Alimu Nieiws- Mratiiii!- Luilnillii Radiotelegrafie en Radiotelefonie. Uitgevers i N.V, ».b. IHAPMASI Co., Schagen IEKSTE BLAD. Uit en Voor de Pers. Binnenlandsch Nieuws. Zaterdii^ 14 April 1923, SCHA 66ste! Jaargang. No 7213. Dit blad veinehijntviermaal pen week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag: en Zaterdag. DIJ inzending tot morgana 8 uur, wojden Adver- tentién nog zooveel mogelijk ln het eemtultkomond nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. no. 20 PïH« p«r 1 BLunilaa fi.ES. Loaaa nuawan 8 cont. AD.VIMtVifN- THN van 1 tot sajola 11.18, ladaia maai maaa 30 coeit (uowüano. lnbefrepan). Gaoot# latte» woidan iuutr plBatatnlmte tankend. DIT NUMMER BESTAAT UIT I BEADEM. NFDERL. FASCISME. 's Gravenhage, 12 April. De heer Marchant heeft aan den Minister van Justitie de volgende vragen gesteld: I. Heeft de Minister zijn aandacht geschonken aan het artfkel „De eerste jaarkring" van dr. Emile Ver- viers in het weekblad „Katholieke Staatkunde" van 5 April 1923, met name aan de hieronder volgende zin sneden V „Er dient dus een radicale opruiming gehouden te worden èn onder de instelling, en onder de personen van het tegenwoordige regime. Ook dit is weer eojv nieuw verworVen inzicht, dat ons aanvankelijk nog niet roldoende eigen was, omdat wij meenden,, d.%t met wijzigingen in de opinies volstaan kon worden. En ten slotte is het ons ook steeds duidelijker gewor den, dat de gewenschte veranderingen niet komen kun nen door overreding en door de groote massa te over tuigen, zooals vele moderne democratische Katholieken meenen, 'doch ook door geweldmiddelen. Het zwaard en de tuchtroede zullen ten laatste den doorslag moeten geven. Het is immers •absurd te veronderstellen, dat onze Jdoor en üoor zieke maatschappij weer gezond gemaakt zou kunnen worden, door alle menschen te overtuigen van het nut van saneeringsmaatregclen. Voordat op deZe democratische wijze de laatste man overtuigd zou zijn, ware de heele maatschappij reeds ten grende gegaan. Natuurlijk mag deze kordate gezonamaking niet buiten leiding van de- rede plaats hebben. Het geweld mag niet redeloos zijn, anders bereiken we averechtsche resul taten, als in Rusland. Doch naar onze smaak behoeft alleen de kleine levenskrachtige kern overtuigd te wor den De groote menigte heeft slechts te volgen en te gehoorzamen. En de kleine groep van democratische nijdigaards en dwarsdrijvers moeten dan maar naar Ita- liaanschen trant met een eind hout bewerkt worden. Dit alles moge oppervlakkig wat barbaarsch on oor logszuchtig klinken, doch het is het eenig juiste stand punt. In alle groote tijdperken van de geschiedenis is het materieel geweld infdienst geweest van den vooruitgang. En naarmate dit geweld rneer beheerscht werd door de redelijkheid en bijgevolg ook door de zedelijkheid, was het vruchtbaarder. Denk bijvoorbeeld aan de kruistoch ten cn hunne geweldige vruchtbaarheid voor de Euro- pecsehe beschaving. Wil de levenskrachtige kern geen gebruik maken van redelijk geweld om onze beschaving te reddea, dan zal hiji Zelf aoor onredelijk geweld vernietigd- worden. Er is geen keuze. Trouwens, eene maatschappij, die zou terugschrikken voor geweld en alleen uitkomst zou verwachten van de ziekelijke democratische methode der overtuiging, is reeds veroordeeld. Wanneer wij dus het parlement bij voorbeeld eenei rampzalige instelling vinden, dan moeten wil niet zoo lang zeuren tot de