Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. WIELINGEN. AlgeïJ.ieer^ Ve^ideriag der Coöp, ElecL, Centrale Hipt po'lytushoel ie Wieringen, op Vrijdag 20 Maart, des avonds 8 uur, in, het hotel' van den heer De Htsön.» Aanwezig 1.00 leden. De voorzitter, de heer CL J. Bosker, opent de verga dering met een hartelijk woord van welkom en worden hierna door den waarn. secretaris, den heer A. Admi raal, de notulen der vorige vergadering gelezen en onder dank goedgekeurd; eveneens goedgekeurd het jaarverslag van den secretaris, den. heer M. iMinnes. Als waarnemend secretaris voor deze. vergadering wordt benoemd de heer W, F, Dub. Namens de commissie belast me», hei onderzoek der rekening, beslaande uit de heeren Ds. Leendertz, Dr, Piccardt en. C-. F, van Duin, deelt Ds, Leendertz mede, dat zij de zaken ernstig hebben nagegaan en alles in keurige orde hebben bevonden en brengt deze eön woord van* huMe aan den administrateur, den heer N. Koorn en adviseert tot goedkeuring der rekening, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Het financieel rapport van de administrateur; den heer N. Koorn, wordt voorgelezen en blijkt dat dit jaar bevredigend is gewerkt; er is een winst gemaakt van ruim f 3900. Het bezit bedraagt f G2C00 en de schulden f 58000. De rekening wordt onder applaus' goedgekeurd. Besloten wordt aan de aandeelhouders 4 pcU rente te vergoeden. Het afradende betuursslid, de heer J. G. Klein, wordt herkozen, eveneens wordt herkozen het aftredend lid van den Raad van Toezicht," (de heer P. Kaan, beide heeren nemen hunne benoeming weder aan. In de vacature van. den heer h. C, Kolff Sr., wordt gekozen de heer L. G. Kollf Jr., welke niet aanwezig^ van zijne benoeming zal worden kennis gegeven. Als plaatsvervangende bestuursleden worden gekozen de heeren P. Bruul en C. Huijbers, welke eveneens met hunne benoeming in kennis gesteld zullen worden De administrateur do heer N. Koorn, wordt als zoodanig weder herkozen en neemt zijn benoeming weder aan. Wordt besloten de salarissen van de administrateur en machinist te handhaven, op het verzoek van den, beer Rump, controleur, om f 50 verhooging, wordt afwij zend beschikt. Betreffende de zaak-Deutz, welke zaak hangende is, wordt medegedeeld, dat 24 Mei a.s. het jBestuur als getuige door de Rechtbank zal worden gehoord en deze zaak dan zijo beslissing zal krijgen, tenzij door een der partijen hoogec beroep wordt aangeteekend. Tijdens de rondvraag worden verschillende huishou delijke punten behandeld; er wordt geklaagd uit de vergadering dat het licht des morgens te laat opkomt. Wordt besloten aan den machinist gedurende de winter- campagne «wee avonden in de week vanaf 9 uur vrij te geven. Er moet dan des morgens voor licht gezorgd worden- Als controle-commissie worden hiervoor be- notind de heeren D. 'Oden, R Brui: en G. Huybcas. Ook zou de vergadering gaarne zien dat des avonds eerder licht kwam. Ook dit zal in overweging worden genomen. Betreffende de steenkolenlevering, wordt besloten dat dit als gewoonlijk door het Bestuur zal worden geregeld. Hierna sluiting. BURGEKBRUG. Heden hield de Coöp, Boerenleenbank' alhier haar jaarvergadering in de zaal van den heer Langedijk'. Voorzitter de heer Joh: C. Bruin; secretaris de kassier. De voorzitter opent de vergadering en heet de talrijk Opgekomen leden ten getale van 89 bij 't begin der ver gadering, hartelijk welkom en verzoekt den secretaris do notulen der vorige vergadering van 20 April 1922 te lezen, welke zonder or> of aanmerkingen worden vastgesteld met dank van aen voorzitter aan den secre taris voor de juiste