illtini Nitms- BATO Holland zal zichzelf wel bij Duilschland annexeeren. VAN RUSWIJK's EERSTE BLAD. Staatsloterij. RIJWIELEN Agent voor Schagen G. ANNEVELDT. WfV'uadiiu 18 April 1923 60sff Jmutfoiig. fïo 7215 Dit blad v.ïicbUnt v!#tma*l y#tt w##k: Dinsdag, WoonMae, Dondm IlltflOVnirk NV vh TUAPMiN Ji> fll NftianPI! va' »*»n<Mn li» Ui##* domik» u cwi. ADVKHii.N dag en Z*l«rd««. BIJ Ingaadlag' tol morg#n# S au*, wo*d#n Adver- UHyBIBIal l». I| »-li- 11 "lilt !V UU-i UblIuyGII TleN ven I t,i» ft *#g#l» 11,10, leder# re«tl meee Jt) ceti! .itawgonn (sultan tm>* zooveel mogelijk lm het seeetuttkomoiid nummer geplaatst. POSTREKBNINO No, 23330. INT. TELEP. no. 20 tnhegrepen rvoot# lettere worden naar plaatsruimte herouenfi DIT NUXUEB BESTAAT UIT TWEE BLADEN (VrU naar Fftzst Bismaïck*) Die Bismarck was toch een „reuzenvent" zouden ze op zijn hooghaarlemmerdijks zeggen. Kende hij de Hollanders goed? Bismarck nam aan, dat de Nederlander, grosse mode, een materialist is, wien „centen hebben" alles is. Daarom zei Bismarck. zou Holland zich langzaam maar zeker bij Duitschland „angliedern". Bismarck ging daarbij van het standpunt uit, dat het Duitschland van 1871 een voortdurende en toe nemende welvaart zou genieten en dat de Hollanders zich daarom allereerst in een Dultsch tolverbond en daarna in het Duitsche rijk, dezen Bond van Duit sche Staten, zou laten inlijven. De Duitschers vooral wanneer men in het Verre Oosten een Duitsch- officier, zeeofficier, diplomaat of wereldreiziger ontmoette konden vóór den oorlog, zoo 's avonds laat, wanneer men na sluiting van do rooksalon op dekstoelen van het groote mailstoom schip lag na te boomcn, soms allergenoegelijkste con- fedenities doen. Feitelijk hoogst beleedigend voor een fier, vrij" heidslievend Nederlander, maar zoo in-Duitsch, zoo humoristisch van Duitschen. eigenwaan, dat men toch met genoegen naar de uitlatingen van deze „ont wikkelde barbaren" kon luisteren. Er werd dan allereerst op de grootheid van het Duitsche keizerrijk gewezen, gescholden op „die En- gelschen" en dan met een soort medelijden van Hol land gesproken, dat kleine landje, dat klaarblijkelijk den tijd voorbij liet gaan om zich in het groote Ger- mnansche wereldrijk te doen opnemen. Mijn hemel, gij Hollanders zijt toch Duitschers, al thans Germanen en het moet toch voor jullie een groote eer zijn te mogen profiteeren van de grootheid en de macht, die zich overal doet gelden en glans en pracht brengt, waar die macht zich vertoont. De veel oudere beschaving der Hollanders werd vergeten, met den vrijheidszin der Hollanders werd geen rekening gehouden, dc Duitscher is nu een maal en nog gewend om alles door zijn Duitschen bril te zien en kan zich bij beoordeeling van andoren nooit in de plaats van die anderen stellen. Daarom heeft do Duitscher ook slechts critiek over voor elk ander volk, nimmer lof. Mag ik hier er even op wijzen, dat ik critiek met c schrijf, Ik doe dat met moedwil, omdat maar al te veel door pro-Duitschers in Nederland een „k" ge" bruikt wordt, waar men vroeger een „c" placht te schrijven. Do „k" is typisch Duitsch en on-Hol landsch. In oude tijdon kende onze taal ternauwernood een „k" en men zal in het Vloamsch dan ook de „c" veel- vuldiger aantreffen dan de „k". De Duitschers, die voor don oorlog over do geheole wereld als een troep wilde bijen (ik kan niet zeggon wespen, want ze waren ontzettend vlijtig), rond zwermden, vonden overal gelegenheid zich te vesti gen en doden dat o.a. hij voorkeur in HoÜand&chft cm Engelsche kolonies. Hun eigen koloniën waren echter voor Hollanders en Engelschon en andere niet-Duitschers gesloten, terwijl het in die kolonies zoo'n misselijke bureau cratie was, dat verscheidene Duitschers die kolonies weer