendabel is. Spreker nlerkt verder op dat de Provincie zich al eens zoodanig heeft uitgelaten, dat zo voor haar ro kening neemt wat de gemoenten niet uitvoeren. Zou het niet mogelijk zijn, dat eqp vraag als zoodanig ge steld wordt. Voorzitter deelt mee. dat van dit laatste niets zal komen. Dat het opnieuw onder de oogen van B. en W. gebracht wordt is niets tegen. De donkere dagen, merkt de heer De Vries op, zijn voorhij. Dr' heer Francis komt het wat hoog voor en vraagt of het geen verlaging kan brengen als het beheer ovo" het, bestaande bedrijf gaat. Voorzitter gelooft niet dat de berekening zóóveel mh ls en stelt, voor dat R. en W. de zaak opnieuw onder oogon zien en de volgende vergadering met een voorstel to komen. De heer' Dekker gaat daarmee accoord en vreest dat door den hoogen prijs een algemeene bezuiniging zal worden toegepast, als de zaak eenmaal voor el kaar is, waardóór de zaak minder rendabel zal zijn. Besloten wordt het verzoek opnieuw in handen van B. en W. te ötellen. Ter tafel komt het maandrapport van het elec- triseh bedrijf tè Waarland, waaruit het volgende blijkt: vorbruik van 23 Dec.eind Januari 1315 K.W. in koop, 1284 K.W. verkoop. Gedurendo Februari in koop 828 K.W., verkoop 843 K.W. Er zijn 85 aansluitingen. 1 Da finantieele toestand gaf een ontvangst van f259.44, en een uitgaaf van f 222,55^. Hot stroom verlies was 31H K.W'. Er zijn 2 krachtinstallaties, die tezamen 13 en 41 K W. gebruikt hebben. De heer Dekker vraagt of het strijken buiten de lichturan niet voordeeliger gesteld kan worden, wat het verbruik zou bevorderen. Voorzitter zegt, dat daardoor een sperklok noodig zou zijn. daar het anders niet te controleeren is. Op een desbetreffende vraag wordt geantwoord, dat do prijs gebaseerd is op een verbruik van 8000 K.W. Bij gehouden kasopname bij den gemeente-ontvan ger was overeenkomstig do boeken in kas f 15120.16. De kas van het electrisch bedrijf klopte met een kas geld van f20.40. De huisaansluitingen te Waarland zijn in het al gemeen door den aannemer Keet opgeleverd. Zij zijn door den ingenieur van het technisch bureau afge- schouwd en in goeden staat bevonden. De kosten hebben bedragen f 1297, terwijl de aanneemsom f 1345 was. Inzake de "aansluiting aan de waterleiding van de woning van Prins is bericht van het bedrijf ingeko men. Ze schrijven, dat op dit eiland 7 woningen staan, alle eigendom van J. Levendig, die niet wonscht aan te sluiten, terwijl aansluiting van alle woningen noodig is, willen dc kosten van aanleg van du dienstleiding door het gebruik gedekt worden. Het water in al die woningen is slecht, wat voor bet gemefcntebostuur een extra aanleiding kan zijn om den eigenaar ernstig op zijn plicht tot aansluiting te wijzen. In liet ulgemeen, zegt voorzitter, wordt niet an ders dan met den eigenaar onderhandeld. Do heer De Vries merkt op, dat 2 van die 7 wo ningen binnen den afstand van 40 meter zijn. Zij heb ben goedgevonden, 40 meter te bepalen, zoodat ze toch binnen dien afstand verplicht zijn aan te leg gen. De eigenaar wil wel die twee laten aanleggen, doch zal er haren eenigszins door verhoogen. Van de bewoners willen er drie aansluiten. De voorzitter wijst er op, dat er een particulier erf tusschen ligt, waardoor de gemeente geen recht van spreken heeft. Ik heb, aldus de voorzitter, van het bedrijf steeds den indruk gekregen, dat ze een ruim standpunt ingenomen hebben, en zal over deze zaak opnieuw in correspondentie treden. Van het R.-K. kerkbestuur te Waarland is het ver' zoek ingekomen, om een goedkooper tarief voor bet gebruik van electrischen stroom in het kerkgebouw en dit met het oog op het groote gebruik te bepalen op 50, inplaats van 55 ct, zonder minimumtarief. B. en W. stellen voor, aan dit verzoek niet tegemoet te komen. Ze hebben reeds geen lichtpuntenbelasting. Wel zijn ze een goede afnemer, doch alleen in den winter, waardoor de maximale belasting in gevaar zou kunnen komen. Wordt algemeen goedgevonden. Ingekomen is het rapport van den keuringsdienst inzake noodslachtingen, waaruit o.m. blijkt, dat 10 stuks vee zijn afgekeurd en geen voorwaardelijke goedkeuring of herkeuring heeft plaats gehad. Van den inspecteur der belastingen is de mededee ling ingekomen, dat de opbrengst .yan het belasting kohier niet f 24000, doch bijna f 19000 zal zijn. Hieruit blijkt dus, zegt voorzitter, dat het verme- nigvuldigingscijfer op 1,5 te Jaag genomen is en te vens, dat het moeilijk is bet percentage vooruit vast te stellen. Voor de gemeente is het een strop, daar het nu het volgend jaar moet binnenkomen, zonder dat er veel te halen is. Ingekomen is bestek en teekening voor den bouw van woning en schooltje te Waarland. In verband met de 10 pet. dio de bewoners van de gemeentewoningen moeten bijdragen voor den aan- legkosten van de waterleiding is van den opzichter de opgave van kosten van aanleg ingekomen, In verband met de opmerking van den heer Bak ker zijn inlichtingen ingewonnen te Grootebroek, waaruit bleek, dat de regeling inzake werkeloosheid daar precies is als hier, voor rekening van gemeente en banne. De heer Bakker deelt mede, het uit de krant gele zen te hebben. De levering van schoolbehoeften is aan de firma Trapman als laagste inschrijfster opgedragon voor 323 gulden. Van de middenstandsvereeniging te Schagen ls de mededeeling ingekomen, dat de avondcursus door 9 leerlingen gevolgd wordt en de v&kteekenschool

Schager Courant | 1923 | | pagina 11