weergave. Hierna werd door de financicele commissie voor het boekjaar 1922. bestaande uit de heeren A. Buur en G. Boontje» Dkz. bii ihmnde van den heer Buur verslag uitgebracht, welke verklaarde dat doof hen de rekening en balans enz. in dc beste orde is bevonden en advisceren de vergadering tot goedkeuring van re kening en verantwoording, welk verzoek met applaus wordt, begroet. Tevens werd hulde gebracht aan dei» kassier voor zijn accuraat werk. Door den hoer C. Smit werden gelezen de rapporten van een vewono en -oen buitengewone inkpectie vqn wepo dc Contr. Bank', gehouden door den heer v. d. Geest, froarin werd verklaard, dat alle zaken in vol komen ord^ werden bevonden, De kassier leest hierna een beknopt verslag over den loop der zaken in het jaar'1922, hetwel luidt als volgt: Do Bank had op 3.1 Doe. 1922 135 Joden. Door spaar- der-' was ingwegd aan nieuwe kapitalen f 101166,61. terwijl door de bank werd .terugbetaald f 148.915.26, Sa'klo der spaargelden op 31 Dcc. was f 210.507.94. Aan voorschotten werd terugbetaald F 19275.75 aan nieuwe voorschotten werd uitgegeven f 41550. Het Iv.drag uitstaande voorschotten was op 31 Dcc. f 202040; in rekening courant met loden hoeft de bank uitgegeven f 113.990.90 en van leden ontvangen f 119.170. 8. Aon 't einde van het boekjaar was de bank schuldig aan leden 1 23115,04 en had to vorderen f 21109,94. Naar de Centr. Bank werd verzonden f 163810.47, terug ontvan gen f 172955.89. Het tegoed op 31 Dec. 1922 bedroeg f 37163.71. De balans sluit met een eindcijfer van f 824353.97; <1 reserve gaf een bedrag van f 8988.93, de zuivere winst over 1922 f i/42.06. Dc volgens rooster aftredende heeren J. Erfks Sr. en Joh. C. Bruin, resp:. lid van het Bestuur en Raad van „oczicht, werden met bijna algemeene stemmen her kozen en beiden namen deze herbenoeming gaarne aan, onder dank aan de vergadering. Het salaris van den kassier werd onveranderd vast gesteld; echter werd door het Bestuur voorgesteld een gratificatie te verieenen, aan den kassier, groot f 100, voor bijzondere weikzaamheden. Dit werd bij acclamatie goedgevonden. Na de rondvraag, welke eenige geanimeerde bespre- Kingcn opleverde, werd de vergadering door voomlteï met een woord vna dank aau ae leden voor de hoogst aangename samenwerking en aan den kassier voor het uitstekende werk, door hem in het jaar 1922 gepresteerd en met den wenseli dat bet de leden in 't jaap 1923 in hunne zaken goed moge gaan en ook »aze Boerenleenbank moge groeien en bloeien, gesloten. HOOGWOUD. In de gehouden zitting van het Hoofdstembureau zijn alle ingeleverde candiaalenlijsten voor de gemeente raadsverkiezing geldig verklaard en de candidaten ge handhaafd, Voor de nummering zal het Centraal Stem bureau bijeen komen op Maandag den 30 April 1923, des avonds half zeven ten Raaahuize. - EENIGENBUR& De 15-jarige .1. Filmer alhier, had het ongeluk over boord van een schuitje te water te vallen, met het nood lottig gevolg dat hij verdronk. ZUIDSCHARWOUDE. De R.-K. Kieavereenigmg besloot de lijst voor de ge meenteraadsverkiezingen te verbinden met die der anti-revolutionnairen. Daardoor zijn-deze partijen van 3 rechtsche zetels verzekerd. Aangezien de Vrijheids- hond, bijna altijd met de R. K. meegaat, en deze onge twijfeld 1 zetel zal krijgen, is het (lus zoo goed als zeker, dat dezelfde meerderheid in den Raad blijft. LANGENDIJK. De eetaardappels, welke hier nog in vrij' groote hoe veelheid in voorraad zijn, worden thans voer veevoe der verkocht voor f 1.