verlieten, om zich liever onder Hollandsche of Engelsche vlag te vestigen. Ik heb dit bij herhaling geconstateerd en herinner mij nog, hoe oen Hen* von Langen, van de bekende Keulsche familie van dien naam, die op Samoa een plantage had. zich over de Duitsche ambtenaren beklaagde en mij o.a. ver" telde, dat hij op Java meer tegemoetkoming had; on« dei vonden van Hollandsche ambtenaren dan van zijn eigen beroepsconsul adlaar of van de ambte naren op Samoa. Thans na den oorlog zwermen de Duitschers weer. Toen ik onlangs in Holland was, bleek mij. dati Holland bezocht is door een zwerm Duitsche dienst boden. Nu wil ik allerminst onze meisjes uit den stand, waaruit de dienstboden gemeenlijk komen, in be scherming nemen. Reeds jaren lang prefereeren die meisjes naar een fabriek te gaan en 's avonds vrij te zijn, dan om den „kap der dienstbaarheid", zooals de lieftallige communiste mevrouw Hemïëtte Ro land Holst-van der Schalk dit noemt, te dragen. Maar toch doet deze ontzettend talrijke invasie van Duitsche dienstmeisjes wel zonderling aan. Waar men komt. in den Haag of Amsterdam. Haarlem of de kleine provinciesteden, ja tot in dor- v»en in Brabant, overal is het Duitsche dienstmeisje Iroef en wordt zij zeer geprezen. Soms doen ze ook wel eens domme dingen. In een provinciestadje aan een onzer groote rivie ren woont een rentenier, een populaire oude heer Jbr. X., een weduwnaar. Hij bewoont nog hetzelfde huis als toen zijn vrouw leefde en heeft nog dezelf" de Hollandsche dienstboden. Op een goeden middag haalde een oude dame, een jarenlange vriendin zijner overleden vrouw, toen hij bij haar eene visite maakte, hem over om te blijven eten. Maar dan maken mijne dienstboden zich onge rust, protesteerde de oude heer. Dat behoeft niet, schrijf even een briefje, dan kan mijn dienstmeisje dat brengen. Hetgeen geschiedde. Maar dit dienst meisje was eene Duitsche en had de boodschap ze ker niet precies begrepen, in elk geval zij deed den brief in de bus, inplaats te bellen en den brief af te geven. Het oude, trouwe dienstbodenpaar van Jhr. X. wachtte op diens thuiskomst, te vergeefs natuurlijk. Zij werden zeer ongerust en ten slotte liep er een naar een buurman, de groote raadsman van iedereen in het plaatsje. Neen, die wist ook niet waar Jhr. X. was. Men ging drie verschillende richtingen uit om hier en daar te vragen. Neen. niet gezien! Er ont stond langzamerhand een zenuwachtige stemming, zoowel bij dit drietal als bij andere eerzame burge ressen en burgers. Men was tenauwernood bekomen van het evenement dat in de buurt een autobus drie Schoenhandel - Schoenmakerij. Vertrouwd adres voor luxe t n gewone Schoenen legen uitersten prijs. maal over den kop den dijk was afgekoekeld. Waar zou de jonker zijn? De goede oude man! Als hem maar geen ongeluk is overkomen. Aller blikken gingen in de richting van de breede rivier. Niemand dacht meer aan verder vragen bij de verschillende families in het stadje, men ging naar de rivier en begon te dreggen. Toen men goed en wel bezig was en het heele stad' je naar de rivier Jiep, gingen Jhr. X. met zijn gast vrouw en een van haar kinderen ook eens kijken, wat er aan de rivier te doen was. Jhr. X. zag toen even later hoe 3/4 van het stadje bezig was te kijken naar het dreggen naar Jhr. X.. Ja. die uitstekende Duitsche dienstbodenI Behalve de dienstboden heeft men de Duitsche banken. Die kunnen veel meer deposito rente geven dan do Hollandsche banken. Deze laatsten hebben moeite hun talrijke klanten, die Duitsche marken en andere stroppen hebben, boven water te houden. De Duitsche banken kunnen zooveel winst thuis maken met de Hollandsche guldens, dat zij gemak kelijk een hooge rente voor guldens kunnen geven. De Duitsche invasie op