laaatstc Nederlander ook' 'openlijk durft te erkennen, wat thans reeds iedere Nederlander ook openlijk durft te erkennen, wat thans reeds iedere Nederlander voor zichzelf ©keilt. Maar dan heeft de levenskrachtige kern een kort en- kloek besluit nemen en laat zulke schadelijke vergaderingen eenvou dig met k\vaje honden uitelkaar jagen. Dc verspreiding van dezen denkbeelden Is ons zeer gemakkelijk gemaakt door de resolute houding van onzen Italjaanschen geestverwant Iienito Mussolim. Niet dat deze man ons leb nieuws geleerd heeft; want tien' jaar geleden stond de weg dien hij 'bewandcll ons al duidelijk voor den geest. Maar wel heeft hij het orj$ zeer gemakkelijk gemaakt door zijne kloeke houding, om deze methode bij anderen ingang te doen vinden". II. Is de Minister niet van oordeel, dat do publicatie van het bovenstaande, volgens het Wetboek van Straf recht zelfs buiten de wijzigingen, daarin gebracht door de zoogenaamde Antirovolutiewet van 28 Juli 1920. staatsblad no. 619, is een strafbaar feit. (Opruiinf, tot een strafbaar feit, art. 131, het door geweld of bedreiging m.,t geweld uiteenjagen van een vergadering van de Kamers der Staten-Generaal, art. 95, en het vers preidi ngsa rtfkel 132). III. Oordeelt de Minister, waar de Regeering eofo bijzondere bescherming vap het Nederlaandsche volk noodzakelijk heeft geacht door de Antirevolutiewet, van zijn standpunt hier niet een strafvervolging noodzakelijk, al heeft de Regeering zich in 1920 de toepassing van •oortgelijke strafbepalingen gedacht op feiten, gepleegd door nersonen van andere Staatkundige overtuiging dan de schrijver van het in de eerste vraag bedoelde artikel''t i. Nu dit snelle verkeersmiddel van den modernen tijd door alle klassen en standen van de bevolking zoo populair is geworden, lijkt het mij nuttig en niet weinig belangrijk ora voor de lezers van de Schager Courant in dit blad een reeks artikelen te schrijven over het wézen van de draadlooze telefonie. Hel ligt niet in mijne bedoeling om u te vermoeien; mei de in "Hit moderne technische vak vzoo veelvuldig voorkomende technische en wiskundige formules, maar den lezer eenvoudig een kijk te geven op de ontwikkeling van de „draadlooze" sedert de eerste praktische toepas singen door den Italiaan Guglielmo Marconi op het eiland Wight in het jaar 1896. Rekening houdende, dat dit blad gelezen wordt in alle 'kringen in en buiten Schagen zal ik er naar streven om te trachten duidelijk te maken wat de draadlooze telefonie is en de ln de laatste jaren zoo I vaak genoemde draadlooze muziek, welke ook reeds door vele amateurs in ons vak dagelijks wordt gehoord op een daar voor geschikt ontvangtoestel opgesteld in de huiskamer. Vóór ik met deze populair technische uiteenzettingen I aanvang wil ik wijzen op het feit, dat het niet enkel meer zijn de punten cn strepen van het morse-alphabet, welke met de snelheid van het licht door den aefthcir schieten, doch tegenwoordig worden de fijnste modula ties van de mensenelijke stem door deze electrische tril lingen tot op enorme afstanden voortgedragen. De draadlooze telefonie en de draadlooze muziek voor- Al hebben de ;,radio" populair gemaakt. Het klinkt niet Amerikaansch wanneer men u mede- deelt, dat draadlooze concerten in ons land zijn te hooren, weJkc gegeven worden in Londen, Parijs. Ber lijn of Ne w( York. Meerdere malen is zeer duidelijk een j opera, welke teiBerlijn werd opgevoerd, gehoord in