- en minder per 100 K.G. ST. MAARTENSBRUG. Door den eerstaanwezend bouwkundig ingenieur der marine werd aanbesteed: a. Uitbreiding van het schoolgebouw van het Koninklijk Instituut der Ma rine; b. Veranderingen in het Koninklijk Instituut, zelf, beide gebouwen op de marinewerf te Den Hel der. Laagste inschrijvers waren P. Doorn en J, Veuger te St. Maartensbrug voor f59.560.—, PB TEN. Vorige week is door de Rijksveldwacht procesver - baal opgemaakt tegen een persoon, die een: partij oud koper (wei pl.m. 400 kilo) vecvoerde, dat waarschijn lijk afkomstig was van het groote oorlogsschip, het- v/v-ik «Süd& vele roet!» op de kmï ?4t! Dit aehïp, hetwelk geheel onbeheerd, es ö&bGW&akt ligt,, ten prooi aan de Mementen, en waarvan de eige naar onbekend is, schijnt tenslotte een onweerstaan bare aaidrekkkingskracht uitgeoefend te hebben op een zekere categorie van menschen, die het met het mijn en dijn niet al te nauw nemen- Zoo moet voor al vanuit zee met bootjes en zelfs met trawlers, af en tce waardevol materiaal afgehaald zijn en „in veilig heid" gebracht. En dit sloopingswerk moet al een flinken voortgang hebben gemaakt,. Ook vanaf den wal schijnt dit werk naarstig be oefend. te zijn, men spreekt zelfs, dat in den nacht met auto's de metaal» en afbraakliefhebbers kwa» men opdagen. In. de omstandigheden, waarin het machtige schip ,hier ligt, is zulks volstrekt niet te verwonderen ai is het Uan ook niet goed te praten. I Thans is er dan nu een geknipt. Of er meerderen zullen volgen? Een door de 'Rijksveldwacht ingesteld onderzoek te Alkmaar en te Schagen heeft nog niet meer licht ontstoken. I Het is te hopen, dat het gevolg van dezs verbali sering moge zijn, dat het schip eindelijk en ten laat- iSte onder gerechtigde'sloopershanden moge vallen, waarmede dan deze „lokkende bron van ongerech tigheid", die een voortdurende uitnoodiging tot dief- stal vormt, van het, tooneel zou verdwijnen! LANGENDIJK. I Als gevolg van ingediende voorstellen door de Langendijker Groentecontrale, dep Noordorm&rktbond, en „de Tuinbouw" te Obdam> heeft dc Ned. Tuinbouw- ra ad besloten, zich tot de- Règeeritig te wenden om. van haar zekerheid ie krijgdh, dat de exportcredie- i ten, speciaal van -boom- en fruitkweekers met zoo- I danigen spoed worden verleend, dat zij nog nuttig ef fect kunnen hebben. Verder om in overleg met do I groep Veilingen zich schriftelijk en mondeling tot de Regeering to wenden, om alsnog haren steun te ver- I krijgen voor den afzet van tuinbouwproducten naar de valuta-zwakke landen en ten slotte er bij de Re- geering op aan te dringen, na te gaan, wat door haar gedaan kan worden in l>et belang van den tuinbouw. W1ERINGERWAARD. Een 10-tal ijverige Jonge öame9 hebben zich al hier belast met den verkoop van het Emmabloernpje, waarvoor f 32.50 aan den Penningmeester werd afge dragen. Een woord van dank hebben de jongelui zeer zeker wel verdiend, WINKEL. Tegen de beslissing van het Hocfdatembureau, waarbij de ingeleverde candidatenlijsten voor leden van den gemeenteraad van kracht zijn verklaard en de candidaten zijn gehandhaafd, is geen bezwaar in gediend. De nummering der lijsten zal nu plaat* heb ben. op Vrijdag 27 April 1923, DE RIJKS ZUITTGLÏNSPECÏÏE. Wij vernemen, dat op het Departement van Binnen- landsche Zaken en van Landbouw, naar aanleiding van een opmerking der bezuinigingsinspectie, in ern stige overweging is de vraag, op welke wijze ook be zuinigd kan worden op den dienst der rijkszuivel- inspectie, die belast is met het toezicht op do nale ving der Boterwet (van 9 Juli 1900) en op boter- en kaascontrolestations. Overwogen schijnt zelfs te wor den of gedeeltelijke of geheelc opheffing van dezen dienst