allerlei handelsgebied blijkt o.a. uit de advertenties. Er biedt zich aan een goed ingevoerde handelsreiziger Wat is dat? een goed ingevoerde handelsreiziger? Dat is niet een handelsreiziger, die goed geïmporteerd is, zooals de Nederlandsche lezer aanvankelijk zou den ken. Neen, maar het is toch wel een beestje, dat van over de Oostelijke grenzeD komt. Het is: een gut „eingeftihrter" of op zijn Hollandsch goed geïntroduceerde handelsreiziger. Helaas nemen die uit Duitschland maar al te goed „einge/ürhte" geïmporteerde handel sreizgiers en klerken het brood uit den mond der echt Holland sche ploeteraars. Wat malen de lui daarom, vooral wat malen die firma'3 met Semitische namen daarom? Die zijn toch allemaal half Duitsch. Maar het treu rigste voor een volk is het, wanneer de regeering aan zoo iets mee gaat doen. In Nederland hebben wij kunnen zien hoe druk werk voor ministeries in Duitschland geplaatst werd terwijl de drukkerijen in Holland wegens gebrek aan werk moesten sluiten en de drukkers van de werk- loozenkas aten. Maar nu wordt het nog doller. Ons land heeft op het gebied van de aviatiek een grooten naam. Dat Fokker indertijd naar Duitschland is gegaan heeft men aan de kortzichtigheid der toenmalige overheidspersonen in Nederland te danken, die niet beseften, dat een uitvinder als Fokker een zegen voor het land kon zijn en. dat men zoo iemand moet weten te houden in het land zelf. Fokker heeft helaas aan zijn naam eon bijsmaak gekregen, buiten zijn Bchuld, maar al» natuurlijk ge volg van het feit, dat de beste Duitsche oorlogsvlieg- tuigen zijn naam droegen. Nu zou rnen zoo denken: Als ot een regeering het op aviatiek gebied, thans nu Fokker weer in ons land is, gemakkelijk heeft, is het dé Nederlandsche. Het moet de Nederlandsche regeering niet moeilijk zijn, om op aviatiek gebied steeds de beste voorlich ting te krijgen. Fokker kan, zou men zoo zeggen, met zijne gedurende den oorlog opgedane ervaring elk Neder landsch officier of particulier, die zich op een bepaalde branche van aviatiek zou willen toeleggen, de juiste wenken geven. Fokker zal ontegenzeggelijk wel van alle nieuwe snufjes op het gebied der avia tiek en nevenbranches door middel van zijne bul" tenlandoche relaties on door de vakbladen op de hoogte zijn. Verder hebben wij onder onze militaire vliegeniers o.a. Kapitein F. 0- van Heijst, een buitongewoon be kwaam vliegenier. Nu was bij verschillende onzer departementen het denkbeeld opgekomen om door middel van photo- grammetrie uit vliegtuigen, hydrographische opne mingen te doen. De Chef van den Topographischen Dienst uit Oost- Indië, met verlof in Nederland, dc chefs van de be trekkelijke afdeelingen van Oorlog en Marine gin gen met elkaar te rade en als gevolg van hunne ad viezen besloten de betrokken ministers van Marine en Oorlog, ten behoeve van het in kaart brengen van onze kust en onze zeegaten door middel van photo- grammetrie uit .vliegtuigen, eene commissie te be noemen. Deze commissie heeft zich onmiddellijk gehaast om met eene Nederlandsche en eene Duitsche maat schappij een overeenkomst aan te gaan en wel zon der te informeeren of dit vertrouwens werk ook uit gevoerd zou worden door betrouwbare lieden. I Hoe het zij, ik moet hier vermelden, dat zoowel voor de Duitsche als voor de Nederlandsche maat- I schappij Duitsche officieren met de photographische opnamen belast waren. Zoodat Duitsche, of wil men liever ex-Dult&eha of ficieren de geheimen van onze kast en van onze zee gaten gepbotographeord hebben. Kan het schandelijker? Het is alsof er geen duikboot oorlog ie geweest. Want de huidige chef van den Britschen Genera" len Staf heeft mij indertijd uitgelegd, dat juist onze kust en vooral onze zeegaten zoo'n uiterst gemakke