een i ontvangtoestel van niet al te hoogen prijs. Engeland cn Amerika voeren op dit gebied wel boventoon. Het aantal luisteraars daar te lande loopt tot in de duizenden, cn wie in gesprek komt met cui/ Marconist of amateur kan vernemen, dat sedert Septem ber 1922 in Engeland al'een al een zestal radionstations werken, die eiken avond muziek geven en deze muziek ook in Holland zeer goed waarneembaar maken in een eenvoudige radiotelefoon. Het is dan ook niet te verwonderen, dat ook <j© indu strie en de neringdoenden hierbij niet ten achter blijven. Behalve dat de draadlooze wordt benut bij Leger en Vloot, Vliegdicnst, Scheepvaart, Spoorvtegen, Posterijen, en Telegrafie, Politie, Bankinstellingen, Dagbladen, Pers- bureaux, enz. zien wc dit zelfs in Engeland dezer dagen toegepast in café's, en thearooms. In menig soortgelijke inrichting heeft men een dergelijk ontvang toestel mpt een geluidversterker, die deze muziek m de gehoele localiteit duidelijk weergeeft. Voorwaar een aansporing ook voor ons Sehaeer koffiehuisbedrijf om eens in dezen geest iets op reclame gebied te geven.' Men zij evenwel zeer voorzichtig met aankoop van dergelijke toestellen. Zelfs in breede kringen van 't draad- draacllooze bedrijf hier te lande vele connecties hebbende, krijg ik dagelijks te hooren hoe men, na een toes' te nebben gekocht zeer teleurgesteld is over de resul taten. Ook in ons vak geldt de regelAlvorens een ont vangtoestel aan te schaften, laat u voorlichten door een deA - op radio-technisch gebied Bespre kt met met hem, wat uw doel is, alsdan kan uit do ve'.e in den handel voorkomende toestellen een bepaald systeem worden .gekozen. Deze verschillende toestellen hoop ik in een reeks artikelen nader te kunndn omschrij ven met toevoeging van de behandeling ervan. Om echter met uw toestel een zoo groot mogelijk effect te verkrijgen, is het een vereis chte. dat men. eenig inzicht heeft van het wezen der draaaloozc waar we thans dan ook mee zullen aanvangen. We dienen dan terug to gaan naar het jaartal 1897. Ruim vijfentwintig jaren'dus werkt reeds dit snelle ver keersmiddel. Het is met deze uitvinding gegaan als met zoovele. Niet met één stoot of slag kwam men tot het effect, dat men ervan verlangde. Het komt etehted MarCfOni toe, de man te zijn, die het eerst de radio telegrafie in de praktijk toepaste. In 1896 demonstreerde de toen 20-jarige Guglielmo Marconi voor het EngeTsche Po3t-office departement op het eiland Wight zijne uit vinding. Dit had een enorm succe3, en gaf heel wat beroering in de wetenschappelijke wereld: en al wist het groote publiek een tiental -jaren gelleden nog niet van de finesses der draadlooze telegrafie, Marconidjs naam werd alom gehoord. Men denk© slechts aan het Engelscho stoomschip „Titanic", dat in 1912 verging^ waar aan boord de Engclsche Marconist Philips^ wiens foto in bijna alle kantoren van Radiocorporaties prijkt, zoo uitmuntend werk leverde met Zijn seininrichting en hoe hij tot op het laatste moment nog onophoudelijk de noodkreet zwiepte. We zullen ons wellicht nog de resultaten herin- S.O.