mogelijk is. Het gerucht daarvan heeft in zuivel kringen groote ontstemming ggewekt, omdat, men van beporkiDg van den dienst schade verwacht voor onzen boterhandol. G. L. VAN DER ZWAAG. f Zondag, is te Gaasterland overleden Geert Lourens van der Zwaag, vele jaren lid van de Tweede Ka mer, 22 jaar lid van de Provinciale Staten van Fries land, waarvan 12 jaar lid van Gedeputeerde Staten, en lid van den gemeenteraad van Opsterland, een van de bekende voormannen uit do oude socialistische beweging. Van der Zwaag is 65 jaar geworden. Zijn oorspron kelijk beroep was slager. Later, in den bloeitijd van de oude socialistische beweging in Friesland, werd hij eerst redacteur en vervolgens ook drukker van het weekblad „De Klok". Hij behoorde tot de aan hangers van Domela Nieuwenhuys, die dlena verkie zing in 1891 wisten te bewerken. BRAND TE ZUIDHORN. Groningen, 23 April. To ongeveer kwart voor acht gisteravond werd brand ontdekt in een van de drie groote loodsen van do N. V. voorheen K. Smit, fouragc- uandel te Zuidhorn. Weldra stonden alle loodsen in brand. De in naburige huizen wonende arbeiders in dienst bij de Vennootschap', snelden aanstonds te hulp om do talrijke in de schuren gestalde paarden, totaal 25. te redden. Niet zoodra had men do schuurdeuren» opengebroken, of vele der in doodsangst verkeerende! dieren holden weg. Een er van rende dwars door een nog met weggenomen 'afsluitboom heen om de andere paarden te volgon die in wilden galop den spoorlwuin opgingen. Gelukkig was de trein die om 7.32 van Zuid horn naar Grijpskerk vertrekt, juist voorbij. Acht of misschien negen paarden waaronder stamliockdiexcn zijn m de vlammen omgekomen. Die dieren zouden d zer (Jagen naar t>etJïmd worden vervoerd. Tegenover zulk 'n omvangrijken brand stond de handspuit var» Zuidhorn machteloos. Intusschen deed zij goed werk door 't meest bedreigde huis, bewoond door de familie Doornbos en toebehoorende aan do vennootschap nat te houden. Eén der Groningsche motorspuiten was met dq|n commandant en manschappen ter hulp gekomen. In do kchurcn bevonden zich behalve eenige millioendn kilo's geperst hooi. ''Kik een groote voórraad persdraad. De waarde van het persdraad alleen was naar wij hoorden f 15.000. Ook eeltige atroopersen zijn door het vuur verwoest Vannacht om half twee was de brand nog niet gebluscht. De burgemeester deelde ons mede, dat deze brand een ramp voor Zuidhorn beteekent Tar van arbeiders vonden in deze fourageschurejil geregeld werk. Van het gcheeJC omvangrijke bedrijf te Zuidhörn zal niets overblijven dan eenige voorloopig nog nagloeiende ruïnes, waarlusschen Ihans de verkoolde lijken liggen van de verbrande paarden. Over de oorzaak van den brand is afog niets bekcndl Een en ander is op Beurspolis verzekerd. Tel LANGENDIJK, De auto-omnibusdienst van Alkmaar naar Oud karspel en omgekerd schijnt een heele omkeering te weeg te brengen in het reizigersvervoer van dén Lan- gendijk naar Alkmaar. Was oorspronkelijk het Broe- ker lijntje alleen bestemd voor het vervoer van tuin bouwproducten, later is op herhaald aandringen van gemeentebesturen en belanghebbenden de lijn ook opengesteld voor het personenvervoer. De Laugendij- kers meenden toen, het non plus ultra van commu nicatie met de stad te hebben gekregen, al waren or die nog altijd droomden van een rechtstreeksche ver binding van ieder Langendijker dorp met Alkmaar. De „wagen" van Hoogeboom wa's nu juist niet „wat men noemt", vooral niet voor den Langendijker, die zijn hartje over 't generaal vrij hoog'draagt. De om nibus, die toen op het Broekertje reed, voldeed beter aan