SCHAOER Alieicci Bitlis- AdTEtttut^ Luiliifllil die der Plattelands Vrijzinnig-Democraten. Op voor hel Platteland. Kiezers van het Platteland, Denk er om, men mag niet meer dan één hokje rood maken. P. Trapman. Zit terdag 7 April 1923 TWEEDE BLAD, Trapman P., Schagen. Met Jac„ Heerhugowaard. Kooiman D., Purmerend. Koster J., Callantsoog. Aukes, geb. Timmers A., Castricum. Ootjers Az. J., Noordscharwoude. Wijdenes Spaans Jr. C., Anna Paulowna. Koster Kz. tl., Wieringerwaard. Wilken J. B., Nieuwe Niedorp. Maakt Woensdag a.s. 11 April het bovenste hokje voor den naam TRAPMAN rood. Verbinden van Lijsten. t 66st< J.ü.rgang No. 7209 De op 11 April te houden stemming voor de Provinciale Staten, is, zooals uit andere artikelen-in dit blad blijkt, van groot belang voor de belangrijke vraagstukken van Pro vinciaal Bestuur, die in onze provincie aan de orde zijn. Dit is echter niet de eenige re den, waarom het noodzakelijk is het Vrijzin nig-Democratische ledental in de Provinciale Staten zoo groot mogelijk moet zijn. De Pro vinciale Staten hebben toch naast hun zor gen voor'het provinciaal bestuur ook voor het algemeen landsbestuur een zeer gewioh- tige taak t^e vervullen. Zij moeten zorgen voor de verkiezing van leden der Eerste Ka mer. Van hoeveel gewicht het Is, dat men in dit opzicht op de leden der Staten vertrou wen kan is in onze Prov. vooral verleden jaar gebleken. Toen is iete gebeurd, dat in Noord- Holland nog nimmer had plaats gegrepen. Terwijl onze in meerderheid linksche pro vincie altijd linksche leden naar de Eerste Kamer afvaardigde, is dat verleden jaar ver anderd. Van de 9 Noord-Hollandsche Eerste Kamerleden werden er toen niet minder dan 5 door leden van de rechterzijde vervangen. Dit was het gevolg van de zonderlinge poli tiek van den Vrijheidsbond, die zoo bang was voor de democratie, dat zijn leden liever de verkiezing bevorderden van de meest con servatieve Roomsche en Anti-Rev. leden, dan van linkscho democraten. Dit was te bedenkelijker, omdat de rech terzijde in ons land tegenwoordig toch al zooveel macht heeft. In de Tweede Kamer be schikt zij over 60 van de 100 zetels. Het is dus van het grootste belang te zorgen, dat in de Eerste Kamer het linksche element niet nog meer verzwakt wordt dan reeds het ge val is. Men denke vooral niet dat het er voor de Eerste Kamer niet zoo erg op aan komt, wie daarin zitting' hebben. Die Eerste Kamer toch heeft in Nederland nog altijd een groote macht. liet schijnt zelfs wel, alsof die macht in de laatste jaren eer toenemende dan afne mende is. Om slechts een voorbeeld van de macht van de Eerste Kamer te noemen, wij zen wij er op, dat Nederland reeds sedert 1918 een wet op het Staatspensioen zou hebben, wanneer die niet door de Eerste Ka mer verworpen was. Verleden jaar heeft de Regeering, die zelf overtuigd was van de onjuiste wijze van sa- ménstelling der Eerste Kamer een voorstel ingediend om daarin verbetering te brengen. Zij wilde daartoe de leden der Eerste Kamer wel laten kiezen door de Provinciale Staten, doch daarbij toepassen een stelsel Van even redige vertegenwoordiging, gelijk dit ook voor do Tweede Kamer geldt. Dit denkbeeld van de Regeering werd echter door de Eer ste Kamer zelf verworpen. De conservatieve meerderheid van die Kamer wilde niet, dat de invloed van het volk daarin beter tot uiting zou worden gebracht. Die meerder heid doet daarentegen haar uiterste best, om in de Eerste Kamer een middel te behouden, dat democratische maatregelen van de Twee de Kamer weer ongedaan kan maken. Bij de laatste politieke debatten in de Eer ste Kamer kwam weer duidelijk uit, hoe con servatief de meerderheid van dit lichaam is. De sprekers van de rechterzijde klaagden steen en been over de hooge belastingen op het inkomen en het vermogen. Daarin heb ben zij natuurlijk op zich zelf geen ongelijk. Ook de Vrijzinnig-Democraten wenschen dat de belastingen worden verlaagd. Om dat te bereiken willen zij echter bezuinigen op de militaire uitgaven. Hun afgevaardigde Prof. v. Embden heeft zelfs een motie voorgesteld, om voor Oorlog en Marine niet meer uit te geven