ö. (Save our Souls) mijlen ver door den aether zwiepte. We züllen ons wellicht nog de resultaten, herinnoren, die dit hulpgeroep tengevolge had. Ofschoon dan Marconi de groote man werd, waren jaren to voren proeven in dien zin genombo door ver scheidene geleerden van naam. Immers in de onderwijswereld is het reeds lang bekend, dat in 1853 Lord Keivin en anderen de bewij zen leverden van de osoilleerende ontlading van eeh condensator. Onder een oscïlleerende ontlading van condensator zullen we in de volgende artikelen steeds moeten verstaan de snelle heen cn weergangen van de electrische energie in een draadkring, waarin is geplaatst een condensator. Daar ik veronderstel, dat d-ze artikelen ook gelezen zullen worden door technisch onderlegde nersonen is hier m i. ©en uiteenzetting, wat een osoilleerende ontla ding van een condensator in een eleetrischen kring doet, wel op zijn plaats. We moeten dan eerst wacten watt een condensator is, waaruit hij bestaat en welk heel groot nut dit toestel in de draadlooze heeft. Hierover een volgende maal. Dir. Radioschool Helder/Allernaar. LAGER ONDERWIJS. (Schriftelijk beantwoordde vragen.) Op de vragen van den heer Suring betreffende de toepassing van art. 3, derde en vierde lid, der Leer plichtwet ten aanzien van leerlingen, die op 1 April 1923 het zesde leerjaar eener school voor gewoon L. O. zullen hebben, doorloopen, antwoordde do Minister van O., K. en W.: De omstandigheid, dat het ontwerp van wet tot wijziging der Leerplichtwet niet voor 1 April 1923 tot wet zal zijn verheven, geeft den Minister geen aan leiding om zijn standpunt ten aanzien van een mil dere toepassing dier wet te wijzigen, doch om een nadere aanschrijving tot het Rijk3Schooltoezicht te richten. De datum van 1 April 1923 is door den steller der vraag vermoedelijk genoemd, omdat dan aan sommi ge scholen het ioopende schooljaar eindigt: bij' andere scholen geschiedt zulks op 1 Mei 1923; bij nog andere op 1 September 1923. Juist met het oog op deze verschillende data heeft de Minister op 11 Jan. 1923 een circulaire tot het Rijksschooltoezicht gericht, met de strekking, dat. in afwachting van het tot stand komen der bedoelde wijzigingswet, ook gedurende het nu Ioopende schooljaar aan. de soepele toepassing de hand wordt gehouden, dat is derhalve het schocijaar, dat in den loop van 1923 zal eindigen. Hieruit blijkt, dat aan een nadere aanschrijving geen behoefte bestaat, on verschillig of het schooljaar op 1 April of op oen la ter tijdstip van het Jaar 1923 eindigt. HANDELSSCHOLEN TE ALSMAAR. Naar wij vernemen, is het, geschil betreffende de toelating van leerlingen uit .buitengemeenten tot de Handelsscholen te Alkmaar nog niet geheel opge lost Door tusschenkomst van den Inspecteur, van het Handelsonderwijs v/as weliswaar overeenstemming verkregen tusschen Burgemeester en Wethouders van Alkmaar en het Comité der buitengemeenten, doch de Raad van Alkmaar wenschte niet alle voorgestel de wijzigingen in de verordening aan te brengen. Volgens mededeeling is spoedig weer een verga dering van. de Besturen der Buitengemeenten te wachten. DIEFSTAL. Door het uitsnijden van een ruit hebben dieven zich Aan de tuinzijde toegang verschaft tot het per ceel Amaliastraat 10 in Den Haag, bewoond door den heer L. v. B. S. Terwijl de bewoners sliepen, hebben de inbrekers de kaster doorzocht; ze hebben meegenomen tafelzilver, antiek zilveren speelgoed, gouden sieraden, ter waarde van ongeveer f8000. De dieven hebben aan de voorzijde het perceel weer verlaten. DOOR EEN ELECTR1SCHEN DRAAD. Te Twijzel is de 54-jarige schilder J. Brouwer in de boerderij van A. Meerstra met den eleetrischen draad in aanraking gekomen, waardoor hij met de ladder naar beneden stortte en ernstig gewond aan de ruggegraat werd