de eischen en kwam dichter bij dat hartje. Tdch haperde er nog aan d6 rechtstreeksche vérbinding. Sinds enkele weken hebben we die, een 't was daar over, dat we verleden Zaterdag schreven. Maar die verbinding was nog primitief. Nu krijgen we een heusche verbinding, een auto-dienst, waarmee men niet minder dan 9 keer per dag van en naar Alk maar kan rijden, met nog een meer ge specialiseer den dienst op Zaterdag, Wat wil de Langendijker nu nog meer! Van vóór zijn deur wordt, hij gebracht en weer op dezelfde plaats terug gebracht Nu niet meer het wachten aan het station te Broek, maar recht streeks door naar Alkmaar, in een ommezien en voor een billijk tarief.. Wie in St. Pancras of Oudorp moet zijn, hij höeft in den auto-dienst zijn verlangen gevonden. Maar wat zullen daarvan de gevolgen zijn voor het personenvervoer op hei Broeker lijntje? Dat dit gevaarlijk© concurrentie wordt aangedaan J* dut (lelijk, Zal dg exploitatie rendabel blij ven T VertrbiL lende vr*g«n doen zich daarbij gelden, doch dit is zeker, dat de Langendijkers ia hun nopj$» zijn met dezen „fijnen" auto-dienst WIERINGEN, Naar wij veVnemen, zal onze plaatsgenoot-, de heer P. Asjes Sz., met ingang van den 2en Mei a.s. een mo- torbeurtveer openen van Wieringen naar Alkmaar, Zaandam en terug. Het verkrijgen en zenden van goederen van en naar Amsterdam, Zaandam, Alk maar en Helder levert, tegenwoordig dan ook geen moeilijkheden, op, daar van hier op Amsterdam, Zaandam en Alkmaar grrogcl/i twee motorbooten en op den Helder een motorboot vaart De eigenaars da" zer booten belasten zich behalve met varen van stuk" goederen, ook met alle andere transporten en verhui zingen. - WIEKINGEN. Aan rollend materieel ontbreekt het op ons eiland niet. Men deelde ons mede, dat hier ruim duizend rijwielen, 28 motorrijwielen en 9 auto's in gebruik zijn. HET VLOOTPLAN. Verschenen is het rapport der Vlootwetcommissie. Deze concludeert, dat aan de verdere tenuitvoerleg ging van de vlootplannen niet valt te ontkomen en dat de regeëring niet mag aarzelen te doen wat in haar vermogen is om de aanneming en de dadelijke uitvoering van de Vlootwet te verzekeren. Evenzeer is zij er van overtuigd, dat hiermede niet kan worden volstaan. Indien niet binnen zeer korten tijd de financiën, zoowel van Nederland als van IndiA, grondig worden gereorganiseerd tvai ook afgezien van do maritie me defensie in "s Iapd# belang onafwijsbaar is zal het toch binnen entyele jaren de grootste moeite kos ten de middelen te vinden om de vloot af te bouwen en haar in stand te houden als bruikbaar vechtsin- strument. liet komt de commissie noodzakelijk vóór, dat de regeering nog vóór de behandeling van de Vlootwet aan de Staten-Generaal overlegt een gespecificeerd en duidelijk programma van de maatregelen, die zij onafwijsbaar acht om de budgetten op een gezonden grondslag te vestigen, een programma, waarmsds zij moet staan of vallen. Meer dan ooit acht de commissie het nu het oogen- blik om de lijnen vast te leggen waarlangs terugge keerd kan worden tot verstandiger en voorzichtiger geldelijk beleid, dat voor korten tijd als nationale traditie mocht worden beschouwd. De moeilijkheid hiervan ontveinst de commissie zich niet; echter vertrouwt zij, dat het landsbelang ten slotte zwaar genoeg zal wegen om de voor het welzijn van het land verantwoordelijke mannen het zoo moeilijke probleem onbevangen onder de oogen te doen zien en tot een oplossing te doen brengen ALKMAAR, 21 April. Op de heden gehouden weekmarkt waren aange voerd: 19 paarden f150f500, 65 kooien en ossen f 170—f 450. 