lijke duikbootbasis vormden en het daarom voor de geallieerden een zegen is geweest dat onze kust en onze zeegaten neutraal gebleven zijn en niet, zelfs in geval van ons strijden tegen Duitschland, als duikbootbasis voor Duitschland heeft gediend. Om dat natuurlijk in geval van oorlog tegen Duitsch land, slechts de stelling van Amsterdam langeren tegenweer geboden zou hebben en het overige deel van het land door de Duitschers bezet geweest zou zijn. Onze ministers hebben nu vreemdelingen het ver trouwen geschonken om photographiën van onze kustgeheimen te maken. De ministers zullen wellicht zich willen verdedigen, dat die Duitsche ex-officieren toch geen misbruik van die photo's kunnen of zullen maken. Ook al omdat Duitschland geen militairen-staat meer is. Dank Je wel! Ten eerste voor hoe lang niet? Ten tweede, kunneD ze de geheimen niet aan een ander verkoopen? 'Het antwoord zal wel weer zijn: Die Duitschers zijn betrouwbare lieden! Maar dat zijn zij niet! Er is er een bij, een zekere le luitenant Kurt Vogel, die onder een valschen naam voor de Nederlandsche Regeoring werkzaam is geweest en onder oen valschen naam zijn eigen vaderland, waar hij vervolgd werd, door de Justitie, heeft moeten verlaten. Wat hebben wij in vredesnaam voor Ministers' en departementsambtenaren, die feitelijk hun land verraden? Eenerzijds wórden er millioenen uitgegeven voor leger en vloot en anderzijds zorgt die regeering er voor, dat 'vreemdelingen de gegevens in handen krij gen om onze vloot en ons leger het. beste te bestoken. Maar natuurlijk, het gaat hier om „Duitschers" en we weten allemaal wel, dat er onder de ministers en kele pro-Duitschers schuilen. Bij die gaat een Duit sche Kurt Vogel, al is hij vogelvrij in zijn eigen land, boven een van Heijst, want die is Hollander. Dat zijn van die „Zukunft-" en „Kultur" aanbid ders. Laten wij nu wel zijn. Of wij kunnen ons land verdedigen en dan moeten we ook do eigen Nederlandsche monschen hebben, bekwaam genoeg om te loeren, wat anderen ook kunnen. Of wij hebben die menschen niet en dan helpt alle 1 bewapening, al bet geld voor leger en vloot uitge geven. toch niota Als er oprlog mpcht komen, dan kunnen wij toch niet een Duitschen majoor Diemer en een Duitschen len luitenant Kurt Vogel in Hollandschen dienst, nemen. Onze Regeering heeft weer kans gezien ons wat de Duitschers noemen een „Armutszeugniss" te geven, Het ia te hopen, dat een bekwaam Kamerlid als Mr. Oud, die zaak eens goed onderzoekt en aan de kaak stelt. Tevens is dan wellicht gelegenheid om te zeg gen: Menschen geef toch geen cent meer uit voor le ger en vloot, want je bent al verraden vóór je begon nen bent, dank zij je handige stelletje ministers en ambtenaren, die de muis op het spek binden. Maar. nog iets. Waarom geven wij nog geld uit aan de aviatiek, wanneer wij vreemdelingen moeten be- lasten met het geheime werk der aviatiek? Maar helaas, al zal de heer Oud nog zoo mcoi spre ken, de ministers trekken zich er niets van aan Dank zij de Evenredige Vertegenwoordiging hou den we dit stel ministers tot ze hetzij een beter baan tje krijgen of naar betere gewesten verhuizen. Zou het werkelijk waar zijn, dat elk volk geregeerd werdt zooals het verdient?