opgenomen. CALLANTSOOG. Donderdagnamiddag te ongeveer half vijf. kwam uit Zuid-Westelijke richting bóven de Zluidduinen al hier een luchtballon aanzweven. Nabij het Zwanen- water ging de ballon landen. Bij nadere informatie bleek het te zijn een ballon van het Met. Instituut te De Bilt, alwaar om te ongeveer 2 uur was opgeste gen, met het plan om bij de Koolj (gem. Helder) te landen. De ballon was bemand met de heeren Canne- gieter en Van Beumen. Het doel van de reis was om opnemingen te doen van do windrichtingen etc. Dcor de verandering van de windrichting dreigde de ballon naar zee te drijven, zoodat een snelle da ling werd ondernomen, welke zonder ongelukken plaats vond. Van heinde en ver kwamen belangstel lenden toestroomen. De ballon werd spoedig geborgen en per kar naar het spoor te Schagen vervoerd. WIERINGERWAARD. Door Dijkgraaf en Heemraden; van den polder Wie- ringerwaard is dezer dagen aanbesteed geworden de levering van 600 kub. M. grint. Inschrijvingabiljetten waren ingekomen als volgt: H. W. Ackooy, Nijmegen, voor Rijn- of Waalgrint f 3.19; J. Mannak, Amsterdam voor Holl. grint f3.15: voor Maasgrint f2.90; J. Brouwer Winkelman, Ut recht voor Rijn- of Waalgrint f 3.04; N.V. Int. Bagger Scheepvaart en Handels-Mij., Amsterdam f 3.99; J. J. Oudakker, Haarlem, Waalgrint f3.10, Maasgrint f2.95; J. Habbee, Alkmaar, f3.14, franco Wieringer- waard f 5.45f J. S. Heijman, Nijmegen, Daiitsche Rijn- grint f2.97. Alles per kub. meter. Aan laatstgenoemde is de le vering opgedragen. CALLANTSOOG. Algemeene vergadering der V.V.V. op 5 April 1923, des avonds 8 uur, ln hot Dorpskoffiehuis. Voorzitter de heer P. Vos, secretaris de heer M. van Dijk. Aan wezig 14 leden. De voorzitter opent de vergadering en heet de aanwezigen welkom, waarna lezing volgt van de notulen der vergadering van 20 September 1922, wel- ko onveranderd worden vastgesteld. Voorzitter deelt m6de, dat het bestuur het plan heeft opgevat om een wandelkaartje van Callants- oog uit te geven, wanneer de kosten niet te hoog worden. Voorts deelt voorzitter mede, dat een Vonk's reis gids is besteld' en wanneer dit exemplaar er is, zal 't voor een leder ter inzage worden neergelegd. Ook deelt voorzitter mede, dat een verloting .is aange- j vraagd, doch dat de Kon. goedkeuring nog niet is ontvangen. Voorts dat het bestuur besloten heeft, om aan de schoolkinderen bloemenzaad te verstrek- I ken en van den zomer een tentoonstelling te houden op de manier van Floralia. I Voorts wordt nog medegedeeld, dat twee vlaggen besteld zijn. Volgt lezing van het jaarverslag van den secreta ris over 1922. Rekening en verantwoording van den penning meester. De rekening wordt nagezien door de heeren G. Baken Jbzn. en D. de Haan en in orde bevonden. Inkomsten f186, uitgaven f 210.60^, nadeelig saldo f 24.60 X. Verkiezing bestuurslid, aftredend de heer E. R. Braam. De heer Braam wordt herkozen met 13 stem men, terwijl de heer J. Brouwer één stem bekwam. I De heer Braam neemt de benoeming weer aan. Opgemaakt wordt een pensionlijst voor 1923. Be- spreking opening badseizoen. Voorzitter deelt mede, dat aanvankelijk het plan van het bestuur was, om het seizoen met een voet- balwedstrijd te openen, opgeluisterd door muziek. I Waar we echter geen geschikt voetbalterrein kunnen i krijgen, valt dit plan in duigen. I Na eenige bespreking wordt besloten om het bad- 1 seizoen te openen met een gymnastiekwedstrijd. 