318 nuchtere kalveren f 10—25, 147 vette schapen f 38—f 50,, 15 lammeren, 1 vet varken, per Ned. pond f 1,25, 45 magere varkens f35—f56, 150 biggen, 10 w. f 22—f 40, 21 bokken en geiten f 4f 28, kleine bokjes f 1—-f 1.75. Boterprijs op 21 April 1923: Hoogste markt f 1, mid- delmarkt f 0.95, laagste markt f 0.85. Aanvoer 3507 kop. Kipeieren f5—f5.50. Eendeieren f4.75—f5. WARMENIIUIZEN, 21 April 1923. Roode kool f 3.60 a 6.40. Decnsche witte kool, ,'f 2.10 a 3.20. Uien f 1.40 a '2. Drielingen f 1.30 a 1.50 Nep f 2.10. Peen f 0.60. Uitschot roode kool, 20815 Kg. a f 2.60. Aanvoer: 4425 'Kg. roode kool, (20845 Kg. wilte 'kool, 17550 Kg. uien, 1150 Kg. been. WARMENHUIZEN, 23 April 1923. Dcenscho witte kool f 2 a 3.20. Uien f 1.80 a 2.20. Drielingen f 1.40 a f 1.70. Aanvoer: 7500 Kg. .vitte kool', 8790 Kg. uien. EANGEDIJKER GROENTENVEILING, Br. op L. 23 April. Roode kool, le soort f 5.70. Gele kool, le soort f 4.80 a 6.70. Dcensche witte klooi', le soort 1 2.50 a 3 Blauwe aardappelen f 2.10. Uien, drielingen f 1.50 a 1.70. Uien, lo soort f 'i a 2.60.. Losse wortelen f 0.30 a 0.50. alles per 100 Kg. Aanvoer500 Kg. roode kool1, 9350 Kg. witte kool, 4600 Kg. gelê kool, 7500 Kg. losse wortelen, 10350 Kg uien, 250 Kg. aardappelen. NOORDEIU1ARKTBOND, Noord-Schanvourie 23 April. Grove uien 1 x.50 a 2.50, Drielingen f 1.40 a 1.80. Peen f 0,40 a O.iiÖ. Roode k'ool| f 5.40 a (5.70, Gele kool f 6.50 a 7.70. Doonschc witte f 3.1Q ft 3.70. alles per 100 Kg. Aanvoer 21 April» s 22790 Kg, uien, 11900 Kg. peen, 49465 Kg. roode kool, 23875 Kg. gele kool, 92850 Kg. Deenscho witte, 204'Kg. witlof. ALKMAAR, 23 April 1923. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 15 koeien en ossen f 280—f 500, 8 vcltc kalVcre.nl f 60 tot f 1 «20, p. nod. pond f 1.2D fd.60, 151 nuchtere kalveren f 12—f 28, 304 vette varkens p ned. pond f 0.82 tot f 1. AMSTERDAM, 23 April' 1923. De aardappelprijzen waren heden onveranderd. Aan voer drie ladingen. AMSTERDAM, 23 April 1923. Op dtf heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 542 vctle koe-ienle kw. f 1.25 tot f 1.30, 2e kw. Cl .05 tot f 1.15, 3e kW. 0.90 per Kg., 120 melk- om kalf- koeicn, 7i> vette kalveren f 0.90 tot 'F 1, 176 nuchtere kalveren f 10 tot f 20, 57 'schapen f 40 tot' f 50, '29 lammeren f. 18 tot f 20, 419 vette varkens Hollandscho lo kw. f 1.12 tot f 1.14, 2e en 3e kw. f 1.04 ^ot ton op dezt wijzo, dJ« rma Duwsijrmwri glimlach op de lippen brachten. Dc heer Loevons, die wij voor de eerste maal za^ gen optreden, is blijkbaar iemand, die in een groote stem en breede gebaren de innerlijkheid poogt, uit te beelden enop die wijze inspireert hij ook zijn medespelenden te doen, want dezelfde '„breede" op vatting vonden; wij bij anderen van: bet ensemble. Als wij tenminste terugdenken aan de onmoetingen met Jacques Daal de schilder en Dora zijn dochter, dan is dit blijkbaar de gewenschto toon bij dit ensemble. Wij gelooven dat men in matigheid zijn, verbetering en opvoeding moet zoeken. De opvoering was anders in alle opzichten keurig verzorgd en droeg het stempel van ernstig werken en 'bedoelen. Het bezoek was niet groot. Een perfect strijkje veraangenaamde de pauzen met populaire muziek. EUPHONIA. Het laatste concert van onze Gemengde Zhngver- eeniging, Zaterdagavond gegeven, had oen zeer goe de belangstellintg, tenminste ondanks het feit dat dit concert o.i. wat laat in het seizoen kwam, was de zaal heel goed bezet. En over de resultaten van dit concert mag. ;ïïuphonia en haar directeur tevreden zijn: de debet zijde van de balans laat een beter cijfer zien dan .den creditkant Niet gelukkig was het