- Zijn wij Hollanders dan zulke water- on melkkerels geworden? In Nederland loopen tientallen ingenieur», gedi plomeerd aan onze Universiteit te Delft, zonder baan tje rond. Ik ken daaronder verscheidenen, die hoogst dank baar zouden zijn, indien zij door de regeering in staat werden gesteld photogrammetrie te bestudee- ren en in practijk te brengen. Die zelfde ingenieurs hebben van 1914 tot 1918 in het Nederlandsche soldatenpakje rondgeloopen. Toen wi»t de regeering wèl hunne adressen te vinden. Verscheidene verloren hun betrekking, anderen nog student, hadden een zeer moeilijkon tijd door to maken, wilden zij hun studio voltooien. Is er iets ondankbaarder» te denker dan de Neder- lansche Regeering? Hoe dom buitendien om niet eigen Hollandsche jongens, die in tijd van oorlog toch voor het vaderland moeten opkomen, deze pho- togrammetrische opname op ite dragen. Dan waren er misschien eerst wat opnamen verknoeid, geweest, voor de lui het goed kenden. Maar dan waren het tenminste betrouwbare Hollandsche jongens ge" weeat, die de opnamen hadden gemaakt, die zich verder in het vak konden blijven bekwamen tot heil van het vaderland. Onze regeering ziet dat anders in, la al die Delft- scho ingenieurs en studenten vergeten, laat die ar me drommels werkloos rondloopen, terwijl er onder hen zijn, die Mit nood naar betrekkingen sollicitee- j ren, waarvoor zij werden afgewezen, omdat zij con-1 currentie aan zouden doen aaü de werklieden-werk- loozen. Onze regeering prefeeert een Duitscbe, die met rood paspoort zijn vaderland heeft moeten verlatten, boven echte Hollandsche jongens. Onze Oostelijke na buren noemen zoo iets, geloof ik, de Nederlandsche regeering is „Deutsch orientir.t" Bismarck zou zeggen: Holland, ach was Holland, Holland annektir sich schon S9lber! Deutsehland, Deutschland Ober Alles. Welkom, vreemdelingl De aahorfts&okte bij vruehtboomea en haar bestrijding. Door verschillende omstandigheden, buiten mijn schuld, verschijnt dit artikel over do schurftbestrij- ding wat laat. hoewel echter niet voor de meeste soorten, daar die nog niet bloeien. Toch is voor de meeste frultkweekers een artikel over deze bestrij ding welhaast overbodig, daar ze voldoende op de hoog'e zijn. Voor hen die het nog niet wetep zij hier dan medegedeeld, dat de Bordeauxscho pap het aan gewezen middel is. Californische pap blijkt niet zoo werkzaam te zijn in onze koudere streken. Soorten, die het minst hier thuis zijn, zijn ook het meest ge voelig voor de ziekte. Perensoorten, als b.v. Louise Bonne d'Avranches en Juttepeer, moet men altijd spuiten om er iets van terecht te brengen. Voor de tweede keer Bpuit men als de peren goed en wel gezet- zijn. Ter bestrijding van de wormste" kigheid (veroorzaakt door een vlindertje) doet men door de pap een weinig Parijsch groen, nl. 1 ons op 100 L. water, dan vangt men dus twee vliegen in een klap. Voor de derde keer spuit men vatbare soorten als de grootte van een pruiin bereikt ia Wie gaaf frait wil hobben late niet na zijn boomen te bespui ten met B, pap. De koolvlieg en haar bestrijding. Ook tegen de koolvlieg moeten we onze maatre gelen weer gaan nemen. Er zijn van die streken in onze provincie waar elk jaar koolkragen aangelegd moeten worden, anders komt er van den geheelen verbouw weinig of niets terecht. Alkmaar en Heilo vallen hieronder. Vorleden jaar was er echter kool- vliegmade-beschadiging door geheel West-Friesland: de koolkraag, wie het boekje over Kool- en Aardap" de koolkraeg, wie het boekje over Kool- en Aardap pelziekten bestelt a 50 cent, ontvangt, er een keurige brochure over de koolvlieg, met illustraties apart bij. De Controleur bij den Plantenziektenkundigen dienst te Hoorn, K, VAN KEULEN. Trekking van Maandag 16 April. 3e Klasse. le Lijst. No. 325 f 1500, Nos. 56G7 10186 10898 22514 I 1000. No. 8171 f 400. Noa. 1011 2076 f 200. Non 4242 9803 187» f 100. Prijzen van f 45. 