1 er- wijl daarvoor een paar medailles zullen worden uit geloofd. De vergadering zegt een crediet toe van f 40. terwijl met een inteekenlijst zal worden, rondgegaan. Uitgereikt worden pensionkaarten. Voorts wordt een bespreking gehouden voor het plaatsen van advertentiën in verschillende couran ten. Aan B. en W. zal een schrijven worden gericht met verzoek de straatweg vanaf hotel Duinzicht tot do kluft bij den Burgemeester te doen verbeteren. Aan het Hoogheemraadschap te Alkmaar zal een verzoek worden gericht om geen basalt meer te Ia- ten brengen op den weg vanaf de villa van den Bur gemeester tot de kluft bij W. Govers. Afschrift van dit adres zal worden gezonden aan het gemeentebe stuur, met verzoek adbaesie te willen betuigen. Bij de gebruikelijke rondvraag vraagt de heer M. Mooij of er geen tweede strandtrap geplaatst kan worden, daar de eerste toch wel wat erg smal is. Voorzitter zegt. dat wanneer er wat meer geld in kas is. er verder over gepraat zal worden. Op het oogenblik gaat de aanschaffing van een tweede trap onze financieel© krachten te boven. De heer 8, Koe vraagt, of er geen peneioaprijs Reclames. Wuuueer de 1'iuk Pilleu er bij te pas gebracht worden. Wanneer men de Pink Pillen gebruikt om een dier vele ongesteldheden, die de verslapping van het bloed en de verzwakking van het zenuwstelsel tot oorzaak hebben, te bestrijden, dan is men verrast door de snelheid waarmee de kwaal wordt overwonnen. En als de "Pink Pihen zoo vo.maakt beantwoorden aan hunne bestemming, ko-mt dit doordat het recept van hunne samenstelling lang geiioeg en zorgvuldig genoeg is bewerkt om ervan te kunnen verzekeren dat deze pillen een middel vormen van buitengewone uit werking tegen de ongesteldheden waarop w.j doelden. Dc Pink Pillen hernieuwen de krachten op. merk waardige wijzedaarom worden zij altijd met succes aangewend tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthe nie, algemeene zwakte, storingen van .den groei en vdn den kritieken leeftijd, maagkwalen, hoofdpijnen. Een kuur met de Pink Pillen bij iedere verandering van seizoen is een noodzakelijk voorbehoedmiddel voor alle personen die een teer gestel hebben of dié ver moeid, overwerkt en verzwakt zijn. De prijs der Pink Pillen bedraagt f 1.75 de doos, f 9 de zes doozen. Zij worden verkocht in het Hoofd depot: Nassaukade 314 te Amsterdam. Eisch dit adres en $e JHollandsche gebruiksaanwijzing. De Pink Pillen zijn ook te verkrijgen bij alle goeae apothekers cn drogisten. voor 1923^behoeft vastgesteld te worden. De voorzitter zegt, dat de leden volkomen vrij zijn in het bepalen van een pensionprijs. Niets meer aan de ordo zijnde, sluit de voorzitter de vergadering, met dank aan de leden voor de op komst. Zou onze correspondent niet wat vlugger zijn ver slagen kunnen inzenden, s.v.p.? - OUDESLUIS. Naar wij vernemen is het de bedoeling, dienende als proef, het café Sluis alhier a.s. Zondagavond, tijdens een Zanguitvoering electrisch te verlichten. Een goede gelegenheid om het aan te kunnen zien. HARENKARSPEL. Alhier werden ten raadhuize ter verkiezing voor leden van den Gemeenteraad de volgende lijsten in geleverd: Vanwege de R.