Dameskoor met Stabat- Mater. Vorig maal zoo bijzonder sympathiek, was de uitvoering ditmaal zonder de zoo gewenschte eenheid. Wellicht dat de opstelling van den vleugel het ineenvloeien van den zang niet gunstig heeft be ïnvloed, terwijl daardoor de begeleiding te sterk domineerde. Het kinderkoor is ons goed bevallen, vooral na de pauze. Die leuke liedjes van Ph. Loots kregen een voordracht waarin teekening en leven was. Mej. Bet Igesz begeleidde dp liedjes keurig! Wij geloo ven wel, dat de heer Pielage van dit kinderkoor iets heel goeds zal weten te maken. Het Gemengd Koor zong ook eenige liederen, waarvan wij als het best geslaagde noemen „Dei\ Uil' van Diepenbroek en „Zigeunerleben" va h Schumann. Het was werkelijk met zeer veel genoe gen dat wij Euphonia haar verschillende liederen voor gemengd koor hebben hooren zingen. Klank gehalte, „zeggen", zuiverheid, dat alles was te roe men. Op dit concert verleende haar medewerking mevr. Gimbrère-v. Delden, sopraan van Haarlem. Deze zangeres beschikkend over een mooi gemakkelijk aansprekend orgaan, gaf een achttal liederen. Met smaak gekozen, werden zij zeer muzikaal voorge dragen, keurig gezongen en had deze zangeres dan ook in alle opzichten een groot succes te boeken. Mejuffrouw Jo Misset te Haarlem, deed zich in haar begeleiding als een conscientieuse pianiste ken nen, die den zang onderstreepte en hooger opvoer de. Zooals hier boven al reeds gezegd, is het oen con cert geweest, dat uitmuntend geslaagd is en dat èn koor èn directeur zal aanmoedigen om ijverig te studeeren en ons volgend maal weer iets beters te brengen. I BENOEMD. I Tot onderwijzeres aan de Roomscho school alhier is benoemd mej J. Alberts te Aarlandervoen. Mej. C. Veltman alhier is benoemd tot onderwij zeres te Soest. Reclames. Geestelijke en lichamelijke kracht volgen na lijdelijk gobruik van Fostor's MaagpiUen. Dit geneesmiddel re gelt de' gal, bevordert de spijsvortering, verschaft nor male werking der ingewanden, en helpt dc lever om oozoud, voedend blioed te vonn'en. Alle L-den _dor familie kunnen dit weh>ekend huismiddel veilig toepas sen. Priis per flacon va» vijftig vcrsuikërdc pillen t ü.65; in apotheken cn drogistzaken. i 1.10, 14 paarden. ALKMAAR, 23 April 1923. Appelen f 9 a 15 per 100 'Kg. RaapsteBjénj f 1.90 p 3.10. Rabarber f 2.60 a 6.40. Radij's f 3.20 a 5,80 alles per 100 bos. Uien f 2.10 a 2.80. Spinazie f 6.20 a 12 per 100 Kg. KropslU f 2.70 a 6.80 per 100 stuks. Witlof le soort f 12 a 20, Idem, 2e soort f8 a 11'10, per 100 Kg. RAAD SCHAGEN. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen op Zaterdag 28 April 1923, des namiddags 4e U/a uur. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken en adressen. 2. Benoeming Lid Commissie lot Wering 'van School verzuim. 3. Benoeming Leden Schattingscommissie R.I.B. 4. Vaststelling le suppletoire begrooting dienst 1923. 5. Voorstel tot wijziging der instructie van den Ge meente-Ontvanger. 6. Aa isluiiing gemeentegebouwen aan de Waterleiding. 7. Reclames Hoofd. Omslag. Schagen, 23 April1 1923. De Burgemeestei, P. HOPMAN, To.