dan 30 millioen per jaar, waardoor een bedrag van bijna 100 millioen zal worden be zuinigd. Dat wil echter de rechtsche meer derheid niet. Als deze bezuinigt, doet zij het liever op het onderwijs, zooals bleek bij de laatste wijziging der Lager Onderwijswet, waarvan ook vooral het platteland het slachtoffer wordt. Daar de rechtsche sprekers zelf wel inza gen, dat er op deze manier van verlaging der directe belastingen niets zou komen, stel den zij daarom voor die belastingen te ver minderen door er indirecte belastingen voor in de plaats te stellen. Zij willen de Inkom stenbelasting voor de groote Inkomens dus verminderen door daarvoor in de plaats te stellen belastingen op alle mogelijke arti kelen van levensonderhoud als koffie, thee, LIJST 10 cacao, lucllers, enz. Men weet, dat dit reeds moermalcn in het voornemen van rechtsche ministers heeft gelegen. Ook do vorige mi nister van Financiën Do Vries wilde dlon kant uit. Daarbij bepleitten deze rechtsche leden van de Eerste Kamer het heffen van Invoerrech ten. Daardoor wordt het goheelc ieven aanzienlijk duurder. Men denke nog maar eens aan de tariefwetplan- nen van 1913 van Minister Kolkman. Door diens voorstellen zou ook van alles worden belast. De nederlaag der rechterzijde bij de verkiezingen van 1913 heeft dit gevaar- af gewend. Thans echter begint de rechterzij de in de Eerste Kamer or opnieuw over. En deze leden zijn verleden Jaar voor een deel met behulp van don Vrijheidshond ln de Ka mer gebracht. Gij kunt dus geen oogenblik twijfelen over do vraag of de Vrijheidsbond al dan niet een conservatieve partij is, Trou wens op de candldatenlijst van den Vrij heidsbond in Amsterdam staat zelfs een can- dldaat, die zich uitgesproken heeft voor het wetsontwerp op het Invoerverbod van schoenwerk, dat ertoe moet leiden dat het schoeisel duurder wordt. Een partij, die Wer kelijk volbloed tegenstander is van de be schermende rechten zou een dergelijk can- didaat zeker niet op haar lijst hebben ge plaatst. Wil men overtuigde tegenstanders van be scherming naar de Kamer zenden, dan moet men stemmen op de Vrijzinnig-Democraten. Zelfs de Sociaal-Democraten zijn op dit punt niet zuiver in de leer. Wel hebben zij ge stemd tegen het Invoerverbod van schoen werk, doch daarentegen stemde eenige maanden geleden ongeveer de helft hunner Tweede Kamerleden voor de verhooging van het invoerrecht op sigaren. Hun woordvoer der in de Kamer bij de Schoenenwet, ver klaarde trouwens uitdrukkelijk, dat de vraag vrijhandel of bescherming voor de So ciaal-Democraten geen beginselvraag is. Hieruit blijkt duidelijk, dat men er aan bloot staat, dat wanneer de vraag weer in de Ka mer aan de orde komt, door de Sociaal-De mocraten of een deel hunner een andere houding wordt aangenomen. Heerhugowaard. Kennis dragende van het voornemon, dat het Verkiezlngs-Comlté, Plattelondslijst Statenkring Helder een Verkiezings-Couratu denkt te verspreiden, verzookt ondergeteo- kende daarin een bescheiden plaatsje. Hetgeen van ons, Vrijzinnig-Democraten in don Kieskring Holdcr, aan dé candidaatstel- ling voor do Provinciale Statenverkiezing is voorafgegaan, heeft bij mij den indruk ge wekt,, dat ook hierbij weer de stadsvertegori- woordlgers zich tegenover de plattelanders zijn gaan stellen, min of meer een herha ling van wat we hebben gezien bij de ver kiezing voor de Kamer van Koophandel, waarbij destijds Helder en Alkmaar één lijn gingen, trekken en daarmee het Platteland tot krachtige actie dreven, met voor het Platteland schitterend succes. Het schijnt me toe, dat ook nu weer ge tracht zal worden het Platteland beentje te lichten. Immers voorheen was Helder aan gesloten bij de federatie Schagen en waarom heeft ze zich dan nu afgescheiden? Moet één onzer Plattelandscandidaten ge- j wipt worden, om door een stedeling te wor den vervangen? Hebben de zitting hebbende heeren: TRAPMAN en MET zóó weinig ge- presteerd, of wellicht te veel de Plattelands- j belangen behartigd, dat alleen de Plattelan- i ders nu ook maar moeten zorgen, dat beide heeren weer zitting krijgen?! Welnu, laten dan wij Plattelanders