-K Kiesvereeniging: Andr. Dekker, aftr., Jac. de Groot, aftr., A. Groen, A. Duijves, Jb. Hoebe, A. Boon, P. Nieuwboer en Jb. Molenaar. Vanwege de Vrijzinnige Kiesvereeniging: C. Fran- cis, aftr., S. J. de Vries, aftr., P. de Jong, L. Reu vers, P. Borst Az., aftr., en P. Schouten. Yanwege de Anti-Revolutionnaire Kiesvereeniging: L. Dcekes, W. Kok, en G. Elzinga. Vanwege de S.D.A.P. Kiesvereeniging: K. van der Sluis en mej. B. H. Bakker, geb. van Rozelaar. DIRRSHORN. Het boerenwoonhuis, bewoond door den heer P. Berkhout, alhier en eigendom van den heer' de Nijs te Castricum, is thans met bijliggend (1 H.A.) gras land uit de hand verkocht aan de heeren Langedijk eri D. Vermeulen te Schagen. Het plan bestaat om een graanmalerij in te vestigen., waar het, liggend aan groot vaarwater, uitstekend geschikt voor ge maakt kan worden. DROEVIG ONGELUK. Men meldt: De smid G. H. Z. van der Veld, wonende Brou wersvaart te Haarlem, was gistermiddag in zijn sme derij bezig een motorrijwiel te repareeren en gebruik te daarvoor een autogeen lasch- en enijtoestel. Plot seling sprong het apparaat, door welke oorzaak is nog niet uitgemaakt. Toegeschoten voorbijgangers vonden den man op den grond liggen, zwaar ver minkt aan het hoofd. Medische hulp mocht helaas niet meer baten, want spoedig overleed Van der V. aan de bekomen verwondingen, Dog voor hij het Gasthuis, waarheen men hem per brancard vervoerd had, bereikte. Het geval wordt nog tragischer wanneer men weet, dat de man sinds kort gehuwd is. VERKIEZINGS VARIA. Te Zaandam meende iemand, die geen kiezer was, te kunnen stemmen voor zijn vrouw, die dit burger recht wel had. doch uit de stad was. Toen hem beduid werd, dat dit niet ging, sloeg hij voor aan zijn vrouw te tele^rafeeren met het verzoek dat zij vóór 5 uur zou seinen, op wie hij moest stem men. Dan, meende hij, was de zaak toch in orde. Toen echter het stembureau niet bereid bleek op dit voorstel in te gaan, verliet hij het bureau met de opmerking, dat zijn vrouw dan morgen zelf wel zou komen. Een andere kiezer, die van Beverwijk overgekomen was, wilde dat het stembureau hem de gemaakte kos ten zou vergoeden, omdat het stembureau hem had opgeroepen. SCHOOLREISJES VAN LANGER EN DUUR. „Enkele dagen geleden is te Zwolle op initiatief van het hoofdbestuur van „Volksonderwijs" de eerste vergadering gehouden van het comité voor School reisjes van langeren duur. Besloten werd te trachten in enkele plaatsen barakken in te richten voor een verblijf van twee tot zès dagen. Hot oog viel daarbij op Ede. Ermelo, Eerde en Amsterdam, terwijl zoo mogelijk ook voor gelegenheid tot verblijf aan zee gezorgd zal worden. De prijs van logies en verblijf I 7.a! laag gestold worden, opdat allen er gebruik van 1 kunnen maken. Tot dekking van do voorloopige kos- I ten, zooals huur of koop barakken en inventaris zal j het comité trachten, rentelooze voorschotten te krij- gen. De aandeel en bedragen f 10, die eens per jaar worden uitgeloot. Hun, die zich bereid verklaren een of meer aandeelen te nemen, wordt vriendelijk ver zocht zich op te geven bij een der drie onderteeke naars van het bericht: S. Keuning, Oostrum (Fr.), W. Numan. Gorredijk, Antoinetto Tuininga, lid H. B., „Volksonderwijs", Amsterdam. GELDVERSPILLING AAN OORLOGSMATERIEEL Uit Amsterdam, 12 April. Naar wij vernemen, is een commissie van onderzoek benoemd onder voor zitterschap van den heer C. v. d. Voort van Zijp, lid van de Tweede Kamer, naar de oorzaken welke heb ben geleid tot de onverantwoordelijke wijze, waarop de fabricatie van oorlogsmaterieel (granaten., gewe ren, patronen, mitrailleurs-karren enz.) haaft gehad aan de artillerie-inrichting aan do Herufcrug.

Schager Courant | 1923 | | pagina 1