-B. SE NON E VERO. Zoo heet het stuk van Van Riemsdijk, dat Za terdagavond in het Theater Royal alhier dqor het Noordhollanldsch Tooneel ensemble is opgevoerd. In een onzer vorige nummers hebben wij den kor ten inhoud al meegedeeld en van die taak kunnen wij ons ditmaal dus ontslagen rekenen. Wij hebben twee bedrijven van dit tooneelspel zien opvoeren. En dramatisch in zijn heele opzet, zwaar en triest in zijn afwikkeling, gaven deze twee be drijven ons niet anders te zien dan veel treurigheid, plaatsen ons te midden van een familiemilieu, dat leed en tobde onder het noodlot Öat hun aller le ven drukte. Dramatisch was het, -neen melodrama tisch, in alle deelen, door de wijze waarop dit too- neelensemble deze toch al niet sympathieke penne- vrucht van Van Riemsdijk opvoerde. Het viel uit zijn lood van zwarigheid, zoo dik werd het er nog opgelegd en men kwam tot resulta- WAT HET RUHRGEBIED AAN FR ANKRIJK TOT NOG TOE HEEFT OPGELEVERD. Uit Berlijn, 21 April. Volgens betrouwbare schat tingen heeft Frankrijk uit het Ruhrgebied geduren de don tijd der bezetting tot nu toe 340.000 ton ko len cn cokos ontvangen. Dit is slechts óón vijftiende gedeelte van wat het in normale omstandigheden aan herstel-kolen zou hobben ontvangen. Thans gaan dagelijks 4 tot 7000 ton naar Frankrijk. In dien Frankrijk het Ruhrgebied niet had bezet, zou het ongeveer 60.000 ton per dag hebben ontvangen. EEN MIJNRAMP. Uit Ixmden, 21 April. In een kolenmijn bij Dudloy zijn vijf man verdronken tengevolge van hot plotse ling binnendringen van het wator. EEN HEVIGE STORM. Uit Cherbourg, 21 April. In den afgeloopon nacht heeft in het Kanaal en in het gebied van Cherbourg een hevige storm gewoed. EEN TOESTAND VAN VERVAL IN SPANJE. Oud-minister Cambo heeft eergisteren in hot par lement een rede gehouden, waarin hij den algemee- nen poütleken toestand aan een uitvoerige boschou- wing onderwierp. Hij verklaarde dat de Spoansche monarchie in volkomen verval verkeert en zich nog slechts handhaaft door den afkeer van het Spaan- sche volk voor chaotische toestanden- Het parlement is volstrokt gediscrediteerd en de natie eisc-ht zijn verdwijning. Over de gebeurtenissen in Marokko sprekend, zei- de Combo dat de aldaar geleden nederlagen het ge meenschapsgevoel van het leger niet hebben ver sterkt. De soldaten zijn in aantal toegenomen, maar de tuchteloosheid duurt voort. De uitspraak van den krijgsraad, die is belast de voor den nederlaag ver antwoordelijke personen aan te wijzen, zal net leger niet meer het verloren gezag kunnen teruggeven, daar de toestand in Marokko nog steeds dezelfde is. Met betrekking tot de sociale maatregelen^" zeide Cambo, dat de werkgevers en arbeiders het schij nen te zijn eens geworden om elkaar wederzijds te ruineeren. Spanje lijdt aan een tekort aan patriotis me, terwijl daarentegen het patriotisme in Catalonf dagelijks levendiger wordt. BESTRIJDING VAN DEN WONINGNOOD IN HONGARIJE. Ter bestrijding van den woningnood heeft bet mi-, nisterie van sociale aangelegenheden een wetsont werp ingediend, volgens hetwelk naamlooze ven nootschappen en industrieele ondernemingen ge noodzaakt zouden kunnen worden zoodanige lokali teiten te ontruimen als in aanmerking zouden ko men om te worden verbouwd tot "jvoonhuizen. Ver der zou haar de verplichting opgelegd worden wo ningen te laten bouwen voor 20 van haar per soneel. Bij in gebreke blijven 'zou haar een boete van ten hoogste 10 millioen opgelegd kunnen worden, welke bedragen zullen worden gestort in het staatsfonds ter bestrijding van den woningnood. HET HOOGSTE HUIS IN ENGELAND. Manchester zal binnenkort zijn wolkenkrabber hobben. Door een bekend architect zijn reeds de plannen voor een dergelijk gebouw ontworpen, dat met 20 verdiepingen niet minder dan zestig meter hoog zal zijn. De groote lijnen van het plan zijn reeds aan het gemeentebestuur voorgelegd en de betrokken dien sten stellen een onderzoek in, hoe de noodige voor zorgsmaatregelen tegen brandgevaar genomen zul len worden. Indien het gebouw tot stand komt, zal het een der grootste van Engeland zijru

Schager Courant | 1923 | | pagina 2