toonen I dat we nog al stevig op de beenen staan er ons dubbel Inspannen om zooveel mogelijk stemmen vereenigd te zien krijgen op de zit ting hebbende Heeren TRAPMANen MET nos. 1 en 2 van lijst No. 10, beiden in de parti der Vrijzinnig-Democraten genoegzaam be kend, wien we naast de partijbelangen zeket 'ook die van het Platteland mogen toever trouwen, zoowel als die van het geheele ge west. Met dank, S. BRUGMAN. Ook bij deze verkiezing voor leden van Provinciale Staten ziet men gebeuren, dat verschillende partijen haar lijsten verbin den over de geheele provincie. Dat brengt mee, dat de stemmen in aen zeker deel der provincie in een kieskring uitgebracht, over gedragen kunnen worden op andere kies kringen, met als gevolg dat door het geza menlijk aantal stemmen van al die kieskrin gen één candidaat kan gekozen worden, óf uit de gezamenlijke overschotten of rosten, een candidaat verkozen verklaard kan wor den. Dit verbinden van lijsten, dit als 't ware vastkoppelen van plattelandsbelangen aan stadsverteganwoordigers, heeft ditmaal voor ons plattelanders een groot gevaar, juist om dat wij bij deze verkiezing het oog scherp ge richt moeten houden op onze dlstrlctsbelan- gen, voornamelijk op de hooge en schreeu wend onrechtvaardige watersnoodlasten voor het Hoogheemraadschap. Wat toch is het geval? De laatste vergadering van den Bond van Waterschappen, waar deze watersnoodlasten werden besproken, heeft uitgewezen, dat al wat beneden het Noordzeekanaal woont, is voor handhaving van die hooge watersnood lasten voor het Noordelijk deel onzer pro vincie. Immers: de heer Kruséman zeide het on omwonden: wij laten ons do kaas niet van onze boterham eten; dat jelui in het Noorden indertijd zoo stom bent geweest is jelui zaak, wij Zuidelijken bedanken er voor om jelui te helpen meebetalen aan die hooge lasten van het Hoogheemraadschap. Zooals de lieer Kruseman sprak, denken ongeveer allen in het Zuiden. En juist door het verbindon van lijsten kan men de kans beloopen, dat stemmen hier in het Noorden uitgebracht op tegenstanders van die onbillijke verdeeling der watersnood lasten, overgaan op Zuidelijke candidaten, die juist andersom donken. Het logisch gevolg kan zijn, dat een kiezer hoewel bedoelend met zijn stem te helpen aan ver laging der Hoogheemraadschapslasten, (door overdracht van stemmen) meehelpt een can didaat te kiezen die denkt evenals de heer Kruseman en dus op het Noordelijk deel onzer provincie wil laten blijven drukken deze zware Hoogheemraadschapsbelasting. Kiezers! dat kan en mag nooit de bedoe ling van uw stem zijn. Dat gevaar loopt ge niet als ge stemt op lijst 10, de plattelandslijst der Vrijzinnig-Do- mocraten. Dat is een lijst die niet verbonden Is met eenige andere lijst, waarbij dus geen overdracht van stemmen plaats heeft. Wij plattelands Vrijz.-Dem. hebben ge voeld, dat de plattelands kiezers alle zeker heid moesten hebben wat de bedoeling van hun stem betreft. Do lijst der Vrijzinnig-Democraten, lijst 10, bevat alleen candidaten, die allen zonder uit zondering groote en seherpe tegenstanders zijn van de hooge watersnoodlasten. Kiezers, uw stem op een dier candidaten uitgebracht, is een protest tegen den hoogen druk ons Noordelijken opgelegd, die stem is een daad die meehelpt om aan dien schan delijken toestand een einde te maken. Daarom, stemt op lijst 10, op den candidaat Neemt g' 't stembiljet ter hand, Zoekt daarop de tlenda lijst, Welke heel deez' krant aanprijst. Hebt ge eenmaal dan lijst tien Dan dient g' ook nog uit te izien, Voor iwelken naam g' e-en stipje izet: Doe het voor Trapman... o f voor Met. Niet T. en M., want dan gewis, is 't met UW stemuitbrenging mis; Ge weet toch, dat per vrouw of man, Men maar één stem uitbrengen kani Al hadt ge beiden nog zoo graag, ïén mag je er kiezen maar vandaag. Tocih krijg je wellicht nog je zin, -icht raakt door d" een er d' ander ook in; Want krijgt soms d" een meer dan z'n deel, Oan is voor d' ander toch 't teveel, Goor al die stemmen van lijst tien Wordt het T. en M. dan toch misschien. Van een Plattelander.

Schager Courant | 1923 | | pagina 1