76 548 PLANTENZIEKTEN LEER. XLI. (Vragen, deze rubriek betreffende, in te zenden aan den heer K. van Keulen, Veenenlaan 88, Hoorn. Spreekuur eiken Zaterdagmorgen van 912 uur.) Vraganbn*. Vraag 43. S. de W. te Grootebroek moet ik berich ten, dat een spuit om planten mee te besproeien, als ze geplukt worden, hoogstwaarschijnlijk niet gebe zigd kan worden om er Bordeauzsche pap mee te eproelen. Vraag 44. R. te Andljk deel ik mede, dat de knob bels aan zijn vruchtboomen, z.g. „wortelknobbels" zijn, die veroorzaakt worden door de bacterie: „Bac- terium Tumefaclens. Zeker zijn deze'knobbels scha delijk voor de boomen, vooral als ze voorkomen aan het onderste gedeelte van den stam. Komen er enkele voor aan de wortels, dan zou Ik die er maar afsnij den. maar u kunt bij aankoop eischen gezonde waar te verkrijgen. Deze ziekte, dte in ons land nooit zoo schadelijk optreedt, doet dit ln sterke mate, o.a. in Amerika. 142 276 548 585 840 891 899 905 978 992 994 1010 1018 1049 1070 1075 1103 1113 1151 1152 1311 1397 1399 1109 1442 1482 1646 1665 1713 1835 1883 1907 1920 1971 1976 2037 2098 2131 2167 2196 2333 2601 2709 2759 2889 2912 2956 3013 3030 3055 3114 3117 3165 3264 3276 3401 3468 3530 3512 3749 3755 3843 3875 3936 3977 4014 4325 4393 4101 4458 4478 4504 4628 4696 4719 4853 5013 5059 5077 5088 5156 5158 5218 5248 5279 5289 5322 53Ï7 5356 5396 5401 5403 5-130 545-1 5388 5613 5616 5651 5701 5732 5790 5941 5951 5937 5985 «063 6079 6157 6193 6237 6271 6274 6275 628 1 6337 6547 6619 6855 6975 6986 7052 7127 7316 7447 7492 7555 7569 7601 7602 7767 7774 7821 7904 7916 7917 7931 8015 8160 8310 8333 8404 8466 8502 8577 8593 8671 8687 8690 8708 8722 8735 8758 8760 8778 8987 8938 9051 9083 9089 9092 9159 9193 9214 930.1 9319 9150 9509 9522 9533 9598 9613 9666 9723 9745 9781 9866 9901 9917 10031 10071 10222 10239 10320 10354 10152 10486 10192 10635 10667 10680 10721 10730 10788 10815 10821 11015 11123 11177 11182 11298 11318 1U26 -4-16 11622 11637 11731 11738 11755 11806 11808 11819 11880 11897 11983 12010 12012 12029 12120 12138 12157 12159 12174 12186 12215 12314 12318 12354 12358 12386 12451 12470 12486 12490 12505 12362 12603 12615 12635 12691 12698 12733 12771 12839 12865 12900 12913 12929 12984 13107 13111 1,3163 13251 13301 13325 13344 13102 13134 13463 —758 13775 13847 13851 13852 13865 13876 13904 13931 13938 13939 14073 14083 14U6 14168 14261 14308 14369 14400 14431 14470 14485 14503 14595 14597 14765 14766 14781 14849 14857 14976 15018 15033 15062 15080 15128 15129 15156 15225 15286 15290 15302 15325 15422 15580 15581 15613 15637 15698 15806 15807 15867 15944 15950 15975 16040 16043 16064 16073 16099 16254 16258 16298 16328 16333 16341 16313 16355 16356 16359 16385 16401 16411 16547 16595 16599 16658 16683 16719 16729 16837 16817 16881 16888 16901 16907 16915 16946 16982 17027 17028 17116 17162 .17186 17240 17253 17279 17310 17314 17324 17420 17819 17850 17852 17915 17919 17927 17970 18076 18101 11813 18137 18260 18278 18336 18354 18357 18367 18392 18407 18442 18462 18484 18509 19551 18G24 18692 18695 18701 18714 18760 18770 18788 18791 18877 18880 18910 18937 18952 18995 19379 19121 19150 19162 19254 19358 19.139 19379 19533 19542 19552 19607 19626 19776 10735 19902 19920 19959 19961 20038 21095 20101 20128 20175 20193 20301 20575 20614 20617 20619 20636 20637 2064,3 20656 20715 207"1 20809 20810 20817 20866 20873 20881 21014 21034 21047 21050 21071 21157 21167 21182 21192 21212 21227 21210 21251 21287 21309 21333 21381 21384 21428 21511 21616 21629 21700 21744 21778 21799 21810 21924 21977 22025 22034 22047 22061 22069 22137 —201 22262 22287 22288 22370 -568 -671 -691 22710 22713 2280-1 22830 22878 22951 VOETBAL. 8paria combw-D.O.SJLO. 1 (4—2). Bbvenstaande vriendschappelijke wedstrijd: is Zon dag gespeeld geworden. Over het verloop van den wedstrijd het volgende. Direct na aftrap is Sparta reeds aanvallend, maar doordat de spelers niet aan elkander gewend waren, was van combineeren sprake. De D.-achterhoede werkte niet onverrfisnaif- lijk, Sparta kwam evenwel steeds meer v ruri

Schager Courant | 1923 | | pagina 1